agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2011, 18:04   #691
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bat-uhan Mesajı Göster
...2 yıldır nergis yetiştiriyorum ama bir türlü çiçek açmıyor
Benim 14 yıl önce edindiğim Double Daffodil Erlicheer nergislerimde bugüne kadar hiç sorun yaşamadım..Her yıl gerek Tekirdağ'da gerek Çanakkale'de gerekse de İstanbul'da ister saksıya ister tarlaya,bahçeye ekeyim hiçbir zaman çiçeklerini esirgemediler..
Nergis
Nergis
Her soğan çiçek verdi..hatta yanlarındaki yavrularından bile küçük te olsa çiçek açanlar oldu:
Nergis

Ama bu Karaburun nergislerinde bir sorun var gibime geliyor..Ben dahil forumda birkaç kişi daha bunların çiçeğe yatmamasından yakınıyor..
Hocam100'den aldığımız bu nergislerin herbirinin çiçek vermesini sağlayabilir miyiz,bunun için net olarak yapmamız gerekenler nedir,henüz anlayabilmiş öğrenebilmiş değiliz..
Ya bizim ekim tekniğimizde bir kusurumuz var..ya da bizler eskimiş soğanları atacağımız yerde onlardan hala medet bekliyoruz..Bakın,aşağıdaki araştırmada Mordoğan'lı üreticilerin eskimiş soğanları attıkları yazıyor:

http://www.agr.ege.edu.tr/zfdergi/ed...8/s1/39-46.pdf

İşin bir püf noktası var ama..ne?

Ben üstünkörü,yarım bilgilerle bu konuda birşeyler yazmak istemiyorum..Bu yüzden bu konuda İstanbul Üniversitesi Fen Fak. Botanik dalı öğretim üyesi Erdal Uzen'e (uzen@istanbul.edu.tr),Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma görevlileri Ayşe UZMAY (auzmay@ziraat.ege.edu.tr) ve Serkan DURMAZ'a (durmaz@ziraat.ege.edu.tr) bir e-posta yazarak bu konuda neler yapmamız gerektiği hususunda bilgi istedim..

Eğer lütfedip,hala çözüm bulamadığımız,her soğandan çiçek alabilme konusunda aydınlatıcı bilgiler,önerilerde bulunurlarsa forumda paylaşırım.

Düzenleyen pria : 03-01-2011 saat 10:34
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 19:18   #692
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Adnan vey galiba herşey ısı olayında.Çünkü bu yıl uygun ısıda yani haziran- eylül arası epey serinde bıraktım.Geç ektim gördüm ki bu yıl tüm nergisler tomurcuklu.Şu an tomurcuk yapmaya başladılar.Yakında çiçeklerini göreceğim.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 19:45   #693
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Nergislerim acıyor, koku harika.

Eklenen Resimler

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2011, 20:27   #694
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halil33 Mesajı Göster
Benım tecrübem gübresiz taşlı bol güneşli bir yere dikildiğinde daha güzel çiçek verdiği şeklinde.Eğer farklı bir şekilde yetiştiren varsa o yöntemleride bilmek isterim
Bende bu kanaatteyim..Çünkü Çanakkale'de zeytinliğimin toprak yapısı kumlu,çakıllı ve fakir toprak sayılır..
Nergislere her yıl kışa girerken az miktarda 15x15x15 kompoze gübre veririm..
Başka hiçbirşey yapmam..
Müthiş kokar çiçekleri..

Eski 02-01-2011, 20:30   #695
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Karaburun nergizi zamanı geliyor.Bu konuda biraz bilgi topladım:
1. İç bögelerde yetiştirmek biraz zor ama bu güzelliğe değer .
2. Soğuklanma ihtiyacı yok
3. Eylül, ekim içinde ekilmeli.
4. Kesinlikle dış mekana ekilmeli. ev içinde yaprakları uzar ve çiçek açmaz. Yağmur suyu yeterli, ekstra sulamaya ihtiyaç yok.
5. Soğanları yazın yerinden çıkarmaya gerek yok, her yıl kendisi çoğalır. 3-4 yılda bir seyreltmek için sökülebilir.
6. Aralık Sonu-Ocak ve Şubat aylarında açar(Hava sıcaklığına göre)
7. Dikimi aynen diğer nergis soğanları gibi yapılabilir.
8. 5 tanesi koparılıp evin içinde vazoya konulduğunda 1 hafta odanın güzel kokması için yeterli.
Bu yıl kanaatiniz değişmiş..
Soğuklanma ihtiyacı var demekki Mevlüt bey..
Mevlüt bey..4. sayfadan itibaren mesajlarınıza tekrar göz attım..Bugünkü fikirlerinizle çelişen mesajlarınız var..
Herhalde sizde soğan sattığınız kişilerle paralel tecrübe ediniyorsunuz
Bildiğim kadarıyla Karaburun nergisi sonbaharda açar..Aralık sonu gibi..
Peki siz bu yıl soğuklanma yaptınız soğanlara..ve geç ektiniz..sanırım çiçek açmaları en az bir 20 günü daha bulur..peki..bu arada Denizli'de -10 gibi bir soğuk olursa ne olacak çiçekler? Bu nergislerin kış bastırmadan açmalarını sağlayacak bir formül gerekli sayın Hocam..

''ev içinde yaprakları uzar ve çiçek açmaz'' diyorsunuz..Benim geçen yıl İstanbulda saksıda ektiğim 12 soğanın sadece üçü çiçek verdi..hem de güzel çiçekler verdi..Bu yıl da bir saksıya 5 soğan ektim..Şu an üçünde çiçek sapı var..
Benim kahrolduğum nokta,niye bütün iri soğanlar çiçek vermiyor?

Bu konularda kafa yorun..yoralım..

Düzenleyen pria : 02-01-2011 saat 21:47
Eski 02-01-2011, 22:00   #696
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey bazen beni de düşündürüyor -10 ları şimdilik görmüyoruz ama -4 leri görüyoruz tabi tam çiçek açacak iken - 10 görürüsek donduruuz.Geç ekim soruna çare değil diğe düşlümdüm.Erken ekip erken çıkarmanın yolunu bulmamız lazım.İri soğanın çiçek vermemesi konusunda bilgim malesef yok.Ama 694. mesajınızda yazdığınız hocalarımıza soralım ne dersiniz.Bu arada ithal nergislerle bir kıyaslama yapayım.İthal nergislerin kokusu olmuyor görünümü güzel oluyor.Soğanı iri olunca daha güzel çiçek veriyor.Ama kesinlikle açmayan soğan olmuyor.Acaba sizin nergisleriniz de bu ithal nergislerin melezlenmesi ile oluşturulmuş bir tür olabilir mi.Yani ıslah edilmiş bir tür olabilir mi?Kokusu güzel açması çok dediniz.İthal bir tür olduğu için bu kanıya vardım.Sizn bu konuda bilginiz var mı..?Ya da kendisine haz bir tür müdür?

Eski 02-01-2011, 22:02   #697
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemo Mesajı Göster
Nergislerim acıyor, koku harika.
Cemo hanım bu arada nergislerinize bayıldım.Bendekiler en az 10 güne açarlar.

Eski 02-01-2011, 22:06   #698
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Mevlüt bey..
Siz Karaburun nergislerini kaç santim derine ektiniz..
İdeal dikim derinliği nedir sizce?

melt34_ beğendi.
Eski 02-01-2011, 22:26   #699
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Ben yaklaşık 6 cm derine ektim.Çok derine ekmek sorun yaratabiliyor.İdeal olanı en fazla 8 cm.Tabi bu derinlik bahçe için.Drenaj da önemli .

Eski 02-01-2011, 22:42   #700
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Ben yaklaşık 6 cm derine ektim.Çok derine ekmek sorun yaratabiliyor.İdeal olanı en fazla 8 cm.Tabi bu derinlik bahçe için.Drenaj da önemli .
Ama,bakın Mordoğan köylüleri derine ekiyorlar..EGE Üniversitesi araştırmasında ''Üreticilerin tümü soğanı dikerken pulluk derinliğine (20 x 25cm derinlik) diktiklerini belirtmişlerdir'' diye yazıyor..
http://www.agr.ege.edu.tr/zfdergi/ed...8/s1/39-46.pdf

Yani,bu köylülerin Karaburun nergislerini bu kadar derine ekiyorsa bence bunun bir anlamı olmalı..
20-25 cm. derinliğe ekili soğanlar, ağustos eylül ekim aylarında doğal yoldan soğuklanma sağlıyor sanırım..Biliyorsunuz,toprağın 20-25 santim altı yüzeye göre çok daha serin olur.
Onların bu kadar derin ekmeleri mutlaka bir tecrübe sonucudur.
Ama..25 santim derine ekmek te yanlış herhalde..Araştırmanın bir yerinde soğanların soğan çapının 2-3 misli derinliğe ekilmesi tavsiye edilmiş..Yani iri bir soğanın çapı 5 santim olsa 15 santim derine ekmek gerekiyor gibi..

Karaburun nergislerini bu forumda hiç bu kadar derine eken olduğunu sanmıyorum..Bende 7-8 santime ekiyorum..
Belki de bu hususta yanlışlık yapıyoruz.
Seneye iri soğanları 10-15-20 santim gibi değişik derinliklere ekerek deniyeceğim..
Deneye deneye,sora sora bu Karaburunlardan en verimli sonucu almaya çalışacağız.

Eski 02-01-2011, 23:16   #701
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Adnan bey bazen beni de düşündürüyor -10 ları şimdilik görmüyoruz ama -4 leri görüyoruz tabi tam çiçek açacak iken - 10 görürüsek donduruuz.Geç ekim soruna çare değil diğe düşlümdüm.Erken ekip erken çıkarmanın yolunu bulmamız lazım.İri soğanın çiçek vermemesi konusunda bilgim malesef yok.Ama 694. mesajınızda yazdığınız hocalarımıza soralım ne dersiniz.Bu arada ithal nergislerle bir kıyaslama yapayım.İthal nergislerin kokusu olmuyor görünümü güzel oluyor.Soğanı iri olunca daha güzel çiçek veriyor.Ama kesinlikle açmayan soğan olmuyor.Acaba sizin nergisleriniz de bu ithal nergislerin melezlenmesi ile oluşturulmuş bir tür olabilir mi.Yani ıslah edilmiş bir tür olabilir mi?Kokusu güzel açması çok dediniz.İthal bir tür olduğu için bu kanıya vardım.Sizn bu konuda bilginiz var mı..?Ya da kendisine haz bir tür müdür?
Mevlüt bey..Yanılıyorsunuz..İthal nergis türlerinde parfüm elde edilen çeşitler bile var..
Çok yoğun kokulu olanları var..
Benim nergisler de bu sınıfa girer sanıyorum..
10-15 salkımı evde koyun vazoya..
Kesif bir kokunun yayıldığını göreceksiniz..
Şimdilik ne desek boş..
Açtıklarında zaten farkı anlarsınız..
Tabi..Uygun koşullarda doğru yöntemlerle yetiştirmek şart..

Eski 03-01-2011, 00:29   #702
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Görkemli çiçeğe sahip türlerin çoğu zaten ithal ve melez

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 08:21   #703
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey bence ne olursa olsun sizin çiçeğiniz mükemmel bir tür.Bu türü üretmenin yollarını aramalı ülkemize has bir tür haline getirmeliyiz.Karaburun veya mordoğan türümüz ise yerel bir türhaline gelmiştir.Bunun da iklimlere uygun olarak yetiştirmeye çalışmalıyız.Bizim iklime çok zor alışıyor.2-3 sene de bir çok hoş olarak çiçeğini görebiliyoruz.Tam açacakken donlara maruz kalıyor.Tabi bahsettiğim ilçemizin durumu.Geçen sene mükemmel çiçeğini gördük.Bu yıl don erken geldi , şimdilik atlattık, bakalım çiçeğini görebilecek miyiz.?Sizin nergis ise daha henüz çıkmadı bile.Yani bizim iklime çok uygun.

Eski 03-01-2011, 10:17   #704
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
...Sizin nergis ise daha henüz çıkmadı bile.Yani bizim iklime çok uygun..
Mevlüt Bey,

Benden satın aldığınız nergisleri ekeli sanırım 2 aya yakın bir süre geçmiştir..Şimdiye kadar çıkmaları gerekirdi..Bir tuhaflık var..Sanıyorum 10-15 santim derine ektiniz onları..
Bakın benim köyden İstanbul'a dönüşümde,yani 45 gün önce site bahçesine ektiğim nergisler 8-10 santim sürdüler..Ben bunları 3-4 santim derine ekmiştim:

Eklenen Resimler

Eski 03-01-2011, 10:27   #705
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Hocam100'den geçen yıl satın aldığım Karaburun nergislerinin bugünkü durumu..
Site bahçesinde ektiğim 14 soğanın hiçbirinde çiçek sapı yok bu yıl da..Geçen yıl sadece ufak bir çiçek almıştım..(son foto)

Saksıya ektiğim 5 adet iri soğan ise orman gibi oldu..(İlk fotoda sağdaki ilk saksı)..5 soğan oldu 28 adet..
Ama sadece 3 tanesinde çiçek sapı var..(alttaki fotolar)

Eklenen Resimler

Eski 03-01-2011, 10:55   #706
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Adnan bey bence ne olursa olsun sizin çiçeğiniz mükemmel bir tür.Bu türü üretmenin yollarını aramalı ülkemize has bir tür haline getirmeliyiz...Sizin nergis ise daha henüz çıkmadı bile.Yani bizim iklime çok uygun.
Bu kanaatlarınızı can-ı gönülden paylaşıyorum..
''Güzel,katmerli,baygın kokulu nergislerim var'' demek istiyorsanız bendeki Double Daffodil Erlicheer türü ideal bir tür..
Amacım zaten bunları ülke çapında yaygınlaştırıp,çoğaltılmasını sağlamak..Bu yüzden toplu satış yapmıyorum..Yıllık 200 adetten fazla da satamıyorum..Her edinmek isteyene azar azar paylaştırıyorum..
Kimbilir,belki 10-15 yıl sonra ülkemizin en gözde nergis türü olur..Yaygınlaşır..Üzerine methiyeler düzülür..Dileğim bu..

Bendeki nergisler,internetten,yabancı sitelerden edindiğim bilgilere göre -30 dereceye kadar soğuklara tahammüllü..Bu çok güzel..Ülkemizin her yöresinde yetişebilir..
Çok çabuk filizlenmemesi,şımarmaması,fazla yavru vermemeleri,yan soğanlardan bile çiçek verebilmeleri çok olumlu..

Aşağıdaki fotolardaki nergislerimi eylül ayı sonlarında iki saksıya çok sığ olarak ekmiştim..Son fotodaki saksıda ise 1.5-2 santim çapında 9 yavru soğan ekili..Bakalım,ilk yıllarında çiçek verecekler mi?Diğer saksıda ise 5 santim çapında 4 ana soğan ekilidir..İşte son durumları:

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 03-01-2011 saat 11:34
Eski 03-01-2011, 10:57   #707
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey normal derine ektim ama buraları daha çok soğuk.O yüzdendir.Yani normal bir durum.Çünkü diğer nergislerin bile büyümesi yavaş.Karabuurn nergsilerinizin durumu ise iklimden olduğunu düşünüyorum.Sanki gücü hep yaprağa gitmiş.Bendekiler henüz yaprakları 10 cm.Ilıman iklimde bu sorun oluyor.Ama bir tekniği olmalı diğe düşünüyorum.Ama malesef bu konuda bilgi sahibi değilim.

Eski 03-01-2011, 11:02   #708
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Eklenti 182427

Sayın Pria
Sizden 4 adet nergis almıştım. Hocam 100 den de almıştım, hangileri sizin karıştırdım.
Benol Hanım..
Benden aldığınız nergisleri tanıyabildiniz mi bilmiyorum..Hocam100'den aldığınız nergislerle,benden aldığınız nergisleri ayırmanız için benim gözlemlediğim iki hususa bakın derim birde..

Benim nergislerin dip kısımlarındaki damarların deseni ilk fotodaki gibi oluyor..

Yapraklarının arkasında ise çok belirgin çift çizgi var.(ikinci foto)

Ayrıca benim nergislerin yaprakları Karaburunlardan daha bir koyu yeşildir..
Selamlarımla..

Eklenen Resimler

Eski 03-01-2011, 11:08   #709
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Adnan bey normal derine ektim ama buraları daha çok soğuk.O yüzdendir.Yani normal bir durum..
Mevlüt bey..Benim İstanbul'da eylül ortalarında saksıya ektiğim kendi nergislerim,havalar biraz soğuyana kadar nerdeyse 1.5-2 ay hiç toprak üstüne çıkmadılar..Sizin yazdığınızın aksine, soğuklar artmaya başlayınca hemen filize kalktılar ve gelişmeleri daha bir hızlandı..
Yani bunlar ne kadar soğuk ortam olursa,tahrik olup gelişimlerini hızlandırıyorlar..

Eski 03-01-2011, 13:49   #710
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Merhabalar,

Benim 2 Ekim de ektiğim Nergislerin bazıları 2-3 cm kadar, bir kaç tanesi de yaklaşık 8-9 cm kadar oldular, siteye bakıyorum bir çok üyenin Nergisi ya açmış ya da açmak üzere, benim Nergislerim neden bu kadar geç hareketlendiler

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 15:17   #711
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Benimkilerde de bi hareket yok yeni yeni çıktılar. Tomurcuk bile yok daha üstlerinde. Bir problem olduğunu sanmıyorum. Daha geç açarlar sadece diye tahmin ediyorum.

zeyzeynep Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 15:35   #712
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeyzeynep Mesajı Göster
Benimkilerde de bi hareket yok yeni yeni çıktılar. Tomurcuk bile yok daha üstlerinde. Bir problem olduğunu sanmıyorum. Daha geç açarlar sadece diye tahmin ediyorum.
Ben Koçtaş'tan almıştım soğanları Zeynep Hanım, siz nereden aldınız

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 16:20   #713
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey gönderdiğiniz nergisler bu gün itibari ile toprakta görünmeye başladılar.

Eski 03-01-2011, 16:59   #714
Ağaç Dostu

cemo's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2008
Galeri: 13
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Merhabalar,

Benim 2 Ekim de ektiğim Nergislerin bazıları 2-3 cm kadar, bir kaç tanesi de yaklaşık 8-9 cm kadar oldular, siteye bakıyorum bir çok üyenin Nergisi ya açmış ya da açmak üzere, benim Nergislerim neden bu kadar geç hareketlendiler
Ben gecen yıl dikmiştim, topraktan cıkarmadım. Bu yüzden olabilir.

cemo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 19:40   #715
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Galeri: 2
Benimkilerde daha yeni yeni çıkıyor 2-3 cm.olanlar var ancak açan hiç yok...

Hatta geçen hafta eşim 4 nergis soğanı getirdi yıldız şeklinde açıyormuş onlarıda yeni ektim bakalım onlar ne vakit açacak..

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 09:03   #716
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Sevgili Pria, Sevgili Hocam100
Tatlı tatlı Nergis tartışmalarınızı okuyorum bana kalırsa bir sonuç elde edemeyeceksiniz.Benim uzman olmamakla beraber bu konudaki fikrim soğanlar iklim koşullarına göre de muhakkak farklılık gösteriyor. Trabzon'da hava bu güne kadar eksi görmedi hatta mevsim normallerinin çok üstünde seyretti. Sizden aldığım 4 der tane nergis soğanını farklı yerlere diktim.
Ama ayırt edemiyorum.
Sayın Pria
Size daha önce resimlediğim Nergislerin dip kısmı çizgili onlar bir soğandan 4 kök verdiler
boyları şu an 20 cm ve hepsinde çiçek kapsülü oluştu. Çok sıhhatliler. Arka çizgilerini inceledim evet bir çıkıntı var bu çıkıntı ve çizgiler Giresun'dan gelenlerde de var.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 09:06   #717
Ağaç Dostu

Çizgiler görünüyor.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2011, 09:07   #718
Ağaç Dostu

Çiçek kapsülleri.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2011, 09:10   #719
Ağaç Dostu

Arkada görünen çizgiler.

Eklenen Resimler

Eski 04-01-2011, 09:20   #720
Ağaç Dostu

Bu 4 soğan ayrı bir yerde ayni tarihte dikildiler hiç umut yok. Dipleri şeritli değil, yapraklar cılız. Diğerleri gibi dimdik ve koyu yeşil değil. Yaprak yapısı ensiz.

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024