agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni542Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2013, 23:51   #1081
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2007
Kaolin kullanımı

Çeşitli ağaç cinslerinden oluşan bahçemde sırt tulumbası ile bugün kaolin(kaokil) kullandım. 1 kg kaokil beraberinde 25 gr delfin ve 200 ml gülleci bulamacı da karışıma eklendi. Herhangi bir yapıştırıcı kullanmadım.

Elle iyi karıştırmama rağmen bazen tıkanmalar oldu belki daha fazla karıştırmam gerekiyordu. Ağaçlarımın çoğunda herhangi bir hastalık yoktu. Daha önce gülleci bulamacı atmıştım. Yalnız elmalarda galiba yaprak biti ve eriklerde yaprak kıvırcıklığı başlamıştı. İnşallah onlara iyi gelir. Aşağıdaki resimlere bakarak eleştirilerinizi bekliyorum...

Name:  DSCF5391.jpg
Views: 2011
Size:  53.1 KB

Name:  DSCF5403.jpg
Views: 1886
Size:  31.0 KB

Name:  DSCF5393.jpg
Views: 1930
Size:  39.4 KB
Yapraklardaki sarılığın rengine olabilir?

Name:  DSCF5422.jpg
Views: 1729
Size:  27.0 KB

Name:  DSCF5413.jpg
Views: 1745
Size:  35.2 KB

hatipali74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2013, 02:34   #1082
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatipali74 Mesajı Göster
Elle iyi karıştırmama rağmen bazen tıkanmalar oldu belki daha fazla karıştırmam gerekiyordu.
Sayın hatipali74, kullandığınız kaolinin markası nedir. Nereden aldınız.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2013, 21:04   #1083
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın hatipali74, kullandığınız kaolinin markası nedir. Nereden aldınız.
Kaokil Sayın Lilium. İnternet sitesi yoluyla iletişim telefonla sipariş verdim. 3 gün içinde sürat kargo aracılığıyla geldi.

Eski 02-06-2013, 21:45   #1084
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Çeşitli ağaç cinslerinden oluşan bahçemde sırt tulumbası ile bugün kaolin(kaokil) kullandım. 1 kg kaokil beraberinde 25 gr delfin ve 200 ml gülleci bulamacı da karışıma eklendi. Herhangi bir yapıştırıcı kullanmadım.

Elle iyi karıştırmama rağmen bazen tıkanmalar oldu belki daha fazla karıştırmam gerekiyordu. Ağaçlarımın çoğunda herhangi bir hastalık yoktu. Daha önce gülleci bulamacı atmıştım. Yalnız elmalarda galiba yaprak biti ve eriklerde yaprak kıvırcıklığı başlamıştı. İnşallah onlara iyi gelir. Aşağıdaki resimlere bakarak eleştirilerinizi bekliyorum...
Sn.hatipali74,

Kaolin, ortalama 1 mikrondan daha küçük parçacıklardan oluşur. Sizin gözle görebildiğiniz en küçük parçacık en az 50-60 parçacığın bir araya gelmiş halidir.

İyi bir uygulama yapmak için parçacıkları suda disperse edebilmek (her bir parçacığın biribirinden ayrılarak suda dağılması) gerekir.

Bunu yaparken, bilhassa sırt tipi tulumba ile uygulama yapılacak ise, önce kovada disperse edip oradan tulumbaya aktarmak, gerekiyorsa su ilave edip tekrar karıştırmak gerekir.

Kovada solusyon hazırlarken önce su konmalı, sonra kaolin yavaş yavaş kovaya dökülürken de bir yandan karıştırılmalıdır.

Önce kaolin koyup sonra su ilave etmek sıklıkla yapılabilen bir hatadır. Kuru kaolinin üzerine dökülen su büyük kümelerin etrafını ıslatır ama içlerindeki parçacıklar kuru kalır. Bahsettiğiniz durumun sebebi genellikle budur.

Name:  Image8.jpg
Views: 1683
Size:  15.1 KB

Malzeme hazırlığı ile ilgili detaya buradan erişebilirsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2013, 22:33   #1085
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

sayın Meyvelitepe, öncelikle teşekkür ediyorum.Yazdıklarınızı okuyunca uygulama aşamalarımı göz önüne alınca haklısınız. İkinci tulumba için
önce kaolin sonra su koymuştum. Dipte tortu oluşmuştu. Pekala bu şekilde iyi disperse edilmemiş kaolin uygulamasının zararı var mıdır?
Sizce frenk elmasının yapraklarının sarı olmasının sebebi nedir?

Eski 02-06-2013, 22:55   #1086
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Bahsettiğiniz sarılık lime-sulfur (gülleci bulamacı) sebebiyledir. Hazırladığınız solusyonda rengi sarı olan ve tek aktif kimyasal budur. Oran olarak %0,5 (yüzde yarım)'den daha fazla kullanılmamalıdır.

Uygulamanızın bir zararı olmaz ancak solusyonun iyi disperse olmamış olması, yapraklarda ince ama kesintisiz bir kaplama olmasını engellemiş olabilir.

Eski 03-06-2013, 15:46   #1087
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-10-2010
Alıntı:
Kaokil Sayın Lilium. İnternet sitesi yoluyla iletişim telefonla sipariş verdim. 3 gün içinde sürat kargo aracılığıyla geldi.
Sn. Hatipali,

KAOKİL 0,6 mikron ortalama tane dağılımına sahiptir. Çok kolay disperse olur. İyi hazırlanmış ise her hangi bir tıkanma yapmaz. Aksine bulutumsu bir püskürtme sağlayabilemniz için mümkün olan en küçük püskürtme ucu önerilir.

Web sitemizde de bulunan hazırlama şekli aşağıdaki gibidir. Küçük sırt pompaları için sn. meyvelitepe nin belirttiği gibi önceden bir kovada iyice karıştırıp eklemek daha faydalı olacaktır.

Saygılarımızla,

Hazırlama
Tankın yarısına kadar su ile doldurup karıştırıcısını açınız. Suyu doldurmaya devam ederken tam doz uygulama için % 5, 100 litre suya 5 KG Kaokil, yarım dozuygulama için % 2,5, 100 litre suya 2,5 KG Kaokil yavaş yavaş karıştırılarak eklenir. Tam olarak dağılım sağlanana kadar karıştırılır. Karıştırıcılı tanklarda malzeme tamamı ile püskürtülene kadar karıştırıcıyı kapamayınız. Uygulama sonunda ekipman içinde kalan tüm malzemeyi püskürtüp sistemden temiz su geçirerek ekipmanı yıkayınız.

sbulut6 beğendi.
Sabry Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2013, 18:55   #1088
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bahsettiğiniz sarılık lime-sulfur (gülleci bulamacı) sebebiyledir. Hazırladığınız solusyonda rengi sarı olan ve tek aktif kimyasal budur. Oran olarak %0,5 (yüzde yarım)'den daha fazla kullanılmamalıdır.

Uygulamanızın bir zararı olmaz ancak solusyonun iyi disperse olmamış olması, yapraklarda ince ama kesintisiz bir kaplama olmasını engellemiş olabilir.
Sayın Meyvelitepe, bahsettiğim 3. resimdeki frenk elmasının yapraklarındaki sarılık... Gülleci bulamacı kullanmadan önce resmi çektim. Topraktaki herhangi bir madde eksikliğinden şüpheleniyorum. Tahmininiz var mı?

Eski 03-06-2013, 20:09   #1089
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Demir eksikliğine benziyor. Damarlar yeşil diğer yerler sararmış.

Toprak PH'ı yüksek ise bitki topraktan demir alamaz. Böyle bir durum da olmuş olabilir.

hatipali74 ve sbulut6 beğendi.
Eski 06-06-2013, 22:44   #1090
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-02-2013
Sayın Meyvelitepe,

Yapmış olduğunuz çalışmayla bizi bilgilendirdiğiniz, teşekkür ederim. Konunun başından itibaren dört gündür okuyorum. Sanırım son sayfaları okumak yeterliymiş

Özellikle Ağaçlar Net ten bahçe işlerini öğreniyorum. Ben klasik işlemleri, yenilikçilere göre tercih ederim. Fakat sizin çalışmanızı okuyunca büyük bir hevesle kaolin uygulamsını yapmaya karar verdim.

Saygılarımla.

tasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2013, 22:59   #1091
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.tasci, Kaolin, özellikleri, faydaları ve kullanımı isimli başlığı okursanız ihtiyaç duyacağınız bilgiyi büyük ölçüde bulabilirsiniz.

Resulgur beğendi.
Eski 06-06-2013, 23:02   #1092
Ağaçsever

Ağaç dostları merhaba,

Benim bahçemde 36 ağaç 9 yaşında ceviz ve 60 ağaç 6 yaşında gemlik zeytini var. Birkaç elma, birkaç armut birazda üzüm var. Ağaçların büyüklüğü yaşına göre normal.

Anladığım kadarıyla, kaolin karışımıyla ağacın yapraklarını iyice yıkamak gerekiyor. Bahsettiğim ağaçlar için ilk %5 lik uygulamada ne kadar kaolin ihtiyacım olur?

Saygılamla.

Eski 06-06-2013, 23:11   #1093
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

400 litrelik suspansiyon (dolayısıyla 20 kilo kaolin) yeter gibi görünüyor.

Eski 11-06-2013, 19:08   #1094
Ağaçsever

Ağaç Dostları Merhaba,

Bugün sipariş ettiğim kaolin geldi.

Kaokil marka ürünü internetten sipariş ettim. Meyvelitepe'nin belirttiği akışkan kontrol maddesi firmanın internet sayfalarında görünmüyor. Bunu ayrıca mesaj içinde belirtmek gerekiyor.

Halil Bey'in bildirdiği Gülleci bulamacını kullanmak istiyorum. Anladığım kadarıyla kaolin süspansiyon içine Gülleci bulamacını ekleyeceğim. Daha sonra akışkan kontrol maddesini ekleyeceğim.

Acemilik olunca işleri zamanında yapamıyorum. Umarım bu uygulamada fayda görürüm.

Eski 11-06-2013, 20:33   #1095
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tasci Mesajı Göster
Ağaç Dostları Merhaba,

Bugün sipariş ettiğim kaolin geldi.

Kaokil marka ürünü internetten sipariş ettim. Meyvelitepe'nin belirttiği akışkan kontrol maddesi firmanın internet sayfalarında görünmüyor. Bunu ayrıca mesaj içinde belirtmek gerekiyor.

Halil Bey'in bildirdiği Gülleci bulamacını kullanmak istiyorum. Anladığım kadarıyla kaolin süspansiyon içine Gülleci bulamacını ekleyeceğim. Daha sonra akışkan kontrol maddesini ekleyeceğim.

Acemilik olunca işleri zamanında yapamıyorum. Umarım bu uygulamada fayda görürüm.
Akışkanlık kontrol maddesini en son, azar azar ekleyip 25 dakika sürekli karıştırmanız gerekiyor, aman unutmayın.

Eski 12-06-2013, 12:48   #1096
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Bu sene (Bilecik) şubat ayında 7 dönüm arazime ceviz ağırlıklı çeşitli meyva fidanı diktim. Tarlanın yanında çam ağaçları mevcut. 10 gün önce gittiğimde ağaçlarda tırtıllar vardı ve maalesef kimyasal olarak ilaçlamak zorunda kaldık. Ama ilaçlamadan bir kaç gün sonra tırtıllar tekrar geliyor. Sorum şu ki kaolin bütün yaprakları kapladığından tırtılların zarar vermesini engeller mi sizce? Bu sorunu nasıl çözücem bilmiyorum. Kocaman bir çam ormanını ilaçlayamam ki...

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 08:20   #1097
Ağaçsever

Sayın Meyvelitepe,

Malzeme hazırlığı ile ilgili bölümü okudum. Benim ilaç atma depom 50 litre. Bu deponun içinde malzemeyi karıştıramam, ancak deponun ağzı kapalı şekilde çalkalama yapabilirim.

Suspansiyonu, 15 litrelik kova içinde, Depo için oranlama yaparak hazırlamak bayağı zahmetli olacak ( 1 depo için yaklaşık 3 defa 25 dakika akışkan maddeyi karıştırmak).

Tavsiyeniz nedir?

Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum, suspansiyon hazırlandıktan sonra hemen atılamadığı durumlarda ne yapılabilir, suspansiyon ne kadar bekler?

Saygılarımla.

Eski 13-06-2013, 10:50   #1098
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Akışkanlık kontrol maddesini çalkalayarak çözemezsiniz. Bu malzemenin şekerin suda eridiği gibi çözünmesi gerekir ki ancak o zaman suspansiyonun yapısı değişiyor. Karıştırabilme sorunu varsa hiç kullanmayın daha iyi.

Hemen atılamamakla bir kaç saati kastediyorsanız sorun yok. Tekrar iyice karıştırıp atabilirsiniz. Fakat günler sonrasını kastediyorsanız pek uygun olmayabilir.

Eski 13-06-2013, 10:55   #1099
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezo Mesajı Göster
Bu sene (Bilecik) şubat ayında 7 dönüm arazime ceviz ağırlıklı çeşitli meyva fidanı diktim. Tarlanın yanında çam ağaçları mevcut. 10 gün önce gittiğimde ağaçlarda tırtıllar vardı ve maalesef kimyasal olarak ilaçlamak zorunda kaldık. Ama ilaçlamadan bir kaç gün sonra tırtıllar tekrar geliyor. Sorum şu ki kaolin bütün yaprakları kapladığından tırtılların zarar vermesini engeller mi sizce? Bu sorunu nasıl çözücem bilmiyorum. Kocaman bir çam ormanını ilaçlayamam ki...

Tırtıl olduğundan emin misiniz? Yakın çekim bir resmini koymanız mümkün mü?

Kaolin tek başına tırtıla bir çare değildir. Tırtılın hoşlanmadığı bir ortam oluşturur ama tırtıl kelebek yumurtasından çıkar. Yumurta orada zaten varsa tırtılın kaçabileceği bir yer yoktur, orada kalır ve yine de zarar yapar.

Zararlı gerçekten tırtıl ise Delfin isimli biyolojik ve organik bir ilaçla kaolini birlikte uygulayarak büyük başarı elde edersiniz.

Eski 13-06-2013, 12:24   #1100
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Sayın Meyvelitepe önerileriniz için çok teşekkürler. Resim koyma imkanım maalesef şu anda yok. Ama öğrendiğim kadarı ile çam kese tırtılına benziyor. Bu tarihlerde koza yapıcaklarmış artık zarar veremezler ama kaolinsiz olarak Delfini önümüzdeki günlerde uygulayacağım. Kaolini alsam kalanını seneyede uygulayabilirmiyim?

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2013, 12:34   #1101
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Kuru ve karanlık bir yere koyarsanız senelerce saklayabilirsiniz.

Delfin tırtıla karşı herhangi bir zehirli ilaçtan daha etkilidir. Tırtılın bulunduğu yere kısmi olarak uygulanabilir. Tırtıl zararı hızlı gelişir bu yüzden hızlı müdahale önemlidir. Bu yüzden delfin ilacını el altında hızlı müdahalede bulunabilmek üzere az miktarda da olsa bulundurmakta fayda var.

ezo beğendi.
Eski 27-06-2013, 11:49   #1102
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
@Sabry Bey'in yardımıyla temin ettiğim kaokil'i henüz bahçeme uygulamadım.zamanından emin olamıyorum.aklıma takılan bazı sorular var;

örneğin; domateslerim genel olarak 3-5 çiçek açtı.ama açmayanlarda var.biber ve patlıcanlarım ise henüz çiçeklenmedi.çiçek açan domateslerime uygulama yapabilir miyim?(domateslerimde kırmızı yaprak biti gördüm az sayıda.)fasulye ve salatalığa uygulama yapılıyor mu?birde yapışkan olması için kesme şeker kullananlar var kesme şekeri kaokil suda çözündükten sonra mı karışıma eklemeliyim?

çok uzun oldu kusuruma bakmayın.

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2013, 12:20   #1103
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sebzelere kaolin uygularken herhangi bir yapıştırıcı uygulamanıza gerek yok.

Bahsettiğiniz domatesteki kırmızı yaprak bitleri taze yapraklarda bulunur. Kaolin uygulaması bu bitlerin ölmesini sağlamaz. Özellikle domates bir gecede yeni taze yapraklar verir ve bitler bu yapraklara geçer. Kırmızı bitler mozaik virüsü gibi hastalıkların taşıyıcısıdır. Bu yüzden öncelikle neemazal vb. bir ilaçla bitlerden acilen kurtulmanızı ve sürekli göz altında tutmanızı tavsiye ederim.

Bunun dışında domates, fasulye, salatalık ve biber gibi sebzelere kaolin uygulaması istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Başka bir hastalık taşıyıcı olan trips'lerin uzaklaşmasını sağlar, fazla güneş ışınımından korur.

Dikkat etmeniz gereken önemli bir şey, salatalık ve fasulye kırmızı örümceğin bayıldığı ortamlardır. Kaolin kaplaması kırmızı örümcek belirtilerini gözlemlemenizi zorlaştırabilir, özellikle dikkat etmelisiniz. Kaolinin kırmızı örümceği engelleyemediğini de belirtmeliyim.

Sebzelerde kaolin dozunu %2 civarında tutmanız yeterlidir.

hamdi eyigor ve yağmur beğendi.
Eski 27-06-2013, 16:11   #1104
Ağaç Dostu

yağmur's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2013
cevabınız için çok teşekkür ederim.hemen dediğiniz ilacı araştırıp bulayım.salatalık ve fasulyeler için uyarınıza ayrıca teşekkürler.hiç bir bilgim yoktu kırmızı örümceğin bu bitkileri sevdiğiyle ilgili.şimdi sürekli kontrol ederim.

yağmur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2013, 23:00   #1105
Ağaçsever

Ağaç Dostları Merhaba,

İlk defa kaolin uygulamasını yaptım. Deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bahçeme 25 kilo kaolin yetti. Bu iş benim için bayağı zaman alıcı oldu. Benim ilaç atma pompam 50 lt. Kaolini 60 lt, bidon içinde 50 lt olarak hazırladım. Her seferinde karıştırmak için harcanan süre 40 dakikayı buldu. Yapıştırıcı için 25 dakika karıştırmak bayağı zahmetli. Deponuz büyükse sorun yok.

Kaolini ağaçlara atarken yine en azından 40 dakika zaman harcadım. Sonra işi 2 kişi yapmaya başladık. Ben ilaç atarken diğer kişi karıştırma işini yapıyordu. Böylece süreyi kısalttım.

Ağaçların üst kısmında yeterince başarılı olamadım. Pompa gerekli yüksekliğe atmasına rağmen, büyük ağaçların üst kısmı yeşil kaldı.

Sonunda bahçem karla kaplanmış gibi oldu. Bana göre ağaçlar daha bakımlı oldu.

Name:  kaolin1.jpg
Views: 1502
Size:  24.8 KB

Name:  kaolin2.jpg
Views: 1491
Size:  24.2 KB

Name:  kaolin3.jpg
Views: 1522
Size:  22.9 KB

Name:  kaolin4b.jpg
Views: 1496
Size:  26.9 KB

Name:  kaolin5.jpg
Views: 1481
Size:  24.6 KB

Eski 11-07-2013, 11:23   #1106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2011
kaolin kili

arkadaşlar kaolin kili tarımsal kaplama olarak türkiyede üreten ve satan bir firma daha var.. manas madencilik üretiyor pardus de Sun shield markası ile satıyor..

bilgi için aşağıdaki linki tıklayın
SUN SHIELD

huzeyfe_talha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2013, 11:25   #1107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-07-2011
SUN SHIELD
bu adresi de ziyaret edin..

huzeyfe_talha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2013, 13:56   #1108
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huzeyfe_talha Mesajı Göster
arkadaşlar kaolin kili tarımsal kaplama olarak türkiyede üreten ve satan bir firma daha var.. manas madencilik üretiyor pardus de Sun shield markası ile satıyor..

bilgi için aşağıdaki linki tıklayın
SUN SHIELD
Bu ürün le ilgili geçtiğimiz Mart ayında bilgi istemiştim. Gönderdikleri bilgide özellikle sormama rağmen malzemenin rafinasyon ve kalsinasyon bilgisi yer almıyordu. Firma temel olarak kauçuk vb. endüstrisi için malzeme üretiyor.

Parçacık büyüklüğü olarak da 5 mikron ve 100 bilgisi vermişlerdi. Gönderdikleri dökümanda ürünün serbest silis içerdiği yazılı idi. Bu da rafine edilmeden kuru öğütmeye tabi tutulduğu anlamına geliyor.

Vesile ile bugün tekrar sordum. Bir görevli geri aradı. Rafinasyon, kalsinasyon, tanecik büyüklüğü ve serbest yoğunluk sorularımı tekrarladım. Yanıt olarak "tabi, uygundur" gibi bir şey söyledi. Analiz raporlarını gönderecekler. Gönderecekleri bilgi sorularımın cevabını içeriyor ve uygun aralıklar içinde görünüyor ise bir torba satın alıp çeşitli kontrol noktaları açısından durumuna bakabilirim.

ciroz ve tasci beğendi.
Eski 11-08-2013, 22:40   #1109
Ağaç Dostu

hatipali74's Avatar

Kaolin kullanımı sırasında kullanılan yapıştırıcı madde kullanmamıştım. Ağustos ayı içerisinde bir uygulama daha yapmak istiyorum. Yapıştırıcı olarak pekmez kullansam ağaçlara bir zararı olur mu?

Eski 11-08-2013, 23:11   #1110
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Neden pekmez? Tatlı olduğu için kaolin parçacıklarını yapıştırır diye mi düşündünüz?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024