agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Topraksız Tarım
(https)

Beğeni Düzeni588Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-11-2013, 14:18   #601
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Sayin vetman996, fotograflardan bu konuda cok basarili oldugunuzu goruyorum, MasaAllah...
Basarilarinizin devamini dilerim...
Daha sonraki gelisme ve deneyimlerinizi bizlerle paylasmaya devam ederseniz cok sevinirim.

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 10:39   #602
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 Mesajı Göster
Çelik olarak dikim yaparken deneme amacıyla bitkilerin bir kısmını IBA ile, bir kısmını hümik asit ile, bir kısmını sıvı solucan gübresiyle, bir kısmını ise hiç bir şey kullanmadan köklendirmeye çalıştım.

İBA ve sıvı solucan gübresi kullandığım çeliklerin daha çok ve çabuk yeşillendiğini gözlemledim. Köklenme sonuçlarını ise ileride daha iyi anlayabileceğim.

Biraz daha fotoğraf paylaşalım
Sn.Vetman Çalışmalarınız çok güzel.Benim emeklilikte yapmayı düşündüğüm işi yapmışsınız.Sizi gönülden tebrik edirim.Saygılar..

mtugrul33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 11:37   #603
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-04-2013
CokguzelVetman cokguzel.Yolunu buldun.Cilek, domates falan para kazandirmiyor, ama kimse katma degerli malinpesinde degil. En iyi tarafi da istedigin kadar elinde tut iyi fiyat olunca satabilecegin bir mal.

Umarim internette dolasir Turkiye`de olmayan ve ya sadece1,2 kisinin urettigi mallari bulur onlari da uretirsin.

Yerin ve paran varsa, yaptigin arastirmalar iyi sonuclanirsa cilek icin yeni sera kuararsin kismetse.

Bir tanidigin basarisi sevindirdi beni sanki ben yaptim ve basardim gibi, sagol.

vetman996 beğendi.
kiziltan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 12:09   #604
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mtugrul33 Mesajı Göster
Sn.Vetman Çalışmalarınız çok güzel.Benim emeklilikte yapmayı düşündüğüm işi yapmışsınız.Sizi gönülden tebrik edirim.Saygılar..
Sayın Mtugrul Hocam merhaba.

Sizin topraksız tarım çilek çalışmalarınızdan ilham alarak geçen yıl çilek işi yaptık. Bunda başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Bu yıl da aynı serada çilek yapacaktık ama fikirlerine değer verdiğim Sayın Alper Bey eğer ısıtma yapmayacaksanız çilek de yapmayın dediler.

Isıtma sistemi için araştırma yaptık ve bizim büyüklükteki serayı ısıtmanın karlı bir yatırım olmadığını, eğer ısıtma yapacaksak en az 2 dönüm çilek serası yapmamız gerektiği fizibilite raporlarından anlaşılınca; biz de mevcut seramızı bu şekilde değerlendirelim istedik.

Bu iş gerçekten çok zevkli. Emekliliğinizi beklemeyin, yavaştan yavaştan başlayın derim.

Bizim seradaki çalışmalarımız güzel olsa da bunu görüp ifade edebilmeniz de sizin güzelliğiniz. Ben teşekkür ederim.

Selamlar... Saygılar...

Cumhur Tonba ve karsen beğendi.
vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2013, 12:42   #605
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kiziltan Mesajı Göster
CokguzelVetman cokguzel.Yolunu buldun.Cilek, domates falan para kazandirmiyor, ama kimse katma degerli malinpesinde degil. En iyi tarafi da istedigin kadar elinde tut iyi fiyat olunca satabilecegin bir mal.

Umarim internette dolasir Turkiye`de olmayan ve ya sadece1,2 kisinin urettigi mallari bulur onlari da uretirsin.

Yerin ve paran varsa, yaptigin arastirmalar iyi sonuclanirsa cilek icin yeni sera kuararsin kismetse.

Bir tanidigin basarisi sevindirdi beni sanki ben yaptim ve basardim gibi, sagol.
Sayın Kiziltan Bey merhaba.

2-3 dönüm topraksız tarım kurma düşüncelerimiz devam ediyor. Bunu biraz da deneme çalışmalarımızın sonucu belirleyecek. Dediğiniz gibi çilek ve domateste hemen elinizden çıkarmanız gerekirken bu yaptığımız fidan işinde hemen satmanız şart değil. Ayrıca bekledikçe veya bitki büyüdükçe fiyatı da artıyor.

Geçtiğimiz Cuma günü Ödemiş Fidan Sergisindeydim. Çok güzel bitkiler aldım. Bunları çelikleyip, çoğaltmayı düşünüyorum.

Ülkemizde yetiştirilmesini çok istediğim Goji Berry ve Stevia fidanı bulamadım Ödemiş'te. Stevia'nın tohumunu yurt dışından sipariş etmiştim, 10 günde geldi.

Eğer sizin bildiğiniz daha başka fidan çeşiti varsa önerilerinizi beklerim.

Her şey gönlünüzce olsun.

Selamlar... Saygılar...

Eklenen Resimler

Eski 18-11-2013, 13:17   #606
Ağaç Dostu

Sayin Vetman
Merhaba, sanirimdogru yol bu, ne zaman satacagina kendin karar verdigin mali uretmek. Topraksizdaki en buyuk sorun satmak, fiyati bulmak. Sizin is zarar etmez.

Siz hamile buyukbas satiyorsunuz sanirim. Bakin ayni sey bu, diyelim fiyat iyi degil, satarsan ikisini yem parasi yapar kalanlari dogurtursun beslersin, sonucta zarar edip batmazsin, ama sut sagip satsaydin kalmistin aracinin, buyuk sutcunun elinde degil mi?
Tavuk degil ki koyasin soguk depoya o da paran varsa cekin yoksa.

Bunlarla ilgili bir uzun yaziyi bu aksam Sn.Karagulle`nin basligina yazacagim. Sorun topraksizda degil yanlis strateji ile yatirim yapmakta. Iran da bir ornek anlatirlar,adam lastik servisi actim battim demis,nedendemisler ,yahu demis 3 ayda bir kisi gelmedi.Sonradan anlamislar ki binannin 3ncukatina acmis lastik servisini. Sen yanlis yerde, pazara uzak yerde kur serayi, yanlis maluret sonar topraksiz karsiz de olmaz ki. Yerine gore, iklimine gore katma degeri olan mal yap bak kar var mi yok mu?

Ben Iran`dayim,buraya ozel bir sey bulursam ki orada yok alir size getiririm.

Basarilar

Cumhur Tonba beğendi.
Eski 12-03-2014, 14:18   #607
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2013
Değerli arkadaşlar ben de kıbrısta NFT sistemi ile çilek yetiştirmeye çalışan birisiyim.İsmim Cevdet Akgür bende kökler ilk önce sümüksü bir yapıya bürünüyor fakat yeni kökler çıkmaya devam ettiği için çileklerimde herhangi bir gerileme görülmüyor bu sümüksü yapının ortadan kalkması için ne gibi bir ilaçlama yöntami takip etmeliyim?

Sevgiler Saygılar

cevdet akgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2014, 16:13   #608
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2014
başarılar

Çalışmalarınız çok güzel takipteyiz.

adige_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2014, 05:57   #609
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Değerli Dostlar merhaba.

Topraksız serada süs bitkileri yetiştirmek isteyen veya çilek işi yapmak isteyen bir çok arkadaş mail ile bilgi almak isteyince buradan genel cevap yazmak istedim.

Biz daha çok deneme amaçlı üretim yapmaktayız. İşimizin durumuna göre daha büyük yatırım planlamaktayız. Çilek yetiştiriciliği daha çok zaman ve emek istiyor ama süs bitkilerinde ise bunlar daha az. Çileği topladığınızda hemen pazarlamanız gerekirken süs bitkilerinde böyle bir probleminiz yok.

Her ikisi de zevkli bir iş. Her ikisi de kazançlı.

Çilek işi kimyasal gübre kullanmadan da yapılabiliyor. Özellikle solucan gübresi kullandığınızda çilekler hem daha büyük ve hem daha lezzetli oluyor. Çileğin kokusu ise yirmi metre uzaktan alınabiliyor. Organik sertifikası alarak üretim yapabilirseniz çok yüksek fiyatlarda satış yapabilirsiniz. Ama çilek işinde (serada şubat-mayıs arasında ürün alabilmek için) ısıtma mutlaka olması gerekiyor.

Özelden mail atan dostlara genel bir cevap vermiş olduk. Yine de sorular olursa elimizden geldiğince cevap yazarız.

Her şey gönlünüzce olsun. Selamlar... Saygılar...

kiziltan ve karsen beğendi.
Eski 05-09-2014, 06:03   #610
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adige_03 Mesajı Göster
Çalışmalarınız çok güzel takipteyiz.
Sayın adige_03 merhaba.

Geç de olsa teşekkür etmek istedim. Umarım size ve dostlarımıza faydalı olabiliriz.

Selamlar...

Eski 30-10-2014, 23:16   #611
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2014
topraksız tarım

tüm üyelere ve üretime gönül veren herkese selamlar...
ben de sizler gibi çilek takıntısı olanlardanım... benim sistemim biraz farklı ve maliyetli belki duydunuz belki gördünüz fakat rahat ve kolay bir sistem yorumlarınızı bekliyorum

bir adet dikey tarım aparatında 240 delik var bu da demek oluyor ki 240 adet çilek fidesi* 10 aparat 2400 çilek fidesi harcanan alan 60 metre kare civarında

damlama sulaması içinde kuruludur üstte yağmurlama sulama için fıskiyeler mevcuttur benim de seramda ısıtma sistemim yok fakat çilek -10 dereceye kadar özel bir önlem almadan da yetiştirilebilir ama az ama çok. kurduğum sistem istanbul sarıyer de ve bu soğukları inşallah görmeyiz diye ümid ediyorum.

yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

adnanpercin beğendi.
alicakir16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 17:10   #612
Ağaç Dostu

Sn Alicakir16

Sisteminiz hayirli olsun, mumkunse fotograflarini yukleseniz.
Hidroponik sistem, damla sulama, yagmurlama , hepsi olunca sasirdim.
Saglicakla kaliniz

Eski 31-10-2014, 17:32   #613
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alicakir16 Mesajı Göster
ben de sizler gibi çilek takıntısı olanlardanım... benim sistemim biraz farklı ve maliyetli belki duydunuz belki gördünüz fakat rahat ve kolay bir sistem yorumlarınızı bekliyorum

bir adet dikey tarım aparatında 240 delik var bu da demek oluyor ki 240 adet çilek fidesi* 10 aparat 2400 çilek fidesi harcanan alan 60 metre kare civarında

damlama sulaması içinde kuruludur üstte yağmurlama sulama için fıskiyeler mevcuttur benim de seramda ısıtma sistemim yok fakat çilek -10 dereceye kadar özel bir önlem almadan da yetiştirilebilir ama az ama çok. kurduğum sistem istanbul sarıyer de ve bu soğukları inşallah görmeyiz diye ümid ediyorum.

Eğer maddi açıdan üretim yapılacaksa üretici 3-4 derece sıcaklığı bile arar oluyor. Çilek ısıtmasızda o derecelere yaşabilir fakat şubat-mayıs aylarında ürün alamazsanız fiyatlar düşeceği için size zarar yazacaktır.

Sanırım sistem köymak dikey tarım veya onun gibi bir ürün. Çilek konusundan gidersek kışın güneş ışıkları az olduğu için zaten ışıklanma sorunumuz var. Birde bu ürünü kullanırken güneş almayan kısım illa ki kalacak. Güneş almayan bölge ile alan bölge arasındaki fark çok büyük olacaktır.

Sistemi iyi veya ktü yönleri ile tartışabiliriz. Ama ticari boyutta bakılırsa tam verim alınamaz. Ki üreticilerin resimlerini incelerseniz dikey olarak belirli kısımlarda üründe dengeli büyüme sorunu var.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2014, 12:23   #614
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:

Sayın alicakir16 kardeş merhaba.

Dikey tarım aparatı ile ilgili çalışmalarınız nasıl gidiyor. Buradan paylaşımda bulunabilirsiniz.

Bahsettiğiniz aparat buradaki aparat mı acaba: Dikey Topraksız Tarım

Bu soğuklardaki durumunu da merak ettim doğrusu. Selamlar....

Eski 05-01-2015, 18:56   #615
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2014
bugün dikey aparatta çilek için çilek fidesi siparişi vermek için aradığım firmanın ziraat mühensisi hem satış hem teknik müdürü.asla girme bu işe,toprak ana gibisi var mı ,toprakta ör:marul ekersin 1.2 gram alırsın topraksız tarımda 500 gr mı asla geçemezsin dedi.bende elbette doğrudur ancak birim alana ekilen fide ve alına ürünleri kıstas yaptınız mı dedim belki marul 500 gr gelebilir ancak dikey aparata 1m2 alana 230 kök marul fidesi dikilebiliyor hakeza çilkete öyle.aynı kişi çilek içinde en fazla alacağın 300 gr geçmez dedi.sevgili vetman996 ve diğer bu konuyla ilgili dostlar cevabınız ne olur buna.kapatacağıma alan şimdilik (hobi bahçesi) 80-100 m2 olacak.

Düzenleyen adnanpercin : 09-02-2015 saat 13:02
adnanpercin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 12:49   #616
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2015
Sabun köpüğü ile pasif ısıtma

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manifesto Mesajı Göster

Topraklı serada iki direk arasına çekilmiş tel üzerine değilde ikinci kafes demiri üzerine çekilmiş muşamba.

Serada ikinci kat muşambadan hariç eksra hiç bir ısıtma yok.

-4 derecede sera içi sıcaklık 5 derece ölçüldü.
MERHABA konuyu baştan sona okudum. hepinize değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim. internette pasif ısıtma yöntemlerini arıştırırken sabun köpüğü ile sera içine kurulan ikinci bir kat naylonla dış naylon arasına sıkılan köpüğün de kullanıldığını ancak yabancı dilim olmadığı için etkilerini pek anlayamadım. bilen arkadaşlar varsa bu konu hakkında beni aydınlatabilir mi. hepinize çok çok teşekkür ederim.

http://www.youtube.com/watch?v=yRUFqzw8Ekk
bu link uygulamanın yurt dışında yapılmış halini anlatıyor.

hasan634 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2015, 12:59   #617
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-01-2015
bir de affınıza sığınarak bir konuda fikrinizi ve tecrübelerinizi benimle paylaşmanızı rica ediyorum. en az -6 derecelere sıcaklığın düştüğü 45-50 en yüksek sıcaklığa çıktığı urfa-harran da sıcaktan korunmak için gölgelik örtü, tepe ve yan havalandırma; kışın soğuktan korunmak için de sıra aralarına 50 cm eninde sulama hortumlarına sürekli kuyu suyu basarsak ısıtma için yeterli olur mu. kuyu suyu kışın 15 derece civarında yazın da öyle. amacım sonbalarda domates veya salatalık yetiştirmek. daha önce 5 dönüm sera yaptım ve sıcak soğukla baş edemediğim için resmen kolum kanadım kırıldı. madden yıprandım. ama toprağı seviyorum. mücadelemden hayalimden vazgeçmeyeceğim.

hasan634 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 12:08   #618
Yeni Üye

yanlış oldu

Düzenleyen adnanpercin : 27-02-2015 saat 12:14 Neden: yanlış yere yazdım
Eski 27-02-2015, 12:16   #619
Yeni Üye

Alıntı:

Ali bey siz dikey tarım apartıylamı yapıyorsunuz çilek işini.kışın kuzey tarafıta kalan bölümler yeterli güneşlenmeyi sağlıyorlamı.randıman nasıl .

Eski 13-03-2015, 01:03   #620
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2015
Ellerinize sağlık çok güzel bir çalışma

Selim_014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2015, 22:51   #621
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Samsunda nisan ayında kurulumuna başlanacak olan 4500 m2 seramda çift kat şişirmeli naylon teknolojisi kullanılacak.Buda aynı işe yarıyor.

oceaneagle55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2015, 01:07   #622
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Baştan beri okumam 3 gün sürdü ve bildiklerimin üzerine eklediklerim inanılmaz derecede çok oldu. Bilgi Paylaşımlarınızdan dolayı da sizi ayrıca kutlarım ve topraksız tarım alanına yeni giriş yapan biri olarak özellikle teşekkürlerimi sunarım sayın Vetman996.

Bende deneme amaçlı kurduğum 3 sistemde biber, çilek ve domates yetiştirmekteyim ve başarılı olursam ben de bir dönüm kadar bir alanda çilek yetiştirmeyi düşünüyorum...
Kolaylıklar dilerim...

Udebay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024