agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-07-2017, 02:37   #2611
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2017
Nctelts; Ben bu topraksız tarıma kudret hocanın cine5 deki programini izleyince merak saldım.Hazir besin solisyinu ile cilek ve yesillikleri pvc boruya akan su kultutune koydum, Suyun icinde taşa diktim, kopuge delik delip suda yuzdurdum SONUC Hicbiri olmedi ve daha da guçlü duriyorlar her gecen gün.Bulundugum iklim sezonu suan muson yagmur dönemi güneş pek yok hergun yağmur buradan cesaretle kendime 40m2 sera kurdum bugun etrafini kaplayacagim orada ceşitli calismalar yapacagim cocopet ile damlama sulama sistemi dusunuyorum.Bende yaptihim calismalari paylasmaya devam edecegim.Calismalarinda basarilar dilerim...Yukarida resim boyutunu ayarlayamadigim icin kusurabakmayin oldukca buyuk ve forum duzenini biraz bozuyor.

megbilgi beğendi.
Turkthai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2017, 12:20   #2612
Yeni Üye

prince78's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2017
merhabalar bende topraksız tarım işine yeni başladım 1 dekar sera içerisinde ağırlıklı olarak çilek yetiştiriyorum belli yerlerde de denemeler yapıyorum marul domates salatalık gibi sera ile tek başıma ilgilendiğim için fazla vakit bulup bilgisayar başına geçemiyorum ara ara paylaşımlarda bulunup fikir alışverişinde bulunmak isterim. sera ile ilgili bir kaç resim paylaşıyorum

prince78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2017, 12:34   #2613
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-07-2017
Doğa dostlarına selam olsun.
Aranıza yeni katıldım,fakat uzun süredir izliyordum.
Bir gün emekli olunca diye lafa başlarız ya...!
Yazlıkta küçük alanlarda domates biber vd ni yetiştirirken; toprak,verim derken bu konuya rastladım.
Diğer bir konum da yenilenebilir enerjidir.Biodiesel,diesel motorlarda diret yağı yakıt olarak kullanmak,güneş ve rüzgar enerjisi,ısı pompaları(hava,toprak,su kaynaklı),bütün bunlardan faydalanarak ucuza hatta bedava enerji üretimi.elektro magnetik enerji)Tabii ki büyük kısmı amatörce.Diğer kısmı işimin parçası)
Topraksız tarım için çok bilgi var fakat sanki biraz dağınık.
Sonunda bir başlangıç yaptım.50 lt.lik bir hacimde biber fideleri ile...
Çok da hazırlıklı başlamadım açıkçası.Belki buraya danışmalıydım ilk önce.
Bir haav da emebilen akvaryum pompası,bir ph ölçer(işe yaradığında ein değilim),turnusol kağıdı ve hazır sıvı besin(micro,bloom,grown üç kutu)
Fideler büyüdü,hatta çiçek açtı ve büyüme yavaşladı hatta durdu.Besini firma tavsiyesine göre bugün arttırdım,suyu değişridim..Bekleyip göreceğiz.
Tecrübelilerden belki yorum gelir diyerek bu hikayeyi aktarayım dedim.
Durgun su ve susuz sistemler kurmak niyetimvar.Çileklerimi de bu sistemlere aktaracağım.
Bu nedenle birkaç soruma da,hazırcı davranarak,cevap rica ediyorum.

1-Fide çeşidi ve sayısı ile su hacminin nasıl bir oranı var.Durgun su ve susuz için aynımıdır.
2-Her bitki için ayrı bir besin formülü var mı.Bu bilgiyi toplu olarak nerede bulabilirim.
3-PH ve EC ölçer için hangi marka ve tip sağlıklı değer veriyor.
4-Yaşam şartları birbirine yakın olan bitkileri aynı sistemde yetiştirebiliyormuyuz.
5-Ben de mesleğim gereği açık alan soğutması diye geçen sistemin pompası var.
Bu durumda hangi sistemi yaparak daha verimli olabilirm.
Sabrınıza teşekkürler.
Görüşmek üzere.

BarışSemavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2017, 18:30   #2614
Yeni Üye

Merhaba barıs forumu bir kitap gibi baştan oku hem cevapları bulacaksin hemde cok sey ogreneceksin EC Ve PH Olcer icin Aliexpress.com veya n11 gittigidiyor vsgibi sitelere bak.Fiyatlari ucuz.Ph ve Ec metrelerin olcumleri gayet saglikli 2 farkli alet var elimde farkli markalarin degerleri ayni veriyor

Eski 19-07-2017, 20:42   #2615
Yeni Üye

Soru.şu google da.bulamadim mesela potasyum nitrat ila potasyum sulfat arasindaki fark nedir? **** Sulfat nitrat ne oluyor suan saatim 01.40 tanidik kimyager olsa aricamm

megbilgi beğendi.
Eski 20-07-2017, 15:07   #2616
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2017
Fark

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Turkthai Mesajı Göster
Soru.şu google da.bulamadim mesela potasyum nitrat ila potasyum sulfat arasindaki fark nedir? **** Sulfat nitrat ne oluyor suan saatim 01.40 tanidik kimyager olsa aricamm
Öğrendiğim kadarıyla ileteyim.
Potasyum nitratta Potasyumun yanı sıra Azot var. Potasyum sülfatta ise Potasyumun yanı sıra Kükürt var. Bu yüzden kullanacağın formülde koyacağın potasyumun azot değerini (N) etkilemesini istemiyorsan Potasyum Sülfat kullanman gerekiyor. Yanlış bir açıklama yaptıysam hocalarım düzeltsin lütfen.

smnvrl, US_brain ve Turkthai beğendi.
bomsas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2017, 21:54   #2617
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili arkadaşlar sayın turkthai nin sorduğu soru ile iş çok başlara dönüyor hatta kimyanın temellerine gidiyor. Bizi o kadar derinler fazlaca ilgilendirmiyor ancak soruyu cevaplamak kafanızı rahatlatacaksa baz larla asitlerin birleşmesinden tuz lar meydana gelir. Mesela potasyum bir elementtir suyla birleştiğinde potasyum Hidroksit denen kuvvetli bir baz oluşur bu baz örneğin sülfürik asitle nötürleştirilirse potasyum sülfat tuzu meydana gelir yine ayni baz nitrik asitle nötürleştirilirse potasyun nitrat tuzu meydana gelir. Bu iş bizi ilgilendirmez bu gübreleri hazırlayan fabrikaların işidir ancak bunu söylerken konuyu iyi biliyorsak tabii ki gerekli gübrelerimizi amatörce hazırlaya biliriz. Ancak bu besin eriyiği hazırlamak konusu ile değil kimyasal proseslerle alakalı bir konu.
Bizim bilmemiz gereken sayın bomsas ın da açıkladığı gibi Potasyum Nitrat tuzunun Potasyum ve Azot, Potasyum Sülfat tuzunun ise Potasyum ve kükürt içermesidir. Bizi asıl ilgilendiren tuzaların molekül ağırlıkları elementlerin atom ağırlıkları ve tuz içindeki % oranlarıdır. Eğer bunlarıda hesaplayamıyorsak ki gerekte yok aslında tablolarda bütün tuzların içerikleri var ama işin ruhunu bilmek istiyorum derseniz orta okul kimya kitaplarını biraz karıştırmamız gerekiyor. BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2017, 18:07   #2618
Yeni Üye

Bombas ve kudret hocama teşekkür ederim.Aslinda forumun ilk 20 sayfasi kimya kitabi gibi hem okumasi zevkli hemde öğretici özellikle besin eriyikleri konusu bence Topraksız tarımla ilgilenen kisilerin kafasındaki soru işaretinin yüzde 70 belki 80 i PH EC Gibi konular hakkinda detayli bilgiler edinmek çok kolay.Eriyikler konusu hakkinda detayli bilgi edinmek isteyenler forumu baştan okumalarini tavsiye ederim biraz agir konular olabilir .Aramizda bu işi amator profesyonel yapanlarda kendi Besin eriyikleri reçetelerini veya düsuncelerini arada paylasirlarsa yapboz parcalari bir cok kisinin daha iyi oturacak. Hocamizin dedigi gibi Bilgi paylastikca buyuyor

bomsas beğendi.
Eski 22-07-2017, 16:14   #2619
Yeni Üye

NPK CALCULATOR Uygulaması .Macro ve iz element degerleri veriliyor ancak programı yeterli bilgisi olan biri faydalı olup olamayacağını açıklarsa seviniriz...

Eski 24-07-2017, 18:03   #2620
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-02-2017
Herkes e Mrh. Ben sistemi akan su dan katı ortama çevirdim pet bardakların içerisine perlit koyup çilekleri tekrar ektim. 3 saat dur 15 dk çalış gündüz, 4 saat dur 15 dk gece olarak ayarladım. Yanlız bazı yerlerde su yaprakların üzerine damlıyor sıkıntı olur mu acaba. Su sıcaklığı gece kontrol etmedim ama gündüz 27-30 arasında gidip geliyor. EC 1.5, PH5-5.5 seviyesinde bugün 2. Gün şimdilik bir anormallik görünmüyor.

Turkthai beğendi.
Nctelts Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 18:08   #2621
Ağaçsever

Böyle bir dönüşün sebebi sevgili kudret hocam su seviyesi ve su sıcaklığından bahsetmişti adana gibi bir yerde bu iki değerin çok dalgalı olmaması çok zor böyle olunca ec değerleri de zamanla sürekli değişiyor. Öyle olunca bende değiştirme gereği duydum. Zaten daha önce kudret hocam da uyarmıştı. Sadece borunun ağzında ki daraltmayı çevirerek içerisindeki suyun tahliye olmasını sağladım ve borunun eğimini hafif arttırdım.

Eski 24-07-2017, 18:10   #2622
Ağaçsever

Şimdilik takipteyim herşeye sıfırdan yeni başlıyor gibi oldu. yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim. İlk fırsatta foto çekeceğim. Herkese iyi çalışmalar.

Eski 25-07-2017, 03:29   #2623
Yeni Üye

NCTELTS Bende katı ortama gecirdim çilekleri.Kudret hocada olmasa ne yapìcaz

Nctelts beğendi.
Eski 25-07-2017, 16:14   #2624
Ağaçsever

Görsel

Kolay gelsin arkadaşlar. Sistemi bu şekilde ayarladım. Umarım bir hata yoktur bitkiler tuhaf duruyor. Yanlışım varsa düzeltirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 26-07-2017, 12:46   #2625
Yeni Üye

NTCSEL Cıleklerın kok ve govdesı cok dipte kalıyor sankı daha deneyımlı arkadasların uyarılarını beklıyoruz...

Eski 26-07-2017, 21:16   #2626
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Turkthai Mesajı Göster
NTCSEL Cıleklerın kok ve govdesı cok dipte kalıyor sankı daha deneyımlı arkadasların uyarılarını beklıyoruz...
Çok teşekkür ederim. Bende bugün onunla ilgili bir çalışma yaptım. Bogaz kısmı çok aşağıda kalmış tek tek kontrol edip yukarı çektim. Bazı kökler de çalışma var bazıları öylece duruyor. Motorun çalışmasını 2 saat dur 15 dk çalış yaptım birazda öyle takip edeceğim adana çok sıcak belki bu bile yetmeyebiilir. Tecrübeli arkadaşların diyeceği varsa herşeye açığım. Herkese iyi çalışmalar.

Turkthai beğendi.
Eski 27-07-2017, 18:23   #2627
Ağaç Dostu

Arkadaşlar haberler kötü. Bir süredir telefonumda bazı problemler olduğu için resim yükleyemedim. Aslında ilgilenemiyorum her taraf orman gibi. Bugün eşim biraz budayalım dedi domatesler ortaya çıktı çok güzel salatalıklar her hafta 20-25 adet veriyor maşallah zaten 3 kök var ama gözümüzden kaçan ve yattığı yerde 650 -700 gr olmuş salatalıklarda çıktı. Yinede durum çok iyi deyip sevinirken az önce yağan gerçekten ceviz büyüklüğünde yağan dolu ne salatalık bıraktı ne domates yerle bir etti serası olan tarlası olanlara ALLAH kolaylık versin yardım etsin. Gerçekten bir afat, ne diyelim ALLAH beterinden korusun herkese geçmiş olsun.

Turkthai beğendi.

Düzenleyen Kudret Tezel : 27-07-2017 saat 21:46
Eski 27-07-2017, 19:10   #2628
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-12-2013
Sağ olun Kudret Hocam;
Saat 17:30 suları yağan şiddetli yağmur ve doludan Çorlu da nasibini aldı. Allah dan benim seramın olduğu yer korunaklı kalıyor da hafif hasarlarla olayı atlatabildik.

Tekrardan başta size ve ekili alanlarında zarar oluşan ,amatör veya ticari ,topraklı veya topraksız tarımla uğraşan tüm dostlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletir saygılar sunarım.

Turhan Engin.

volkan0048 beğendi.
turhanengin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2017, 19:46   #2629
Ağaç Dostu

Sağ olun Turhan bey gerçekten bir afat yapabilecek hiç bir şey yok her şey 15-20 dakika içinde oldu bitti. Zarar gören cümle arkadaşlarımıza cümle vatandaşlarımıza geçmiş olsun. ALLAH beterinden korusun.Herkese sevgiler selamlar.

Eski 27-07-2017, 20:10   #2630
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Gecmis olsun

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2017, 10:12   #2631
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2017
Bende besin eriyigi sipariş vermek istiyorum

Engül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2017, 10:14   #2632
Yeni Üye

Kudret bey sizden besin eriyigi nasıl temin edebilirim?

Eski 29-07-2017, 10:33   #2633
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Kudret Beye mesaj atın.

kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-07-2017, 21:49   #2634
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi efe446 Mesajı Göster
Merhaba monsieur,

Besin eriyiği olmadan yetiştiricilik yapamazsınız. İstanbul'da Kudret Tezel Bey'den alabilirsiniz. Eğer ulaşamazsanız bende yardımcı olurum. Kolay gelsin.
Merhaba, besin eriyigi ni sipariş vermek istiyorum ..

Eski 03-09-2017, 18:08   #2635
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlarım hepinizin mübarek bayramını tebrik eder sağlık sıhhat ve tüm sevdiklerinizle nice tekrarlarını dilerim. Arife günü internet bağlantımız kesildi ancak az önce halledilebildi, gecikmeden dolayıda özür dilerim Herkese sevgiler selamlar.

Eski 04-09-2017, 12:07   #2636
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Biz de sizin bayramınızı kutluyoruz, hocam.

Kudret Tezel beğendi.
kursun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2017, 20:54   #2637
Ağaçsever

Mrh

Arkadaşlar herkese kolay gelsin. Fotolar net değil ama sonunda çileklerin çoğu tuttu adana sıcağına rağmen. Kuruyanların yerine soğan ektim kökleri güzel gelişmiş yaprakları nasıl olacak bekleyip göreceğiz.
Soğanları kışa hazırlık amacıyla diktim yeşillik deneyeceğim şimdilik gelişimleri nasıl olacak görmek istedim. Çalışmaları devam eden arkadaşlarda paylaşımlar da bulunursa sevinirim. İyi çalışmalar.

Eklenen Resimler

Eski 23-09-2017, 21:18   #2638
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2013
Merhabalar.
Arkadaşlar internette ve forumda araştırmama rağmen sera ruhsat **** izinleri ile ilgili bilgiye rastlayamadım.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

350 m2 sera kurmak istiyorum serayı kuracağım yer tapuda arsa olarak geçiyor köy içinde bir yer. Elektrik ve su idaresi ile görüştüm sera için hem su hemde elektrik bağlanacak fakat belediye ile görüşmemde yere gelip bakmaları gerektiğini ve ruhsata tabi olması gerektiğini söyledi konuştuğum kişi, yalnız konuya pek hakim değildi bende o hissi yarattı beni alakasız bir kaç yere yönlerdirdi.
Şimdi ise kafam iyice karıştı. Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

kar çiçeğim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2017, 21:50   #2639
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Havaların değişmesi ile birlikte işler azalmaya başladı ve yeni işler peşinde koşmaya devam.

Bugün devir daim motoru, ph düşürücü ve yükseltici, 2 litre besin ve file saksı siparişi verdim.

Salıdan sonrada marul fideleri gelecek. Sistemin boruları nerdeyse zaten hazırdı. Kısmetse haftaya denemelere başlıyorum.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2017, 22:35   #2640
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlarım bir kaç gündür yaşanan bir olayı anlatarak bilgi paylaşmak istiyorum. Lütfen bu hususa dikkat ediniz. Seramızın birinde meydana gelen arızadan başladı olay ve telefon görüşmeleri ile çözmeye çalıştık. Arkadaşım besin tanklarındaki çökmeden bahsetti çökme gübrenin içinde bulunan ve erimeyen bazı cüzi miktardaki malzemelerin çökmesidir bu bir yere kadar makuldür . Gübrenin markası ile ilgili bir olay.Neticede çöken tankın resmini istedim gördüm ki olay çökme değil doğrudan doğruya erimeme hatası. Çok sık rastlanmayan ama olabilen bir olay bazı gübreler bazılarını etkiler ve gübrenin erirmemesine neden olur ve erimeyen kısmı olduğu gibi besin tankının dibine çöker. Durum böyle olunca hazırlamış olduğumuz formül değişir ve işe yaramaz hale gelir . Lütfen dikkat ediniz hazırlamış olduğunuz gerek A ve gerekse B karışımları şeffaf tertemiz berrak bir su görünümünde olmalıdır eğer bulanık bir karışım elde ediyorsanız ya sizin iyi çalkalamamanızdan kaynaklanır **** kullandığınız gübrelerin birbirlerini etkilemesinden kaynaklanır lütfen bu hususa dikkat edelim. Gübrelerin tamamen eridiğinden emin olalım. Başarılar dilerim.

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024