agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni933Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-06-2012, 14:27   #1681
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2010
işte buda benim balkonum topraklı ve toptaksız denemelerim. kudret beye katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunarım.

Eklenen Resimler

Ferhat Berkman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 14:38   #1682
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2010
görüldüğü üzere üstteki resimlerle bunlar arasında 20 gün var.20 gün süreye göre büyüme hızları sizce nasıl yorumlarınızı bekliyorum. şimdiden teşekkürler. bu arada bunlar hazır fide değil tohumdan yetiştirdim. topraklı olanların hepsi cery bodur. topraksız olanlardan büyük olanı cery sırık diyer dört tanesi salkım domatesdir.

Eklenen Resimler

Ferhat Berkman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 23:22   #1683
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sevgili soilless güzel insan, bana özelden bu mesajı göndermiş ,yukarda yazılan birkaç karşılıklı mesajın teşekkür ün ardından ,kendiside bana teşşekür gereyi duymuş
inanın bende bu güzel mesajı ondan izin almadan sizin beğninize sundum
işte karşılıksız sevmek karşılıksız tarım a gönül vermek bu olsa gerek
yorumsuz)
Sn İdris Şenol,

Mesajınız üzere yaptığım ve de yapıcı bir eleştiri olduğuna inandığım için yaptığım eleştiri dozundan hallince uzak da olsa sizin mesajınız üzere yazdığım mesajlarıma beğeni göndermeniz TOPRAKSIZ TARIM adına gerçekten çok özel ve de güzel oldu.

İçtenlikle teşekkür ediyorum.

Bunu ben topraksız tarım zor zannedilmesin diye yazdım. Siz de bu işe gönül verenlerden olduğunuz için ifade mi net algılayıp destek vermişsiniz.

Paylaşım güzel. Her yazılanı kişilik meselesi, bilgisine saldırı addederek saldırgan bir üsluba yönelenlere güzel bir yanıt oldu.

Topraksız tarım ve paylaşım doğruluğu adına tekrar teşekkürler.
teşekkürler soilless ALLAH yar ve yardımcın olsun)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2012, 07:40   #1684
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Yapmış olduğumuz sistem çok basit. Bitkinin ihtiyacı olan besini birdefada veriyorsunuz bitki bütün gelişimini tamalayınca kadar hiçbir işlem istemiyor.
Kudret bey merhaba,

Önerdiğiniz sistem bende birçok soru işareti uyandırdı.
Dediğiniz gibi bitkiyi en az strese sokan bir sistem fakat,
Özellikle hava , besin miktarı ve tuzlanma konusunda soru işaterleri oluşuyor insanda ister istemez.

Belkide konuya yabancı ve bilgisiz olduğmuzdan tedirginde bakıyor olabiliriz.

Gelişmeleri bizimle paylaşırsanız seviniriz.

İyi günler.

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2012, 07:52   #1685
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2010
Alıntı:
Günaydın sevgili soilless, sorunuzun cevabı biraz gecikti zira dün önemli bir deney peşindeydim. O deneydende bahsedeceğim, ancak önce sorunuza cevap vereyim: arkadaşlarım beni yanlış anlamazlar herhalde, bunu sera bekçisine paye çıkartmak adına söylemiyorum gerçekten sera bekçisi övgüyü hak ediyor. Topraksız tarım onunla bir zevk.
Sadece sizi EC ölçmek tamamlamak suyuna bakmak vs.. vs den kurtarmıyor,bitkinin enbüyük sıkıntısı stresinide yok ediyor veya askariye indiriyor. Nasılmı?. malbman arkadaşımız ( Askıya alınmış saksıda salatalık yetiştirme) bu lingte yeni bir konu yazdı konu üstünde yazıştık. Orada sistemin bitkide stressiz bir büyüme sağladığı strese sebep olmıyacağı konusunda bazı fikirler türettik. ve ufkumuz biraz açıldı Sera bekçisinin yaptıkları hakkındaki düşüncelerime yenileri eklendi. Sera bekçisi bitkinin çok inişli çıkışlı EC diyağramını minumum aralıklarda kontrol ettiği için bitki, beslenme stresinden uzak, normal gelişmesini gösteriyor. tabiiki benim şartlarımda sadece beslenme stresi. Zira açık bir ortamda Rüzğar yağmur sıcaklık ayrı bir fasıl ama bence bunlar çok önemli değil, zira bitki normal koşullardada doğada bu olaylarla karşı karşıya. Ancak beslenme konusunda ona kucak açan toprak ananın sağladığı şartlara yakınını sağlamak çabasında sera bekçisi.
Şimdi gelelim son sorunuza '' çiçeklenme nasıl '' Bu sorunuza doğru cevap verebilmek için domatesleri yakından inceledim . Boyları kökboğazından 140-150 cm. Beşinci çiçekleri açmış alttaki 4 çiçek meyve tutmuş vaziyette. En alttaki meyveler 5-6-7 cm çap gibi en üsttekiler yani 4. salkım fındık veya biraz büyüklü küçüklü. Ancak bunu hiçbir zaman gale almıyorum zira ben domatese laiki ile bakamıyorum. Bu sene mutlaka bakacağımı söylemiştim ancak ben görmeden büyüyen koltuklar çiçek açmış bile.
Dün yaptığımız deneye gelince daha doğrusu deney hazırlığına, İstanbul Şilede yazlığı olan, ayni iş yerinde çalıştığımız, 42 senelik arkadaşımla konuşurken sistemi burada kuralım dedi. Bende dün Şileye gittim. Çok güzel bahçeli bir yazlığı var. Sistemi kurduk gelişmelerden tabiiki sizleri haberdar edeceğim.
Yaşamanın anlamı her gün birşeyler öğrenmektir. BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.
Merhaba Kudret Bey,

Sera bekçisini sizinle beraber 2 yıldır takip ediyoruz. Geçen senelerde yaptıkları gerçekten takdire şayan. 10 gün kadar öncede sisteminizi tekrar gördüm ve bekçinin ne güzel çalıştığına tekrar şahitlik ettim. Dediğinizi gibi bitki deki stres ayri bir vilim dalı sayılabilir ve verimlilikte en az besin güneş ve diğer etmenler kadar önemli bir faktör.

Sera bekçisi burada kendine düşen görevi size ve doğaya rağmen en iyi şekilde yapıyor. Size diyorum çünkü sizden öğrendiğim amatör aç gözlü olur lafını sizde bu sende geçen senelerde olduğu gibi dikkat etmemiş siniz. Keşke dediğinizi yapabilseniz ve her saksıya 1 kök domates ekebilseniz. Ben geçen sene 60 x 80 x20 bir kaba 4 kök domates 1 kök salatalık ekmiştim. Bu sene 2 kök domates 1 kök salatalık ektim. Muhtemelen geçen sene aldığım kadar belki fazlasını bile alabileceğim. Ne kadar fazla kök o kadar fazla ürün değil aslında.

O yüzden umarım seneye her saksıda tek kök ile çok daha verimli bir sistem kurrarsınız. Hem sizde ornmanın içinde rahat rahat gezer keyfini alır gerekli mudahaleleri yaparsınız. 10 gün önce boyumu geçen domatesler muhtemelen amazon ormanlarından daha karışıktır.

Bu sene gerçekten rüzgar çok şiddetli ve bitkilerimizde bundan olumsuz yönde nasibini alıyor. Seneye yapmak istediğiniz seranızı yapabilirseniz bekçiniz , seranız ve siz muhtemelen harikalar yaratacaksınız.

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Hakan Öncü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 13:57   #1686
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2011
topraksız tarıma başlayacaklar için sanırım iyi bir döküman Türkçe

Sera topraksız domates yetiştiriciliğinde kimyasal ve organik gübrelemenin karşılaştırılması [Comparison of organik and synthetic

ayhan_oz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 23:01   #1687
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
sevgili soilless güzel insan, bana özelden bu mesajı göndermiş ,yukarda yazılan birkaç karşılıklı mesajın teşekkür ün ardından ,kendiside bana teşşekür gereyi duymuş
inanın bende bu güzel mesajı ondan izin almadan sizin beğninize sundum
işte karşılıksız sevmek karşılıksız tarım a gönül vermek bu olsa gerek
yorumsuz)
Sn İdris Şenol,

Mesajınız üzere yaptığım ve de yapıcı bir eleştiri olduğuna inandığım için yaptığım eleştiri dozundan hallince uzak da olsa sizin mesajınız üzere yazdığım mesajlarıma beğeni göndermeniz TOPRAKSIZ TARIM adına gerçekten çok özel ve de güzel oldu.

İçtenlikle teşekkür ediyorum.

Bunu ben topraksız tarım zor zannedilmesin diye yazdım. Siz de bu işe gönül verenlerden olduğunuz için ifade mi net algılayıp destek vermişsiniz.

Paylaşım güzel. Her yazılanı kişilik meselesi, bilgisine saldırı addederek saldırgan bir üsluba yönelenlere güzel bir yanıt oldu.

Topraksız tarım ve paylaşım doğruluğu adına tekrar teşekkürler.
teşekkürler soilless ALLAH yar ve yardımcın olsun)
Sevgili İdris Şenol,

İyi ki benim size özel mesajımı bana sormadan yayınladınız. Çünkü benim için süpriz, şaşırtıcı ve paylaşım güzelliği adına çok sevindirici oldu.

Sn üyelerimizin bir noktayı da bilmesini isterim;

Sn İdris Şenol forumda bu mesaja kadar benim arkadaş listemde değildi, ve daha önce karşılıklı özel veya herhangi bir konu kapsamı mesajlaşmamız olmamıştır.

Saygı ve sevgilerimle

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2012, 23:19   #1688
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Balkonumda bu sene yaptığım TOPRAKLI ve TOPRAKSIZ domates ve biber yetiştirme denememdeki resimleri birkaç mesaj öncesinde sizlerle paylaştım.

Karşılaştırma paylaşımıma biraz eleştiri biraz destek geldi.

Telefonla ulaşan eleştiriler TOPRAKLI Organik tarımı yerdiğim ya da uygun göstermediğim yönünde idi.

Destekler ise benzer denemelerde benzer sonuçlar aldığını belirten arkadaşlardandı.

Amacım birini övmek birini yermek değildi tabii ki. Amaç gerçekleşeni paylaşıma, bilgiye sunmaktı.

Evet Topraksız tarımda bitki gelişimi Topraklı tarıma göre benim balkonumda çok daha iyi. Başka balkonlarda farklı mı??

Yerli veya yabancı kaynaklarda bu konuda daha önce yapılmış bir karşılaştırma araştırması veya tezi varsa paylaşalım.

Paylaşım güzeldir.

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 07:15   #1689
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili soilless, topraksız tarım farkı sadece sizin balkonunuzda farkedilir biçimde önde değil, her balkonda her serada, her çalışmada önde bunu kim inkar edebilir. Burada tabii ki toprağı yermek asla ve asla düşünülemez. Toprak anadır, toprak kutsaldır. Bunu kimse inkar edemez. Ama ilmin, fen in üstünlüğüde tartışılamaz. İçinde yüzlerce minerali saklıyan toprak hangisini ilim, fen, bilgi olmadan insanlığın hizmetine sunabilir. Yaptığımız iş toprağın büyüklüğünü kutsallığını ıspatlamak adına yapılan bir iş gibide düşünüle bilir. Topraktan elde ettiklerimizi, temizlenmiş arıtılmış bir şekilde bitkiye sunuyoruz. Birileri topraklı tarım benim balkonumda daha verimli oluyor derse sormak lazım, gübre olarak ne kullanıyorsun?

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2012, 14:32   #1690
Ağaç Dostu

Sera bekçisi işbaşında, domatesler 1,5 ay yaşında.

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2012, 21:18   #1691
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
üstad eline sağlık , sisteme ph ekleme çalışması ne aşamada

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2012, 22:56   #1692
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2012
Aeroponic sistemde, sisleme memelerinin metal olması bir sorun yaratır mı? hastalık gibi.
Bu forumda **** başka bir yerde sistemde metal kullanılmasının bir zararı var diye okuduğumu hatırlıyorum ama ne olduğunu çıkaramadım. bu sisleme memeleri hep suyun içinde kalmıyacağı için sorun yaratmaz diye düşünüyorum fakat su memelerden çıkarken metale temas edecek bu bir sorun olurmu acaba?

Kayıkçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2012, 08:13   #1693
Ağaç Dostu

Aeroponic sistemlerde yumuşak metal tercih edilmez , sebebi metalin oksitlenerek veya eriyerek bir biçimde besin eriyiğine karışmasıdır. Ancak aeroponik sisleme memeleri sert paslanmaz çelik, seramik veya özel alaşımlardır. Besin taşıyan borular ise 80-100 bara dayanacak plastikten imal edilir. Dolayısı ile fabrikasyon ciddi üeretimlerin sorun olacağını sanmıyorum.
Amatörce yaptığımız ev veya sera çalışmalarında besin eriyi ile temas aden yerlerde bakır, demir, pirinç, tel vida perçin gibi materyelleri kullanmamaya eğer kullanma zorunluluğu var ise mutlaka paslanmaz çelik (inox ) elemanlar kullanmaya özen göstermeliyiz.

Eski 03-07-2012, 20:44   #1694
Yeni Üye

Peki hocam, tanktaki suyun sıcaklığını bitkinin kökünün istediği ısıya getirirsek.püskürtme anında suyun atomize olmasından dolayı suyun ısısında değişiklik olabilir mi?

Eski 03-07-2012, 21:42   #1695
Ağaç Dostu

Sayın kayıkçı, eğer suyu çok ince zerrelere ayırabilirsek bölgede bir soğuma sözkonusu olacaktır. Zira yüzeyi çok fazla büyümüş olan su uçunuma, süblimasyona uğrayacak ve buharlaşma ısısını çevresinden alaçak, buda çevresinin soğumasına sebep olacaktır. Suyun buharlaşma ısısı 540 kalori/ gramdır. Bir gram suyun sıfır dereceden 100 derece de kaynama noktasına gelebilmesi için 100 kalori lazımken, buharşalması için 540 kolari lazımdır. Yani su buharlaşırken etrafından çok büyük ısı alır.
Aeroponic sistemlerde verimin yüksek olması köklerin çabuk gelişmesi bundan olabilir. Zira NFT sistemde, akan su sistemlerinde suyun ısınmasına mani olmak zor olduğu için problemler çıkabilir. Ama aeroponic sistemlerde köklere pülverize edilen besin eriyiği kök bölgesini serinletmede işe yarıyor, buda köklerin gelişmesinde olumlu etki yapıyor. Aslında bu sistem sıcaktan bunalan insanlarıve diğer canlıları serinletmede kullanılıyor. Pülverize olarak püskürtülen su çevreyi serinletir. Besin tankının soğutulmasına gerek yoktur, en sıcak halinde bile buharlaşma ısısının yanında fazla birşey ifade etmez.
Tabi ki bu söylediklerimiz çok küçük zerreciklerle püşkürtülmesi halinde geçerlidir.
Nebuzilatör denen soğuk buhar üreten cihazlar güzel bir örnektir.

Halil Balaban beğendi.
Eski 03-07-2012, 23:17   #1696
Yeni Üye

Evet hocam bu sisleme sistemini kafelerde ortamı soğutmak için kullanıyorlar. sera kuran firmaların internet sitelerinde gördüğüm üzere yazın sera sıcaklığını düşürmekte, nem oranın ayarlanmasında ve kışın donu önlemede kullanıldığını okudum.

Ben aklımca şöyle bir mantık yürütmüştüm, köklerin bulunduğu mekan kapalı ve dar olduğu için belki su zerrecikleri buharlaşma imkanı bulamadan köklere , taşıyıcı olarak ne kullanıldıysa çeperlerine yapışacağından ve zerreciklerin dağıldığı atmosfer küçük olduğu için belki buharlaşma imkanı bulamıyordur, bu yüzdende soğuma olmaz...

Peki bu buharlaşma sırasında bitkinin alması gereken sudan bir miktar kayıp olmuyor mu?
Bitki kökleri bulundukları mekanın içindeki havanın nemindende mutlaka beslenebiliyordur diye tahmin ediyorum fakat bu buharlaşma sırasında kimyasallarımızdan'da kayıplar yaşanmıyor mu? Belki kale alınacak bir oran değildir ama fikir yürütme açısından...

Eski 04-07-2012, 07:36   #1697
Ağaç Dostu

Günaydın sayın kayıkçı, her sistemde bitki kökünün ulaşamadığı yani kayıp olarak değerlendirilecek besin miktarı vardır. Kök bölgesine püskürtülen besinin bir kısnı kök içlerine işler kök bundan faydalanır kalanı kök çevresindeki ortamda buharlaşır. ancak hepsi buharlaşamaz. Zira ortam buhara doyacağı için buharlaşma durur su zerrecikleri aeroponik sistem kabının alt kısmında toplanır. Zaten buradaki buharlaşma çok azdır , açık havadaki buharlaşma gibi olamaz. Açık havayı buharla doyuramassınız çünkü çok büyük bir kütledir. Ama aeroponic kabınız buhara çabuk doyar çünkü küçük bir hacimdir.
Kap içindeki nisbi nemi %100 olunca Buharlaşma durur. Kabım her tarafı ıslak olduğu için tuz açığa çıkmaz, tuzlu yani besinli zerrecikler kabın altında toplanır. Oradan alınarak tekrar kullanılır.Diğer sistemlerde olduğu gibi EC kontrolü yapılarak kullanılan besin kadar takfiye yapılır.

Eski 04-07-2012, 11:46   #1698
Yeni Üye

Günaydın Kudret bey. Peki hocam, EC kontrolünde toplam tuzluluğa göre ekleme yapıyoruz. Fabrikasyon sistemlerde işletmeler mesela bütün tuzları ayrı ayrı ölçülüp mü ekleme yapıyorlar? Yani örnek olarak x %1 azalmış y %10 azalmış z %30 azalmış ardından o oranlarda ekleme yaparak orjinal formülü yakalamak adına.Yoksa EC ye göre takviye yapıldığında yine orjinal formül yakalanmış mı olunuyor?

Yani eksiliyor ekleniyor, eksiliyor ekleniyor ama hangi kimyasal ne kadar eksildiği bilinmiyor EC ayarlansa bile bu formülün dengesini bozmuyormu?

Eski 04-07-2012, 16:07   #1699
Ağaç Dostu

Sayın kayıkçı, sistemlerin çalışmaları hakkında çok fazla bilgi veren dökümanlar yok ancak birçok sistemde A- B ve birde PH ayarı için kullanılan asit tankları görülüyor. İşin doğrusu dediğiniz gibi tahlil neticelerine göre eksilen minerali takfiye etmektir mantıken. Besin eriyiğini zaman zaman değiştirme ihtiyacıda bozulan denge yüzündendir. Ancak güzel bir formül yakalandığında dengeli beslenme zaten ayarlanabiliyor. Devamlı azalan EC bitkinin besin kullanmakta probleminin olmadığını gösteriyor. Gelişi güzel bir formülle beslenen bitki bir süre sonra besin dengesinin değişmesinden dolayı beslenemez, buda EC nin düşmemesi ve bitkideki fizyolojik değişikliklerle kendini hissettirecektir. Çok ileri sistemlerde düşünüle bilir belki ama orta boy işletmelerde böyle bir teknolojinin olacağını düşünmüyorum.

Eski 04-07-2012, 20:07   #1700
Yeni Üye

Evet Kudret bey bende hep A B asit olarak gördüm. Belkide sizin dediğiniz gibi dengeli beslenme yakalandığı için böyle bir sisteme ihtiyaç duyulmuyor.

Sizin yukarıdaki domateslerinizin arkada kalanları az ışık görmelerinden dolayı az veya küçük dometes verme gibi bir durum oluyor mu?. Bir bitkiden ortalama kaç kilo domates alıyorsunuz? kaç cm arayla diktiniz?

Eski 05-07-2012, 06:51   #1701
Ağaç Dostu

Sayın kayıkçı,benim parkurum bu haliyle domates yetiştirmeye hiçte müsait değil ancak başka care de yok.Tabiiki hepsi güneş ışınlarından eşit yararlanamıyor. Benimde hatalarım fazla çok sık ekim yapıyorum ve herseferindede sölüyorum ama olmuyor. yanyana 6 adet tekne var ölçüleri 80*40 cm yani toplamı 1,92 m2 her tekneye 3 adet domates ekili . Hep söylüyorum yine söyliyeyim amatör açgözlü oluyor. Seneye ömrümüz olursa parkurda değişiklik yapacağım. ve her tekneye bir domates ekeceğim. Böyle olmasına rağmen bu parkurdan 70-80 kg domates alınabiliyor. Herşey bir yana cins te çok önemli. Işık ve sıklığın yanında rüzğarda büyük etken. Ama maalesef şimdilik onu kesme şansım yok. Amatörce idare ediyoruz.

Eski 10-07-2012, 21:25   #1702
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2012
domateslerim bol çiçekde fakat meyveye dönmüyor.EC 2.2-2.4 .Sebep neolabilir acaba?

cesur393 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 21:47   #1703
Ağaç Dostu

Sayın cesur, zaman zaman arkadaşlarımızdan ayni şikayetler gelebiliyor. Sebep olarak aşırı sıcaklık veya döllenme sorunu gösteriliyor. Eğer hiç rüzgar almıyorsa döllenme sorunu olabilir. Askı iplerine yavaş yavaş vurarak vibrasyon yapmayı deneseniz. Böylece çiçek tozlarının dağılmasına yardımcı olmuş olursunuz. Denemekte fayda var.

Eski 11-07-2012, 14:01   #1704
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-07-2011
Alıntı:
Sayın cesur, zaman zaman arkadaşlarımızdan ayni şikayetler gelebiliyor. Sebep olarak aşırı sıcaklık veya döllenme sorunu gösteriliyor. Eğer hiç rüzgar almıyorsa döllenme sorunu olabilir. Askı iplerine yavaş yavaş vurarak vibrasyon yapmayı deneseniz. Böylece çiçek tozlarının dağılmasına yardımcı olmuş olursunuz. Denemekte fayda var.
Saygıdeğer hocam.Düne kadar gayet güzel giden sistem 2-3 günde bozuldu.Aşağıda resimleyeceğim domatesler ve salatalıklar neden bu hale geldi bilemiyorum.Şu anda domatesler perlitteki sistemde günde 4 kez 15 dk.sulama ile sulanıyor ve üzerinde kızaranlar dahil 45 civarında domates var.Salatalıklar devamlı hava ile durgun suda.Ancak yaprakları solgun ve bazıları kıtır kıtır kuru.ACİL ÇÖZÜM .SAYGILARIMLA

Eklenen Resimler

süleymanizmir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2012, 14:12   #1705
Ağaçsever

Sayın kudret Bey,Dün akşam EC yi ölçtüğümde 6 dan fazla idi.Akşam eve geldiğimde hemen teras a çıkıp sularını kontrol ediyor eksileni hep tamamlıyordum.Hafta sonu kapları ve kökleri 1 saatten az yıkıyor ve şimdiye kadar böyle yaptım.Dün akşam sulu kükürt attım.Arada neemazal diye organik kırmızıörümcek ilacı atıyorum.EC yüksek cıkınca hemen yarım olan depoyu normal su ile doldurup arada EC ölçerek 3,5 a düşürdüm.Bu akşam gidince tekrar kontrol edeceğim.2,5-3 gibi yapsam uygunmudur? Hocam çok oldu ama birde bu yaptığımız doğrumudur içerdeki besinler EC düşürmek için ilave edilen su ile azalmaz mı?Değerli Önerilerinizi bekliyorum.Saygılar

Eklenen Resimler

Eski 11-07-2012, 14:21   #1706
Ağaçsever

Kudret Bey,Dün akşam çektiğim resimler

Eklenen Resimler

Eski 11-07-2012, 16:54   #1707
Ağaç Dostu

Sayın süleymanizmir ,zaten arıza bulunmuş anladığım kadarı ile. EC yüksek olunca yani besin eriyiği içindeki tuz oranı ( tuz derken kullandığımız mineral gübreleri kasdediyorum) yüksek olunca bitki suyu alamıyor dolayısı ile yapraklarda kurumalar kıvrılmalar oluyor. Eğer tuz oranı çok az ise yani EC çok düşük ise buseferde almış olduğu su içndeki gübre miktarı beslenmesine yetmiyor. Dolayısı ile her bitkinin gelişme dönemine göre istediği EC ye riayet etmek durumundayız.Birde PH meselesi var. Mesela domateslerinizde sanki kalsiyum elsikliği var gibi görülüyor. Bu besin eriyiğinden kaynaklanan bir durum değil belliki bitki kalsiyumu alamıyor oda besin eriyiğinin PH ı ile ilgili. 1702 nolu mesajdaki yni dünakşam çektiğiniz resimlerde sanki biraz iyileşme görülüyor. Doğrumudur. Bu tamamen yüksek EC yi düşürdükten sonraki halmidir. resimlerde tarih yok dahaönceki resimlerle bu resimler arasında kaçgünlük bir zaman sözkonusu acaba.
Sayın süleymanizmir laf arasında geçen bir sorunuza mutlaka değinmek istiyorum. EC nin düşürülmesi demek besin konsantrasyonunun düşürülmesi demektir. domates için 2,2-2,5 EC yeterlidir. EC değeri 4 e hatta 5 e de çıkarılabilir ama bu gelişi güzel olmaz bitkinin verimine ve gösterdiği tepkiye bağlıdır buda biraz zamanla kazanılacak ihtisas gerektiriyor.İleride oda olacaktır inşallah. Siz EC nizi 2,2-2,5 gibi ayarlayın, Ph ıda 6,2-6,5 gibi yapın gelişmeleri ve değişiklikleri izleyiniz lütfen , ve bizlerle paylaşınızki hep beraber olayı görmüş olalım. BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.

Eski 11-07-2012, 22:16   #1708
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-04-2012
Alıntı:
Sayın süleymanizmir ,zaten arıza bulunmuş anladığım kadarı ile. EC yüksek olunca yani besin eriyiği içindeki tuz oranı ( tuz derken kullandığımız mineral gübreleri kasdediyorum) yüksek olunca bitki suyu alamıyor dolayısı ile yapraklarda kurumalar kıvrılmalar oluyor. Eğer tuz oranı çok az ise yani EC çok düşük ise buseferde almış olduğu su içndeki gübre miktarı beslenmesine yetmiyor. Dolayısı ile her bitkinin gelişme dönemine göre istediği EC ye riayet etmek durumundayız.Birde PH meselesi var. Mesela domateslerinizde sanki kalsiyum elsikliği var gibi görülüyor. Bu besin eriyiğinden kaynaklanan bir durum değil belliki bitki kalsiyumu alamıyor oda besin eriyiğinin PH ı ile ilgili. 1702 nolu mesajdaki yni dünakşam çektiğiniz resimlerde sanki biraz iyileşme görülüyor. Doğrumudur. Bu tamamen yüksek EC yi düşürdükten sonraki halmidir. resimlerde tarih yok dahaönceki resimlerle bu resimler arasında kaçgünlük bir zaman sözkonusu acaba.
Sayın süleymanizmir laf arasında geçen bir sorunuza mutlaka değinmek istiyorum. EC nin düşürülmesi demek besin konsantrasyonunun düşürülmesi demektir. domates için 2,2-2,5 EC yeterlidir. EC değeri 4 e hatta 5 e de çıkarılabilir ama bu gelişi güzel olmaz bitkinin verimine ve gösterdiği tepkiye bağlıdır buda biraz zamanla kazanılacak ihtisas gerektiriyor.İleride oda olacaktır inşallah. Siz EC nizi 2,2-2,5 gibi ayarlayın, Ph ıda 6,2-6,5 gibi yapın gelişmeleri ve değişiklikleri izleyiniz lütfen , ve bizlerle paylaşınızki hep beraber olayı görmüş olalım. BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR.
sayın Kudret hocam;
ec yi düşürdüğümüzde hazırladığımız stok konsantrasyonun 1000lt lik tanka sağlayacağı ppm değerleri de düşmüyor mu?
örneğin benim denemem de stok solüsyonumun her 10 Litresi suya
116 ppm N, 52ppm P, 197ppm K, 130 ppm Ca ve 48 ppm Mg sağlıyor.
ec yi düşürmek için 1000 yerine 1100 kullandığımızda 116 gr N / 1100= 105,4 ppm ediyor ki . bitkilerin her gelişim dönemi için ihtiyaç duydukları düzeyleri karşılamakta problem oluşturmazlar mı?
bu gün bir günlük kullanımda eksilen 180 lt suyu tamamladığımda ec 2,9 dan 2,52 ye düştü pH ise 6,1 den 6,5 a çıktı

aga06tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2012, 09:02   #1709
Ağaçsever

Alıntı:
Sayın Kudret Bey ilgi ve bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Resimler 1 saat arayla çekildi.Tabii hasta olan (Sararmış,Kurumuş) dal ve yaprakları temizledikten sonra çektim.70 Lt.olan tank yarı iken EC 6 dan fazla idi.Üzerine yaklaşık 30 Lt su doldurdum EC hala 4,5 gibiydi.20 Lt boşalltım ve eksilen yere tekrar su doldurdum.Dün akşam 3,5 oldu.Size sormak istediğim bu suyu doldurdukça bitkiye gidecek besin azalmıyor mu? Sizin tarifinize göre 70 Lt lik besin tankımı dolduracağım zaman 14 şişe A 14 Şişe B eriyiğinden koyup üzerine 69 Lt su koyup karıştırıyorum.Akşamüstü yapabildiğim bu çalışmalarım sonucu EC hep 2-2.5 arasında oluyor,eğer EC 2-2,5 oluyor ve domatesler meyvede ise üzerine yarımşar şişe besin daha katarak EC yi yükseltiyordum.Bu yapılanlar doğrumudur, böyle devam edeyim mi Yoksa yarı haldeki besin tankını Yüksek EC yi düşürmek için su ile doldurmaya mı devam edeyim **** döküp yeni bir besin mi yapayım?.Sanki bana yarım tankı su ile doldurmaya devam ettiğimde çok su az besin kalıyor gibi geliyor.Çünki siz 5 Lt suya 1 şişe A ve 1 Şişe B eriyiği koyun diyordunuz.Böyle yapıyorum ve şimdiye kadar çok güzel idi.Daha önce de söylediğim gibi ne oluyor bilmiyorum aynı karışım EC yüksek oluyor ve ben su doldurarak EC yi düşürmeye çalışıyorum.Sanki çok su az besin gibi oluyor.Tabi uzman sizlersiniz.Değerli önerilerinizi bekliyorum.Sevgi ve Selamlarımla..

Eski 12-07-2012, 12:46   #1710
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Name:  BILD5485-y.jpg
Views: 1378
Size:  28.7 KBteşekkürler hocam.Zannedersem sıcaktan,buralar 38-40 derece

cesur393 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
#bursa topraksız tarım

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024