agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üyelerin Balkonları, Bahçeleri > Sürdürülebilir Doğal Tarım Bahçeleri
(https)

Beğeni Düzeni2291Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2015, 18:59   #121
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2012
Topak Afyon

2012 Agaclar.net tohum etkinligine Sn tuya tarafindan gonderilen bir cesit. Meyveleri oldukca ufak. Butun sekilde tursuluk olarak degerlendirilebilir. Bu seneki etkinlikte tohumunu birkac kisiye gonderebilecegim.

Name:  TopakANA.jpg
Views: 1599
Size:  54.2 KB

Name:  TopakANA1.jpg
Views: 1530
Size:  55.0 KB

birnefestoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2015, 19:42   #122
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bayramiç Beyazı

Bartın Pembesi'yle birlikte cok uzun sure boyunca kok sokturen bir baska cesit: Bayramiç Beyazı. Bana 5-6 tane kadar tohum ulasmisti. Belli ki tohumlar oldukca eskiydi (ya da bir sekilde bayatlamisti). En sonunda Eylul gibi tek bir tohum cimlenmisti fakat filiz, kabuk cok sert oldugu icin cikamamisti. Makasla keserek yardimci olduktan sonra pek cok asamadan gecti ve bir miktar tohum alabilecek asamaya geldi. Bunun tohumunu bu sene ulastirabilir miyim bilmiyorum ama bir sekilde mutlaka dagitima acacagim.

Name:  BayramicBeyaziANA.jpg
Views: 1405
Size:  71.1 KB

Eski 12-05-2015, 19:49   #123
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Köpek Hayası (Alakır Etlisi)

2014 tohum etkinliginden gelen (Taslibahce) bir baska cesit. Meyve tutumu cok cok iyi (resimler ayni anda, ayni bitkinin farkli katmanlarindan alinmistir). Gec yaniklik hastaligina karsi toleransi da iyi gozukuyor (bu tolerans konusu mevsimden mevsime farklilik gosterebiliyor dolayisiyla bunu bir sonuc olarak degil, gecici olabilecek bir gozlem olarak kabul edelim).

Name:  KH1.jpg
Views: 1628
Size:  65.4 KB

Name:  KH2.jpg
Views: 1428
Size:  62.8 KB

Name:  KH3.jpg
Views: 1439
Size:  50.6 KB

Düzenleyen birnefestoprak : 12-05-2015 saat 21:52
Eski 12-05-2015, 21:51   #124
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
2014 tohum etkinliginden gelen bir baska cesit. Meyve tutumu cok cok iyi (resimler ayni anda, ayni bitkinin farkli katmanlarindan alinmistir). Gec yaniklik hastaligina karsi toleransi da iyi gozukuyor (bu tolerans konusu mevsimden mevsime farklilik gosterebiliyor dolayisiyla bunu bir sonuc olarak degil, gecici olabilecek bir gozlem olarak kabul edelim).

Eklenti 552323

Eklenti 552324

Eklenti 552325
Bendeki kardesleri henuz 15 cm'yi asmayan fide halindeyken sunlarin haline bakin

Fotograflara bakarak cesit ozelliklerinin aynen devam ettigini soyleyebilirim...

birnefestoprak, oz26 ve Muda beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 10:22   #125
Ağaçsever

serdar1984's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2012
üzerindeki beyazlıklar sanırım ilaç ! ne için kullandınız ?

serdar1984 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 13:04   #126
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Galiba ilaç değil, kaolin kili olabilir diye tahmin ediyorum ben de.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2015, 17:28   #127
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Evet, kotu bir Kaolin uygulamasi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Galiba ilaç değil, kaolin kili olabilir diye tahmin ediyorum ben de.

Lonicera ve Tilki Mete beğendi.
Eski 20-05-2015, 20:05   #128
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Mustakil bir not olarak belirtmemde fayda var: Bu mesajda asagidaki haliyle belirttigim urun (Actinovate) GDO'lu tohum ureticisi buyuk sirketlerden birisine satilmis bulunuyor. Urun hala organik tescillidir (oyle kalacagina da eminim).

Alıntı:
1. Fide asamasinda, Streptomyces lydicus ile bu mesajda listesini verdigim yararli mikroorganizma urununu koklere yedirmek. Streptomyces lydicus'u iceren urun Turkiye'de var. Bu, benim icin bahcenin bir vazgecilmezi ve tavsiye edebilecegim cok iyi bir urun.
Cok kaliteli hidroponik urunler serisiyle taninan bir baska sirket icin de haber bekliyoruz. Onun da satisinin gerceklestigini duyduk.

Düzenleyen birnefestoprak : 20-05-2015 saat 22:33
Eski 20-05-2015, 21:50   #129
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sakız Enginar

Olcegimizi buyutebilecegimiz sartlara ulastigimizda domatesle birlikte en az 1-2 donumde deneyecegim diger bir sebze, bana gore kirmizi etle esdegerde, doganin bir lutfu. Ciftciler genelde "Florida'da enginar yetismez/zor yetisir denemeye degmez/olmaz bosuna ekme/cok nemli o yuzden olmaz burda/sicaga dayanir mi canim mumkun degil" diyerek ekmiyor.

Asagidaki resimdekiler Ege'nin Sakız Enginar'ina ait (tohuma birakilacak).

Name:  Sakiz1.jpg
Views: 1220
Size:  50.5 KB
Name:  Sakiz2.jpg
Views: 1222
Size:  71.0 KB
Name:  Sakiz3.jpg
Views: 1256
Size:  51.1 KB

Eski 27-05-2015, 21:57   #130
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bartın Pembesi

Oldukca gergin oldu ama bu basligin bas kahramaninin yasadigi seruven tamamlandi Bana gecmis, hepimize mujde olsun cunku cozunmus kati orani oldukca yuksek, cok lezzetli bir cesit. Asagidaki resim, 700 gr'lik bir meyveye ait.

Eklenen Resimler

Eski 27-05-2015, 22:19   #131
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Köpek Hayası'nin meyveleri ardi ardina olgunlasiyor. Bu cok lezzetli, kuvvetli gelisen, yuksek verimli, muthis bir cesit. Gec yaniklk hastaligina da toleransli oldugu gozukuyor. Bende meyve buyuklukleri ve sekilleri itibariyle salcalik/soslu izlenimi yaratmisti fakat benim tercihim taze yemeklik olacak. Asidite ve tatlilik oranlari da et/meyve suyu oranlari da cok dengeli...

Name:  KopekHayasiANA.jpg
Views: 1243
Size:  48.1 KB

Sakız Enginar'in muhtesem cicegi. Tohum alinacak. Enginar Turkiye'de genel olarak surgunlerden cogaltiliyor. Yetistiriciler mutlaka birkac bitkiyi tohuma birakip tohum devamliligini saglamali...

Name:  Sakiz4.jpg
Views: 1230
Size:  58.9 KB

Eski 30-05-2015, 21:31   #132
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Musakça (Misakça) Kavunu

Bir meyve olgunlasmak uzere. Rengi doner mi diye bekliyorum ama kabuk israrla kursuni rengini korumaya devam ediyor. Tohum kaynaginda herhangi bir sorun yoksa, bu bir muskmelon (agsi kabuga sahip olmasindan dolayi).

Eklenen Resimler

Eski 15-06-2015, 00:43   #133
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Antep Patlıcanı

Cok zahmetli oldu ama sonunda oldu: Antep'in muhtesem kebaplik/kurutmalik patlicani:

Name:  ANTEPANA.jpg
Views: 1270
Size:  44.7 KB
Name:  ANTEPANA2.jpg
Views: 1197
Size:  50.9 KB

Eski 15-06-2015, 00:55   #134
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ege'ye (daha cok kiyiya dogru olan kesim-ozellikle Izmir) ait acik yesil/beyaz patlican(lar) hakkinda bilgisi olan var mi?

azorka beğendi.
Eski 15-06-2015, 13:41   #135
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birnefestoprak Mesajı Göster
Cok zahmetli oldu ama sonunda oldu: Antep'in muhtesem kebaplik/kurutmalik patlicani:

Eklenti 559268
Eklenti 559269
Annem pazardan hep bu patlıcan dan satın alır çok güzel bir cins gerçekten , emeğinize sağlık teşekkür ederiz efendim

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 23:21   #136
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Turkiye'den iki cep kavunu (Fransa'da melon de poche olarak bilinen, kadinlarin parfumun icadindan once guzel kokmak icin olgun meyvelerini cebinde tasidigi kavunlar):

Kırlangıç (buyuk ihtimalle Zırlaç denilen cesitle ayni)

Bunun yurtdisinda Tigger adi altinda ticari tohum olarak satilan ve bundan birkac yil once Ermenistan'da bir pazardan temin edilmis bir tohumu daha mevcut ama benim tohum kaynagim bu degil. Bahsettigim Tigger tohumundan daha once tohum etkinligine (sanirim 2012'de) gondermistim.

Asagidaki resimdeki meyvenin tohumuysa Ege'den geldi. Olgunlasma asamasinda bitkinin etrafi buram buram kokmaya basliyor. Beklendigi gibi, tatli bir kavun degil. Agirlik 250-300 gr civarinda geliyor. Bitkiler cok verimli.

Name:  KirANA.jpg
Views: 2990
Size:  39.2 KB
Name:  KirANA2.jpg
Views: 1809
Size:  55.8 KB

Salihli Ovasi'nda (Manisa) yetistirilegelen bir baska cep kavunu. Bu, Kirlangic'tan biraz daha buyuk ve kirmizi seritleri daha duzgun. Bir ekseni de daha uzun. Kirlangic'in sapla birlestigi yer ve cicek ucu daha basik.

Name:  SalihANA.jpg
Views: 1955
Size:  33.3 KB
Name:  SalihANA2.jpg
Views: 1500
Size:  52.3 KB

Eski 15-06-2015, 23:56   #137
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Daha once Samsun'un Bereketi olarak tohumunu dagitima actigim cesit, ilk yetistirmede 1-2 tane farkli sekil ve boyutta meyve vermisti. Bunlardan tohum ayirmistim fakat bu sene yine de ana tohum stogundan tekrar yetistirdim.

Bu sefer bir kokte ciddi acilmalar meydana geldi ama bunlar iyi yonde acilmalar. Ikisi de oldukca lezzetli, birisi cok daha duzgun sekilli meyveler soz konusu. Bu tohumlari ayirarak onumuzdeki senelerde neler cikacagina bakacagim (cesidin esas meyvesi, arkada gozuken kiraz domates). Samsun'un Bereketi'ni yetistirip, cesitte acilma gozlemleyenler haber verirse cok sevinirim.

Name:  SBS1.jpg
Views: 1179
Size:  52.5 KB
Name:  SBS2.jpg
Views: 1328
Size:  53.3 KB

Bu da bu seneki denemelerde goz dolduran bir cesit oldu. Dolu dolu, meyve sekli cok guzel (basik ve ideal biftek domates seklinde) ve oldukca lezzetli bir cesit. Et/su dengesi de cok iyi. Uzunca bir seleksiyondan gecmis belli ki. Tohum kaynagi da oldukca eski, Eskisehir'e ait bir domates.

Name:  ESBIFANA.jpg
Views: 1058
Size:  50.4 KB

Eski 16-06-2015, 00:15   #138
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Antep'in Badem Acur'u. Bunun tohumu biraz gecikecek. Buyuk ihtimalle sene sonuna dogru yeteri kadar cogaltabilirim. Cok ilginc ve Ege'nin Gıcır olarak adlandirilan koyu yesil acuruyla birlikte cok az bilinen bir cesit. Sanirim yorede dolmalik olarak da kurutulmus meyveler cokca kullaniliyor.

Name:  BadAcANA.jpg
Views: 1405
Size:  39.9 KB

Eski 16-06-2015, 03:57   #139
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sakarya'nin Abhaz Biberi:

Name:  AbhazKisaANA.jpg
Views: 1097
Size:  46.2 KB

Bir bitkide yer alan meyveler biraz daha uzundu (asagida) ama bendeki bilgiye gore meyveler daha tiknaz olmali (yukardaki gibi). Tohumlar, meyveler ayrilarak toplandi.

Name:  AbhazKisaUzunANA.jpg
Views: 1093
Size:  57.1 KB

Bu da Gavata olarak gonderilen cesit. Gavata teriminin biber yerine kullanilan bir terim oldugu biliniyor. Diger taraftan, bu terimin bir zamanlar domates icin de kullanildigi dusunuluyor. Bu cesidin Bilecik'in Kamber Biberi ile ayni olma ihtimali yuksek ama emin olamiyorum. Bazi meyveler oldukca iri.

Name:  GavataANA1.jpg
Views: 1253
Size:  32.8 KB
Name:  GavataANA2.jpg
Views: 1036
Size:  48.1 KB

Düzenleyen birnefestoprak : 16-06-2015 saat 04:36
Eski 16-06-2015, 04:35   #140
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
SAYIN BIRNEFESTOPRAK
Adana da karaisalı biberi de var salçalık kırmızı biber meşhurdur tohum bankanıza onuda ekleyin yoksa tavsiye ederim.

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2015, 04:37   #141
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Onu cogalttim. Bir aksilik olmazsa, tohumlari bu seneki etkinlige gelir diye umuyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
SAYIN BIRNEFESTOPRAK
Adana da karaisalı biberi de var salçalık kırmızı biber meşhurdur tohum bankanıza onuda ekleyin yoksa tavsiye ederim.

Eski 17-06-2015, 20:29   #142
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Ufak Şemmame (Şamama)

2012 tohum etkinligine Sn dermana tarafindan gonderilen Şemmame'yle birlikte ANATOHUM Projesi kapsamina aldigim cep kavunlarina simdilik ara vermis olacagim. Bazen turlu turlu aksilikler oluyor ve bir tohumun geri donusunu saglamak uzun zamana yayilabiliyor. Hava sartlari (ornegin sel), hastaliklar, zararlilar, beklenmeyen bir kaza (sera icindeki fidelerin bir firtinada yerle bir olup kirilmasi da dahil) bu zamani kimi cesitler icin uzatiyor. Semmame de bunlardan biri. Az miktarda tohum gelmisti, geriye de birkac tane tohum kalmisti. Neyse ki bu mevsim bunlari cogalttim.

Şamama icin burda bir resim verilmis. Tohumunu cogalttigim cesit bundan farkli, oval ve daha ufak (60-65 gr civarinda) meyveler veriyor. Cizgilerin rengi yine hakiye daha yakin. Cep kavunlarinin genelinde oldugu gibi, tatli degil ama muhtesem bir tropik meyve (daha cok ananasa yakin) kokusu yayiyor. Turkiye'de tatli cep kavunlarinin oldugundan da bahsediliyor bakalim onlara ulasabilecek miyiz...

Şemmame'nin tohumlari bu sene proje gonullulerine gidecek. Sele/firtinaya kurban gitmeden olgunlasmasini umdugum 1-2 meyvesi daha var. Onlar da olursa, etkinlikte az da olsa dagitilacak.

Name:  Semmame1ANA.jpg
Views: 1753
Size:  40.6 KB
Name:  Semmame2ANA.jpg
Views: 1217
Size:  56.5 KB

Eski 07-07-2015, 23:10   #143
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bu resimde sol tarafta gozuken tepecigin toparlanip kompost alanina tasinmasi oldukca zaman aldi ama aradan gecen 1 yilda gubrenin aldigi son hal asagidaki resimlerden goruluyor.

Name:  GM1.jpg
Views: 963
Size:  71.4 KB
Name:  GM2.jpg
Views: 981
Size:  70.7 KB

Bir tek ben mi boyle dusunuyorum bilmiyorum ama bitmis kompost benim istahimi aciyor; yiyesim geliyor, ya da kek yapasim Bu muhtesem "son urun" (hacim olarak toplamda 2-3 m^3 kadar, kompostun tasindigi alanda bir miktar da daha onceden kullanmadigim kadar var), 1-2 mevsim boyunca 1.5-2 donumluk alanda yeterli olacak. Az gibi geliyor ama kompostu hic butun alana yaymiyorum; sadece ekim siralari boyunca bitki koklerine verilecek. O temizlenen tepecik de cok sayida bitki icin yeni yer acilmasi demek. Sonbaharda uretim alani genisletilecek.

Asagidaki de ufak yumrulu bir yer elmasi. Yaz icin cok daha fazla sayida yer elmasi ve patlican dikmedigime pismanim. Bunlar bizim nemli ve sicak iklimimizde de oldukca iyi sonuclar veriyor.

Name:  SunChoke.jpg
Views: 1034
Size:  74.4 KB

Su anda belli tohumluk bitkiler disinda uretim en az seviyede. Alanlar temizlendi ve yabani otlar bicildi. Yazin yagmur sartlarinda bu otlar kisa araliklarla geri gelecek ama en son temizlik sonrasinda bu sene ilk defa olmak uzere karabugday ektim ki yabani otlari bastirmak gibi de ek bir islevi var. Bakalim (homojen) cimlenmede ne kadar basarili olabilecegim. Karabugdayi, hem cimlenmede hizli sonuc vermesi (ben ektikten sonra aksi gibi yagmurlar durdu o ayri bir mesele), hem buranin yaz sartlarina uyumlu olmasi hem de daha cabuk hasada gelmesi (bicilme) nedeniyle sectim. Topraga geri dondurecegi organik icerik de cabasi.

Yazin geri kalan kisminda sonbahar icin uretim planlari, ANATOHUM Projesi'nin yeni veritabani sayfasinin duzenlenmesi ve biri "ciftlikten sofraya" icerikli olmak uzere iki Turkce blog icin calismak gerekecek. Bir de onumuzdeki gunlerde Amerika icinde 10 gunluk bir tohum gezisine cikacagiz; bunun da ayrintilarini daha sonra ve buyuk ihtimalle bloglardan biriyle aktarabilecegim. Simdilik ozellikle veritabaninin ustunde daha cok duruyorum cunku hem eski halinden memnun degildim hem de artik duzenli veri girisinin saglandigi kalici bir "populer kaynagi" etkin sekilde isler hale getirmek gerek.

Eski 07-07-2015, 23:31   #144
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Yazlık örtü bitkisi olarak sunn hemp hiç denediniz mi? Bir miktar tohum bularak bir alana ekim, bir kaç günde çimlendi. Yazılanlara bakılırsa epey umut verici görünüyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2015, 00:03   #145
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Florida USDA (pazara donuk tohum uretiminde cok onemli calismalari olan Florida Universitesi'yle de isbirligi yaparak), haril haril yari-tropik ve tropik iklim icin iyi sonuc verecek ve ozellikle genis olcekli uretim yapan ciftliklerin zarar etmeden kullanabilecekleri yemlik/ortu bitkisi tohumlari ustune calisiyor ki zaten ortu bitkilerinin onemli bir kismi yemlik olarak da kullanabiliyor. Bu iklimde, organik et uretimi icin yuzey alani basina ciftcinin zarar etmeden kullanabilecegi yem bitkileri icin hala iyi sonuclar elde edemediler (yanlis hatirlamiyorsam iyi sonuc verecek alfalfa kultivarlarina ozellikle egiliyorlar); bununla da baglantili olacak sekilde, Florida'nin organik et uretimi kisitlidir.

Hemp, yabani otlarin arasinda siklikla karsilastigim bir bitki (bizdeki kultivari ticari olanla ayni mi bilmiyorum). USDA tavsiye ediyor ve cok ovuyor (hic denemedim) ama sorun, tohumu toptan bulmanin zor olmasi bir de cok boylanmasi (farkli kultivarlari farkli sekilde boylaniyor mu bilmiyorum). Boylanma sorun oluyor cunku sonucta ciftlik, bir mahallede yer aliyor. Zirai uretim izni olmasina karsin, cimler bile biraz uzadi mi hemen komsular sikayet ediyor (bu arada Amerika'da hanelerin kullandigi suyun yarisi cim sulamaya gidiyor). Heryeri cimle kaplayip duzenli kessek cok sevinecekler. Belki guzel ciceklerinden dolayi hempi kabul ettirebiliriz bilemiyorum. Bunun bir de halk arasinda adi var; hatirlarsam/bulursam yazarim.

Bunun yaninda, hatirlattiginiz icin cok tesekkur ederim cunku goz onunde olmayan arka bahcelerden birinde bir miktar denemeyi aklimin kenarinda tutayim. Bunun icin de tohumunu onumuzdeki sene yazin uygulamak uzere kis aylarinda almaya calisirsam bulmak daha kolay olacak. Simdi baktim agirlik basina karabugdayla asagi yukari ayni fiyata sahip ama alan basina karabugdaydan daha az miktarda tohum yeterli oluyor; yani daha hesapli. Karabugdayin da, hemp haric, piyasadaki diger butun ortu bitkilerinden daha hesapli oldugunu soyleyeyim (benim aldigim tohum organik sertifikaliydi).

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yazlık örtü bitkisi olarak sunn hemp hiç denediniz mi? Bir miktar tohum bularak bir alana ekim, bir kaç günde çimlendi. Yazılanlara bakılırsa epey umut verici görünüyor.

Muda ve dongyul beğendi.
Eski 08-07-2015, 00:40   #146
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Karabuğday yazlık örtü olarak iyi bir seçenek. Bir kaç yıl önce tohumluk getirtip çoğalttım, bahçede düzenli olarak ekiyorum.

Sunn Hemp tohumları ABD tohumcularında var, fiyatı da yüksek değil. Yazılanlara bakılır ise önemli miktarda nitrojen fiksleyen, epey fazla biyokütle bırakan, çabuk dekompoze olan, toprağa verdiği nitrojenin yanısıra yapraklarında da yüksek oranda nitrojen bulunan bir bitki. Sanki yazlık örtülen yeni yıldızı gibi.

Ben ektim ama tohum alabilecek miyim bilmiyorum, almaya çalışacağım. Fakat Florida kendi vatanı zaten. Sizin orada başarılı olması garanti gibi görünüyor.

Muda ve dongyul beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2015, 05:07   #147
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Karabuğday yazlık örtü olarak iyi bir seçenek. Bir kaç yıl önce tohumluk getirtip çoğalttım, bahçede düzenli olarak ekiyorum.

Sunn Hemp tohumları ABD tohumcularında var, fiyatı da yüksek değil. Yazılanlara bakılır ise önemli miktarda nitrojen fiksleyen, epey fazla biyokütle bırakan, çabuk dekompoze olan, toprağa verdiği nitrojenin yanısıra yapraklarında da yüksek oranda nitrojen bulunan bir bitki. Sanki yazlık örtülen yeni yıldızı gibi.

Ben ektim ama tohum alabilecek miyim bilmiyorum, almaya çalışacağım. Fakat Florida kendi vatanı zaten. Sizin orada başarılı olması garanti gibi görünüyor.
Sanirim farkli kultivarlari mevcut (ilk cikis noktasi Hindistan gibi gozukuyor). Soyle bir dokuman var: http://www.nrcs.usda.gov/Internet/FS...2p2_053283.pdf. Buna gore, 60-90 gun icinde, donum basina 10 kg Azot, 500 kg'in ustunde de biokutle birakiyormuş.

Bir suredir hodan otu ve moringadan olusan ikiliyle, ciftligin kendi kendine yeterliligini arttirmak adina, ciftlikteki kecilerin (ve tavuklarin) yiyebilecegi ve az da olsa yem masrafini dusurebilecek bir formul ustunde calisiyorum (bir miktar yan protein kaynagi olacak saman kutlesi seklinde). Biokutle bakimindan bu ikisiyle mevcut yuzey alani dahilinde anlamli bir uretim yapmak kolay gozukmuyor ama yukardaki degerlerle hemp iyi bir secenek olabilir. On bahceleri karabugdayla birakip, arka bahcelere hemp dikecek sekilde yeniden duzenleyebilirim.

Kendi uretimimiz disinda tohum alacak oldugumuzda Safe Seed Pledge'i (Guvenilir Tohum Sozlesmesi) imzalamis sirketlerden tohum aliyoruz. Bunun disinda kalanlar icin de bir sekilde saticinin guvenilirliginden, alacagim tohum GDO'lu olmasa bile, emin olmam gerek. Tohumunu asama asama cogaltmak yerine toptan satan biryerden almayi deneyecegim. Sonbahardaki ekim programima (Eylul sonu) yetisebilecek gibi olursa 5-6 kg kadar alabilirim.

Cem Seymen'in gecen haftaki programinda karabugdayla ilgili bir bolum vardi. Cok zor da olsa tohumunu bulmakta zorlanmislar fakat daha sonra bulunan tohumlarla Silivri'de donumlerce ekip cogaltmislar. Bu aksam ciftlige gittigimde, karabugdaylarin cimlenmeye basladigini gordum. Topragimiz cogunlukla kum oldugu ve sus tutmasi kolay olmadigi icin, cimlenme biraz seyrek olacaga benzer ama yine de son bir haftadaki yagmurlar ise yaradi.

Name:  KB.jpg
Views: 970
Size:  71.4 KB

Eski 08-07-2015, 22:43   #148
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Bugun evimizin uzun zamandir ihmal ettigim arka bahcesine ciktim (bu bahce sonbaharda cicek ve baharat uretimi icin kullanilacak). Burasi benim daha once hemp oldugunu dusundugum bitkiyle donanmis (asagidaki resimler) ve bu bitkiyi ciftlikte de tek tuk de olsa goruyorum Bu bir legume gibi duruyor. Internetten bakinca da cokyillik yerfistigi olabilecegi anlasiliyor ama mas fasulyesine benzer tohumlari var; dolayisiyla aynisi midir bilmiyorum. Bu da ortu bitkisi olarak kullanilabilecek, bol miktarda da protein iceren bir bitki (keciler icin de iyi olurdu).

Name:  PP1.jpg
Views: 980
Size:  59.9 KB
Name:  PP2.jpg
Views: 949
Size:  71.8 KB

Bunun disinda, daha once yilin bu zamanina kadar olan kisminda yapilan hatalardan/alinan derslerden bahsetmemisim. Burayi aklima geldikce guncellerim:

- Yararli nematodlar, sari cizgili yaprak bocegi (Microtheca ochroloma) sorununu cozmekte ise yaramadi. Bunda uygulamada cok gec kalmamizin onemli etkisi var. Tanidik bir ciftlik, bu konuda bocegin ilk goruldugu anda Spinosad uygulandiginda olumlu sonuc aldiklarini soyledi. Yalniz bu da sorunu tam cozmemis; bir sure zararli populasyonunu bastirip zarari en aza indirmis ama zararli, mevsim sonuna dogru tekrar ataga gecmis. Spinosad bu sekilde ise yarayacaksa, mevsim sonuna kadar dahi zaman kazanabilirsek cok iyi (sonbahar icin sorun yok ama ilkbaharda geri gelecekler). Tuzak bitki ekmek de yardimci olabilir.

- Basimizin bir baska belasi ates karincalari. Gecen sonbaharda ektigimiz patlicanlarin cogunu telef ettiler. Yuvalari dagitilirsa ya da asker karinca yok edilirse tasiniyorlar ama bu, sorunu kokten cozmuyordu. Fideleri, govdelerini oyarak olduruyorlardi. Diatomaceous earth de hicbir ise yaramadi. Son olarak Spinosad denedim ve bununla sorunu cozduk gibi gozukuyor; bu, cok sevindirici bir gelisme.

- Domateste asilama icin fide yapmis da olsam, uygulama icin zamanim olmadi. Bunu denemek isterdim. Bir tane domates asili patates fidesi satin almistim ama bunu da maalesef cok gec gonderdiler; bu saatten sonra bir sonuc alabilecegimizi sanmam.

- Duzelmesi gereken diger sorun da ilkbahar sonu/yaz basi ekiminin zamanlamasi. Bu sene domatesleri daha erken dikebildim ama yine de ekim tarihini Mart'in 2. ve 3. haftasina cekmeye calisiyorum. Benzer sekilde enginari da 2 hafta kadar erken dikmis olsaydim, meyve tablasi yagmurlardan curumeyecekti ve tohum alabilecektim.

- Bu seneki bir baska hata, mantar uretiminde gec kalmis olmam. Bu, cok ilgilendigim bir alan. Sonbaharda tekrar denemeler yapacagim.

- Bir diger hata, daha cok sayida (3-4 kat kadar) patlican dikmemis olmam. Burdan iyi verim alabilirdik.

Eski 08-07-2015, 23:43   #149
Ağaç Dostu

dongyul's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2015
sizi imrenerek takip ediyorum çok güzel paylaşımlar bunlar ^^

dongyul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 23:01   #150
Ağaç Dostu

birnefestoprak's Avatar

Sn MeyveliTepe bahsettiginden beri hemple ilgili hem cesitli konular taksit taksit aklima geliyor hem de ilginc seylerden haberim oluyor Dun yolda giderken, Amy "ortu bitkisi ne, ne ise yariyor" da dahil uygulamalarla ilgili sorular soruyordu. Anlattiktan sonra "bakalim belki hemp ekerim" dedim. "A aaa hemp mi, ben onu protein tozu olarak kullaniyorum kac yildir" demesin mi Meger keten tohumuyla donusumlu olarak taze meyve suyu filan hazirlarken kullaniyormus. Paketinin resmini cektim (alttaki resme bakildiginda protein, yag ve mineral icerigi bakimindan cok zengin oldugu goruluyor):

Name:  Hemp1.jpg
Views: 891
Size:  25.8 KB
Name:  Hemp2.jpg
Views: 880
Size:  32.7 KB

Sonra da birkac ay once arabada giderken radyoda dinledigim haber aklima geldi; hemen internete girip baktim. Haberi buldum: Senate approves hemp bill. Bu sene basinda, endustriyel alanda kullaniminin giderek artmasiyla birlikte Florida'da hemp ekimi yasallasti. Bu bitki, marijuananin yapildigi bitkilerin dahil oldugu ailenin bir uyesi. Detaylarina bakinca, ortu bitkisi olarak (ve yukardaki resimlerdeki gibi urunlerde) kullanilan bitkinin tetrahydrocannabinol iceriginin cok dusuk oldugu goruluyor. Yani yasadisi uygulamalarda kullanilan icerik konusunda sorun yok (zaten oyle olsa gecemezdi cunku tibbi marijuanayla ilgili gecen seneki referandumda yeterli oy alinamadi; sanirim %48 evet demisti) Ciftcinin, arazisinin topragini guclendirmesine ve pazar icin ham halini ureterek ek gelir saglamasina yardimci olmak uzere yasallastirildi.

Bunlarin ustune kucuk olcekte ekimler icin tohum satan yerleri (bunlar cok az sayida; genelde kucuk kullaniciya satis yapan yerler henuz cok yayginlasmamis gozukuyor) arastirdim. Tesadufe bakin ki, Florida'da bir kaynak varmis. Tohumlar bir gunde geldi. Asagida resmini yayinliyorum. Bunlarin bir kismi arka, gozden uzak bahceye ekilecek. Aklima girdigi icin MeyveliTepe'ye tesekkurler

Name:  HempSeed.jpg
Views: 911
Size:  46.5 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024