agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2014, 17:50   #2191
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Adnan bey sizin adınıza çok sevindim.Nasıl olduğunu da anlatırsanız biz de yararlanırız.
Bu arada denziliye gidip ziratçimle konuştum.Bana hazırladığı özel gübre formülünü sordum.100 metre kare için
3 kg humik asit,
2 kg 26lık nitrat
0.5 kg MgSO4
0,5 Kg ZnSO4
2 KG potasyum nitrat
karışım bu.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2014, 18:44   #2192
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Mevlût bey..
Genelde hep Karaburun nergislerinizin vazoya konmuş fotoğraflarını paylaşıyorsunuz burada..
Sizden rica etsem, aynen benim yaptığım gibi Karaburun nergislerinizin bahçenizdeki bugünkü hallerini fotoğraflayıp paylaşabilir misiniz ?
Hem mukayese yapabiliriz bu sayede, hem de Denizli'de aylara göre gelişimlerini görüp takip edebiliriz...

Ayrıca, ziraatçinizin size özel yaptığı karışımda nitratlı gübre miktarı çok yüksek geldi bana..ve fosforlu bir gübre olmayışı da ilginç..Çünkü fosfor çiçeklenmeyi sağlayan temel maddedir.
Ben şahsen size önerilen gübreleri o miktarlarda atmaya cesaret edemem..Çinko Sülfat (ZnSO4)
bile 100 metrekareye yarım kilo çok fazladır.
Ben 100 metrekare yere 2 kilo kadar 15.15.15 kompoze gübre atarım o kadar..

Aslında Karaburun nergisinin çiçeklenmesini arttıran gübre falan değil bence..
Çok minik bir püf noktası var..
Dur bakalım, seneye de aynı denemeyi yapıp aynı güzel neticeyi alırsam eğer sizlerle de paylaşırım..Bu yıl çiçek saplarının çok oluşu umutlandırdı beni, sanırım doğru yoldayım.

Düzenleyen pria : 06-12-2014 saat 22:54
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2014, 19:11   #2193
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Geçen yıl sökmeyip yerinde bıraktığım ''Erlicheer'' nergislerimin bugünkü halleri:

Eklenen Resimler

Eski 06-12-2014, 21:58   #2194
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Bu da benim Paper whıte nergisim.
Tatlı hafif kokulu...

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2014, 00:12   #2195
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Adnan bey sizin adınıza çok sevindim.Nasıl olduğunu da anlatırsanız biz de yararlanırız.
.
Aslında tekrar anlatmama gerek yok..Benim yazdıklarımı çok iyi ve dikkatlice okursanız daha önce yazdığım mesajlarda bunun cevabının ve püf noktasının ne olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Eski 13-12-2014, 13:16   #2196
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Sayın pria,
Bu sene benim karaburunlardada bir hareket var. En azından bir vazoluk toplayabildim.

Eklenen Resimler

tabus, pria, polemos ve 5 kişi beğendi.
Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2014, 13:51   #2197
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Çok güzeller Benol Hanım..
Sanki bu Karaburun nergisleri Karadeniz bölgesinin nemli ve ılımlı havasını biraz seviyorlar gibime geliyor..
Erken yağmurlar ve ılman geçen sonbahar erkenden açtırmış sizin güzellerinizi..

Hatırlayamıyorum; size ücretsiz Karaburun nergisi göndermiş miydim ben acaba..Gönderdiysem, acaba bu açanlar onlar mı Benol Hanım ?

En az 40 kişiye ücretsiz Karaburun gönderdim, keşke sonuçlarını yazabilseler foruma..

Eski 13-12-2014, 14:00   #2198
Ağaç Dostu

Yok sizden karaburun gelmedi bana. Bunlardan bahsetmiştim sayfalarda . Tam 19 sene evvel Bulancak'ta bir bahçeden almıştım soğanları. Zaman içinde 100 adet olmuştur.
Ama bu kadar soğanda 2 -3 adet çiçek görüyordum.
Bu sene çiçekler fazlalaştı. İklim ayni iklim.

Eski 13-12-2014, 14:08   #2199
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Yok sizden karaburun gelmedi bana. Bunlardan bahsetmiştim sayfalarda . Tam 19 sene evvel Bulancak'ta bir bahçeden almıştım soğanları. Zaman içinde 100 adet olmuştur.
Ama bu kadar soğanda 2 -3 adet çiçek görüyordum.

Bu sene çiçekler fazlalaştı. İklim ayni iklim.
Beni de kahreden bu oldu..Hocam100'den 100 adet satın almıştım 4-5 sene önce..
Soğanlar iri olmalarına rağmen böyle 100 soğanda 10-15 çiçek görmek çok üzmüştü beni..

Ama işin sırrını çözdüm gibi..
Son denemeyi geçen yıl yaptım..Bu yıl sonuç tahminimden de iyi..
Aynı denemeyi seneye de yapacağım, yine aynı olumlu neticeyi görürsem Karaburun nergislerinden bol çiçek almanın formulünü, yöntemini ayrıntısıyla yazacağım buraya..
Öncelikle kendim emin olmam gerek..

Eski 13-12-2014, 14:34   #2200
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Sayın pria,

Siz bana ücretsiz karaburun göndermiştiniz. 1 hafta içinde kızlarınız açar, bir aksilik olmazsa fotoğrafların çekerim üç güzelin Burada yayınlayınca sizde hasret giderirsiniz

fındıkkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2014, 18:01   #2201
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Sayın Pria, aşağıdaki linkte, 32 no.lu mesajda sizden almış olduğum nergislerin fotoğraflarını görebilirsiniz

maya / Teras, ev

pria beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2014, 18:35   #2202
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi maya Mesajı Göster
Sayın Pria, aşağıdaki linkte, 32 no.lu mesajda sizden almış olduğum nergislerin fotoğraflarını görebilirsiniz

maya / Teras, ev
maya / Teras, ev

Teşekkür ederim sayın maya..
İnşallah marta doğru çok iri ve çok güzel çiçeklerini de göreceğiz hep birlikte..

maya beğendi.
Eski 13-12-2014, 18:58   #2203
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Beni de kahreden bu oldu..Hocam100'den 100 adet satın almıştım 4-5 sene önce..

Soğanlar iri olmalarına rağmen böyle 100 soğanda 10-15 çiçek görmek çok üzmüştü beni..

Ama işin sırrını çözdüm gibi..

Son denemeyi geçen yıl yaptım..Bu yıl sonuç tahminimden de iyi..

Aynı denemeyi seneye de yapacağım, yine aynı olumlu neticeyi görürsem Karaburun nergislerinden bol çiçek almanın formulünü, yöntemini ayrıntısıyla yazacağım buraya..

Öncelikle kendim emin olmam gerek..

Gerçekten sırrınızı çok merak ettim sayın pria

Sent from my iPhone using Tapatalk

tabus ve pria beğendi.
polemos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2014, 19:26   #2204
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi polemos Mesajı Göster
Gerçekten sırrınızı çok merak ettim sayın pria
Nergis

Aslında sır falan değil..Çok önemli fakat gözden kaçırılan veya ihmal edilen minik bir ayrıntı..
Aynı denemeyi seneye tekrar yapıp aynı güzel sonucu almadan bir açıklama yapıp, sonradan insanlara mahcup olmak istemiyorum..

Benim bu konuda okumadığım kaynak kalmadı sayılır..Bu tür konularda zaten yeterli kaynak bulmak ta zor..Tesadüfen bulduğum bir yazıda dikkatimi çeken bir cümlede yazılanları uyguladım sadece..

YeniGine ve polemos beğendi.
Eski 15-12-2014, 00:40   #2205
Ağaç Dostu

Sayın pria,

Bu küçük sır; "Lodos rüzgarı bitkinin gelişimini hızlandırırken, poyraz rüzgarı gelişimini geriletir ayrıca 10 günde bir toprağın çapalanması soğanın gelişimine büyük katkı sağlar" cümlesi olabilir mi )

pria, Imay ve Dumlupınar beğendi.
Eski 15-12-2014, 00:43   #2206
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Sayın pria sırrınızı bizlerle de paylaşsanız, hep birlikte denesek olmaz mı acaba?

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2014, 08:24   #2207
Ağaç Dostu

Varsın yanılalım değil mi? Ya tutarsa açmayan onca nergisimiz açar bizde mis kokularıyla mest oluruz.
Haydi sayın pria söyleyinde biz de deneyelim. Varsın işe yaramasın ne olur ki.
Zaten açmayanlar var senelerdir.

Eski 15-12-2014, 12:24   #2208
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Varsın yanılalım değil mi? Ya tutarsa açmayan onca nergisimiz açar bizde mis kokularıyla mest oluruz.
Haydi sayın pria söyleyinde biz de deneyelim. Varsın işe yaramasın ne olur ki.
Zaten açmayanlar var senelerdir.
Benol Hanım, sizin ricanızı geri çeviremedim ve son edindiğim tecrübe ve izlenimleri yazmaya karar verdim..Vardığım bu netice kesin olmamakla birlikte açamıyan nergislerinizde sizler de önümüzdeki sezon denersiniz artık..Böylece daha fazla test etmiş oluruz bu hususu..

Benim ağağıdaki mesajımda da belirttiğim gibi Karaburun (Mordoğan) nergisleri ile ilgili Ege Üniversitesince yapılan araştırmada aşağıdaki noktalar hep ilgimi çekti:

Nergis

Araştırmada şunlar yazılı:

''...Üreticilerin %65’i kendi soğanlarını kullandıklarını, geri kalan %35’i ise dışarıdan soğan temin ettiklerini belirtmişlerdir.
... Yörede çiçek hasadı ise en fazla Ocak ayında (%65), daha sonra Aralık (%24) ve Kasım ayında yapılmaktadır.
...Soğan sökümünden sonra nasıl bir bakım uygulandığı incelendiğinde; üreticilerin %46’sının herhangi bir bakım yapmadığı, % 38’inin soğanları kabuklarından ayırdığı, %15’inin ise boylama yaptığı görülmektedir. Üreticiler (bir üretici dışında) eski soğanı attıklarını ve yavru soğanların tümünü kullandıklarını belirtmektedirler.
...Üreticilerin tümü soğanı dikerken pulluk derinliğine (20 x 25cm derinlik) diktiklerini belirtmişlerdir.''

http://egeweb.ege.edu.tr/zfdergi/ede...8/s1/39-46.pdf

İşte bu yazılanları uygulayayım dedim son olarak..
2012 yılı temmuzunda tüm Karaburun nergislerini söktüm..Yavrularını ayırdım..ve en irilerini benden ''erlicheer'' nergis soğanı satın alanlardan isteyen herkese ücretsiz olarak dağıttım..Bir kısmını da köyde verdim..
Bana en ufak olanları kalmıştı..Yani kimsenin beğenmiyeceği soğanlar..

İşte bu minik soğanları, bel küreğiyle derin kazılıp kabartılmış bir alana tabana metrekareye 40-50 gram 15.15.15 kompoze gübre atarak en az 15 santim derine ektim..Toprağım çok kumsal ve çok fakir olmasına rağmen bugüne kadar da başka hiçbir gübre vermedim.
Tabi, 2013'ün ocak ayında büyük çoğunluğu çiçek falan veremedi, biraz irice olan 3-5 soğanda çiçek görebildim..
O yıl onları hiç ellemedim, yerlerinde bıraktım..Yazın aşırı sıcakların etkisini azaltmak için toprağın üstüne kuru otlar yaydım..
Bu yıl eylül ayı başlarında onları bir güzel suladım..Ekim ayı sonlarına doğru köye zeytin toplamağa gittiğimde, filizlerinin çıkması gerekirken sadece birkaç soğanın filizlerini gördüm toprak üstünde..
Hatta, sık sık yağan sonbahar yağmurları acaba çürümelerine mi sebep oldu diye de endişelenmedim de değil yani..
Oysa onlar oldukça derin ekildikleri için çıkamamışlar toprak üstüne..
Nihayet, 20 gün önce köye son gidişimde hepsinin toprak üstüne fışkırdığını ve büyük çoğunluğunda çiçek sapının güründüğünü büyük bir sevinçle gördüm.Eğer derine ekilmeseydiler, aşağıdaki fotodaki gibi filizler 15-20 santim uzunlukta değil, 30-40 santimi bulurdu..

Ege Üniversitesi araştırmasında yazıldığı gibi, köylülerin biri hariç hepsinin eski, kart soğanlarını ekmeyip çöpe atmalarının haklı olabileceğine inandım artık..

Yani, özetle şu kanaate ulaştım:

1- Karaburun nergisleri 15-20 santim kadar oldukça derine ekildiğinde yazın sıcaklarından korunabiliyor ve istediği soğuklanma ihtiyacını giderecek bir ortam bulabiliyor..Dal, kuru otlarla malçlama yapmak toprakaltındaki soğanların korunmasına ve daha serin bir ortamda kalmalarını sağlıyor olabilir.
2- Çiçek vermiş, çok iri, kart soğanların çiçek verimi çok düştüğü için, bunlar çöpe atılmasa bile ancak yeni yavruların üretilmesi için ayrı bir alanda ekilmeli, bu kart soğanlardan fazla bir beklentiye girilmemeli..
3- Hem sıkışıklığı önlemek hem de bol çiçek görmek için, yavru soğanlar ayırılıp ekilmeli ve beslenip büyütülmeli..Bu yavruların 2. yıl hemen hemen tamamı çiçeklenmektedir.

Aslında bu yazdıklarım kesin bilgi değil ve gelecek yıl bir test daha yaptıktan sonra yazmamın daha uygun olacağını düşünüyordum ama başta Hocam100 olmak üzere çok sayıda üyenin bu beklentisini görünce hadi yazayım dedim..

Umarım tesbitlerim doğrudur ve çok sevdiğim Karaburun nergislerini bol çiçeklenmiş olarak görmemiz nasip olur bundan sonra..
Her nergis türünün yetiştirme özellikleri farklı olabiliyor..Benim 2 yıllık 100 gramdan büyük ''erlicheer'' nergisleri birden fazla çiçek sapı oluşturabildiği halde, aynı büyüklükteki daha önce çiçek vermiş Karaburun nergisi hiç çiçek vermiyebiliyor..Bunun en güzel kanıtı da 4-5 sene önce Hocam100'den satın aldığım 100 adet çok iri Karaburun nergisinin ancak 15 adet kadarında çiçek görmemdir.
Yani soğanın iriliğinden önce genç olması daha önem taşıyor Karaburun'larda..
Bunu çok iyi anladım.

Alıntı:
Adnan bey insan bu nergiste şaşırıyor.İklime bağlı olarak ne zaman açar ne kadar açar coşar mı coşmaz mı ben bile bilemiyorum.
16.3.2013'te Hocam100 böyle diyor ama ben belli noktalara dikkat edilirse çiçek veriminin maksimuma çıkarılabileceğine inanıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 15-12-2014 saat 20:17
Eski 15-12-2014, 20:32   #2209
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
.
Ben sizi kırmadım ve bu yıl edindiğim tecrübeyi anlattım..
Şimdi benim de sizden bir ricam var..
Bugünlerde 2-3 santim olduğunu yazdığınız Karaburun nergislerinizin bahçenizdeki gelişim evrelerinin hiç olmazsa ayda bir fotoğraflarını burada yayınlamanızı istiyorum ben de sizden..
Acıpayam gibi bir yerde gelişimlerini görsel olarak görmek çok yararlı olur.

Eski 15-12-2014, 21:57   #2210
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey tabi ki her gittiğimde çekeceğim.Burada paylaşacağım.

Eski 16-12-2014, 00:44   #2211
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Adnan bey tabi ki her gittiğimde çekeceğim.Burada paylaşacağım.
Ben bahçenizin oturduğunuz evin etrafında olduğunu sanıyordum..Yoksa başka bir yerde bahçeniz daha mı var acaba ? Sanki Karaburun yarımadasında da bahçeniz var gibi yazmışssınız

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sarigoz Mesajı Göster
Hocam,fotograflarinizi bekliyoruz
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Bence kendi sayfanızdan kendi bahçenizden fotoğraflı olarak devam etseniz ne kadar güzel olur derim.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yaylacı Mesajı Göster
Sayın hocam100, bahçenizi yeni gördüm. Bu seneki soğanlı türlerin fotoraflarını da burada sergilerseniz bahçenizi zevkle gezmeye hazırız. ...
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hazan-z Mesajı Göster
Hayırlı olsun Sn Hocam100.Resimlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum.Selam ve sevgiler.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi delete61 Mesajı Göster
Resimleri hala bekliyoruz Mevlüt bey.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k_donmez Mesajı Göster
Sayın Hocam100
Hiç resim olmadan sadece sözle bu kadar ilgi gören bir bahçeniz var. Artık 1-2 resim görsek.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tturt Mesajı Göster
Hayrlısı olsun fotoğraflarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.
Bahçe sayfanıza baktım..2010 yılından beri 4 yılda sadece 21 foto eklemişssiniz bunca insanın ısrarına rağmen..
Ben olsam şimdiye kadar soğanlı türler ile ilgili en az 500 foto yüklerdim

Hocam100 / bahçe

Keşke her soğanlı bitkinizin gelişim evrelerini tek tek fotoğraflayıp insanların görmesini sağlayabilseydiniz..
Bekliyelim bakalım..

Eski 16-12-2014, 11:56   #2212
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey bahçem yeterli gelmediğinden birkaç yere daha ekiyorum.Fotoğraf çok çekiyorum ama siteye hergün eklemek çok zor oluyor.Aklılı telefondan face den ya da instagram dan paylaşmak çok kolay oluyor. Tüm gelişmeleri oradan günü gününe ekliyorum.Bahçemi izlemenizi öneririm.Tabi yine de ısrar çok olursa burada da ekleyeyim.Bu yıl şimdilerde bom boş gibi görünüm var.Onla başlayacağım.

Dumlupınar beğendi.
Eski 16-12-2014, 13:01   #2213
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Adnan bey bahçem yeterli gelmediğinden birkaç yere daha ekiyorum....Bahçemi izlemenizi öneririm.Tabi yine de ısrar çok olursa burada da ekleyeyim.Bu yıl şimdilerde bom boş gibi görünüm var.Onla başlayacağım.
Mevlut bey,

Ben ısrar ediyorum..Lütfen şu özel karışım gübrelerle çok güzel çiçekler almakla öğündüğünüz Karaburun nergislerinizin ekili olduğu bahçenizin uzak ve yakın plan fotoğraflarını, nergislerin ilk çıkışlarından itibaren büyüme devrelerini ara ara buraya yükleyin derim..Gözümüzle görelim..
Sizin kendi bahçenizde Karaburun nergislerine yaptığınız işlemleri, satın almış üyeler de adım adım izlesin ki, sizin gibi güzel sonuçlar alabilsinler..
Karaburun nergislerinin Ankara koşullarında ekiminden pek iyi netice alımamış, sizin Acıpayam gibi oldukça karasala yakın iklimde nasıl böyle iyi sonuçlar alabildiğiniz konusunda kafamda çok soru işaretleri var..Mesela, bugünlerde topraktan henüz yeni çıkan ve 2-3 santim filiz yapan Karaburun nergislerinizin olası sert don olayı yaşanan ve ısının -15'lere indiği günlerde çekeceğiniz fotoğrafları inanın çok merak ediyorum..Çünkü, eski mesajlarınızda, sert soğuklar nedeniyle nergislerinizin kavrulduğundan ve çiçeklerini görememekten şikayet etmişsiniz..
Yoksa Karaburun nergislerini Acıpayam dışında bir ılıman yerde mi ekiyorsunuz ?

Eski 16-12-2014, 19:33   #2214
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey benim Karaburun denemem iklimlerle de ilgili.Geçmiş yıllara ait şöyle bir değerlendirmem oldu.Bazı yıllar iklim yumuşak gitti çiçek sapları o kadar büyük oldu ki pırasa kadar iri oldu.Ama çiçekleri az oldu.Bazı yıllar sert geçen kış sebebiyle büyüyemedi boyu küçük kaldı.Ama çiçekleri çok oldu tomurcuk aşamasında don olmazsa açtı olursa o da gitti.O yüzden ben genellikle bu çiçeği korunaklı yani poyraz almayan yere ekiyorum.Geçen sene 3 ayrı yere ektim.Güneş gören güney kısımlarında güzel çiçek oldu kuzeydekiler dondu.Bunları da bilin.
Geçen seneden kalan kazılmamış soğanlar ki her yıl az miktarda unutularak kalırlar onlar şimdilerde 15 cmyi geçti tomurcuk görünüyorlar.
Yeni dikilenler 5 cm civarı .Ayrıca derin ekim demişsiniz ben de en az15 cm derine ekiyorum. Çiçeklerin tomurcukları donsa bile soğan üremeye devam ediyor.
Ayrıca her yıl yavru soğanları üretime alıyorum. İlk yıl irileşiyor 2. yıl çiçek açıyor. Soğanın yavru vermeye başlaması depoda başlıyor yanlarından 2 bazan 3 yavru oluşuyor onları zedelemeden ekiyorum. Sonra onları kazarken ayırıp ayrı ekiyorum.
Tabi ekerken 15-15-15 artı leonordid veriyorum.2yıl çiçek açacak iriliğe ulaşıyorlar.Sattığım soğanlar genellikle bu soğanlar oluyor. Anaçları ise satmıyorum. Onlar elimde kalıyor. Karaburunlar acaba çiçek açamayınca gücünü soğana mı veriyor diğe de düşünüyorum.Bazan tomurcuklarını açtırmamak adına koparıyorum da üretimim bir parçası.Acıpayam dışında ekim yerim yok.
Adnan bey Acıpayam 3 senedir ılıman kış geçiriyor.2yıldan beri doğru dürüst kar yağmadı. Böyle giderse Karaburunlar Acıpayam'a alışacak.

Eski 17-12-2014, 00:53   #2215
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Mevlut bey,

Ne yapılırsa yapılsın, Karaburun nergisi oldukça riskli bir tür..
Satıcıyı mahcup, alıcıyı küskün edecek bir tür..

Oysa öyle zahmetsiz nergis türleri var ki, yıllarca yerinden sökmeseniz, kümeler oluştursa bile, hiçbir bakım-gübre uygulamasası falan yapmasanız bile her yıl bol bol çiçeklenebiliyorlar..

Karaburun nergisi tam tersine ne zaman ne yapacağı pek belli olmayan bir tür..
Satıcının çok iddialı, alıcının çok umutlu olmaması gereken bir güzel tür yani.
Daha çoook kafa yoracağız bu konuda.

Eski 17-12-2014, 01:14   #2216
Ağaç Dostu

Aşağıdaki fotoğraf hocam100'den bu sene satın almış olduğum nergislerin henüz çiçeklerinin ortaya çıkmamış hali

Eklenen Resimler

tabus, pria, Muda ve 4 kişi beğendi.
Eski 17-12-2014, 01:24   #2217
Ağaç Dostu

Görülen ilk tomurcuklar

Eklenen Resimler

Eski 17-12-2014, 01:33   #2218
Ağaç Dostu

Bu fotoğraflarda karaburunların 2-3 gün önceki hali. 1-2 güne kalmaz çiçekler açar, bende merak ettiği o kokuyu koklama şansına sahip olurum inşallah.

Eklenen Resimler

Eski 17-12-2014, 01:39   #2219
Ağaç Dostu

Karaburunların yaprakları gayet sağlıklı ve çiçekleri oldukça dolgun durumdalar. Hocam100'ün bakımı sayesinde tabi ki. Saksılar güney cephede. Sabah erken saatlerden itibaren öğleye kadar ve öğleden sonra da 2-3 saat güneş gören bir cephedeler.

Dumlupınar beğendi.
Eski 17-12-2014, 01:49   #2220
Ağaç Dostu

Şimdi de sıra geçen yıl sayın pria dan hediye olarak almış olduğum karaburunların fotoğraflarında. Geçen yıl bir tanecik bile çiçeğini görememiştim. Topraktan hiç çıkarmadım. Sadece toprağını havalandırmak adına sökmüştüm. 1-2 gün hem toprağı havalandı hemde soğanlar. Sonra yine aynı toprağa diktim. Yalnız şöyle bir ayrıntıyı belirteyim. Vakit olarak tam şu zamanlar diyemeyeceğim ama sadece 1 ay kadar sulamadım. Temmuz başları ve ağustos ayı başları **** ortalarına kadar diyelim. Ama bu süre içerisinde balkon kenarında oldukları için yağan yağmurlardan ufak da olsa nasiplendiler.

pria ve Dumlupınar beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024