agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-06-2017, 18:18   #2581
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Ayrıca Ph sabah saat 8 gibi 6 civarına düşürüyorum öğle sonu 4 gibi bir daha 8 e çıkıyor. Sıkıntılı bir durum umarım önüne geçebilirim.

Nctelts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2017, 12:58   #2582
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-06-2014
Sadece Su ile 3-4 gün çalışsın ellemeyin. Besin eklemeyin...
Kökler ancak kendine gelirler.
Ph ın 8 e çıkması demek susuzluğun diğer göstergesi. Ph yükseldiğinde bitki su alamaz ve ölür.

megbilgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2017, 17:34   #2583
Ağaçsever

Teşekkür ederim. Bayram sonuna kadar bırakmak zorunda kalacağım o zaman iyice temizlensinler bari.

Eski 22-06-2017, 19:07   #2584
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi megbilgi Mesajı Göster
Sadece Su ile 3-4 gün çalışsın ellemeyin. Besin eklemeyin...
Kökler ancak kendine gelirler.
Ph ın 8 e çıkması demek susuzluğun diğer göstergesi. Ph yükseldiğinde bitki su alamaz ve ölür.
Peki kullandığımız suyun ph ınıda ayarlamak gerekiyor mu? Yoksa kendi Ph ile mi kullanalım.

Eski 22-06-2017, 20:16   #2585
Ağaç Dostu

Ph ölçmenize gerek yok sadece arada taze su ilavesi yapın.
Hava motorunuz sürekli çalışsın...

Eski 30-06-2017, 10:24   #2586
Ağaçsever

Herkese kolay gelsin. Besin tankı mızı 2. Kez doldurdum. Fideler baya zarar gördü çoğunu değiştirdim akşam bir kaç foto koyacağım ec 1.2 ile 1.4 arasında ayarlandı. Ph ise ilk gün sabah 6 olarak ayarlardı ve akşama kadar değişmedi ama ertesi gün sabah tekrar 8 e çıktı ve 2 gün oldu sabah akşam 8 den 6 ya düşürüyorum. Çalışma zamanı sabah 7 akşam 9. 2 saat dur 15 dk çalış olarak ayarlı. PH a nasıl çözüm bulabilirim. Yaptıklarımın dışında. Herkese çok teşekkür ediyorum.

Eski 30-06-2017, 16:54   #2587
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın NCTELTS size özel mesaj attım ama mesaj kutunuz dolu olduğu için ulaştıramadım.
Deponuzda ki suyun üstünde tabaka yapması suyun çok durgun olduğundan ve hava almadığından dır. 2 saat durup 15 dakika çalışması sakıncalıdır akan su sisteminse pompa devamlı çalışır ve geri dönüş biraz üsten bırakılarak suyun havalanması ve karışması sağlanır.

kursun ve eozen81 beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2017, 17:31   #2588
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2017
Öncelikle topraksız tarım gibi önemli bir konuya bu denli ehemmiyet verdiğiniz için saygılarımı sunuyorum.

2-3 senedir konuyla ilgilensem de, yer ve bilgi eksiliğinden tam olarak ne yapılacağını toparlayamamıştım. Konu canlı bir bitkiyi büyütmek olunca zaten tek başına bir dert.

Benim konuyla ilgili sorum, acaba üyelerden topraksız tarımı dikey olarak (kule veya "A" şeklinde platformlarda) deneyen, verimlilik sağlayan var mı? Özellikle ABD'de bu iş tamamen kapalı ve sentetik ışıkla yapılmaktayken (indoor farming), bizde neden bu denli amatörce (en azından göz önünde olan bu yönde) kaldı. Gözü kara çiftçilerimiz bu konulardan bihaber mi?

Kendim de, en azından şimdilik, güneş enerjisini kullanarak aeroponik üretime başlamak istiyorum. Olağan riskleri olabildiğince minimuma indirebildim. Daha önce yazılanların da neredeyse tamamını okumaya çalıştım, ama bu tip bir tartışma göremedim. Bu başlık altında da bazı mesajlar silinmiş anladığım kadarıyla. Yeni olduğum için başlık seçimi ya da sorularımı mazur görünüz.

Sayılarımla

muzaffer.u Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2017, 17:48   #2589
Ağaçsever

Kudret hocam ilginize çok teşekkür ederim. Mesajların bazılarını sildim umarım mesajınız ulaşır. Hava motoru sürekli çalışıyor sistem Motor 1 saat dur 15 dk çalış olarak ayarlıyorum o zaman. PH bu şekilde normal e döner mi sizce sabah akşam düşürmek için uğraşıyorum. Tekrar teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Eklenen Resimler

Eski 30-06-2017, 17:50   #2590
Ağaçsever

Fotoğraflarda besin tankı ile tahliye borusu arasındaki mesafeyi göstermek için koydum ve hava motorunun gücü umarım yeterlidir. PH I da limon tuzu ile sabah akşam düşürüyorum.

Eski 30-06-2017, 21:37   #2591
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2017
Hidrofonik sistemler için bir sitede gördüğüm pH ve EC listesi. Sadece bitki adlarını tercüme ederek bilgilerinize sunuyorum.

Dosya.tc - cretsiz, Hzl ve Kolay Dosya Paylam

eozen81 beğendi.
muzaffer.u Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2017, 14:18   #2592
Ağaçsever

Arkadaşlar kolay gelsin. PH düşürmek için kullanacağımız sülfürik asit kullanılmış olursa sıkıntı olur mu? Kullanılmamış zor bulursun diyorlar. İyi çalışmalar.

Eski 01-07-2017, 15:54   #2593
Ağaç Dostu

Kullanılmış yani akümülatörden alınmış sülfürik asitte kurşun iyonları vardır. Tavsiye etmem. Kullanılmamış asit bir çok oto elektrik malzemesi satanlarda var ararsanız bulabileceğinizi zannediyorum kolay gelsin.

kiziltan beğendi.
Eski 04-07-2017, 17:51   #2594
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2017
sera ruhsatlandırılması ve işyeri ruhsatı alma

Herkese iyi günler dilerim

uzun zamandır araştırıyorum sera kurulumunda izlenecek bir yol bulamadım ziraat bankası kredi kullanımında sera ruhsatı ve sera işletme belgesi gibi şeyler istiyor internette baktığım kadarıyla herkes tarım il müdürlükleri **** belediyeye sorun diyor fakat olaylardan bi haberler yaşanmış bir tecrübe varsa izlenecek yolu tarif edebilecek sera kurulması için başvuru nereye yapılır kimlerden izin alınır ve bu işlemlerin ort. süresi maliyeti hakkında bilgi verebilecek varsa çok sevinirim sera kurulumunda topraksız tarımdan bahsediyorum bilgilerinize

müh.berk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2017, 12:48   #2595
Ağaçsever

Arkadaşlar herkese kolay gelsin şahsa sülfürik asit satışı yasakmış bulamadım. Gönderebilecek bir arkadaş var mı **** nerede bulabilirim. Kargo ile alabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 06-07-2017, 08:37   #2596
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Oto elektrikçiye gideceksin, asitli akü suyu isteyeceksin.
Sanırım 1 litre olarak satılıyor.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2017, 07:40   #2597
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kursun Mesajı Göster
Oto elektrikçiye gideceksin, asitli akü suyu isteyeceksin.
Sanırım 1 litre olarak satılıyor.
Kaç yere gittim yok. Artık akülü kapalı akü olarak satılıyormuş o yüzden artık satmıyoruz diyorlar. Tanıdık oto elektrikçi lerde var onlara da sordum yok.

Eski 07-07-2017, 08:55   #2598
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Sülfirik asit satışı ile ilgili bir kısıtlama söz konusu galiba.
Bir kimya ürünleri satışı sitesinde Sülfirik asit satışı ekranında "Kontrola tabii ürün olduğundan sipariş vermeden önce form doldurmak için firma ile görüşülmesi gerekir" gibi bir ifade var. Bu sebeple sanıyorum erişiminiz zor olacak.

Ph düşürücü olarak farklı ürünler kullanabilirsiniz. Fosforik asit veya asitlik düzenleyici olarak üretilen hazır ürünlerden kullanabilirsiniz. Asitlik düzenleyici olarak Limon suyu'nun kullanabileceğini okuduğumu hatırlıyorum ama daha tecrübeli arkadaşların teyit etmesi gerekir.

Topraksız tarım sevdam

Düzenleyen ksswat : 07-07-2017 saat 09:02 Neden: Link ekleme
ksswat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2017, 16:32   #2599
Ağaç Dostu

Asit olarak hümik asit kullanın.
Ph düzenler ayrıca bitkiyi daha iyi köklenmesine teşvik eder.
Besleme suyuna ilave ettiğinizde uzun bir zaman ph değeriniz yükselmez.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

caglartekin beğendi.
Eski 08-07-2017, 09:54   #2600
Ağaçsever

Teşekkür ederim arkadaşlar. Netten bir siteden sipariş verdim bugün elimde olması gerekiyor. Hümik asit i deneyeceğim. İnternet dışında elden nerede bulabilirim. İyi çalışmalar.

Turkthai beğendi.
Eski 09-07-2017, 16:05   #2601
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2017
Merhaba arkadaşlar

Merhaba aranıza yeni katıldım.Yaklaşık 5 yıla yakın Uzakdoğuda yaşıyorum yaşım 33 ...iş yerimi kapattım ne yapabilirim diye düşünürken aklıma topraksız tarım geldi Birde araştırmalarım neticesinde internette Kudret tezel ve ateş kaptan abilerimizin videoları beni daha da düşündürdü saolsunlar.Son 1 aydır topraksız tarım ile ilgileniyorum ama öyle böyle değil birazda boş zaman olması sebebi ile oldukça kafa yoruyorum diyebilirim Gerçekten işin içine girince bir bilgi okyanusuyla karsilastım her nekadar hersey cok zor görünmesede madalyonun diğer yüzü bir anda kendisini gösteriyor.Bir işe başladığımda aklima universitedeki bilgisayar dersi geliyor o zamanlar cd ler ve yeni teknoloji bilgisayarlar ile bilgisayar dersi gorebilirdik ama hoca once kodlamayi ve bilgisayarin varligi ile ortaya cikan diskete yazi yazdirirdi biz hep ya cd yazici var neden diskete yaziyoruz klavye var neden kod lama ile yazi yaziyoruz diye takilirdik olayi sonra anladik gelecegi yazmak icin gecmisi okumak ve bilmek gerekir... Kendi capimda boru ve havuz sistemini birlikte kullanabilecegim mini bir hidroponic sistem kurdum sistemi kurmadan tüm hesaplamalari kagıt uzerinde yapmis olsamda gercekte bazi sorunlarla karsilastim mesela pompa cok guclu cikti sistemime gore filtre olayi onemliymis pompayi arada tikadi pompa haznesi ile normal su tanki arasinda ki boru baglantisi kucuk oldugu icin pompa haznesinde su sıkıntilari yasadim.boru sisteminde eğimi ayarlayamadim ama hepsi bir tecrube ve cözüm bir sekilde uretiliyor...Ph ve Ec ölçerim daha yok seram daha yok kafamda soru işaretleri çok bazı konularda ama acelemiz yok yavaş yavaş bu siteyi 10 gün once keşfettim gecmiste yazilanlari okuyup alamadigim cevaplari ustadlar cevaplarsa sevinirim.40 50 sayfam daha kaldi bakalim

Turkthai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2017, 17:18   #2602
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Hayırlısı olsun,kolay gelsin çalışmalarınızda başarılar..

Düzenleyen turhanengin : 10-07-2017 saat 22:54
turhanengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2017, 17:42   #2603
Yeni Üye

Turhan Engin bey ,iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.Çalışmalarimi en kisa surede paylasacagm gorsel olarak...
Ben çilek üzerine yoğunlaşmak istiyorum .Sadece bu konu ile drrinlemesine bilgi alabileceğim bir sayfa varmıdır forum içerisinde ben bulamadım link olarak paylaşabilir mi geçmişte birseyler okuyup hatirlayan varsa...Saygılar ,

Eski 10-07-2017, 23:03   #2604
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Merhaba Sayın Turkthai;
Topraksız çilek yazarak arama yaparsanız çilek yetiştiriciliği ile ilgili detaylı bilgi içeren sayfalara ulaşabilirsiniz. Takıldığınız konularda elimden geldiğince ben de yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılarımla
Turhan ENGİN

turhanengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2017, 07:49   #2605
Ağaç Dostu

Merhabalar sevgili Turkthai aramıza hoş geldiniz. Yapmayı düşündüğünüz sistemi ve yaptıklarınızı paylaşırsanız bütün arkadaşlarımızın yardımcı olacağından şüpheniz olmasın
BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.

Eski 12-07-2017, 09:44   #2606
Yeni Üye

Yukarıda 2 farklı calısma mevcut hıdrophonık basladıgım calısmalara , aquaponık olmak uzere devam etmekteyım... Suan 8.gun cılekler olmedı ancak PH ve EC olcme aletlerım hala elıme ulasmadıgı ıcın ph ve ec ıle bır bılgım yok degerlerı konusunda.Pompamdakı sorun nedenıyle tum cıleklerımı havuza tasıyıp herhangı bır ozellıgı olmayan tasa gomdum.
2.Gundur bır sorun gozukmuyor Ancak yapraklarda solgunluk cok hafıf bır sertlık var. Snırım ec ıle ph alakalı.

Cıleklerımın 2 tanesını kopuge delık delerek suya dırek kok olarak temas halınde boru ıcerısınde olanları tasa almıstım suan boru,tas ve havuzdakı cılekler arasında bır farklılık yok hepsı hayatta diri ancak pek saglıklı gozukmuyorlar... A ve B elemetlı olmak uzere yaklasık 500*600 lıtre dıye tahmın ettıgım suya 500 artı 500 gram farklı gunlerde 2 defa besın elemetı attım
PH VE EC Problemı dısında 3 gun aralıksız yagmur yagdı 2. defa besın elementı atmamın sebebı yagmurlar suyu sısırdı ve tastı ...Hava suan fırtınalı ve yagıslı 2 gunde bır 1 1 bucuk lıtre kadar solucan gubresı atıyorum bugunden ıtıbaren 7 gun boyunca herhangı bır takvıye kullanmayacagım kendıme kucuk bır hobı serası calısmalarına baslayacagım bulundugum ıklım sartlarında acık havada bırseyler yetıstırmeye calısmak sonucun saglıklı alınmasını onleyecegı kesın... Havuzun altında ayrı bır depo var ve yanında ayrı bır kucuk depo kucuk depoda kucuk akvaryum motoru buyuk depoya ıse 50 adet kadar kedı balıgı koydum balıkların hem ph degerıne yardımcı olduklarını hemde dıskılarının cıcekler ıcın ayrı bır besın oldugunu dusunuyorum...Ayrıca suda tohum yetıstırme calısmaları yaptım ama aynı anda topraga dıktıgım tohumlara gore boyları 3 te 1 kadar gelısımlerı yavas ve kucuk kaldı...Gelısmelerı yazmaya calısacagımçSaygılar

Eski 14-07-2017, 07:28   #2607
Yeni Üye

Balkondasera's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2017
Herkese hayirli cumalar daha once pimas borularda akan su kulturunde basladigim sistemi koklerin fazla uzayip sistemi bozmasindan dolayi kati kulture tasidim (torf +zeolit) cok sukurki fire vermedim hepsi 1 haftadir canliligini koruyor fakat 2 sorum olacak

1 uzerinde domates olan fidelerim buyumesi fazla olmadi nedendir?

2 her salkimda 5 6 tane cicek aciyor ama 2 tanesi mutlaka cicek halde iken dökuluyor sebebi ne olabilir

Not: fideler 3 haziranda ekildi manuel sulama ile gunde 400cl ph i 6.2 ec 2.8 su vermekteyim

Redmi Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

nilufers beğendi.
Balkondasera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2017, 09:32   #2608
Ağaçsever

Herkes e kolay gelsin. Akan su da çilek yetiştirmeye çalışıyorum. EC değeri bir gece de 2.1 den 2.5-2.6 lara neden ve nasıl çıkar PH ölçemiyorum ölçme sıvısı bitti. yardımcı olabilirseniz cok sevinirim.

Eski 15-07-2017, 23:15   #2609
Ağaçsever

Herkese iyi geceler. Kudret hocama burdan tekrar çok teşekkür ediyorum. EC değerinin bu kadar yükselmesinin nedenini anlattı sağolsun. Sıcaklık artınca ve buharlaşma ile EC nin artacağını biliyordum ama besin tankı nın hergün ya da bir kaç günde bir seviyesinin ölçülüp eğer buharlaşma varsa eski seviyesine kadar tamamlanıp EC yi istediğimiz seviyeye getirmemiz gerekiyormuş bunu bilmiyordum. Öğrenmiş oldum belki okumuştum daha önce ama uygulama olmadan okuduklarım hep havada kalıyormuş. Herkese kolay gelsin.

eozen81 beğendi.
Eski 15-07-2017, 23:18   #2610
Ağaçsever

Ayrıca yine kudret Hocamın tavsiyeleri üzerine Ph I ayarlamak için limon tuzu değil sülfürik asit kullanılacağı ve akan su kültürün de suyun sürekli devir daim yapması gerektiğini öğrendim. Dediğim gibi belki daha önce yazılmıştır ama insan uygulamadan öğrenemiyor. Formları okuyan arkadaşlar en kısa zamanda uygulamaya başlasın bir yandan. Eksikler başka türlü ortaya çıkmıyor yoksa.

caglartekin ve eozen81 beğendi.

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024