agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni588Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2013, 18:39   #571
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
kontenyer de ışık konusu nasıl halledildi ?

Soğutma konusu yazın serada da önemli bir handikap.

3 aydır . İstanbul'a çocukların yanına gidemedim .

Yeni kurulum , ve yeni düzen kurmak gerçekten zorladı beni.
Daha sera bekçisini devreye sokamadım .

Kurulum yaptığım yerde elektrik su yoktu. Onları hallettim . Bir kulube yaptım .

2 günlüğüne İstanbul'a kaçtım . Yeniden Bolu'ya döneceğim . Yarın sabah 05 de yola çıkacağım .

İşleri biraz yoluna koyunca , ziyaretinize mutlaka geleceğim . Hem tanışmak hem de . Hayvancılıkla ve tabii sera ile ilgili soracağım öğreneceğim çok şey var.

Arpa çimlendirme konusu da o zamana kadar devreye girecektir. Hayvancılık konusuna girmeden o konuda halledilmeli diye düşünüyorum .

Gerçi 40 dönüm korunga ekimi yaptım . Ama arpa çimlendirme konusu da ihmal edilmemeli diye düşünüyorum .

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 06:40   #572
Ağaçsever

casper1's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın İdris Şenol Bey Merhaba.

"bu çileklere ne yaparsam sıcağa daha fazla dayanır"ı çok düşündüm. ama bitkisel bir ürünle bunun çaresini buldum gibi.
Ayrıca çileklerin daha lezzetli olabilmesi için solucan gübresi kullanmamız gerektiğini düşündüm. Yakında solucan gübresi üretim tesisi kurarsak süpriz olmasın derim.

Selamlar... Saygılar...
Sayın Vetman başarılarınızın devamını diliyorum.Öncelikle sıcağa daha dayanıklı derken meyveyimi yoksa bitkiyimi kasdettiniz acaba?Tabi sır değilse çözümünüde soracaktım.Birde daha önceden de yanılmıyorsam bir görüşmemizde tat ta yani ekşilik konusunda sıkıntı yaşadığınızı belirtmiştiniz.Aynı sorun bendede var bu ara. Gübrede ne gibi oynamalar yapmıştınız.
saygılar,

casper1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 09:04   #573
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Sn.Vetman sizin meyve sertliği ve depolama ömrü sorunlarınızın dermanı olabilecek olduğunu düşündüğüm ingilizce bir makale buldum, ancak makalenin tam metnine ulaşamadım, eğer bulabilirseniz faydalı olacağını düşünüyorum.Bir sitede var ancak üyelik gerektiriyor sanırım.
Makale adı :PRE-HARVEST CALCIUM EFFECTS ON SENSORY QUALITY AND CALCIUM MOBILITY IN STRAWBERRY FRUIT
Yazarlar: J.L. Dunn, A.J. Able
Anahtar Kelimeler: Fragaria × ananassa, gypsum, nutrient analysis, post-harvest quality, storage life
Acta Horticulturae

ksswat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 13:56   #574
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi casper1 Mesajı Göster
Sayın Vetman başarılarınızın devamını diliyorum.Öncelikle sıcağa daha dayanıklı derken meyveyimi yoksa bitkiyimi kasdettiniz acaba?Tabi sır değilse çözümünüde soracaktım.Birde daha önceden de yanılmıyorsam bir görüşmemizde tat ta yani ekşilik konusunda sıkıntı yaşadığınızı belirtmiştiniz.Aynı sorun bendede var bu ara. Gübrede ne gibi oynamalar yapmıştınız.
saygılar,
Sayın Casper Merhaba.
Sıcağa dayanacak meyve eldesinden bahsetmiştim. Çözümü için formülündeki Ca miktarını artırmak gerekiyor diye biliyorum. Ayrıca bitkisel bir ürünü çileklerin üzerine püskürtülerek dayanım süresini artılabileceği ile ilgili çalışmalar daha devam ediyor.

Tat olarak çileklerimizde sorun yok ama ben daha fazla lezzetli olmasını istiyorum. Lezzet için özellikle formülasyondaki fosfor miktarı çok önemli. Ben solucan gübresinin ayrı bir lezzet katacağını düşünüyorum. Selamlar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 21:20   #575
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Merhaba
Su hasilmatik konusunu uzun zaman once arastirdim, ilginc ve ozellikle Avustralya`da cok var.
Turkiye`de yapanlar var, size yakin olan Isparta`da.
MCMAKELSAN | E-ticaret Sitesi
Burayla konusabilirsiniz saniyorum.
Nem orani, sulama, isi gibi sorunlar cikarsa haber verin arsivimden Avustralya bilgilerini tarayip bilgi vereyim.
Saygilarimla
Engin KIZILTAN

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 09:07   #576
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Alıntı:
saygılar,
Merhaba Sn.Casper
Öncelikle yaptığınız güzel çalışmalardan dolayı sizi kutlarım.Çileğin dayanıklığı konusunda sn.Vetman ile aynı kanıdayım.Formül haricinde tek başına da 5000 fideye 1 kg.kalsiyumu damlamadan verebilirsin .Ayrıca yapraktanda 20 litre suya 50 gr. kalsiyum karıştırarak da verebilirsiniz.Anamurda sıcaklık gündüz saatlerinde sera içinde neredeyse 40 derece.Benim çileklerde tad ve sıcağa dayanma sorunum yok..
Çalışmalarınzda başarılar dilerim.Saygılar...
Not:yazdığım formülde bir hata olduğunu farkettim,düzelttikten sonra paylaşacağım.

mesut çelik beğendi.

Düzenleyen mtugrul33 : 24-05-2013 saat 11:02
mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 09:45   #577
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-11-2012
Merhaba Sayın MTuğrul33,
Siz bu formülü kaç lt su ile karıştırıyorsunuz?

MehmetFatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2013, 11:04   #578
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Sn.Mehmet Fatih Bey,
Yazdığım formülde bir hata olduğunu sevgili Mehmet Sarıcan abimin uyarısıyla fark ettim.yanlışlığa neden olmamak için kaldırndım.Düzelttikten sonra sizlerle paylaşacağım.Saygı ve selamlar..

mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 09:03   #579
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2013
Tat olarak çileklerimizde sorun yok ama ben daha fazla lezzetli olmasını istiyorum. Lezzet için özellikle formülasyondaki fosfor miktarı çok önemli. Ben solucan gübresinin ayrı bir lezzet katacağını düşünüyorum. Selamlar...[/QUOTE]

Sayın vetman başarılarınızın devamını diliyorum .
Ben baklalara solucan gübresi kullandım kum+torf karıştırarak solucan gübresi kullandığım baklalar çok hızlı büyümesi ve çok çiçek açmasına rağmen kök çürüğü hastalığına yakalandı aynı ortamda biberler büyümekte onlarda bir şey yok şimdilik solucan gübresi kullanmadıklarım normal , solucan gübresi steril edilse içindeki canlı bakteriler ölür ve sadece gübre kalır bir anlamı kalmaz , steril edilmese hastalık riski çoktur bence doğru fide seçimi sulama,gübreleme ve diyer şartlar yerinde oldumu zaten bitki en iyi verimi verir
Saygılar

casper1 beğendi.
reis82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2013, 23:13   #580
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Sayın Casper Merhaba.
Sıcağa dayanacak meyve eldesinden bahsetmiştim. Çözümü için formülündeki Ca miktarını artırmak gerekiyor diye biliyorum. Ayrıca bitkisel bir ürünü çileklerin üzerine püskürtülerek dayanım süresini artılabileceği ile ilgili çalışmalar daha devam ediyor.

Tat olarak çileklerimizde sorun yok ama ben daha fazla lezzetli olmasını istiyorum. Lezzet için özellikle formülasyondaki fosfor miktarı çok önemli. Ben solucan gübresinin ayrı bir lezzet katacağını düşünüyorum. Selamlar...
sayın vetman996 çalışmalarınızı ilgi ile izliyorum bu sene balkonda bende topraksız domates denemesi yapıyorum. Lezzet arttırmak için hattim olmayarak nacizane size yarasa gübresini tavsiye ediyorum bir deneyin bence lezzet görüntü irilik ve raf ömrünü uzatıyor artık türkiyede sıvı ve katısı yapılıyor ben turkuvaz yarasa gübresi firmasından temin ettim tavsiye ederim saygılar

cemal_toker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 07:56   #581
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MehmetFatih Mesajı Göster

Botrytis cinerea(kurşuni küf) sorunu bence çilekte en önemli sorunlardan biri ve bununla uğraşmaktan bıkmışken şimdi bir de örümcek ağları ortaya çıktı.Bu konuda aynı sıkıntıları yaşayan arkadaşların görüşlerine ihtiyacım var.Örneğin ilaçlama yaparken nelere dikkat edildiği,kaç günde bir ilaçlama yapıldıgı,kutu bitmeden her ilaçlamada değişik ilaçmı kullanıldıgı yoksa her kutunun bitiminde farklı ilaçmı kullanıldıgı,hastalık kontrollerinde ne gibi yöntemler uygulandığı vs ayrıca biz 1 metreye 12-13 fide dikmiştik bence bitkilerin havalanmasının daha iyi sağlanması ve mantari hastalık ortamını asgari seviyeye indirmek için 1 metreye 6 ila 8 adet fide dikilmesi daha mantıklı diye düşünüyorum bu konuda da fikirlerinizi almak isterim saygılarımla sevgiyle kalın.
Bir metreye 12-13 fide çok evet hastalık olduğunda çok hızlı yayılır ve bitki başına verim düşer. Mantar hastalıklarında özellikle sera içi nem dengesine dikkat edin. %80 civarındaki nemde mantar hastalıkları sizin kontrol edebileceğinizden hızlı yayılır. Böcek var ise hangi tip olduğunu kontrol edin bazıları gece çıkar gün içerisinde diplerde saklanır gündüz ilaçlama yapmanız bu yüzden işe yaramaz (bknz:yeşil kurt) Mantar ile ilgili ilaçlama sonrası nemi azaltın ve mantar olabilecek herhangi bir yaprak çiçek, çilek vs hepsini yok edin bunu yaparken kesinlikle ve kesinlikle sterilizasyona önem gösterin ki diğer yapraklara yayılmasın. Bu arada mantar hastalıkları böcek var ise çok hızlı yayılır (mantar sporları böceklerin ayaklarına yapışır onlarda serayı dolaştıkça yayar). Birde nem yüksekse sporlar vegetatif döneme girip hastalığı çok yayar.

Böcek trips değil ise kutu bitmeden zaten böceklerin yok olması gerekir trips bence çilek üretiminde yaşayabileceğiniz en büyük sorun. Kısa sürede ilaçlara direnç geliştiriyorlar. Açıkçası sizin trips var mı yok mu diye bakmanızda fayda var. Örümcek ağlarını kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Saygılarımla

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2013, 17:27   #582
Ağaçsever

casper1's Avatar

Benim de kırmızı örümcek problemim olmuştu,aynı yukarıdaki resimdeki gibi ağ yapıyorlar ve bitkiyi öldürecek büyüklükte zarara sebep oluyorlar.Meyveler dahi küçük ve suyu emilmiş gibi kuru oluyor.İsmini hatırlayamadığım bir ilaç kullandım çok faydası oldu 40 gün arayla kullanılıyor.Fakat çiçeklere anlam veremedim benim çiçeklerde böyle bir sorun olmadı sanki don zararı gibi..

Eski 29-05-2013, 19:46   #583
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Çiçekler için ben 2 şey düşünüyorum. 1) kurşuni küf yüzünden olmuş olabilir (var denildiği için) 2) ağların üstünde yer alan o beyaz şeylerin trips olma ihtimali zira trips çiçeği biraz o hale sokar

ankafar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2013, 01:04   #584
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Değerli Dostlar Merhaba.

Havaların aşırı ısınmasıyla Ar-ge seramızdaki sıcaklıklar yüksek seviyelere ulaşınca sera naylonu üzerine güneş tülü- gölgelik örtmek zorunda kalmıştık. Bu durumda da meyveler yeterli güneşi alamadığı için renkte kızarma problemi (yeterli kızarmama) oluşmaya başlamıştı. Ayrıca sıcakta çileğin yumuşadığını, fiyatların da düştüğünü görünce üretimi iki hafta önce sonlandırma kararı almıştık (Sayın Alper Oğuz Beyin de tavsiyesi bu yöndeydi).

Biz seradan ilgimizi çekince de serada bir takım problemler daha belirgin ortaya çıktı. Seramızda trips yok ama kurşuni küf var ve çiçeği o hale getirebiliyor. Ayrıca cocopeatı kontrol ettiğimizde sıcak havalarda günlük iki sulamanın yeterli olmadığını günlük 3-4 kez sulama yapılması gerektiğini gördük. Kısacası topraksız tarımda çilek işi Eylül başı ile Nisan sonuna kadar yapılabilir olduğunu, havalar aşırı ısınmaya başladığında da sonlandırılması gereken bir iş olduğunu gördük, öğrendik.

Dün en son çileğimizi topladık ve satışa sunduk. Meyveler daha öncekilere nazaran daha küçüktü. Marka adımıza leke gelmesin düşüncesiyle satışa çilek sunmayacağız artık. Şimdiden sonraki yapacağımız gelecek dönem için çalışma planlarını hazırlamak olacak.

Biliyorum bir çok dostumuz yaptığımız yatırımı ve elde etiğimiz kazancı çok merak ediyor. Ne kadar çilek aldığımızı, ortalama kaç liradan sattığımızı, kaç lira giderimiz olduğunu, sorduğunuzu duyar gibiyim. Değerli dostlar. bunların tamamı bizde kayıtlı ama benim bunları paylaşmam size objektif bir yarar sağlamaz. Bizim giderimiz biraz fazla oldu çünkü işi bilmiyorduk, fuzuli masraflar yaptık. Adı üstünde zaten Ar-ge serası. Gelirimiz beklediğimiz gibi az oldu çünkü zamansız fide dikimi yaptık, zamansız çilek satışına başladık. Ama sonuçta işi öğrendik önümüzü daha iyi görebiliyoruz artık.

Emeği geçen, bilgisini bizimle paylaşmaktan çekinmeyen tüm dostlara ayrı ayrı teşekkürler... Sağ olun, var olun...

Paylaşımlarım arpa çimlendirme konusuyla devam edecek. Daha sonra solucan gübresi üretimi, daha sonra da biogaz konusunu işleyeceğiz Allah ömür verirse.

Daha mutlu paylaşımlarda buluşabilmek dileğiyle... Tüm dostlara selamlar... Saygılar...

Eski 02-06-2013, 07:11   #585
Ağaçsever

casper1's Avatar

Bizlerle bilgilerinizi tecrübelerinizi paylaştınız.Elinizi attığınız her projeden başarıyla çıktınız.Arpa çimlendirme işi de çok güzel paylaşımların devamını dört gözle bekliyorum elinize kolunuza, aklınıza fikrinize sağlık

Eski 02-06-2013, 08:04   #586
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Ben kısaca bu başlıktan öğrendiğim bilgiyi özetlemek gerekirse,

Sera içi sıcaklık ve nem istenilen seviyelerde tutulacak düzenek olmadan seradan yıl boyunca verim almak zor.

kışın ısıtmayı ,
yazın soğutmayı ,
ve her zaman nem ayarını tutturmayı halletmeliyiz.

besin formulasyonu , bitkinin her evresinde duruma göre ayarlanmalı,

direnaj konusu mutlaka halledilmeli

köklerin oksijen alması sağlanmalı,

ve mutlaka bitkinin istediği iklim özellikleri sağlanabilmeli.

başarılarınızın devamını dilerim .

vetman996 ve casper1 beğendi.
İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2013, 10:07   #587
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Bizlerle bilgilerinizi tecrübelerinizi paylaştınız.Elinizi attığınız her projeden başarıyla çıktınız.Arpa çimlendirme işi de çok güzel paylaşımların devamını dört gözle bekliyorum elinize kolunuza, aklınıza fikrinize sağlık
Sayın Casper1 kardeş merhaba.
Arpa çimlendirme ile ilgili naçizane paylaşımlarımızı aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz. olumlu eleştirilerinizi her zaman bekleriz. Selamlar... Saygılar...

Vetman996/ Topraksız Tarımda Arpa Çimlendirme- ÇİMMATİK

Eski 02-06-2013, 10:19   #588
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Ben kısaca bu başlıktan öğrendiğim bilgiyi özetlemek gerekirse,

Sera içi sıcaklık ve nem istenilen seviyelerde tutulacak düzenek olmadan seradan yıl boyunca verim almak zor.

kışın ısıtmayı ,
yazın soğutmayı ,
ve her zaman nem ayarını tutturmayı halletmeliyiz.

besin formulasyonu , bitkinin her evresinde duruma göre ayarlanmalı,

direnaj konusu mutlaka halledilmeli

köklerin oksijen alması sağlanmalı,

ve mutlaka bitkinin istediği iklim özellikleri sağlanabilmeli.

başarılarınızın devamını dilerim .
Sayın İsmail Bey Merhaba.
Paylaşımlarınız gerçekten doğrudur. Sayın Kudret Hocamın dediği gibi "amatör açgözlüdür derdi" Çok fide dikmek çok verim alacağınız anlamına kesinlikle gelmiyor.

Tüm dostlar öğrenebildiklerini paylaşabilse işin özeti çıkacak aslında. Bu nedenle ben dostların paylaşımlarını bekliyorum. Daha sonra ilavelerimiz devam edecektir. Selamlar... Saygılar...

Eski 15-09-2013, 09:15   #589
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Değerli Dostlar Merhaba.

Topraksız tarım seramızda bir kısa bir dönem çilek yetiştirdik. Siz ve değerli üstadlardan çok şey öğrendik. Zamanımız elverdiğince paylaşımlarda bulunduk. Çileğin ne kadar çileli iş olduğunu da gördük bu arada.

Eylül ayı içinde seramıza yine çilek dikip kasım ayın hasadına başlamayı düşünüyorduk. Daha sonra da 2 dönüm çilek serasını kuracaktık. Sayın Oğuz Alper bey ısıtma yapmadığımızda verim alamayacağımızı söyleyince şimdilik bu projeyi askıya almak zorunda kaldık. Çünkü Solucan Gübresi Üretimi işine de girdik. Bu işle ilgilenirken seranın ısıtılmasını yapamaya bilirdik.

Kısacası bu dönem topraksız tarım seramızda çilek olmayacak. Bizim daha az zaman ayırabileceğimiz ürünler olacak.

Değerli dostlar dünyada yetiştirilen ama bizde pek yaygın olmayan bitkilerin tohumlarını veya fidanlarını bir şekilde elde ederek bunları bu serada çoğaltmayı düşünüyorum.

Örnek vermek gerekirse Stevia: Özellikle şeker hastaları için yaprakları doğal şeker.
Guava, Bonsai severler için Acer, Adenium vs.

Topraksız tarımda fide yetiştirdik ama şimdi fidan yetiştirme düşüncesindeyiz. Fidan daha az vaktimizi alacak çünkü. Tüm dostlardan görüş bekliyorum.

Selamlar... Saygılar...

MehmetFatih ve snrcrk beğendi.
Eski 23-09-2013, 20:51   #590
Ağaç Dostu

can17can's Avatar

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Gerçekten çok merak ettiğim bir konuydu. Malesef şuan hepsini okuyamadım ama en yakın zamanda okuyacağım. Benimde aklımın bir kenarında Hydrophonics's tekniğiyle üretim yapmak var ama şuan hiç bir bilgim yok diyebilirim. Azminize ve paylaşımlarınıza hayran kaldım mükkemmel bilgiler var çok teşekkürler. Başarılar dilerim...

Hydrophonics's Tekniğiyle Üretilen Çöl Güllerinin videosu:
Growing Adeniums with Hydrophonics's technique - YouTube

vetman996 beğendi.
can17can Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2013, 22:33   #591
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Sayın Can17can Bey Merhaba.

Göndermiş olduğunuz Adenium fideleri ve tohumları için çok teşekkür ediyorum.

Topraksız tarımda çilek denemesi yaptık. Çileğin çileli bir iş olduğunu daha iyi anladık.

Çilek fidelerini Aralık sonu Ocak başı gibi dikmiştik. Vakitsiz dikim nedeniyle istediğimiz kiloyu alamadık (başlarken de bunun olacağını biliyorduk). Çilekte ısıtma olmadığında soğukta bitkinin gelişemediğini uygulayarak gördük. 300 metrekare seraya da ısıtma düzeneğinin uygun olamayacağını görünce bu seramızı fidan serası olarak kullanmaya karar verdim.

Hydrophonics sistemi kullanmak biraz daha dikkat ve profesyonellik istiyor diye düşünüyorum. Adeniumların su isteklerinin az olduğunu biliyordum. Seramızdaki kanallara %70 cocopeat ve %30 tarım perliti doldurduk. Ortamın tavlanması için sulama yaptık. Fidan dikiminden önce mantar ilacı ve herbisit'i damlamayla verip daha sonra da dikim yapmayı düşünüyorum. Bu konuda sizin önerileriniz varsa paylaşa bilirseniz memnun olurum.

Tohumları ise fide viyolleri içine ekip streç film ile sarmayı düşünüyorum.

Yaptığım çalışmaları fotoğraflayıp paylaşmak daha anlaşılır oluyor ama yoğunluktan fotoğraf çekimine sıra gelmedi.

Daha anlaşılır paylaşımlarda buluşmak dileğiyle...

Selamlar... Saygılar...

can17can beğendi.
Eski 29-09-2013, 20:56   #592
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi smnvrl Mesajı Göster
Sn Farukmagat,

Haklısınız şebeke suyunu bile ısıtırken ısıtıcı üzerinde kireç birikmekte,İçinde besin eriyiği olan sıvıyı ısıtmak daha fazla birikmesine neden olacaktır.

Isıyı daha geniş bir alana yaymak çözüm olabilir.Güzel fikir Teşekkürler.
suyu ısıttıktan sonra besin eriyiğini içine ilave etmek bir çözüm olmazmı?

sadettin taşkın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2013, 02:50   #593
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sadettin taşkın Mesajı Göster
suyu ısıttıktan sonra besin eriyiğini içine ilave etmek bir çözüm olmazmı?
Sayın Sadettin Taşkın Bey Merhaba.

Suyu ısıtıp besin eriğinin içine dökerek besin eriğini ısıtmak çözüm olmayacaktır. Çünkü besin eriği sulama ortamındaki su ile temas ettiğinde ısısını kaybedecektir.

Denemelerimize göre en iyi yöntem aşağıdaki resimde görüldüğü şekilde suyu hidrofor içinde elektrik yardımıyla ısıtıp ortamda dolaştırmaktır.

Elektrik kullanmak istemiyorsanız ve imkanınız varsa ortamda dolaştırmayı düşündüğünüz suyu hayvan yemi olan sılaj altındaki hortumlar içinde ısıtarak ortamda dolaştırmaktır ki ben şimdilik bunu kullanmak düşüncesindeyim.

Hidroforda su ısıtma yöntemiyle ilgili fotoğraflar:

Eklenen Resimler

Eski 06-10-2013, 20:44   #594
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2013
Abi bırakmana üzüldüm valla benimkilerin yaprakları yeşerirken sen bırakıyorsun.Isıtma sistemi olarak ısımak kullanmak ekonomik bir çözüm olmaz mı? Bence küçük bitanesi sizin seranızın ısınma sorununu çözerdi. Fiyatları da uygun sayılır.

ISIMAK MHENDSLK Pompa Motor San.ve Tic.Ltd.ti.

LEVENT HÜLYA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2013, 21:48   #595
Ağaçsever

ısımak ısıtma sisteminin 100m2 alanı minimum 15 derecede tutmak için günlük harcanan yakıt maliyeti nedir?

Eski 22-10-2013, 19:37   #596
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Merhaba Değerli Dostlar;

Seramızdaki fidanları büyütürken bir video izledim. Hislerime tercüman oldu. Umarım siz de beğenirsiniz. Hazırlayanların ellerine sağlık.

ağaç tohumları nasıl çimlendirilir - YouTube

Udebay beğendi.
Eski 22-10-2013, 22:38   #597
Ağaçsever

Video çok güzel ama arka planda çalan müzik bir başka güzel ve dinlendirici..

vetman996 beğendi.
Eski 04-11-2013, 18:14   #598
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Merhaba Değerli Dostlar.

Topraksız tarımda fidan yetiştirme denemelerimiz devam ediyor. Özellikle çelik alarak diktiğimiz begonvil, çin gülü, japon gülü, Legousia pentagonia, gül çeşitleri, oya ağacı, alev çalısı, acer, katüs çeşitleri ve adenium-plumeria çeşitlerini yetiştirmekteyiz. Mavi ladin, servi çeşitleri, leylandi, çam çeşitleri ve sedir çeşitlerini de yetiştirme çalışmalarımız devam ediyor.

Seramızdan bir demet fotoğraflar paylaşalım istedik.

Eklenen Resimler

Eski 04-11-2013, 18:23   #599
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Çelik olarak dikim yaparken deneme amacıyla bitkilerin bir kısmını IBA ile, bir kısmını hümik asit ile, bir kısmını sıvı solucan gübresiyle, bir kısmını ise hiç bir şey kullanmadan köklendirmeye çalıştım.

İBA ve sıvı solucan gübresi kullandığım çeliklerin daha çok ve çabuk yeşillendiğini gözlemledim. Köklenme sonuçlarını ise ileride daha iyi anlayabileceğim.

Biraz daha fotoğraf paylaşalım

Eklenen Resimler

Eski 05-11-2013, 23:45   #600
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-08-2013
Muhteşem

Fazla söze gerek var mı? Muhteşem...

leventali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024