agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2291Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-12-2014, 19:44   #61
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Burdaki kucuk bir tohum sirketinden tohumunu temin ettigim Bunias orientalis. Bu bitki, yurtdisinda Turkish Rocket (Türk Rokası) olarak geciyor. Anavatani Anadolu oldugu halde bugun, savaslar sirasinda tasindigi tahmin edilen, Avrupa'da yaygin olarak bulunuyor. 20-30 gunde cimlenen tohumlarinin cimlenme yuzdesi oldukca dusuk gibi gozukuyor.

Name:  TR.jpg
Views: 1499
Size:  59.1 KB

Bu asagidaki resim de F. Houttuyn (modern taksonominin babasi olarak kabul ediliyor) ve J. van der Burgh tarafindan yazilan ve 1761-1785 yillari arasinda Amsterdam'da basilan Natuurlyke Historie of Uitvoerige Beschryving der Dieren, Planten en Mineraalen (Hayvanlarin, Bitkilerin ve Minerallerin Dogal Tarihi ya da Ayrintili Tanimlamalari)'de yer alan cizimlere ait. Cizimler (gravur dersek daha dogru olabilir), J. C. Philips ve G. Philips isimli sanatcilar tarafindan yapilmis. Ortadaki resim, Bunias orientalis'tir. 250 yillik bu cizimle Hollandali bir kolleksiyoncu araciligiyla tesadufen karsilastim. Onemli bir belge...

Name:  TRWM.jpg
Views: 1479
Size:  48.0 KB

* En soldaki cizim, Draba muralis'e, en sagdaki cizim de Cleome dodecandra'ya ait.

Düzenleyen birnefestoprak : 18-12-2014 saat 22:01
birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 21:19   #62
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Fide uretimi icin kullandigimiz, kendi yaptigimiz seradan fotograflar...

Sera malzemesinin cogu, ciftlikte kullanilmayan tavuk kumesi cerceveleridir. Ek olarak ev malzemeleri magazasindan aldigimiz tek malzeme, resimde gordugunuz oluklu cati plastigi (iki parca halinde). Plastik ve duz degil oluklu cunku hem yagmur sularini yagmur oluguna daha kolay aktaracak hem de siddetli yagmurlarda yagmur siddetini bolerek cati yuzeyine yayacak. Catiyi, sera icindeki fideleri yagmur darbelerinden korumak icin on ve arka kenarlardan biraz disari tasacak sekilde monte ettik.

Bir de seranin on yuzeyinde gozuken en ustteki dikdortgen bolme, ilkin baska bir nedenle bos birakilmisti. Once serayi plastikle kaplayip, havalandirma icin, ust kismini kapanip acilabilen bir bolme seklinde dusunmustuk (isinan hava yukselir ki ilkbahar sonunda ve yaz basinda sera ici sicaklik hem bizim hem bitkiler icin dayanilmaz olacakti ve bu sicak havayi disariya verecek bir sistem kuracaktik). Daha sonra sera etrafini tamamen acik birakmaya karar verdim cunku zaten kisin bitkileri kurutacak soguk havalari tecrube etmiyoruz dolayisiyla bu anlamda bitkileri korumayi gerektirecek bir durum cok nadiren soz konusu oluyor (bir de tabii bu aylardaki bitkiler, soguga gorece daha dayaniklilar). Cok soguk olursa da fideleri arkadaki hazir aldigimiz seralara aktarabiliriz. Bir de bitkiler, hava sirkulasyonundan cok memnunlar. Belki tek eksik, fideleri koydugumuz masanin kenarlarini citayla dolanmak olabilir. Hava ruzgarli oldugunda, cok nadir de olsa fideler devrilip yere dusebiliyor.

Masalarin dengesi onemli. Bu yuzden bacaklar, hem uzun eksen boyunca hem de kisa kenarlar boyunca birbirine ahsapla baglandi (bir de masa yuzeyinden yere dogru inen bir orta bacak var). Masalarin seranin icinde kalan uzun eksenleri de bos. Bu da depolama icin olanak sagliyor. Disarda birakilabilecek malzemeleri burda tutuyoruz. Bir de iki masa arasinda rahatca hareket edebilecegimiz kadar bosluk birakmayi unutmadik.

Name:  GH1.jpg
Views: 1417
Size:  68.5 KB

Sera ayaklari yere 25-30 cm kadar girecek sekilde gomulup ayrica birer ahsap parcayla saglamca sabitlendi.

Name:  GH2.jpg
Views: 1437
Size:  70.9 KB

Cati, yagmur suyunu toplamak icin egimli tasarlandi. Cati plastigi, sulari yagmur oluguna bosaltiyor.

Name:  GH3.jpg
Views: 1352
Size:  50.9 KB

Yagmur oluguna dolan sular da her ikisinin hacmi de yaklasik 200 lt olan su toplama ficilarina bosaliyor. Olugun, bir kapagi var. Eger cok yagmur yagdiysa ve biz kullanamadan ficilardan birisi dolduysa, o ficinin oldugu tarafi kapakla bloke edip sularin diger ficiya akmasini sagliyoruz. Yalniz burda, olugun oturdugu cati ekseninin duz olmasina ve bir tarafa dogru daha egimli olmamasina dikkat etmek gerek. Aksi durumda, ficilardan birine su akisi zorlasir. Yagmur cok yagdiginda toprak sivilastigi icin, ficilarin oturdugu beton kaliplarin dengesi bozulabiliyor; boyle olunca ficiyi indirip yuzeyi tekrar duzlemek gerekebiliyor (belki bunun icin, kaliplarin altina su gecirmeyen bir malzeme yerlestirilebilir).

Name:  GH4.jpg
Views: 1393
Size:  74.4 KB

Kullandigimiz ficilari, tarim malzemeleri satan bir dukkandan aldik. Daha once zeytin depolamak icin kullanilmislar; biz de geri donusturduk. Her iki ficinin hacmi de 200 lt kadar. Ficinin muslugu yoktu, alt tarafta matkapla bir delik acarak muslugu monte ettik. Araliksiz birkac saat yagan bir yagmurla, bu ficiya hatri sayilir miktarda su doluyor. Normalde kuyumuz arizali oldugu icin, sulamada sehir suyu kullanmak zorundayiz ama fideler icin, cok kurak gecen bazi donemler haric, butun ihtiyaci bu ficilardan sagliyoruz. Fidelere uyguladigimiz mikroorganizma solusyonlarindan tam verimi alabilmek icin yagmur suyu birebir... Fideler saglikli olursa, hem urun hem de tohum hasatinda yasayacagimiz sorunlar azaliyor.

Ficilar aslinda bir kapakla birlikte gelmisti. Haliyle su akisini saglamak icin kapagi cikarip kucuk delikli sineklik taktik. Bu sekilde hem dal parcalari ve yapraklar ficinin icine girmiyor hem de sivrisinekler yuvalanmiyor.

Name:  GH5.jpg
Views: 1355
Size:  53.3 KB

Eski 27-12-2014, 04:34   #63
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Daha once Karadeniz kara lahanasi yetistirenler veya pazardan alip yemegini yapanlar asagidaki resme bakarak, bildikleri kara lahanadan farkli olup olmadigini, farkliysa farklarini yazabilirler mi lutfen? Tarim aletinin bicak uzunlugu 15 cm'den biraz daha fazladir; bunu goz onune alarak bitkinin yaprak genisligi ve uzunlugu hakkinda bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrica yaprak dokusu hakkinda da yorum yapabilirseniz (bildiginiz kara lahanayla ayni mi farkli mi, farkliysa sizce farklar nedir) sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 27-12-2014, 07:36   #64
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu mesajda bahsettigim Bunias orientalis gelisiyor. Bir sure sonra tohum cogaltmak uzere saksiya (duruma gore yere) alinacak.

Eklenen Resimler

Eski 27-12-2014, 07:37   #65
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın birnefestoprak,

İşe yarar mı bilemiyorum ama diktiğim karalahana fidelerim bu mesajda mevcut. Bu mesajın son fotoğrafında da çiçeklerinin fotoğrafı var.

Yetişkin olduğu zaman yaprak boyu 15 cm. den büyük olacak. Bana farklı gibi geldi.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2014, 07:44   #66
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Tesekkur ederim. Yani sizinkiler benim gosterdigim resimdeki kadar iri yaprakli mi oluyor? Yaprak uzunlugu ve genisligi daha kucuk olan bir cesidi daha once hic yetistirdiniz mi/yemeklerde kullandiniz mi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
Sayın birnefestoprak,

İşe yarar mı bilemiyorum ama diktiğim karalahana fidelerim bu mesajda mevcut. Bu mesajın son fotoğrafında da çiçeklerinin fotoğrafı var.

Yetişkin olduğu zaman yaprak boyu 15 cm. den büyük olacak. Bana farklı gibi geldi.

azorka beğendi.
Eski 27-12-2014, 08:15   #67
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Gecen haftaki hasadin bir bolumu (bunlar restorana gitti):

Name:  HARDEC14.jpg
Views: 1063
Size:  72.6 KB

Italyan rezeneleri gectigimiz 2 hafta icinde hasat edildiler.

Name:  FL1.jpg
Views: 1356
Size:  57.4 KB

Dunyalar guzeli bu Italyan radikasini (Rossa di Treviso; en cok bilinen Italyan cesididir) da bugunlerde parti parti hasat ediyorum. Resimdeki bitki, yapraklari henuz tam bas yapmamisken Aralik basinda goruntulendi. Normalde Cin lahanasi gibi bas yapmasi gerek ama bu mevsimde havalar serinlemesine karsin, bizim iklimimizde yine de yeterince soguk degil. Daha soguk havada yapraklar birbirine iyice kenetlenecekti.

Name:  RDT1.jpg
Views: 1096
Size:  66.0 KB

Eski 27-12-2014, 18:37   #68
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

2 hafta oncesinden bir mor domates cesidi... Ipi ilk gogusleyen bu oldu, bugunlerde meyveler kizariyor.

Name:  1884Purple1.jpg
Views: 1133
Size:  45.0 KB

Genel olarak butun bitkilerin iki kere sele ugramasi, asiri yagislarin geldigi donemlerde havalarin oldukca soguyup isinmasina bagli olarak yapraklarda yaniklik ve kontrol altinda tutulan ufak tefek hastaliklardan sonra oldukca iyi bir domates mevsimi gecirdigimizi soyleyebilirim (yavas yavas daha ciddi hastalik belirtileri basladi). Bunda mevsime yayilmis sicakligin ve nemin azalmasinin cok katkisi var ama artik belli bir rutine oturtmaya calistigim uygulamalar netlestikce aldigim sonuclar cok daha iyilesiyor.

Ozetle hastalikla mucadelede kullandigim urunler/uygulamalarim:

1. Fide asamasinda, Streptomyces lydicus ile bu mesajda listesini verdigim yararli mikroorganizma urununu koklere yedirmek. Streptomyces lydicus'u iceren urun Turkiye'de var. Bu, benim icin bahcenin bir vazgecilmezi ve tavsiye edebilecegim cok iyi bir urun.

2. USDA arastirmalarinin sonucu olan ve ozellikle son yillarda kullanimi artan, icerigini temel olarak Trichoderma virens'in olusturdugu urunun yine fide asamasinda koklere yedirilmesi. Bu urunu daha sonra bir kere de buyume asamasinda yere uyguladim. Bu urun de cok yakinlarda Turkiye'ye gelmis gozukuyor. 1. maddedeki urunlerle birlesince oldukca etkili bir savunma mekanizmasi olusturdugu anlasiliyor. Denemeye devam edecegim.

* Selden sonra mikroorganizma uygulamalarini yenilemek durumunda kaldim cunku o kosullar, kolonilerin sagligi acisindan icin iyi degil.

* Onceki mevsimde gubrelenmis olan alana dikilen domateslere hicbir kati gubre (keci gubresi) vermedim.

* Daha once butun domatesler/biberler icin Epsom tuzlari kullanacagimi belirtmistim (Florida topraklari ozellikle Mg acisindan cok zayif). Bu uygulamadan vazgecip butun fidelerin dibine bir avuc kadar icinde Ca ve Mg takviyesi (ayni zamanda yararli mikroorganizmalar icin cok iyi bir besin kaynagi olan kitin) icin karides gubresi de bulunan organik bazli bir karisimdan verdim. Bu uygulamayi ciceklenme asamasinda sivi balik gubresiyle destekledim.

Onumuzdeki mevsim sicakliklarin ve zararli populasyonunun artmasiyla birlikte, yukardakilere ek olarak Kaolin kili uygulamasi yapilacak. Bir de planlamasi buyuk oranda tamamlanan asilama konusunda zaman bulabilirsem birkac uygulama yapmak istiyorum (ilk defa deneyecegim). Bunun icin, kok bitki olarak son zamanlarda domates asilamasinda populer olan bir F1 cesit kullanmayi dusunuyordum ama Sn MeyveliTepe bu mesajda Everglades cesidinden bahsetmis. Bu da denemeye degecek bir kok bitkisi olur.

Yetistirmeyi en cok sevdigim bitkilerden biri domates ve iklimimizin zorlu kosullarinda basarili bir domates mevsimi gecirebilmek icin mumkun olan her yolu denemekte kararliyim

Düzenleyen birnefestoprak : 28-12-2014 saat 00:12
Eski 27-12-2014, 19:37   #69
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bir domatesi kurtarmak-1

Yaptigim isin stresi az degil Asagidaki resimde gordugunuz fide, burda bir uyemizin daha once tohumunu gonderdigi Bartin'a ait bir domates fidesi. Yanlis hatirlamiyorsam elimde uc ya da dort tane tohum vardi. Bunlardan cimlenen tek fide ilk once bir zararli tarafindan toprak seviyesinden kesilmisti. Sonra o fideyi fide topragina gomerek kurtardim. Daha sonra gelisen fide bu sefer de toprak seviyesinden curumeye baslayinca bu sefer daha ciddi bir koklendirme yapmak gerekti cunku eger fide irilesmisse, topraga gomulerek koklendirmesi daha zor oluyor.

Name:  BDK4.jpg
Views: 1524
Size:  62.8 KB

Koklendirme islemi icin koklendirme hormonu degil Azospirillum brasilense icerigine sahip ozel bir urun kullandim. Bu mikroorganizma, vegetatif buyumeyi ve dogal yollardan kok gelisimini tesvik ediyor.

Once, urunu suda (icme suyu kullandim) cozduruyorum (renk, inert maddeden kaynaklaniyor).

Name:  BDK1.jpg
Views: 1447
Size:  34.2 KB

Cimlendirme/fide malzemesini cozeltiye atip iyice emmesini sagladim.

Name:  BDK2.jpg
Views: 1492
Size:  29.3 KB
Name:  BDK3.jpg
Views: 1466
Size:  40.4 KB

Eski 27-12-2014, 19:49   #70
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bir domatesi kurtarmak-2

Steril bir makasla, fideyi saglikli bir noktasindan kestim

Name:  BDK5.jpg
Views: 1379
Size:  50.3 KB

ve soz konusu cozeltiye daldirdim (fide, kesik yerinden iyice yedirilmis olacak).

Name:  BDK6.jpg
Views: 1457
Size:  41.2 KB

Son olarak, cimlendirme malzemesinin icine gomdum. Bundan sonra, malzeme kurudukca sulayacagim. Onun disinda hicbir solusyon/sivi gubre eklemeyecegim. Bir de fideyi dogrudan gunes almayan golge bir yerde tutacagim.

Name:  BDK7.jpg
Views: 1448
Size:  44.4 KB

Fide, yeniden koklenme asamasinda girdigi soku atlatmaya calisirken, yapraklari porsumus durumda kalacak. Arada bir koklenip koklenmedigini anlamak icin fideyi hafifce yokluyorum. Koklendigini anlamanin bir yolu da yapraklara geri gelen canlilik ve irilik, fidenin boy atmasi ve yesil tonlarindaki canlilik. 7-10 gun sonra sonuc su:

Name:  BDK8.jpg
Views: 1558
Size:  43.5 KB

Bundan sonra fideyi, icinde besin de olan saksi topragina aldim. Burda iyice serpildikten sonra da topraga. Topraga alma konusunda karar vermekte zorlandigimi soylemeliyim cunku Ocak ayindan itibaren hava iyice soguyacak ve donla karsilasmamiz mumkun. Bu yuzden toprakta biraz boy atip dallandiktan sonra, yan kollari koklendirerek bitkiyi sonraki ekim mevsimine tasiyacagim. Bu durumda, yerdeki fide olse de izole bir ortamda cesidi muhafaza etmis olacagim.

Name:  BDK9.jpg
Views: 1478
Size:  69.5 KB

Eski 27-12-2014, 21:33   #71
Ağaç Dostu

loveforlife's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2012
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Daha once Karadeniz kara lahanasi yetistirenler veya pazardan alip yemegini yapanlar asagidaki resme bakarak, bildikleri kara lahanadan farkli olup olmadigini, farkliysa farklarini yazabilirler mi lutfen? Tarim aletinin bicak uzunlugu 15 cm'den biraz daha fazladir; bunu goz onune alarak bitkinin yaprak genisligi ve uzunlugu hakkinda bir fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrica yaprak dokusu hakkinda da yorum yapabilirseniz (bildiginiz kara lahanayla ayni mi farkli mi, farkliysa sizce farklar nedir) sevinirim.
Sayın birnefestoprak,

Ben sizin bitkinizi, bizim bildiğimiz kara lahanaya benzetemedim. Elimde hiç fotoğraf yok ama bizdeki kara lahanalar tıpkı SDurul'un fotoğrafındakiler gibi gri yeşil oluyor. Özellikle sarmasını zaman zaman yaptığım için iyi tanıdığım bir bitki. Çok irileşen yapraklar kartlaşmış ve damarlanmış olabiliyor. Sizinkiler daha iri gibi geldi. En kısa sürede fotoğraflamaya çalışacağım sizin için... Saygılar, selamlar....

loveforlife Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2014, 22:16   #72
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Yani sizinkiler benim gosterdigim resimdeki kadar iri yaprakli mi oluyor? Yaprak uzunlugu ve genisligi daha kucuk olan bir cesidi daha once hic yetistirdiniz mi/yemeklerde kullandiniz mi?
15 cm.lik bıçak baz alındığında bizdeki karalahanaların yaprakları kesinlikle daha büyüktüler.

Dökülen tohumlardan tekrar çimlenmişler, gittiğimde tekrar fotoğraflayabilirim. Ya da yaprak büyüklüğü hakkında yorum yapabilirim.

Yaprak uzunluğu ve genişliği daha küçük olanı daha önce hiç yetiştirmedim.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2014, 22:33   #73
Yeni Üye

hyg42's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2012
Birnefestoprak bende iki çeşit var 1 yalova yapraklar kısa yuvarlak 2 karadeniz ise sizin resimdekinden koyu renk uzun yani sizinkiyle eşdeğer

hyg42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2014, 01:25   #74
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Eger hasat zamani geldiyse ikisinin yapraklarini yanyana koyup resmini cekebilir misiniz? Yalova dediginiz cesidi ticari tohumdan mi yetistirdiniz?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hyg42 Mesajı Göster
Birnefestoprak bende iki çeşit var 1 yalova yapraklar kısa yuvarlak 2 karadeniz ise sizin resimdekinden koyu renk uzun yani sizinkiyle eşdeğer

Eski 04-01-2015, 06:06   #75
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu mesajda bahsettigim marullarin alti tanesi asagida goruluyor. Bilecik1 ve Bilecik2 olarak belirttiklerim farkli tohum rengine ait olduklari icin ayrildi (bu durum, tohumlar bana gonderilirken belirtilmisti). Altinda Irak yazan cesidin tohumu zamaninda Turkiye'den toplanirken kaynaginin Irak'ta bir pazar oldugu belirtilmis (bunun sicak havalarda tohuma kacma direnci yuksek olabilir).

Havalar normallerin ustunde sicak gidiyor (bugun 28 dereceyi gorduk). Marullarin saglikli bir degerlendirmesi icin ANATOHUM Projesi gonullulerinin yardimi gerekecek Zonguldak'a ait olan cesidin yaprak ucu yanikligina olan direnci az gibi gozukse de bunun yaprak seklini cok sevdigimi belirteyim. Bu batinda yukari dogru yapraklari birbirine sikica kenetlenmis (Yedikule tipi) bir cesit yok (tamami gevsek yaprakli gozukuyor). Varsa bile, bas yapmama nedeni hava sicakliginin yuksek olmasi olabilir.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2015, 06:13   #76
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ciftlikten, keci peyniri icine karistirmak uzere Nasturtium yetistirmemi rica ettiler. Asagidakilere ek olarak bir de kirmizi ciceklisinin resmini cekmistim ama onu bulamiyorum (asagida, en usttekini cok sevdim). Tatlari cok guzel, sert aromali bir roka cesidi kivaminda oldu. Sanirim onumuzdeki hafta sonuna yapilacak peynirlere yetecek kadar cicek alabilecegiz. Bu sene pazarda satmak uzere bir miktar cicek ekecegim.

Eklenen Resimler

Eski 12-01-2015, 19:27   #77
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Restoran icin birkac haftadir bu miktarda, biraz daha az veya cok hasat yapiyorum.

Name:  9OC15.jpg
Views: 945
Size:  71.0 KB

Yeni mevsim planlamasi, yeni ekilecek tohumlarin secimi, alan temizligi ve baska bircok is biraraya geldigi icin onumuzdeki birkac hafta bu tempoda biraz gerileme olacak (ardisik ekim isleri aksadi).

Yine birkac haftadir domates hasat ediyorum. Tohumluk ayrilip katalogumuza cikarilacak meyvelerle satilacak meyvelerin oranini iyi ayarlamak gerekiyor. Dun hasat ettiklerim (bir meyve haric, hepsi toplamda yeni denedigim atalik bir Amerikan cesidinin iki bitkisinden hasat edildi; meyve tutumu, verimi ve lezzeti cok iyi):

Name:  PurpVor.jpg
Views: 941
Size:  70.0 KB

Bugunlerde uzerine cokca zaman harcadigim konular:

1) Restorandan Florida'da yerel ciftliklerden (ve bizden) satin aldiklari gobekli marulun yeterince buyuk olmadigi, bu yuzden de tek bir marulun gobegi Sezar salataya yetmedigi icin tek porsiyonda 3-4 tane gobek kullanmak zorunda kaldiklari ve yine buna bagli olarak da o salatadan para kazanamadiklari konusunda bir yorum aldim (bu arada salatayi hakkiyla, ancuez kullanarak yapiyorlar). Ciftciler farkli gobekli marul cesitlerini denemek istemiyormus; ustune bir de "burda marul zaten zor" diyorlarmis (bu heryerde gorulen bir hastalik; hem denemiyorlar hem de burda olmuyor diyorlar ). O gunden beri bircok farkli gobekli marulu deneyip restoran icin en uygun olanini secmek uzerine calisiyorum. Burda, Kaliforniya'daki oranik tarim standartlarini yakalamak istiyorsak, onemsiz gibi gozuken ayrintilarin ustunde durarak ve sefin yorumlarina kulak kabartarak calismamiz gerek.

2) Bu hafta icinde yeni mevsim icin domates, biber ve patlican tohumlari ekilecek. Domates asilamasi icin calismalar yapilacak.

3) Yeni takintim mantar. Son gunlerde bol bol kaynak taramasi yapip, onemli kitaplari satir satir okuyorum. Mantar yetistiriciligi uretim planlarima yeni bir boyut getirecegi gibi, toprak sagligi-bitki gelisimi arasindaki iliskiyi daha iyi anlamama yardimci olacak. Oncelikle istiridye mantariyla ilgili calisma yapacagim.

4) Cicek tohumlari ekildi. Bunlardan yapilacak fideleri, uretim bahceleriyle ev bahcesi arasinda dagitmayi dusunuyorum.

Eski 23-01-2015, 05:40   #78
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Daha once Sn bahcedenn'in tohum etkinligiyle gonderdigi Balik Biberi'nin tohumunu arttirmak icin 2. dikimini 2014 sonunda yapmistim. Bunu ayrica dikmemin nedeni, meyvelerin tipik sekilde bendeki baska bir Balik Biberi tohumuna gore daha uzun meyveler vermesiydi.

Name:  BB2.jpg
Views: 1094
Size:  54.7 KB
Name:  BB3.jpg
Views: 1199
Size:  49.7 KB

Sonuc olarak, Sn bahcedenn'in tohumundan seleksiyon yaparak ilerleyecegim ve bu tohumu,

Turkce'de Balık (Kültivar Erdinç)
Ingilizce'de Balik (Erdinc Strain)

adiyla katalogumuza cikarip uluslararasi dolasima oyle acacagim. Bizim cesitli kataloglar araciligiyla tanitilmayi hakeden cok iyi amator yetistiricilerimiz var ve her ne kadar cok gecmis kalmis olunsa da bu konuda yerlesik bir yerli jargon ortaya koymamiz gerek.

Eski 23-01-2015, 07:46   #79
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Bende de 2 yıldır ektiğim Jalapeno biberlerin arasında çıkan bir çeşit var. Jalapenodan daha tombul. Bu sene de ekeceğim bakalım nasıl bir gelişim gösterecek.

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2015, 07:52   #80
Moderatör

h_dogan's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2007
Galeri: 22
Bakın burada fotoğrafları var.
h_dogan / Bahçe

h_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2015, 21:58   #81
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
gercekten çok güzel görünüyor ellerinize sağlık

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2015, 21:37   #82
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

ho mi dediğiniz alet çok güzel bende korede kullanma fırsatım oldu çok rahat ve kökleri çok iyi sökmeyi sağlıyor. korede aldıgım halde türkiyeye getiremedim bir türlü sorun çıkarttılar öylece bıraktım. yaptırmaya calıstım resmını gosteermeme ragmen bana tuhaf bişi yaptılar astarı yuzunden pahalıya geldi sanırım 2 yıl once 50 tl ıstemıslerdı..

bahceniz gercekten çok güzel

Alıntı:
Bahcede/tarlada kullanilan aletlerin yapilan isin kalitesini onemli olcude arttirdigini dusunuyorum. Uygulamalarimizin vazgecilmez aletlerinden ikisi:

Ho-Mi: Kore'ye ait bir geleneksel, ot sokmekte kullandigimiz, alet. Genis agziyla otlari kokunden sokmek icin birebir.
Eklenti 512430

Cobra Head: Bu da Amerikan yapimi, otlarin temizlenmesinde cok etkili bir alet. Bunun agzi daha dar ve uzun oldugu icin, yetistirdigimiz bitkilerin koklerine zarar vermeyecek bir kultivasyona imkan sagliyor.
Eklenti 512431

Kok sebzeleri yikama tablasi: Yine esimin, verdigim tasarim ustune, ciftlikteki malzemeleri geri donusturerek yaptigi (durduramiyoruz, surekli yapiyor) ve kok bitkileri (turp, pancar, havuc vs) yikamak icin kullandigimiz tabla. Bu tabladan once, sebze koklerinin kaba yikamasini yapmak zor oluyordu; simdiyse oldukca rahat.
Eklenti 512432

Bir not da topragi alt ust etmede kullandigimiz capa makinesi icin: Bulundugumuz sehirde, sayilari cok az olsa da, etanolsuz yakit satan benzin istasyonlari var. Etanolun motora uzun vadede verebilecegi zararlari en aza indirmek icin, capa makinesinde sadece etanolsuz yakit kullaniyoruz. Bunun fiyati, resimden de gorulebilecegi gibi, daha pahali (etanollu olanin asagi yukari 4 lt'si 3.5 dolarken, etanolsuz olanin ayni miktari 4.5 dolar kadar) ama zaten capa makinesi az yakitla uzunca bir sure kullanilabiliyor (yaklasik 20 lt'lik bidonu doldurup ayriliyoruz). Ciftlikteki cim bicme makinesinde de bu yakiti kullanmaya basladik.
Eklenti 512433

Eski 18-02-2015, 17:24   #83
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Gecen haftalardan biraz restoran hasadi:

Name:  Feb20151.jpg
Views: 841
Size:  70.4 KB

Yukardaki resimde gozuken (uzun, silindirik olanlar) atalik Hollanda pancari (Cylindra), restoran icin ana pancar cesidi olacak. Haslandiktan sonra, iki yanindan tutup hafifce cekildiginde butun kabuk kendiliginden elinizde kaliyor; ozellikle bundan dolayi restoran icin ekmistim. Sef Seymour, gecenlerde baska ureticilerden en son aldigi pancarlari soyarken cok zorlandigindan sikayet ediyordu (o batinda bir sorun olmali; bir de aldigi cesitlerden birisi sari kokluymus, onlarin kabugu genelde kolayca cikmaz). Bu cesidi lezzet acisindan da en tepede bir yerlere koyabilirim.

Cylindra'nin daha yakindan bir resmi:

Name:  CY3.jpg
Views: 805
Size:  57.9 KB

Birkac hasat resmi daha:

Name:  Feb20152.jpg
Views: 813
Size:  72.7 KB
Name:  Feb20153.jpg
Views: 780
Size:  50.8 KB
Name:  Feb20154.jpg
Views: 764
Size:  64.7 KB

Eski 18-02-2015, 17:50   #84
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Gecen Pazar gunku pazardan:

Name:  Feb20155.jpg
Views: 776
Size:  69.9 KB

Mevcut olcekte sebze uretimi ikinci planda oldugu icin esas mahsulu restorana veriyorum ama az da olsa her Pazar biraz da sebze goturmeye calisiyorum ki gelecekteki daha genis olcekli planlarimiz icin bir aliskanlik yaratabileyim.

Yukardaki fotografi henuz fiyat etiketlerini yerlestirmeden hemen cekeyim diyordum ki pazara erken gelen birisi hemen sepetin yanindaki domatesleri aldi. Fotografi erken cekmek istememin nedeni tam da bu aslinda. Ne kadar domates goturursem gotureyim, ilk yarim-bir saat icinde hepsi satiliyor. Bir de Latin ciceklerini pazarda ilk defa denedim; oldukca yogun, baharli tadina karsin bunlar da dusundugumden cok alindi (normalde iki kisilik bir salatanin icine tat vermesi icin 1-2 tane tercih edilir).

Bu arada fotograftaki sepeti ben almadim; ciftlige bagislamislar, onlar da bana hediye ettiler. Normalde plastik kullanimini en aza indirmeye calisiyorum ve kullanacaksam geri donusum plastiginden yapilmis urunleri kullaniyorum ama itiraf edeyim bu hasat sepetlerine bayildim. Resimdeki, digerlerine gore daha sig. Derin olan birkac tane daha var (onceki mesajda goruluyor). Yanlardaki centikler ittirildiginde butun duvarlar cokuyor ve yer kaplamayacak sekilde duzleniyor ki en onemli avantajlarindan birisi bu. Bir digeri de, ustundeki delikler. Acele sekilde bir on yikama gerektiren sebzeler icin suyun akip gitmesi cok iyi oluyor.

Yarin sabaha karsi bir ihtimal, yarin gece de cok yuksek bir ihtimalle don geliyor. Subat ayi icin cok gec ve beklenmedik... Tohumu hasat edilecek, kritik durumda olan yaz sebzelerini bugun korumaya almaya calisacagim.

Eski 18-02-2015, 18:20   #85
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

ooo ok güzel görünüyor burası yerimi bilmiyorum ama satış yaptığınız pazarın görüntüsünü koyarsanız çok mutlu olurum. orada ortam nasıl? kimler satış yapıyor herkes sizin gibi kendimi yetiştiriyor merakımdan dolayı. ikliminiz uygun olduğu için herşeyi çok rahat yetiştirebiliyorsunuz...

merak ettiğim nokta hava sıcak olmasına karşın bitkilere karşı zararlılarla mücadelesini nasıl yapıyorsunuz?

azorka beğendi.
Eski 18-02-2015, 18:52   #86
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu sayfanin duzenini sekteye ugratmayacak olcude pazardan birkac fotograf yayinlayabilirim.

Iklimimiz uygun gibi gozukuyor ama aslinda sartlar oldukca zorlu. Ulkenin kuzeyindeki eyaletlere gore sonbahar/kis uretimi bakimindan oldukca sansliyiz cunku (cogu kavun ve karpuz disinda) bu donemde hemen herseyi yetistirebiliyoruz. Erken sonbaharda alisilmadik bir doga olayi gerceklesmezse kavun/karpuz/balkabagi/yemeklik kabak da yetistirmek mumkun. Tanidigim genc bir ciftci, ustelik bizim enlemimizin 1 saat kuzeyinde yasamasina karsin, pazara Ocak ayina kadar patlican getirebildi.

Bana gore sicaktan ziyade, Florida gibi bol miktarda yagis alan yari-tropik bir iklimde esas sorun drenaj ve bitkilerin yaprak ortusunu etkileyecek ve hastalik direncini azaltacak olcude nemin varligi. Dediginiz gibi, kuvvetli donlar olmayinca da zararlilar bahcelerde kisi gecirip ilkabahar ortasi/sonu gibi tekrar geliyorlar. Haziran ortasindan Agustos sonuna kadar birsey yetistirilebilirse, hem imkanlar cok iyi ve genis hem de bircok sey yolunda gidiyor demektir.

Gecen sonbahardan itibaren etkin sekilde uygulamaya basladigim onlemlerden birisi bitki rotasyonu. 1-2 hafta sonraki ekimlerde de mumkun oldugu kadar arkadas bitkilerin ekimini yapmaya calisacagim ama bunun icin de uygulama olcegimizin kucuklugu sorun cikartabiliyor. Tamamen sebze uretimi yapiyor olsak, bu tip uygulamalar cok daha kolaylasacak ama bazi bitkiler icin tohum uretimi sureci daha uzun zamana yayildigi ve baska bircok faktor devreye girdigi icin her uygulamadan, en azindan simdilik %100 verim almam zor.

Bir de organik bahcecilik ile ortusen ve ise yarayacagini dusundugum urunleri hastalik/zararli mucadelesi kapsaminda denemeye ozen gosteriyorum. Bana gore alinacak onlemlerin basinda topragin sagligini korumak geliyor. Toprak sagligi icin de en onemli etkenlerden birisi, yararli mikroorganizma sagligini korumak. Organik madde bakimindan cok zengin olan bahcelerin, bu acidan zayif olan diger bahcelere gore zararlilarca cok daha az ziyaret edildigini hatta hic ugramadiklarini surekli gozlemliyorum. Bu sene ilk defa deneyecegim urunlerle birlikte daha once deneyip memnun kaldigim urunleri birlestirip daha iyi sonuclar alip alamayacagima bakacagim. Ornegin bu sene bazi bitkilerin ekim siralari boyunca, aciga ekmeye musait bir mantarin (Stropharia) ekim denemesini yapacagim (kotu mikroorganizmalarla mucadeleye ve toprak zenginligine katkida bulunmasi icin) ki bu benim icin yeni bir uygulama.

Butun uygulamalardan cikardigimiz dersler, hatalar var. Hersey zaman icinde daha iyiye gitmekle birlikte kimi isler icin tekrar tekrar yenilmek, hata yapmak bu surecin bir parcasi.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dongyul Mesajı Göster
ooo ok güzel görünüyor burası yerimi bilmiyorum ama satış yaptığınız pazarın görüntüsünü koyarsanız çok mutlu olurum. orada ortam nasıl? kimler satış yapıyor herkes sizin gibi kendimi yetiştiriyor merakımdan dolayı. ikliminiz uygun olduğu için herşeyi çok rahat yetiştirebiliyorsunuz...

merak ettiğim nokta hava sıcak olmasına karşın bitkilere karşı zararlılarla mücadelesini nasıl yapıyorsunuz?

Eski 18-02-2015, 21:29   #87
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

woow çok güzel açıklamışınız gerçekten.. drenaj sorununu belki sizin fikrinizle uyuşmaya bilir ve ekstra maliyet çıkartsada drenaj konusunda ve uyguladıgınız gubre ve verim toprakda kalması için malçlama yöntemi deneseniz ve drenaj sorununu çözmek içinde düz ekim değil yüksek tümsek ekimden yararlansanız.. ve veriminizi arttırmak için rotasyon ve kardeş bitkileri yan yana ekseniz ve kardeş bitkileri yan yana kullanmamızı istememin nedeni zararlıları uzak tutuyorlar ve verımı arttırıyorlar. sakın yanlış anlamayın dediklerim amacım fikir vermek değil sadece düşüncemi söylemek istedim. sizin çalışmalarınızı aslında çok beğendim. benimde sizin gibi düşüncem olduğu için sizin paylaşımlarınızı zevkle takip ediyorum ve okuyorum.

Eski 18-02-2015, 22:53   #88
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Italyan radikasini hakkında yazmışsınız göbek yapmıyor diye benimde aklıma geldi uyguladıgım uzak doğuda gördüğüm bir metot var bunları yapraklarını bir öbek olacak şekilde bağlıyorsunuz ama sıkı bir şekilde değil gün geçtikçe daha fazla ipi sıkılaştırıyorsunuz ve sonunda bitki yapraklarını yayamadığı için göbek yapıyor. ben bunu çin lahanasında yapıyorum. belki size yardımcı olurum diye yazmak istedim bu şekilde göbek olabilir..

Eski 19-02-2015, 00:27   #89
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Sayın dongyul; bu göbek yapma yöntemini görsel olarak anlatsanız, bende çok memnun olurum.

telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2015, 00:38   #90
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Gerçekten görsel yapmak istiyorum ama bahçemde de uyguladım ama resim yok araştırıp size yazıcam. Yaptığımda bahçem kısmında paylaşırım burayı işgal edip rahatsız etmek istemiyorum. İlginiz için teşekkürler..

Dongyul / Bahçe

bu kısımda açıklamaya çalıştım umarım açık olmuştur ^^

azorka beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024