agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni542Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-05-2012, 21:45   #1021
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.Meyvelitepe

Bu karışım beklenen formül mü?

organik sertifikalı, kükürt içerikli bir fungusitin markası nedir?

lime-sülfür (gülleci bulamacı) nın oranı 2 birim kükürt 1 birim sönmemiş kireç 10 birim su mu?

akışkan kontrolünü sağlayacak malzeme nedir?
Sn.Denizakvaryumu, "beklenen" olup olmadığını bilmiyorum ama uygulama yazısında geçen akışkan kontrollü dediğim solusyon tipi uzun süre kalıcılık sağlayan ve tam, kesintisiz, istediğiniz kalınlıkta film oluşturan bir yöntemdir. Her zaman değil ama o tip bir ihtiyaç olduğunda kullanılabilir. Bunun için gereken malzemeyi kişisel olarak temin etmek şimdilik herkes için pek pratik değil. Bir kaç gün içinde temin edilebilir şekilde elde edilmesini sağlayabileceğimi umuyorum.

Konu o olmadığı için organik sertifikalı fungusit markası vermeyeyim isterseniz. Bahçemde ihtiyaç olduğunu düşündüğüm ve kaolin uygulamasında bir örnek teşkil edebileceği için bahsettim.

Lime-Sülfür/Gülleci bulamacını belirttiğiniz ölçülerle yapabilirsiniz. Halil bey bir kaç kere detaylı olarak tarif edip resimledi diye hatırlıyorum. Yanlız ben posa kısmını tam süzdürdüm, sadece vişne suyu rengindeki sıvıyı kullandım. Posa kısmını ayrıca kullanıyorum.

denizakvaryumu ve tufan beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 22:31   #1022
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Kaolini sırt tulumbasıyla atmak biraz mümkün değil gibime geliyor..
Deneyimi olan var mı acaba?
Sayın pria ; Ben dün 4 depo sırt tulumbasıyla fındık bahçesine attım.

60 lt tanka
80 gr etidot 67
1 lt gülleci bulamacı
1,5 kg sun shader'i karıştırıp attım tıkanma olmadı tankın dibi de tertemizdi.

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2012, 22:33   #1023
Ağaç Dostu

Müjgan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2008
Galeri: 11
Sayın MeyveliTepe,
Öncelikle bilgilendirici açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.
Kaolini geçen yıl yalnız başına kullanmıştım,meyveler de çok farklı bir deneyim elde edemedim ama Asmalar da sorun yaşamadım,domatesi bölgemiz de ( yaprakta yanmayla başlıyor)mantari bir hastalık olan halk dilinde balsara dedikleri hastalıktan kurtardım.
kaolinin bitkilere faydası olduğuna inanıyorum.
Bu yıl Halil Bey in Gülleci bulamacını kariştırarak kullanacağım.
Bir konu da yardımcı olabilirmisiniz,akışkan kontrollü solüsyon dediğiniz yapıştırıcı özellik sağlıyan madde mi? Böyle bir maddeye ihtiyacım var piyasadaki hangi ürünü önerirsiniz?
Teşekkür ederim.

Müjgan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 07:46   #1024
Ağaç Dostu

tufan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Sn.Denizakvaryumu, "beklenen" olup olmadığını bilmiyorum ama uygulama yazısında geçen akışkan kontrollü dediğim solusyon tipi uzun süre kalıcılık sağlayan ve tam, kesintisiz, istediğiniz kalınlıkta film oluşturan bir yöntemdir. Her zaman değil ama o tip bir ihtiyaç olduğunda kullanılabilir. Bunun için gereken malzemeyi kişisel olarak temin etmek şimdilik herkes için pek pratik değil. Bir kaç gün içinde temin edilebilir şekilde elde edilmesini sağlayabileceğimi umuyorum.
Sn. Meyvelitepe; ''beklenen'' derken Sn. Denizakvaryumu tam da doğru kelimeyi kullanmış bence. Şahsen, geçen Ağustos ayından beri bekliyorum. Geçen sene zeytinde, çiçek sonrası kullandığım kaolin+delfin+yayıcı yapıştırıcı formülü ile büyük başarı sağlamıştım sayenizde. Akışkan kontrollü ile kullanım sayısında azalma olacak diye düşünüyorum, çünki sağlam yağmurlarda kaolinin neredeyse tamamı yıkanıyordu. Bu sene de çiçek başladı başlayacak, gene çiçek sonrasına kalacağım gibi.. Demek istediğim neredeyse bir yıldır formülü ( tamamını ) bekliyorum ...Saygılar...

tufan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 08:41   #1025
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Gerek yukarıdaki mesajlarda gerek özel mesaj ve/veya e-mail ile ya da blogda yorumlarla sorulan sorulara bir yanıt olarak;

Kaolin uygulamalarında, ihtiyaç olan durumlarda suspansiyonda akışkanlık kontrolü sağlamak maksadıyla yapısal değişiklik yapmak konusunda öncelikle bu mesajın "Akışkanlık kontrolü ve suspansiyon yapısını değiştirme" bölümünün okunup çok iyi anlaşılmasını öneririm.

Söz konusu akışkanlık kontrolü herhangi bir kaolin markasına bağımlı değildir. M97 formülasyonu ve asgari de olsa kalitesine sahip tüm malzemelerle kullanılabilir.

Suspansiyonun yapısını değiştiren katkı maddeleri piyasada büyük ambalajlarda bulunabilmekte, bu yüzden de söz gelimi 100 dekarın üstünde bir arazinin tümünde kaolin uygulaması yapılmayacak ise bu malzemelerin temini çok pahalıya geliyor.

Malzemeleri herkesin bireysel olarak temin edip karışım hazırlayabilme olanağının bu sebepten kısıtlı olması beni tam formülasyon ilan etmekten alıkoyuyor. Çünkü, bireylerin kolayca elde edemeyecekleri bir formülasyonu bunu yapabilecek durumda olanların insafına terketmiş olurdum.

Bu sebeple bu malzemelerin uygun birileri tarafından temin edilip, standart bir suspansiyon miktarına göre (söz gelimi 100 litre) tartılıp karışımı sağlandıktan sonra ihtiyaç sahiplerine dağıtılması gerekir.

Malzemeyi topluca temin edip dağıtacak kişi(leri) bulma ve en azından başlangıç için iyi kötü organize edebilmek için bu zamana kadar bekledik.

Mantıken kaolin sağlayan firmaların bu malzemenin hazırlanması ve dağıtılmasını da üstlenebileceğini düşüdüm. Şu ana kadar AT-80 ve Kaokil markalarını sağlayan AVS Mineral'den ve Sunguard markasını sağlayan Orfe Teknik'ten rica ettim.

İçerik korunması ve malzeme + işçilik maliyeti dışında bu malzemelerden kâr edilmemesi şartlarıyla bu külfeti AVS Mineral kabul etti. Orfe Teknik henüz yanıt vermedi.

En az bir firmanın bu malzemenin hazırlanması ve dağıtımını kabul etmiş olması yeterli. Zaman içinde, istedikleri takdirde öncelike bu yazımda adı geçen ürünleri ithal edip doğrudan dağıtımını yapan firmalara şayet isterlerse aynı şartlarla (içerik koruma, kârsız satış) gereken knowhow'ı verebilirim.

AVS Mineral'e en son sorduğumda malzemeleri bu hafta itibarıyle temin etmiş olacaklarını, önümüzdeki hafta ortasından itibaren isteyenlere gönderebileceklerini söylediler. Hazırlığı 100 litrelik suspansiyon için yapacaklar.

100 dekar veya daha fazla arazinin tamamında kaolin uygulayacak ve akışkan kontrollü olmasını isteyenler varsa direk bana yazabilirler. Onların gereken malzemeleri kendilerinin temin etmesi daha pratik olabilir.

Eski 02-06-2012, 20:38   #1026
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Akışkan Kontrol katkı maddesinin hazırlanıp maliyetine isteyene dağıtılması konusunda Orfe Teknik yanıt verdi. Müşterisinin kafasını karıştırır gerekçesiyle yapamayacağını belirtti.

Avs Mineral malzemeyi dağıtmaya başladı. Hazırlanan paketler 100 litre suspansion için ve toplam 200gr kuru malzeme içeriyor.
  • Akışkan kontrollü suspansiyon hazırlamaya karar verdiniz ise ayrıca herhangi bir yayıcı yapıştırıcı kullanmamalısınız. Yayıcı yapıştırıcılar malzemenin etkisini azaltırlar.
  • Bu malzeme, sadece kaolinin yaprak ve meyveler üzerinde film oluşturabilmesi ve filmin kalıcılığının arttırılması içindir. Başka amaçlar için kullanılmamalıdır.
  • Bundan alıp sırt pompası gibi daha az hacimli bir uygulamada kullanmak isteyenler için bir kaç not;
    • Malzeme bir karışımdır. Her ne kadar karıştırılarak hazırlanmışsa da karışımın homejen olmama ihtimaline karşı kuru olarak siz de iyice karıştırın.

Söz gelimi:
      - 17 litrelik sırt pompası için 34 gr,
      - 25 litrelik sırt pompası için 50 gr,
      tartıp kullanmalısınız. Oranlar önemlidir. Bu malzemenin daha çok su ile kullanması etkisini azaltır. Daha az suyla kullanılması ise suspansiyonu kullanılamaz duruma getirebilir.
    • Suspansiyonu hazırlarken kaolini suda iyice disperse ettikten (karıştırdıktan) sonra malzemeyi azar azar ekleyip 25 dakika boyunca yavaş ama sürekli karıştırmak gerekir. Ancak bu sürenin sonunda suspansiyon yapısı ve özellikleri beklendiği şekilde değişir.
    • Suspansiyona başka maddeler (gübre, ilaç vb.) ekleyecekseniz, kaolinden sonra fakat akışkan kontrol katkı maddesinden önce ekleyip iyice karıştırmalısınız. Bu katkı maddesi en son suspansiyona eklenmelidir.

Başka sorunuz olursa memnuniyetle yanıtlamaya çalışırım.

Eski 05-06-2012, 11:15   #1027
SZT
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-02-2005
Sayın Meyvelitepe, öncelikle bu maddenin kullanıma sunulması konusunda sizin ve AVS Mineralin çabalarını takdirle karşılıyor ve teşekkür ediyorum. Bu karışımın saklanma koşulları nedir? Süresi var mıdır? Ben sipariş verdim kullanacağım ama ne kullandığımı nasıl bileceğim, biraz detay verecek misiniz?

SZT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2012, 11:50   #1028
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SZT Mesajı Göster
Sayın Meyvelitepe, öncelikle bu maddenin kullanıma sunulması konusunda sizin ve AVS Mineralin çabalarını takdirle karşılıyor ve teşekkür ediyorum. Bu karışımın saklanma koşulları nedir? Süresi var mıdır? Ben sipariş verdim kullanacağım ama ne kullandığımı nasıl bileceğim, biraz detay verecek misiniz?
Kuru, direk güneş almayan ve nem almayacak bir ortamda istediğiniz kadar saklanabilir.

Eski 18-06-2012, 20:50   #1029
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
sayın meyvelitepe elinize sağlık güzel hazırlamışınız
kaolinkili siperişini bu gün verdik
sizin yayıcı yapıştırıcınızı ilk defa denicem hayırlı olur inşallah

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2012, 21:01   #1030
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sayın meyvelitepenin bukadar samimi çalışması olmasa belkide uzun zaman kaolinkili ne soğuk bakacaktım
bugün kaolin kili ve meyvelitepenin bahsettiği yapıştırıcı maddeyi sipariş ettik
ceviz ve bahçede çalışmalarımız olacak inşallah iyi olur temenisiyle

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,
GULLECI BULAMACI NASIL YAPILIR..
3 Kg Toz kukurt
1,5 Kg sonmemis kirec
10 Lt su
Kukurt,kirec ve su buyuk bir tenekeye konur(ben peynir tenekesi kullandim)ve karistirilir,bu karisimi disarda kurdugumuz ates ustune koyarak kaynatalim,ve karistiralim,(karisimin tasmamasi icin atesimize dikkat edelim) kaynadikca kopurdemeye baslayacaktir,tahminen 1 veya 1,5 saat sonra uzerinde bir film tabakasi olusunca,indirip sogumaya aliyoruz, soguma olusunca,ustte kirmizi,bordo renginde bir sivi elde ediyoruz,tortuda altta kaliyor,bu bu karisimdan yaklasik 9 litre sivi elde ediyoruz,bu siviyi plastik petlere aktariyoruz,tortuyuda plastik bir kaba koymamiz gerekiyor,( tenekeyi delebiliyor,) elde ettigimiz siviyi,yaz kis demeden agac govde ve yapraklarina atabilir,damlamadanda topraga verebiliriz.100 lt suya 1 lt elde ettigimiz siviyi katabiliriz (ben 100 lt 2 lt denedim olumlu oldu,****** tercihe kalmis)

GULLECI BULAMACI;

inteksisit'tir Yani bocek vb oldurucudur.
Akarisit'tir Yani orumcek vb oldurucudur.
Fungisit'tir yani fundal mantar oldurucudur. Bu karisim DOMATES kulleme ve bakteriyel yaniklik,yaprak kufu ve kursuni kuf,ASMADA kulleme,olu kol hastaligi,tum kabuklu bitler, pamuk zararlilari,bagda mildiyo(pronoz) ELMADA kara leke.bag uyuzu,yukarida saydiklarim benim gibi kullananlar tarafindan bu hastaliklari onledigi belirtilmistir. iste bu doga dostu sivimizin(ilac demek istemiyorum) 9 lt lik maaliyeti
3 kg kukurt 3.00 tl
1,5 kg kirec 0,75 tl
10 lt su gölden
sevgili Halil önen saygılarımla

ciroz ve 44baba beğendi.

Düzenleyen idris şenol : 22-06-2012 saat 18:27 Neden: alıntı
Eski 19-06-2012, 09:23   #1031
SZT
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-02-2005
Ben "akışkan kontrol katkı" maddesini kullandım. Sırt tulumbası için 40 lt suya 2 kg kaolin+400 cc gülleci bulamacı+200 gr Etidot67+80 gr akışkan kontrol katkı maddesi'ni tarif edildiği şekilde ekleyerek süspansiyonu hazırladım. Bu madde süspansiyonun yapısını hakikaten değiştirdi. Sırt tulumbasıyla daha önceden az da olsa sisleme yapılabiliyordu. Ancak bu hazırladığım karışım için sırt tulumbasının basıncı yetmedi. Karışım sanki hortumdan çıkıyormuş gibiydi. Diğer taraftan bu karışımın yağmurla, rüzgarla filan bitkiden uzaklaşması çok zor. Karışımı hazırladığım kaplar ve sırt tulumbası yıkanmasına rağmen bembeyaz oldu. Bu anlamda malzeme çok başarılı.
Bu işin sorunlu kısmı ise şudur: Sayın Meyvelitepe'nin paylaşımlarını minnetle izleyen, olanaklar ölçüsünde uygulayan, hayata kendisiyle benzer pencerelerden bakan birisi olarak, kendimin ve çocuğumun yediği meyvelere ne sıktığımı bilmemek.

SZT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2012, 12:53   #1032
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Sn.SZT, teşekkür ederim. Akışkanlık kontrol katkı maddesinin FDA ve EPA notları aşağıdaki gibidir.

Name:  Fda_epa.jpg
Views: 2476
Size:  53.4 KB

Çok özetle yiyeceğe temas eden yüzeylerde kullanılabilir ve hasat öncesi bitkilere veya hasat sonrası ürüne püskürtülen sıvılarda bir inert (eylemsiz) içerik olarak kalintı analizinden muaftır.

Eski 07-07-2012, 21:52   #1033
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

cevizlerde kaolin uygulaması yapıldı ,

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2012, 22:12   #1034
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

kaolin uygulaması

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2012, 22:30   #1035
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

kaolin

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2012, 22:56   #1036
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

kaolin

Eklenen Resimler

Eski 07-07-2012, 23:21   #1037
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

kaolin cevizlerde 1. uygulama başarıyla tamamlandı
umduğumuzdan kolay uygulama oldu
sırt pompasıyla biraz zaman aldı,

Eklenen Resimler

Eski 08-07-2012, 12:31   #1038
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
kaolin cevizlerde 1. uygulama başarıyla tamamlandı
umduğumuzdan kolay uygulama oldu
sırt pompasıyla biraz zaman aldı,
Son resimde noktalar 'ceviz iç kurdu' vuruğu mu? İçine delfin ya da madex koysaydınız...

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2012, 20:28   #1039
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

sayın hali bey ilginize teşekkür ederim
maalesef bu yıl ceviz kurdu ile mücadele edemedik ,kurt cevize girmiş bu saaten sonra mücadele zayıf kalır
cevizlerin bir kısmında kara leke ve kurt yeniğ imevcut ,fakat ortalama %80 gibi cevizlerin durumu iyi
kaolin kili ve yapıştırcı ,ile berağber güzel yayılım sağladı,2 . uygulama bu işi kemale erdireceğne inanıyorum
yeni bir şeyi insanalara anlatmak zor şimdilik köydekiler şaşkınlıklarını gizliyemiyorlar
gülece bulamacı akılarına yattı ,bakalım kaolin neticesini nasıl bulacaklar
ben kaolini atımda biraz geç kaldım haziran 20 bu işi için en uygun zaman en azından trakya için
sayın halil bey gülleci bulamacı tarkyada zor söyleniyor bu bakımdan güllece olarak trakyada deyişmiştir)umarım kabul edersiniz

Düzenleyen idris şenol : 08-07-2012 saat 20:34 Neden: deyşim
Eski 08-07-2012, 23:18   #1040
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Meyva tutumu da güzelmiş keşke biraz dikkat etseymişsiniz üzüldüm doğrusu.

Fotoğraflardan çok iyi göremedim, karaleke mi? antraknoz mu? kurt mu?

Umarım bunu tespit eder ve gelecek sene önlem alırsın.

Hayırlı bol hasatlar dilerim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 07:44   #1041
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Kaolin uygulamalarından sonra meyve ağaçlarına artık yaparaktan gübre atılamaz mı?

Başka bir anlatımla kaolin atılmasıyla artık yapraktan yapılacak tüm uygulamalar son mu buluyor?

mrduran beğendi.
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 11:13   #1042
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Kaolin uygulamalarından sonra meyve ağaçlarına artık yaparaktan gübre atılamaz mı?

Başka bir anlatımla kaolin atılmasıyla artık yapraktan yapılacak tüm uygulamalar son mu buluyor?
Tabii ki başka uygalamalar gerekiyorsa yapılabilir. Kaolin uygulamasında akışkan kontrol maddesi kullanıldıysa sonraki yaprak gübresi vs. uygulaması kaplamaya pek zarar veremez. Kullanılmadıysa yaprak gübresi uygulamasında suspansiyona yarım doz kaolin de katılırsa hem kaplamayı sağlamlaştırır hem de yaprak gübresi atılmış olur. Her durumda kaolin kaplaması üzerine yeni bir uygulama yaparken düşük doz kaolin katılmasını öneririm.

Eski 01-08-2012, 23:20   #1043
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

ben kaolini sırt pompası ile atmak zorunda kaldım,vakti olanlar için uğraşabilir ama bizim gibi az zamanda çok iş yapmak isteyenler için baya baya zor ve zaman kaybı,
ya kuyruk milinle tarktör uygulamalı normal ilaçlama makinasını hortum ve hormon tabancasıyla uygulama yapmak veya,benzinli ,elektirikli yüksek basınçlı 75 ,,,200 litra arası bir pompa almak tüm ilaçlama ,kaolin vs uygulama işlerini itina ile kısa zamanda bitirir kantindeyim
o işte sayın meyvelitepe cihazını gösterirse sevinirim

Eski 01-08-2012, 23:37   #1044
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Traktör kuyruk milinden tahrikli 400 lt taralımız olmasına rağmen traktörden uygulama yapmak yinede istenen sonucu tam olarak vermiyor.

Bir kaç gün önce 1 mm meme ucuyla sisleme şeklinde, tek başıma yaklaşık 200 ağaca, etraflarında semazen gibi döne döne elle atmak tam 4 saatimi aldı. En güzel uygulama bu şekilde oldu.

İş bittiğinde ben dönmeye devam ediyordum

Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2012, 02:36   #1045
Ağaç Dostu

ciroz's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2012
Sevgili meyvelitepe,

uzun yıllardır, kendi içinizde yaptığınız deneyleri, neredeyse doktara seviyesinde - ki incelike döşenmiş bu araştımanızı- diğer bir sürü konuda tecrübelerinizi, en son ALG yetiştirme deneylerinizi ve kendi blogunuzda bütün yasadiginiz deneyimleri paylaşmanızdan cesaretle size sormadan,

kendi içinde çelişkileri olduğuna inandığım permakültür uygulamalarıyla ilgili bir konu da, bilgiyi satma ( workshop) satmama üzerine gelişen bir yazışma sonucu sizin bu paylaşımızı link olarak verdiğimi bilmenizi isterim.

ciroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 00:00   #1046
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Hasat zamanı ve/veya yaklaşılan dönemlerdeyiz. Net bir sorum var.
Önce net bilgileri vermek istiyorum.

Komşum Ispartalı. Öğretmen. Memleketinden ve tatilinden yeni döndü. (Yaklaşık 15 aydır komşuyuz. Bu nedenle ilk kez bu sene elma bahçesi konuşuldu). Babasının 7.5 dönüm yetişkin elma, yaklaşık 8 dönüm yetişmekte olan genç yarı bodur elma bahçesi var.

7.5 dönüm yetişkin elma bahçesinden periyodize ortalaması 50-55 ton elma (starking ve golden). Üretici satış 1. sınıf / kg ortalama 1 tl.

Masraf 10.000-15.000 tl. Masrafın çoğunluğu zirai ilaç. Kooperatifleri ve de ortak soğuk hava deposu var. Babasının ve bölgedeki insanların fideden, elma cinsine, bakımdan, satışa kadar yılların verdiği tecrübeden ve tecrübenin verdiği hasat ve satış fiyatı belirlemeye (satış stratejisi diyelim) kadar potansiyelden bahsetti.

Bu muhabbetten çok ilginç 2 sonuç çıktı.

Bunlar net anlatılanlar. Doğrudur. Neden detay anlattım;

- hem doğal üretime ilgi duyanlar için,
- hem doğal üretime ilgi duyup kapama bahçede üretim/hasılat/karı (asıl olan da bu ilgi bence) merak edenler için,
- ve de verdiği çok ilginç bir hediyeyi sizlerle de paylaşmak için. (hediye benim için çok süpriz idi. Umarım sizler için de süpriz olur)

Komşum nettir. Hasat miktarı, satış bedeli / dönüm miktarı çok ilgimi çekti.

Kendisine kaolin kilinden, güneş yanıklığına karşı etkisinden, elma iç kurdundan, fotosentez vs etkisinden, donma etkisine direncinden hatta tam kanıtlanamasa da hasat sonrası potansiyel depolama ömrü uzatımından bahsettim.

Zirai ilaçların etkisinden ve de masrafından kurtulma nedeniyle ve de ağacın bakım ve korunması etkisinden dolayı Çok etkileyici buldu, çok heyecanlandı. Depolama ömrü uzatımını bonus olarak görse de ben soru işareti koymasını belirttim.

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 00:25   #1047
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Sonuçlar;

bölge çok net elmaya uygun bölge. bahçecilik çok yaygın. (o bölgede arazim yoktur ))

Şimdi net sorum;

- hasatta ticari olarak bu sorunu yaşayan var mıdır? (zararı olmadığına inandığım için ticari olarak sorunu soruyorum)
- meyvede net bir şekilde bu beyazlığı ya da komşumun öğrendiği tabirle matlığı gideren ve böylece meyve ticari sınıf kaybı yaşamayan üreticilerimizin tecrübesi nedir?

Sonuçta üret, koru ama gelir kaybı yaşama. Önemli olan ve bekledikleri yanıt bence bu.

Lütfen yanıtlarsanız sevinirim.
.

Halil Önen ve mrduran beğendi.

Düzenleyen soilless : 17-10-2012 saat 21:18
soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2012, 20:08   #1048
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Kaolin kilini tüketicilere iyice anlatamadığımız biliçlendiremediğimiz sürece tüketici bu kalıntının ilaç (zehir) düşüncesini kırmak çok zor.

Örneğin ben cevizde faydalarını görürken atılmayan bahçelerde zararlarını çok iyi görebiliyorum, (bunu yarın resimlerim) bizim ne gördüğümüz konusunda eminiz, fakat tüketicininde gördüğünden emin olması gerekir, işte bu noktada yol alınması gereken yerler var.

Eski 26-08-2012, 19:51   #1049
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

(Resimler her iki bahçeden de bugün çekildi)

Kaolin kili uygulanmamış bahçe

Name:  Resim 048.jpg
Views: 2054
Size:  68.6 KB

Name:  Resim 047.jpg
Views: 1986
Size:  51.1 KB

Name:  Resim 046.jpg
Views: 2125
Size:  58.7 KB

Kaolin uygulanmış bahçe

Name:  Resim 059.jpg
Views: 2213
Size:  52.5 KB

Name:  Resim 061.jpg
Views: 1991
Size:  45.1 KB

Eski 27-08-2012, 00:09   #1050
Yeni Üye

kaminari's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
1400 adet hicaz narı ağacım var.kaolin kullanmayı düşünüyorum.çünkü meyvelerde güneş yanıkları olmaya başladı.yanlız 1-1,5 ay sonra narlar hasat olacak.meyvelerin üzerindeki beyazlık o zamana kadar geçermi.eğer geçmezse ihracatcının meyveyi alacagını hiç zannetmiyorum

Safranlı ve mrduran beğendi.
kaminari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024