agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-11-2013, 21:26   #1951
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhaba sevgili arkadaşlarım.Sizlere güzel bir haberim var. Bu gün çalışmalarını başından beri adım adım izlediğim eski arkadaşlarımızdan fusion1 arkadaşımızın çalışmalarından bahsetmek istiyorum.Arkadaşımız topraksız tarıma gönül verdi , hurdacıdan aldığı bir buzdolabının boş kasasında topraksız tarım çalışmalarına başladı. Birsüre sonra balkon yetmez oldu ve topraksız tarımı evinin bir odasına taşıdı. Burada zor şartlardada olsa aeroponic sistemler kurdu. Ancah hergeçen gün çalışmalarında ışık gören arkadaşımız 200 m2 lik bir sera kiraladı burada akarsu sisteminde marullar yetiştirdi.Gerek topraksız tarım gerek sistem ve gerekse pazar konusunda hazırlıklarını yaptı ve 14 dönümlük, içinde yaklaşık 320 m2 iki adet sera olan bir yer kiraladı. Burada akarsu sisteminde marullar yetiştirdi ve pazar oluşturdu. Ancak ne güzel ki oda yetmedi 1200 m2 lik bir sera yaptırdı ve toplam marul kapasitesini 30000 adet e çıkartı.
Ben arkadaşımızın bu çalışmalarını başından beri adım adım izledim, dereyi görmeden paçamı sıvamak adetim olmadığı için paylaşamadım. Ancak bugün yine eski arkadaşımız Mehmet Sarıcan ve bir misafir arkadaşımızla ziyaretine gittiğimizde yeni seranın devreye girdiğini gördüğümde derenin gözüktüğünü düşünerek bu güzel ve başarılı çalışmanın sizler tarafındanda taktir edileceğini düşünerek paylaşmaya karar verdim. Umarım siz arkadaşlarıma ilham kaynağı olur. Herkese başarılar dilerim.

Eklenen Resimler

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2013, 22:22   #1952
Ağaç Dostu

Diğer resimler.

Eklenen Resimler

Eski 25-11-2013, 07:43   #1953
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2011
Öncelikle herkeze merhaba ! Tarım sektörünün dışında biri olarak topraksız tarım bana oldukça çekici gelmekte. Belki ileride tarımın terkedildiği ülkemizde! inadına yatırım bile yapabilirim. Fakat herşeyden önce öğrenmek konunun her açığını her ayrıntısını bilmek lazım. Bir denemelik heves ile veya ileriye dönük bu işi öğrenme adına bu baharda balkonda topraksız tarımı denemek istiyorum. Bitki akvaryumum olduğu için bitkilerin ışık, ısı, gübre ve gübre çeşitliliği ihtiyaçlarını az çok biliyorum.

Forumlarda oldukça fazla konu başlığı ve deneme var. Benim sormak istediğim birkaç konu ise ;
1) Artvinde balkonda ısı, ışık olmaksızın besleyebileceğim en kolay bitki ! **** topraksız tarımda başlangıç bitkisi ne olabilir. ( marul ? çilek ? domates ? ) (bahar ve yaz aylarında)

2) Topraksız tarım da birçok sistem ve şema var. PVC boruları ve dalgıç pompa ile yapılan, hava motoru ile yapılan, damlama sistemi ile yapılan. En başarılısı veya şu bitkiyle en çok başarıyı yakalarsın denilen sistem hangisidir. Zira ben ona göre araştırmalarımı derinleştireceğim.

3) Bence her konunun bir kaynak kitabı olur. Tavsiye edeceğiniz ve baştan sona kadar okuman gerekli dediğiniz kaynak kitaplar / kitap hangisidir. Zira bitki ve sistem çeşitliliği ile oldukça karışmış konu ( en azından sektör dışı benim gibi acemiler için )

4) Malzeme tedariklerini nerelerden yapabilirim. Örneğin gübre. İlk etapta hazır alınır. Akvaryumda mikro ve makro besinler var. Burada da benzerdir diye düşünüyorum. Tarım ürünleri satan yerlerde bulabilir miyim ? İnternetten uygun bulacağım adresler. (Sistem derme çatma olmasın başarıyı yakalamak için eksiksiz olsun istiyorum. ) Gh ve Ph metre ve dozlayıcı bile olabilir.

5) Ben kuracağım sistemin elektrik enerjisini de güneş pilleri ile karşılamak istiyorum bunun örneği var mı?

mavivesiyah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 08:34   #1954
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wolkan06 Mesajı Göster
Merhaba,

yaklaşık 2 haftadır konuyla ilgli paylaşımları takip ediyorum. daha öncesinden bu 16000 domates veren ağacın videosunu izlemiş ve topraksız tarımı kafamın bir köşesine yazmıştım. fakat benim merak ettiğim konu örtüaltı topraksız tarım için iklim ne denli önem taşır? yahut kıyı bölgeleri haricindede iç anadolu ve orta karadeniz bölgelerinde ticari maksatlı yapılabilir mi? Şu an bende balkonumla başlayıp tecrübe etmek konusunda ki fikrimi sabitledim. evim baktığı cephe nedeniyle doğrudan güneş almadığından bu konuda ne gibi çözümler üretilebilir bilemiyorum. ilerleyen günlerde siz değerli ağabey ve arkadaşlarıma soracağım çok şey olacağı kanaatindeyim. şimdiden ilginize teşekkür eder, verimli günler dilerim.
Merhabalar ısıtma olmadan iç anadolu bölgesi gibi don olayının yaşanabileceği (yani bunun normal olduğu yerlerde) örtü altı tarım sebze vs yapılamaz. Açıkçası ısıtma olsa bile maliyet çok yüksek çıkar örneğin antalya ile aydın arasında bile ısıtma maliyet farkı senelik olarak yüksek. Yani ticari olarak pek mantıklı olmaz(ucuz sıcak su kaynağınız yoksa).

Hobi amaçlı yapılırsa ancak yapay ışıklandırma kullanılabilir tabi bu maliyetleri çok arttıracaktır.

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 08:48   #1955
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
1) Artvinde balkonda ısı, ışık olmaksızın besleyebileceğim en kolay bitki ! **** topraksız tarımda başlangıç bitkisi ne olabilir. ( marul ? çilek ? domates ? ) (bahar ve yaz aylarında)
Bildiğim kadarıyla Artvin civarının kendine has bir iklimi mevcut. Domates ve çilek biraz zor gibi oralarda genel yetiştirilen şeylere iyi bakmak lazım. Marul daha az sıcaklık ister sorun yaratmaz. Ben Artvin de yaşasaydım yalnız başka bir plan kurarak yaban mersini tarzında bir bitki deniyebilirdim.

2) Topraksız tarım da birçok sistem ve şema var. PVC boruları ve dalgıç pompa ile yapılan, hava motoru ile yapılan, damlama sistemi ile yapılan. En başarılısı veya şu bitkiyle en çok başarıyı yakalarsın denilen sistem hangisidir. Zira ben ona göre araştırmalarımı derinleştireceğim.
Her yiğidin bir yoğurt yeme şekli vardır. Ben akan su kültürü kullanıyorum kolay kolayda vaz geçmem ancak domates gibi bitkiler daha çok drip sistemle kurulur. Dikeceğiniz bitki önemli örneğin marul için drip saçma olur zira sistemden kolay temizleyemezsiniz maddi olarak külfetli olur. Çileği havuz sisteminde yapmazsınız çünkü bitkiler aşağı yönlü büyür gibi... Yani ne üreteceğinize ve sizin kaynaklarınıza göre değişir.

3) Bence her konunun bir kaynak kitabı olur. Tavsiye edeceğiniz ve baştan sona kadar okuman gerekli dediğiniz kaynak kitaplar / kitap hangisidir. Zira bitki ve sistem çeşitliliği ile oldukça karışmış konu ( en azından sektör dışı benim gibi acemiler için )
Buraya bakabilirsiniz güzel bir kaynak hatta yetiştirmeyi düşündüğünüz bitkileri için yetiştirme ve zararlılarla mücadele için bakabilirsiniz. Türkçe olarak iyi bir kaynaktır(küçük çaplı hatalar olsa da).

4) Malzeme tedariklerini nerelerden yapabilirim. Örneğin gübre. İlk etapta hazır alınır. Akvaryumda mikro ve makro besinler var. Burada da benzerdir diye düşünüyorum. Tarım ürünleri satan yerlerde bulabilir miyim ? İnternetten uygun bulacağım adresler. (Sistem derme çatma olmasın başarıyı yakalamak için eksiksiz olsun istiyorum. ) Gh ve Ph metre ve dozlayıcı bile olabilir.
Sayın leventalinin başlığını güzelce okumanızı öneririm. Birde Kudret Beyle gübre için konuşabilirsiniz. Küçük bir sistemde dozlayıcıya gerek yok bence. Malzeme alımı biraz araştırmanız lazım. Cidden ben herhangi bir ürün alırken bir kaç yerden teklif alırım sürekli, bir ürün bir yerde ucu öbür yerde pahalı olabiliyor.

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2013, 09:53   #1956
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2012
Sayın Wolkan06 ve MaviVeSiyah, öncelikle hoş geldiniz. Az çok benzer ve ortak düşünce ve koşullara sahip olduğunuzdan tek başlık altında önerilerde bulunmaya çalışacağım.

İleride ticari niyetleriniz olsa da, profesyonel düşünüyor olsanız da işe biraz amatörce başlamakta yarar var diye düşünüyorum. Elbette güzel kaynaklar var, bu forum da bir hazine. Ama önce biraz elinizi suya sokup, basit de olsa denemeler yapmanızda yarar olacaktır.

O nedenle, baharı-yazı beklemeden, kurmayı düşündüğünüz "en son sistemi" kurmaya başlamadan, hemen şimdi bazı küçük basit deneme üretimleri yapıyor olabilirsiniz. Bunlar hem öğretici olacaktır, hem de yavaş yavaş altyapı hazırlıklarına başlamış olursunuz.

Mevsim ve bulunduğunuz coğrafyalar itibarı ile marul ve/veya yeşil soğan ile çok basit denemeler yapabilirsiniz. Ayrıca bunlar oldukça çalışılmış ve başarılı örnekleri olan ürünler. Bu forumda size yardım edecek bir çok gönüllü olacaktır.

Öncelikle Kudret Bey'den "uygun" besin kitlerinden edinir, kendisi ile tanışmış olursunuz. Bunların yanında EC Metre, pH metre gibi şeyler edinip ilk ve en önemli donanımınızı sağlarsınız.

Plastik bir bardak içinde, strafor köpüğe yerleştireceğiniz bir arpacık soğanı fincanın yarısına kadar dolduracağınız besin ile buluşturduktan bir kaç gün sonra yeşil filizleri görmeye başladığınızda zaten ilk üretim serüveniniz de başlamış olacaktır.

Benzer şekilde marulu kendiniz çimlendiriyor olabilirsiniz - ki küçücük bir tohumu olduğu için biraz zahmetli, ama o da az sıcak ve az ışık ile oldukça büyük gelişme gösterebilen (kışa/soğuğa uygun) bir ürün. Ya da hazır alır yine, soğan gibi küçük bir kapta üretebilirsiniz.

Katı ortamlar kuruluşu ve işletimi daha kolay, daha ucuz ve daha affedici ortamlar. Perlit başlangıç için en uygun malzeme diyebilirim. Sırf denemek için, soğan ve/veya marulu perlit ortamında da üretebilirsiniz. Bu size adım adım, gelişmiş bir sistem kurma olanağı da sağlar.

Bir kaç saksıya bunlardan diktikten sonra, önce elle günde birkaç sulama ile besleme yaparsınız. Bir süre sonra sulamayı unutup atlamalar başlayınca, büyükçe bir şişeyi baş aşağı bir yerlere tutturup, altına bir damlama boru sistemi bağlayıp, saksılara denk gelen yere damlama memeleri koyarsınız, ilk otomatik besleme sisteminizi kurarsınız.

Sonra bu şişeyi ikide bir doldurmak zor gelir, depodan besini doğrudan basacak bir akvaryum kafa pompası alırsınız, bir de zaman saati; belli zamanlarda belli miktarlarda besin vermiş olursunuz bitkilerinize. Sistem daha otomatik, daha profesyonel olmaya başlar.

Bunlar hep size besin hazırlama, ölçme, zamanlama, zaman içinde bitkileri besin ve diğer ihtiyaçlarını görme yani deneme ve yanılma şansı verir. Hatalarınızı düzelttikçe, ileride kurmayı düşündüğünüz mükemmel sisteme bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Bahara kadar hem okuyarak, hem de basit deneyler yaparak epeyce bir şeyi öğrenir, o zaman da artık daha bilinçli, daha ne yapacağını bilerek hem ürün hem sistem seçiminde daha doğru kararlar verip daha başarılı sistemler kurabilirsiniz.

Tekrar hoş geldiniz ve de kolay gelsin.

sulukök Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 01:09   #1957
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2013
Teşekkürler marul tohumları

Merhaba,
Öncelikle bizleri aydınlattığınız için teşekkür ediyorum. aynı kanaatle yaklaşarak olaya bir an evvel başlamaya karar verdim. ankara' da havalar henüz tam olarak soğumadı. yağmurlar yeni yeni kendini gösteriyor ve bahara epey bi zaman var. bu zamanı boş geçirmemek ve tecrübe edinmek adına işe marul tohumlarıyla başlamaya karar verdim. çimlenmesi için izleyeceğim metodları ve yetişme sürecindeki metodlar için sizlere epey sorular soracağım . Dairemin balkonunu cam balkon yaptırıyorum. bunun hazır olması için 15 günüm var bu süreç çimlenme ve fide halini alması için yeterli olur kanaatindeyim. oturduğum daire merkezi ısıtma olduğundan ortam ısısı ile alakalı sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum. lakin güneşi doğrudan görmediği için o konuda neler yapabilirim bununla ilgili yardımlarınızı ve aktarabileceğiniz tecrübelerinizi paylaşırsanız minnettar olurum. Kudret hocamın videosunuda geçtiğimiz hafta izledim ve yazılarını takibediyorum. insanların bu konuda aydınlanması adına yaptığı çalışmalar hayranlık verici.
şimdilik teşekkür ediyorum. verimli günler diliyorum.

wolkan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 12:10   #1958
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2011
Öncelikle Sayın Ankafar ve Sulukök e teşekkür ederim. Mesleki alışkanlıklar ile maddeler şeklinde yönettiğim soruları cevapladıkları ve yol-yön gösterdikleri için.

levenali `nin marul denemesini inceledim. Serüvenini tam olarak aktarmış. Benim aklımdaki de esasıyla tam olarak bu şekilde bir deneme. Fakat benim damım olmadığı için balkonda yapacağım. Üstelik baharda **** yazın yapma isteğim kapalı ortam sağlayamacak olmam.Bundaki kaybım nasıl olur ?

Birde motor vb aparatları beslemek için güneş pili denemesi yapmak istiyorum. Bunu denemiş-yapmış olan var mıdır ?

Teşekkürler ...

mavivesiyah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 12:22   #1959
Ağaç Dostu

smnvrl's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavivesiyah Mesajı Göster

Birde motor vb aparatları beslemek için güneş pili denemesi yapmak istiyorum. Bunu denemiş-yapmış olan var mıdır ?
Sn mavivesiyah,

Solar panel , şarj regülatörü , sigorta , akü , inverter seçimi konusunda size yardımcı olamaya çalışırım.

http://www.agaclar.net/forum/buralar...lari/32716.htm

konusuna göz gezdirmenizi öneririm.

Saygılarımla.

sulukök beğendi.
smnvrl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 13:25   #1960
Ağaç Dostu

Sayın MaviVeSiyah,

Önceden başlama önerimin nedeni burada tek bir cümle ile geçilen bir takım küçük küçük işlerin başlangıçta nasıl bir araya gelip de büyük sorunlar çıkarabileceğine dikkat çekmek için idi.

Örneğin bir çok arkadaşın uygulamalarının başlangıcına bakarsanız hep pH sorunundan söz edilir. Fideleri dikip besin vermeye başladığınız anda pH ayarını nasıl yapacağınızı biliyor olmanız lazım. Bu da sadece kimya bilgisi anlamında değil:

- pH'ı nasıl ölçeceksiniz? Elinizde güvenilir alet var mı? Piyasadakiler güvenilir mi? Sıvı çözeltiler yeterli mi? Kağıt indikatörler işi görür mü? Fiyatları faydalarını karşılar mı? Nereden bulacaksınız? Kaç zamanda gelecek?
- Hangi sıklıkta ölçeceksiniz? Elinizdeki malzeme bu sıklığa yetecek mi?
- Düzenleyici olarak ne kullanacaksınız? Limon tuzu mu? Sülfürik Asit mi? Nitrik Asit mi? Tampon çözelti mi? Bunları istediğiniz an bulabilecek misiniz? Bulduğunuz malzeme standart (hep aynı) özellikte olacak mı?
- Ölçme kabınız var mı, ölçülü pipetiniz var mı? Size komik gelebilir ama ben Edremit'te bulamadım. Eskişehir'de bile zor buldum.

Akan su sistemi kullanacak olursanız EC ve pH ölçüm ve ayarlamalarını sürekli yapmanız gerekecek. Sistem kurulduğunda böyle bir sistemin hazır bekliyor olması gerekir.

Besinin hazırlanması, dağıtımı, kuracağınız sisteme göre drenajı, geri toplayıp kullanıp/kullanmama kararı hep iki kelimelik ama altında bir çok pratik detayı olan konular.

Bu nedenlerle baharı beklemeden başlamanızı önermiştim. Bu başlık altında ev içerisinde kağıt bardakta sivri biber yetiştiren arkadaşların uygulamalarını görmüşsünüzdür sanırım. O tür bir ısınma hareketi size çok şeyler kazandıracaktır düşüncesindeyim. Karar sizin.

Güneş enerjisi konusunda Sayın smnvrl güzel bir bağlantı vermiş. Kapasite / Maliyet konusunda oldukça yararlı pratik bilgiler var. Sonuçta yapacağınız seranın gerektireceği elektrik kapasitesine göre yapılacak yatırım hesabı söz konusu. Belli bir büyüklüğün altında çok verimli olmayacaktır. Sonrasında ve uzun dönemde yararlı olacağı kesin. Bir de kesilme olayını en aza indirmiş olursunuz. Bu konuda da yine adım adım gitmenizi öneririm. Herhalde ben kendim yapacak olsam, sera işlemeye başladıktan sonra güneş enerjisini düşünürdüm.

Kolay gelsin

mavivesiyah ve smnvrl beğendi.
Eski 03-12-2013, 01:43   #1961
Yeni Üye

Başlangıç

Tekrar merhaba,
verdiğiniz yararlı bilgiler için tekrar teşekkür ediyorum. dün almış aldığım marul tohumlarını pamukların arasında ıslatıp çimlenmesi için hazır hale getirdim. bundan sonrası aldığım tohumların kalitesine kaldı diye düşünüyorum. fide halini aldıktan sonraki sistem içinse pimaş boruları düşünüyorum. durgun su ile yapılan sistemde ilgimi çekti fakat metrekare verimliliği açısından ve balkonumu verimli kullanmak açısından daha uygun olacağını düşünüyorum. bu arada bir pakette domates tohumu aldım ve yine çimlendirmek için hazır hale getirdim. konuyla ilgili düşüncelerinizi ve önerilerinizi sabırla bekliyorum.

teşekkürler.

Eski 03-12-2013, 08:53   #1962
Ağaç Dostu

Sayın Wolkan06,

Bir ucundan işe başlamışsınız, kolay gelsin.

Malum, marul tohumu çok küçük olduğu için fidesi de - kökü de oldukça küçük oluyor. Pamuk içinde kök salması biraz zor oluyor, dolanıyor gelişemiyor.

En kolayı kaliteli kağıt havlu içinde başlamak. Küçük bir çay tabağına ufak bir parça kağıt havlu koyup ikiye katlayıp, arasına tohumu koyup ıslatınca, hava durumuna göre 3-5 günde kök vermeye başlayabiliyor. Salatalık çekirdeği koysanız çıkan fidecik 5 cm kadar büyüyüp ayakta kalabilecek kadar sağlam kök tutuyor, marul daha küçük olduğu için daha kolay tutunuyor.

Biraz daha gelişkin olsun derseniz, minik kaya yünü blokları içine tohumu yerleştirirseniz, orada çimlenip epeyce bir süre de orada gelişmesini sürdürebiliyor. pH konusuna dikkat etmek gerek.

Başka bir yöntem yine minik strafor bloklarının içini biraz oyup ince taneli perlit ile doldurmak ve tohumu orada çimlendirmek.

Belli bir büyüklüğe geldikten sonra daha kalıcı - kuracağınız sisteme göre son ortama taşımanız gerekecektir.

Sayın LeventAli bu konuda oldukça başarılı çalışmalar yaptı, sanırım kendisi daha faydalı bilgiler sağlayacaktır.

Aşağıdaki adreste Cornell Üniversitesininin marul üretimi ile ilgili güzel bir yayını var. İngilizceniz varsa sorun yok. Yoksa da resimler ve başlıklar bile oldukça iyi fikir veriyor.

http://www.cornellcea.com/attachment...andbook%20.pdf

İlgilenenler için ayrıca marul üretiminde yüksek azot birikimi üzerine çalışmaları, "tartışmalı" konular üzerindeki çalışma ve düşünceleri, marul dışında özellikle domates ve genel olarak topraksız konusunda güzel araştırmaları var.

Tam nasıl bir ortamda üretim yapacağınızı çıkaramadım ama, dökümanda da göreceğiniz gibi marullar büyüdükçe daha büyük kaplara aktarılıyor. Bu kapları katı ortamda da, akan su kültüründe de kullanıyor olabilirsiniz.

Tekrar kolay gelsin.

wolkan06 beğendi.
Eski 03-12-2013, 13:18   #1963
Yeni Üye

tarık ayaz's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2013
herkese çok selamlar ve başarılar , bu gün üye oldum , 2 gün önce keşfettim bu siteyi ne yazık bana ki .

arkadaşlar yaklaşık 4 aydır yabancıların yaptıkları youtube videolarından merak salıp birde ben hydroponic sistem kurayım dedim , pvc borulardan yapılan modelden çok istememe rağmen yer sıkıntısı dolayısı ile 25 litrelik bir plastik kapta 8 adet adet marul yetiştiriyorum , 40 gün oldu yaklaşık 30 cm çapındalar .Hiçbir ölçü alet takımım yok zaten olsada kullanmayı bilmiyorum .Piyasada satılan saksı bitki besinlerini kullanıyorum artık yetmediğini gözlemlemeye başladım , ışıklandırma için de 2 tane grolüx ve 1 tane mavi floresan kullanıyorum , hava motoru ve 2 tane hava taşı oksijen desteği veriyor .

baştada söylediğim gibi çok geç farkettim bu siteyi , 2 gündür sürekli içinde marul ve domates geçen her konuyu okuyorum , sayenizde çok şey öğrendim ve sistemime ilave edeceğim.Çok çok teşekkürler ederim.

şu bahsettiğiniz besin eriyik kitini kimden ve nasıl temin ediyorsunuz onu bulamadım yardımcı olabilirmisiniz . Marul ve ıspanak için kullanmak istiyorum kapasitem 16 saksı .

limon_sever beğendi.
tarık ayaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 13:23   #1964
Ağaç Dostu

Sayın sulukök verdiğiniz bilgiler için teşekkürler , Ama şu ''250+250 litrelik toplam besininiz oluyor'' satırını lütfen birdaha açıklarmısınız bazı arkadaşlar yanlış algılıyabilir. Teşekkür ederim.

Eski 03-12-2013, 14:53   #1965
Yeni Üye

tarık ayaz's Avatar

biri mikro biri makro doğru yazmış gibi geldi bana

Eski 03-12-2013, 15:36   #1966
Ağaç Dostu

1 litre suya 10 ml A 10 ml B koyduğumuza göre 2,5 litre A + 2,5 litre B den toplam 250 litre besin eriyiği hazırlanır.

Eski 03-12-2013, 15:46   #1967
Ağaç Dostu

Ben yazmaya başlayamadan cevaplar gelmiş.

Ben yine ödevimi yapıp açıklamaya çalışayım:

Kısa cevap:

250 + 250 = 250

Uzun Cevap:

A + B diye iki çözelti kullandığımız için "+" işaretini aynı anlamıyla kullanmaya devam ettim.

2.5 litre yoğun A çözeltimiz var.
2.5 litre yoğun B çözeltimiz var.

Bir litre suya 10 ml A + 10ml B çözeltisi koyuyoruz. Yani 1000 ml besin içinde 10 ml A, 10 ml B var. Bu da A ve B çözeltilerimizi 100 defa seyreltiyoruz demek.

O zaman 2.5 litre yoğun A çözeltisi bize 250 litre seyreltilmiş A çözeltisi veriyor, aynı şekilde 2.5 litre yoğun B çözeltisi bize 250 litre seyreltilmiş B çözeltisi veriyor.

AMA:

Seyreltilmiş A çözeltisini ve seyreltilmiş B çözeltisini ayrı ayrı kullanmıyoruz. Sonuçta ikisi de aynı karışımın içinde. Yani 500 litre besin değil toplam 250 litre besin içinde birlikte yer alıyor.

O nedenle 250 + 250 = 250 ediyor. Matematik olarak garip görünse de lise kimyasından mol hesabına alışık iseniz o zaman hesap tam denk geliyor.

smnvrl beğendi.
Eski 03-12-2013, 17:58   #1968
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Soru,

Bir şey sorayım ,

Bir litre suya 10 ml A + 10ml B çözeltisi koyuyoruz.

Bu da A ve B çözeltilerimizi 100 defa seyreltiyoruz demek.

Yani 1000 ml besin içinde 10 ml A, 10 ml B var.
---------------------------------------------------------

son cümle 1000 ml içinde 10 mlA+10 ml B var

Şeklinde olması lazım galiba .

Bir litre içinde yoğun besinden , 10 birinden 10 birinden olmak üzere 20 ml alıyoruz.

Sürekli karıştırıyorum , dersi tekrar edeyim. Dedim

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 18:14   #1969
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Bir şey sorayım ,

Bir litre suya 10 ml A + 10ml B çözeltisi koyuyoruz.

Bu da A ve B çözeltilerimizi 100 defa seyreltiyoruz demek.

Bir litre içinde yoğun besinden , 10 birinden 10 birinden olmak üzere 20 ml alıyoruz.

)
1000 ml besin eriği = 980 ml su + 1o ml A + 10 ml B

doğrumudur?

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2013, 18:37   #1970
Ağaç Dostu

Alıntı:

son cümle 1000 ml içinde 10 mlA+10 ml B var

Şeklinde olması lazım galiba .
En doğrusunu Sayın ykaya194 yazmış. Benim cümlenin başı yanlış sonu doğru.

Sonuçta 1 litre ( 1000 ml) besinimiz var:
- Bunun 980 mlsi SU
- 10 mlsi çözelti A
- 10 mlsi çözelti B

Eski 03-12-2013, 18:50   #1971
Ağaç Dostu

Evet gerçek ölçü budur 980+10+10=1000 ml. Ancak konsantrasyon düşük olduğu için ve
EC konusu esnek bir kavram olduğu için her yerde litreye + A + B diye geçiyor. Ama teorik olarak Sayın ykaya194 ün ' söylediği doğrudur teşekkür ederiz.

Eski 03-12-2013, 18:52   #1972
Ağaç Dostu

Bu arada sayın İsmail Karagüllenin dediğide tam doğrudur , 1 litre besin eriyiği içinde 10 ml A, 10 ml B vardır. Teşekkür ederiz.

Eski 03-12-2013, 22:34   #1973
Yeni Üye

besin eriyiği ve EC metre

Tekrar merhaba,

marul tohumlarım kök vermeye başladı. başlangıçta bir hatam oldu sanıyorum. ben hazır paketli satılan yaklaşık elli köklük tohumların tamamını çimlenmesi için 20*30 cm pamuğun arasına sardım. tohumlar 24 saatte köklenmeye başladı. Çok küçük oldukları iç içe geçtiler ve şu an ayırmakla uğraşıyorum. 50*50 ölçülerinde bir kolinin tabanına yayabildiğim kadar yaydım. domates tohumlarımda sorun yok fakat onlarda henüz bir hareketlilik gözlemleyemedim. şu an kafamda soru işareti yaratan konu; besin eriyiği ihtiyacım ve ec metre. sanıyorum besin temini konusunda Sayın Kudret Tezel hocam yardımcı oluyor. ve ec metre önerilerinizi marka, model olarak yazabilirseniz çok memnun olurum. internetten araştırdım fakat kafam karıştı fiyatlar çok farklı ve bu yüzden tereddüt ettim.
Konuyla ilgili yardımlarınızı rica ediyorum.

Eski 04-12-2013, 08:40   #1974
Ağaç Dostu

Kudret Bey EC Metre konusunda da size yardımcı olabilir. Kendi yaptığı EC metre gayet kullanışlı, yeterli ve evladiyelik. İşinizi fazlası ile görür.

Eski 04-12-2013, 10:24   #1975
Yeni Üye

03sandıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2013
Topraksız Organik tarım hakkında...

Merhaba arkadaşlar, topraksız modern serada bir domates fidesinden 12 ayda 20kg domates çıkartmak mümkün mü şartlar hepsi uygun olursa?

03sandıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 15:42   #1976
Ağaç Dostu

Domates ağacı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 03sandıklı Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar, topraksız modern serada bir domates fidesinden 12 ayda 20kg domates çıkartmak mümkün mü şartlar hepsi uygun olursa?
Teorik olarak tabii mümkün .
Bakınız :
Domates ağacı

smnvrl beğendi.
Eski 04-12-2013, 16:59   #1977
Yeni Üye

tarık ayaz's Avatar

merhaba arkadaşlar , bir deney yapıyorum , belki biraz saçma gelecek bazılarına ama şöyle ki :
toplam 25/30 adet sebze ve meyve posalarını mutfak aletleri ile püre ettim , sularını ayrı bir kaba aldım. BU posalarıda bir kese içine koyarak suda beklettim 1 gün boyunca .Sonra ilk ayırdığım suları ile birleştirdim . Topraksız yetiştirdiklerime değilde ayrı olarak saksıda torflu yetiştirdiğim marul , ıspanak ve roka lara gün aşırı direk verdim . 1 gün sadece su 1 gün sadece bu sebze sularını veriyorum , şu ana kadar negatif bir şey gözlemlemedim gayet sağlıklı büyüyorlar .Şimdi sizce durağan su kültürüne bunu dahil etsem mi ?

Posalarıda kompost malzemesi yapmak üzere bir kovaya aldım , saksı bitkilerimin toprak karışımı yapacağım .

Eski 04-12-2013, 17:27   #1978
Ağaç Dostu

Çok güzel bir deneme .
Bitki büyürken topraktan bazı elementleri alarak büyür. Ve tabii olarak bitkiye lazım olan elementler bünyesinde mevcuttur.

Bu bitki artıklarının içindeki elementleri bitki doğrudan alamaz. Bir şekilde parçalanması gerekir.

Yani bitkinin alabileceği forma indirgenmesi gerekir.
Bu indirgeme sağlanırsa bitki bunları alabilir.

O zaman şu problemi de halledebilmeliyiz .
Her bitkinin topraktan almaya ihtiyacı olduğu element miktarı ve bunların oranı aynı değil.
Bitkinin büyüme aşamalarında da bu oranlar aynı değil.

Eğer bitki artıklarının içindeki elementlerin oranını bilebilirsek ( zor )
Ve eksik olanları ilave edebilirsek ,( ki kolay )

O zaman mükemmel bir bitki yetiştirme medodu elde etmiş oluruz.
Hem atıklar değerlenir .
Hem sağlıklı ve temiz ürünler yetiştirmiş oluruz.
Kolay gelsin .Bence , güzel bir araştırma ve deney peşindesiniz.

Eski 04-12-2013, 17:34   #1979
Yeni Üye

tarık ayaz's Avatar

Alıntı:
Çok güzel bir deneme .
Bitki büyürken topraktan bazı elementleri alarak büyür. Ve tabii olarak bitkiye lazım olan elementler bünyesinde mevcuttur.

Bu bitki artıklarının içindeki elementleri bitki doğrudan alamaz. Bir şekilde parçalanması gerekir.

Yani bitkinin alabileceği forma indirgenmesi gerekir.
Bu indirgeme sağlanırsa bitki bunları alabilir.

O zaman şu problemi de halledebilmeliyiz .
Her bitkinin topraktan almaya ihtiyacı olduğu element miktarı ve bunların oranı aynı değil.
Bitkinin büyüme aşamalarında da bu oranlar aynı değil.

Eğer bitki artıklarının içindeki elementlerin oranını bilebilirsek ( zor )
Ve eksik olanları ilave edebilirsek ,( ki kolay )

O zaman mükemmel bir bitki yetiştirme medodu elde etmiş oluruz.
Hem atıklar değerlenir .
Hem sağlıklı ve temiz ürünler yetiştirmiş oluruz.
Kolay gelsin .Bence , güzel bir araştırma ve deney peşindesiniz.

çok çok teşekkür ederim İsmail Bey , sebzeleri içerdikleri demir vs. ye göre seçtim ama , siz beni bir cümle ile uyardınız aslında emilim konusunda , yani henüz topraksızda kullanmamalıyım demektir . suyu kirletmiş olurum şu an için sanırım .Biraz daha geliştirebilirmiyim düşünmeliyim .

Eski 04-12-2013, 17:36   #1980
Ağaç Dostu

Bu konuda bazı yazışmalar vardı .
Buraya bir göz atmak ve yeniden hatırlamakta fayda var ,

Enzim (Enzyme)

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024