agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-06-2020, 13:40   #2851
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2013
Selamlar, akan su kültüründe ki salatalıklarda dünden beri bir problem mevcut. Yaprakları kendini bırakıyor salıyor. Gece 10 gibi de tekrar toparlıyor gibi oluyor. Az önce tekrar terasa çıktım ve gene aynı manzara ile karşılaştım. Dün gece tankın suyunu komple yenileyerek besinlerini ekledim. Bursada 2 gündür hava çok basık bi yapıyor bir açıyor çok nemli bir hava arada da rüzgarlı. Havanın etkisi olurmu bu duruma. Yoksa yanlış yaptığım bişeyler mi var. EC 2.2, PH 5,3.
Not: Telefonumdan ekledim resmini yan çıkmış.

Eklenen Resimler

Düzenleyen bypoli : 14-06-2020 saat 13:41 Neden: Resim notu
bypoli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2020, 13:45   #2852
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2020

Yardım eder misiniz ?
Her sabah marullarım kendini salıyor akşama doğru topluyor, büyümeleri durdu 3 4 gündür bu şekilde devam ediyor.

Akan su kültüründe 100 lük boru içerinde yapıyorum motor sürekli çalışıyor.
Sabahtan öğlene kadar güneş görüyor, öğlen12 den sonra direk güneş almıyor.
Ph ortalama 6 civarında tutuyorum, Ec değeri 1.2 -1.4 arasında tutuyorum.

Neden olabilir acaba önerisi, fikri olan var mı?

https://hizliresim.com/qRPW8T

haldun09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2020, 13:47   #2853
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bypoli Mesajı Göster
Selamlar, akan su kültüründe ki salatalıklarda dünden beri bir problem mevcut. Yaprakları kendini bırakıyor salıyor. Gece 10 gibi de tekrar toparlıyor gibi oluyor. Az önce tekrar terasa çıktım ve gene aynı manzara ile karşılaştım. Dün gece tankın suyunu komple yenileyerek besinlerini ekledim. Bursada 2 gündür hava çok basık bi yapıyor bir açıyor çok nemli bir hava arada da rüzgarlı. Havanın etkisi olurmu bu duruma. Yoksa yanlış yaptığım bişeyler mi var. EC 2.2, PH 5,3.
Aynı sorun ben de var 4 gündür sabah çok kötü duruyorken geceye doğru topluyor. Bende senin gibi 2 gün önce sistemi boşaltıp suyu yeniledim değişen bir şey olmadı.

haldun09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2020, 17:20   #2854
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Besin içine hava pompalaniyor mu?

nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2020, 19:21   #2855
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nk_tarim Mesajı Göster
Besin içine hava pompalaniyor mu?
Besin tankına 3 adet 16lık boru ile dönüş sağlanıyor tankın 10-15cm üstünden havadan düşüyorlar. Bu şekilde devirdaimde havalanıyor diye düşünüyorum. Ama bu yanlış bir yaklaşımsa hemen hava taşı ve motoru koyabilirim içine.

Eski 15-06-2020, 18:35   #2856
Yeni Üye

Alıntı:
Besin tankına 3 adet 16lık boru ile dönüş sağlanıyor tankın 10-15cm üstünden havadan düşüyorlar. Bu şekilde devirdaimde havalanıyor diye düşünüyorum. Ama bu yanlış bir yaklaşımsa hemen hava taşı ve motoru koyabilirim içine.
Devirdaim olduğu için hava motoruna gerek duymamıştım fakat bugün öğlenden sonra çift çıkışlı bir motor ilave ettim sisteme 2 çıkışınıda tankın içine bıraktım. Bakalım yapraklar kendilerini toparlayacaklar mı? Buna rağmen düzelmezse ne yapmalıyım?

Teşekkürler

Eski 15-06-2020, 19:42   #2857
Ağaç Dostu

nk_tarim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Alıntı:
Devirdaim olduğu için hava motoruna gerek duymamıştım fakat bugün öğlenden sonra çift çıkışlı bir motor ilave ettim sisteme 2 çıkışınıda tankın içine bıraktım. Bakalım yapraklar kendilerini toparlayacaklar mı? Buna rağmen düzelmezse ne yapmalıyım?

Teşekkürler
Ekstra havalandirmanin zarari olmaz havalarda ısındıkça sudaki oksijen miktari daha az olacaktır, iyi olur havalandırma.

Ayrica 12 ye kadar güneş aliyor demistiniz. Gun dogumu 4 te oluyor. Belki o sureden oglene kadar aldigu direk gunes ışığı sıkıntı olabilir. Bir kac tanesinin önüne güneşi direk almasini engelleyecek bir engel koyun olmadi. Durumun ışık kaynakli olup olmadığı netleşir

bypoli beğendi.
nk_tarim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2020, 20:01   #2858
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nk_tarim Mesajı Göster
Ekstra havalandirmanin zarari olmaz havalarda ısındıkça sudaki oksijen miktari daha az olacaktır, iyi olur havalandırma.

Ayrica 12 ye kadar güneş aliyor demistiniz. Gun dogumu 4 te oluyor. Belki o sureden oglene kadar aldigu direk gunes ışığı sıkıntı olabilir. Bir kac tanesinin önüne güneşi direk almasini engelleyecek bir engel koyun olmadi. Durumun ışık kaynakli olup olmadığı netleşir
Gölgelendirme filem mevcut bu sene takmamıştım. Bu akşam gölgelendirme filemide sistemin üstüne sundurma hizasına kadar yükseltip monte edeceğim. Hafta sonuna kadar fikir verir sanırım. Ayrıca domatesleri 12 gün önce fide olarak ektim ve harika bir gelişimi var onlarıda ayrıca ekleyeceğim.

Eski 18-06-2020, 16:03   #2859
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
benim salatalıklarda böle oluyodu sonra gölgeleme yaptım düeldi çok güneş ışıgına maruz kalınca kendini toparlamakta güçlük çekiyo,toprakta önüne mısır ekiyorum o gölge sağlıyo,balkonda böcek gelmeden önlem alın yoksa külleme mantar hastalığı vs bulaştımı canınız sıkılıyo

bypoli beğendi.
jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2020, 18:44   #2860
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2020
Merhabalar, yaklaşık 2 aydır topraksız tarımla ilgileniyorum. 2 hafta önce diktiğim çilek fidelerinin köklerinde resimlerdkei sorunlar var. Köklenme yok ve kökler kap kara, sebebi ne olabilir?
https://imgshare.io/image/N5N9k8
https://imgshare.io/image/N5Nv8K
https://imgshare.io/image/N5NjSS
https://imgshare.io/image/N5NPoj

EC ortalama 1700, ppm ortalama 1000, Ph ortalama 5.5~6

Düzenleyen halo_tr : 20-06-2020 saat 16:16
halo_tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2020, 22:29   #2861
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jacky_038 Mesajı Göster
benim salatalıklarda böle oluyodu sonra gölgeleme yaptım düeldi çok güneş ışıgına maruz kalınca kendini toparlamakta güçlük çekiyo,toprakta önüne mısır ekiyorum o gölge sağlıyo,balkonda böcek gelmeden önlem alın yoksa külleme mantar hastalığı vs bulaştımı canınız sıkılıyo
3 kök salatağı kurtaramadım. Tanka hava da ekledim bol bol oksijen alıyor. Geri kalanı kurtuldu baya kuvvetlendiler. İnşallah sorun çıkmaz artık. Hava çok kötü gitti Bursada yoğun yağmur yağdı gölgeleme filesini çekemedim bu yüzden nasipse yarın halledicem o işide.

Eski 19-06-2020, 08:25   #2862
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-12-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halo_tr Mesajı Göster
Merhabalar, yaklaşık 2 aydır topraksız tarımla ilgileniyorum. 2 hafta önce diktiğim çilek fidelerinin köklerinde resimlerdkei sorunlar var. Köklenme yok ve kökler kap kara, sebebi ne olabilir?
https://imgshare.io/image/N5N9k8
https://imgshare.io/image/N5Nv8K
https://imgshare.io/image/N5NjSS
https://imgshare.io/image/N5NPoj

EC ortalama 1700 ppm ortalama 1000 Ph ortalama 5.5~6
çilek için 1,7 fazla gelebilir,sulu ortamda çilek hassas bi iş bence katı ortamda aynı gübreyle devam edin daha hızlı ve sağlıklı olacaktır,zira küçük bi yanlışta telafisi mümkün

jacky_038 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2020, 10:38   #2863
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Arkadaşlar gözden kaçan bir şey var galiba sayın halo 1700 ms veya EC demiyor 1700 ppm diyor yani 3,4 ms / cm den bahsediyor.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2020, 11:03   #2864
Yeni Üye

Yok hocam,
Ec en az 1.700 , ortalama 2.1 gibi tutuyordum
ppm ise 1100 ile 1500 arasında
ph ise ortalama 5.5~6 arasında tutmaya çalışıyorum.

Bir ara köklerdeki küflenmeler için belirli bir miktar çamaşır suyu koymam gerektiğini söylediler, bakterileri ve hastalıkları öldürmesi için. Koyduğum çamaşır suyu bazik olduğundan dolayı bu etkiyi yapmış olabilir mi?
Ve ek olarak daha 2 haftalık fidelerde yüksek Ec değeri vermiş olmam (2.2) gibi bundan dolayı köklerde çürümeler meydana gelmiş olabilir mi?

Eski 20-06-2020, 19:24   #2865
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sayın halo tr EC yi hemen düşürün ama fideler ölmüş sanırım EC 1,3 gibi ppm 650 gibi olsun. Numune suyun ayni anda EC ve ppm değerlerini okuyun EC metre nizin ppm çevirme katsayısını tesbit edin.

nk_tarim, MFurkan ve halo_tr beğendi.
Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2020, 14:53   #2866
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın halo tr EC yi hemen düşürün ama fideler ölmüş sanırım EC 1,3 gibi ppm 650 gibi olsun. Numune suyun ayni anda EC ve ppm değerlerini okuyun EC metre nizin ppm çevirme katsayısını tesbit edin.
Teşekkürler Sayın hocam, düşürdüm ve bir süre gözlemleyeceğim. Sonrasında taze fideler ile tekrar deneyimleyeceğim.

Eski 21-06-2020, 15:06   #2867
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2019
Çin malı tds metre kullanıyorsanız,ppm cinsinden aldığınız değeri 500 e bölerek EC(ms/cm) değeri elde edebilirsiniz. Ben domates için yaklaşık 2 haftadır 1100 ppm(~2.2) olarak uyguluyorum.Hemen hergün yeni ve yemyeşil yaprak veriyor.1200 ppm uyguladım yapraklar uçlarından yandı.850 -900 ppm uyguladım yapraklarda sararma ve lekelenme oldu.İdeali Kudret beyin de tavsiyesi üzerine 1100 ppm (2.2 )de buldum.Tecrübe oldu

MFurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2020, 11:17   #2868
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sayın hocam, internette yaptığım bir araştırma sonucu şöyle bir yazıya ulaştım.

https://prnt.sc/t4tkbe

Dehidrasyondan dolayı benim başından beri yüksek EC seviyesi vermem köklerin içindeki suyun dışarı taşınmasına ve hali ile bitkinin önce köklerin çürümesine sonra bitkinin çürümesine yol açtığı ortaya çıkıyor.

Eski 23-06-2020, 12:49   #2869
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2020
Merhaba hobi amaçlı topraksız tarım yapmak istiyorum. Çilek kanallarını duvara monte edeceğim;
* Duvar ile arasında kaç cm mesafe olmalı, cocopeat in 13 boşluğunada fide dikmek istiyorum.
* 3 sıra 3m lik çilek kanalım var bunları damlama ile hangi zaman aralıklarında günde kaç dk besinli sulamam gerekir.
Teşekkür Ederim.

bayoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2020, 23:04   #2870
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bayoz Mesajı Göster
Merhaba hobi amaçlı topraksız tarım yapmak istiyorum. Çilek kanallarını duvara monte edeceğim;
* Duvar ile arasında kaç cm mesafe olmalı, cocopeat in 13 boşluğunada fide dikmek istiyorum.
* 3 sıra 3m lik çilek kanalım var bunları damlama ile hangi zaman aralıklarında günde kaç dk besinli sulamam gerekir.
Teşekkür Ederim.
Yeni başlayacaksanız domates salatalık kabak ve belki birde biber gibi bitkilerle başlayın. İkinci kez 100er adet aldığım çilekler telef ettim. Durgun suda kratky yöntemi ile yetiştirdiğim biber domates hayatta hele kabak ve salatalık çok keyifli büyüyor.

Venus_V4 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

haracmezat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2020, 09:50   #2871
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2020
Merhaba ben ilk defa hobi amaçlı evde topraksız tarım akan suda yapmayı düşünüyorum biraz araştırdım gerekli malzeme ve düzeneği kurdum yalnız besin ve fideyi almam kaldı alış veriş siteleri a ve b besini diye bir besin türü satıyor fakat her sebze ve meyve için ayrı ayrı ben hem marul hem çilek yetiştirmek istiyorum bunu aynı suda aynı besinle yapmam mümkün değil mi

haracmezat beğendi.
Kemal54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2020, 11:09   #2872
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kemal54 Mesajı Göster
Merhaba ben ilk defa hobi amaçlı evde topraksız tarım akan suda yapmayı düşünüyorum biraz araştırdım gerekli malzeme ve düzeneği kurdum yalnız besin ve fideyi almam kaldı alış veriş siteleri a ve b besini diye bir besin türü satıyor fakat her sebze ve meyve için ayrı ayrı ben hem marul hem çilek yetiştirmek istiyorum bunu aynı suda aynı besinle yapmam mümkün değil mi
Her bitkinin farklı oranlarda farklı besin ihtiyacı var. Hele marul ec değeri diğerlerine göre düşük. Bir ec metre ve ph metre edinin. bu değerleri sürekli kontrol altında tutmanız gerekecek.

Eski 25-08-2020, 14:38   #2873
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2020
Kıymetli üyeler; topraksız tarım için besin eriyiği hazırlarken birbirine karışmaması gereken A ve B diye ifade edilen eriyiklere konan gübreleri listeleyebilir misiniz.
Yani hangi gübreler A hangileri B eriyiğine katılabilir? Teşekkür ederim.

Erdem Erdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2020, 18:01   #2874
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2019
Topraksız **** Toprağın niteliğini geliştiren Vermikülit

Vermikulit

Vermikulit, volkanik mağma kaynaklarından elde edilen silikat mineraldir Yüksek ısıya maruz kaldığında hacmi genişler, geçirgenliği artar ve hacim ağırlığı belirgin bir şekilde düşerek şekil değiştirir. Süreç sonunda hafif, steril, kuru, sıvıları hızlı emme ve yavaş geri verme yetisine sahip genleştirilmiş vermikulit elde edilir. Vermikulit ateşe dayanıklıdır ve ısı ve ses yalıtım özelliğine sahiptir.
Hafiftir Sıkıştırılabilir
Yüksek sıvı emme yetisine sahiptir
Termal yalıtım özelliğine sahiptir
Yüksek anyon - katyon değişim özelliğine sahiptir
Yüksek hava kapasitesine sahiptir.
Sterildir. Ph 6 – 9 Aralığındadır.
Detay

ozyoldas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2020, 18:05   #2875
Yeni Üye

Cocopeat ( Hindistan Cevizi Lifi )

Cocopeat
Cocopeat hindistan cevizi kabuğundan elde edilen %100 doğal bir liftir. Doğal PH 5,5-6 ve doğal EC değeri 2,5-3 dür. Hindistan cevizi kabukları öncelikli olarak parçalanır, yıkanır ve birkaç ay sıkıştırılarak bekletilir. Bekleme sürecinin sonunda tozundan arındırmak amacıyla elenir. Cocopeat bloklar halinde veya topraksız tarımda kullanılmak üzere yetiştirme torbaları olarak tedarik edilmektedir. Ana kaynakları Hindistan ve Srilanka’dır.
Kaliteli Cocopeat ‘in Özellikleri;
Kabuk yaşı eski olmalıdır.
İstiflenme süresi uzun olmalıdır.
Toz oranı az olmalıdır.
Lifli yapıda olmalıdır.
Blok başına verim yüksek olmalıdır.
EC seviyesi optimum olmalıdır.
Detay

Eski 25-08-2020, 18:07   #2876
Yeni Üye

PERLİT

Perlit

Perlit terimi, magmanın asit fazında oluşan lavların soğuyup, gözle veya mikroskopla görülebilecek bir yapıda kırılmasının meydana getirdiği, kütle bünyesinde su damlacıkları bulunan, volkanik bir kayaçtır. Yüksek ısıya maruz kaldığında kütle bünyesinde bulunan suyun buharlaşmamaya çalışması nedeniyle tanecikler genleşir ve yoğunluğu düşük, gözenekli genleştirilmiş perlit granülleri elde edilir. Genleştirme işlemi sonucunda pek çok fiziksel özelliğe sahip olan perlit bu yeni özellikleri sayesinde tarım, inşaat ve sanayi gibi farklı sektörlerde farklı amaçlarla kullanılır.
Perlit Özellikleri:
Hafiftir İnorganik ve inerttür.
Sterildir Yüksek oranda ısı ve yangın yalıtım özelliğine sahiptir.
Muhteviyatında tohum, parazit ve zararlı organizma yoktur.
Yüksek drenaj kabiliyetine sahiptir.
Yüksek su tutma kapasitesine sahiptir.
Yüksek havalandırma kapasitesine sahiptir.
15 Lt perlit Yaklaşık Ortalama 650 gr-750 gr Civarıdır.
Detay

Eski 25-08-2020, 19:59   #2877
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem Erdoğan Mesajı Göster
Kıymetli üyeler; topraksız tarım için besin eriyiği hazırlarken birbirine karışmaması gereken A ve B diye ifade edilen eriyiklere konan gübreleri listeleyebilir misiniz.
Yani hangi gübreler A hangileri B eriyiğine katılabilir? Teşekkür ederim.
Hidrobudy diye bir program var internette aratın formulde işinize yarayabilir

Eski 01-09-2020, 11:37   #2878
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi haracmezat Mesajı Göster
Hidrobudy diye bir program var internette aratın formulde işinize yarayabilir

Hydro Buddy programını indirmiş ve kısaca bir göz atmıştım ama program gübreleri A ve B olarak ayrı ayrı listeliyor mu?
...
...
Evet varmış tekrar bakınca gördüm, çok teşekkür ederim.

Düzenleyen Erdem Erdoğan : 01-09-2020 saat 11:55 Neden: Cevabı tamamlama
Erdem Erdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2020, 20:04   #2879
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem Erdoğan Mesajı Göster
Hydro Buddy programını indirmiş ve kısaca bir göz atmıştım ama program gübreleri A ve B olarak ayrı ayrı listeliyor mu?
...
...
Evet varmış tekrar bakınca gördüm, çok teşekkür ederim.
Teşekkürler.

Passifloraa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2020, 13:58   #2880
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2020
sorunlar

merhabalar balkonda kurmuş olduğum denememde bazı sorunlar var resimde görüldüğü üzere yapraklar seyrek oluyorlar bütün halde durmuyorlar ayrıca yeni çıkan yapraklarda da benek gibi çukurluklar oluşuyor neden kaynaklıdır acaba yardımcı olursanız çok sevinirim

Eklenen Resimler

m.aliyksl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024