agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2014, 20:49   #2131
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Resim başka isim başka cıkarsa tekrar yenisini istersiniz artık..
Bu ''resim başka isim başka'' sorununu da yaşayacaktık az kalsın bu yaz..
Yurtdışından mayısta gelen glayöllerde iki kokulu türün birinde bir sorun çıkar gibi oldu..
3 soğanın birini kaybettim..İkincisi kokulu tür değil de kokusuz ''starface'' çıktı..
Benden fotoğraflarını istediler..Ama hemen göndermiyeyim dedim..Çünkü üçüncü kokulu glayöl soğanı daha açmamıştı..Üstelik üçüncü soğan 5 kardeş oldu ve beşi de açtı ve nihayet kokulu çıktılar..
Şöyle bir düşündüm..Bir müslüman olarak elin gavuruna bu kadar da gavurluk yapmama kararı verdim.. ) Çünkü, 3 kokulu soğan satın aldık..Tek soğan kokulu çıktı ama 5 yavru soğana bölünüp beşide çiçek açtı..

Kötü niyetli olsaydım, fotolarını gönderdiğimde yine ya parayı gönderirlerdi ya da gelecek yıl soğanları..

Düzenleyen pria : 05-11-2014 saat 09:52
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2014, 20:53   #2132
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Başka isimleri de var ya...
Bu nergis türlerinin isimleri farklı farklı olabiliyor..İnsan yanılabilir..
Bu nedenle ben neye sahip olduğumu bilmem için çok güvenilir yerlerden orijinal tescilli isimleriyle almaya çabalıyorum.

tabus, Milla ve uyap beğendi.
Eski 05-11-2014, 22:31   #2133
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bu nergis türlerinin isimleri farklı farklı olabiliyor..İnsan yanılabilir..
Bu nedenle ben neye sahip olduğumu bilmem için çok güvenilir yerlerden orijinal tescilli isimleriyle almaya çabalıyorum.
Eh artık hiç değilse şu ''çok güvenilir yerler'' bilgisini paylaşın bari..Çünkü tesçilli isimlerin sahibi, hele 1600 lü yıllarsa- ki o zaman tesçil yoktu- marka hakkını sattığı kişi ancak satış yapabilir. Bu da süreye bağlı. Bende örneğin, İngiltere, USA da kendi ürettiği çeşitlerden satın aldım. En garantilisi bu. Ticari nergisler (diğerleri için de geçerli) üreticiden üreticiye aynı isim olsa da farklı ürünler üretmiş olabiliyorlar. Zaten bazı çeşitler, örneğin İngilterede ilk defa üretilmişken Hollandalı biri satın alıyor ve orada üretme devam ediyor.İlk birkaç ürün saflığından bir şey kaybetmezken bazıları değişiyor, özellikle transfer edilen polen türüne yaklaşıyor, yani bozuluyor.. Benden uyarması.
Kolaylıklar dilerim.

YeniBON ve uyap beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2014, 00:14   #2134
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu yıl Yeni Zelanda'yı tercih ettik biz alım için.

uyap beğendi.
Eski 06-11-2014, 15:15   #2135
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Bu yıl Yeni Zelanda'yı tercih ettik biz alım için.
Harika..Yeni Zelanda'da dan soğan getirmek hayli zor. Tebrik ederim. Keşke 'Erlicheer ' de alsaydınız, malum onun ana vatanı, değişim var mı yok mu bakılırdı. Bana Y. Zelanda denilmişti de sonradan İngiltere yetiştirmeli olduğu ortaya çıktı.

Eski 17-11-2014, 18:23   #2136
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Harika..Yeni Zelanda'da dan soğan getirmek hayli zor. Tebrik ederim. Keşke 'Erlicheer ' de alsaydınız, malum onun ana vatanı, değişim var mı yok mu bakılırdı. Bana Y. Zelanda denilmişti de sonradan İngiltere yetiştirmeli olduğu ortaya çıktı.
Benim bu nergislerle ilgili sürmediğim iz, incelemediğim internet sitesi çok azdır sayın tabus..
Bu Yeni Zelanda'dan getirme kararını vermemizin de birçok haklı nedeni var..Amerika'da satılan nergislerin bile büyük çoğunluğu Hollanda menşeyli..
Gerçekten nergisin anavatanı gibi Yeni Zelanda..ve çok ilgi duyuyorlar bu çiçeğe..Hatta milli nergis dernekleri bile var insanların..

Biz de oradan nergis delisi bir hobici ile irtibat kurduk..
Muhteşem bir bahçesi var..satış ta yapıyor..Bir yolunu, yöntemini bulup oradan getirtmeyi başardık bu yıl..Ama çok çok zorlandık..Bu başarıyı, sitemiz sayesinde tanıdığım İngilizce bilir güzel insana borçluyum..Tüm emekler ondan..Yetiştirmesi de benden..

Çarşamba günü kargom geliyor..nihayet kavuşacağım bu güzel türlere..

Selamlar..

Eski 17-11-2014, 18:24   #2137
Yeni Üye

aydan's Avatar

Giriş Tarihi: 19-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Bu saksıda 4 adet nergis
soğanım var, geçen baharı çiçeksiz, ot gibi geçirdiler, herhalde
soğanları besleyemedim diye düşünüyorum. Bu kez gübre şerbetiyle
soğanları sulayacagım ama hangi sıklıkla ve kaç günde bir? cevabını
bilemiyorum, yardımcı olurmusunuz.. bu arada, toprakta bıraktım ben
soğanları.
Hee şimdi anlaşıldı o nergis soğanlarınuı bana neden verdiğin, tabi açmadılar sende bana yutturdun demi Şaka bir yana ama ben hala soğanları dikmedim acaba bozulmuşlarmıdır. Dikmek icin daha ne kadar vaktim var

tabus ve uyap beğendi.
aydan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2014, 13:00   #2138
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydan Mesajı Göster
Hee şimdi anlaşıldı o nergis soğanlarınuı bana neden verdiğin, tabi açmadılar sende bana yutturdun demi Şaka bir yana ama ben hala soğanları dikmedim acaba bozulmuşlarmıdır. Dikmek icin daha ne kadar vaktim var
Şöyle bir yoklayın, yumuşamışlar mı diye. Köklenmişler mi? Ama ne olursa olun hemen dikin..

uyap beğendi.
Eski 18-11-2014, 13:03   #2139
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Biz de oradan nergis delisi bir hobici ile irtibat kurduk..
Muhteşem bir bahçesi var..satış ta yapıyor..Bir yolunu, yöntemini bulup oradan getirtmeyi başardık bu yıl..Ama çok çok zorlandık..Bu başarıyı, sitemiz sayesinde tanıdığım İngilizce bilir güzel insana borçluyum..Tüm emekler ondan..Yetiştirmesi de benden..

Çarşamba günü kargom geliyor..nihayet kavuşacağım bu güzel türlere..

Evet Y.Zelanda, epey de yetiştiricisi var, çeşit üreten anlamında. Ben de 'şafak ayini' için gelen bir arkadaş vasıtasıyla edinmiştim... Bu nergis ayrı bir sevgi...
Herkesin başına gelmesini temenni ederim.

alys, Muda, efeege ve 4 kişi beğendi.
Eski 19-11-2014, 14:00   #2140
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zıpçıktı Mesajı Göster
merhaba

geçen gün ne olduğunu bilmeden bir mağazadan resmine göre paket çiçek soğanı aldım.Araştırmalarım doğrultusunda nergis çiçeği olduğunu öğrendim.ancak ötesine gidemedim doğrusu.Ne yazık ki bilgi kirliliği hat safada.Özellikle bitkiler dünyasında halk deyimleri bilimsel sınıflandırmaları gölgeliyor.Herneyse şimdi aldığım cinsin yani trumpet topolino nun dikimini yaptım.Ancak kokulumu kokusuz mu olduğunu bilmiyorum.Birde doğal bir tür mü yok sa farklı yöntemlerle olurşturulmuş bir tür mü oludğunuda bilmiyorum zira hollandadan ithal bir ürün.sanırım doğal olmayanlar tohum vermiyormuş.
Narcissus Topolino..Trumpet.(Div.1 Long cupped) 1965 yılına kayıtlanmış, 35 cm den kısa boylu, 6,5 cm lik sap üzerinde tek çiçekli, erkenci nergis..Ticari nergis yani kültür ürünü.Ebeveynleri,Colibri ve Dancing doll..Bunlar kokusuz..Yani normal şartlarda kokusuz olmalı.Tohum bağladığı söyleniyor, iki defa tohumlamada kullanılmış. Kayıtlar böyle söylüyor. Umarım yeterlidir.

alys ve zıpçıktı beğendi.
Eski 19-11-2014, 15:07   #2141
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Ekim başında diktiğim karaburun nergislerinin bazılarında tomurcuk başları görünmeye başladı. Bir defa diktikten sonra çok az da 15 gün kadar önce suladım. Çok su da vermedim. Erken mi? Tomurcuklar bekler mi, açar mı?

Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2014, 16:08   #2142
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Bahçeye ve normal derinliğe dikildi ise sıkıntı yok.

Eski 19-11-2014, 16:45   #2143
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Yurdışından sabırsızlıkla beklediğim 10 çeşit sertifikalı çok eski tarihlere tescilli nergis soğanlarına bugün kavuştum..
Çok özenle hazırlanmış saksı toprağına ekildiler bu şirin misafirler..

6 büyük saksımda bu yıl tam bir şenlik olacak gibi..
Tam 85 nergis ekili..15 çeşit..hepsi de kokulu..
Bakalım, önümüzdeki aylar neler gösterecek bizlere..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 19-11-2014 saat 18:58
Eski 19-11-2014, 19:04   #2144
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Sayın pria,

Hazır pakette satılan topraklardan mı kullandınız bu saksılarda. Güle güle büyüsünler.

pria ve YeniGine beğendi.
Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2014, 19:08   #2145
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Benol Hanım,

Ben her yıl saksı topraklarını boşaltır, tezekleri yeni torf ve leonardit ile karıştırarak ufalayıp inceltirim..Bakınız bu yıl bu konuda geniş bilgi verdiğim mesajım:

Toprak, Saksı Harçları

Bugün nergisleri ektikten sonra yarım saat aralıklarla sulama yaptım..Çok süzek bir toprak oluşu hoşuma gitti..

Ayrıca blog'umun en altındaki 'ekim ve bakım bilgileri''ne de bakabilirsiniz:

http://yogunkokulukatmerlinergis.wor...2012/08/13/19/

Çok sağolun.

Eski 19-11-2014, 20:48   #2146
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim. Okudum. Saksıdaki toprak çok güzel görünüyordu ondan sordum. Ama yok yok muş içinde.

pria, YeniGine ve Laleci_03 beğendi.
Eski 19-11-2014, 23:20   #2147
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Double nergisler, kısa tarihçesi:

Double nergisler,botanikçiler ve meraklı bahçe uzmanlarınca yüzyıllardan beri bilinmektedir.En eski kayıtlı olanları ise, yakın geçmişte bulunan biri hariç değişik nergis türlerinin mutasyonu olarak bilinmekte idi. En önemli değişim, Copeland'ınkendi üretimi olan 'Mary Copeland'ın öncülüğünde başlamıştır. Lionel Richardson,Copeland'ın bahçesinde tesadüf ettiği değişik tohum taslağı olan bir nergisden 'Falaise' i üretmiş ve böylelikle bu günkü double nergisler ortaya çıkmıştır.
Double nergisler, yalın kat nergisler kadar eski tarihlerden beri bilinmektedir. Bir örnek olarak 1968 de kayda alınan , garip şekilli 'whiteadder', 1995 yılında restorasyonu yapılan 18. yy dan kalma bir bahçede tesadüfen bulunmuştur.
Parkinson, (Paradisi in Sole )17. yy dan beri İngiliz baçelerinde bulunan çeşitli,double nergislerden bahseder.Bunlar (gallicus, Roseus Tradescanti, Virginianus ve Anglicus maximus)dur.
*Parkinson gallicus'u şimdidilerde 'N.Eystettensis' olarak bilinen (Capax Plenus, Gallicus Minor Flore Pleno, Pleno Flor, Queen Anne's Daffodil, Queen Anne's Double Daffodil' ve daha bir sürü isim), N.triandrus un hibriti ve kıtasal gerçek double form olarak anlatır.Bu nergis en eski kayıtlı bahçe nergislerinden biridir. Enfes yumuşak sarı renkli, süper simetrili,6 segmentli koronası ve yıldız görünümlüdür.
*Roseus Tradescanti, 3 yy önce iyi büyüyen, değerli bir nergis olarak bilinir ve ilk kez Hibbert 1874 yılında double petallerinden (petaloid) bahsetmiştir.
*Virginianus, Parkinsonun anlatımından N. poeticus'un double beyaz formu olduğu anlaşılmaktadır.
*Çok iyi tanınan bir çok yerde yaygın olarak üretilen,en erken doublelerden biri olan Anglicus Maximus, 'Common Double Daffodil'; Burbidge'nin hayran olduğu geniş koyu altın sarısı, gülvari çiçeği ile tanınır.Sahibi olduğu için ilk kayda aldıran Vincent Van Sion, 17. yy da Londrada ikamet etmektedir. Parkinson ve Londralı çiçekçi Wilmer çiçeğin soğanını edinmişler, Parkinson, 1629 da hem Van Siondan hem de nergisden bahsetmiştir.Bu gün, Telamonius plenus (Double Van Sion ,The Wilmer's Great Double Daffodil ,Van Sion 'Wilmot's Double Daffodil vs.) isimleri ile bilinir.
Kayıtlara alınmış bir çok double nergislerin bu gün üretilmediği ve hatta kayıtlara uygun resimlerinin bile bulunmadığı bir gerçektir.

Double nergislerin nasıl oluştuğuna dair ilginç te bir hikaye var. Konu ilgi çeker ve yeterli beğeni alırsa devam ederim.Nergis severlere sunulur
Not: John Parkinson,yazar, botanist.(1567-1650)
Burbidge, F.W, botanist ,yazar. (1847-1905

''David Willis'in Yellow Fever kitabından alınmıştır.''

alys, YeniBON, Muda ve 4 kişi beğendi.
Eski 20-11-2014, 22:32   #2148
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Ordu’nun Kabadüz ilçesi Yokuşdibi beldesinde bir çiftçi tarafından yetiştirilen nergis çiçekleri görenlerin ilgi odağı oluyor.

Yetiştirilen Nergisler, Kesme Çiçekçiliği Düşündürüyor

Sesini duyuramıyan, bilmediğimiz ne güzel amatör nergissever insanlar var bu ülkede..

Eski 21-11-2014, 10:13   #2149
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Ordu’nun Kabadüz ilçesi Yokuşdibi beldesinde bir çiftçi tarafından yetiştirilen nergis çiçekleri görenlerin ilgi odağı oluyor.

Sesini duyuramıyan, bilmediğimiz ne güzel amatör nergissever insanlar var bu ülkede..
Çok güzel yetiştirmiş. Tebrik ederim.
Onun yetiştirdiği nergislerden (gördüğüm kadarı ile tek çeşit ) bende de var. Büyük gösterişli çiçekleri var. Bir de küçük çiçekli olanı var. Tek katlı olanların hiçbiri kokulu değil. Katlı olanlar kokulu olanlar benim bildiğim kadarı ile. Onların bile kokuları az veya çok olabiliyor.

pria beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 06:41   #2150
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Sayın pria,

Ücretsiz gönderdiğiniz ve geçen yıl bir tanecik bile çiçeğini göremediğim karaburunlarda bu yıl üç tane tomurcuk görmek kadar mutluluk verici bir şey olamaz.

Saksılar geçen yıl güneye bakan balkonda idiler. Bu yıl sizi kuzeye bakan balkona götüreceğim biraz üşüyün bakalım bu sene ne yapacaksınız dedim. Galiba biraz üşümek onlara iyi geldi.

Şunu da belirtmeliyim bu yaz hiç bir nergis soğanımı sökmedim. Sadece eylül ayının ilk haftası topraklarını havalandırmak adına saksıları boşalttım, bir-iki gün balkonda toprakları havalandırdım ve yine aynı toprak ve saksıya yeniden diktım. Yani soğanlarda bir-iki gün gün ışığı görmüş oldular.

pria ve Imay beğendi.
fındıkkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 06:50   #2151
Ağaç Dostu

Sayın hocam100

Sizden bu yıl satın almış olduğum iki adet karaburun nergis soğanında da tomurcuklar görmek beni çok sevindirdi. Çünkü sayın pria dan gelen karaburunlar geçen yıl çiçek açmayınca biraz umutsuzdum galiba. Şunu da belirtmeliyim ki o soğanlara nasıl baktınız da o yapraklar o kadar güçlü görünüme sahip oldular. Oldukça geniş ve sağlıklı duruşlara sahipler. Görüntüyü fotoğraflayabilirsem paylaşmaya çalışırım.

Emeğinize sağlık.

Imay beğendi.
Eski 22-11-2014, 09:33   #2152
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkkurdu Mesajı Göster
Sayın pria,

Ücretsiz gönderdiğiniz ve geçen yıl bir tanecik bile çiçeğini göremediğim karaburunlarda bu yıl üç tane tomurcuk görmek kadar mutluluk verici bir şey olamaz.

.
Sayın fındıkkurdu..

Her isteyene ücretsiz olarak gönderdiğim Karaburun nergislerinden sizden aldığımız gibi güzel haberler alabilmeyi çok isterim..

Ana maalesef çok harika bir nergis olmasına rağmen Karaburun nergisi oldukça müşkülpesent bir tür..Çiçeklenme yeteneği sınırlı bir tür.

Ben 4 seneden beri hiç te sizin gibi güzel sonuçlar alamadım bu Karaburun'larda..Ücretsiz dağıtım yapmamın nedeni de buydu..Türkiye'nin her tarafına dağılsın istedim..Farklı iklimlerde belki daha başarılı sonuçlar alınabilir diye düşündüm..
Zaten bu yüzden ücretli dağıtımı göze alamadım mahcup olurum diye..

Ben mi acemiyim siz mi daha ustasınız, yoksa Karadeniz iklimini mi çok sevdi bilemiyorum..Ama çok sevindim..

Selamlar..

Eski 22-11-2014, 12:25   #2153
Ağaç Dostu

Bahçemde çiçek açmayan o kadar karaburun var ki?
Çoğunluğunu tam 19 sene önce Bulancak-Giresun'dan çimlerin arasında çokça nergis açmış bir bahçeden sökmüştüm.
İçlerinde her sene ancak 4-5 tanesi çiçek açıyor.
Soğanlar sökülmüyor bahçedeler. Kendileri çoğaldı.

pria ve Laleci_03 beğendi.
Eski 22-11-2014, 13:37   #2154
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Çoğunluğunu tam 19 sene önce Bulancak-Giresun'dan çimlerin arasında çokça nergis açmış bir bahçeden sökmüştüm.
Valla ben bu Karaburun nergislerine çok kafa yorduğum, çeşitli denemeler yaptığım halde akıl sır erdiremedim..
Evvelki yıl fidanlıkta çok iyi bakımlı 200 adet Karaburun nergisinden görebildiğim sadece 15-16 çiçek..
Tabi, insanın morali bozuluyor..

Eski 22-11-2014, 15:36   #2155
Ağaç Dostu

Sayın pria,

Usta bir yetiştirici olduğumu düşünmüyorum, buradaki çoğu yetiştirici gibi çiçekseverim. Biraz sevgi biraz ilgi o kadar )) Sanırım sizin de dediğiniz gibi Karadeniz ya da özellikle Giresun iklimini sevdiler diye düşünüyorum. Bakalım seneye de aynı verimi alabilecek miyim.

Üç tane ana soğanın etrafı yeni filizlerle beraber 6-7 soğanmış gibi görünse de üç soğandan üç çiçek ) darısı karaburun sahibi tüm çiçekseverlerin başına diyorum.

En çok merak ettiğim konu ise çocukluğumuzdan beri Giresun'da yetişen nergisle arasındaki fark. Yani görüntüsü ve kokusu aynı mı gerçekten çok merak ediyorum. Giresun nergisleri çoktan açtı, buket buket birçok köşe başında köyden gelen kadınlarımız tarafından satılıyor. Bendekiler tomurcuk, henüz açmadı. Geçen yıl bu zamanlarda açmıştı ama geçen yıl hava çok daha güneşliydi, sanırım hava şartlarından bu yıl biraz gecikti.

tabus, pria ve YeniBON beğendi.
Eski 22-11-2014, 16:22   #2156
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
O kadar soğandan açan çiçeğin çok düşük olması felaket,insan o kadar çok soğan olunca çok çiçek bekliyor ,her taraf mis gibi olsun istiyor.

pria beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 17:39   #2157
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fındıkkurdu Mesajı Göster
Sayın hocam100

Sizden bu yıl satın almış olduğum iki adet karaburun nergis soğanında da tomurcuklar görmek beni çok sevindirdi. Çünkü sayın pria dan gelen karaburunlar geçen yıl çiçek açmayınca biraz umutsuzdum galiba. Şunu da belirtmeliyim ki o soğanlara nasıl baktınız da o yapraklar o kadar güçlü görünüme sahip oldular. Oldukça geniş ve sağlıklı duruşlara sahipler. Görüntüyü fotoğraflayabilirsem paylaşmaya çalışırım.

Emeğinize sağlık.
Soğanlarima özel ilgi gösteriyorum toprak hazırlıği çok önemli ayrıca saklama ortamı da çok önemli bütün bunlar soğanları irileştiriyor.Çiçeği saklama zamanı oluşuyor.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 17:45   #2158
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 Mesajı Göster
O kadar soğandan açan çiçeğin çok düşük olması felaket,insan o kadar çok soğan olunca çok çiçek bekliyor ,her taraf mis gibi olsun istiyor.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Tabi ki sayın celalim01..Benim 200 Karaburun nergisi ektiğim alan 5-6 metrekare yer kaplıyor..Bu yeri her yıl kazıyor, en az 2 defa otunu çapalıyorsunuz, gerekirse sulama bile yapıyorsunuz..
Bir sürü işi var tabi..
Sonuçta 200 soğanda 10-15 çiçek alınca hüsrana uğruyor ve keşke bunlarla uğraşacağıma yeşil soğan veya sarımsak ekseydim diye düşünmeden edemiyorsunuz..

Çok yazdım, bir kez daha yazayım..Ben bu Karaburun nergisleri konusunda bulabildiğim tüm bilimsel araştırmaları okudum..Edindiğim 2 önemli husus var:

1- Mordoğan nergis üreticilerinin biri hariç tümünün yaşlı nergis soğanlarını kullanmayıp attığı.

http://egeweb.ege.edu.tr/zfdergi/ede...8/s1/39-46.pdf

2- Karaburun nergisinin ortalama çiçeklenme yüzdesinin % 38 olduğu.

....

Sayın Hocam100 ile bu başlıkta bu konuları çok tartıştık..
2013 yılında şu mesajı yazmışım:

Nergis

Sayın Hocam100'de aşağıdaki yanıtı vermiş:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Adnan bey insan bu nergiste şaşırıyor.İklime bağlı olarak ne zaman açar ne kadar açar coşar mı coşmaz mı ben bile bilemiyorum.Tüm mesele iklim.Geçen yıl -18 i gördük bu yıl ise 2 defa -3 en fazla oldu.Benimkileirn bile uç yaprakları hafif yandı ama güzel çiçek var.Ben soğanları her yıl söküyorum ve yaz boyu evimin bodrumunda serin ortamda saklıyorum.Sonra dikerken özel yaptırdığım karşım gübrelerle dikiyorum.Sonra şubat ayında 2.kere farklı gübre veriyorum.Coşmasında napsın.Harika çiçek veriyor.Sebep bunlar bir de onlarla konuşuyorum. Bu da diğer sebep.

Sonra tekrar yazmışım:

Nergis

Verilen yanıt şu:

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Gübre konusunu ziraatçimden yazıp gelmem lazım.Konuşma meselesi ise güzel olan her kelime bitkilere yarar gibi geliyor.
Kısacası, Benol Hanım, bizim en büyük eksikliğimiz Karaburun nergislerimizle muhabbetimizin az olması; onlarla neyi, nasıl konuşmamız gerektiğini bilmiyor olmamız.. )

https://eksisozluk.com/ciceklerle-ko...odeli--2393726

Özel gübre karışımını yazmasını bekledim Hocam100'den ama, hala beklemedeyim..

Düzenleyen pria : 22-11-2014 saat 18:54
Eski 22-11-2014, 17:55   #2159
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Tabi ki sayın celalim01..Benim 200 Karaburun nergisi ektiğim alan 5-6 metrekare yer kaplıyor..Bu yeri her yıl kazıyor, en az 2 defa otunu çapalıyorsunuz, gerekirse sulama bile yapıyorsunuz..
Bir sürü işi var tabi..
Sonuçta 200 soğanda 10-15 çiçek alınca hüsrana uğruyor ve keşke bunlarla uğraşacağıma yeşil soğan veya sarımsak ekseydim diye düşünmeden edemiyorsunuz..

Çok yazdım, bir kez daha yazayım..Ben bu Karaburun nergisleri konusunda bulabildiğim tüm bilimsel araştırmaları okudum..Edindiğim 2 önemli husus var:

1- Mordoğan nergis üreticilerinin biri hariç tümünün yaşlı nergis soğanlarını kullanmayıp attığı.

http://egeweb.ege.edu.tr/zfdergi/ede...8/s1/39-46.pdf

2- Karaburun nergisinin ortalama çiçeklenme yüzdesinin % 38 olduğu.

....

Sayın Hocam100 ile bu başlıkta bu konuları çok tartıştık..
2013 yılında şu mesajı yazmışım:

Nergis

Sayın Hocam100'de aşağıdaki yanıtı vermiş:

Sonra tekrar yazmışım:

Nergis

Verilen yanıt şu:

Kısacası, Benol Hanım, bizim en büyük eksikliğimiz Karaburun nergislerimizle muhabbetimizin az olması; onlarla neyi, nasıl konuşmamız gerektiğini bilmiyor olmamız.. )

Özel gübre karışımını yazmasını bekledim Hocam100'den ama, hala beklemedeyim..
Adnan bey özel gübre 15-15-15 + leonardid
Bu ekilirken veriliyor.Daha sonraki ise farklı onu da aldığım yere soracağım.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 18:13   #2160
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Ben yıllardan beri nergislerime toprağım çok kumsal ve fakir olduğu için genellikle 15.15.15 kompoze gübre veriyorum..Karaburun nergislerine de hep verdim..
Zorunlu olduğu takdirde kullanılmasını da hep tavsiye ettim yıllardan beri:

Satılık yoğun kokulu katmerli nergis | Double Daffodil Erlicheer

Sonuç aynı..Karaburunların çiçeklenmesini sağlamıyor yani.
Kaldı ki 15.15.15 özel bir gübre de değildir, sıradan, kolayca bulunur bir kimyasal gübredir.
Ben Karaburunları içinde bir bitkinin tüm istediği unsurları bulunduran denizyosunu ile gübrelediğim halde yine de sonuç değişmedi..

Son çare olarak bu duayı mı yapsak acaba ?

Çiçek ile yapılan muhabbet duası

TRAKLI ve çiğdem42 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024