agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8286Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-02-2015, 11:48   #2491
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sevgili uyap gerçekten çok sağlıklı ve güzeller, maşallah şimdiden çoğalmışlar bile seneye epeyce yavruları olacak.

pria, YeniGine, telato ve 1 kişi beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 12:22   #2492
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uyap Mesajı Göster
Sn pria' dan gelen soğanlar. Fotoğrafta tam olarak gözükmese de 5 soğandan 8 çiçek sapı var. Teşekkür ederim sn. Pria, gelecek yıl için siparişimi unutmayın lütfen .
Alıntı:
Benim nergislerimin yaprakları burada paylaşanlar kadar uzamadı..
Sayın uyap,

Aynen benim İstanbul'da saksılarımda ekili olanlar gibi gelişmişler..Bu yıl da ''Erlicheer''ler bol bol çiçek sapı veriyorlar, bundan mutlu oluyorum..

Doğru olan budur..Yapraklar şımarıp çiçek saplarını örtecek şekilde uzarlarsa yetiştirme ortamında bir anormallik vardır..
Daha önce de dediğim gibi, çiçek sapı gelişmeğe başlayınca yaprak gelişimi durur..Çiçekler geçmek üzereyken yapraklar hızla uzamaya başlar..

Merak etmeyin, 2015 siparişinizi not ettim..Bakınız:

http://www.agaclar.net/forum/sogan-y...atis/36144.htm

Selamlar..

(İnşallah bu yazdıklarım da reklam olarak algılanmaz)

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 13:26   #2493
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Sevgili uyap gerçekten çok sağlıklı ve güzeller, maşallah şimdiden çoğalmışlar bile seneye epeyce yavruları olacak.
Yanlış saymadıysam toplamda 18 tane oldular sn. Akçabardak seneye tam istediğim gibi dolu dolu olacaklar. Yavruları bahçeye dikmeyi düşünüyorum o nedenle yeni sipariş de verdim.

uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 13:37   #2494
Ağaç Dostu

uyap's Avatar

Giriş Tarihi: 30-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Neden reklam olarak algılanacağını anlamadım sonuçta isim yazmak benim tercihim. Soğan isteğimi de tomurcuk bolluğunun sevinciyle buraya yazdım listeye bakmamıştım, teşekkür ederim.

pria, YeniGine ve çiğdem42 beğendi.
uyap Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 14:57   #2495
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Bu nergizleri 6-7 yıl önce edinip bahçeme dikmiştim. İlk senelerde biraz çiçeklerini gördüm fakat daha sonra çiçeklenmeleri azaldı.
Bulundukları yer yazın güneş alıyor, kışın ise çok az güneş alıyorlar, en son 2013 Ocakta çiçeklerini görebildim, geçen sene hiç çiçek açmadılar sürekli yavru veriyorlar.
Gölgede kaldıkları için ben de soğanları söküp büyük bir plastik kovaya diktim ve doğuya bakan balkona aldım, sabahtan 12 ye kadar güneş alabiliyorlar fakat yine de çiçek açmadılar.

Sormak istediğim şu bu nergizlerin kaç saat güneş ışığına ihtiyacı var arkadaşlar?

Hazırladığım toprak: Bahçe toprağı 1 ölçü, torf 1 ölçü, keçi gübresi 1 ölçü, ben nerede hata yapıyorum acaba? başka besin vermedim. nedir bunların derdi bir türlü çözemedim, aslında çok kokulu oldukları için sevmiştim ben onları...

En son görmüş olduğum çiçeklenmeleri.
akçabardak / bahçe

Ve son haalleri,
Bu son don olayından yaprakları biraz etkilenmişler.

Name:  DSCF6520.jpg
Views: 547
Size:  56.3 KB

Yapraklar çok uzamış vaziyette, nereden baksan 70-80 cm.
bahçede iken bu kadar uzamazlardı, şaşkınım...
Name:  DSCF6521.jpg
Views: 561
Size:  31.1 KB

En azından gördüğüm 3-5 tanesi (iri soğanlıydı çünü) gövdeleri kalın olanlardan çiçeklerini görürüm diye umutluydum
Name:  DSCF6522.jpg
Views: 972
Size:  46.9 KB

Eski 05-02-2015, 15:39   #2496
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sayın pria, bir mesajınızda belirtmişsiniz benim tarlamın toprağını görseniz şaşarsınız diye. Bir keresinde tarlanızdaki nergislere bakarken dikkatimi çekmişti toprağı. Hatta içimden demiştim bu tarlada böyle açıyorsa bizim koyun gübreli toprağımızda nasıl yetişir diye.

Nergisten çok umutluyum bu sene hevesle bekliyorum temmuz ayını. Verdiğiniz bakım bilgilerinin tamamını da bitki defterime kopyaladım.

Kendi adıma söyleyeyim soğanlı bitkileri sizin ve sayın hocam100'ün sayesinde sevdim. İyi ki buradasınız. Sizden çok şey öğrendik.

tabus, pria, YeniGine ve 5 kişi beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 16:13   #2497
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Benim nergislerimin yaprakları burada paylaşanlar kadar uzamadı. .
Bakınız, benim saksıda ekili 4 ''Erlicheer''in gelişimleri de aynen sizin nergisleriniz gibi..

İkinci fotoda gördüğünüz bu yıl yurtdışından gelen ve 5-6 gün içinde açmasını beklediğim yoğun kokulu erkenci tür de aynı durumda..Yapraklar fazla uzamamış, çiçek sapı olanca hızla uzayıp tomurcuk şişiriyor..Çiçekler geçince yaprak gelişimine ağırlık vereceklerdir.

Eklenen Resimler

Eski 05-02-2015, 16:29   #2498
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Saksılarımda bu yıl sadece bir adet olan Karaburun (double roman) nergisine bayıldım bu yıl..Çiçek sapında 9 tomurcuk var..Ağırlıktan kafayı kaldıramıyor..Nefis kokusuna da dayanılmaz yani..
Çok seviyorum bu türü..ah bir de her yıl bol bol çiçeklenebilse..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 05-02-2015 saat 22:56
Eski 05-02-2015, 16:41   #2499
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Gölgede kaldıkları için ben de soğanları söküp büyük bir plastik kovaya diktim ve doğuya bakan balkona aldım, sabahtan 12 ye kadar güneş alabiliyorlar fakat yine de çiçek açmadılar.
Sayın akçabardak,

Nergisler geçen yıl aşırı gölgede kaldıkları ve soğan içinde bu yılın çiçek tomurcuğunu olşturamadığı için bu yıl güneşli yere ekmenizin yararı olmamış ve çiçeklenememiştir diye düşünüyorum..
Bu yıl da, don nedeniyle yaprak tahribatı olduğu için yine yeterli beslenemeyip, bir sonraki yılın çiçek tomurcuklarını oluşturamıyabilirler..
Moralinizi bozmak istemem ama seneye de fazla umutlu olmasanız iyi olur gibi..

Eski 05-02-2015, 17:58   #2500
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Sayın akçabardak,

Nergisler geçen yıl aşırı gölgede kaldıkları ve soğan içinde bu yılın çiçek tomurcuğunu olşturamadığı için bu yıl güneşli yere ekmenizin yararı olmamış ve çiçeklenememiştir diye düşünüyorum..
Bu yıl da, don nedeniyle yaprak tahribatı olduğu için yine yeterli beslenemeyip, bir sonraki yılın çiçek tomurcuklarını oluşturamıyabilirler..
Sayın pria yorumunuz için teşekkür ederim... yapacak bir şey yok bu durumda sağlık olsun..

telato ve uyap beğendi.
Eski 05-02-2015, 22:14   #2501
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eron2014 Mesajı Göster
Ben de bana göre aşırı erken açan nergisimin fotoğraflarını aşağıda sizlerle paylaşıyorum. Diğer nergislerim daha yeni yeni yapraklarını göstermeye başladı. Türünü de bilmiyorum. Ayva fidanı sökmeye çalışırken çıktılar bende bir köşeye ekivermişdim.

Eklenti 535759

Eklenti 535760
Sn Eron2014, nergisiniz eger öngörüm doğru ise, benim de favorilerimden biri.
Resim her zaman renk ve görüş açısı bakımında aldatıcı olur.Hata payı çoktur. Ama kesinlikle tazetta hybrit olduğu açık. Resim olarak teyidi için başka kaynaklardan da arayın ama aşağıdaki link her zaman kaynak olarak en geniş ve en güvenilir olanıdır.
DaffSeek - Detail Page
Resimlerin üzerine tıklarsanız büyük resimlere ulaşabilirsiniz.

telato, zeygen ve çiğdem42 beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 22:46   #2502
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Sayın akçabardak,

Sn akçabardak, sn pria konuyu cevaplamış ama bir kaç noktayı da ben belirtsem,umarım hoşgörü ile karşılar:
''''Sormak istediğim şu bu nergizlerin kaç saat güneş ışığına ihtiyacı var arkadaşlar?

Hazırladığım toprak: Bahçe toprağı 1 ölçü, torf 1 ölçü, keçi gübresi 1 ölçü, ben nerede hata yapıyorum acaba? başka besin vermedim. nedir bunların derdi bir türlü çözemedim, aslında çok kokulu oldukları için sevmiştim ben onları... ''

Nergisiniz Double Roman, Karaburun nergisi, hoş kokulu, yoğun kokulu.Sıcak iklim nergisi. Yani yazın doğru derinlikte kavurucu sıcağa tahammül eder hatta sever. Uzun don /kışı sevmez, korumak gerek. Yani yazın ne kadar çok güneşte kalırsa o kadar iyi gelişir diyelim.Yazın en az 6 saat bol ışık ihtiyacı vardır.Bir de çiçeği geçmesine yakın suyunu azar azar kesin, geçtikten sonra kesin, sulamayın..
Toprağınız, saksı için bile olsa bence yanlış. 2 ölçü bahçe toprağına bir ölçü torf bir ölçü dişli dere kumu koyun, hiç gübre vermeseniz dahi ilk yıl için yeterli.Koyun keçi gübresinin yüksek azot oranı yapragı geliştirir fakat bitkinin potas almasını engeller. Hatta bazı yetiştiriciler bu sebepten, nergis soğanı arasındaki otların, çiçek açıncaya kadar ayıklanmasını sonrasında ise kesinlikle bırakılmasını tavsiye ederler. Siz bu yıl hiç azot vermeden fosfor ve potas desteği verin.Mart nisan itibari ile desteği başlatın, sizi üzmez bir kısmı olsun çiçek verir. Son not, bu nergisler kardeşçe yaşamayı severler, ayırdığınız zaman teker teker değil 2 li 3 lü gruplar halinde ayırın, daha mutlu olurlar.

Eski 05-02-2015, 23:20   #2503
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
siz kaynak göstermeksizin 'Paper White Ziva''nın petallerinin ''yellowish white''' olduğunu iddia ederken ben ''Flower Color: near white, white'' yani beyaza yakın ve beyaz olduğunu görüyorum kaynaklarda:

Narcissus 'Ziva' (Paperwhite Daffodil);
.., bakın verdiğiniz cevap bile tahrik edici. .... A- Daffseek -querry page, ziva yazın. Siz Daffseek i çok kullanırsınız, nasıl atladınız? B- sizin verdiğiniz kaynakta da Description kutucuğuna tıklarsanız karşınıza yine ''Fls 10-18 per stem, 40 mm wide, yellowish white '' yazıyor.Ya İngilizceniz eksik veya burayı görmeden yazdınız herhalde, yeter ki sizin dediğiniz olsun. Tamam öyle olsun..Siz haklısınız. Artık lütfen bu konuda yazmayın.
Sn pria, bu mesajımı yazdıktan sonra, bence konu tezekkür etmiştir, başka mesaj yazmamışım. Siz bu mesaj üzerine :
Alıntı:
Son olarak şunu da yazayım..Paper White 'Ziva' için ayrıca daha birçok kaynakta çiçek renginin ''white'' (beyaz), ''pure white'' (saf beyaz), ''Ivory'' (fildişi beyazı) olduğu belirtilmiş..
Ve..Bahanesi gelince;
Alıntı:
Hocam,

Yanlış anlamayın; biraz sinirlerim bozuk ve gerginim..
İçimden pek birşey yazasım gelmiyor..İnsanın şevki kırılınca, haksız yere suçlanınca yazmak zor geliyor..

Bakalım, bir ara toparlarım herhalde kafamı..Siz elinizden geldiğince fotoğraflarınızı paylaşın Mevlut Bey..

Selamlar.
Yine lafınızı sokuşturmuşsunuz..
Son olarak.#2503 sayılı gönderinizle:
Alıntı:

Doğrudan olmasa da 'laf yerine ulaşır ' misali saldırıya devam etmişsiniz.
PAPER WHITE 'ZIVA' konusunda kesinlikle YANLIŞINIZ var, ısrar etmeyin.

Sn pria siz, sadece bir nergisi sevmiş olmakla bile benim sevgimi kazanmışken, ne diyeyim, siz iflah olmaz...(tam ve doğru kelimeyi bulamadım bulursam yazarım) kalbinizi kırmak istemem ama; size haksızlık etMEdiğimi kesinleştirdiniz. Sağolun var olun. Ama lütfen artık kesin şu göndermeleri, başka insanlar üzerinden işlemeleri, doğrudan yazın.Hatta burayı bu şekliyle siz meşgul etmeyin, ben de etmeyeyim,özelime yazın, size emailimi facebookumu vereyim oraya yazın.. Asıl doğrusu devam etmeyin haksızlığınız artar.

Eski 05-02-2015, 23:49   #2504
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2014
Sayın tabus merhaba,sayın akçabardak ilgili mesajında nergislerinin çiçeklenme probleminden bahsediyor.Siz çiçeğin geçmesine yakın suyu azar azar kesin,geçtikten sonra kesin ve sulamayın diye bir cümle yazıyorsunuz.

Ben yapraklar kuruyana dek toprağı kurudukça,nergislerin de sulanmasına devam edilmesi gerektiğini biliyorum.

Acaba belirttiğiniz çiçeklenmeden sonra sulamanın kesilmesi,karaburun nergislerine uygulanması gereken bir yöntem midir? Bunu merak ettim. SELAMLAR...

tabus ve pria beğendi.
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 23:52   #2505
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Yazın en az 6 saat bol ışık ihtiyacı vardır.Bir de çiçeği geçmesine yakın suyunu azar azar kesin, geçtikten sonra kesin, sulamayın..

...yüksek azot oranı yapragı geliştirir fakat bitkinin potas almasını engeller.
Amacım size laf yetiştirmek bilgiçlik taslamak değil, ama yine de ''son noktayı koymak'' zorunda bırakıyorsunuz beni..
Amacım, sizin yazdıklarınızı uygulamaya kalkan insanları hüsrana uğramaktan korumak ve sabırla yetiştirmeye çalıştıkları nergislerinden yüzlerinin gülmesi içindir..

1- Nergislerin mayıs sonu haziran ortalarından sonra yapraklarının kuruması sağlanır..Yani yazın uyku dönemine geçmek zorundadırlar..Sanki nergis yaprakları yazın da yeşil kalması gerekiyormuş gibi siz nasıl onların yazın 6 saat güneş ihtiyacından bahsedebiliyorsunuz.

2- Nergis çiçekleri mart içinde geçerler..Siz nasıl çiçekler geçtikten sonra sulamanın kesilmesi önerisinde bulunabiliyorsunuz ? Çiçekler geçtikten sonra nisan mayıs aylarının bol güneşli günlerinde sulamaya devam edilmeli ve haziran ayında sulama kesilmeli ve yapraklar kendiliğinden kurumaya bırakılmalıdır..

3- ''yüksek azot oranı yapragı geliştirir fakat bitkinin potas almasını engeller'' diyorsunuz..Asıl sulamayı keserseniz potas alımını engellersiniz..Kuru topraklar potas alımını engeller..
Bildiğim kadarıyla, fazla azot değil, toprakta bulunan fazla kalsiyum ve magnezyum potasyum alımını engeller..
Çiçeklenmeden sonra suyu kesmek demek, nisan mayıs aylarında soğanların irileşmesini sağlayan potasyum alımını engellemektir.
Hem '' fosfor ve potas desteği verin.Mart nisan itibari ile desteği başlatın'' diyorsunuz hem de suyu kesin diyorsunuz..Suyu kesince potas alımını engellersiniz.

Lütfen çok emin olmadığınız şeyleri yazarak üyelerin kafalarını karıştırmayın..

Diğer üyelerin güzel hatırı için bunları yazmadan edemedim..

Düzenleyen pria : 06-02-2015 saat 00:34
Eski 06-02-2015, 00:20   #2506
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Yine lafınızı sokuşturmuşsunuz..
Son olarak.#2503 sayılı gönderinizle:

Doğrudan olmasa da 'laf yerine ulaşır ' misali saldırıya devam etmişsiniz.
PAPER WHITE 'ZIVA' konusunda kesinlikle YANLIŞINIZ var, ısrar etmeyin.

Sn pria siz, sadece bir nergisi sevmiş olmakla bile benim sevgimi kazanmışken, ne diyeyim, siz iflah olmaz...(tam ve doğru kelimeyi bulamadım bulursam yazarım) kalbinizi kırmak istemem ama; size haksızlık etMEdiğimi kesinleştirdiniz. Sağolun var olun. Ama lütfen artık kesin şu göndermeleri, başka insanlar üzerinden işlemeleri, doğrudan yazın.Hatta burayı bu şekliyle siz meşgul etmeyin, ben de etmeyeyim,özelime yazın, size emailimi facebookumu vereyim oraya yazın.. Asıl doğrusu devam etmeyin haksızlığınız artar.
Cevap vermeğe bile değer bulmuyorum bu sözlerinizi..ve sizinle ne facebook sayfanızda ne de e-mail adresinize yazarak bilgi yarışması yapmaya da niyetim yok..
Tartışma ortamı sadece burasıdır benim için..

Sizin bu gereksiz ve temeli olmayan polemikleriniz ve oldukça ağır kelime ve ithamlarınız üzerine bugün bana özelden mesaj gönderen üyelerimizden biri ''...hiç canınınızı sıkmayın o yazılar için.Bir kişi öyle düşünüyorsa yüz kişi onun tersini düşünüyor. Siz bu forumun değerisiniz.'' diye yazmış..Sağolsunlar, onlar sizin neden olduğunuz üzüntümü paylaşıp teselli etmeğe çalışıyorlar..

Ben çirkin kelimelerin esiri değil, güzel ve mantıklı kelimelerin efendisi olmaya çalışan bir garibim.
Takdir bu tartışmaları izleyen üyelerindir.

Durum budur.
Nokta.

Düzenleyen pria : 06-02-2015 saat 00:56
Eski 06-02-2015, 01:08   #2507
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sûz-i Dilârâ Mesajı Göster
Sayın pria, bir mesajınızda belirtmişsiniz benim tarlamın toprağını görseniz şaşarsınız diye. Bir keresinde tarlanızdaki nergislere bakarken dikkatimi çekmişti toprağı. Hatta içimden demiştim bu tarlada böyle açıyorsa bizim koyun gübreli toprağımızda nasıl yetişir diye.
Benim fidanlığın toprağı yakın planda böyledir genelde..Yağmurlar yağdıkça bütün çakıllar en üstte kalır..

Gelincik Otu Karıştırması

Aman, siz de nergis ekeceğiz alana bu koyun gübresini fazla kaçırmayın..Özellikle soğanın üstüne veya tabanına bol gübre koymayın.Hele çok iyi yanmamış taze gübre ise şimdiden toprağa karıştırın.

Eski 06-02-2015, 09:01   #2508
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Sayın pria, nergis bakımı için yazdığınız yazıdaki ölçülerin aynısını uygulayacağım. Ne az ne çok...

pria beğendi.
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-02-2015, 09:33   #2509
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Sayın tabus merhaba,sayın akçabardak ilgili mesajında nergislerinin çiçeklenme probleminden bahsediyor.Siz çiçeğin geçmesine yakın suyu azar azar kesin,geçtikten sonra kesin ve sulamayın diye bir cümle yazıyorsunuz.

Ben yapraklar kuruyana dek toprağı kurudukça,nergislerin de sulanmasına devam edilmesi gerektiğini biliyorum.

Acaba belirttiğiniz çiçeklenmeden sonra sulamanın kesilmesi,karaburun nergislerine uygulanması gereken bir yöntem midir? Bunu merak ettim. SELAMLAR...
Sn Dumlupınar,haklısınız, meramımı yanlış anlatmışım..Sn pria da değinmiş, ama iğnelemeden anlatması mümkün değil, cümlem hatalı düzeltiyorum:
Yapraklar kuruyana dek değil, yapraklarının kurumasını sağlamak için suyun kesilmesi gerek.
Nergisin çiçeği geçtikten sonra özellikle bahçede ise, çiçek kafası koparılıp suyunun azaltılması ve en geç haziranda- coğrafik koşullar dikkate alınmalı elbette-suyu kesilmeli veya; yazın veya çiçeklenme tamamlandıktan bir süre sonra bitkinin kendini gelecek yıla hazırlaması için 3 ay dinlenmesi gerek.Bu ''bir süre''nin ne kadar olduğu kesin değil.Bir genelleme ile 'yapraklar kuruduktan sonra' olarak ifade ediliyor. Ama eğer yaprakların sararmasını ve kurumasını beklerseniz, güneş görme durumuna göre, yanlış beklenti olur.Bir noktada sulamayı kesmezseniz yapraklar sararmayabilr,bitki dormant hale gelmez. Genç soğan için pek önemsenmese de çiçeklenecek durumdakiler için faydadan çok mahzurlu olur.
Doğru ifade budur.
Karaburun nergislerinin bakımı konusunda ne yazıldığını bilmiyorum, ben sadece sn akçabardak'ın, ''çiçeklenmeyen karaburun nergisinin'' sorununun çözümüne ilişkin görüş belirttim.Genel olarak karaburun nergislerinin bakımına ilişkin bir görüş değil. Şurası kesin: Bu nergis sıcak iklim kuşağı nergisidir. Dormant kalma süresi, dolayısiyle daha uzun döneme ihtiyaç gösterir. Bu dönemde hem süre uzun olabilir hem de daha yüksek ısı önem kazanıyor olabilir. Hangisi daha önemli, bu konuda yazılı bir bilgiye ulaşmış olsaydım hatırlardım. Benimki bir öngörü, varsayım.Tecrübem ise benim karaburun adıyla edindiklerim Antalya ortamında, açık havada, doğal koşullarda ve gübre desteği olmaksızın son derece mutlu ve çiçekleniyorlar. Sn prianın eski gönderilerinde sıkça sözünü ettiği- aklımda öyle kalmış- ''çiçek verimi düşük'' sözü belki de itinalı bakımdan kaynaklanıyor olabilir.
Ben hatamın söylenmesinden memnun olurum.Yanlış bilgi vermek, bilmediğini bilir gibi söylemek benim tarzım değil. Beni uyardığınız için de teşekkür ederim .

Eski 06-02-2015, 10:41   #2510
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Amacım size laf yetiştirmek bilgiçlik taslamak değil, ama yine de ''son noktayı koymak'' zorunda bırakıyorsunuz beni..
Amacım, sizin yazdıklarınızı uygulamaya kalkan insanları hüsrana uğramaktan korumak ve sabırla yetiştirmeye çalıştıkları nergislerinden yüzlerinin gülmesi içindir..

1- Nergislerin mayıs sonu haziran ortalarından sonra yapraklarının kuruması sağlanır..Yani yazın uyku dönemine geçmek zorundadırlar..Sanki nergis yaprakları yazın da yeşil kalması gerekiyormuş gibi siz nasıl onların yazın 6 saat güneş ihtiyacından bahsedebiliyorsunuz.

2- Nergis çiçekleri mart içinde geçerler..Siz nasıl çiçekler geçtikten sonra sulamanın kesilmesi önerisinde bulunabiliyorsunuz ? Çiçekler geçtikten sonra nisan mayıs aylarının bol güneşli günlerinde sulamaya devam edilmeli ve haziran ayında sulama kesilmeli ve yapraklar kendiliğinden kurumaya bırakılmalıdır..

3- ''yüksek azot oranı yapragı geliştirir fakat bitkinin potas almasını engeller'' diyorsunuz..Asıl sulamayı keserseniz potas alımını engellersiniz..Kuru topraklar potas alımını engeller..
Bildiğim kadarıyla, fazla azot değil, toprakta bulunan fazla kalsiyum ve magnezyum potasyum alımını engeller..
Çiçeklenmeden sonra suyu kesmek demek, nisan mayıs aylarında soğanların irileşmesini sağlayan potasyum alımını engellemektir.
Hem '' fosfor ve potas desteği verin.Mart nisan itibari ile desteği başlatın'' diyorsunuz hem de suyu kesin diyorsunuz..Suyu kesince potas alımını engellersiniz.

Lütfen çok emin olmadığınız şeyleri yazarak üyelerin kafalarını karıştırmayın..

Diğer üyelerin güzel hatırı için bunları yazmadan edemedim..
Sn pria,
Sn Dumlupınarın eksik ve hatta hatalı gönderimi düzeltebilme fırsatı veren mesajını cevaplamamı beklemeden yazmışsınız, yetmemiş bir sonraki mesajınızla da kendinize yakışanı yapmaya devam etmişsiniz.Sizi kutlarım. O mesajı çekmezseniz ona da cevap yazacağım.
Sn Dumlupınara olan mesajımı da dikkate alarak bu mesajı ona göre okuyun lütfen.
Sn Akçabardak bir sorununu iletmiş. siz Erlicheer satıcısı olarak bazı müşterilerinize hediye olarak karaburun nergisi verdiniz, herhalde dikim bakım önerileriniz de olmuştur. Karaburun nergisi edinenler veya eskiden sahibi olanlar da bu minval üzre varsa sıkıntıları paylaşmıştır. Siz karaburun nergislerinin nasıl bakılacağını söylemiş olduğunuz öngörüsü ile eksik kalmış, gözden kaçmış noktalar olabileceği düşüncesiyle paylaşım yapmışım. Yanlışım varsa bunu belli bir nezaket ölçüsünde yaparsınız. Kim ne diyebilir.Ama egonuz buna izin vermiyor.
Sn Akçabardak'ın paylaşımına yönelik bilgiler öyle abarttığınız gibi yanlış değil. Toprak kalitesine, hali hazır konumuna,verdiği bilgilere bakarak verdiğim bilgiler uygulanırsa sonuç büyük ihtimalle olumlu olacaktır. Bu konuda iddialıyım.
Zaten siz söz konusu paylaşımınızla umut kırıcı olmuş ve yapılacak bir işlem yokmuş gibi yazmışsınız.Benim ki de farklı bir öneri,Sn Akçabardak ister uygular ister uygulamaz.
BENİM ÖNERİMİ UYGULADIĞI TAKTİRDE, SİZCE NE GİBİ KÖTÜ SONUÇLAR ÇIKABİLECEĞİNİ YAZIN DA SN. AKÇABARDAK KARAR VERSİN. Bence bilginiz o zaman bir değer ifade eder.
Tekrar ifade edeyim ben genel nergis bakımı bilgisi vermedim, siz öyle algılamak ve mutlaka son noktayı koymak istiyorsunuz, sorun bu.
Maddeler halinde cevap versem yine anlamak istemeyeceksiniz.
Karaburun nergisleri hakkında yeterli bilginiz varsa ayrı bir bölüm açıp ekim/ dikim, bakım/yetiştirme, hastalık ve zararlıları ile mücadele,sorunların çözümü gibi muhtasar bir bilgi sunun, faydalı bir iş yapmış olusunuz. BU BÖLÜME YAKIŞANI DA BUDUR. Orada benim de varsa farklı bir bilgim yazayım. Yoksa sanki benim verdiğim bilgiler genel bakım bilgileri de; siz benim yanlışlarımı düzeltiyormuş gibi suçlamaktan vazgeçin.

Eski 06-02-2015, 15:12   #2511
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Karaburun, Mordoğan nergisleri

Selam forumdaşlar:
Karaburun, Mordoğan nergisileri ile ilgili maceramı derli toplu özet olarak paylaşmak istiyorum:
Benzeri nergislere yaklaşık 10 yıldır sahibim. Bazı şehirlerde Katmerli nergis olarak da bilinir. Özellikle isimlendirilince ilgimi üzerine yoğunlaştırdım ve çeşitli yerlerde, Karaburun dahil, edindiğim nergisler ne yazık ki 'aynı' çıkmadı.
Yaklaşık 5-6 yıl öncesinde Türkçe kaynaklar araştırdım, yazıştım fakat 'tam ve doğru' bilgiye ulaşamadım. Hatta bir tarım dergisinde nergisin 'poeticus' nergis olduğu yazısını okuyunca,artık Türkçe kaynakları araştırmaktan tamamen vaz geçtim, ama tam emin olmadığım halde bunu bir ara forumda paylaşmıştım.
Alıntı:
Bu yıl gerçekten her şey allak bullak..Ancak serada açması gerekenler açıkta çiçek açtı.
Bilindik nergis kokusu..Double Roman..Üstelik 60 cm..
Benim için sorun bu 'bizim' nergislerin dünyada, kabul edilmiş,tesçillenmiş, standart bir isminin tespiti idi.Yalnız bir sorun daha vardı o da, bir birine çok yakın 2 nergis vardı, çiçeklenme süreleri aynı boyları farklı. Araştırmaya devam ettim. Double Roman ismini kullanarak bir paylaşım daha yaptım.
Alıntı:
Paper white ve Double Roman, ikisi de aynı yerde. Paper white çiçeklenmeyi tamamlamak üzere iken Double Roman ilk çiçeklerini açıyor.İkisi de kokulu, tek sapındaki çiçekler yaklaşık bir hafta vazo da kalıyor ve odayı parfümle dolduruyor, ama kokuları çok farklı.

Sonuçta bu işin, yani tazetta grubu özellikle olmak üzere nergisler üzerinde deneyimi yüksek kişilere ulaştım ve RHS ve ADS tarafından kabul edilen,isim ve sinonimlerine ulaştım.
Ama işin uzmanı olan Daffseek teki bazı bilgilerin yazarı olan kişilere ulaşıp da kesin olunca paylaştım.
Alıntı:
Biri İtalyadan, ikisi ABD den teyit aldım: Her ikisi de Double Roman. Yetişme koşulları nedeniyle böyle bazı değişimler olabiliyormuş. Özellikle İtalya'da yaygın yetişiyormuş.(07.01.2015) Bir de kromozom sayısına bakmak faydalı olurmuş. Eh beni aşar..
Şimdi sizlerden isteğim her ikisi de Double Roman ise, resimden görüleceği gibi ve bazı başka farklılıkları da var, birincisine Double roman denilirse, ikincisine ne isim verilsin.
Acil çıkmam gerek..

çiçeksever beğendi.
Eski 07-02-2015, 17:18   #2512
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 16-08-2014
Bunlarda benim erlicheer nergislerim.
Bir soğanda iki çiçek sapı ve 4 soğan 7 soğan olmuş durumda ...
HERKESE SELAMLAR ...☺

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 22:25   #2513
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Karaburun nergislerimi tatil de olunca sık sık görmeye gidiyorum.Gelişimlerini paylaşıyorum.Havaların ısnması nergislerime yaradı.Filizleri büyümeye başladı.Gördüğüm bu yıl bol çiçek açacağı.Her nergiste neredeyse çiçek filizi var olmayanlar az.Üretim bahçemde Soğanları 3 bölüme ayırıp ekiyorum.Yavru, orta boy ve anaç.Anaçlar bu yıl verimli.Orta boylar da çiçekli.Yavrular da tabi adı üstünde yavru verim yok, seneye çiçek açarlar.Her yavru soğan 2. yılda çiçek açacak iriliğe ulaşıyor.En son eklediğim resim ise özlemini duyduğum nergisler için.Ayrıca henüz yaprak boyu kısa.

Eklenen Resimler

Düzenleyen hocam100 : 07-02-2015 saat 23:07
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 22:41   #2514
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Karaburun nergislerimi tatil de olunca sık sık görmeye gidiyorum.Gelişimlerini paylaşıyorum.Havaların ısnması nergislerime yaradı.Filizleri büyümeye başladı.Gördüğüm bu yıl bol çiçek açacağı.Her nergiste neredeyse çiçek filizi var olmayanlar az.Üretim bahçemde Soğanları 3 bölüme ayırıp ekiyorum.Yavru, orta boy ve anaç.Anaçlar bu yıl verimli.Orta boylar da çiçekli.Yavrular da tabi adı üztünce yavru verim yok, seneye çiçek açarlar.Her yavru soğan 2. yılda çiçek açacak iriliğe ulaşıyor.En son eklediğim resim ise özlemini duyduğum nergisler için.
Sn hocam100,Antalya'da 230 rakımda,benimkiler neredeyse tamamen geçtiler. Yani çiçekleri kurumaya başladı. Antalya'nın ortalama ısı değerleri malum.Bahçemde ise kıyıya nazaran 2 bilemedin 3 derece daha az ısı ortalaması var.Sizin bahçenin rakımı nedir? Gündüz ve gece yaklaşık ısı ortalaması nedir? Arada bir hayli ilk çiçeklenme/çiçek sonlanması zamanı var da sorum bu sebepten.

uyap beğendi.
Eski 07-02-2015, 22:58   #2515
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Sıcak ve ılıman bir iklim hakimdir; Acıpayam Kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış düşmektedir. Köppen-Geiger iklim sınıflandırmasına göre Csa olarak adlandırılabilir. Acıpayam ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 12.8'dır. Yıllık ortalama yağış miktarı: 565 mm
Name:  climate-graph.png
Views: 997
Size:  18.2 KB
--11 mm yağışla Ağustos yılın en kurak ayıdır. Ortalama 100 yağış miktarıyla en fazla yağış Aralık ayında görülmektedir.
Name:  climate-table.png
Views: 863
Size:  29.9 KB
--23.3 sıcaklıkla Temmuz yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayında ortalama sıcaklık 2.8 olup yılın en düşük ortalamasıdır.
Name:  temperature-graph.png
Views: 1033
Size:  16.4 KB
--Yılın en kurak ve en yağışlı ayı arasındaki yağış miktarı: 89 mm Yıl boyunca ortalama sıcaklık 20.5 dolaylarında değişim göstermektedir.Kaynak:http://tr.climate-data.org/location/26528/
Bahçemin rakımı 900 civarıdır.
Bu günlerdeki hava durumumuz:http://www.mgm.gov.tr/tahmin/il-ve-i...spx?m=ACIPAYAM

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 23:01   #2516
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Arkadaşlar şimdiye kadar soğuklardan bozulan nergisim hiç olmamıştı. Geçen yıldan saksıda olan ve kendi gelişimi ile yapraklanan nergislerim nedense hepsi soğuklarda yaprakları dondu. Toprağında su olmadığı halde. Aynı yerde bahçede olanlarda ve yaklaşık 280 metre daha yükseklikte olan bahçemde bulunanlarda ise hiç problem yok. Çiçek açma hazırlığında olanlar bile var. Soğuktan etkilenen nergis cinsi ne olabilir.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 23:57   #2517
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın Hocam,

Bu son mesajınızdaki net anlatımınızı ve fotoğraflarınızı çok beğendim..Dilerim, hep böyle yakın plan fotoğraflarınıza devam edersiniz.

Teşekkür ediyorum size.

Kolay gelsin.

uyap ve Dumlupınar beğendi.
Eski 08-02-2015, 00:07   #2518
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Arkadaşlar şimdiye kadar soğuklardan bozulan nergisim hiç olmamıştı. Geçen yıldan saksıda olan ve kendi gelişimi ile yapraklanan nergislerim nedense hepsi soğuklarda yaprakları dondu. Toprağında su olmadığı halde. Aynı yerde bahçede olanlarda ve yaklaşık 280 metre daha yükseklikte olan bahçemde bulunanlarda ise hiç problem yok. Çiçek açma hazırlığında olanlar bile var. Soğuktan etkilenen nergis cinsi ne olabilir.
Sayın Muda,

Hep yazmağa çalışıyorum..
Ekstrem ısı düşüşlerinde, şiddetli don olayının görüldüğü günlerde dışarıda olan saksılar ya polietilen örtülerle sarılmalı, ya da serin kapalı bir mekana taşınmalıdır..
Nergislerin çoğunun yaprakları şiddetli don olaylarından etkilenmez ama eğer saksı toprağı donup kökleri sıkıştırırsa kökler zedelenip öleceği için nergislerinizi kaybedebilirsiniz..Özellikle küçük saksıların toprağı çok daha çabuk donar..
Eğer saksı toprağınız donmadığı ve kökler bozulmadığı takdirde sadece yapraklar zarar görüp kuruduysa bu nergisler benim bildiğim kadarıyla Karaburun nergisleri veya benim bilmediğim düşük zone'lara tahammüllü olmayan bir türdür.

Anladığım kadarıyla hem evinizin bahçesindeki hem de 280 metre rakımdaki bahçenizdeki nergislerinizde hiçbir olumsuz durumun olmayışı bana sadece bunu düşündürüyor..Eğer saksılarınızdaki nergislerin yaprakları kururken, bahçede ekili olan aynı tür nergislerinize birşey olmadıysa saksı toprağınızın donduğu anlaşılabilir..

Ekim-bakım bilgileri için:

https://yogunkokulukatmerlinergis.wo...2012/08/13/19/

Düzenleyen pria : 08-02-2015 saat 00:41
Eski 08-02-2015, 19:35   #2519
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın Pria;

İlginiz için teşekkür ederim. Elimde çeşitli nergisler var. Uzun yıllardır da onları yetiştirmeye çalışırım. Önceden yerim olmasa da. Farklı yerlere ekim yaparak.

Bu nergisler mor salkım arkadaşımızdan gelmişti. Özellikle çok sorun olmaması ve daha iyi gözlemleyebilmek için uzun saksı içersinde geçtiğimiz yıldan beri duruyorlardı. Kış olması nedeni ile sizin düşündüğünüz gibi donarak köklerin ezilebileceği az su olan yerde daha dayanıklı olacağı düşüncesi ile balkonun iç tarafında idiler. Aynı yerde çeşitli campanula çeşitleri de vardı. Campunalla carpatika iki saksı olup onlar da daha korunaklı yakın yerde idiler. Soğuklar başlayınca sizin dışarıdan aldığınız zamanda nergis saksısını aldım. Ancak durum hiç açıcı değildi. Daha sonra havalar düzelince dışarıya çıkardım.

Campunalla carpatika iki saksı ve nergis uzun saksı susuz durumda öldüler. Diğer campunalla çeşitleri kar altında kalmalarına kar eridikten sonra daha fazla soğuk almalarına rağmen çok daha iyi durumdalar. Tabi etkilenme bozulmalar var. Sulu olan saksılarda bir şey yok. İki kat aşağıdaki bahçedekileri yeniden inceledim. Onlarda da bir şey yok. 1280 rakımda da çok fazla kar yağmasına kar altında ezilmelerine rağmen bir şey yok.

Ben susuz kalan nergislerin soğuklara tahammülünün sanılanın aksine olmadığına veya muhtemelen karaburun veya başka soğuklara dayanıklı olmayan bir nergis türü olduğuna inanıyorum.

Başka hiç bir nergisin bu şekilde bozulduğunu bu yıla kadar görmedim. Daha önceki nergislerim üç dört yıl önceki güllerin, asmaların, cevizlerin büyük zarar gördüğü veya öldüğü sanırım -33'leri gördüğü halde bir şey olmamıştı. Tabi ki en güzeli toprakta yetişmesi. Bu yıl çeşit sayısı biraz daha arttı. Umarım biraz geç diksem de yeni çeşitlere bir şey olmamıştır.

Düzenleyen Muda : 09-02-2015 saat 15:44 Neden: yanlış yazılanlar düzeltildi
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2015, 14:35   #2520
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster

Ben susuz kalan nergislerin soğuklara tahammülünün sanılanın aksine olmadığına veya muhtemelen karaburun veya başka soğuklara dayanıklı bir nergis olduğuna inanıyorum.

Başka hiç bir nergisin bu şekilde bu yıla kadar görmedim. Daha önceki nergislerim üç dört yıl önceki güllerin, asmaların, cevizlerin büyük zarar gördüğü veya öldüğü sanırım -33'leri gördüğü halde bir şey olmamıştı. Tabi ki en güzeli toprakta yetişmesi. Bu yıl çeşit sayısı biraz daha arttı. Umarım biraz geç diksem de yeni çeşitlere bir şey olmamıştır.
Sn Muda, don olayı başka faktörlere de bağlıdır. Saksıdaki bitkilerin dondan etkilenmelerinin, saksının sulanmış/sulanmamış olması ile ilgisi belki de en azıdır. Nergisin hangi türden olduğu, soğuklara dayanıklı olup olmamasında etkilidir. İthal nergislerde bu sıkıntı var. Ama balkondaki saksının konumu, örneğin rüzgara açık olup olmaması, saksının yapı malzemesi, nergisin dikim derinliği ve sıklığı aklıma ilk anda gelen ihtimaller; don olayında çok etkilidir.
Saksı içindeki köklerin donması tamamen fiziksel olup yalıtım ile ilgilidir. Olaya öyle bakın.Çok uzun saatler, günler sürmedikçe - 33 C derecede olsa, 20-25 cm lik toprak tabakasının altında don olmaz, don işlemez.
Paylaşayım istedim..Geçmiş olsun, başka keder vermesin..

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024