agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama)
(https)

Beğeni Düzeni3415Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2011, 18:08   #631
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2011
Bakalım ilk enzim denemem başarılı olacak mı?
Çeşitli ot ve baharatlardan yaptığım enzimlerim. Dün yaptım fakat 1 gün içinde gaz çıkışına şahit olmadım. Balonlar bile şişmedi.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
KaraGölge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 18:29   #632
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-11-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Geçmiş 20 sayfayı okudukça sizlere karşı hayranlığım arttı. Hepiniz harikasınız

Her sulama demişsiniz, o kadar sık kullanabiliyoruz yani. Siz denediğinize göre doğrusunıu biliyorsunuzdur ben de gönül rahatlığıyla kullanacağım.

Enzim için karnabahar ve altındaki yapraklarını, bezelye taneleri, taze fasulye, elma-portakal-limon-kavun kabuğu ve az miktarda taze kekik gibi materyaller kullandım. Bu gün de iyi mi yaptım kötü mü bilmiyorum ama sütü yoğurtla kestirerek lor peyniri yapılırken geriye kalan yeşil bir su vardır ya yarım fincan kadar ondan kullanıp 1 tatlı kaşığı instant maya ilave ettim. Umarım yanlış yapmamışımdır. Ağzı açılınca oksijen girişiyle daha önceki gaz çıkışı bir süreliğine durdu galiba, balon şu anda sönük durumda. Sanırım yeniden fermantasyona başlayacaktır.

Bu arada Feriha arkadaşımız da ısırgan otunu suda bekleterek bir sıvı hazırlayacak. Daha önce hem gübre hem de böceklere karşı kullanılabileceği yönünde bir okul çalışması okumuştum. Enzim oluştuğunda içine bir miktar da bu sıvıdan katmayı planlıyorum.
Sn. Nevsune,

Sık sık kullanabilirsiniz problem yok. Bu enzim piyasadaki bir çok gübre ile deneme alanlarında birlikte kullanıldı. Bitkilerdeki gözle görülen değişim piyasadaki 5 gübrenin 4 ünden daha iyi idi. Bir tanesi ile de aynı sonuçları verdi.

Kesilmiş sütü ve mayayı katmanıza hiç gerek yoktu. Laktik asit bakterileri ve mayalar doğada her yerde varlar. Bu tür uygulamalarda "starter kültür" dediğimiz kültüre ihtiyaç yok. Örneğin fabrikasyon yoğurt üretenler starter kültür kullanırlar. Ancak köylerde yoğurt hala geleneksel yöntemle yapılır. Biz geleneksel olanı yapıyoruz.

Isırgan otunu enzimede katabilirsiniz. Hatta ısırgan otunu enzim gibi pekmez ya da melasla yapabilirsiniz.

Bu arada farklı meyvelerle farklı kombinasyonlar denemek bu konuda tecrübe kazanmanızı sağlayacaktır.

Bir süre sonra fermentasyonun şeker oranı yüksek bitkilerde melas ya da pekmez katmasanızda kendiliğinden başladığını göreceksiniz.

Vegy beğendi.
acemi_caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 18:31   #633
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KaraGölge Mesajı Göster
Bakalım ilk enzim denemem başarılı olacak mı?
Çeşitli ot ve baharatlardan yaptığım enzimlerim. Dün yaptım fakat 1 gün içinde gaz çıkışına şahit olmadım. Balonlar bile şişmedi.
Sn. Karagölge,

Sanırım bidonlar dışarıda soğukta duruyor. Oda sıcaklığında daha kısa sürede başlar.

Birde ne oranda melas ya da pekmez kattınız?

Eski 19-05-2011, 18:42   #634
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Doğru haklısınız. Ben de içimden yapma diye bir ses geldiği halde yaptım. Üstelik bir süredir ekmeği bile ekşi maya ile yaparak endüstriyel mayadan kurtulma çabasındayım. Neyse deneme yanılma oldu, yanıldım Allahtan oldukça az kullanmıştım. Hoş azı çoğu farketmedi.

Isırgan otu, Feriha'nın saksılarında epeyce bir çıktığı için o değerlendirmeyi düşündü. Benim de elimin altında olsaydı ilave edecektim aslında. Bu aralar pazarlara gelir ısırganlar. Ben de yeni ve doğru bir şekilde yeni enzim denememde ilave ederim artık.

Vegy beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 18:51   #635
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. Karagölge,

Sanırım bidonlar dışarıda soğukta duruyor. Oda sıcaklığında daha kısa sürede başlar.

Birde ne oranda melas ya da pekmez kattınız?
Bahçe araç gereçlerini koyduğum bodrum gibi bir yerde duruyorlar. Kapalı alandalar yani. Kahverengi şekeri ise bidon başına 350-400 gr arası kullandım.

Eski 19-05-2011, 19:06   #636
Ağaç Dostu

Sn. Karagölge,

Ortam sıcaklığı ne kadar? Enzim için en uygun ortam sıcaklığı 25-30 derece arasıdır. Birde korkmayın bir iki güne kadar gaz çıkışı başlar. Ortam soğuksa biraz yavaş gider ama yine de başlar.

Eski 19-05-2011, 19:31   #637
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Bitkilerimizi doğal yoldan yetiştirmeye özen gösterirken, kendimizi ihmal etmişiz. 1 ay sonra görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2011, 21:54   #638
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_caylak Mesajı Göster
Sn. Karagölge,

Ortam sıcaklığı ne kadar? Enzim için en uygun ortam sıcaklığı 25-30 derece arasıdır. Birde korkmayın bir iki güne kadar gaz çıkışı başlar. Ortam soğuksa biraz yavaş gider ama yine de başlar.
Sayın acemi_caylak,

Sıcaklık 16-17 derece. Evin içine koyarsam 22-23 derece olur.
Çıkan gazdan zehirlenmeyiz değil mi?

Bu arada sayın sındrıgılı rahatsızlık geçirdiniz ise geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum.

Eski 19-05-2011, 23:07   #639
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2010
Burada yazılanlardan faydalanarak ben de enzim denemesi yapmaya karar verdim. İlk iki enzimimi dün yaptım. İlki çilek, armut, muz ve kabak çekirdeğinden oluşuyor. Kabak çekirdeğini magnezyum için ilave ettim. Üzerine pekmez ilave ettim ve balonla kapattım. İkincisi ise ısırgan otu ve yonca yapraklarından yaptım.
Bu konudaki fikirlerini ve tecrübelerini paylaşan herkese teşekkürler.

Vegy beğendi.
mustafacln Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2011, 21:48   #640
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2008
Galeri: 32
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Önce Sn. Sarıcan'a bir teşekkürüm var. Kendisi bilmiyor ama şu anda ben onun enzimini kullanmaktayım Tabii bir de Müjgan'a teşekkür etmeliyim, beni de düşünüp taaa İstanbul'lardan buraya taşımış.
Sevgili nevsune,

En büyük teşekkürü kadirşinaslık hakediyor. Ben teşekkürünüzü Sevgili Ensar ve acemi_caylak adına aldım başımın üstüne koydum. Sevgili Müjgan Hanım' ada enzimi benim adımla size sunduğu için ben teşekkür ederim. Elinize geçen enzim Sevgili Ensar' ın bitmeyen enerjisi ve kadirşinaslığı ile Kadıköy toplantısına gelirken hazırlayıp tek tek şişelettiği ve isminide enzim başlığını ben açtım diye "Sarıcan Enzimi" koymalarından kaynaklanan bir espiriden kaynaklanan enzimlerden biri.

Ama sizin gibi araştırmaya meraklı bir arkadaşımızın enzim işine gönül vermesine ayrıca sevindim. Evinizdeki her türlü organik atıktan enzim yapabilir ve hertürlü bitkinizde gönül rahatlığı içinde kullanabilirsiniz. İçilebilir enzim konusuna başlarsanız bir daha bırakamazsınız. Ben çilek enzimi yapmıştım. Bildiğimiz likör gibi oluyor, uzakdoğuda çeşitli meyvelerden yapıp doğal ilaç olarak kullanıyorlar.

Ben kendim evdeki çiçek ve bitkilerimde kullanıyorum. Forumdan bazı arkadaşların çok başarılı uygulamalarını biliyorum. Sevgili acemi_caylak' ın da dediği gibi evde kendi atıklarınızla yapacağınız enzim sayesinde hiç bir gübreye ihtiyacınız kalmayabilir. Anlı şanlı bir çok firma bu yöntemle yaptığı gübreyi allayıp pullayıp organik sıvı gübre diye satıyorlar. Siz evde içine neler katacağınıza kendiniz karar veriyorsunuz ve biliyorsunuz.

Bu arada Sevgili acemi_caylak' a da benim bir haftalık yokluğumu hissettirmediği için ayrıca teşekkür ederim.

Sarıcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 10:14   #641
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Aman eyvah, sevgili ensar'a teşekkür etmeyi unutmuşum. Hiç üşenmemiş böylesine hoş bir sunum yapmış.
Name:  P240511_10.44.jpg
Views: 1409
Size:  28.2 KB
Sağolsun, varolsun. Ayrıca, atıklardan imal edilmiş bir gübre insanın burnuna bu kadar mı hoş kokar Bu vesile ile kendisine ve enzim başlığında bilgisini, deneyimini aktarıp bizleri gerçekten çok bilgilendirmiş olan herkese ve dahi bilimsel çalışma uğruna şişelerini patlatıp kaza geçiren sevgili Sındırgılı'ya sevgi ve selamlarımı da göndermiş olayım.

Sevgili Sarıcan, yaptığım enzim buram buram acemilik koksa da sonucundan memnun kalacağımı şimdiden tahmin ediyorum. Hiç sevmediğim bir özelliğim var, ilk yaptığım herşeyde bir panikleyip acele ederim. Bu enzim işinde de aynı şeyi yaptım. Ne acelem var idiyse?

Atıklar 900 gramı bulmayınca son anda ilave ettiğim sebzeleri yıkamayı unuttum, içime dert oldu. Pek fazla küçük parçalara bölmedim, fermantasyon süresini kısaltabilirdim küçültseydim. Peynir suyunu ilave etmeseydim iyiydi, asitliliği arttırdım galiba. 2. gününde bile gayet güzel gaz çıkışı varken maya ilave etmesem de olurdu. Neyse artık olan oldu, geriye dönüş yok. Olduğu kadarıyla olacak. Bundan sonrakilerde daha doğru uygulamalar yaparım.

Şu anda durum gayet iyi gidiyor. Gaz çıkışını balondan izleyebiliyorum. Bu arada, umarım kurtçuklar bizim semte uğramazlar Uğrarlarsa da çaresine bakarız artık. Enzimimle ilgili herhangi bir sorun olursa veya olmaz da başarıya ulaşırsam sizleri bilgilendireceğim.

İçecek işine bir ara el atmayı düşünüyorum. Alkol katkılı likör yapmıştım ama bu kendiliğinden fermantasyonlusunu merak edip dururdum. Blogunuzdaki görüntüler de çok hoşuma gitti, ardını bırakmamakta yarar var

Vegy beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2011, 23:32   #642
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Sevgili Sarıcan,

Biraz önce mikrobiyoloji ve Toprak konu başlığında balık tutmayı öğrendim desem de ya balık da ya da ben de sorun var

Daha önce Acemi Usta yanıtlasa da benim kafa karışıklığı enzim sürecindeki ethanol üretiminden midir bilemedim ama devam ediyor.

Şöyleki,

Su ile yapıldığında 3 aylık bir sürede olgunlaşan sıvı gübremiz var.

Yine aynı aktivatörlerle (Pekmez veya melas veya esmer şeker ayrıca maya)yapılan ancak su olmadan yapılan enzimde ise sıvı 3-4 günlük aralıklarla kabın altından alınıp, seyreltilip, kullanabiliyor ve de kalan tortu toprağa karıştırlıp, beyaz küfler yani sevimli yararlılar oluşunca olgunlaşıyor ve kullanıyoruz.

Halbuki Sn Zeytinlibahçe;

Enzim (Enzyme)

bu sayfada ki 522 no.lu mesajında

Su içerisinde (em1 yerine yukarıdaki aktivatörler de kullanılabilir) yapıldığını ve 2 hafta içerisinde kullanılabileceğini yazıyor. Fark nedir? Ya da kaçırdığım nokta nedir?

Bunu şu nedenle soruyorum. Enzimin olgunlaşması için 3 aylık bir süreci beklemeye;
- zamanı olmayanlara,
-bu zamana sabır gösteremeyip yapmaktan imtina edenlere,
- Bir an önce sonuca ulaşmak isteyenlere

yanıt ve uygulamada pratik bir çözüm olacaktır.

Saygılarımla

soilless Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 12:47   #643
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sayın Soilless,

Ben anlattığınız iki metodu da yapıp kullandım. Zaten enzim konusuna ilk adım atışımda bu araştırmaların sonucu olmuştu. Birinci metodda hiç su kullanmadan sadece organik atıkların oksijensiz bir ortamda muhtelif evsel aktivatörlerle tetikleyip fermente olmasını sağlamak ve fermentasyon süreci boyunca altta biriken konsantre sıvıyı 3-4 günlük dönemlerle alıp, bu konsantre sıvı gübreyi sulandırarak kullanmaktı. İlk başlangıçta sulandırma konusunda net bilgilerim olmadığı için başarısız deneyimlerimde oldu ve bu metodla yaptığım sıvı gübreden çok sonraki kalan kompost tortusunu evdeki saksılardan birinin toprağı ile karıştırıp sterç film ile sardığım saksının toprağının düzenlemesinden daha iyi sonuç almış ve bu saksıda redrobin domates yetiştirmiştim. Bu metodla elde edilen sıvı gübre miktarı çok az fakat çok yoğun bir sıvı idi.

Daha sonra ise araştırmalarımın yoğunlaşması beni su karıştırarak yapılan enzim tekniğine taşıdı. Okuduğum kaynaklarda 3 ay civarında beklenmesi yazıyordu öyle başladım ama şimdi hazırladığım fermentasyon şişelerinde gaz çıkışı sona erdiği zaman enzimi alıp kullanıyorum. Bizim yaptığımız bir labaratuvar çalışması değil, tamamen deneme yanılma metodu. Birinci deneyde başarısız olmuştum ama su karıştırarak yaptığım enzimlerde hep iyi şeyler gözlemledim. Enzimin bitkiyi coşturduğunu gözlemledim. Evdeki çiçekleri ve topraklı saksıdaki bitkilerimi enzimli su ile suluyorum. Enzim verdiğim bütün çiçek ve bitkiler halinden memnun. Bu işi evin bir köşesinde rutine bağlarsanız bekleme süresi diye bir şey sözkonusu olmuyor. En pratik şekli 2,5 litrelik pet fanta şişelerinin içini doldurup tepesine bir balon geçirmek. Bu şişelerden başlangıçta 3 şişe yapın ve devamlılığını sağlayın bütün bir yıl hiç kesintisiz evdeki bitkilerinizi gübreleyebilirsiniz. Birinci şişede gaz çıkışı biter bitmez bir sulamalık (1/100 veya 1/200 oranına uygun miktarda) enzim alıp şişenin balonunu tekrar üstüne takabilir ve şişeyi çalkalayabilirsiniz. Göreceksinizki gaz çıkışı tekrar başlayacaktır. Zaten şişeleri gaz çıkışı yavaşladığı zaman arada bir çalkalamak lazım. Bunu balonun şişkinliğinden takip edebilirsiniz,

Name:  DSCN5430.jpg
Views: 1590
Size:  57.1 KB
Name:  DSCN5451.jpg
Views: 1948
Size:  51.4 KB
Name:  DSCN6207-6208.jpg
Views: 1673
Size:  75.1 KB
Name:  DSCN6206.jpg
Views: 2584
Size:  71.6 KB

Evdeki menekşeler ve bir köşede duran saksıya ektiğim kapya biber ve balkabağı tohumunun gelişme peryodu ekteki resimlerde. Okullar tatile girince nasıl kendi hallerine bırakıp gideceğim diye şimdiden üzülüyorum ama onların gelişimini izlemek en büyük keyfim.

Ayazkızı ve Vegy beğendi.
Eski 25-05-2011, 16:01   #644
Ağaçsever

shaman_tr's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Sn. Sarıcan,
Bir süredir bu konuyu ilgiyle takip ediyorum. Blog sayfanızı da okudum. Çalışmalarınızı bizlerle paylaştığınız için kendi adıma size çok teşekkür ederim. Ben birinci anlattığınız yöntemdeki uygulamayı fazla araştırmadan fide alıp torfa diktiğim domateslerde kullanmak için yapmayı düşünüyordum. Daha hızlı sonuç alınacağını düşündüğüm için. Ancak Sayın Soilless'e verdiğiniz cevapta 1. denemenizde aldığınız sonucun başarısız olduğunu belirtmişsiniz. Acaba başarısız dediğiniz durum nedir? Elde ettiğiniz sıvı gübre işe yaramıyor mu? Bitkilere zarar mı veriyor? **** sadece ilk 1 - 2 uygulama başarısız olup daha sonra tekniği değiştirip başarı elde ettiniz mi?
Ben pratik olduğunu düşündüğüm için 1. yönteminizi aynı sizin gibi bir yoğurt kovası ile bu hafta yapmayı düşünüyordum. Sizce bunun yerine 2. yöntem olan çöp enzim yöntemini mi denemeliyim? Bu yöntemde 2 -3 ay gibi sürelerden bahsedildiği için açıkçası pek işime yaramayacak ilk etapta!
Bana uygun bir tavsiyede bulunursanız çok sevinirim.

Çok teşekkürler,

shaman_tr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2011, 17:32   #645
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. shaman tr,

O tarihlerde konuya yeni başladığım için aldığım sıvı gübreyi topraksız tarımda durgun suda yetiştirdiğim ürünlere uygulamaya çalışmıştım. Sulandırma miktarı konusunda da yeterli bilgim olmadığı için fazla konsantre kullandım herhalde. Bu yüzden topraksız tarımda kullandığım eriyiğin pH dengesi istemediğim düzeyde bozulmuştu. Sıvı gübreyi o dönem topraklı saksılarda pek kullanamadım. Daha sonra yoğurt kovasında kalan posa ile yaptığım kompostu Red Robin domateste başarı ile kullanmıştım.

2. yöntem olan çöp enzimi daha pratik, ilave teçhizata ihtiyacınız yok. Balonunuz varsa iş tamamdır. Gaz çıkışı da 25-30 gün sonra ilk evresi bitiyor. Üzerinden bir miktar kullandıktan sonra balonu tekrar takıp çalkalayarak devam edebilirsiniz. Tekrar gaz çıkışı olacaktır. 3 ayın sonunda artık çalkalasanızda gaz çıkışı hemen hemen kalmıyor. O zaman enzimi süzerek tortusundan ayırırsınız. Şişedeki tortunun üzerine yeni organik atıklar ve aktivatörler ilave ederek devam edebilirsiniz. Birinci zinciri yaptıktan sonra elinizde sürekli enziminiz olacaktır. Kolay gelsin.

Vegy beğendi.
Eski 25-05-2011, 19:16   #646
Ağaçsever

shaman_tr's Avatar

Sn. Sarıcan,
İlginiz için çok teşekkürler, şu anda çöp enzim için elimde yarım kelek karpuz ve kıştan kalma lahana turşusu var, tabi bu malzemelere yine evden patates elma vb. meyveler de katabilirim! Lahana turşusu ve karpuzda biraz tereddütüm var sizce bu malzemler kullanılabilir mi? Tekrar teşekkürler...

Eski 25-05-2011, 19:46   #647
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Her türlü organik malzeme katılabilir, karpuz iyi olur ama turşunun etkisi nasıl olur onu bilemiyorum?

Eski 25-05-2011, 22:31   #648
Ağaçsever

shaman_tr's Avatar

Teşekkürler Sn. Sarıcan,
Hafta sonu işe başlayıp detayları burada paylaşırım

Eski 25-05-2011, 22:38   #649
Ağaç Dostu

Sayın Sarıcan,

Öncelikle balkonda 3-5 fide sebze ve evde 3-5 çiçeğiniz olmasına rağmen bu konu başlığını açarak çok şeylere farkındalık yarattığınızı biliyorum hele ki Sn Ensar'ın 50-100-200 lt'lik onlarca bidonda hazırladığı çeşit çeşit enzimleri görünce sizi takdir ediyorum.

Ben de sizin gibi balkondayım Ve de sizin gibi Topraksız Tarımla uğraşıyorum.

Takdir edersiniz ki genel de cemre düştüğünde, güneş yüzünü gösterdiğinde toprak, bitki, çiçek insanları cezbeder. Bu nedenle süreç kısalır. Ancak dediğiniz gibi bir yerden başlayınca yıl içinde enzimsiz kalınmaz.

Benim merak ettiğim konu Sn Zeytinlibahçenin uygulaması da su içinde idi ve kısa sürede kullanılabildiğini belirtmesi idi. Belki de uygulayıcı olarak sorunun yanıtı Sn Zeytinlibahçe'de

Siz bir aylık enzim sıvısı ile 3 aylık enzim sıvısı verdiğiniz kontrol fide/çiçeğiniz var mı?

Varsa sonucu paylaşırsanız çok daha net olacağına inanıyorum.

Eski 25-05-2011, 22:48   #650
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi shaman_tr Mesajı Göster
Sn. Sarıcan,
İlginiz için çok teşekkürler, şu anda çöp enzim için elimde yarım kelek karpuz ve kıştan kalma lahana turşusu var, tabi bu malzemelere yine evden patates elma vb. meyveler de katabilirim! Lahana turşusu ve karpuzda biraz tereddütüm var sizce bu malzemler kullanılabilir mi? Tekrar teşekkürler...
Sn Shaman_tr

Bence turşuyu denemeyin. Enzim, mikroorganizmaların aktivitesine bağlı olduğuna göre ve de bu fermantasyon işleminde mikroorganizmaların temel besini kahverengi şeker, melas, pekmez gibi glikoz içerikli besinler olduğuna göre bence yoğun tuz içerikli turşuyu denemeyin derim.

Ama bir miktarını da ayrı bir kapta turşu ile deneyin isterseniz kontrol grubu olur.

Ayrıca Sn Epsodi'nin komposta turşu suyu ilavesi denemesi ya da iddası vardı. Bir de ona sorun sonucu isterseniz.

Eski 25-05-2011, 23:02   #651
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. soilless,

Balkonu labaratuvar gibi kullanmanın imkanı yoktur. Zaten kısıtlı sayıda bitki var, bunun birini bir aylık enzimli su ile sulayayım, bir diğerini 3 aylık enzimli su ile sulayayım da birbiri ile kıyaslayayım diye bir düşüncem olmadı. Ben kullanmaya başladıktan sonra bitkinin gelişimi nasıl gidiyor ona baktım. İlk başladığımda balkonumda mayer limon fidem vardı. Enzim verdiğim zaman resmen coştu ve çiçekten görünmez oldu ama meyva alamadım çünki o çiçekli haliyle balkonun kavurucu sıcağında bırakıp 2,5 aylığına yazlığa gittim.

Sulama için önlemler almama rağmen geldiğimde topraksız tarım sistemindeki domateslerimle birlikte mayer limonumda susuzluktan ölmüştü. Bu yüzden bahçesi ve imkanı olan arkadaşların başarıları daha yoğun. Bu konuda Sevgili yasarugur' un yetiştirdiği ve enzimle suladığı meyvaları yemek mutluluğuna eriştim. Benim bir ay sonra yine bırakıp gideceğim kapya biber ve balkabağının resmi yukarda. Ama biliyorumki bu güzel biberlerden ya 3 adet ya 5 adet yiyebileceğim, sonra kendi haline bırakıp gideceğim.

Ben bütün kış boyu onların bakımı ile oyalanıyorum, buda bana yetiyor. İşin araştırma kısmı da zihnimi dinç tutuyor. Tek kazancım bu. Ben bir kıvılcım çaktım, şimdi arkadaşlarımın başarıları ile kıvanç duyuyorum. Enzim konusunda arkadaşlarımın çoğu benden fazla deneyime sahip oldular. Artık ben onlardan öğreniyorum. Deneme yapmaktan korkmayın, en fazla benim gibi başta biraz bocalarsınız. Ben hava kilidi yapmak için kaç türlü çalışma yaptım, belki hatırlarsınız. Ama şimdi balonla işi hallediyoruz. Evde sebze, meyva kabuğu da bol. Hatta bazı arkadaşlar balık dahil bir çok malzeme denediler. Sevgili Sındırgılı dükkanın deposunu havaya uçuruyordu.

En büyük tecrübe bizzat deneyerek ulaştıklarınız olacaktır. saygılar.

canan bsr beğendi.
Eski 25-05-2011, 23:42   #652
Ağaçsever

shaman_tr's Avatar

Sn. soilless,
Uyarınız için teşekkürler, turşudan vazgeçtim. Zaten elimdeki yarım karpuz 3 kg kadar var, bir bidona yetecek te artacak gibi...

Eski 26-05-2011, 08:38   #653
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
okuduklarımdan ve dıyer forumdaşalardan anladıgımı tekrar etmek ıstıyorum
yanlış anlamam varsa düzeltme ve ögrenme imkanı bulabılırız
1:mutfak atıklarıyla akraba olunur ve degerlendırılır
2: bu atıklar kola sıselerıne doldurulur
3: bu atıklarla pekmez veya melas ılave edılır uzerı suyla doldurulur
4: kola sısesının agzı balonla kapatılır
5:normal sıcaklıkta bır yerde bekletılır
6: balonnun şismesı durdugunda (yakalsık bır hafta)sonra yuz kat suyla seyreltılıp
her bıtkıde kullanılır
ben bu sekılde kafamda degerlenırebıldım
hatalı bır sey varsa düzeltılmesını rıca edıyorum
ben ayrıca içine em koysam ıyı olur dıye de düşündüm
bu sekılde çok sayıda ve kolay şekılde sıvı gübre işten bıle degıl

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 08:43   #654
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn Soilless öncelikle sorgulayıcı düşünce yapınız için teşekkür ederim.

-Enzim için ortam sıcaklığına bağlı olarak verilen yaklaşık üç aylık süre içilebilir enzim içindir.

-Gübre olarak kullanacağınız çöp enzim, sn Sarıcan'nın da belirttiği gibi, ortam sıcaklığına bağlı olarak 20-40 arasında rahatlıkla kullanabileceğiniz duruma gelecektir. Kullanacağınız atıkların çeşitliliği kalitesini belirlerken, parçaların mümkün olduğunca küçültülmesi ve hatta kıyma makinesinden geçirilerek konulması sürenin kısaltılmasına doğrudan etki edecektir.

-Em1 kulanılarak verilen uygulama da ise, prosesin kısa sürmesine içinde dominant halde bulunan bakteriler ( mikroorganizmalar) sebep olmaktadır.

Her iki yöntemi de başarıyla kullanıp, tavsiye ediyoruz.

Eklenen Resimler

Ayazkızı ve Vegy beğendi.

Düzenleyen Zeytinlibahçe : 26-05-2011 saat 09:02 Neden: eklenti
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 15:45   #655
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Sayın zeytınlı bahce yukarıda benım anladıgım sistemde bır eksıklık varmı acaba ilginizi rıca edıyoruz

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 16:05   #656
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Sn. safranlı,

Yaptığınız tarifte hiç bir eksiklik yok. Başta verilen oranlara dikkat ederseniz iyi olur. Balonu en üste gelecek yerden bir iğne yardımı ile 3-4 yerden delmeyi unutmayın. Elinizde EM varsa aktivatör olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gerçi çöp enzimde şekerden başka bir şey tariflenmemiş ama yaptığınız gübrede mikroorganizmalarda bulunsun diyorsanız EM iyi bir çözüm.

Eski 27-05-2011, 16:20   #657
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn Safranlı

Sn Sarıcanın mesajına tek ilave edeceğim kola (cam) yerine pet veya plastik bir bidon kullanmanızı tavsiye ederim. (unutmayın gaz çıkışına müsade edecek, giriş olmayacak bir donanım )

Düzenleyen Zeytinlibahçe : 27-05-2011 saat 17:07 Neden: eklenti
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 17:13   #658
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Nihayet, eve kavustum.
Yahu, ne ozlemisim sizleri........
Nerde kalmistik

Vegy beğendi.
sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 19:48   #659
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Ben de yaptım.

İlk önce bir kıyma makinesi edindim.
Bu sayfada okuduğum bütün bilgileri yeniden gözden geçirdim.
Nargile usulü yapmaya karar verdim.
Nefes alıp işe başladım.

1. İnsan için Çilek Enzimi 15.04.2011 ( Ortam sıcaklığı 22 derece sabit )
650 gr Çilek
100 gr Esmer Şeker
3.5 Lt. Yağmur suyu
0.1 lt Pekmez ( 20 gün sonra)
100 gr Yogurt ( 10 Gün sonra )
Gaz çıkışı pekmez ile birlikte çıkmaya başladı. Bugün itibari ile gaz çıkışı yok.
Kontrol 15.05.2011

Koku Çok az yoğurt kokusu var
Tat Çilek tadı belli belirsiz
Ph Ölçümü yapılamadı
İçim Daha önce böyle bir şey içmemiştim. Mukayese yapamam.
Yudumu ağzımda beklettim. Orada bir ateş başlayıp yavaşça
bütün vücuda dağıldı.

Başka kontrol edeceğim bir şey var mı acaba.
(Resim ilavesini ve diğerler enzimleri sonra anlatacagım )

Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2011, 20:30   #660
Ağaç Dostu

Sarıcan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sındırgılı Mesajı Göster
Nihayet, eve kavustum.
Yahu, ne ozlemisim sizleri........
Nerde kalmistik
Geçmiş olsun üstad. Bizde seni özledik.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024