agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2291Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-02-2015, 09:14   #91
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
...Dediginiz gibi, kuvvetli donlar olmayinca da zararlilar bahcelerde kisi gecirip ilkabahar ortasi/sonu gibi tekrar geliyorlar.
Soğuk genelde mikropları 'stand by' konumuna alır ve havalar ısındığında sistem tekrar açılır. En azından pek çok mikrop için. Zararlıdan kastınız nedir? Bizim bahçe şu an kar altında ama yazın yine misal mantarlar kaldıkları yerden devam edecekler. Ben özellikle geçen sene mantarın bol olduğu kavun, salatalık ve fasulye ekili alanların üzerine havalar ısındığında ekim yapmadan önce naylon ile örterek iyice ısıtmayı ve mantarları bu şekilde yok etmeyi düşünüyorum. (sanırım solarizasyon kısmen bu)

vetman996 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 10:43   #92
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
Benim düşünceme göre solarizasyon mantarların ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaz çünkü mantarlar spor oluşturur ve bunlarda yüksek sıcaklığa dayanıklıdır. solariszasyonda toprakdaki sıçaklığı maxsimum 50 santigratta çıkartabilirsiniz. yani bu mantarlardan kurtulmayı sağlamaz sadece solarizasyon yabani ot çıkmasını engellemek ve nematodları öldürmek için kullanılıyor. ama mantar içinde solarizasyon uygulandığı söylüyorlar ama ne kadar doğru bu tartışılır yani sporları yok edemezsiniz. bu tartışmaya açık bir konu. benim fikrimce ne kadar solarizasyon yapsanızda o mantar gene çıkacaklardır.. bu arada benim bildiğim bir kimyasal var kullanmanızı tavsiye etmem doğal kimyasalsız ürün istiyorsanız.

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 11:03   #93
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Dış ısının 30 derece olduğu bahar aylarında, güneşin altında naylonun altındaki 50 derecenin çok çok daha üstüne çıkar diye tahmin ediyorum ama tabi bunları herhangi bir araştırmam olmadan söylüyorum, biraz araştırayım.

dongyul beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 18:04   #94
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Zararlidan kastim, toprak ustunde, ozellikle bitkilerin olgunlasma/hasat donemlerinde zarar veren bocekler. Ornegin kadi lokmasi larvalari kompost icinde zaten varlar (ana gubreleme malzememiz keci gubresi oldugu icin ozellikle daha aktifler) ve bunlar hava sogudugunda derine inerek kendilerince soguga karsi onlem aliyorlar (topraga aktarilmadan once cazibe merkezleri yaratilip bircogu ortadan kaldirilabilir fakat topraga gectikten sonra ozellikle dikim siralari boyunca organik icerik dusukse sorun buyuyebiliyor). Birkac hafta once ilk kez Japanese Beetle (ve buyuk ihtimalle varyantlarinin da) larvasi ustunde etkili olan Paenibacillus popilliae sporlarini denedim. Etkili olmus gozukuyor; gozlemeye devam edecegim.

Bir baska bas belasi sune. Bunun turevleri, Kuzey Amerika'ya yayilmis durumda ama sert gecen kislarin populasyonlarinin ustunde etkili oldugu biliniyor. Bunun disinda genel olarak uzamis ve birbirine kenetlenmis otlar, yerde birikmis yapraklar vb gibi, zararlilara siginak ortami saglayan butun etkenleri mumkun oldugunca ortadan kaldirmaya calisiyoruz.

Bunlarin hepsi, diger islerle birlikte ve koordineli yurumeli tabii, yetisemedigim oluyor. Genel olarak, bir zararli, sevdigi bir bitkiyi buldugu zaman oraya yerlesiyor. Zararliyi (kisa mesafeler icin de olsa) goce zorlayip davranis biciminin dengesini bozmak, bu durumu degistirebilir. Bu yuzden, sonraki mevsim onun mevcut tercihiyle ilgili planlarini alt ust edecek bir uygulama yapmak akilci bir davranis. Kaba bir tanimla, meyve veren bitkilerin ardindan yapraklari icin yenen yesillikler, daha sonra da kokleri icin yenen bitkiler ekilirse, bircok baska faydasiyla birlikte, zararli mucadelesi acisindan da saglikli bir dongu yakalanmis oluyor. Bunun hangi etkinlikte uygulanabilecegi ise, olcek, ekim planlari, is gucu vs gibi konularla dogrudan ilgili.

Hastaliklara neden olan kimi patojenlerinse kisi cok sert gecen kuzey iklimlerinde bile sonraki seneye hayatta kalabildigi biliniyor. Ornegin 2011'de ABD'nin Kuzey eyaletlerinde (ve Kanada'da da) yasanan gec yaniklik salgini, domatesleri tarumar etmisti. Topraktan gec yaniklik nedeniyle soktugunuz bir patatesin farketmediginiz icin geride biraktiginiz ve donmamis (genelde gorece derinde kalmis) yumrusundaki patojenler, sonraki mevsime rahatlikla tasinabilir ama toprak ustundeki sporlarinin sert bir sogugu atlatamadigi biliniyor (bunu beklemek yerine tabii ki hastalikli bitkiyi hemen kaldirip yok etmek gerek).

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Soğuk genelde mikropları 'stand by' konumuna alır ve havalar ısındığında sistem tekrar açılır. En azından pek çok mikrop için. Zararlıdan kastınız nedir? Bizim bahçe şu an kar altında ama yazın yine misal mantarlar kaldıkları yerden devam edecekler. Ben özellikle geçen sene mantarın bol olduğu kavun, salatalık ve fasulye ekili alanların üzerine havalar ısındığında ekim yapmadan önce naylon ile örterek iyice ısıtmayı ve mantarları bu şekilde yok etmeyi düşünüyorum. (sanırım solarizasyon kısmen bu)

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2015, 17:36   #95
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Dunku hasattan:

Latin cicekleri, turp, mizuna, yesil sogan, yaprak lahana ve Balik Biberi (Kultivar Erdinc).

Name:  2002152.jpg
Views: 1175
Size:  71.1 KB

Burda da biraz Bull's Blood pancar, Italyan kara lahanasi, Japon hardal otu.

Name:  2002151.jpg
Views: 1126
Size:  73.5 KB

Bu da gecen geceki sert donu cicekte oldugu ve ustu hic ortulmedigi halde atlatan Everglades:

Name:  Everglades-AfterFrost.jpg
Views: 1113
Size:  71.7 KB

Bas yapacak diye siklikla kontrol edip, kereviz oldugunu sandigim sap kerevizler (ilki acik mor sapli). Niye aklimda boyle kalmis bilmiyorum; yemegini ozledim sanirim. Ikinci resimdekiler biraz Azot takviyesi istiyor.

Name:  RC.jpg
Views: 1124
Size:  65.0 KB
Name:  TC.jpg
Views: 1089
Size:  62.7 KB

Eski 21-02-2015, 17:51   #96
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bir kaç yıl önce Milky Spore (Paenibacillus popilliae) getirtip denemiştim, bizdeki kadı lokması larvalarına hiç bir etkisi olmamıştı.Denerken, 1 kilo kadar larvayı kompost ile birlikte bir kovaya koymuş, üzerlerine bolca milky spore serpip nemlendirmiştim. Normalde 20 günde hastalanıp ölmeleri gereken larvalar aylarca yaşadılar, kompostu iki kere sindirim sistemlerinden geçirdiler. Hala da yaşıyorlardı ki, deneyi sonlandırdım. İlginç olan bir şey, dışkıları harika bir gübre Solucan gübresine iyi bir alternatif olurlar çünkü tüketimleri çok hızlı.

Bunun için özel yırtıcı nematodlar var. Burada bulamıyoruz, ABD'de kolayca elde ediliyor sanırım.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2015, 18:14   #97
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Baska bir faktor mu devreye girdi yoksa hakikaten bu sporlar mi etkili oldu bilmiyorum ama yapraklari yiyen larvalari bir haftadir gormuyorum (yapraklardaki delikler onceki zarara ait). Bizim bahcedeki zararli da saniyorum Japanese beetle degil (yetiskinleri biraz daha kucuk gibi).

Yaprak bitleri/tripsiler icin Yesil Lacewing (Chrysopidae) alacagim. Nematodlari da degerlendiriyorum; butce ayirabildigim ilk firsatta alacagim ama isin bu kismi biraz masrafli olabiliyor (sorunu cozecekse hem gozlemlemek acisindan hem de zarari azaltmak acisindan deger). Bizim alanimiza yetecek kadar Nematod miktari sanirim $70-75 civarinda.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Bir kaç yıl önce Milky Spore (Paenibacillus popilliae) getirtip denemiştim, bizdeki kadı lokması larvalarına hiç bir etkisi olmamıştı.Denerken, 1 kilo kadar larvayı kompost ile birlikte bir kovaya koymuş, üzerlerine bolca milky spore serpip nemlendirmiştim. Normalde 20 günde hastalanıp ölmeleri gereken larvalar aylarca yaşadılar, kompostu iki kere sindirim sistemlerinden geçirdiler. Hala da yaşıyorlardı ki, deneyi sonlandırdım. İlginç olan bir şey, dışkıları harika bir gübre Solucan gübresine iyi bir alternatif olurlar çünkü tüketimleri çok hızlı.

Bunun için özel yırtıcı nematodlar var. Burada bulamıyoruz, ABD'de kolayca elde ediliyor sanırım.

Eski 21-02-2015, 18:26   #98
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yaprakları yiyen larvalar kadı lokması değildir zaten.

Yırtıcı nematod maliyetini düşürmenin kolay bir yolu, kadı lokmalarını toplayıp bir kovaya koyun. Ne kadar çok o kadar iyi. Üzerine de kompost ilave edin. Nem oranı vs. bu larvaların yaşaması için ideal olsun. Sonra, en küçük ambalajdan yırtıcı nematod edinip kovadakilere uygulayın. Kovayı karanlık, çok soğuk olmayan, bodrum gibi bir yere koyun. Şayet işe yarar da larvaları öldürmeyi başarırlarsa larva kadavralarında binlerce misli çoğalacaklardır. Sonra bu kovayı olduğu gibi bahçenizin tamamına uygulayabilirsiniz. Komşunuza bile yeteceğini düşünüyorum.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2015, 18:33   #99
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bazen tesadufler ve dusunulmeden yapilan seyler, ilginc sonuclar veriyor. Sn bahcedenn'in Cibrikasi, dondan once:

Name:  Cibrika.jpg
Views: 1379
Size:  51.5 KB

Ortu yettigince, yanindaki feslegenle birlikte bircok fideyi korumaya almistim ama bazilari disarda kaldi. Sert bir don gecirmemize karsin, acikta kalan fidelere hic birsey olmamis. Bu cesit, Satureja hortensis degil de cok yillik, dona dayanikli Satureja montana olmasin?

Eski 21-02-2015, 18:51   #100
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Bazen tesadufler ve dusunulmeden yapilan seyler, ilginc sonuclar veriyor. Sn bahcedenn'in Cibrikasi, dondan once:

Eklenti 537971

Ortu yettigince, yanindaki feslegenle birlikte bircok fideyi korumaya almistim ama bazilari disarda kaldi. Sert bir don gecirmemize karsin, acikta kalan fidelere hic birsey olmamis. Bu cesit, Satureja hortensis degil de cok yillik, dona dayanikli Satureja montana olmasin?
Yok, olamaz. Çiçek rengine baktığınızda lila rengi çiçeklerin Satureja hortensis'a ait olduğunu göreceksiniz.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2015, 18:52   #101
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Kucuk larvayla, yetiskinleri Japanese Beetle'dan daha kucuk oldugunu dusundugum larvalari kastediyorum (bu mesajda goruluyor). Soz konusu urun, esasen ulkenin kuzeyinde buyuk sorun olan Japanese Beetle mucadelesiyle kullanilmak uzere pazarlaniyor ama onun turevleri olan diger zararlilarin larvalarina da etki edebilir. Yalniz kadi lokmasina uygulayip basarili oldugunu soyleyen tuketiciler var (bunlar internet yorumlari; burda kullanan uretici var mi bilmiyorum).

Genel olarak ekim siralari boyunca organik malzeme ilk ekim zamani bol oldugu icin , kadi lokmalariyla ilgili bitki kokleri acisindan simdilik pek bir sorun yasamadim gibi gozukuyor (toprakta besinleri bolsa, koklere niye saldirsinlar diye dusunuyorum) ama dediginiz gibi bir deney yapip urun bunlar ustunde de ise yariyor mu bakmak iyi olur.

Bir de mevsim sonuna dogru ustten bir gubreleme gerektigi durumlarda, bu gubreye ulasamayacaklar. Bu zamanlarda koklere saldiriyor olabilirler. Normalde cok iyi gelisen lahanalarin bir sirasinda bu mevsim boyle bir sorun oldu (o alanda toprak nemi de daha fazla). Bir toprak analizi yaptirabilirsem, muhtemel kadi lokmasi sorunlari icin de bir fikir verir aslinda.

Alıntı:

Yırtıcı nematod maliyetini düşürmenin kolay bir yolu, kadı lokmalarını toplayıp bir kovaya koyun. Ne kadar çok o kadar iyi. Üzerine de kompost ilave edin. Nem oranı vs. bu larvaların yaşaması için ideal olsun. Sonra, en küçük ambalajdan yırtıcı nematod edinip kovadakilere uygulayın. Kovayı karanlık, çok soğuk olmayan, bodrum gibi bir yere koyun. Şayet işe yarar da larvaları öldürmeyi başarırlarsa larva kadavralarında binlerce misli çoğalacaklardır. Sonra bu kovayı olduğu gibi bahçenizin tamamına uygulayabilirsiniz. Komşunuza bile yeteceğini düşünüyorum.

Eski 21-02-2015, 18:55   #102
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Donu nasil atlatti, anlayabilmis degilim (nemle birlikte -4'u gorduk).

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Yok, olamaz. Çiçek rengine baktığınızda lila rengi çiçeklerin Satureja hortensis'a ait olduğunu göreceksiniz.

Eski 21-02-2015, 21:05   #103
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Simdi baktim; farkli zararlilar icin farkli Nematod urunleri var:

Steinernema carpocapsae (meyve kurtlari icin)

Steinernema feltiae (yaprak biti ve tripsiler icin)

Heterorhabditis bacteriophora (kadi lokmasi ve Japanese beetle icin)

Alıntı:

MeyveliTepe ve Muda beğendi.
Eski 21-02-2015, 21:23   #104
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Donu nasil atlatti, anlayabilmis degilim (nemle birlikte -4'u gorduk).
Ocak ayının 2. haftasına kadar serada kızartma kabağı ve hıyar yetiştirdim. Ocak ayının ilk haftasında -3,-4 derece sıcaklığa dayandılar. Bir sonraki hafta -7,-8 derece olunca bitkiler dondu. Yaptığım sadece potasyumlu gübre kullanmaktı. Bunun etkisini geçen sene dışardaki ürünlerde görmüştüm.

Tohumda ise kaplama ürününde faydasını gördüm. 1 kutunun yarısına ürün kaplı tohum, diğer yarısına kaplı olmayan tohum koydum. Aradaki fark %80 civarındaydı. Kaplı olmayan tohumlar hiç çıkmadı bile.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2015, 17:22   #105
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Potasyum destegi icin kullandigim ana/vazgecilmez urun deniz yosunu (butun bitkiler bundan mutlaka nasibini alir). Acikta dikilen yaz sebzelerinin hicbirini hafif don durumunda kaybettigim olmadi. Genelde bir miktar yaprak yanikligi oluyor ama buna karsi da yaprak ortusunu seyreltilmis yosunla islatmak olumlu bir sonuc verir mi bilmiyorum, denemedim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Ocak ayının 2. haftasına kadar serada kızartma kabağı ve hıyar yetiştirdim. Ocak ayının ilk haftasında -3,-4 derece sıcaklığa dayandılar. Bir sonraki hafta -7,-8 derece olunca bitkiler dondu. Yaptığım sadece potasyumlu gübre kullanmaktı. Bunun etkisini geçen sene dışardaki ürünlerde görmüştüm.

Tohumda ise kaplama ürününde faydasını gördüm. 1 kutunun yarısına ürün kaplı tohum, diğer yarısına kaplı olmayan tohum koydum. Aradaki fark %80 civarındaydı. Kaplı olmayan tohumlar hiç çıkmadı bile.

Düzenleyen birnefestoprak : 23-02-2015 saat 18:39
Eski 23-02-2015, 17:26   #106
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bitkileri dediginiz gibi olabildigince yukselterek dikmeye calisiyorum (mevcut imkanlarla bunu ideal sekilde yapmam zor). Arkadas bitki ekimini bir dereceye kadar, rotasyonu da etkili sekilde bu mevsim uygulayabilecegim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
woow çok güzel açıklamışınız gerçekten.. drenaj sorununu belki sizin fikrinizle uyuşmaya bilir ve ekstra maliyet çıkartsada drenaj konusunda ve uyguladıgınız gubre ve verim toprakda kalması için malçlama yöntemi deneseniz ve drenaj sorununu çözmek içinde düz ekim değil yüksek tümsek ekimden yararlansanız.. ve veriminizi arttırmak için rotasyon ve kardeş bitkileri yan yana ekseniz ve kardeş bitkileri yan yana kullanmamızı istememin nedeni zararlıları uzak tutuyorlar ve verımı arttırıyorlar. sakın yanlış anlamayın dediklerim amacım fikir vermek değil sadece düşüncemi söylemek istedim. sizin çalışmalarınızı aslında çok beğendim. benimde sizin gibi düşüncem olduğu için sizin paylaşımlarınızı zevkle takip ediyorum ve okuyorum.

dongyul ve azorka beğendi.
Eski 28-02-2015, 23:34   #107
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Yeni takintim mantar denemeleri. Ilk olarak cogunluk gibi istiridye mantarlarinin turevleriyle basladim. Ocak sonunda aldigim miseli, icinde geldigi pakette cogaltmak yerine cikartip hasat icin kullandigim sepetlere bolusturdum (biraz daha homojen dagitsaymisim daha iyi olurmus).

Kullandigim malzeme, pastorize edilmis saman, az miktarda karton parcalari ve ictigimiz kahvenin artiklarindan olusuyor (bir sepete bir miktar organik humus da ekledim). Malzemeyi surekli nemli tuttum. Sicakliklarin ve mevsimsel nemin artmasiyla birlikte, mantarlar olusmaya basladi (en alttaki resim). Bir sepetteki uretim sona ermeden, hasat ettigim mantarlardan cogaltarak uretime devam etmek istiyorum.

Mantarlarin tadina biz de bakariz ama bircogu restorana gidecek. Sicakligin yuksek oldugu ve sebze uretiminin dustugu donemlerde, uygun mantar cesitlerini uretmeye devam etmeyi dusunuyorum. Uretim sonrasi geriye kalan malzemeyi de komposta katacagim.

Eklenen Resimler

Eski 14-04-2015, 18:58   #108
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Havalarin isinmasiyla birlikte mantar cesitleri genel olarak uretim acisindan iyi sonuc vermese de tropik iklime uyumlu bir cesit (sari istiridye) icin denemelere devam ediyorum. Bu cesit, dogrudan kompost icinde denenecek.

Bu bahar ilk defa cicek uretimi yapiyoruz. Cicekler, pazarda cok ilgi gordu. Cesit sayisini arttirarak devam edecegim.
Name:  ZKar.jpg
Views: 938
Size:  63.5 KB

Surekli uretim listesine alacagim bir marul, Italienischer. Bu marul, "geleneksel tohumlardan hibritler kadar verim alamazsiniz" propagandasini curuten bir baska ornek. 45-50 cm kadar boylaniyor. Agirlikla ilgili ilk sonuclari paylasirim ama yaprak verimi inanilir gibi degil. Bu cesidi sonbaharda havalarin serinledigi donemde tekrar deneyip en fazla ne kadar agirliga cikartabiliriz ona bakacagim. Restorana normal marul fiyatinin biraz ustunde verilecek. Sonbaharda bir sira bitkiyi de tohumluk icin birakip tohum kataloguna cikaracagim.

Name:  IT1.jpg
Views: 974
Size:  56.0 KB
Name:  IT2.jpg
Views: 926
Size:  66.7 KB

Osmanlı Çileği

Name:  OSM.jpg
Views: 1287
Size:  72.3 KB

Nihayet... Ates karincalarindan firsat kalirsa bol bol tohum alinip cogaltilmasi icin ANATOHUM Projesi gonullulerine gonderilecek.

Bilye Kekik

Name:  Bil1.jpg
Views: 1409
Size:  52.7 KB

Bu cesitle ilgili bilgiye ihtiyacim var. Izmir'e ait oldugu soylenerek bana gonderilmisti. Diger kekiklerden farkli tipik bir ozelligi hakkinda, cesidi dogrulatmak icin isime yarayacak bir bilgisi olan varsa bilmek isterim. Aromasinin muhtesem oldugunu soyleyebilirim.

Eski 14-04-2015, 21:30   #109
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:

Osmanlı Çileği

Eklenti 546742

Nihayet... Ates karincalarindan firsat kalirsa bol bol tohum alinip cogaltilmasi icin ANATOHUM Projesi gonullulerine gonderilecek.

Bilye Kekik

Eklenti 546743

Bu cesitle ilgili bilgiye ihtiyacim var. Izmir'e ait oldugu soylenerek bana gonderilmisti. Diger kekiklerden farkli tipik bir ozelligi hakkinda, cesidi dogrulatmak icin isime yarayacak bir bilgisi olan varsa bilmek isterim. Aromasinin muhtesem oldugunu soyleyebilirim.
Osmanlı çileği olduğu söylenen çilekten bir tanıdıktan alıp dikmiştim. Geçtiğimiz yıl ilkbaharda dikince çileklerini yiyememiştik. Bu yıl muhtemelen ne olduklarını görüp yiyebileceğiz. Kökleri küçük. Ancak çim yerine dikilse olur. Bir yıl içinde bulundukları sahayı tamamen kapladılar. Tohum yerine çilek fidesi gönderilebilecek hale gelecekler muhtemelen.

Bilya kekik genellikle İzmir yöresinden gelmekte. Muhtemelen doğal ortamından kesilerek bağ yapılarak satılmakta. İşin ilginç tarafı aynı kekik Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinin dağlarında bulunduğu bana bir arkadaşım tarafından başka tıbbi bitkiler ile birlikte getirilmişti. Buradaki bir çiçekçiye bir miktar üretim yapıp yurt dışına satan Kütahya'dan bir tanıdıkları tarafından getirildiği söylendi.Onlar da bunları saksılayıp satıyorlardı. Geçtiğimiz yıl satın alarak benim dağbağa iki tane dikmiştim. Tıbbi bitki ticareti yapan ve bunları gören kişi İzmir'de olanlarla bunların aynı olduğunu bir yıl sonra yerine alışınca çok büyüyeceklerini söylemişti. Bu yıl çiçekçide kalanlardan biraz iyi gibi olanlarından aldım. Bakalım söylediği gibi büyüyecekler mi.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2015, 21:41   #110
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Alıntı:

Eklenti 537971

Bir önceki yıl pazarda kekik adı ile satılan ürünün kökleri de olduğunu görünce satın almıştım. Diktiklerimden birkaç tanesi yaşadı. Tohum verdi ve dökülen tohumlardan aynısı çıktı. Geçtiğimiz yıl Eskişehir'den gelen üretici olduğunu söyleyen birinden hazır fidelerden aldım. Her yıl ektiğini kekik olduğunu söylemişti. Bir kısmını buradaki bir arkadaşıma verdim bir kısmını da damlama sulama ile yaptığım fidelerin aralarına diktim. Tabi limon kokulu kekik, limon kokulu fesleğen, reyhan ve iki çeşit de fesleğeni aralara dikmiştim. Kekik olarak aldığım her iki yılında da sonbahar gelince tohum verdi bozuldu ve öldüler. Ben Sn bahcedenn'in Cibrikasını ekemedim. Ancak bu yıl ekeceğim. Muhtemelen ikisi de aynı olduğunu düşünüyorum. Her ikisi de aynı çiçek ve yaprak yapısına sahipler. Sizdekilerin soğuklara dayanması ilginç. Çiçek açmaya yeni başladıkları için olabilir mi. Çiçek açtıktan ve tohumları oluşturduktan sonra bendekiler ölüyorlar. Tek yıllıklar.

Eski 14-04-2015, 21:51   #111
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Geçen yıl dağdan bir bölgede çilek olduğunu gördüğüm köklerden biraz almıştım. Bu yıl diğer çilekler henüz çiçek açamadan minik morumsu çiçekler açtığını gördüm. Bakalım ne çileği çıkacak. Çiçekleri o kadar küçük ise çilekleri de küçük olur muhtemelen.

Eski 16-04-2015, 07:42   #112
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Surekli uretim listesine alacagim bir marul, Italienischer. Bu marul, "geleneksel tohumlardan hibritler kadar verim alamazsiniz" propagandasini curuten bir baska ornek. 45-50 cm kadar boylaniyor. Agirlikla ilgili ilk sonuclari paylasirim ama yaprak verimi inanilir gibi degil. Bu cesidi sonbaharda havalarin serinledigi donemde tekrar deneyip en fazla ne kadar agirliga cikartabiliriz ona bakacagim. Restorana normal marul fiyatinin biraz ustunde verilecek. Sonbaharda bir sira bitkiyi de tohumluk icin birakip tohum kataloguna cikaracagim.
İlginç bir çeşit. Bahar aylarında marulların verimi daha iyi. Yaprakları dağınık çeşitler sanki sıcağa daha dayanıklı oluyor. Şu an bende 7-8 çeşit var, kıvırcık ve parçalı yapraklılar daha geç sapa kalkıyor. Bir de biçime geliyorlar, aynı maydanoz gibi biçiyoruz tekrar büyüyor.

Bir de hibrit marul var mı? Türkiye'deki çeşitler hepsi standart o yüzden soruyorum. Yani uçuk fiyata aldığımız tohumları ekip tohum alabiliriz aslında.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2015, 03:48   #113
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Hibrit cesitleri cok nadiren, eger bir karsilastirma yapacaksam ya da cesidi stabilize edip durayli hale getirmek istiyorsam ekiyorum. Bu sene hic ekmedim.

Marul, cesitlilik bakimindan domatesle yarisabilecek bir derya. 7-10 gun icinde sicaga dayanikli son bir parti daha ekip sonbaharda devam etmek uzere ara verecegim. Gunduz sicakliklari uzunca bir suredir 29-32 C araliginda gidip geliyor. Bir de bicmelik iki salata karisimi tohumu ekip Mayis sonu-Haziran ortasi suresince hasat edebilmeyi planliyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h_dogan Mesajı Göster
İlginç bir çeşit. Bahar aylarında marulların verimi daha iyi. Yaprakları dağınık çeşitler sanki sıcağa daha dayanıklı oluyor. Şu an bende 7-8 çeşit var, kıvırcık ve parçalı yapraklılar daha geç sapa kalkıyor. Bir de biçime geliyorlar, aynı maydanoz gibi biçiyoruz tekrar büyüyor.

Bir de hibrit marul var mı? Türkiye'deki çeşitler hepsi standart o yüzden soruyorum. Yani uçuk fiyata aldığımız tohumları ekip tohum alabiliriz aslında.

Eski 21-04-2015, 04:15   #114
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Gecen sene sonbaharda bir musterimiz, tohum katalogumuzda one cikarmak isteyebilecegimiz birkac ilginc domatesin tohumlarindan hediye olarak gondermisti. Tohumlarin icinde amator uretim sonucu ortaya cikmis cesitler ve varyasyonlariyla cok nadir cesitler de vardi. Onun ustune denemek istedigim tohumlari da ekleyip sonbahar domateslerini oylece yetistirmistim. Onemli oldugunu dusunduklerimi gostereyim:

Musterimizden gelen cesitler:

Texwine (amator uretim)

Muthis bir cesit. Asidite/seker orani cok iyi. Meyvelerin tamami 0.5-1 kg arasinda degiskenlik gosterdi. Hem meyve agirligi bakimindan hem de meyve sayisi bakimindan verim cok iyiydi.

Name:  Texwine1TSP.jpg
Views: 772
Size:  33.1 KB

Daha once denemek isteyip firsat bulamadigim bir Brandywine kultivari: Cowlick's Brandywine.

Name:  CBRW1TSP.jpg
Views: 775
Size:  43.7 KB

Lezzet cok yukarlarda. Uretime gec gecen ama kesinlikle beklemesi degen bir cesit. Hatri sayilir miktarda meyve dokup verim birden sonlaniyor.

Tohumunu temin edip denediklerim:

Cherokee Purple (Patates yaprakli kultivar). Cherokee Purple'in cok az bilinen bir kultivari. Bir amator ureticinin cok taze olmayan bir stogundan cok az sayida cimlenen bitkilerden tohumunu cogalttim. Verim, normal yaprakli Cherokee Purple'dan daha iyi. Lezzet cok iyi.

Name:  CPPLTSP.jpg
Views: 790
Size:  32.8 KB

1884 Purple. Bu cok iyi bir cesit. Hem en erken meyve doken cesitti hem de lezzet/meyve boyu/verim acisindan cok tatmin edici sonuclar verdi. 0.5 kg'a varan meyveler de verdi ama genel olarak orta boy meyveli diyebiliriz.

Name:  1884PurpleTSP.jpg
Views: 790
Size:  48.5 KB

Vorlon. Bu cesit, Cherokee Purple ile Pruden's Purple hibritlenerek elde edilmis (simdi durayli); patates yaprakli, iri meyveli, yuksek verimli, oldukca iyi lezzete sahip bir cesit. Pazarda/restorana satmak icin birkac fideyle listeye almayi dusunuyorum.

Name:  VorlonTSP.jpg
Views: 803
Size:  32.6 KB

Burada bir not duseyim: Pruden's Purple, ulkenin kuzeyinde hastalik dayanimi/erkencilik/lezzet acisindan cokca tercih edilen bir cesittir. Onumuzdeki sonbaharda bu cesidi de kataloga cikarmak icin uretime alacagim.

Eski 21-04-2015, 04:27   #115
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ve bana gore bugune kadar denedigim pembe (ve diger butun) domatesler icinde zirveye oturan bir cesit: Dester. Tek kelimeyle bir lezzet cumbusu diyebilirim. Once yuksek seker oraniyla giris yapiyor sonra o eskilerden kalma domateslerin asiditesiyle birlesip butun damaga dagiliyor. Karmasik ve muhtesem! Hem bu kadar lezzetli hem de 70-80 gun araligi gibi 500 gr'a kadar cikan bir meyve buyuklugu icin erken sayilabilecek bir surede hasada geliyor. Asagidaki resim gecen sene ilkabahar sonundan...

Name:  DesterTSP1.jpg
Views: 811
Size:  41.5 KB

Eski 21-04-2015, 19:27   #116
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

2014 Agaclar.net Tohum Paylasim Etkinligi'nden gelen bazi tohumlar:

akcabardak; Istanbul Ispanagi
Tohumluk birakildi.

Name:  IstanbulIspanagi.jpg
Views: 797
Size:  49.5 KB

pares; kisnis ve marul

Kisnisi ekmekte biraz gecikmistim. Cabucak tohuma kalkti. Aromasi harika yalniz. Tekrar degerlendirmek gerekecek.

Name:  KisPar.jpg
Views: 786
Size:  60.9 KB

Kirmizi yaprakli marul da bence kayda deger bir cesit yalniz seleksiyon yapmak gerektigini dusunuyorum. Tohumda biraz karisiklik var. Asagida resmini gosterdigimden tohum alacagim.

Name:  KirPar.jpg
Views: 788
Size:  70.6 KB

bahcedenn; kivircik marul

Bu cok guzel bir marul. Biraz daha iri olmasini dilerdim. Lezzeti ve yaprak yapisi cok guzel. Hastalik direnci de iyi gibi duruyor. Tohumluk yetisirse kataloga cikaracagim.

Name:  Kivbah.jpg
Views: 760
Size:  61.2 KB

Eski 24-04-2015, 17:46   #117
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Gecen mevsim yetistirdigim marullardan birisi, ABD'de biyodinamik tarimin onculerinden Alan Chadwick'in gelistirdigi Chadwick's Rodan:

Name:  Chadwick's Rodan.jpg
Views: 751
Size:  73.0 KB

Bu da ayni tohumdan yetistirdigim, diger koklere gore daha genis yaprakli (yaprak uclari oburleri kadar sivri degil) ve renkleri daha belirgin olan kok. Bundan tohum aldim, tekrar deneyip bakacagim. Sonuc istikrarli olursa, tohumunu kataloga cikaracagim.

Name:  ChadRodOff.jpg
Views: 765
Size:  66.2 KB

Daha onceki mesajlardan birinde resmini gosterdigim Italienischer. Bunlarin ekili oldugu yerde organik madde miktari cok zengin degil ve topragin durumunu iyilestirmeye calisiyorum. Buna ragmen rastgele sectigim marullardan birisi 524 gr geldi. Bundan daha buyuk olan bir kok daha var; onu tohumluk biraktim.

Name:  IT3.jpg
Views: 726
Size:  47.7 KB

Eski 24-04-2015, 18:42   #118
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Uzunca bir aradan sonra Florida'ya Nisan'da kar yagdi (Surround WP-kaolin uygulamasi)

Name:  SWP.jpg
Views: 743
Size:  71.1 KB

Bu uygulama icin daha once sirta takilan, genis depolu profesyonel amacli puskurtuculerden kullanacaktim, ki onun puskurtme delikleri de daha ince, ama pompasi arizalandi. Bir bakima bel fitigim acisindan da cok da fena olmadi Bunun yerine, basit, yaklasik 4 lt'lik (~1 gal) kapasiteye sahip, elde tasinabilen bir alet kullaniyorum. Genel olarak gozlemim, benim uygulamamdan dolayi, malzemenin dagilma yogunlugunun homojen olmamasi (genelde bitki gelistikce alttaki yapraklara erismek zorlasiyor) ama ideal gozukmese de bekledigim gibi bir film tabakasi olustu (daha yogun degil de cok ufak binlerce nokta halinde yaprak yuzeyine dagilsaydi daha iyi olurdu-bir anda tek bir yuzeye uygulama suresini de azaltmaliyim gibi duruyor) ki malzemenin etkinligini olctugum uc gozlemim oldu:

- Bizim iklimimizin kosullarinda bu mevsimde elde edebilecegimiz meyve tutumunda yuzde birkac yuz artis var.
- Bu mevsim bitkilerde tek bir sune gormedim (yalan olmasin, dun tek bir tane bir dalda gordum ama bunun disinda abartmadan soyluyorum bu anlamda hicbir sorun yok).
- Yavas yavas tropik yagmurlar donemine giriyoruz ve yagmurlarimiz cok siddetli olur ama son birkac haftadaki birkac siddetli yagmurdan sonra bile film tabakasi bitki ortusunde kalmaya devam ediyor (ben yine de uygulamayi yineledim).

Bizim sartlarimizda bu mevsimde ayni cicek dalindaki birkac cicekten 1-2 tanesi meyveye donerken simdi bircok dalda %100 ve buna yakin sonuclar soz konusu (cicekten meyveye donum yuzdesi yetistirilen cesitle de ilgili bir durum ama hemen her cesitte ayni sonuclari elde ettim). Bunun yaninda su ana kadar hicbir fungisit kullanmadigimi da belirteyim.

Birkac resim:

San Marzano'nun ozel bir seleksiyonu (bu resimdeki kurtcuga dikkat, buna sonraki mesajda deginecegim)

Name:  SM2.jpg
Views: 755
Size:  51.2 KB

Daha once tek bir tohumdan dal koklendirmesiyle kurtarmaya calistigim Bartin Pembesi (bu arkadasimizla 1 yila yakin bir suredir guresiyoruz ama sonunda tohum alabilecegim gibi gozukuyor )

Name:  BP.jpg
Views: 724
Size:  55.3 KB

Ilginc yaprak yapisiyla Silvery Fir Tree (bir meyvede kurt zarari goruluyor)

Name:  SFT.jpg
Views: 766
Size:  60.8 KB

2011'de ulkenin kuzeyindeki gec yaniklik hastaligini atlatan tek cesit olan Legend:

Name:  Legend.jpg
Views: 700
Size:  59.0 KB

Eski 24-04-2015, 19:12   #119
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Yukardaki en son mesajimda gorulen kurtlar bir sekilde Surround WP uygulamasinin soz konusu olmadigi, uygulamanin etkin sekilde yapilmadigi veya yagmurdan etkisinin azaldigi bir donemde ortaya cikmis olabilir (hangi zararliya pratikte ne kadar etki ediyor onu da henuz bilemiyorum).

Neticede bircok domateste yukarda San Marzano ustunde gozuken kurtcuktan yuzlerce, birkac domateste de sayilari 5-10 arasinda degisecek kadar boynuzlu yesil domates kurdundan vardi. Ilki genelde yaprak ortusune saldirip meyvelere pek zarar vermiyor ama ikinci gruptan tek bir kurt tek basina butun bitkiyi kisa surede mideye indirebilir. Elimde gecen seneden bir miktar Bacillus thuringiensis (BT) kalmisti ancak etkili bir uygulama icin koloni seviyesinin yuksek oldugu taze urun alip kullanmayi tercih ettim. Sonuclari hic bu kadar yakindan fotograflama sansim olmamisti. Uygulamadan bir gun sonra:

Name:  GTH1.jpg
Views: 746
Size:  34.7 KB

Name:  GTH2.jpg
Views: 739
Size:  45.7 KB

Bu da 2. resimdeki kurtcukla ayni bitki ustundeydi ama ya bir sekilde kurtuldu ya da kurtulamadi da beslenmeyi kesti ve akibeti digeri gibi olacak:

Name:  GTH3.jpg
Views: 735
Size:  45.1 KB

Boylelikle kurtlari da bertaraf ettik. Bundan sonraki asamada hastaliklarla ilgili yakindan takip gerekecek. Duruma gore, bir bakteri salgisindan uretilen Rhamnolipid ozlu yeni bir urunu denemeyi dusunuyorum.

Eski 06-05-2015, 20:22   #120
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Emcelli Biberi

Yerel yonetim sinirlarinda degisiklik yapan yasanin kabulunden sonra koylelerin mahallelere donusturulmesinin de etkisiyle ekim alani iyice darlasan Emcelli (Manisa) Biberi. Bir aksilik cikmazsa, tohumu bu seneki tohum paylasim etkinliginde ANATOHUM Projesi'nin cocuk yetistiricisi olan Gülsu45 tarafindan cogaltilip oncelik proje yetistiricilerine verilmek uzere dagitilacak.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024