agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-10-2010, 00:43   #601
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Nergislerimi 20 gün kadar önce İstanbul'da saksılarıma ektim.

Dikkatimi çeken birşey de şu:

Hocam100'den satın aldığım MORDOĞAN nergislerinin boyları 10 santimi buldu..Ama benim nergislerde hala bir filiz verme belirtisi yok..Sanırım havalar soğudukça tahrik olup topraküstüne çıkacak yaprakları..

Birde şu var..Mordoğan nergislerinin ana soğanları bu yıl 4-5 yerden sürgün verdi..Yani çok çabuk çoğalıyorlar..Bunu anladım.

Benim nergislerin ana soğanları ise bazıları hiç yavru vermeyebiliyor veya en fazla ortalama bir-iki yavru veriyorlar..Yani yavaş çoğalıyorlar.

Düzenleyen pria : 22-10-2010 saat 10:23
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 19:01   #602
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazarolu Mesajı Göster
benim nergisler 10 yıldır uzun ve bol sap 2 tanecik çiçek verdi sabırla bekledim yeter artık bahçede bol guneş te çimlerin arasında sadece çogaldılar çiçek yok
Adınıza üzüldüm sayın Hazarolu.

Deneyimlerimden çıkardığım bir sonuç şu ki; geniş yerde çiçekler rahatlıyor ve kendini salıyor. Bu çiçeklenmeyecekleri anlamına gelmiyor tabi . Öyle olsa bahçedekiler açmazdı.

Açmayan çiçeklerinizi bir de saksıda deneyin derim ben. Her yıl tohumunu da esirgemeyen amarillis' m var ve inanın bir avuç toprakta. Hatta çift açtı bu yıl. Yavrulamıyor çünkü toprağı az ve saksısı bir karış boyunda.

İşte bu yüzden bitkinin strese girdiğini ve soyunun devamı için çiçeklenmeye yöneldiğini okumuştum. Benimkinin durumu sanırım bundan dolayı.

Bol çiçekli günler dileğiyle....

Düzenleyen aygün : 24-10-2010 saat 22:51 Neden: yazım kural.
aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2010, 16:54   #603
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Nergislerimi 20 gün kadar önce İstanbul'da saksılarıma ektim.

Dikkatimi çeken birşey de şu:

Hocam100'den satın aldığım MORDOĞAN nergislerinin boyları 10 santimi buldu..Ama benim nergislerde hala bir filiz verme belirtisi yok..Sanırım havalar soğudukça tahrik olup topraküstüne çıkacak yaprakları..

Birde şu var..Mordoğan nergislerinin ana soğanları bu yıl 4-5 yerden sürgün verdi..Yani çok çabuk çoğalıyorlar..Bunu anladım.

Benim nergislerin ana soğanları ise bazıları hiç yavru vermeyebiliyor veya en fazla ortalama bir-iki yavru veriyorlar..Yani yavaş çoğalıyorlar.
mordoğan nergisi, karaburun nergisi ya da çanacık yerel adı her ne ise artık.
bililimsel ismi Narcissus tazetta ssp. tazetta (benim profil resmimdeki tür.)

bu nergis türü diğerlerinden farklı olarak kışın açar. bu yıl bir arkadaşım bana bu türü hediye etti bende ilk defa yetiştireceğim bendekilerde en az 15 cm oldular ve bazılarının yanlarında yeni yavruları dolu. bu normal bir durum bitkinin türsel farklılığından kaynaklanıyor. eğer ılıman iklime sahip bir yerde değil iseniz bu türü dışarıda bırakmayın. donabilir. güneş gören bir pencere kenarı uygun olacağını düşünüyorum. daha önce kış aylarında çiçeklenen bir çok nergis yetiştirmiştim. tek sorun bitkilerin temiz havaya olan ihtiyacı

sn. aygün yönteminiz dikatimi çekti. soğanlı bitkilerin tohuma teşvik edilmesi için altın değerinde bir tecrübe. burada paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Halil Solak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2010, 15:46   #604
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

[QUOTE=hs_edirne;708894]mordoğan nergisi, karaburun nergisi ya da çanacık yerel adı her ne ise artık.
bililimsel ismi Narcissus tazetta ssp. tazetta (benim profil resmimdeki tür.)

[QUOTE]

Sizin profilinizdeki tür Mordoğan/Karaburun nergisi değil maalesef..

Mordoğanlar aşağıda:

http://agaclar.net/forum/showpost.ph...&postcount=434

Düzenleyen pria : 28-10-2010 saat 19:58
Eski 27-10-2010, 23:25   #605
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-09-2010
Sn pria istediğim soğanlar bugün elime ulaştı teşekkür ederim,gönderdiğiniz torfu bahçe toprağı ile karıştırarakmı yoksa sade torfamı dikeyim soğanları?teşekkürler...

turkishmojo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 17:11   #606
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Arkadaslar soğanlı çiçekler için bu adrese bakın çok hesaplı.
http://lalesiparisi.com/default.aspx

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 19:35   #607
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkishmojo Mesajı Göster
Sn pria istediğim soğanlar bugün elime ulaştı teşekkür ederim,gönderdiğiniz torfu bahçe toprağı ile karıştırarakmı yoksa sade torfamı dikeyim soğanları?teşekkürler...
Gönderdiğim organik gübreyi saksılarınızın alt kısmına yani,soğanların köklerini salacağı kısma dolduracağınız toprakla karıştırınız.

Eski 05-11-2010, 17:20   #608
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2007
Galeri: 15
Geçen sene Hocam100'den almış olduğum Karaburun nergislerinin hepsi olmasa da yarısı çiçek açmıştı. Bu sene özenle sakladığım nergis soğanlarım filizlendiler ve uzadılar fakat çiçek tomurcuğu oluşturmadılar ne yazık ki. Bunun sebebi ne olabilir, bir anlam veremedim. Soğanların çok yavru soğan oluşturması çiçek açmasını engellemiş olabilir mi?

hüsnüyusuf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 18:46   #609
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hüsnüyusuf Mesajı Göster
Geçen sene Hocam100'den almış olduğum Karaburun nergislerinin hepsi olmasa da yarısı çiçek açmıştı. Bu sene özenle sakladığım nergis soğanlarım filizlendiler ve uzadılar fakat çiçek tomurcuğu oluşturmadılar ne yazık ki. Bunun sebebi ne olabilir, bir anlam veremedim. Soğanların çok yavru soğan oluşturması çiçek açmasını engellemiş olabilir mi?
Bugünlerde çiçek başağınının olması gerek..Biraz tuhaflık var bu işte..
Bakın benim Hocam100'den geçen yıl aldığım 100 adet Karaburun'un 8 kasımdaki hallerini aşağıdaki linkteki fotoda göreceksiniz:
http://www.agaclar.net/forum/showpos...&postcount=102
Sağdaki iki saksıda göreceğiniz Karaburunlar'da 5-10 santimlik çiçek filizini farkedeceksiniz.Yani bugünlerde çiçek filizlerini oluşturmaları gerekir.
Size şu yönden katılıyorum..Benim geçen yıl Hocam100'den aldığım Karaburun'ların da hepsi açmadı;soğanlar oldukça iri olmasına rağmen ben de bunu anlayamadım.
Karaburun'lar çok yavru veriyorlar..Ama..yavrular çiçek vermese bile ana soğanın mutlaka çiçek vermesi gerekir..
Hocam100 ne der bu duruma bilemiyorum?

Eski 05-11-2010, 19:14   #610
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Bence çiçek oluşumu için acele etmeyin derim. Çünkü ben de de henüz çiçk oluşumu yok.Geçen sene size gönderdiğim soğanları biraz soğuklatmıştım.Yani çiçek oluşumu için biraz soğuk lazım.1 ay daha geçmesi lazım.Yavruların çok olması çiçiğe engel olmaz.Anaç soğan mutlaka çiçek verecektir.Biraz sabırlı olmak lazım.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2010, 21:58   #611
Ağaç Dostu

Halil Solak's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Galeri: 17
sn. pria, haklısınız ben aradaki farkı açıklamamışım. profilmimdeki resim doğal formudur. eklediğiniz linkteki ise katmerli formudur. yani her ikiside narcissus tazetta subsp. tazetta dır. katmerli ya da yalın olmasının yetiştirilmesine bir farkta bulunacağını sanmıyorum.

Halil Solak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2010, 20:31   #612
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bugünlerde çiçek başağınının olması gerek..Biraz tuhaflık var bu işte..
Bakın benim Hocam100'den geçen yıl aldığım 100 adet Karaburun'un 8 kasımdaki hallerini aşağıdaki linkteki fotoda göreceksiniz:
Sağdaki iki saksıda göreceğiniz Karaburunlar'da 5-10 santimlik çiçek filizini farkedeceksiniz.Yani bugünlerde çiçek filizlerini oluşturmaları gerekir.
Size şu yönden katılıyorum..Benim geçen yıl Hocam100'den aldığım Karaburun'ların da hepsi açmadı;soğanlar oldukça iri olmasına rağmen ben de bunu anlayamadım.
Karaburun'lar çok yavru veriyorlar..Ama..yavrular çiçek vermese bile ana soğanın mutlaka çiçek vermesi gerekir..
Hocam100 ne der bu duruma bilemiyorum?
Sayın pria, ben de filizlenen nergislerin boyu çok uzamadan tomurcukların belireceğini düşünüyordum çünkü geçen sene öyle olmuştu. Beklemedeyim inşallah tomurcuklanırlar.

Eski 06-11-2010, 20:39   #613
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Bence çiçek oluşumu için acele etmeyin derim. Çünkü ben de de henüz çiçk oluşumu yok.Geçen sene size gönderdiğim soğanları biraz soğuklatmıştım.Yani çiçek oluşumu için biraz soğuk lazım.1 ay daha geçmesi lazım.Yavruların çok olması çiçiğe engel olmaz.Anaç soğan mutlaka çiçek verecektir.Biraz sabırlı olmak lazım.
Sayın Hocam100, Karaburun nergislerinin soğuklama ihtiyacının olmadığını söylemiştiniz diye hatırlıyorum, yanılıyor da olabilirim.
Geçen sene deneme amaçlı dışarıda bıraktığım soğanlar ilk soğuklarda donmuştu. Neyse ki çoğunu daha önce içeriye almıştım. Bu sene nergisleri içeride muhafaza ediyorum yani soğuk hava ile hiç karşılaşmadılar.
Umarım sizin söylediğiniz gibi olur, geç de olsa açarlar.

Eski 06-11-2010, 21:12   #614
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Soğuklama ihtiyacı olmayan hiç bir tür yoktur malesef.Ama soğuk derken illa eksi dereceler olması gerekmez.Yani +10 olur +5 olur bu türlere göre değişmektedir. Bu nergislerde ise + 5 +12 arası soğuk sayılır.Lale sümbülde de aynı durum söz konusudur.Nergiz dikkatinizi çekti ise soğuklar başlayınca filizlenmeye başlar.Sıcaklarda filiz yapmaz.Geçen sene ben nergisleri çok soğuk bir ortamda yaklaşık 2 ay bekletmiştim.Soğuklama ihtiyacını böylece gidermiştim.
Bu sene ektiğiniz zaman bu ihtiyacını doğal yoldan aldıracaksınız ama dikkat edin.Çiçek açmaya hazırlanırken goncaları çok naziktir.Ayrıca sivas gibi bir yerde içerde tutmanız gerekir.Çünkü biliyorum ki ısı -10 20 lerde ve kar yağışı çok.Onun için çok dikkat ederek yetiştirmek gerekir.Ben karabuurn nergislerinin en iyi karaburun ve mordoğanda yetişmesini çok iyi anlıyorum.Gerçekten oranın iklimi uygun.Bizde bile zor.Kaç yıldır çiçiğini donduruyoruz.Ama çiçiğini görmek ve koklamak herşeye değer.Size de tavsiyem biraz soğuk gösterin ama gonca zamanında mutlaka içerde olsun.

Eski 06-11-2010, 21:31   #615
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Merhabalar,

Bende 9 Ekimde Koçtaştan aldığım Nergis soğanlarını uzun balkon saksılarına ektim, üzerlerine 4 parmak kalınlığında toprak koydum, havalar sıcak gittiği için sanırım filizlenme yok ama, toprağı çokmu fazla olmuş, ustalar yardımcı olursanız sevinirim çünkü ilk kez nergis ektim ... şimdiden teşekkürler

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2010, 21:35   #616
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Nergis için uygun kalınlıkta toprak .Bahçede olsaydı 8 cm yeterliydi.Saksıda ise 4-5 cm yeterlidir.

Düzenleyen hocam100 : 06-11-2010 saat 22:26
Eski 06-11-2010, 21:44   #617
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Çok teşekkür ederim

Eski 07-11-2010, 13:11   #618
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Merhabalar,

Bende 9 Ekimde Koçtaştan aldığım Nergis soğanlarını uzun balkon saksılarına ektim, üzerlerine 4 parmak kalınlığında toprak koydum, havalar sıcak gittiği için sanırım filizlenme yok ama, toprağı çokmu fazla olmuş, ustalar yardımcı olursanız sevinirim çünkü ilk kez nergis ektim ... şimdiden teşekkürler
Saksıda dikimler için soğanları derine gömmek yanlıştır..En ideal dikim tarzı,soğanların üst kısımlarının toprak üstünde görünecek şekilde dikilmesidir..Bakın aşağıdaki fotoda benim saksılardaki dikim tarzımı göreceksiniz:

Saksıya soğanları sığ dikmenin yararını şöyle izah edeyim:
-Dikim yaptığımız saksılar zaten genelde 20-25 santim derinlikte oluyorlar..Soğanların ortalama boyu 4-5 santimdir;siz birde bu soğanları saksıda 5-6 santim derinliğe gömerseniz,soğanların salacağı köklerin yaşam alanı için gerekli toprak kalınlığını iyice azaltıp,köklerin kullanabileceği toprak alanının 10-15 santim derinlikte olmasına neden olursunuz..
Yani 20 santim toprak derinliği olan bir saksıda 5 santim uzunluğundaki nergisleri 5 santim daha derine gömerseniz,soğanın köklerinin kullanacağı toprak derinliği 10 santime düşer..
Benim yaptığım gibi;soğanı tepesi toprak üstünde görünecek şekilde dikerseniz köklerin kullanabileceği toprak derinliği 15 santime çıkar.

Eski 07-11-2010, 17:06   #619
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Anladım hemen düzelteceğim, bu arada balkonda bu saksılar sadece yağmur suyu ile besleniyorlar extra su vermiyorum ben bu doğrumu pekiii

Eski 08-11-2010, 11:04   #620
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bettyycim Mesajı Göster
Anladım hemen düzelteceğim, bu arada balkonda bu saksılar sadece yağmur suyu ile besleniyorlar extra su vermiyorum ben bu doğrumu pekiii
Saksı toprağını aşırı sulamak çok yanlıştır..Yağmur suları genelde yeterlidir..
Saksı toprağının üst kısmının kuru gibi gözükmesi su verilmesini gerektirmez..Saksının derinliğindeki toprak uzun süre nemli kalır..
Saksı toprağının su isteğini şöyle anlayabiliriz:Saksının kenarı ile içindeki toprak arasında boşluk oluşmaya başlar..Yani toprak aşırı kuruduysa büzüşür ve saksının kenerlarıyla arasında boşluk oluşur..İşte o duruma gelmeden sulamak gerekir..
Saksı toprağına parmağınızı batırır,su isteyip istemediğini de anlayabilirsiniz..

Ben genelde 15 günde bir suluyorum.Kış soğuklarında bu süre daha da uzayabilir.

selis beğendi.
Eski 22-11-2010, 17:05   #621
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Eylül sonunda ektiğim nergislerimin son durumu..Benim nergisleri ister ağustosta ister eylülde isterseniz kasımda ekin,sonuç pek değişmiyor..(Bakınız:İlk fotonun solundaki veya ortadaki fotolardaki saksılar)..Soğukların dozu arttıkça daha bir serpilip gelişiyorlar..Hocam100'den aldığım nergisler (Karaburun) ise,maşallah boylandıkça boylanıyorlar (İlk fotoda sağdaki tek saksı)..Çünkü aralık sonlarına doğru açmaları gerek..Geçen yıl 8 kasımda 10-12 ana soğanın birkaçında 10-12 santim boyunda çiçek sapı olan Karaburun'ların bu yıl şimdilik hiçbirinde çiçek sapının belirtisi bile yok..Pek te umudum kalmadı,bekleyelim bakalım biraz daha..Hocam100'ün nergislerinin bir özelliği de şu;çok çok yavru veriyorlar (bir ana soğan 7 yavru verebiliyor) ama çiçeklenme çok zayıf,çok az...(Bakınız:en alttaki foto) Nedendir,anlamadım gitti..Dejenere mi olmuşlar,bilemiyorum..

Eklenen Resimler

Eski 22-11-2010, 17:37   #622
Ağaç Dostu

hüsnüyusuf's Avatar

Sayın Pria, saksıya ekim yaptığım Karaburun nergisleri de sizinkilerle aynı boyda ve yavrulamış gözüküyor. Ben de artık açmayacağını düşünüyorum

Eski 23-11-2010, 14:15   #623
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Toprağın üzerinde kısa rulo görünümlü olan gübre midir?

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 16:46   #624
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazarolu Mesajı Göster
Toprağın üzerinde kısa rulo görünümlü olan gübre midir?
Sayın Hazarolu..
Evet..Gördükleriniz,olası hastalıklardan arındırılmış,preslenmiş,organik hayvan gübresidir..

Eski 23-11-2010, 19:05   #625
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Ankara'ya yılın ilk nergizleri gelmiş, ufak bir demeti 5 Tl den satılıyor.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2010, 20:05   #626
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey ben bu yıl biraz geç ektim bakalım sonuç nasıl olacak.Ayrıca soğanları epey dinlendirdim.1 ay evvel ektim.Henüz 5 cm boyları var.

Eski 23-11-2010, 20:38   #627
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Adnan bey ben bu yıl biraz geç ektim bakalım sonuç nasıl olacak.Ayrıca soğanları epey dinlendirdim.1 ay evvel ektim.Henüz 5 cm boyları var.
Valla Mevlut bey inşallah iyi olur..Ama bu Karaburun'lardan benim pek umudum ve hevesim kalmadı..Geçen yıl onca iri,anaç soğanlar olmasına rağmen hatırladığım kadarıyla İstanbul'da saksıya ektiğim 12 soğanın 3'ünden çiçek alabildim..Bu yıl ise her ana soğanın dibinden 4-6 yavru fışkırmasına rağmen henüz hiçbirinde çiçek sapının belirtisi bile yok..Artık olabileceğini de sanmıyorum.
İnşallah sizin yaptığınız geç ekim işe yarar ama ben sanmıyorum yine de..
Ocak ortalarında yine köye gideceğim..bakalım oradaki Karaburunları ne alemde,durumda göreceğim..

Dinlendirme konusuna gelince..Ben soğanları haziran sonlarında söktüm..serin,gölgede 3 ay dinlendiler ama bu durum bile bol çiçek sapı vermelerine yetmiyor..

Eski 23-11-2010, 21:07   #628
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

The Telegraph´ta yer alan habere göre, yaşa bağlı makula dejeneresansı (AMD) hastalığından sonra görme yeteneğini tamamen kaybedeceğinden korkan 73 yaşındaki Harry Marsland isimli gözlükçü, çeşitli tedavileri denedikten sonra, nergis çiçeğinin özünü içeren vitamin takviyesi almaya karar verdi. Kapsülleri kullandıktan birkaç ay sonra, sol gözündeki görüş yeteneğini geri kazandığını belirten Marsland, "Önceden eşimin yardımı olmadan çevrede dolaşamıyordum, sol gözümün görme oranı düşmüştü. Ancak, bu vitaminlere başlayınca iyileştim. Sol gözümün görme yetisinin yüzde 95´ini iyileştirdim" dedi.

Gözündeki bu iyileşme sayesinde yeniden araba kullanabildiğini ve büyüteç olmadan yazıları okuyabildiğini açıklayan Marsland, sağ gözündeki görme yeteneğini ise yine bu hastalık nedeniyle 2001 yılında kaybetmişti. Bundan sonra sol gözünde de problemler başlayan gözlükçü, lazer tedavisini denedi ve çeşitli vitamin ilaçları kullandı. 2007 yılında göz doktorunun kendisine nergis çiçeği içeren vitamin takviyesinin faydalarını anlatan bir broşür verdiğini söyleyen gözlükçü, bu ilacı denemeye karar verdiğini kaydetti. 1 yıl kullandığında etkinliği karşısında çok şaşıran Marsland, bu ilacın milyonlarca AMD hastasının umudu olabileceğini de belirtti.
Macushield isimli bu ilaç, ıspanakta bulunan lütein, mısırda bulunan sarı pigment olan zeaxanthin içeriyor. Ayrıca,bu ilaçta nergis çiçeğinden çıkarılan mezo- zeaxanthin de bulunuyor.

Yaşa bağlı makula dejeneresansı (AMD), 65 yaşın üzerindeki hastalarda görme kayıplarının en büyük kısmını oluşturuyor
http://www.ekonorm.com/haber/dunya/9...u_tedavi_etti/

İlginç bir haber..

Eski 24-11-2010, 10:40   #629
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Nergiste de soğanda çiçek tomurcuğu oluşması için soğanın optimum 20°C'de bulundurulması ve bundan sonra 8 hafta süre ile 9°C sıcaklıkta tutulması önerilir.
Prof Dr. Suat Ürgenç
http://www.bahcesel.com/forumsel/aga...larin-yapi-ve/

kgursan forumdaşın verdiği bilgi:

Nergis (Daffodil) soğanları söküldükleri zaman içinde çiçek tomurcuğu vardır. Soğanlar sökülüp (Haziran sonu) kurutulduktan sonra Ağustos başında 9 oC depolara konursa ve Ekim ayı başında dikilirlerse Erken çiçek açarlar (Aralıkta).
Soğanlı bitkilerde soğanların depolanması (muhafazası) ve çiçek oluşumu

Güz soğanları yaşadığımız yerin iklim koşullarına bağlı olarak dikim zamanlarında farklılık gösterebilir. Soğuk iklime sahip yerlerde Eylül ile Kasım ayları arasında, ılıman iklime sahip olan yerlerde Ekim ile Ocak ayları arasında dikilebilirler. İlk dondan sonra toprağın rahatlıkla işlenebilir olması dikim için idealdir. Dikim derinliği aralıklar bireysel soğana bağlıdır. Yaygın bilinen soğanlar için dikim kılavuzuna başvurunuz. Genellikle, soğanlar soğan çapının 2,5 katı daha derine dikilir. Bu toprak türüne göre de değişir. Hafif ve kumlu topraklara 2,5-5 cm daha derine dikilirken ağır killi topraklarda ise 2,5-5 cm daha yukaya dikilir. Sivri ucu yukarı gelecek şekilde soğanı toprağa bastırarak uygun derinliğe yerleşmesini sağlayınız. Soğanları yerleştirdikten sonra toprak dolgusunun yarısını doldurunuz ve bölgeyi tamamen ıslatınız. Toprağın kalanını da doldurduktan sonra tırmıkla yatağı zemin hizasına getiriniz. Üst kısma su dökerek saman, yaprak malzemesi veya yaprak çırpıntısı ile 7,5-12,5 cm kalınlığında kapatınız. Bu soğanlar için yalıtım sağlayacaktır ve sonbahar sonu ile ilkbahar başı arasında toprak ısısını daha sabit tutacaktır. Sonbahar yağmurlarıyla birlikte ilk konulan ıslatma yeterli nem sağlamalıdır. Sonbahar döneminde yağış normalin altında olursa, soğanların kök sisteminin gelişebilmesi için bir veya iki ilave derin ıslama daha yapılabilir.

İlkbahar Bakımı

Toprak sıcaklığı yükselmeye başladığında dikkatlice yüzeye kapatılan saman veya yaprak birikintisini dikkatlice kaldırınız. Muhtemel bir don (ayaz) olayına hazırlık olarak (yeni çıkan filizlere zarar vermesini önlemek için) toplanan örtü malzemesinde bir torba korumaya alınız. Eğer bahar yağmurları seyrek ise, çiçek açma mevsimi ve sonrasında yeterli nemin köklere ulaşmasını teminen sulamaya devam ediniz. Fakat aşırı sulamadan da kaçınız. Çok ıslak şartlar kökün çürümesine yol açar.Çiçekler solmaya başlayınca hafifçe gübreleyiniz. Yumruya 5-10-10 gübresinden bir avuç serpiniz. İyice sulandığından emin olunuz.Çiçek açma bittikten sonra enerjinin tohum üretimine gitmesini önlemek için solan çiçekleri kesiniz. Bu aşamada yaprakların mümkün olduğunca yeşil ve sağlıklı kalması önemlidir. Yapraklar sararıp soluncaya kadar sökmeyiniz. Bu süre ne kadar uzun olursa gelecek yıl soğanlar o derece iyi olur. Bu sağlam soğanlar uzun süreli olarak değerlendirilir ve senelerce toprak altında kalır. Eğer soğanlar iyi çiçek açmıyorsa her 3-4 yılda bir soğanlar değiştirilir veya kalabalıklaşmaya başladığında ise soğanlar bölünür. Eğer durum buysa, veya herhangi bir sebeple sökmeniz gerekirse, en uygun zaman çiçeklerin sararıp solduğu zamandır. Soğanları dikkatlice sökünüz, soğanların üzerindeki toprakları silkeledikten sonra soğanların küçük olanlarını ayırdıktan sonra havalandırılmış bir serin ve kuru bir odada sonbaharda tekrar dikinceye kadar saklayınız. Soğanları doğrudan güneş ışığından uzak tutunuz ve periyodik herhangi bir hastalık ihtimali için kontrol ediniz. Soğanların yaz döneminde saklanması için eski soğan çuvalları uygun olacaktır.
http://webcache.googleusercontent.co...&ct=clnk&gl=tr

Ankara koşullarında nergis dikim zamanının çiçek oluşumuna etkisi üzerine bir araştırma:
http://docs.google.com/viewer?a=v&q=...O3v_pQpYWyS2MQ

Mevlut bey..

Çiçeklenme,saklama,çiçek vermeyi tahrik üzerine yaptığım araştırmalarda bu bilgileri topladım..
Biraz bu uyarıcı bilgileri uygulamak gerekiyor sanırım.
Sökülmeyip kendi toprağında bırakılan nergisler doğanın koşullarına uyum sağlayarak doğal oluşumlarını yapıyorlar..ama..hiç olmazsa 2 yılda bir sökülmesi gereken soğanlar için yukarıdaki saklama koşullarına uymak gerekiyor bol çiçek alımı için..
Sizin soğanlar da biraz daha hassas gibime geliyor bu tür işlemlerde..Erkenci oldukları için mi bilemiyorum..
Bendeki nergisleri 14 yıldan beri 2-3 yılda bir söküyorum ama yukarıdaki kurallara bağlı sıcaklıklarda falan tutmuyorum..Gözenekli bir çuval içinde bolca bordo bulamacı ile bulandırıp fidanlığımdaki kulübede hafif serin bir ortamda 3 ay kadar bekletip ekim sonlarında ekiyorum.Hiçbir özel işlem yapmıyorum yani.
Gerek Çanaklkale'de fidanlığımda gerekse İstanbul'da saksılara ektiğim nergislerimin asla çiçek vermeme durumları olmadı..Yavrular dahi ufak ta olsa bir çiçek vermeye çalıırlar..
Cinsinden mi,koşullar uygun olduğu için mi bilemiyorum..
Ama sizin Karaburunlar biraz farklı ve çiçek vermelerini tahrik için birşeyler yapılmalı gibime geliyor.
Soğanların suçu yok..Hata bizdedir mutlaka ama ne?

Bir de aşağıda linkini verdiğim;Ege Üniversitesince Mordoğan'daki nergis yetiştiriciliği sorunları üzerine yapılan bir araştırmada ''Bir üretici dışında tüm üreticilerin eski soğanı attıklarını,yavruların ise tamamını kullandıkları'' belirtilmiş..Bu cümle çok ilgimi çekti benim..Mordoğan üreticileri yoksa asıl bol ve gürbüz çiçekleri ayırdıkları iri yavrulardan mı alıyorlar?
http://www.agr.ege.edu.tr/zfdergi/ed...8/s1/39-46.pdf
Bizler de Mordoğan nergislerinin eski soğanını atıp yavrularını mı ekmeliyiz yoksa..Bakalım,köyde sizden geçen yıl aldığım ana soğanlardan ayırıp ektiğim 150 kadar yavru soğan var..onlar bakalım nasıl performans gösterecekler bu yıl?
Mevlut bey,Karaburun'lu dostlarınız varsa bu konuyu açıp bir sorun derim..

Düzenleyen pria : 24-11-2010 saat 11:26
Eski 24-11-2010, 11:47   #630
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Pria verdiğiniz bilgilere teşekkürler.Araştıracağım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024