agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Topraksız Tarım (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/)
-   -   vetman996/Ticari Topraksız Tarım Deneme Serası (http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/29441.htm)

vetman996 19-12-2012 08:23

vetman996/Ticari Topraksız Tarım Deneme Serası

3 Eklenti(ler)
Merhaba Dostlar
agaclar.net'e üye olduğum 2008 yılından beri aklımda topraksız tarımla ilgili iş fikri vardı. özellikle salkım salkım domatesleri görünce içimdeki girişim tutkusunu engelleyemiyordum. bu işi yapan uzman kişilerle görüşünce ilk kurulum maliyetlerinin yüksekliğinden, işin zorluğundan, teknolojide yurtdışına bağımlılıktan bahsedince vazgeçmiştim. Ec ve Ph değerlerini sürekli kontrol edip bitkiye optimum düzeyde bir ortam sağlamak için otomasyon sisteminin olması gerektiğini ama bunun da çok pahalı bir sistem olduğunu biliyordum. ama Sayın Kudret Hocam sera bekçisini hazırlayınca bu işi denemeye karar verdim. bir form sitesinden tanıştığım İstanbullu bir arkadaşımla birlikte 288 metrekare deneme serası kurduk. serada farklı ortamlarda farklı bitkiler deneyecektik ama okuduklarımızdan ve gördüklerimizden ders alalım düşüncesiyle üçlü ve düz sistemde saykap kanallarda cocopeat içinde albion cinsi çilek denemeye karar verdik. eğer başarılı olabilirsek 4-5 dönümde ticari seramızı kuracağız.

vetman996 19-12-2012 08:32

3 Eklenti(ler)
Deneme seramızda kullanacağımız saykap kanallarımız satın alındı. cocopeat siparişi verildi.
En önemlisi Sayın Kudret Hocamdan sera bekçisi alındı.
şuan sera içinde sehbaların düzenlemesi yapılıyor.
seradan bir kaç fotoğraf daha:

vetman996 19-12-2012 08:40

teşekkür

Topraksız tarımda en önemli işin düzgün bir sistem kurmak olduğunu öğrendim. bilgileriyle yolumuzu aydınlatan başta Sayın Kudret TEZEL hocama, sayın akinselcuk hocama, sayın Prof. Dr. Hüdai YILMAZ hocama, sayın Alper OĞUZ beye ve formda katkı yapan tüm dostlara teşekkür ederim.

vetman996 19-12-2012 08:51

değiştirdiğimiz kararlar

Biz domates dikmeyi düşünüyorduk ama domatesin ısıtma sistemi olmadan yapılamayacağını öğrendik. ısıtma sistemini de kurabilirdik ama domates uzmanlık isteyen ve zor bir iş olduğunu gördük ve vazgeçtik.

salatalık yapabilirdik ama gördük ki topraklı serada salatalık yapanlar var ve onlarla rekabet etmekte zorlanacağız.

marul yapabilirdik. hatta durgun suda yapar fazla masraf da yapmayız diye düşündük ama para etmediği zamanlarda zarar edebilirdik.

en doğru kararın çilek olacağını düşündük. çok erken yetiştirebilirsek pazarlamada da sıkıntımız olmaz diye düşündük.

vetman996 19-12-2012 09:01

son karar

çilek kararımızı tekrar tekrar gözden geçirdik ve doğru karar olduğunu gördük.
çilekte çok çeşit vardı hangi çeşide karar vermeliyiz araştırmamız gerekiyordu. ayrıca çilekte çok farklı yetiştirme sistemleri ve ortamları vardı bunları da araştırıp doğru bir kararı vermeliydik.
birçok seraya gittik, birçok dostlarla görüştük, kitaplar aldık, araştırmalar yaptık, karar vermekte zorlanıyorduk. birgün önce verdiğimiz kararı ertesi gün değiştiriyorduk. son kararımızı antalya tarım fuarına saklamıştık ama fuara gidince iyice kafamız karıştı.
en sonunda kararımızı verdik

vetman996 19-12-2012 09:21

işte son karar

merdiven sistemi çok güzel gözüküyordu ama bitkinin güneş almasını engellediği için verim düşüklüğü vardı. ters(T) sistemi veya düz sistemi kullanmalıydık.

Perlit ucuz ve hafif bir ortamdı ama çok çabuk parçalandığı için yani fazla uzun ömürlü olmadığı için cocopeat kullanmalıydık.

camorosa bizim bölgemize uyumlu ve yola dayanıklı bir çilek çeşitiydi ama albion daha tatlıydı ve yeni bir çeşitti. albion dikmeliydik.

dikey (sosis) düzeneklerde daha çok bitki yetiştirilebiliyordu ama drenej ve bitkinin güneşlenmesiyle ilgili sorunlar nedeniyle uzak durmalıydık.

kısaca dostlar amerika zaten keşfedilmişti tekrar keşfetmeye gerek yoktu. bunları yazmamdaki neden günlerce ucuz ve kullanışlı bir sistem aradım. az alanda çok bitki yetiştirecek ve sistemi ucuza mal edecektim. bu sistemde drenaj sorunu da olmayacaktı. bulamadım malesef. japonyadaki, amerikadaki, ispanyadaki, israildeki, italyadaki sistemleri de inceledim(tabi internet üzerinden :)).sonuçta dünyanın kullandığı sistemi denemeye karar verdik. ama hala zihnimde daha ucuza mal edilebileceğim sistemi bulabileceğimi düşünüyorum.siz benden önce bulursanız haber verirsiniz artık :))

vetman996 19-12-2012 09:55

kısmetse bu cumartesi albion cinsi çileklerimizin dikimini yapacağız. yanında çok az camarosa ve sweet charli de dikeceğiz ama çoğunluk albion olacak.
gelişmeleri paylaşmayı düşünüyorum. ama formda bir sessizlik var anlayamadığım.
fırtına öncesi sessizlik diye düşünüyordum ama hala fırtına bekliyorum:))

koyu yesil 19-12-2012 12:25

takipteyim sn vetman.
serayi kendinizmi imal ettiniz? kaca mal oldu?

şafak 19-12-2012 12:53

ama hala zihnimde daha ucuza mal edilebileceğim sistemi bulabileceğimi düşünüyorum.siz benden önce bulursanız haber verirsiniz artık )

5 ltlik su bidonlarını toplamaya başla ucuz ama ugrastıracak onerimi resimli olarak
aksam uzeri yollıyacagım.cok ucuz hatta beleş sayılabilir:D

inşalla herşey yolunda gider muvaffak olursunuz.
bol şanslar.

vetman996 19-12-2012 15:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koyu yesil (Mesaj 1071078)
takipteyim sn vetman.
serayi kendinizmi imal ettiniz? kaca mal oldu?

koyu yeşil kardeş merhaba.
sera montajını anahatar teslimi yapan birine yaptıralım dedik. yaklaşık 10.000 tl. gider çıkardı. bu kadar ödeme yapacağımıza anahtar modüler bir sera hazır satın alalım dedik sadece seraya 12.000 tl. hesap çıkardılar. biz de malzemesini kendimiz aldık bir ustaya 1.250 tl. işçilik ödedik ve kurulumu yaptırdık. malzeme ve ödeme listesini daha sonra paylaşabilirim. selamlar..

vetman996 19-12-2012 15:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi şafak (Mesaj 1071107)
ama hala zihnimde daha ucuza mal edilebileceğim sistemi bulabileceğimi düşünüyorum.siz benden önce bulursanız haber verirsiniz artık )

5 ltlik su bidonlarını toplamaya başla ucuz ama ugrastıracak onerimi resimli olarak
aksam uzeri yollıyacagım.cok ucuz hatta beleş sayılabilir:D

şafak kardeşim yollayacağın öneriyi sabırsızlıkla bekliyorum inanmalısın.
zihnimden çok projeler geçti ama drenajı uygun ve 3-5 dönümde uygulanabilir bir sistemi bulamadım. akıl akıldan üstündür. bu konuda hep birlikte kafa yormalıyız.

paylaşımınız için şimdiden teşekkürler...

Halil Balaban 19-12-2012 18:06

Sevgili Vetman kardeşim.
Hayırlı olsun çok güzel bir sera olmuş. Allah sinerinle bol ürün ve kazanç nasip etsin.
Gerçekten forumda çok dolaştın, çok soruşturdun. Birde kitap, internet karıştırmışsın. Araştırmaya devam. Ne bulursan torbaya doldur. Bilgi mutlaka lazım olur. Fiilen kullanılmasa bile en azından bir yanlışı önlemeye yarar. Tabi bunları aslında sana söylemiyorum. Arkadan gelecek gençlerin kulağına okuyorum. Tekrar hayırlı olsun. Çalışmanın devamında da, sayfanın takipçisi olucam. Kolay gelsin. Sevgiyle kal.
Halil Balaban

İsmail Karagülle 19-12-2012 18:21

Maaşallah jet gibi bir çalışma olmuş. Başarılar dilerim. Allah emeklerinizi zayii etmesin.
288 metre kare ilk başlangıç için hiç de küçük değil. Maliyet hesaplarını dört gözle bekliyoruz. Direkleri önce teneke kutulara betonla tespit ettiniz gibi gördüm. Sonra da toprağa gömdünüz gibi anladım. Doğru mu?

İsmail Karagülle 19-12-2012 18:24

Naylonun yerdeki kısmının rüzgar vs ile kalkmaması için nasıl sabitlediniz. Resimlerde sanki serbest gibi görünüyor.

vetman996 19-12-2012 18:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Halil Balaban (Mesaj 1071266)
Sevgili Vetman kardeşim.
Hayırlı olsun çok güzel bir sera olmuş. Allah sinerinle bol ürün ve kazanç nasip etsin.
Gerçekten forumda çok dolaştın, çok soruşturdun. Birde kitap, internet karıştırmışsın. Araştırmaya devam. Ne bulursan torbaya doldur. Bilgi mutlaka lazım olur. Fiilen kullanılmasa bile en azından bir yanlışı önlemeye yarar. Tabi bunları aslında sana söylemiyorum. Arkadan gelecek gençlerin kulağına okuyorum. Tekrar hayırlı olsun. Çalışmanın devamında da, sayfanın takipçisi olucam. Kolay gelsin. Sevgiyle kal.
Halil Balaban

Sayın Halil Bey abicim.
İlginiz için teşekkürler. elimizden gelen gayreti göstererek gücümüzün yettiğince objektif bir şekilde çalışmalarımızı paylaşmayı düşünüyoruz. bazı arkadaşlar çalışmalarını net bir şekilde paylaşabilirken bazı arkadaşlar formdan kaybolmuşlar. bunun sebebini çok merak ediyorum. Formdaki paylaşımlarımız esnasında eğer bir hatamız, kusurumuz, yanlışımız olursa lütfen yazın ki bilelim
Tekrar teşekkürler, selamlar, saygılar...

İsmail Karagülle 19-12-2012 18:33

Seranın boyutları 6*24 ikiz blok gibi görünüyor . Doğru mu?

vetman996 19-12-2012 18:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle (Mesaj 1071278)
Maaşallah jet gibi bir çalışma olmuş. Başarılar dilerim. Allah emeklerinizi zayii etmesin.
288 metre kare ilk başlangıç için hiç de küçük değil. Maliyet hesaplarını dört gözle bekliyoruz. Direkleri önce teneke kutulara betonla tespit ettiniz gibi gördüm. Sonra da toprağa gömdünüz gibi anladım. Doğru mu?

Sayın İsmail Bey merhaba.
iyi temennileriniz için teşekkür ederim. Allah razı olsun. ileride daha büyüğünü düşündüğümüz için 288 metre kareye karar verdik. daha küçüğü olabilirdi ama bu hobi serası niteliğinde olurdu. biz pazarlama stratejilerinde de kendimizi denemeliydik. başarı için pazarlamanın da çok önemli olduğunu düşünüyorum. formdaki siz değerli dostların sayesinde buraya kadar geldik. başarılı olabilirsek daha büyüğünü düşünüyoruz.
maliyet hesaplarını 1 hafta içinde forma sunacağım.
direkleri önce tenekelere betonladık ki ileride büyük serayı yapacağımız araziye geçerken söküp taşıyabilelim.
resimde naylonun alt kısmının sabitlenmemiş hali gözüküyor. sabitlenmiş halinin resmini en kısa süre içinde paylaşacağım. sevgiyle kal, hoşçakal. selamlar..

vetman996 19-12-2012 18:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Karagülle (Mesaj 1071289)
Seranın boyutları 6*24 ikiz blok gibi görünüyor . Doğru mu?

evet aynen öyle. (6+6)*24=288 şeklinde de ifade edilebilir. saygılar..

vetman996 19-12-2012 19:11

Değerli dostlar hemen belirtmeliyim ki serada havalandırma sisteminin çok önemli olduğunu söylüyor uzmanlar. bizim baş ve son kısımlarda istediğimiz zaman kullanabileceğimiz mekanik olarak el ile açabileceğimiz havalandırma sistemimiz mevcut. ayrıca zaman ilerleyince baş kısmına otomatik fan-havalandırma sistemi düşüncesindeyiz. otomasyon için sayın kudret hocamdan da çalışma bekliyoruz. selamlar.. saygılar...

Kudret Tezel 19-12-2012 20:41

Hayırlı uğurlu olsun sevgili vetman996, ha şunu yapalım, habunu yapalım, dur şöyle yapalım, dur böyle yapalım, hay Allah nasıl yapalım derken nihayet sevindirici haberi verdiniz.Karar vermek başlamak demek oda işin yarısını bitirmek demektir. Artık bundan sonra daha sık paylaşımlar bekliyoruz. Konuştuklarımızı gözardı etmiyeceğinizi umuyorum. Başından beri sulama ve drenaj sistemine büyük önem veriyorum biliyorsunuz. Eğer sisteminizi arızasız problemsiz bir şekilde kurar sera bekçinize teslim ederseniz işte ozaman sadece çileklerinizle ilgilenir ve kısa zamandada engüzel çileği yetiştireceğinizden emin olabilirsiniz. Ama bitmek bilmiyen hatalı kurulum problemleri tamir etmeye eksik kalan işleri tamamlamaya vakit ayırmaya kalkarsanız kısa bir süre büyük angarya olmaya başlar bitkilerinizle uğraşamassınız. durum böyle oluncada istenilen verim ve kaliteyi yakalıyamassınız. Bir söz derki eskiyi tamir etmek yeni yapmaktan zordur. Gelin kolay yolu tercih edin sisteminizi arızasız problemsiz bir şekilde kurunuz ki bitkilerinize ayıracağınız zaman boşa gitmesin.Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolaygelsin.

vetman996 19-12-2012 21:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel (Mesaj 1071378)
Hayırlı uğurlu olsun sevgili vetman996, ha şunu yapalım, habunu yapalım, dur şöyle yapalım, dur böyle yapalım, hay Allah nasıl yapalım derken nihayet sevindirici haberi verdiniz.Karar vermek başlamak demek oda işin yarısını bitirmek demektir. Artık bundan sonra daha sık paylaşımlar bekliyoruz. Konuştuklarımızı gözardı etmiyeceğinizi umuyorum. Başından beri sulama ve drenaj sistemine büyük önem veriyorum biliyorsunuz. Eğer sisteminizi arızasız problemsiz bir şekilde kurar sera bekçinize teslim ederseniz işte ozaman sadece çileklerinizle ilgilenir ve kısa zamandada engüzel çileği yetiştireceğinizden emin olabilirsiniz. Ama bitmek bilmiyen hatalı kurulum problemleri tamir etmeye eksik kalan işleri tamamlamaya vakit ayırmaya kalkarsanız kısa bir süre büyük angarya olmaya başlar bitkilerinizle uğraşamassınız. durum böyle oluncada istenilen verim ve kaliteyi yakalıyamassınız. Bir söz derki eskiyi tamir etmek yeni yapmaktan zordur. Gelin kolay yolu tercih edin sisteminizi arızasız problemsiz bir şekilde kurunuz ki bitkilerinize ayıracağınız zaman boşa gitmesin.Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolaygelsin.

Saygıdeğer Kudret Hocam Merhaba.
Başınızı çok ağrıttığımızın farkındayım, sabrınız için teşekkürler.
Sizden çok şey öğrendik, bilginiz için teşekkürler.
Evinize geldik,rahatsız ettik, ilginiz için teşekkürler.
Acemice çok sorular sorduk, hoşgörünüz için teşekkürler.
Herşeyi olduğu gibi anlattınız, paylaşımınız için teşekkürler.
Ayrıca sera bekçisi için çok çok teşekkürler...
Konuştuklarımızı göz ardı etmeyeceğimizden emin olabilirsiniz. çünkü bu iş için yoğun çalışma araştırma safhasındaydık, büyük emek verdik. deneme seramızı yeni dünyaya gelmiş bir bebek titizliğinde dizayn etme telaşındayız. sulama ve drenaj için planlarımız hazır. sehbalar yapılıyor sonra sulama ve drenajı kuracağız. inşallah emekleriniz-emeklerimiz boşa gitmez; başarılı oluruz.
Her şey için tekrar teşekkür eder saygılar sunarım. selamlar...

koyu yesil 19-12-2012 21:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 (Mesaj 1071192)
sera montajını anahatar teslimi yapan birine yaptıralım dedik. yaklaşık 10.000 tl. gider çıkardı. bu kadar ödeme yapacağımıza anahtar modüler bir sera hazır satın alalım dedik sadece seraya 12.000 tl. hesap çıkardılar. biz de malzemesini kendimiz aldık bir ustaya 1.250 tl. işçilik ödedik ve kurulumu yaptırdık. malzeme ve ödeme listesini daha sonra paylaşabilirim. selamlar..

umarim emeklerinizin faydasini fazlasi ile alirsin sn vetman.
bende izmirde bir firma ile gorusmustum sera kurulumu icin birkac ay once. 2800m2 icin 80000tl fiyat cikardilar salihli icin:) gotik tarz dedikleri sera..

ayrica, camarosa ve albion cinsleri icin sonuclari da merakla bekliyorum.
benimde salihlide cilek yetistirmek gibi bir planim var mevla nasip ederse :)

sera ile ilgili olarak;
profiller 40mm*40mm mi?
ustanin ellerine saglik, baya temiz guzel is cikarmis.
bu arada yagmur oluklarini kaca aldin sakincasi yoksa? internette gordugum kadari ile metresi 10tl civarinda..

vetman996 19-12-2012 21:50

İzmirdeki firma belki de bizim gittiğimiz firmadır. fiyatlar gerçekten pahalı. başka firmaların fiyatları da benzer rakamlardır. ustamızın biraz hataları var ama yine de işimizi görüyor.
profiller30mm*30mm.
albion cinsini çok övdüler. biz de başarılı olacağımızı düşünüyoruz.
siz de sera yaparsanız daha hızlı büyürüz. tüccar ayağımıza gelebilir. hatta iyi bir planlama ve üretimle yurtdışı ihracat hayal olmaktan çıkar gerçeğe dönüşür.(bizim hayalimiz yurtdışı satım)
yağmur oluklarında sacı kendimiz aldık ve büküm işi yaptırdık. benim gider pusulası yanımda değil. yanlış paylaşımdan kaçınmak için 3-5 gün içinde paylaşacağım.
salihliye geldiğinizde görüşelim. ben hafta sonlarında salihlideyim.

smnvrl 19-12-2012 22:49

Sn Vetman996;

Bu işin kurulumunu yapan firmaların bu şekilde fiyat istemeleri normal sonuçta kullanılan sadece malzeme ve işçilik değil.Bilgi birikim ve tecrübe var .Ama agaclar.net deki Üstatlarımız bu bilgi, birikim ,tecrübe açısından çok zengin oldukları ve çok yardımsever olduklarından kişinin biraz kafası çalışıyorsa malzeme fiyatına bu işi bitirecektir.Bende nasipse ilerde kabulünüz olursa gelip seranızı görmek ve deneyimlerinizi de ekleyip kendi seramı yapmak isterim.Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.

vetman996 19-12-2012 23:43

Sn smnvrl;
Bu işin kurulumunu yapan firmaların yapmış olduğu seralar daha kullanışlı daha modern. kullandıkları malzemeler galvanizli ve profillerin et kalınlıkları daha fazla. bu firmalara haksızlık etmek istemeyiz.
Biz agaclar.netteki üstadlardan bedava bilgi-teknoloji aldığımız için çok şanslıyız. bunun farkında olduğunuzda bilginizi paylaşmaktan siz de çekinmiyorsunuz. seramızda ısı nem-havalandırma otomasyon sistemimiz eksik. Sayın Kudret hocam bu eksikliği de giderir düşüncesindeyim. siz de mühendis olarak bu konuda çalışmalar yapabilirsiniz umarım.
deneme seramız size ve tüm dostlara açıktır.
kendi serasını kuracak arkadaşlara katkımız olabilirse kendimizi bahtiyar hissederiz. hoşçakalın...
selam ve dua ile...

Kudret Tezel 20-12-2012 08:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 (Mesaj 1071390)
Saygıdeğer Kudret Hocam Merhaba.
Başınızı çok ağrıttığımızın farkındayım, sabrınız için teşekkürler.
Sizden çok şey öğrendik, bilginiz için teşekkürler.
Evinize geldik,rahatsız ettik, ilginiz için teşekkürler.
Acemice çok sorular sorduk, hoşgörünüz için teşekkürler.
Herşeyi olduğu gibi anlattınız, paylaşımınız için teşekkürler.
Ayrıca sera bekçisi için çok çok teşekkürler...
Konuştuklarımızı göz ardı etmeyeceğimizden emin olabilirsiniz. çünkü bu iş için yoğun çalışma araştırma safhasındaydık, büyük emek verdik. deneme seramızı yeni dünyaya gelmiş bir bebek titizliğinde dizayn etme telaşındayız. sulama ve drenaj için planlarımız hazır. sehbalar yapılıyor sonra sulama ve drenajı kuracağız. inşallah emekleriniz-emeklerimiz boşa gitmez; başarılı oluruz.
Her şey için tekrar teşekkür eder saygılar sunarım. selamlar...

Estafurullah sevgili vetman rahatsız etmek ne demek bilakis çok memnun olduk. Bu habbyi paylaşmaya BİLGİ PAYLAŞILDIKÇA BÜYÜR sloganıyla girdik. Yanlış anlaşılmasın çok biliyorum şeklinde asla bir iddaam yoktur olmamıştırda. Sık sık tekrarladığım gibi bende bu işi 60 m2 terasımda amatörce yapan ama işim ciddiyetine ve önemine vakıf bir kişiyim. Memeleketimizin ekonomisi ve geleceği açısından çok önemli olduğuna inanıyorum. Eskiden tarım sadece ziraat mühendisliğini ilgilendiriyordu belki ama bugün artık ziraat, kimya, elektrik, elektronik,vs olmak üzere birçok mesleği ilgilendirmeye başlamıştır. O halde bu iş benim işim değil diyerekte hayıflanmamak lazım. Herkes bilgisi dahilinde elini taşın altına koyup kaldırmaya çalışmalı diye düşünüyorum.
Otomatik kontrole büyük ihtiyacı olan topraksız tarıma katkıda bulunabilmek adına elimden geleni yapmaya çalışıyorum. İnşallah havalandırma ve nemlendirme konusundada becere bildiğimiz kadar aklımızın yettiği kadar birşeyler yapacağız. Bu konuda manevi desteğini esirgemeyen motivasyonumu güçlendiren arkadaşlarımada çok teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim kolaygelsin.

koyu yesil 20-12-2012 10:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 (Mesaj 1071405)
İzmirdeki firma belki de bizim gittiğimiz firmadır. fiyatlar gerçekten pahalı. başka firmaların fiyatları da benzer rakamlardır. ustamızın biraz hataları var ama yine de işimizi görüyor.
profiller30mm*30mm.
albion cinsini çok övdüler. biz de başarılı olacağımızı düşünüyoruz.
siz de sera yaparsanız daha hızlı büyürüz. tüccar ayağımıza gelebilir. hatta iyi bir planlama ve üretimle yurtdışı ihracat hayal olmaktan çıkar gerçeğe dönüşür.(bizim hayalimiz yurtdışı satım)
yağmur oluklarında sacı kendimiz aldık ve büküm işi yaptırdık. benim gider pusulası yanımda değil. yanlış paylaşımdan kaçınmak için 3-5 gün içinde paylaşacağım.
salihliye geldiğinizde görüşelim. ben hafta sonlarında salihlideyim.

ben simdilik istanbulda calismak durumundayim.
bayram seyran harici pek gel-git yapamiyorum ne yazik ki. ama ilk firsatta seranizi gormek icin sizi ziyaret edecegime emin olabilirsiniz.
benim aklimda birim alana ekilebilecek fide sayisini arttirmak icin "sosis doner" diye isimlendirdigim bir sistem var:) sosis sistem birim alana ekilecek fide sayisi konusunda en avantajli yontem. ama kuzey cephesi isik konusunda sorun olur diye dusunuyorum. bu sebeple askidaki sosisler dusuk bir hizda surekli donduruyor olabiliriz. sadece bir fikir benimkisi, ise yararmi emin degilim.
satis konusunda ben izmir halini dusunuyordum. artik aracilar olmadan uretici halde malini satabiliyor diye biliyorum. ihracat tabii ki en guzeli, mevla gonlunuze gore versin..
bu arada, sicaklik olcumleri yapiyormusunuz? gece kac derece fark oluyor sera disi ile ici arasinda?
saygilarimla hemserim...

vetman996 20-12-2012 11:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kudret Tezel (Mesaj 1071614)
Otomatik kontrole büyük ihtiyacı olan topraksız tarıma katkıda bulunabilmek adına elimden geleni yapmaya çalışıyorum. İnşallah havalandırma ve nemlendirme konusundada becere bildiğimiz kadar aklımızın yettiği kadar birşeyler yapacağız. Bu konuda manevi desteğini esirgemeyen motivasyonumu güçlendiren arkadaşlarımada çok teşekkür ederim.

Sayın Hocam.
Çalışmalarınızın hangi düzeyde olduğunu merak ediyorum ve bu konudaki uzmanlığınızın ve titizliğinizin meyvesi olarak güzel bir ürün ortaya çıkacağını biliyorum. bu vesile ile yapacağınız otomasyonu uygulamada seramızın 2. sırada olduğunu hatırlatır, çalışmalarınızda başarılar dilerim. selamlar... saygılar...

İsmail Karagülle 21-12-2012 01:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi vetman996 (Mesaj 1071663)
Sayın Hocam.
Çalışmalarınızın hangi düzeyde olduğunu merak ediyorum ve bu konudaki uzmanlığınızın ve titizliğinizin meyvesi olarak güzel bir ürün ortaya çıkacağını biliyorum. bu vesile ile yapacağınız otomasyonu uygulamada seramızın 2. sırada olduğunu hatırlatır, çalışmalarınızda başarılar dilerim. selamlar... saygılar...

Aman ha birinç .:;)

vetman996 21-12-2012 08:16

3 Eklenti(ler)
Sayın koyu yeşil merhaba,
Üstadlardan edindiğim bilgilere göre çok fide dikmek çok verim alacağınız anlamına gelmiyor. diktiğiniz bitkiye en ideal ısı,ışık, Ec,Ph ve ortamı verebiliyormusunuz. bunun önemli olduğunu söylüyorlar.
Ayrıca bahsettiğiniz dikey sosis kültürünü hem de düşündüğünüz şekilde dönenini dünyada uygulayanlar yetiştiriciler var. iyi sonuç alabiliyorlarmı bunu sormak araştırmak gerekiyor. ben de akinselcuk hocamızın dikey uygulamasını okurken sizin düşündüğünüz şekilde dönen sistem yapılabilimi acaba diye düşünmüştüm. ama kendileri yatay sistemi önerdiler. aşağıdaki resimlerin yatay olanları antalyada yapılan bir yetiştiricilik. dikey ise çinden. yataydaki çilekler daha güzel gözüküyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024