View Single Post
Eski 20-11-2013, 21:26   #1951
Kudret Tezel
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Merhaba sevgili arkadaşlarım.Sizlere güzel bir haberim var. Bu gün çalışmalarını başından beri adım adım izlediğim eski arkadaşlarımızdan fusion1 arkadaşımızın çalışmalarından bahsetmek istiyorum.Arkadaşımız topraksız tarıma gönül verdi , hurdacıdan aldığı bir buzdolabının boş kasasında topraksız tarım çalışmalarına başladı. Birsüre sonra balkon yetmez oldu ve topraksız tarımı evinin bir odasına taşıdı. Burada zor şartlardada olsa aeroponic sistemler kurdu. Ancah hergeçen gün çalışmalarında ışık gören arkadaşımız 200 m2 lik bir sera kiraladı burada akarsu sisteminde marullar yetiştirdi.Gerek topraksız tarım gerek sistem ve gerekse pazar konusunda hazırlıklarını yaptı ve 14 dönümlük, içinde yaklaşık 320 m2 iki adet sera olan bir yer kiraladı. Burada akarsu sisteminde marullar yetiştirdi ve pazar oluşturdu. Ancak ne güzel ki oda yetmedi 1200 m2 lik bir sera yaptırdı ve toplam marul kapasitesini 30000 adet e çıkartı.
Ben arkadaşımızın bu çalışmalarını başından beri adım adım izledim, dereyi görmeden paçamı sıvamak adetim olmadığı için paylaşamadım. Ancak bugün yine eski arkadaşımız Mehmet Sarıcan ve bir misafir arkadaşımızla ziyaretine gittiğimizde yeni seranın devreye girdiğini gördüğümde derenin gözüktüğünü düşünerek bu güzel ve başarılı çalışmanın sizler tarafındanda taktir edileceğini düşünerek paylaşmaya karar verdim. Umarım siz arkadaşlarıma ilham kaynağı olur. Herkese başarılar dilerim.

Eklenen Resimler

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön