agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni588Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-04-2013, 07:00   #541
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Topraksız tarıma inanmak...

Kıymetli dostlar. Bazı formlarda topraksız tarımla topraklı tarım kıyaslanarak aradaki fark tartışılıyor. Size sunacağım fotoğraflar topraklıya ve topraksıza aynı günlerde dikilen çileklerin şimdiki hallerinin fotoğrafı. Kıyaslamayı lütfen siz yapınız.

Eklenen Resimler

h_dogan, can17can ve Udebay beğendi.
vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2013, 07:09   #542
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Topraksız tarıma inanınca, neler yapılabilir araştırınca topraksız tarımda arpa çimlendirme karşımıza çıktı. Bugün kısmetse bu konu ile çalışmalar yapmak üzere İzmir'e gidiyoruz. 1 kg. arpadan 7 gün sonra 8 kg. arpa çimi elde edebildiğine göre bu durumda hayvancılıktaki yem giderlerini çok düşüreceğimiz kesin. Bu konudaki gelişmeleri de başka bir başlık altında paylaşmaya çalışacağım. Selamlar... Saygılar...

MehmetFatih ve Udebay beğendi.
Eski 13-04-2013, 12:58   #543
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2011
sayın vetman996 ürünleriniz harika görünüyor.

ahmetfener Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2013, 18:46   #544
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Topraksız tarıma inanınca, neler yapılabilir araştırınca topraksız tarımda arpa çimlendirme karşımıza çıktı. Bugün kısmetse bu konu ile çalışmalar yapmak üzere İzmir'e gidiyoruz. 1 kg. arpadan 7 gün sonra 8 kg. arpa çimi elde edebildiğine göre bu durumda hayvancılıktaki yem giderlerini çok düşüreceğimiz kesin. Bu konudaki gelişmeleri de başka bir başlık altında paylaşmaya çalışacağım. Selamlar... Saygılar...
Bahsettiğiniz galiba hasılmatik denen uygulama. Yeni başlığı merakla bekliyoruz.

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2013, 15:13   #545
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle Mesajı Göster
Bahsettiğiniz galiba hasılmatik denen uygulama. Yeni başlığı merakla bekliyoruz.
Evet Sayın İsmail Bey. Piyasada hasılmatik denen uygulamayı kendi çiftliğimizde hayata geçirme düşüncesindeyim. Paylaşımlarımı "Topraksız Tarım" başlığı altında mı yoksa "Çiftlik Hayvanları" başlığı altında mı yayınlasam kararını veremedim. Sizce hangisi daha uygun olur? Selamlar... Saygılar...

can17can beğendi.
Eski 16-04-2013, 15:16   #546
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetfener Mesajı Göster
sayın vetman996 ürünleriniz harika görünüyor.
Sayın Ahmetfener Bey merhaba. İlginiz için teşekkür ederim. Selamlar...

Eski 16-04-2013, 22:07   #547
Ağaç Dostu

hasılmatik

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Evet Sayın İsmail Bey. Piyasada hasılmatik denen uygulamayı kendi çiftliğimizde hayata geçirme düşüncesindeyim. Paylaşımlarımı "Topraksız Tarım" başlığı altında mı yoksa "Çiftlik Hayvanları" başlığı altında mı yayınlasam kararını veremedim. Sizce hangisi daha uygun olur? Selamlar... Saygılar...
Saygı değer, arkadaşım her iki başlık da uygun olabilir.

Fakat üretim olarak topraksız metodu kullanılıyor.

Uygulama da daha çok arpa üretimi yapılıyor.( diğer yem bitkileri denemeleri de var, ama şimdilik yaygın olanı arpa)

Başlık, topraksız tarımda arpa üretimi olabilir.

Burada da başka bir kavram karışılığı olma ihtimali var.

Bizde arpa üretimi denilince taneli arpa anlaşılır.

Halbuki bu uygulamada arpa kurumadan yeşil olarak hasat ediliyor.

Hasılmatik kullanılan bir isim olmuş.

Galiba topraksız tarımda arpa çimlendirme ve yeşil yem bitkisi üretimi daha doğru bir isimlendirme .

Kolaylıklar ve başarılar dilerim .

Akılıma gelmişken bahsetmeden geçmemek lazım .

Çilek ile ilgili bir haber , konu çilek olunca atlamamak lazım .

Rusya'dan Türkiye'ye çilek darbesi - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

Topraksız tarımın önemini bu haber çok daha iyi veriyor.

Toprak olmayınca topraktan bitkiye geçecek böcek de en az seviyede olur. Diye düşünüyorum .

Düzenleyen İsmail Karagülle : 16-04-2013 saat 22:09 Neden: İmla hatası düzeltme
Eski 17-04-2013, 07:30   #548
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Sayın Vetman, Sayın Mehmetfatih Bey İlginiz için çok teşekkürler seranızı hafta sonu gezdim çok güzel bir çalışma inşallah devamı büyüyerek gelir.
not:542 nolu mesajınızdaki konu aşağıdaki linkte mevcut selamlar

Topraksız tarımda, hayvan yemi olarak arpa çimlendirme

kanumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2013, 00:28   #549
Yeni Üye

gandalfmk's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2013
Teşekkür

Sayın Vetman,

Bütün yazışmaları ilk mesajdan şuana kadar tamamen okudum. Yaptığınız çalışma neredeyse bir eğitim dökümanı niteliğinde olmuş. Yaptığınız işin görünen başarısının yanında sürekli olarak takipçileri gelişmelerle ilgili güncel tutmadaki sunumunuz da ayrı bir başarı benim için...

İçimden, "keşke akan su kültüründe yapsalarmış diye defalarca dedim" çünkü belki bir gün kurarım diye hayal ettiğim serada uygulamak istediğim sistem şimdilik bu yönde, böylece rehber niteliğinde kullanabileceğim hazır dökümanım olurdu

Seranın başarısıyla ilgili yorum yapacak bilgi düzeyinde olduğu düşünmüyorum ancak bitkilerin sağlıklı görüntüsü başarı durumunu da ispatlıyorlar.

Bir ara ısıtma/yalıtım konusu epeyce tartışılmış, bu konuda polikarbonat levhalarla ilgili araştırma hiç yaptınız mı? Maliyetinin yüksek olacağı tartışılmaz ancak Fayda/Maliyet ilişkisi nasıldır onu değerlendirmenin fayda sağlayabileceğini düşünüyorum. Araştırmanız varsa paylaşır mısınız? Böylece bizler de bilgilenmiş oluruz.

Son olarak (biraz meslekten kaynaklı sanırım ) kullandığınız profillerde yanlış görmediysem boya ve benzeri bir uygulama yok. Bu malzemeleri daha sonraki seranızda da kullanma planınıza göre; korozyona karşı korumak adına boyamanız malzemenin ömrü açısından katkı sağlayacaktır. Yanlış görmüşsem de kusura bakmayın lütfen.

Elinize, emeğinize sağlık. Değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
Uzunca bir yazı olduğu için de affedin lütfen, baştan sona tek seferde okuyunca böyle oldu.

gandalfmk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2013, 18:46   #550
Yeni Üye

drekt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2013
Alıntı:
Çilek kurutulmaz ama çok güzel reçeli olur. Ben düşünüyorum . Sen de düşün bize de yol gösterirsin .
sayın Karagülle fırınlama yöntemiyle şok uygulanarak çilek kurutulur .Muzdan kiviye çilekten ananasa kadar meyveler kurutuluyor ve çerez olarak kullanılmakta uzak doğuda uzun yıllardır kullanılmakta ama ülkemizde yeni yeni bi kac meyve ve sebzede yapılmaktadır...

drekt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 15:05   #551
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2008
emeğine sağlık vetman tebrik ederim emeğinin meyvelerini alamaya başladın allah daha çok nasip kısmet etsin inşallah....

günlük kaç kg hasat yapılıyor bahsedebilirmisiniz

başarılar diliyorum tekrar saygılarımla....

tute82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2013, 06:50   #552
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
vetman nerelerde şimdi ?fasulyenin nasıl kaynadığnımı düşünüyor,yoksa son hasattan toplanan çileklerle reçelmi yapıyor)

casper1 beğendi.
idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 21:27   #553
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Sayin VETMAN
Merhaba
Calismalarinizi forumda ilgi ve saygiyla izledim. Taze yesillikler ( micro greens ) uretmek icin ve akilli saksida kavun uretmek icin denemelere 2 aya kadar baslayacagim, Iran dayim ve cok sicak bu nedenle ekipmani hazirlayayim, Sn kudret Bey`den besini gidip alayim 2 ay sonra denemeye baslarim. Basarirsam 1000 er m2 her ikisi icin dusunuyorum.
Sizin topraksiz cilek hakkinda samimiyetle paylasdiklariniz cok ilgimi cekdi. Bu uretime 300 m2 bir sera ile baslamak isterim. Seranin geri kalaninda bagimsiz sistemler ile taze yesillik ve kavun denemelerini yaparim. Baska forumlarda sizin fotograflariniz ile birlikte ROA kullandiginiz imalari ile karsilastim. Ben besin icin Kydret Bey`e gidip alacagim. Kafamda su soru var, siz ROA yi besin olarak mi kullaniyorsunuz yoksa ROA sivi gubre mi kullandiniz?
Lutfen cevap veriniz. Is icn Izmir ve Denizli`ye gidecegim 1 ay icerisinde, onceden arayip randevulasip gorusmek isterim. Mumkunse bie tel numarasi verirseniz cok memnun olurum.Yurtdisinda ise baslayip deyim yerindeyse " kafadan batmayayim" 54 yasinda, makinaciyim, bu yasta fazla kar pesinde degilim, zarar olmasin yeter diyorum.
Cevap ve tel no bekliyorum mahsuru yoksa, basarilarinizin devamimi dilerim, Allah yardimciniz olsun.
Forum icerisinde cevabinizi bulmak benim icin cok zor, biraz bilgisayar ve forum acemisiyim, uyelik adim KIZILTAN ozel mesaj atarsaniz kolay bulurum, email adresim travertinetr@yahoo.com. Hangisi sizin icin kolaysa.
Saygilarimla
Engin KIZILTAN

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2013, 22:54   #554
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-11-2012
Sayın Kızıltan,deneme seramızın ilk dikimden 15.günden sonraki yasadıgımız sıkıntılardan sonra roa biyoteknolojinin sahibi Oğuz Alper Yeğen tarafından teknik destek almaya basladık.Bu teknik destek içeriğinde sulama rejimlerimiz,hazırlagımız a ve b stok solüsyonlarının gübre programları,uygulanan ec ve ph ayarları roa biyoteknoloji tarafından saglanmakta ve gunluk raporlar alper beye iletilmekte,aynı zamanda bitkinin durum fotografları haftalık olarak oğuz alper beye iletilmektedir.Buna göre ec ve ph ayarları yapılmakta ve gerektiğinde gübreleme programının degiştirilip değiştirilmemesinde A ve B stoklarının ilave hazırlanması konularında Oğuz Alper beyden danışmanlık hizmeti almaktayız.Bitki hastalık ve zararlıları konusunda da yine Alper beyin tavsiyeleri üzerine ilaçlama yapılmaktadır.Roa ürünleri seramızda hiç kullanılmamıştır ve Alper beyde hiç bir zaman hiç bir forumda Roa kullanıldıgını ima etmemiştir.Roa kullanılması için de herhangi bir baskı yapmamıştır.300 m2 deneme seramızdaki bu yılki yapmış oldugumuz çalışmadan dolayı ve Alper beyin verdiği teknik destekten çok memnunuz,meyvelerimiz kaliteli lezzetli ve gramajlar yüksek,bu sebepten ötürü seneye 2 dönüm yapmayı planlıyoruz ve yapacağımız 2 dönümlük serada da Alper beyden teknik destek almaya devam edeceğiz.Ben sayın Vetman'ın ortağıyım.

MehmetFatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2013, 11:09   #555
Ağaç Dostu

Merhaba
Tesekkurler. S. Alper Bey kullanmadiginizi soylemisdi ancak bir forumda kullanildig konusununda yazi gormusdum.Benim icin sorun degil, hata varsa duzeltilir. AlperBey ile gorusup durumu bildirdim, mumkun olursa kendisi ile Antalya`ya giderek gorusecegim. Sizin zahmet cekerek, gonul vererek bu isi yaptiginizbelli. Ben sizin bu tecrubenizden faydalandim ve daha baslamadan Alper Bey ile gorusup bana danismanlik yapmasini istedim ve nasil calisabilecegimizi sordum. Umarin cevaplarlar ve anlasabiliriz.Ben de Iran da bu ise baslarim, cilek cok hassa bir konu danismanlik olmadan giremem. Sizin basarilarinizin devamini gonulden diliyorum. Izmir ve Denizli de islerim var bir ay icerisinde oralarda olacagim. Mahsuru yoksa size onceden bildirir ve ziyaretinize gelerek bir iki saat gorusmek isterim.Mahsuru var mi yok mu bildirirseniz sevinirim. Gelmeden once Kudret Bey ile de gorusecegim.
Saygilarimla
Engin KIZILTAN

Eski 18-05-2013, 19:44   #556
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-11-2012
İstediğiniz zaman buyurun gelin,hiç bir mahsuru yok,ben size telefon numaramı da vereyim gelmeden haber verirsiniz.0535 765 18 98

MehmetFatih Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2013, 19:34   #557
Ağaç Dostu

Merhaba
Tesekkurler, gelince size ve Antalya da Alper Bey e ugrayacagim mutlaka, Tartes`den akilli vana almam da lazim, biraz da kavun tohumu. Sizlerle bir tanisalim, arastirmalara hemen baslarim zaten yaz sonu olur hava duzelir, simdiden buralar sicak. Saglicakla kalin.

Eski 21-05-2013, 16:31   #558
Ağaç Dostu

Cılek hastalıkları 1

Asagıdakı fotograflarda cılek yapraklarına bakarak hangı elementın eksıklıgını cektıgı gosterılıyor.
Nıtrojen eksıklıgı
Name:  CILEK 1.jpg
Views: 2464
Size:  41.0 KB
fosfor eklsıklıgı
Name:  CILEK 2.jpg
Views: 2478
Size:  41.9 KB
potasyum eksıklıgı
Name:  CILEK 3.jpg
Views: 2569
Size:  55.4 KB
kalsyum eksıklıgı
Name:  CILEK 4.jpg
Views: 2405
Size:  41.4 KB
magnezyum eksıklıgı
Name:  CILEK 5.jpg
Views: 2427
Size:  57.8 KB
dıgerlerını sonrakı mesaja yukleyecegım

Muda beğendi.
Eski 21-05-2013, 16:38   #559
Ağaç Dostu

Cilek hastaliklari 2

Ikinci seri fotograflar

DEMIR EKSIKLIGI
Name:  CILEK 6.jpg
Views: 3107
Size:  65.0 KB
CINKO EKSIKLIGI
Name:  CILEK 7.jpg
Views: 2397
Size:  31.6 KB
BORON EKSIKLIGI
Name:  CILEK 8.jpg
Views: 2464
Size:  63.6 KB
BORON EKSIKLIGI
Name:  CILEK 9.jpg
Views: 2380
Size:  45.9 KB

Umarim faydali olur, fotograflar bukadar ancak biraz aciklama isteyen olursa tercume eder yuklerim, birkac gun surer.

Muda beğendi.
Eski 21-05-2013, 16:43   #560
Ağaç Dostu

Merhaba
Internette dolasirken bazi gubre elementlerinin eksikliginin cilek yapraklarindan teshisi ile ilgili buldugun fotograflari yukledim foruma. Umarim isinize yarar. Cilek **** baska konularda arastirilmasi gereken seyler kafaniza takilirsa bildirin internetten bulabilirsem tercume eder yuklerim.
vatman996`ya selamlar
Saglicakla kalin
ENGIN KIZILTAN

Eski 21-05-2013, 20:37   #561
Ağaç Dostu

Marul hastaliklari fotografli

Bunlar marul hastaliklarina ait fotograflar.

Nitrojen eksikligi
Yapraklar kuru ve ince, yeni yapraklar mat yesil, eskiler sari.
Name:  MARUL 1.jpg
Views: 2217
Size:  8.4 KB

Fosfor eksikligi
Buyume durmus, yapraklar mat yesil,eski yapraklar sari **** kahverengi.
Name:  MARUL 2.jpg
Views: 2192
Size:  5.5 KB

Kalsyum eksikligi
Yeni yaprak kenarlarinda kivrilma ve kuruma var.
Name:  MARUL 3.jpg
Views: 2427
Size:  7.9 KB

Magnezyum eksikligi.
Eski yapraklar sanki klorlanmis gibi mermere benziyor.
Name:  MARUL 4.jpg
Views: 2377
Size:  11.2 KB

Potasyum eksikligi
Yapraklar koyu yesil, eski yapraklarda kenarlarda ve ortaya dogru ciddi kuruma var,genc yapraklarin kenarlari kahverengi.
Name:  MARUL 5.jpg
Views: 2519
Size:  11.4 KB

Sanirim 5 den fazla resim yukleyemiyorum. Sonraki mesajda bir fotgraf daha olacak.

Eski 21-05-2013, 20:51   #562
Ağaç Dostu

Marul hastaliklari fotograflar 2

Marul hastaliklari 6. fotograf soyle

Manganez eksikligi
Tapraklar klorlanmis gibi, sanki mermerlesmisler gibi
Name:  MARUL 6.jpg
Views: 2358
Size:  12.6 KB

Yarin kismetse, domates, ispanak ve taze sogan icin olan fotograflari yuklerim.
Baska bitkiler icin bu tur bilgi arayan varsa lutfen haber versin.

Burada eksikligi soylenen elementleri besin solusyonlarina nasil yukleriz, kac litreye hangi kimyasali kac gram yukleriz, hesabini nasil yapariz bilmiyorum, sanirim burada is KUDRET BEY`e dusuyor, hadi bakalim Kudret bey.
Saglicakla kalin
Engin KIZILTAN

Muda beğendi.
Eski 21-05-2013, 22:07   #563
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Sevgili KIZILTAN sorunuzu topraksız tarım besin eriyiklerinin hazırlanması başlığında cevaplamayı uygun gördüm.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 12:11   #564
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Sevgili KIZILTAN sorunuzu topraksız tarım besin eriyiklerinin hazırlanması başlığında cevaplamayı uygun gördüm.
Topraksız tarım besin eriyiklerinin hazırlanması

Eski 22-05-2013, 13:40   #565
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Merhaba Değerli Dostlar.

Yoğun geçen bir koşuşturmanın ardından tekrar sizlerle olabilmenin mutluluğunu yaşamakatayız.
Deneme seramızda her şey yolunda ve çilek hasadımız devam ediyor. Tek sorun sıcak nedeniyle çileklerin hemen tüketilmesi zorunluluğu. Çileklerin uzun süre dayanabilmesi için formülasyondaki Ca miktarını biraz yükseltmek gerektiğini bilyorum. Bunun başka bir çaresi olup olmadığını da merak ediyorum. Bu konuda paylaşımlarınızı bekliyorum.

Değerli dostlar. çileklerimizin lezzeti güzel ama daha güzel olabilmesi için solucan gübresi kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Bizim büyükbaş çiftliğimizden çıkan gübreleri solucanlara yedirerek onların gübresini de çileklerde kullanmamızın akıllıca olacağını düşünüyorum. Bu konu ile de ilgili paylaşımlar bekliyorum.

Değerli dostlar arpa çimlendirme çalışmalarımız olumlu sonuç verdi. Konteyner içine raflar yaptık ve plastik kasalar içinde arpalarımızı ekip, sadece sulamayla yedi günün sonunda arpalarımızı hasat etmekteyiz. Bununla ilgili yeni başlık altında paylaşımlar sunacağım.

Selamlar... Saygılar...

Eski 22-05-2013, 13:54   #566
Ağaç Dostu

arpa konusundaki merak ettiğim , bu mevsimde ısı , ışık meselesini tabiata bırakılabilir zannederim.

Kontenyer içinde ısı ve ışık konusu galiba kışın da üretim yapabilmek için gerekli.

Wetman çalışmanı yayınlamanı merakla bekliyorum.

vetman996 beğendi.
Eski 22-05-2013, 14:06   #567
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
Sayin VETMAN
Merhaba
Calismalarinizi forumda ilgi ve saygiyla izledim. Taze yesillikler ( micro greens ) uretmek icin ve akilli saksida kavun uretmek icin denemelere 2 aya kadar baslayacagim, Iran dayim ve cok sicak bu nedenle ekipmani hazirlayayim, Sn kudret Bey`den besini gidip alayim 2 ay sonra denemeye baslarim. Basarirsam 1000 er m2 her ikisi icin dusunuyorum.
Sizin topraksiz cilek hakkinda samimiyetle paylasdiklariniz cok ilgimi cekdi. Bu uretime 300 m2 bir sera ile baslamak isterim. Seranin geri kalaninda bagimsiz sistemler ile taze yesillik ve kavun denemelerini yaparim. Baska forumlarda sizin fotograflariniz ile birlikte ROA kullandiginiz imalari ile karsilastim. Ben besin icin Kydret Bey`e gidip alacagim. Kafamda su soru var, siz ROA yi besin olarak mi kullaniyorsunuz yoksa ROA sivi gubre mi kullandiniz?
Lutfen cevap veriniz. Is icn Izmir ve Denizli`ye gidecegim 1 ay icerisinde, onceden arayip randevulasip gorusmek isterim. Mumkunse bie tel numarasi verirseniz cok memnun olurum.Yurtdisinda ise baslayip deyim yerindeyse " kafadan batmayayim" 54 yasinda, makinaciyim, bu yasta fazla kar pesinde degilim, zarar olmasin yeter diyorum.
Cevap ve tel no bekliyorum mahsuru yoksa, basarilarinizin devamimi dilerim, Allah yardimciniz olsun.
Forum icerisinde cevabinizi bulmak benim icin cok zor, biraz bilgisayar ve forum acemisiyim, uyelik adim KIZILTAN ozel mesaj atarsaniz kolay bulurum, email adresim travertinetr@yahoo.com. Hangisi sizin icin kolaysa.
Saygilarimla
Engin KIZILTAN
Sayın KIZILTAN Merhaba.

İş yoğunluğu nedeniyle yazamadım. Mehmet Fatih beyin size verdiği cevap yeterli olmuştur umarım. Seramıza her zaman bekleriz. Bildiğimiz bilgileri net bir şekilde sizinle paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz. Önerim ilkönce 200-300 metrekarelik deneme serası yapıp işi iyice öğrendikten sonra seranızı büyütmeniz. Biz bu yolu izlemekteyiz ve oldukça da memnunuz.

Deneme seramız için Kudret Beyden satın aldığımız Sera Bekçisi acemiliğimizde çok işimize yaradı. Şuan için kullanmıyoruz. Sizin de acemiliğinizde çok işinize yarayacaktır. Kudret Beyden 1.500 tl. ödeyerek almıştık. Şimdi ikinci el olduğu için çok daha uygun fiyata verebiliriz.

Sayın KIZILTAN. Formdaki fotoğraf paylaşımlarınız için ayrıca teşekkür ederiz. Çilek yetiştirmeye yeni başlayan dostlara çok yardımcı olacaktır.

Selamlar... Saygılar...

Eski 22-05-2013, 14:17   #568
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
arpa konusundaki merak ettiğim , bu mevsimde ısı , ışık meselesini tabiata bırakılabilir zannederim.

Kontenyer içinde ısı ve ışık konusu galiba kışın da üretim yapabilmek için gerekli.

Wetman çalışmanı yayınlamanı merakla bekliyorum.
Sayın İsmail Bey Merhaba.

Konteynerimize ikinci el klima taktık ama istediğimiz gibi çalıştıramadık. Klimayı sökmek zorunda kaldık. Klimayı sökünce arpalarımızda sadece köklenmede sorun oldu. Çim normal şekilde büyüyor ama köklenme yeterli değil. Klima olunca daha iyi kökleniyordu. Bu mevsimde arpanın ısı, ışık isteği tabiata bırakılsa da fazla kök yapmadığı için soğutma düzeneğinin iyi çalışması gerektiğini gördüm.

Sayın İsmail bey, çalışmalarımızı yayınlayacağım ama sizi misafir edeceğimiz günleri de özlemle bekliyorum

Selamlar... Saygılar...

Eski 22-05-2013, 14:24   #569
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
vetman nerelerde şimdi ?fasulyenin nasıl kaynadığnımı düşünüyor,yoksa son hasattan toplanan çileklerle reçelmi yapıyor)
Sayın İdris Şenol Bey Merhaba.

Çileklerimize o kadar talep var ki, bırakın reçel yapmayı kendimizin bile tüketmesine yetmiyor

Fasulyenin nasıl kaynadığını düşünmüyorum ama "bu çileklere ne yaparsam sıcağa daha fazla dayanır"ı çok düşündüm. ama bitkisel bir ürünle bunun çaresini buldum gibi. Görelim mevlam ne eyler. Ne eylerse güzel eyler..

Ayrıca çileklerin daha lezzetli olabilmesi için solucan gübresi kullanmamız gerektiğini düşündüm. Yakında solucan gübresi üretim tesisi kurarsak süpriz olmasın derim.

Selamlar... Saygılar...

idris şenol beğendi.
Eski 22-05-2013, 14:38   #570
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gandalfmk Mesajı Göster
Sayın Vetman,

Bütün yazışmaları ilk mesajdan şuana kadar tamamen okudum. Yaptığınız çalışma neredeyse bir eğitim dökümanı niteliğinde olmuş. Yaptığınız işin görünen başarısının yanında sürekli olarak takipçileri gelişmelerle ilgili güncel tutmadaki sunumunuz da ayrı bir başarı benim için...

İçimden, "keşke akan su kültüründe yapsalarmış diye defalarca dedim" çünkü belki bir gün kurarım diye hayal ettiğim serada uygulamak istediğim sistem şimdilik bu yönde, böylece rehber niteliğinde kullanabileceğim hazır dökümanım olurdu

Seranın başarısıyla ilgili yorum yapacak bilgi düzeyinde olduğu düşünmüyorum ancak bitkilerin sağlıklı görüntüsü başarı durumunu da ispatlıyorlar.

Bir ara ısıtma/yalıtım konusu epeyce tartışılmış, bu konuda polikarbonat levhalarla ilgili araştırma hiç yaptınız mı? Maliyetinin yüksek olacağı tartışılmaz ancak Fayda/Maliyet ilişkisi nasıldır onu değerlendirmenin fayda sağlayabileceğini düşünüyorum. Araştırmanız varsa paylaşır mısınız? Böylece bizler de bilgilenmiş oluruz.

Son olarak (biraz meslekten kaynaklı sanırım ) kullandığınız profillerde yanlış görmediysem boya ve benzeri bir uygulama yok. Bu malzemeleri daha sonraki seranızda da kullanma planınıza göre; korozyona karşı korumak adına boyamanız malzemenin ömrü açısından katkı sağlayacaktır. Yanlış görmüşsem de kusura bakmayın lütfen.

Elinize, emeğinize sağlık. Değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.
Uzunca bir yazı olduğu için de affedin lütfen, baştan sona tek seferde okuyunca böyle oldu.
Sayın gandalfmk Bey Merhaba.

Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Cevabınızı geciktirdiğim için kusuruma bakmayın lütfen.

Akan su kültürünü de ben başta çok düşünmüştüm ama bir çok dost önermedi. Çok hasasiyet isteyen bir iş olduğunu biliyorum ama sayın Ankafar bunu başarılı bir şekilde yapmakatalar. Kendilerinin çalışmalarını takdirle izliyoruz.

Deneme serası yaptığımız için polikarbonat levha kullanmayı düşünmedik. Büyük yapmayı düşündüğümüz serada bu düşünebiliriz ama Fayda/Maliyet ilişkisi hakkında yeterli bilgiye sahip değilim.

Kullandığımız profillerin bir kısmında korozyona karşı önlem alınmışken bir kısmına bu önlemi almaya yetişemeden fideleri dikmek zorunda kaldık. Daha sonra da koku çileklerimize zarar verir diye uygulamaktan vazgeçtik.

İlginiz için tekrar teşekkür ederim. Selamlar... Saygılar...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024