agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Tıbbi, ıtri, boyar, aromatik bitkiler
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni93Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-08-2017, 15:32   #61
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
arkadaşlar bu rizomları ya da tohumları nereden sipariş edebiliriz. ankara'da nereden bulabilirim. şuan okuduğum kitapta karakafes otunu her şeye kullanıyorlar. o nedenle artık benim için olmazsa olmaz oldu.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2017, 17:05   #62
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Burada halen tohum satışı mevcut. Bu yıl tohum paylaşım etkinliğinde tohum veya rizom paylaşılır mı bilinmez şimdiden. Bir önceki etkinlikte rizomları paylaşılmıştı.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2017, 19:54   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2016
Karakafesotu (Symphytum officinale)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Burada halen tohum satışı mevcut. Bu yıl tohum paylaşım etkinliğinde tohum veya rizom paylaşılır mı bilinmez şimdiden. Bir önceki etkinlikte rizomları paylaşılmıştı.
Bilgi için çok teşekkür ederim Lonicera ve MeyveliTepe. Eğer rizomları yaşatabilirsem gelecek sene paylaşmak isterim etkinlikte. Bu seneki etkinliğe yetişmez diye düşünüyorum.

der-ya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 12:18   #64
Yeni Üye

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Merhabalar,

Ben de üst mesajlarda belirtilen yerden tohumları edindim. Ancak çimlendirme konusunda tereddütlerim var. Tohum veren cinsinden yetiştiren üyeler tecrübelerini aktarabilirler mi acaba ? Kaynaklarda daha çok Bocking 14 cinsi tavsiye ediliyor yayılıcı karakterde olmadığı için. Isırgan otuyla birlikte bahçemizde yeşil gübre olarak kullanmayı düşünmekteyiz.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 14:31   #65
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Merhabalar,

Ben de üst mesajlarda belirtilen yerden tohumları edindim. Ancak çimlendirme konusunda tereddütlerim var. Tohum veren cinsinden yetiştiren üyeler tecrübelerini aktarabilirler mi acaba ? Kaynaklarda daha çok Bocking 14 cinsi tavsiye ediliyor yayılıcı karakterde olmadığı için. Isırgan otuyla birlikte bahçemizde yeşil gübre olarak kullanmayı düşünmekteyiz.
Bahsi geçen yerden aldıysanız tohumla birlikte çimlendirme ve yetiştirme talimatları da yanında gönderilmiştir. Bu talimatlara uymanız yeterli olur. Ben ayrıca bir paketi buzdolabında beklettim daha sonra ekmiştim. Çimlenme oranında herhangi bir artış olmadı.
Başka bir paketi de normal perlit/cocopeat içine ektip %40 başarı elde ettim.Tohumlar az sayıda ve değerli olduğu için buradaki yöntemleri bir inceleyip şartlarınıza uygun olanı zamanı geldiğinde deneyebilirsiniz.

Eski 11-09-2017, 16:08   #66
Yeni Üye

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Bahsi geçen yerden aldıysanız tohumla birlikte çimlendirme ve yetiştirme talimatları da yanında gönderilmiştir. Bu talimatlara uymanız yeterli olur. Ben ayrıca bir paketi buzdolabında beklettim daha sonra ekmiştim. Çimlenme oranında herhangi bir artış olmadı.
Başka bir paketi de normal perlit/cocopeat içine ektip %40 başarı elde ettim.Tohumlar az sayıda ve değerli olduğu için buradaki yöntemleri bir inceleyip şartlarınıza uygun olanı zamanı geldiğinde deneyebilirsiniz.
Teşekkürler bilgi için. Tohum üreten cins olduğu için bahçede kontrol edemeyebilirim endişesi içerisindeyim. Çiçeklenmeden biçip yatırmazsak başımıza problem açar gibi duruyor. Sizdekiler ne durumda ? Halen saksıdalar mı?

Eski 11-09-2017, 18:07   #67
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2017...d9ee26df30.jpg
Karakafes otuna benziyormu ?
**** başka bir türü olabilirmi ?

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 19:06   #68
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Teşekkürler bilgi için. Tohum üreten cins olduğu için bahçede kontrol edemeyebilirim endişesi içerisindeyim. Çiçeklenmeden biçip yatırmazsak başımıza problem açar gibi duruyor. Sizdekiler ne durumda ? Halen saksıdalar mı?
Bende her iki çeşitten de mevcut. Tohum veren türü saksıda. Daha önce de yetiştirmiştim ama tohum fazla vermiyordu. Zaten tohumlarının da çimlenme yüzdesi çok fazla değil. Kendi rizomu yanından yeni yavru oluşturuyor. Bu da bitkinin hemen dibinde gerçekleştiği için pek istila tehlikesi olacağını sanmıyorum. Enginar gibi, yeni yavruları çapalayıp çıkarması kolay.

Hangi türü olursa olsun gübresi çok etkili diyebilirim. En iyi yanı ise şerbeti fazla da verseniz bitkiyi yakma gibi bir riski olmaması. Hele çiçekler için biçilmez kaftan, tam bir potasyum deposu.

Eski 11-09-2017, 19:07   #69
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Karakafes otuna benziyormu ?
**** başka bir türü olabilirmi ?

Tam emin değilim ama sanki hodan otuna daha çok benziyor gibi.

siflera12 beğendi.
Eski 11-09-2017, 19:20   #70
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Tam emin değilim ama sanki hodan otuna daha çok benziyor gibi.
Teşekkür ederim hodan otu değil malesef

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2017, 23:08   #71
Yeni Üye

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Bende her iki çeşitten de mevcut. Tohum veren türü saksıda. Daha önce de yetiştirmiştim ama tohum fazla vermiyordu. Zaten tohumlarının da çimlenme yüzdesi çok fazla değil. Kendi rizomu yanından yeni yavru oluşturuyor. Bu da bitkinin hemen dibinde gerçekleştiği için pek istila tehlikesi olacağını sanmıyorum. Enginar gibi, yeni yavruları çapalayıp çıkarması kolay.

Hangi türü olursa olsun gübresi çok etkili diyebilirim. En iyi yanı ise şerbeti fazla da verseniz bitkiyi yakma gibi bir riski olmaması. Hele çiçekler için biçilmez kaftan, tam bir potasyum deposu.
Bizim de planımız ısırgan otuyla birlikte gübre olarak kullanmak. Ancak bu comfrey bitkisine permakültür camiasında "dynamic accumulator" diyorlar. Toprakta bir tür madenci gibi davranıyor yani. Saksıda çok etkili olmaz sanki bu nedenle. Ben de saksı düşündüm tohum veren cinsi için ama sonradan aklıma bu geldi. Yine de en mantıklısı amazon'dan bocking 14'ün rizomunu almak gibi görünüyor.

Eski 12-09-2017, 06:28   #72
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Benim yerim olmadığı için tüm bitkilerim saksıda maalesef. Bocking çeşidi toprakta. Diğer türü saksıda. Gübreleme için bocking çeşidini kullanıyorum. Tohum veren türü de rizomları gelişip çoğalsın diye saksıda şimdilik. İşte saksıdaki comfreyin rizom çoğaltmış hali( tek kökten yayılma, tohum bu sezon başı ekildi)

Eklenen Resimler

Düzenleyen Lonicera : 12-09-2017 saat 12:08
Eski 14-09-2017, 12:00   #73
Yeni Üye

its_just_a_ride's Avatar

Alıntı:
Benim yerim olmadığı için tüm bitkilerim saksıda maalesef. Bocking çeşidi toprakta. Diğer türü saksıda. Gübreleme için bocking çeşidini kullanıyorum. Tohum veren türü de rizomları gelişip çoğalsın diye saksıda şimdilik. İşte saksıdaki comfreyin rizom çoğaltmış hali( tek kökten yayılma, tohum bu sezon başı ekildi)
Tohum veren türün hasadını yaptınız mı hiç ? Malç vs. gibi ? Veya öyle bir niyet var mı?

Eski 14-09-2017, 13:46   #74
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Alıntı:
Tohum veren türün hasadını yaptınız mı hiç ? Malç vs. gibi ? Veya öyle bir niyet var mı?
Hayır yapmadım. İlk yılı olduğu için gelişimine olumsuz bir etkisi olmasın diye hiç dokunmadım. Bitkiyi sonbahar sonuna doğru bocking çeşidinin dibine aktaracağım. Saksıda sulama sıkıntısı fazla . Malum çok iri yapraklı bitki ve suya çok ihtiyacı oluyor. Bahçedeki küçücük yere geçirince dibine kompost ile malç yapılacak. Bocking çeşidinin dibinde de malç var. Hem de kendi yaprağından çıkan artıklardan))

Eski 16-09-2017, 11:52   #75
Yeni Üye

its_just_a_ride's Avatar

Merhabalar,

Önümüzdeki günlerde Comfrey bocking 14 türü için yurtdışından rizom sipariş vereceğim. Gelecek kök kesileri ekteki gibi. Almayı düşünen varsa paylaşabiliriz. İlgilenen varsa özel mesaj yoluyla belirtebilir.

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017