agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2013, 17:38   #1981
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Emilim için belli bir forma indirgenmesi lazım demişdim ya ,
Kompost ve enzim ile ilgili başlıklara bir bakmak lazım .

Bu arada ben de yeniden okuyacağım . Bilgileri tazelemek açısından iyi oldu .

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=8oq1gdWMV14

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2013, 17:46   #1982
Yeni Üye

tarık ayaz's Avatar

Giriş Tarihi: 03-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Bu konuda bazı yazışmalar vardı .
Buraya bir göz atmak ve yeniden hatırlamakta fayda var ,

Enzim (Enzyme)
süpermiş , ben bu makaleyi ıskalamışım . hatırlatma ve yol gösterme için çok teşekkür ederim . hemen incelemeye başlıyorum .

tarık ayaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2014, 10:40   #1983
Yeni Üye

pigment's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2013
arkadaslar benim çalıştığım serada bitkiyi terletiyoruz ayda bir danışman geliyo ve bana sordu neden bu işlemi yapıyoruz bende bitki fazla suyu dışarı atsın hidrojen açığa çıkarak kuru madde miların artsın diye dedim doğru ama eksikmiş sizden ricam bu eksiği tamamlar mısınız

pigment Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2014, 15:59   #1984
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2014
Merhaba

Formda yeni sayılırım. Bitki ve toprak deliliği denilen hastalığa yakalanan kişilerden biriyim. Bir kaç aydır rüyaları süsleyen çilek ağaçları kıvırcık seraları en sonunda beni araştırmaya itti. Maalesef ne ekip biçe bileceğim bir bahçem nede balkonum nede terasım var. Küçük bir odam ve cam önleri hariç. Bir kaç gündür Sayın Kudret TEZER bey'in ve paylaşımcı diğer form üyelerinin yazdıklarını okuyarak bilgi edinmeye çalışıyorum. Toprak ve topraksız tarım konusunda bilgi sahibi olmayan biri için oldukça acemiyim. Fakat bu nasıl bir ateşki beni yakıp kavuruyor. Bazen toprak benimi çağırıyor acaba bu nasıl bir tutku rüyalarımda bile beni rahat bırakmıyor diye düşündürüyor.
En sonunda eşimde dayanamadı ve iş yerimizin ofis kısmını işime yararsa kullanabileceğimi söylemesi ile topraksız tarıma dahada sıcak bakmaya başladım. Gelin görünki 50-60 m2 lik bu ofisin bir tek cephesinde boydan boya pencere olmasına rağmen binalardan dolayı pek fazla güneş almıyor, alsa'da dolaylı olarak alıyor'ki bir kaç saati geçmez. Dar bütçe az bilgi ve bu şartlarda bu arzumu nasıl gerçekleştireceğimi ise bilmiyorum. Bildiği ZOR ama İMKANSIZ olmadığı.
O yüzden sorularım ve yardım taleplerim ile siz değerli hocalarımın zamanını çalabilirim. Şimdiden affınıza sığınarak iyi çalışmalar diliyor saygılar sunuyorum.

ozlems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 01:43   #1985
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2014
Kudret Bey..Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok faydalı..Çok teşekkürler..

sinanistek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 08:26   #1986
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Teşekkür ederim sayın sinanistek, bilgi paylaşıldıkça büyür.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2014, 20:21   #1987
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2013
Kudret tezel hocama

Sayın hocam;
Epeydir topraksız tarım hususunda araştırma yapıyorum.
İsminize sıkça rastlıyorum.
Tv net yayınınıda izledim. Çok mutlu oldum sizi orada görünce ve de anlattıklarınızdan tabi. Saygılar sunuyorum.
Bu hususta maşAllah üstad kabul edilebilirsiniz.
Ben kayseri de bir kaç yerde araştırma yaptım ancak malzemeyi bulamadım.
Siz bu konuda bizlere destek olsanız güzel olmaz mı?
Hobi olarak başlayıp belki de ülkemize çok şeyler katacağız.
Lütfen bu hususa dikkat çekiniz veya siz bize yol gösteriniz.
Saygılar. İyi çalışmalar...

santrafor_38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 21:37   #1988
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-02-2014
arkadaşlar ben menekşe türlerini araştırırken rastgele keşfettim sayfanızı ve topraksız tarımla alakalı bu alan ilgimi çekti çok fazla yazılan söylenen şeyler var kafam karıştı bana en baştan bunu anlatabilecek birisi var mı terasımda yapmak istiyorum bu işi şimdiden teşekkür ediyorum hepinize...

arifcmg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2014, 15:16   #1989
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arifcmg Mesajı Göster
arkadaşlar ben menekşe türlerini araştırırken rastgele keşfettim sayfanızı ve topraksız tarımla alakalı bu alan ilgimi çekti çok fazla yazılan söylenen şeyler var kafam karıştı bana en baştan bunu anlatabilecek birisi var mı terasımda yapmak istiyorum bu işi şimdiden teşekkür ediyorum hepinize...
Evet çok fazla burada söylenen, yapılan var ancak derli toplu bir başlıkta toplanmamış. Eriyikleri sağlayacak birileri mevcut olmamış.
Keşke bu işi daha da kolaylaştırsalar da herkes faydalansa..

santrafor_38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 00:04   #1990
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-02-2014
bu iki sistemden birini almak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim

merhaba arkadaşlar. evde topraksız tarımı denemek istiyorum. kendim sistem alıp kuramadım. en azından siyah büyük plastik(vereceğim örneklerdekine benzer) bir şey bulamadım. aşağıda 2 sitem var. bir 10 saksılı(saksılar 6.5 lt), diğeri 8 saksılı(saksılar 11lt). sizce hangisini almalıyım? neden?

http://toprakvesu.com/products/Atami-Wilma-8.html

http://toprakvesu.com/products/Atami-Wilma-10.html

serkaf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 01:20   #1991
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkaf Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar. evde topraksız tarımı denemek istiyorum. kendim sistem alıp kuramadım. en azından siyah büyük plastik(vereceğim örneklerdekine benzer) bir şey bulamadım. aşağıda 2 sitem var. bir 10 saksılı(saksılar 6.5 lt), diğeri 8 saksılı(saksılar 11lt). sizce hangisini almalıyım? neden?

Atami Wilma 8

Atami Wilma 10
Merhaba Serkaf bey,
Hydroponic denemesi icin bu kadar para harcamaniza gercekten gerek yok. Bu sistemi pek ala siz kendinizde kurabilirsiniz hemde maliyetinin dortte birine ya da hicbir sekilde elektirik/pompa gerektirmeyen teknikler(Kratky Method) var. Bu teknik disinda baska uygulamalar da mevcut, ilgilenirseniz bilgi verebilirim.
Bir kac yil once kurdugum sistem bana yanlizca $50 mal olmustu, kurmasida baya bir eglneceydi.

Bu youtuber un kanalina Kratky Method ile alakali baya bir video var.
Kratky Method-DWC-Compost Tea Hydroponics #2 Hydroponic Tomatoes - YouTube

Eklenen Resimler

serkaf beğendi.
tezcanibrahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 01:39   #1992
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2014
Eger biber ve domates gibi dallanip yer kaplayan sebzeler yetisticerekseniz, Atami Wilma 8
daha iyi bir secim olur kanisindayim. Wilma 8, kok gelisimi icin daha iyi bir hacme sahip ayrica kaplarlarin merkezleri arasi mesafe Wilma 10'a gore daha iyi oldugundan hava sirkulasyonu daha iyi olacak diye dusunuyorum.

serkaf beğendi.
tezcanibrahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2014, 23:52   #1993
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkaf Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar. evde topraksız tarımı denemek istiyorum. kendim sistem alıp kuramadım. en azından siyah büyük plastik(vereceğim örneklerdekine benzer) bir şey bulamadım. [/url]
Sayın Serkaf Bey merhaba.

Biz evinde topraksız tarımı denemek isteyen dostlara yardımcı olmak için çalışmalar yapmaktayız. Henüz internet sitemizde yayınlamamış olsak da saykap kanalların bayiliğini de aldık. Bu kanallarda bitki yetiştirmeniz size çok daha ucuza mal olacaktır. Bu kanalları buradan vetman996/Ticari Topraksız Tarım Deneme Serası görebilirsiniz. İstediğiniz boyda bu kanallardan gönderiyoruz.

Ayrıca topraksız tarımda kullanılan besin eriği, cocopeat, perlit vs. satışları da yapmaktayız. Bu konularda buradan paylaşımda bulunmak reklama girebilir düşüncesiyle hoş olmayabilir ama dostlara yardımcı olabilmek adına eleştirilere göğüs gereceğiz artık.

Sitemizde satışa sunulmamış ama elimizde olan ürünler de mevcut. İhtiyaçlarınızı mesajla yazabilirseniz elimizden geleni yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Bu ürünleri buradan: Anasayfa : madrasol.com bulabilirsiniz. Sorularınız olduğunda zamanımız elverdiğince cevaplarız.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar... Saygılar...

serkaf beğendi.
vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2014, 23:28   #1994
Ağaçsever

sayın tezcanibrahim ve sayınvetman996.

Cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.

Eski 28-02-2014, 23:54   #1995
Ağaçsever

hobi olarak başladığım bu işte artık daha farklı düşünüyorum. herşey bacanağımın bana küçük bir saksı çiçek hediye etmesi ile değişti. 1 ay sonra yapı marketten kendime biber tohumu bakarken bulmuştum. torf ve biber tohumularını alıp çimlendirme işlemine başladım. artık virusu aldığımı hissediyordum. epey bir acemilik süresi boyunca((elimde bulunan 50 e yakın tohumu bir çizme kutusuna ekim yaptım)seyreltme işlemi baya bir sancılı geçti) sağdan soldan okuduklarımla ilerlemeye çalıştım. şu an çiçek açmış 4 tane biber fidem var. arkadaşımın biri bu ilgimi gördükten sonra bana hediye olarak aerogarden seti almış. aerogardenı gördükten sonra nöbetlerim boyunca susuz tarımla ilgili ne bulduysam okudum. hatta şu an yapmak istemediğim mesleğimi bırakıp tarıma yönelmeyi bile ciddi ciddi düşünüyorum (bu arada pratisyen hekimim). bu sistemleri alıp kendi kuramamamın sebebi vakit azlığı . evde hem kendi deneylerimi yapmış oalcağım, hemde deneyim elde etmiş olacağım kendimce. zaten bu sistemi oturtursam evin bir odasına el bile basabilirim. ilginiz için tekrar teşekkür ederim.

bu arada sitede çok güzel paylaşımlar var. en çok yararlandığım site bu oldu.

Düzenleyen serkaf : 01-03-2014 saat 00:07 Neden: yeni mesaj yazmak istememe(forum kirliliği açısından)
Eski 01-03-2014, 11:24   #1996
Yeni Üye

h.erarslan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2010
Uzun zamandır foruma uzak kalmıştım. Topraksız tarımı araştırırken konu dikkatimi çekti. Verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

h.erarslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 21:33   #1997
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2014
Bende aranıza yeni katıldım. Sitedeki bilgileri sindirerek ilerlemeye çalişiyorum. Kendi çimlendirdiğim salatalık ve domates fidelerini geçen hafta itibariyle 40 litrelik durgun suya aldım. Kabin içinde 3 adet 25 cm lik hava taşı mevcut. Toprağa ekilebilecek boyuta gelinceye kadar bu şekilde büyütmeyi düşünüyorum. Bu süre sanırım 1.5 - 2 hafta civarında sürecek. 70 adet fide ve boyları 5cm civarında.

Kudret Bey özellikle sizinde fikrinizi merak ediyorum.Toprağa yetişecek boya (15cm civarında) ulaşana kadar bu ufak fideler aynı tank içinde yetişebilirmi?

Aralarından seçtiklerimden 4 tanesiniyle aynı tank da yola devam etmek istiyorum.

Birde ikincisi domates ve salatalık aynı tank da olurmu? Forumda ikisi içinde hatta çiçeklenme dönemlerinde bile farklı reçeteler gördüm. Fakat bunun cevabı "asla olmaz mıdır. Yoksa verim düşer ama olur" mudur.

Cevabınız için şimdidden teşekkür ederim.

Soner Sağ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2014, 22:43   #1998
Ağaç Dostu

Sayım Lynyrd, eğer besinin köklerdeki dolaşımını sağlıya bilirseniz problem olmaz. Ancak tabii ki olay sadece köklerin sıkışıklığı değil bir süre sonra dallar yapraklarda büyüyecek bitki ışık ve hava açısından sıkıntıya girecektir. ancak bu hemen ölür manasında da değildir. Bir an öce besinin kökler arasında daha rahat dolaşabileceği ,besinin köklere daha rahat taşınacağı , dal ve yapraklar arasında hava sirkülasyonunun rahat olabileceği ortama ihtiyaç var. Zira besin yapraklardan buharlaşan su kadarının köklerden alınması ile taşınır. onun için havalandırmanın ve tabii ki ışığın önem çok büyüktür.

fagu03, TRAKLI ve Soner Sağ beğendi.
Eski 20-03-2014, 10:10   #1999
Ağaç Dostu

BİTKİLER ORTAK BİR BESİNLE BESLENEBİLİRMİ.
Sayın arkadaşımız Lynyrd' nin sorduğu soruyu, uzun zamandır yaptığım topraksız tarım çalışmalarında edindiğim bilgi tecrübe ve gözlemlerim ışığında ayrı bir paragrafta cevaplamak istedim.
Toprak her bitkiyi besliyen ortak bir besin ortamıdır. Ancak her bitkiyi ayni şekilde beslediğini söyleye bilirmiyiz. Her bölgenin kendine has, lezzeti ile görünüşü ile verimi ile ün yapmış meyve ve sebzeleri vardır. Peki bunların dışında ki bitkiler ne olur?, ölürmü?ölmez . Ancak görünüş verim lezzet açısından diğerlerine göre farklı olur.
Topraksız tarımın yapılmasının gereği nedir? daha kaliteli daha lezzetli daha verimli üretim yapmak değilmi. O halde toprak gibi ortak bir besin değil bitkiye özel besinler hazırlamak durumundayız. Minumum yasası ne diyor, her besinden fazla fazla olsa bile en az olan besin bittiğinde bitkinin beslenmesi durur. O halde beslenme sürecinin uzun olması,besin maddelerinin tamamının kullanıla bilmesi ile mümkündür. Ancak bu durum çok çok ileri teknolojilerle takip edilebilecek, an be an besin elementlerinin miktarlarını ölçüp, azalanların ilavesi ile mümkündür. Fakat elementlerin tekil olarak bulunmaması veya bitkinin istediği formlarda olamaması mani teşkil eder. Buda besin elementlerinin son noktasına kadar kullanıla bilmesini imkansızlaştırır.
Bazı internet bilgilerinden yanlış yorumlar çıktığını görüyorum. mesela basit bir sistemde 3 besin tankı varken ( A, B ve Asit tankları Ph ayarlamak için ), bazı ileri sistemlerde daha fazla tank bulunuyor. mesela 7-8 tane . Bu tanklar besin eriyiğinin tahlilini yapıp azalanı ilave etmek için değil mesela 5 aşamalı 8 aşamalı beslenme yapıldığında her dönem için besin hazırlıyabilmek adına, bizim şişelerde eritip hangisinden nekadar koymamız lazım hesaplarını bilgisayar aracılığı ile yapıp, her dönem için ayrı ayrı besin eriyiği hazırlamak içindir. Hazırlamış olduğumuz besin eriyiği her bitkinin istediği 13 elementi ihtiva eder. Öyleyse burada her bitki yaşayabilir. Ancak hazırlamış olduğumuz besin eriyiğinin içindeki elementlerinin oranları hangi bitkinin veya bitkilerin istediği oranlardadır. İŞTE EN BÜYÜK SORUNUMUZ ve UĞRAŞIMIZ. Bitkimizi sağlıklı bir biçimde büyütüp tatmin edici neticeler alabildiğimiz sürece doğru yoldayız demektir.
Ancak hemen şunu da söylemek isterim ki bitkinin beslenmesi köklerinden gövdesine emilen su ile gerçekleşiyorsa besin eriyiği kadar çevre şartlarıda çok çok önemlidir.
Bitkinin davranışları bizi uyaran en önemli ip uçlarıdır. Bitki dilini gerçekten öğrene bilirsek çok daha verimli çalışmalar yapabiliriz.
Topraksız tarım gerçekten çok teknik bir konu ve biz henüz en başındayız.
Bütün arkadaşlarıma başarılı çalışmalar dilerim.

Soner Sağ beğendi.
Eski 23-03-2014, 19:51   #2000
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2009
ikinci denemem

[sıze="2"]Name:  DSC_0567.jpg
Views: 1059
Size:  34.4 KB[/sıze]

ermenozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2014, 19:52   #2001
Yeni Üye

bakalım busene cocopeat lı denemem nasıl olucak

Eski 23-03-2014, 19:54   #2002
Yeni Üye

[sıze="2"]Name:  DSC_0566.jpg
Views: 1036
Size:  33.6 KB[/sıze]

Eski 27-03-2014, 20:02   #2003
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2014
Besin eriyiğini nereden temin edebiliriz?? Malum kimya bilgimiz biraz zayıf. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

moznaneci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2014, 21:03   #2004
Yeni Üye

kudret beyden temin edebilirsiniz.

Eski 07-04-2014, 22:42   #2005
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2014
Selam Arkadaşlar;
Topraksız tarıma ilgi duyan biri olarak forumun her konusunu okumaya çalıştım ve bolca bilgiye sahip oldum. Topraksız tarımla ilgili bilgi, tecrübe ve deneyimlerini paylaşan tüm üyelere teşekkür etmek gerekir. Tabii Kudret Tezel Beyin olağanüstü gayreti ve ilgisi çok saygıdeğer.
Ben de forumdan edindiğim bilgi ve paylaşımlardan faydalanarak -ve özenerek- topraksız tarıma olan ilgilimi gerçekleştirme isteğiyle küçük bir başlangıç yapmak istiyorum. Forumdan aldığım bilgiler ışığıyla başlangıç olarak hem yetiştirilmesinin daha kolay olduğunu düşündüğüm, hem de yetiştirmesi amatör için zor olanıyla başlayıp başarısızlığa uğrayıp moral bozukluğu yaşamamak için yeşil soğan ve marul yetiştirmeyle ile başlamak istiyorum. Elimde bulunan malzemelerle gerekli düzeneği tamamlamak üzereyim. Yeni başlayanların besin eriğini için yegane tedarikçisi olan Sayın Kudret Tezel'e başvurmak gerekli.
Umarım başarılı olurum. Elimden geleni yapıp olabildiğince sizlerle paylaşacağım.
Sevgilerimle.

yılmaz can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 22:52   #2006
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yılmaz can Mesajı Göster
Selam Arkadaşlar;
Topraksız tarıma ilgi duyan biri olarak forumun her konusunu okumaya çalıştım ve bolca bilgiye sahip oldum. Topraksız tarımla ilgili bilgi, tecrübe ve deneyimlerini paylaşan tüm üyelere teşekkür etmek gerekir. Tabii Kudret Tezel Beyin olağanüstü gayreti ve ilgisi çok saygıdeğer.
Ben de forumdan edindiğim bilgi ve paylaşımlardan faydalanarak -ve özenerek- topraksız tarıma olan ilgilimi gerçekleştirme isteğiyle küçük bir başlangıç yapmak istiyorum. Forumdan aldığım bilgiler ışığıyla başlangıç olarak hem yetiştirilmesinin daha kolay olduğunu düşündüğüm, hem de yetiştirmesi amatör için zor olanıyla başlayıp başarısızlığa uğrayıp moral bozukluğu yaşamamak için yeşil soğan ve marul yetiştirmeyle ile başlamak istiyorum. Elimde bulunan malzemelerle gerekli düzeneği tamamlamak üzereyim. Yeni başlayanların besin eriğini için yegane tedarikçisi olan Sayın Kudret Tezel'e başvurmak gerekli.
Umarım başarılı olurum. Elimden geleni yapıp olabildiğince sizlerle paylaşacağım.
Sevgilerimle.
Kıymetli Kardeşim merhaba.

Bitkileri yetiştirirken mevsimleri de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Örneğin marul kış mevsiminde daha iyi yetişir.

Bu günler için size çileği tavsiye ederim. Çileğin de yetişmesi kolaydır. Marul da yapabilirsiniz ama sıcağa dikkat etmek şartıyla.

Besin eriğikleri için Sayın Hocama ulaşamazsanız sitemizde de bulunuyor. Buradan da solucan Gübresi : madrasol.com alabilirsiniz.

Selamlar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 22:14   #2007
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-04-2014
Sayın Vetman996;
Bu kadar hızlı ilgi için teşekkür ederim.
Evet bende çilek yetiştirmeyi isterim. Ama başlangıç için uygun olur mu diye tereddütte idim. Ben hem akan su sistemi hem de katı ortam sistemini kurmayı düşünüyorum. Yetiştirmeyi düşündüğüm bitkilerle birlikte çilekte yetiştirsem olmaz mı? Yani marul ile birlikte yetiştirmeyi denesem olmaz mı?
Bitki besini talebimi Hocamıza ilettim.Kendisi geri döndü. Bakalım ondan edinemez isek link verdiğiniz siteden edinebilirim. Oldukça da hesaplı görünüyor.
İlginiz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

MehmetFatih beğendi.
yılmaz can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 14:55   #2008
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2014
Tüm topraksız tarım ailesine selam olsun.
Kudret bey size özellikle selam olsun,yıllardan beri sizi ve yazılarınızı hayranlıkla takip ediyor,
denemelerinizin sonuçlarını takip ediyordum ama kirada rahat uygulama alanım olmadığından aranıza katılamadım,nihayet kendi geniş balkonlu olan evimize sahip olduk ALLAH'a şükür,benimde topraksız tarım uygulama için balkon ve küçük bahçem var artık ALLAh herkesi ev nasip etsin.
Kudret bey sistemi kurmakla meşgulüm sizden hem yardımlarınızı,hemde besin eriyiği ve ec metre için yardımlarınızı rica edicem,şimdiden teşekkürler...

volkan0048 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2014, 20:28   #2009
Ağaç Dostu

Merhabalar sayın volkan0048, Allah yeni evinizde güle güle oturmak nasip etsin, her şey gölünüzce olsun inşallah. Güzel sözleriniz içinde ayrıca teşekkür ederim. Topraksız tarıma gönül verdik, hep birlikte ülkemiz geleceğine katkıda bulunmak adına çaba sarf ediyoruz. Bir nebzede olsa faydalı olabilirsek ne mutlu bizlere. Bundan böyle sizleri de aramızda görmekten mutlu olacağız. Her türlü yardıma hazırız. Çalışmalarınızda başarılar dileriz. Kolay gelsin. Selamlar.

Eski 14-04-2014, 14:56   #2010
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Herkese selamlar,bende bu işe yeni başladım önce saksıda satılan çileklerden almıştım.Sonra araştırma yaparken topraksız tarımı duydum ve bu siteye rast geldim.Kendime otomatik sulama sistemi kurmak için tüm gereçlieri temin ettim fakat aklıma takılan bir şey var.
Ben bu fideleri pazardan saksı içinde aldım.Şimdi ben bu fideleri topraktan çıkarıp almış olduğum torf-perlit karışımına koysam tutar mı? yoksa fideyi öldürmüş olur muyum ? Öyle ise perlitte fideyi nasıl yetiştireceğim ?

nacres Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024