Konu: Nergis
View Single Post
Eski 03-12-2010, 00:22   #644
thisisme
Ağaçsever

thisisme's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Sümbül soğanın küçücük saksılara ekilmesinin nedeni maliyeti düşük tutmak içindir.Çünkü büyük saksıya ekilse yer kaplar.Amaç çiçeği elde etmektir.O da küçük saksıda bile olabilir.Kök oluşumu kısa kalacak ve nemi koruyacak kadar saksı yeterli olmakta ve uygun ısıda tutularak çiçk açması sağlanmaktadır.Sizin büyük saksıda bile çiçek alamayışınız sanırım soğuk göstermediğiniz içindir.Çünkü sümbül soğanlarının bile belli derecelerde soğutulması preperasyonu gerekir.Küçük saksıdaki sümbüllerin bir dezavantajı vardır ki çiçek açınca soğanı küçücük kalır.Soğanı beslenemdiği için seneye belki de yok olur ya da cılız çiçeği olur.En güzeli geniş saksıya ekip ocak ayının 15 ine kadar dışarda tutup sonra içeri almaktır.Ya da soğutulmuş soğan ekmektir.
cevabınız için teşekkür ederim. aslında ben soğanları hiç içeri almıyorum. Laleleri de öyle yaptım. Geçen sene sümbüllerin çiçekleri çıkmaya çalıştı ama çıkarken çürüdü.Sümüksü bir hal aldı vve yokoldu. Aynı balkondaki lalelere birşey olmadı. Bu sene de böyle bir şey olmasını istemediğim için çok dikkatli davranıyorum.

thisisme Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön