agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni524Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-06-2011, 13:02   #451
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Solucan gübresinin farkı burada.

Arkadaşlar toprak solucanlar ile yapılan gübrenin uygulaması ile ortaya çıkan mucizeyi arkadaşımız Halil Önende şahit olmuş durumda.

Üretmini gerçekleştiren ve kullanan biri olduğumdan güncel bilgilerimi sizlerle paylaşmak için sorularınızı cevaplamaktan keyf alacağımı bilmelisiniz, sevgilerimle

epsody Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2011, 19:40   #452
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2008
Merhaba arkadaşlar
Eleme işlemini yaptım fotoğraflarda da gördüğünüz gibi gayet güzel bir ürün çıktı. eledikten sonra gübreden bulduğum kokon ve yavrular o kadar fazlaydıkihayret ettim! belki yüzlerce kokon yüzlerce yavru ayıkladım... zaten işin en zor kısmıda orası

hoşçakalın...

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
alisinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2011, 06:32   #453
Ağaç Dostu

Paylaşımlara şükranlarımı sunarım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alisinan Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar
Eleme işlemini yaptım fotoğraflarda da gördüğünüz gibi gayet güzel bir ürün çıktı. eledikten sonra gübreden bulduğum kokon ve yavrular o kadar fazlaydıkihayret ettim! belki yüzlerce kokon yüzlerce yavru ayıkladım... zaten işin en zor kısmıda orası hoşçakalın...
Arkadaşım solucan gübresi çalışmalarını başarıya ulaştırmışsın, resimlerden gördüğüm kadar ile gübre içndeki solucan yumurtalarının çokluğu, solucanlarının beslenme alışkanlıkları üzerinde güzel sonuçlara varmışsın.

Üyeliğinin geçmişi olmasına karşın bu bilgileri forumlarda neden paylaşmadığını merek etmiş bulunyorum, bilgilerinizi paylaşmanızı rica eder, çalışmalarında başarılar dilerim, sevgilirimle hoşça kalın

Eski 22-06-2011, 21:27   #454
Yeni Üye

Teşekkür ediyorum epsody üstad.
Ben uzun zamandır buradan ve bizimbahçe net den takip ediyorum sizin ve savaş beyin bigilerinden faydalandık çok sağolun. bu iş gerçekten çok keyifli başta hatalar yaptık ama en güzel öğrenme biçimi bilirsiniz ki yaşayarak öğrenme...
Yaklaşık 10 aydır apartman balkonunda solucan besliyorum bu ilk gübre hasatım oldu bu gübrenin çok kaliteli olduğunu düşünmüyorum çünkü hayvan gübresi oranı çok düşük ayrıca içinde toprakta var ama olsun yinede işe yarar.
Öğrendiğim bir şey varsa solucanları iyi beslerseniz inanılmaz bir hızda çoğalıyorlar. bir kova başladım, ikinci kova doldu üstelik balık avında solucan kullanmama rağmen. gübreyi elerken içinden çıkan kokon ve yavruların çokluğuna hayret ettim. demek ki birçok şeyi doğru yapıyorum.

hoşçakalın

Ayazkızı beğendi.
Eski 26-06-2011, 21:46   #455
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-06-2011
Solucan kompostu yapmaya karar erdim fakat solucan yok NEreden ve nasıl elde ederim ?

smarty17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2011, 23:33   #456
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sayın smarty,

Hemen üstte 454.ncü mesajda arkadaşımız epsody' nin ismini göreceksiniz. Bu konuda size çok faydalı olur. Uzun zamandır bu konu hakkında çalışıyor.

Bu bölümün birinci mesajını okuyabilirseniz, solucan'ı nasıl bulacağınızda belirtilmiş. Size yardımcı olur.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2011, 23:46   #457
Ağaç Dostu

Sayın Cumhur Tonba,

Pek birşey bulamadım ama ilgilenmeniz yeter

Eski 27-06-2011, 00:32   #458
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
İlk mesaja baktınız mı? Biraz bize bilgi verseniz daha faydalı oluruz sanıyorum. Nerede ikamet ediyorsunuz, bahçeniz varmı? Vs.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2011, 08:58   #459
Ağaç Dostu

Çankırıdaki tarım lojmanları.Arkada bahçe var

Eski 27-06-2011, 13:59   #460
Yeni Üye

Bir gübre (büyükbaş hayvan gübresinde daha kolay bulunur)yığını bulun gübre yığınının toprakla birleştiği noktaları kazın yüzlerce solucan bulabilirsiniz.

Eski 27-06-2011, 15:40   #461
Ağaç Dostu

Geçen yıl yaklaşık 85 dekar arazide buğday ektik.Bu sene 130 dönüm daha alarak büyüttük.Fakat şuan ekilmedi.Toprak işleniyor.Babamlar bir tanıdğımızdan 2 römork inek gübresi getirterek köydeki evimizin önüne boşaltırdı.Ne kadar ve ne yapmam gerekli ?

Eski 16-07-2011, 21:22   #462
Ağaç Dostu

Bugün köye gittik.6 aydan bu yana bekleyen inek gübresi 2 parça halindeydi.Küçük kısmı kazarak 50'den daha fazla solucan topladım.Kabın içine yanmış inek gübresi,çayposası koydum.Yarın tekrar gideceğiz.Vede büyük kısmı tarlaya götürüp dökeceğimiz için daha fazla solucan toplarım.Bunlar için nasıl bir kap kurmalıyım ?

Eski 29-07-2011, 13:20   #463
Yeni Üye

Baybars2000's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Bir coğrafyacı ve organik tarım sevdalısı olarak zevkle okudum.Özellikle sayın epsody'nin vermiş olduğu bilgiler gerçekten çok faydalı.Kendisine ve diğer bilgi veren arkadaşlara yürekten teşekkür ederim.Özellikle sokak pazarlarının kalktıktan sonra arta kalan sebze ve meyvelerin çöpe gitmesi hep kafamı kurcalamıştır.Hayvan yemi ve gübre üretme konusunda mükemmel ve bedava hammadde olması bu iş için beni cesaretlendiriyordu.Solucan gübresini duyunca baya heyecanlandım.Tonlarca sebze ve meyvenin geri dönüşüme kazandırılmasında bir sektör olması ve israfı önlemesi mükemmel bir imkan.Memleketim Bursa - İznik'te boş duran arazilerimiz var.Bu işin yapılması konusunda tek sıkıntım sanırım solucan temini olacak.300 - 500 solucanla başlamak ve bunları çoğaltmak konusunda fikirlere ihtiyacım var.Bunları çoğaltmak ne kadar sürer acaba.Bazı videolarda gübrenin solucanları elle ayıklayıp alındığını gördüm.Isıtma işlemi ile ilgili kısımlarıda okudum.Sanırım daha detaylı bilgiye ihtiyacım var.Bu işin kapalı ve profesyonel tesiste yapılması benim için şu an zor gibi.İstanbulda olduğumdan.Daha basit ama yapılabilir bir sistemin tanımlanması gerekiyor herkes için .Bunun için bir dosya hazırlayıp herkesle paylaşmayı düşünüyordum ancak kaynakların çoğunun ingilizce olması beni biraz geri bıraktı.Bu konuda detaylı bilgileri dosya halinde olan varsa yayınlamasını rica ediyorum.Zira sadece forumda okunanlarla bu işe girmek yeterli değil sanırım.Bu işi antalyada yapan şirketi duydum ama bilgi verebilmeleri durumunu pek bilmiyorum.Kimse işi ilgili bilgeyi kolay kolay vermez sanırım.Saygılarımla...

Ayazkızı beğendi.
Baybars2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2011, 11:38   #464
Ağaç Dostu

Safranlı arkadaşıma güncel açıklamalar.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Safranlı Mesajı Göster
tabı sizin önculugunuz solucan gubresı
enzım veya kompostta olabılır
ancak hızlı sonuç noktasında ben yarsadan çok memnun kaldım
Sn.Safranlı Benim gübreler konusunda her hangi bir öncülüğüm söz konusu değil siz bunu yanlış anlamış olacaksınız, isterseniz solucan gübresi üzerindeki bilgilerimi size güncelliyerek sunabilirim.

Arkadaşım Safranlı takip ettiğiniz forumlardaki yazılarım, çalışmalarımla atık durumundaki organik mataryellerin atık durumundan kurtarıp tekrar toprağa kazandırmayı amacındayım.

Soğuk Kompost'la başlayan bu çalışmalarım, nihayetinde solucan gübresine oluştırdı beni, işin esasıda buydu organik atıklar kompostla toprağa yarayışlı hale gelsede sonuçta gübre özelliği bakımdan bitki köklerinin alacağı bir formda değildi, benim şahsi düşüncem atıkları kompostlaştırdıktan sonra iyi bir gübreye dönüştürme düşüncemden yola çıkınca solucan gübresine ulaştım.

Bu düşüncemi biraz açacak olursam, kompostlaşan organik maddeler solucanların için iyi bir beslenme ve yaşamı ortamı oluşturunca, kompostlaşan organik madde solucanların sindirim sisteminde en iyi fermantasyonla bitki besinine dönüşümüyle beraber solucanın sindirim sisteminde ürettiği enzimleri içinde bulunan doğal antiyotiklerlede zenginleşerek yetiştireceğimiz bitki köklerinde zararlı oluşumları engelliyerek bitkilerin sağlıklı gelişmelerini sağlıyan enzim gübre özelliği taşımaktadır.

Bu özellik yarasa gübreside dahil olarak diğer cankı dışkılarında olmıyan bir özellikle mucize gübre durumu arz etmektedir.

Gelelim fermantasyonla sıvı enzim gübre çalışmalarına, bu çalışmalar esasında kompost çalışmalarımın bir devamı niteliğinde olsada, organik atıkları kompostlaştırma sürecini hızlandırma amacına yönelik başlamış, daha sonraları bu süreci hızlandıran mikroorganizmaların kompost içeriğini enzimleri ile zenginleştirdiği ortaya çıktığını yetiştirdiğim bitkilerde mucize gelişmeler meyda gelmesi ile bu kompost olayı fermantasyon işlemiyle daha uygulanır hale gelmiştir.

Arkadaşım Safranlı benim tercihim temiz tarım esasına hizmet eden bütün doğal ve organik menşeyli bitki besin maddelerinden yanadır, tabii çalışmalarım içinde kendi ihtiyacıma yönelik kompost gübre üretimi sayesinde dışarıdan gübre arama ihtiyacım olmamaktadır, ne mutlu ki tercihini kimyasalları red eden anlayış içinde olanlara. Sevgilerimle kendilerini topraklar adına kutlarım..

Ayazkızı beğendi.
Eski 01-08-2011, 10:29   #465
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-01-2010
Bilgilendırmelerınıze cok tesekkur ederım
kendı imkanlarımız mesai kavramı ve iş yogunlugun göre kendımeızce yontemler buluyoruz
komposta yapan bırı olarak her gecen gun bılgılerımız artıyor
toprak sevdamız devam edıyor

Safranlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2011, 01:19   #466
Ağaç Dostu

Epsody'ler çoğalıyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi betül önen Mesajı Göster
Menemen'deki Gediz Nehri'nin tarımsal kirliliğini önlemek için Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi öğrencileri ''Gediz Dostu Çevreci Solucanlar'' projesiyle yaklaşık 4 ay önce harekete geçmiş.
Charles Darvin, 1860lı yıllarda toprağın arısıdır tezi ile solucanı bilim dünyasına tanıttıktan sonra bilimsel çalışmalar hızla bu canlıyı ortaya koymaya başlayınca, günümüzdeki son gelişmelerle bilim adamları solucanı çevre savaşçısı olarak lanse ediyorlardı.

Ben de kişisel çalışmalarla adeta bir darvin takipçisi olarak solucanlarla ilgili nekadar yazı yazılmışsa arayıp okuyordum, ilk olarak 1976 da bilim ve teknik dergisinde israilde solucan bayramının kutlandığına dair bir makale okumuştum.

Bu makalede filistin topraklarına yerleşen musevilerin bu toprakları ıslah ederek tuzundan arındırmayı amaçlıyan bir çalışmalar anlatılıyordu, halk el birliği içinde ufak akar suları bir gölette toplayarak çölün kumlarına saldıklarını, çölün kumları bu suları yutarak akabinde topraktaki tuzu ortaya çıkardığını, bu tuz tabakasını kazıyarak tekrar göletleri doldurup çölün kumlarına salarak işlem bir iki sefer tekrarlanarak tuz kazıması yapılırken solucana rastlanınca artık topraklarının tuzu kalmadığı solucanın yaşama ortamına olaşınca o günü solucan bayramı ilan ederek kutlamaya başlamışlardır.

Daha sonraları bu topraklarda amerikadan getirdikleri waşigton portakalı çöğürlerini dikerek yafa portakalı olarak dünya pazarlarına sokmuşlardır.

İlk yazım bu araştırma ile başlamış oluyordu, insanımız karıncayı, arıyı, kelebeği tanıyordu ama solucanı bilen yoktu, benim amacım bu canlıyı tanıma adına, çalışmalarımda kompost başlıklarında ortaya koyacaktım, lakin ilk başlığı açtığımda başlığa ilgi yoktu kendi kendime yazıyordum, hatta forumlarda solucanı konu alan başlıklarda en hararetli tartışmacı bendim bir çok kimse solucanı toprakta saksıda görmek istemiyordu hatta bir çoğunda fobileri yüzünden hep polemikler ile paylaşımlar kesiliyordu.

Zorlu geçen aradan sonra ağaçlar net çatısı altında forumlara solucanların konularları ile birçok başlık açılması ile bu canlıyı insanımıza kazandırmıştım, onurluydum muradıma ermiştim. Sizin gibi gençlerin arkamdan gelen bu çalışmalarda görmek beni ziyadesiyle memnun ediyordu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi betül önen;
Proje ve kırmızı California cinsi solucanlardan(diğer solucan türlerinden farkı sindirim sistemlerinin daha hızlı çalışıyor olması) elde edilen gübre(Vermikompost)nin marifetleri hakkında bilgi için:
Ben çalışmalarımı toprak solucanı üzerine kurmuştum, hangi cins solucanla başlanırsa başlansın, sonuçta solucanın beslenme alışkanlıklarına uygun mutasyon geçirerek ortama uyum sağlıyorlardı.

Yumurtadan çıkan ilk solucan bulunduğu ortamın organik yapısıyla genitik yapısı şekilleniyordu, hatta bu durum kokon içindeki yavruların ortamın organik yapısını algıladıklarından toprağa geçişlerde toprağın organik özelliklerini kabul etmeleri ile toprakta yaşamları başlıyor ve toprakla bütünleşerek evrimleşiyorlardı.

Bence en ideal dışkıyı toprak solucanları üretiyordu, diğer kültüre alınmış solucanlar bana adeta beslenmeleri sırasında fransız mutfağı arar gibiydiler, çünkü onların beslenme menülerinde toprak partakülleri yoktu yedikleri besinleri o yüzden çabuk sindiriyorlardı ve dışkıları bol olmasına karşın dışkıları gübre olarak iyi bir toprak şartlandırıcılığından uzaktı.

Bir örnek verecek olursam çiftlik tavuğunun eti ve yumurtası, bir köy tavuğu ile bir olurmuydu, benim tezim bilimseldi toprak solucanlarını kabulde, amerikalının kırmızı solucanı bu iş laiki ile yapılamaz, belki çok atık işlenebilirsede sonuçta toprak solucanların kalitesinde gübre (kest) edilemezdi.

Ayazkızı ve kardelen3 beğendi.
Eski 06-08-2011, 11:23   #467
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2011
Bilgiler için teşekkürler

alptunga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 12:10   #468
Ağaç Dostu

Hoş geldiniz alptunga

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alptunga Mesajı Göster
Bilgiler için teşekkürler
İlgine teşekkür ederken, sizinde bu konudaki bilgilerinizin genel bir açıklamasını yaparsanız bende size teşekkür ederim, sevgilerimle..

Eski 17-10-2011, 23:32   #469
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Merhabalar,
Uzun süredir vermikultur üzerine meraklı olmama rağmen bu foruma yeni rastladım ve 16ci sayfaya kadar geldim. Daha önce ekosolden kültür solucanı alayım diye düşünüyordum. Ama hem bu kültür solucanının eksi derecelerde ölmesi, aynı sebepten belki de ekosolde de toplu ölümler olmuş, hem de çevremizden çıkan solucanların daha uyumlu ve dayanıklı olacağını düşünerek, doğadan toplamaya karar verdim, bir de düzeneği kurabilirsem, balkonda beslemek istiyorum, mümkün olursa. Bu konuda en büyük destekçim, bahçedeki komposta katmak üzere biriktirdiğim organik atıkların kokmasından ve sinek yapmasından nefret eden esim :-)
Dediğim gibi bütün yazıları okudum ve nasıl yapabileceğim konusunda bir fikir oluştu ancak özellikle en basit nasıl bir düzenek kurulabilir, yeni deneyler yapan arkadaslar varsa çözümlerini öğrenmek isterim

Ayazkızı beğendi.
alpteo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2012, 22:24   #470
Yeni Üye

engindenizduray's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2012
Bu konu başka bir yerde mi devam ediyor acaba?

engindenizduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2012, 04:10   #471
Ağaçsever

x-29's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2009
Vermikultur (Vermiculture- Vermicompost)

Merhabalar

Bir kac noktaya aciklik getirmek istiyorum. Kompost isleminde kullanilan cesitli tur solucanlar vardir. Kompost yapiminda katkida bulunan solucanlar genellikle topragin en ust kisminda yasarlar. Orman tabanindaki agac yapraklarinin alti, bahcedeki malc vb. ortamlar gibi. Ben yaklasik 6-7 yildir cesitli sekillerde kompost yapmaktayim ve litaraturu oldukca takip ediyorum. Forumda okudugum kadari ile yaygin kani kompost solucanlarinin direk olarak curuyen besinleri yedigi yonunde. Aslinda kompost islemi once bakteriler tarafindan dusuk isida baslatilir. Solucanlar bakteriler curuyen besinleri belirli bir oranda sulu camurumsu bir kivama donusturdukten sonra isleme dahil olup bu camurumsu madde ile beslenirler. Daha sonra ortamin isisi eger kompost kutlesi yeterli ise yaklasik 40-50 derece civarina yukselir ve kompost islemi tamamlanir.

Fakat sunu unutmamak gerekirki solucan gubresi kalitesi bizim ortama ekledigimiz besinlerine kalitesi ile direkt olarak baglantilidir. Buyuk capli uretimde cok cesitli besin maddeleri kullanilmaktadir.

Cesitli deneme ve yanilmalardan sonra ben solucan gubresini fide yetistirmede ve bitkinin ilk gelisim evresinde destekleyici olarak kullaniyorum.

Not: Sesli harf hatalari icin ozur dilerim, ingilizce klavye ile ancak bu kadar yazabildim.

Ayazkızı beğendi.
x-29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 12:45   #472
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-02-2012
herkese merhaba ben giresun üniversitesi biyoloji bölümü son sınıf öğrencisiyim yaklaşık 2 haftadır solucan gübresi konusunu araştırıyorum ve bu konuda bilgiler topluyorum. Benim merak ettiğim bazı konular var birincisi Solucan Gübresi Çayı İle Solucan Kabı Sızıntısı diye bir konu gördüm, kimisi sızıntı için sıvı gübredir diyor kimisi de hayır sızıntı sıvı gübre değil zararlıdır sıvı gübre olan Solucan Gübresi Çayı dır diyor. Ayrıca tarım alanında bunu uygulayabilmek için nasıl bir sistem kurulmalı yani 50-60 dönümlük bahçesi ile 1000 dönümlük çiftliği bulunan kişi bunları nasıl üretebilir ve uygulayabilir. Dönümüne ne kadar atacak, hububatta ne kullanacak, meyvede ne kullanacak gibi daha birçok sorum var bu konuda kiminle irtibata geçebilirim gerekirse yanına ziyarete de gidebilirim

Ayazkızı beğendi.
chttmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 18:51   #473
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn chttmr, soruların tamamını bir defada sormuşsunuz

Solucan kabı sızıntısı, adından da anlaşılacağı üzere henüz tamamlanmamış, solucanların işleyemediği bitki atıklarının saldığı su, dolayısıyla etkin mikrooraganizmalarla aşılanmadığı sürece zararlı olacağı kuvvetle muhtemel.

Solucan gübresi çayı ise, tamamlanmış bir miktar gübrenin içindeki çok değerli mikroorganizmaların, uygun oranda ve sıcaklıktaki su içine bir hava pompasıyla hava (oksijen) verilerek çoğaltılması esasına dayanır.

Bayan corabı içine koyduğum bir avuç solucan gübresini yaklaşık 15 lt su içine hafif bir ağırlık bağlayıp bırakıyorum. Suyun ılık olması için bir akvaryum ısıtıcısı kullanıyorum. 1, 1.5 günde genelde kullanıma hazır oluyor. Bekletmeden kullanmak gerekir.

İçine biraz balık yağı ve kan (blood meal) koymanızı tavsiye ederim. Bu oran su için 1 yemek kaşığı pekmez kullanıyorum.

Yapraktan veya sulama suyuna ilave edebilirsiniz. Yaklaşık 100 lt klorsuz su içine 1 lt ilave edip kullanıyorum. Yapraktan, hiç sulandırmadan yaptığım denemelerimde hiçbir zararını görmediğim gibi oldukça faydalı olduğunu gözlemledim.

Bu örnek ışığında 150, 200lt hatta daha büyük bidonlar içinde, uygun kapasitede bir komprosör ile yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Ayazkızı beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2012, 21:57   #474
Ağaçsever

Zeytinlibahçe bilgiler için çok teşekkür ederim.siz bu ürettiklerinizi nerede kullanıyorsunuz, yani hobi amaçlı evde, balkonda vs. mi yoksa bahçenizde mi, eğer bahçenizde ise bahçenizin büyüklüğü ne kadardır ? bir de ne ölçüde kullanıyorsunuz ? irtibata gecebileceğim kim var şahsen görüşmek de isterim biraz sıraladım soruları yine ama

Eski 26-02-2012, 05:27   #475
Ağaç Dostu

Zeytinlibahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2009
Sn chttmr, bahçemizde, sebze adalarında ve saksılı çiçeklerimizde kullanıyoruz. Gelecek yıllarda zeytinlerimizde ve bu yıl dikeceğimiz meyve fidanlarında kullanmayı düşünüyoruz.

http://www.agaclar.net/forum/uzak-ba...ligi/20565.htm

Zeytinlibahçe | Zeytinlibahce.net

Ayazkızı beğendi.
Zeytinlibahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2012, 15:54   #476
Ağaçsever

bu konuyla ilgili Edirne' de Mehmet CAN isimli birisini gördüm internette ancak iletişim bilgileri yok içinizde solucan gübresi hakkında kendisiyle görüşen var mı veya benim telefonda görüşebileceğim kimse var mı? bu arada zeytinlibahceyi ziyaret ettim )

Eski 27-02-2012, 19:34   #477
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Çok bakımsız küçücük bir zeytinlik almıştım. Nihayet geçen sene leonardit uygulaması yaptım. Uygulama yaptıktan sonra dört bir yanımda zeytin olmadı ve bir tek bende azda olsa zeytin oldu. İşte leonardit ve zeytin neticesi

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2012, 13:07   #478
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2011
Herkese merhabalar, sitede pek aktif değilim ama kompost'a olan ilgim dolayısıyla takip etmeye çalışıyorum. Web'de gezinirken şöyle bir siteye denk geldim, solucan kompost kapları ve bahçe tipi kompostlaştırma bidonları var. Biraz daha inceleyip yaza doğru bu şekilde kompost için yapılmış hazır ürünlerden almayı düşünüyorum.
Ecotec / Solucan Kompostu Kapları

martyfriedman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 19:43   #479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2012
arkadaşlar, benimde bir kovanın içinde 200 kadar yetişkin solucanlarım 35 gün oldu ama solucanları oluşan gübreden nasıl ayıracağımı tam olarak bilemiyorum yardımcı olursanız sevinirim ...

arif_84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 07:12   #480
Yeni Üye

abdullah78's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi martyfriedman Mesajı Göster
Herkese merhabalar, sitede pek aktif değilim ama kompost'a olan ilgim dolayısıyla takip etmeye çalışıyorum. Web'de gezinirken şöyle bir siteye denk geldim, solucan kompost kapları ve bahçe tipi kompostlaştırma bidonları var. Biraz daha inceleyip yaza doğru bu şekilde kompost için yapılmış hazır ürünlerden almayı düşünüyorum.
Ecotec / Solucan Kompostu Kapları
Direkt reklama girseydiniz daha iyiydi. Gezindiydim, denk geldim vs. lafı dolandırmanız gereksiz. Sonra reklam yapmak da ayıp değil.

abdullah78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
gübre, solucan, solucan gübresi, solucan humusu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024