agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni328Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-03-2013, 18:47   #601
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
N - 120 ppm
P - 40 ppm
K - 178 ppm
Ca - 120 ppm
Mg - 37 ppm
S - 48 ppm
B - 1,2 ppm
Cu -0 ,12 ppm
Fe - 2,4 ppm
Mn - 0,5 ppm
Zn - 0,5 ppm
Mo - 0,01 ppm

İşlem sırası:

MgSo4 7 H2O şişesinden pipetle 37,5 ml çekerek 10 litrelik şişeye koyacağız.

Ca( NO3)2 4H2O şişesinden pipetle 70,7 ml çekerek 10 litrelik şişeye koyacağız.

KH2PO4 şişesinden pipetle 17,6 ml çekerek 10 litrelik şişeye koyacağız.

KNO3 şişesinden pipetle 33 ml çekerek 10 litrelik şişeye koyacağız.
Böylece makro besinler ve minör besinler tamamlanmış oldu.
Hocam rica etsem şu işlemin sağlamasını yapabilirmisiniz? MgSo4 7 H2O şişesinden pipetle 37,5 ml çekersek 37,5*9=337,5 mg magnezyum 37,5*13=487,5 mg kükürt çekmiş olmuyormuyuz ?

diabolos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 18:58   #602
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Evet.

Kudret Tezel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 20:15   #603
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel Mesajı Göster
Evet.
Hocam peki bu Mg - 37 ppm
S - 48 ppm
ne demek?

Eski 08-03-2013, 20:34   #604
Yeni Üye

Hocam şöyle bir soru sormuşsunuz poroblem 2 : 750 litrelik birtankta 250 ppm potasyum konsantasyonu elde etmek için kaç gram KNO3 eritmek gerekir, ve azot konsantrasyonunu 125 ppm yapmak için kaç kg üreye ihtiyaç vardır.

750 lt*250 ppm=187500 mg=187,5gr potasyuma ihtiyacımız var

38 100
187,5 x=493,421 gr KNO3 kullanılacaktır,,
burada anlamadığım 750 lt yi neden 250 ppm ile çarpıyoruz,

Mg-37 ppm ise ,bu 10 litre eriyiğin içindeki miktarı 10*37=370 mg mı oluyor

Eski 08-03-2013, 20:41   #605
Ağaç Dostu

Siz değerleri kabaca 0,09 ve 0,13 olarak alıyorsunuz. Oysa Mg SO4 te Mg %si 0,98662
S % 0,13008 dir. PPM değerlerindede sadeleştirme yapılmış virgülden sonrası alınmamış. Hesaplamanız tamamen doğru. Şunuda hatırlayayım 601 nolu mesajda 487,5 mg kükürt çekmiyormuyuz derken acaba 48 ppm nere, 487,5 mg nere dermişsiniz gibi geldi. unutmayalım bu çektiğimiz 37,5 ml Mg SO4 ü 10 litre suya karıştırıyoruz.

Eski 08-03-2013, 22:06   #606
Ağaç Dostu

ateşkaptan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2012
Değerli forum üyeleri,
Bende yeni bir üyeyim, üye olmadan 2,5 - 3 ay , sadece forumda gezindim, ; sıkılmadan, bıkmadan, konuları özümleyerek ve bol bol not alarak, dağarcığıma sığdırmaya çalıştım. Topraksız tarım, tam bir engin deniz. Okuyup, anlayabilene!...

Topraksız tarımı; amatör bir ruhla, ancak; profesyonelce, bıkmadan, usanmadan anlatmak bu kadar olur.
Eleştiri yönlendirenler , Forum'a geri dönüp dikkatlice her verileni okumuş olsalar, eleştirdikleri konunun daha önce etraflıca ve en anlaşılır şekilde anlatıldığını da görmüş olacaklar ki, cevap alamamaları da sanırım bundandır.
Öncelikle bu Forum'u hazırlayanlara ve bıkmadan usanmadan, hiç bir menfaat beklemeden o engin ufkundaki bilgileri bizlerle paylaşan değerli hocamıza; şükranlarımı sunuyorum.
Sağlıkla kalın.

ateşkaptan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 22:35   #607
Ağaç Dostu

İsmail Karagülle's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi diabolos Mesajı Göster
Hocam şöyle bir soru sormuşsunuz poroblem 2 : 750 litrelik birtankta 250 ppm potasyum konsantasyonu elde etmek için kaç gram KNO3 eritmek gerekir, ve azot konsantrasyonunu 125 ppm yapmak için kaç kg üreye ihtiyaç vardır.

750 lt*250 ppm=187500 mg=187,5gr potasyuma ihtiyacımız var

38 100
187,5 x=493,421 gr KNO3 kullanılacaktır,,
burada anlamadığım 750 lt yi neden 250 ppm ile çarpıyoruz,

Mg-37 ppm ise ,bu 10 litre eriyiğin içindeki miktarı 10*37=370 mg mı oluyor

Bence buraya bir daha bak istersen ;

Topraksız tarım çalışma grubu

İsmail Karagülle Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 23:33   #608
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalandünya59 Mesajı Göster
Sevgili diabolos,

Seni çok iyi anlıyorum, kafan karıştı hepsi çorba gibi oldu değilmi.

Ayrıca 560 nolu mesajdaki kuzeyege, ve 561 nolu mesajdaki murtitek arkadaşada katılıyorum, anladığım kadarıyla benim gibi düşünenlerin sayısı epeyce fazla.

562 nolu mesajdaki İsmail ağabeyin belirttiği gibi herşeyin forumda açıkça yazıldığına,
herşeyin forumda olduğuna ise KESİNLİKLE katılmıyorum.

Bence formülleri bulalım, arkasındanda konusunda uzman (Kimya mühendisi) üye bulalım.

Diyelimki 1 ton suya şukadar Potas, şukadar azot, şukadar kalsiyum atacaksın gibilerinde net ifadeler içeren gr ve kg veren ifadelerle açıklasın.

Yok ppm, olmadı ml, olmadı mg, gibi kelimeleri evirip çevirmeden yapılsa net olarak konu anlaşılacak kanaatindeyim....

Saygılar...
Sayın Yalandünya59,
Ben kimyagerim, size yardımcı olmaya çalışayım. Siz sadece piyasadan bulabileceğiniz maddeleri ve hazırlamak istediğiniz konsantrasyonu (ppm olarak), ayrıca hazırlamak istediğiniz besin miktarını litre olarak belirtin yeter.

perseus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2013, 23:44   #609
Ağaç Dostu

Hoş geldiniz perseus

Bu bilgilerinizi paylaşmak için bir başlık açsanız. Mesela , Besin eriyiği formullerine göre hazırlanması , tarifi gibi bir başlık altında isteyen arkadaşlar bundan yararlansa , Yalan dünyanın da istediği de buydu zannederim .

Eski 08-03-2013, 23:48   #610
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2013
Tabi ki neden olmasın, hemen açıyorum.

Besin Eriyiği Formullerinin Hesaplanması ve Hazırlanması

Düzenleyen malina : 09-03-2013 saat 12:31 Neden: Link eklendi
perseus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2013, 13:15   #611
Yeni Üye

Hocam aynen dediğiniz gibi küsüratları hesaba katmadığım için hesap hatası yapıyormuşum,bu konuyu artık iyice anladığımı sanıyorum artık tatbikata geçebilirim

Eski 12-03-2013, 18:13   #612
Ağaç Dostu

Sevgili arkadaşlar sizlere yolladığım domates ve salatalık besin kitlerinin ayni olduğu söyleniyor , Şaşırdım gerçekten. Aramızda teknolojisini bu derece ilerleten gübreyi tahlil edebilen bu gübre bunun aynısıdır diyebilen arkadaşların olması gerçekten çok güzel. Rica etsek acaba bu tahlil tekniğini bizlerle paylaşabilirlermi.

adnanpercin beğendi.
Eski 12-03-2013, 19:33   #613
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Kudret hocam, topraksız tarım yapıyorum dediği halde serasındaki toprağı malç örtüsüyle örtmediği için yere damlayan besin eriyikleri yüzünden boyu kadar büyüyen yabani otlarla savaşmak zorunda kalan, ama iki farklı bitki için gönderdiğiniz besin eriyiğinin aynı olduğunu kesin bir şekilde bilebilen üyeler için de bir formülünüz var mı?

burakhena beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 12:59   #614
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Kudret hocam, topraksız tarım yapıyorum dediği halde serasındaki toprağı malç örtüsüyle örtmediği için yere damlayan besin eriyikleri yüzünden boyu kadar büyüyen yabani otlarla savaşmak zorunda kalan,....
Sayın Malbman Merhaba.
Yukarıdaki ifadenizle bizim deneme seramızdan bahsediyor olabilirsiniz belki. Ben üzerime alınmadım ama yine de izah edeyim istedim. çünkü topraksız tarım yapıp yabani otlarla mücadele eden bizden başka paylaşım bulamadım.

Biz normalde toprağa malç naylonu sermeyi düşünüyorduk ama istediğimiz şekilde malç naylonu bulamadık. siyah naylon sersek ışınımla ilgili problem olacaktı. alt tarafı siyah üst tarafı beyaz malç naylonu da bulamadık. daha sonra da vazgeçtik. bize önerilen ot ilacıydı ama çok zorda kalmadıkça kimyasal kullanmak istemediğimiz için şuan toprağı işleyerek bu sorunu halletmiş olduk. tabi bundan da ders çıkardık ve malç naylonu kullanmak gerekiyor. fakat antalyadaki topraksız tarım çilek seralarının hiç birinde malç naylonu göremedik.

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2013, 17:07   #615
Ağaç Dostu

Yere serilen siyah naylonun üzerine kireç ile boyamanın faydası olur mu? Hem ucuz, hem tatbiki kolay, hem de bir nevi sterilizasyon aracı olabilir mi?

Eski 30-04-2013, 16:56   #616
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2013
Arkadaşlar balkonumda denemelerine başladığım 6 kök çilek için EC ve PH dengeleyiciye ihtiyacım var. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz rica etsem?

Ek not: Ana maddem 4-6 mm kalınlığında, %100 perlit ve plastik gider boruları içerisinde yetiştirmeye çalışıyorum

sinangunay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 22:02   #617
Ağaç Dostu

Sevgili kızıltan, besin eriyiklerinin hazırlanması başlığında yani bu başlıkta hesaplamar hakkında uzun uzun yazmıştık. Bitki beslemede hangi elementin eksik olduğu bitkiye bakarak görsel olarak tanımlana bilir belki ama, nekadar eksik kısmı ancak toprak ve bitki tahlilleri ile anlaşılabilir. Tahlil olayı basit bir işlem gibi gözüksede toprakta tarımda bütün bir tarlanın taranması numunelerin alınması ve güvenilir tahlillerin yapılması düşünüldüğü kadar kolay olmamakla birlikte ucuz bir olayda değildir.
İşte topraksız tarımın önemi bir kez daha sormuş olduğunuz soru ile kendini kanıtlıyor.
Düşünün bir formül hazırlıyorsunuz ama bitkide bazı besin elementlerinin eksikliğini tesbit ediyorsunuz. Hemen hazırladığınız formülü gözden geçiriyorsunuz. Örneğin baz olarak aldığınız potasyum miktarının bu bitkiye az geldiğini görüyorsunuz ve formülünüzdeki potasyumun değerini kaynaklarda verilen değerlerle mukayese ederek formülünüzü düzeltiyorsunuz, veya besin eriyiği hazırlarken veya hesaplarken yaptığınız hatayı görüyorsunuz. Topraksız tarım bu açıdan daha sağlıklı ve daha verimli üretimler sağlıyan teknik bir tarım şekli. Ancak en büyük handikapı biraz hesap kitap istemesi ve birde ilk kurulumda biraz pahalı olması.

Eski 21-05-2013, 23:49   #618
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
Kudret Bey Merhaba
Tesekkurler, topraksiz tarimin bu ozelligi acik. Dusuncem formul icerisinde bitki tarafindan eksikligi hissedilen elementin azar azar artirilarak duzelmeyi gozleyerek sonuclandirmak mumkun bence. Sormayi istedigim suydu, formulde bulunan bir elemetin bitki tarafindan az bulunmasi halinde hangi yuzde ile artirarak denemek dogrudur? Ornegin %1 artiralim 1-2 gun bekleyelim, duzelme tam olazsa % 1 daha artirarak deneyelim gibi bir bilgi **** tahmin var mi? Bunu arastirip, gubre fabrikalari ve universitelere sorarak arayacagim. Bilgi gelirse iletirim. Saygilarimla.

kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2013, 10:56   #619
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
besin eksikliğini gözle tespit etmek garanti deyil
bağzen defalarca tartıp ölçtüğünüz besinler doğru olabilir
fakat bitki nekadarını alabilir ph ec deyerleri ısınız çok fark ettirir
örneğin sizin vetman sayfasındaki çilekte bor eksikliği dediğiniz resim alıntı benim çileklerde mevcut fakat kısmen mevcut ???besin aynı, bor aynı oranda diyerlerinde bu soru yok
o vakit sadece meyveyenin şekli bize doğru sonucu vermiyor
uygun zamanda resimleri göndercrm takip edin

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2013, 23:22   #620
Ağaç Dostu

torkulu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2012
elimde; NPK 4-2-2 ve fe+cu+mg+zn karışımlarından oluşan 2 adet bitki gübresi var. ayrıca enzim de hazırlıyorum. topraksız olarak bir deneme yapmak istiyorum. sadece elimdekilerle bir deneme yapılabilirmi? bunlar yeterli olur mu ? hepsini ölçüp koyma ya da ayırma diye bir şansım yok. %0,5-1 gibi suda seyreltip kullanmak yeterli olurmu? olabilir derseniz, eksik başka neler var , neler ilave edilebilir?
teşekkürler..

torkulu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2013, 22:25   #621
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-01-2013
merak eden arkadaşlar hogland solusyonununa da baksınlar bi. Ayrıca bitki besleme çok da hassasolmayan bir iştir. 1 ppm 0,5 mg önemsizdir.

mbb23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2013, 19:58   #622
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın kudret bey selam
size mümkünse iki sorum olacak
1.:diyelimki ph ayarı yaparken asit fazla ekledik ve ph düştü ,ph ı yükseltmek için kostik ekledik ph yükseldi ,,yeni dikim yaptığımız bitkiler bu olaydan olumsuz etilenirmi?
2.:reçineden geçirilen şehir şebeke suyumuzun kalsyum ve mağnezyumu aldık, su deyereleri kabaca sıfırsu dedğimiz alman sertliğne göre 0.00 gösteriyor büffer teblet ve amyonyak damlatınca suyumuz yeşil renk alıyor yağni biz buna sıfırsu diyoruz
şimdi asıl sorum ,biz şehir suyumuzu bu şekilde ıslah edince rivers osmoz gibi netice vermezmi ,reçineden geçen su kalsyum ve mağnezyumu alınıp yerini sodyum iyonu veriuor deniyor bu sodyum iyonu dediğimiz nedir?umarım cevaplarız saygılarımla)

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2013, 07:30   #623
Ağaç Dostu

Ph ayarlamak için besin eriyiğine konan asitin veya bazın nütürleşmesinden bir tuz oluşur. Ph ayarlanır ama tuz miktarı bir miktar arar. Yani EC yükselir. meydana gelen tuz bazen bitkinin kullanabileceği tuzdur işe yarar, bezende bitkinin istemediği tuz dur bitki alamaz ama EC yükselir. Bütün bu anlatılanlar cereyan eden teorik olaylardır. PH ın küçük değerleri için dikkate alınmamasında sakınca olmayabilir ama ayarlar kaçırılıpta asit ve baz üstüste birkaçdefa kullanılırsa etkili olabilir. Hesaplamadan fikir yürütmek yanlıştır.
Şurayıda hatırlatmakta fayda var PH yüksek veya düşükken EC yüksektirPH 6-6,5lara ayarlandığında EC düşer EC nin endüşük hali PH ın 7 olduğu zamandır.
Anyon değiştiren filtreler suyun sertliğini giderir , kalsiyum ve Magnezyumu iyonlarını tutar onun yerine sodyum verirler.Su sertlik olarak sıfırlanmış olabilir ancak EC olarak yani içindeki tuz miktarı olarak sıfırlanmamıştır. Meydana gelen küçük değişiklikler kalsiyum magnezyum ve sodyumun tuzluluk endeksinden kaynaklanır. Bu tür anyon değiştirici filtrelerin bir süre sonra kapasiteleri dolar iş görmez olurlar. O zaman tuzlu su ile yıkanıp tuttukları mağnezyum ve kalsiyum salıverilmesi bunun yerine sodyum absorbe etmeleri sağlanır ve tekrar kullanılabilir hale gelirler.

idris şenol beğendi.
Eski 15-07-2013, 13:07   #624
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2013
Özür dileyerek sormak istiyorum tüm aramalarıma rağmen sitede bulamadığım için buradan sormak zorunda kaldım; Sayın Kudret Tezel Bey sizden söz konusu besin eriyiklerini ( küçük bir hobi bahçem var ve topraksız tarım denemek istiyorum) satın alabilmem hala mümkün mü eğer mümkünse benimle buradan iletişim kurarsanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler

atron Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2013, 23:46   #625
Ağaç Dostu

bayjustin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2012
Herkese kolay gelsin

Düzenleyen bayjustin : 22-12-2013 saat 01:04
bayjustin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2013, 14:52   #626
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Herkese selamlar bu kudret tezel beyin otomotik ec metresi nin fiyati nedir bilgi verir iseniz sevinirim telefonu da olabilir şimdiden tesekkurler

Afacan-41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2013, 08:43   #627
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-12-2013
Hocam merhaba, geçenlerde Ankara 'da katıldığım bir konferansda topraksız tarımdan bahsediliyor ilgimi çekti daha sonra internetten araştırdım ve size ulaşabildim, bende Kayseride yaşıyorum öncelikle balkonumda topraksız tarım yaparak domates yetiştirmeyi düşünüyorm, bu konuda nasıl bir yol izlemem gerektiği hakkında sizden bilgi bekliyorum. Hayırlı günler.

Selçuk ERKAN

selcuk38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2013, 21:10   #628
Ağaç Dostu

Sayın selcuk38, topraksız tarım yapmanın birinci şartı besin eriyiği yapımını iyi kavrayabilmektir. Bu sayfalarda uzun uzun ve açık seçik anlatılmıştır. Ancak besin eriyiği hazırlamak bilginin dışında alet edevat yer ve en önemlisi gübre stoklarınızın olmasını gerektirir. Eğer bu şartları yerine getirirde besin eriyiğinizi hazırlıyabilirseniz ne güzel. Ama yok ben buişle uğraşamam derseniz besin kiti konusunda size yardımcı olurum size sadece basit bir sistem hazırlamak kalır. Tabiiki öncelikle ne yetiştirmek istediğinize ve onagörede sistem seçmeniz gerekiyor. Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolaygelsin.

Eski 01-01-2014, 03:41   #629
Ağaç Dostu

Murat Uysal's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2011
Sayın Kudret Tezel Hocam. Forum sayfalarınızı dikkatli bir şekilde okuyorum. Arka sıralarda oturan sessiz bir öğrenciyim. Bugüne kadar verdiğiniz tüm ödevleri yaptım. Formül hazırlanması PH, EC gibi konuları anladığımı sanıyorum.

Ama asıl benim derdim 10-15 cm kalınlığında Perlit,Vermikulit, Torf **** Cocopet gibi ortamlarda Marul **** Yeşil Soğan yetiştireceğim. Tamamen Hydroponic ortam bana hitap etmiyor (Teknik vs.) Soğan ile ilgili bir formül buldum ama tam emin değilim.

Birinci sorum : Yeşil soğan için en uygun beslenme şekli nedir? (REÇETE varmı?)
İkinci Sorum: Tartışılan bu kadar bilgi benim uygulamak istediğim sistemde geçerlimi? Yani ben besin eriyiği reçetelerini sistemimde kullanabilir miyim?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Kolay gelsin.

Bu arada Hepinize MUTLU YILLAR....

Murat Uysal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2014, 16:24   #630
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2010
Topraksız tarımda kullanılan besin kitleri yetiştirilecek ürüne özel hazırlandığı için topraklı tarımda da kullanılabilir mi?

trilye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024