agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-11-2010, 10:04   #631
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Mevlüt Bey..

Sizin soğanlardan tek saksıya 5 iri soğan ekmiştim..Ekmeden önce yavrularını da ayırmıştım..
Fakat bu 5 soğan şimdi yine 28 kök oldu..
Bunca kalabalık yavru ve 30 santime ulaşan yapyaklar arasında sadece 3'ünün dibinde yeni yeni beliren çiçek sapı gözüktü..
Buna da şükür..İnşallah daha da artar..
Sevindim.

(20 günden beri hiç su verilmedi saksıya;belki bu da etkili olmuş olabilir..Gerçi ben saksı çiçeklerini asla aşırı sulamam ama çiçek vermesini tahrik eder diye suyu tamamen kestim.. bir müddet daha sulamıyacağım)

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2010, 16:21   #632
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Nergis

Name:  IMG_0013.jpg
Views: 1075
Size:  71.3 KB

Sayın Pria
Sizden 4 adet nergis almıştım. Hocam 100 den de almıştım, hangileri sizin karıştırdım.

Düzenleyen Benol Hazaroğlu : 30-11-2010 saat 16:43 Neden: harf eksik basıldı.
Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2010, 16:33   #633
Ağaç Dostu

Nergis

Name:  IMG_0014.jpg
Views: 897
Size:  57.8 KB

Bunlar mı acaba?

Eski 30-11-2010, 16:40   #634
Ağaç Dostu

10 senelik açmayan nergisler

Name:  IMG_0016.jpg
Views: 839
Size:  71.0 KB

Eski 30-11-2010, 16:48   #635
Ağaç Dostu

Name:  IMG_0010.jpg
Views: 955
Size:  49.7 KB
Bunlar Giresun nergisleri sevgili Nihal'den gelenler hepsi tomurcukta.
Teşekkürler Nihal.

Eski 30-11-2010, 16:58   #636
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazarolu Mesajı Göster
Eklenti 182427

Sayın Pria
Sizden 4 adet nergis almıştım. Hocam100 den de almıştım karıştırmışım bunlar sizin nergisler olabilir mi?
Sayın Hazarolu,

Bu kadar uzayabileceklerini hiç sanmıyorum benim nergislerin..İstanbul'da 50 gün kadar önce saksıya ektiğim benim nergislerin boyları henüz 4-5 santim..
Çanakkale'de köyden döneli 17 gün oldu..Köyde zeytinliğimde ekili nergislerimin ise henüz %90 ı hiç filiz vermemişti..Tek tük toprak üstüne çıkmaya çalışıyorlardı.Kısacası benim nergislerin bugünlerde bu kadar boylanması pek mümkün değil..Ayrıca renkleride biraz açık yeşil gibime geldi..Benimkiler koyu yeşildir.

Bakın
aşağıdaki fotoda benim köydeki nergislerimin zeytinliğimdeki 13 kasımdaki durumlarını göreceksiniz..Bunlar bu yıl hiç sökmediğim,geçen yıldan ekili nergislerim..Ki,bunlar foto çekilebilecek kadar 5-6 santim filiz verenleri..%90'ı daha toprak üstünde gözükmüyordu veya yeni yeni sürmeye çalışıyorlardı..

Eklenen Resimler

Eski 30-11-2010, 17:01   #637
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Eklenti 182429

Bunlar mı acaba?
Sağda,arkada biraz koyu renkli ve kısa boylu nergis benimkileri andırıyor..

Eski 30-11-2010, 17:41   #638
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
iyi akşamlar site sakinleri bende ilk defa nergis yetiştiriyorum 10 gün oldu soğanları dikeli sabırla bekliyorum her gün mutlaka bakıyorum paronaya oldum yaa

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2010, 18:20   #639
Ağaç Dostu

Nergis

Name:  IMG_0001.jpg
Views: 811
Size:  65.1 KB
Sayın Pria
Bunlar mı acaba? Bir soğandan 3 veya 4 yavru varmış gibi büyüyorlar. Renk ışıktan aldatıcı olabilir koyu renkliler.

Eski 02-12-2010, 19:30   #640
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın Hazarolu,
Siz ne zaman ektiniz benden aldığınız soğanları,hatırlayabiliyor musunuz?
Ayrıca tahmini kaç santim derine ektiniz?
10-15 santim derine ektiyseniz henüz çıkmaya çalışıyor olabilirler..

Düzenleyen pria : 02-12-2010 saat 20:18
Eski 02-12-2010, 19:42   #641
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Saksıda dikimler için soğanları derine gömmek yanlıştır..En ideal dikim tarzı,soğanların üst kısımlarının toprak üstünde görünecek şekilde dikilmesidir..Bakın aşağıdaki fotoda benim saksılardaki dikim tarzımı göreceksiniz:
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=102

Saksıya soğanları sığ dikmenin yararını şöyle izah edeyim:
-Dikim yaptığımız saksılar zaten genelde 20-25 santim derinlikte oluyorlar..Soğanların ortalama boyu 4-5 santimdir;siz birde bu soğanları saksıda 5-6 santim derinliğe gömerseniz,soğanların salacağı köklerin yaşam alanı için gerekli toprak kalınlığını iyice azaltıp,köklerin kullanabileceği toprak alanının 10-15 santim derinlikte olmasına neden olursunuz..
Yani 20 santim toprak derinliği olan bir saksıda 5 santim uzunluğundaki nergisleri 5 santim daha derine gömerseniz,soğanın köklerinin kullanacağı toprak derinliği 10 santime düşer..
Benim yaptığım gibi;soğanı tepesi toprak üstünde görünecek şekilde dikerseniz köklerin kullanabileceği toprak derinliği 15 santime çıkar.
merhaba, bu konuyla ilgili birşey sormak istiyorum. Migroslarda çiçek açmış şekilde satılan sümbülleri minicik çay bardağı kadar kaplara dikiyorlar. Buna rağmen çiçek açabiliyor, bunu nasıl yapıyorlar. Ben her sene saksı konusunda strese giriyorum. Geçen sene sümbüllerim bol yaprak verip çiçek vermeyince bu sene çok küçük saksılara diktim. Yanlış mı yaptım?

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2010, 20:29   #642
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Sümbül soğanın küçücük saksılara ekilmesinin nedeni maliyeti düşük tutmak içindir.Çünkü büyük saksıya ekilse yer kaplar.Amaç çiçeği elde etmektir.O da küçük saksıda bile olabilir.Kök oluşumu kısa kalacak ve nemi koruyacak kadar saksı yeterli olmakta ve uygun ısıda tutularak çiçk açması sağlanmaktadır.Sizin büyük saksıda bile çiçek alamayışınız sanırım soğuk göstermediğiniz içindir.Çünkü sümbül soğanlarının bile belli derecelerde soğutulması preperasyonu gerekir.Küçük saksıdaki sümbüllerin bir dezavantajı vardır ki çiçek açınca soğanı küçücük kalır.Soğanı beslenemdiği için seneye belki de yok olur ya da cılız çiçeği olur.En güzeli geniş saksıya ekip ocak ayının 15 ine kadar dışarda tutup sonra içeri almaktır.Ya da soğutulmuş soğan ekmektir.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2010, 20:42   #643
Ağaç Dostu

nergis

[QUOTE=pria;722190]Sayın Hazarolu,
Siz ne zaman ektiniz benden aldığınız soğanları,hatırlayabiliyor musunuz?
Ayrıca tahmini kaç santim derine ektiniz?
10-15 santim derine ektiyseniz henüz çıkmaya çalışıyor olabilirler..[/QUO

Ekim ayı ortalarında diktim. Soğanın üst kısmından 1.5 cm toprak üstünde kalacak şekilde ve burada havalar 20 derecenin altına düşmedi

Düzenleyen Benol Hazaroğlu : 02-12-2010 saat 20:48 Neden: eksik bilgi yazılmıştı
Eski 03-12-2010, 00:22   #644
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Sümbül soğanın küçücük saksılara ekilmesinin nedeni maliyeti düşük tutmak içindir.Çünkü büyük saksıya ekilse yer kaplar.Amaç çiçeği elde etmektir.O da küçük saksıda bile olabilir.Kök oluşumu kısa kalacak ve nemi koruyacak kadar saksı yeterli olmakta ve uygun ısıda tutularak çiçk açması sağlanmaktadır.Sizin büyük saksıda bile çiçek alamayışınız sanırım soğuk göstermediğiniz içindir.Çünkü sümbül soğanlarının bile belli derecelerde soğutulması preperasyonu gerekir.Küçük saksıdaki sümbüllerin bir dezavantajı vardır ki çiçek açınca soğanı küçücük kalır.Soğanı beslenemdiği için seneye belki de yok olur ya da cılız çiçeği olur.En güzeli geniş saksıya ekip ocak ayının 15 ine kadar dışarda tutup sonra içeri almaktır.Ya da soğutulmuş soğan ekmektir.
cevabınız için teşekkür ederim. aslında ben soğanları hiç içeri almıyorum. Laleleri de öyle yaptım. Geçen sene sümbüllerin çiçekleri çıkmaya çalıştı ama çıkarken çürüdü.Sümüksü bir hal aldı vve yokoldu. Aynı balkondaki lalelere birşey olmadı. Bu sene de böyle bir şey olmasını istemediğim için çok dikkatli davranıyorum.

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2010, 09:39   #645
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Ekim ayı ortalarında diktim. Soğanın üst kısmından 1.5 cm toprak üstünde kalacak şekilde ve burada havalar 20 derecenin altına düşmedi
Sayın Hazarolu..

Hele hele çiçeklerini görmeden nergislerin sadece yapraklarına bakarak tanım yapabilmek bizler için çok zor.
Ama birkaç ipucu verebilirim sizlere..Benim nergisler martta açan ve asıl gelişimini soğuklar arttıkça yapan bir tür..
Saplarının ucu biraz daha sivridir..Sizin son olarak gönderdiğiniz fotoda aşağıda (1 ve2) nolu nergisler benim nergisler olabilir..Fazla boylanmamaları ve yapraklarının biraz daha sivri oluşu daha koyu yeşil olmaları,bu kanaati uyandırdı bende..
(3) no ile işaretlediğim nergis için bir yorumda bulunamıyacağım..Sanki biraz sizin Nihal arkadaşınızdan edindiğiniz nergislere daha bir benziyor gibi..Benim nergislerin böylesine 3 kuvvetli yavru verebileceğini pek sanmıyorum.Ama çok çok iri soğanlardan size denk geldiyse yine de benim nergislerden olabilir..Kararsızım.
...
Siz ekim ayı ortalarında ekmişşsiniz..Bahçenizin gölgeli ve nisbeten serin bir köşesinde olduğu için benim İstanbul'dakilerden daha iyi gelişmiş olabilir..
Ben eylül ayı sonlarında ektiğim halde havaların anormal sıcak gitmesi yüzünden en uzunu 12-13 santimi geçmiyor bugün için..(Üçüncü fotoğraf)..Ama o saksıya dikkat ederseniz saksıdaki 4 iri soğanın sadece arkada kalan 2 soğanın boylandığını göreceksiniz..Saksının ön tarafında kalan ve sıcağın daha bir etkilediği iki soğan ise 60 günden beri daha yeni yeni çıkmaya başlıyorlar..Yani soğuklar artmadan gelişme hızlanmıyor benim soğanlarda..
Oysa alttaki fotolarda göreceğiniz üzere Hocam100'den aldığım Karaburunlar füze gibi gidiyor..(İkinci fotoğrafta soldaki saksı)..Boyları nerdeyse 30-40 santime ulaştı.

Keşke benden aldığınız nergisleri ayrı bir köşeye ekebilseydiniz..
Ama..onları engeç subat sonu-mart içi gibi açtıklarında tanımış olacaksınız.
Bir de en alttaki fotoda benim nergislerin diplerinin nasıl damarlı olduğunu karşılaştırın sizdekilerle..Belki buda ayırmanıza yardımcı olabilir.
Yazabileceklerim bunlar.

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 03-12-2010 saat 13:33
Eski 03-12-2010, 13:39   #646
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sayın Hazarolu,

Benden aldıklarınızı ne kadar derine ektiniz diye sormuştum..Nedeni şu:
Gördüğüm kadarıyla nergislerinizin aralarını yeni çapalamışsınız..
İnşallah bu çapalama esnasında (mutlaka çok dikkatli yapıyorsunuzdur çapa işini) benden aldığınız nergislerin bazılarının yeni yeni çıkmaya hazırlanan filizlerini kesmemişsinizdir.
İnşallah olmamıştır ama nerede olduklarını bilmediğiniz için böyle bir iş kazasına uğramış olabilecekleri de aklıma geldi.Bazen benim de başıma böyle iler gelebiliyor.
Selamlarımla.

Eski 03-12-2010, 14:22   #647
Ağaç Dostu

Sayın pria
Mesajımı yanıtladığınız için teşekkürler. Hepsini farklı yerlere diktim. Çapa yapmadım çok büyük saksıda frezyalarla beraberler.Nihal den aldıklarım belli tomurcukta hepsi. Sitenin bahçesinde 10 senedi açmayan nergislerden de alıp ayrı saksıya diktim. Hocam 100 ve sizden aldıklarım da ayrı yerlerde sadece onları karıştırdım.Benim açmayan nergisler yine uzadı hareket yok beni çatlatıyorlar. O kadar da çok ki.

Eski 03-12-2010, 19:16   #648
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Benim karabuurn nergisleri 5 cm oldular.Yaklaşık 1 ay evvel ekmiştim.Bu yıl biraz geç ektiğim için bu kadar boylandı.Adnan beyden aldıklarımı yaklaşık 6 cm derine ekmiştim onları da 1 ay evvel ektim.Onlarda ise henüz bir hareket yok.Adnan beyin dediği gibi onların hareketi havaların soğuması ile başlayacaktır.

Eski 12-12-2010, 17:44   #649
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Geçen yılki nergislerim:http://www.youtube.com/watch?v=FISmPfw3CcM

Eski 14-12-2010, 17:03   #650
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Saygıdeğer forumdaşlar..

Bu yıl benden 20 kadar forum üyesi nergis soğanı satın aldı..
Sanırım birçoğunuz bu nadide nergisler şubat sonları/mart ortalarına doğru tomurcuklanıp açmaya başlayınca nergis çiçeklerini foruma yükleyip paylaşacaklardır..Ben bundan mutluluk duyarım..

Benim bir önerim var..şöyle diyorum..benden nergis satın alan üyeler bu güzelim çiçeklerin fotolarını çeksinler..hiç olmazsa 3 adet..biri tomurcuklar patlamadan..ikisi de açtıktan sonra..biri süper macro olsun..çiçeklerin vazoya konmuş hali de olabilir..

Ben de bu fotoğraf yükleyenlerin içinden en kaliteli fotoğraf çeken bir forumdaşın ya kendi adresine ya da vereceği bir adrese 3 adet nergis soğanı + 5 adet te Karaburun nergisini hediye olarak göndereyim..kargo ücreti de benden olsun..

Ne dersiniz?

Bu nadide nergislerin kaliteli,net,göz alıcı fotoları gerekiyor bana..Elimdeki fotoğraf makinasının imkanları sınırlı..Bu yüzden,daha usta forumdaşların fotoğraflarına ihtiyacım var..

Şimdiden duyurayım istedim..
Hepinize saygılarımla..

Eski 14-12-2010, 18:52   #651
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Pria forumdaş ben sana yardımcı olayım.Sırf çekim için kaliteli bir makine aldım istediğin gibi çekip yüklerim, gerekirse mail adresine de orjinal boyutunda yollarım.Hatta hd videosunu bile çekip youtubeye yüklerim.

Eski 14-12-2010, 19:32   #652
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Pria forumdaş ben sana yardımcı olayım.Sırf çekim için kaliteli bir makine aldım istediğin gibi çekip yüklerim, gerekirse mail adresine de orjinal boyutunda yollarım.Hatta hd videosunu bile çekip youtubeye yüklerim.
Sağolun Mevlüt bey,

İsterseniz siz de fotoları çekip foruma yükleyin..
Fotoğrafçılıkta makina önemli olduğu gibi,çekim tekniği de önemlidir..
Dilerim,yakın plan,güzel fotolar yüklersiniz..

Tabi..bu arada benden soğan alan üyelerin soğanları çok güzel yetiştirmeleri ,gürbüz çiçekler elde etmeleri,fotoğrafları daha da güzelleştirecektir.

Eski 14-12-2010, 19:46   #653
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Tabi ki diğer arkadaşların da yüklemelerini ben de isterim çünkü çekim teknikleri ve yetiştirme çeşitlerini görmek istiyorum.

Eski 14-12-2010, 21:06   #654
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Eklenti 127329

Sn.Pria

sizdeki nergizin türü;

Narcissus tazetta Erlicheer veya Double Daffodil Erlicheer diye bilinen tür.

Nergizlerin içinde koku bakımından en üstte yer alır ve çok gösterişlidir.

http://www.kvbwholesale.com/store/daffodils/13078

http://www.flowerbulbsinc.co.uk/daff...Erlicheer.html

http://www.bluestoneperennials.com/b...ml?id=nMdZArsr
Bugün yine ecnebi sitelerinde gezindim..
Sayın Denizakvaryumu'nun tesbiti doğru..
Benim nergisler Narcissus tazetta Erlicheer veya Double Daffodil Erlicheer diye bilinen bir tür:
http://gardenspot.typepad.com/photos..._20040225.html
http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/183089/

Eski 14-12-2010, 21:51   #655
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Şöyle bir bilgiye rastladım:An incredibly fragrant daffodil with up to five small double creamy flowers and very deep green leaves.

The bulbs can be sown autumn, flowering indoors December - January. Height: 35cm/14in. Packet contains 5 bulbs.

You can purchase this item online or by phone. Delivery is available to your door, anywhere within the UK within 3-5 working days.

http://www.gardencentre.co.uk/produc...&sr=wg&ad=3731

Eski 14-12-2010, 22:17   #656
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

''5 küçük katlı krem rengi inanılmaz kokulu çiçekleri olan ,koyu yeşil yapraklı nergis..Sonbaharda ekilir,ev içinde aralık veya ocakta çiçek açar..'' diyor..ve altında ''not in season'' yani sezonu geçti,diyor..
Anladığım kadarıyla erkenci bir cins..

O kadar çok çeşit varki..yüzlerce..

Eski 14-12-2010, 22:39   #657
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
O kadar çok çeşit varki..yüzlerce..
Yalnız,aşağıdaki nergisi edinmeye çalışacağım..
Summer Daffodil Erlicheer,yani yazın haziran-temmuzda açan nergis..5'li paket 15 dolar diyor..Tanesi 4.5 tl..

http://www.dutchbulbs.com/store/specialtybulbs/75090

http://www.dutchbulbs.com/store/spec...5090#image6842

İngilizcesi çok iyi bir yeğenim var..Önce telefonla detaylı bilgi alıp,kargo işlerini sorduktan sonra bir karar vereceğim..Bu çeşitin de ülkemizde olduğunu sanmıyorum..
''Nergis'' topiğinin 18. sayfasında sayın Denizakvaryumu bahsetmişti bundan..

Eski 14-12-2010, 22:53   #658
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Bu sitenin sahipleri ABD'de ve ABD dışına ihracat ile ilgili hiçbirşey yazmamışlar. Hatta ABD içerisinde de 48 eyalete gönderebiliyorlarmış yani sanırım Türkiye'ye göndermiyorlar.

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2010, 22:58   #659
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Alıntı:
Şöyle bir bilgiye rastladım:An incredibly fragrant daffodil with up to five small double creamy flowers and very deep green leaves.

The bulbs can be sown autumn, flowering indoors December - January. Height: 35cm/14in. Packet contains 5 bulbs.

You can purchase this item online or by phone. Delivery is available to your door, anywhere within the UK within 3-5 working days.

http://www.gardencentre.co.uk/produc...&sr=wg&ad=3731
Sayın Hocam100 linki incelemedim ama "anywhere within the UK " İngiltere'de heryere demek oluyor yani ülke içi sanırım.

"We deliver to UK destinations only. " diyor yani sadece ingiltereye yolluyorlarmış.

Düzenleyen Kharel : 14-12-2010 saat 23:00 Neden: linki inceledim
Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2010, 23:13   #660
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-09-2010
Sn pria sizden alıp diktiğim nergisler yeşerdi fakat kış şiddetlenmeye başladı Malatya da balkoda saksılarda duruyorlar soğuktan etkilenirler diye korkuyorum içeriye serin bir odaya alsam nasıl olur çiçek açma durumunu etkilermi acaba?görüş ve önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

turkishmojo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024