agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-11-2014, 20:14   #2161
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Yetiştirilen Nergisler, Kesme Çiçekçiliği Düşündürüyor haberi
Bu konuda yani nergisi yetiştirip satan ve en önemli gelir kaynagı olarak gösterilen....Tüm İngiltereye ve Avrupaya online kesme çiçek satan..The Isles of Scilly..Neden biz de tüm Avrupaya online kesme çiçek satmayalım..
Scilly flowers by post | Scented Narcissi and Pinks | Churchtown Farm - Scilly Flowers

pria ve TRAKLI beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2014, 21:12   #2162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Ben ilk yıl olduğundan mı nedir çok şanslıyım o zaman. Hocam100 ' den almış olduğum 10 nergisin herhalde tamamı açacak . İlk çiçekler 1 hafta sonra görünecek gibi. Sayın pria'dan almış olduğum 10 nergis soğanının tamamı yeni yeni yapraklandı ama çeşit özlliğinden olsa gerek onların çiçeklenmesi daha geç olacak. Tahminim bizim buralarda yetişen katmerli nergisler karaburun olabilir. Erlicheer nergisini çok merak ediyorum. Bu sebeple büyük saksılara diktim ve gözönünde bulunduruyorum.

ERKEN48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 08:50   #2163
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Adnan bey daha evvel de yazdım soğanların iri olması gübrelerin yanında iklim ve bahçemizin toprak yapısı da etkiliyor olabilir.Çünkü toprağımız humus oranı yüksek kil karışımlı bir toprak.Ayrıca 1- Bıçakçılardan aldığım boynuz kırıntılarını da bahçeme atmıştım.2- kaloriferden çıkan kurumu da bahçeme gübre niyetine veriyorum.Hem toprak rengini koyulaştırıyor hem de bitkiler daha gür oluyor.Bunu da ipucu olarak sizle paylaşayım.Gübrelerin yanında bunları da yapıyorum.
3-Toprağı 3 kere bel yapıyorum. Hasattan sonra, yaz ortası ve dikimden 15 gün evvel.
Belki bunlar fark yaratıyordur.

tabus ve Dumlupınar beğendi.
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 08:57   #2164
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Adnan bey aldığınız nergislerin isimlerini paylaşır mısınız.Elimde olanlarla karşılaştırayım.Benim de 20 çeşit nergis kolleksiyorum var.İçleirnde kokulu türler de mevcut.Bu koleksiyon 30 yıldan beri biriktirdiğim türler. Her geçen zaman bunları arttırıyorum. Resimlerini paylaşmıştım.

tabus ve Muda beğendi.
Eski 23-11-2014, 18:49   #2165
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Adnan bey aldığınız nergislerin isimlerini paylaşır mısınız.Elimde olanlarla karşılaştırayım.Benim de 20 çeşit nergis kolleksiyorum var.İçleirnde kokulu türler de mevcut.Bu koleksiyon 30 yıldan beri biriktirdiğim türler. Her geçen zaman bunları arttırıyorum. Resimlerini paylaşmıştım.
Güzel bir düşünce, hocam 100 e teşekkürler..
Acaba şu güzel sayfada, satıcı olsun olmasın; nergis yetiştirenler, sahip oldukları nergislerin isimlerini paylaşsa da nergis sevenler koleksiyonunu zenginleştirse..Nasıl olur...*

Eski 23-11-2014, 18:49   #2166
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
kaloriferden çıkan kurumu da bahçeme gübre niyetine veriyorum..
Önerdiğiniz ve yazdığınız şeylerin Karaburun nergislerinin çiçek verimini arttırabileceğine ihtimal bile veremiyorum Mevlût bey..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 18:54   #2167
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Acaba şu güzel sayfada, satıcı olsun olmasın; nergis yetiştirenler, sahip oldukları nergislerin isimlerini paylaşsa da nergis sevenler koleksiyonunu zenginleştirse..Nasıl olur..
Hakikaten çok iyi olur sayın tabus.. )

Merak etmeyin..mart gibi ben yeni gelen nergislerin fotolarını paylaşacağım sizlerle..

tabus ve Muda beğendi.
Eski 23-11-2014, 21:47   #2168
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Önerdiğiniz ve yazdığınız şeylerin Karaburun nergislerinin çiçek verimini arttırabileceğine ihtimal bile veremiyorum Mevlût bey..
Kalorifer kurumu belki faydası olmuyordur ama boynuz kırpıntılarıma ne dersiniz?

Eski 23-11-2014, 21:54   #2169
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Teşekkürler.Ancak fikir babası sn hocam 100 ve sn pria başlamadığına göre ilk yazan ben olayım bari.
Nergisler günümüzde çiçek şekli esas alınarak, bilindiği üzere,13 bölüme ayrılmıştır.
https://www.rhs.org.uk/advice/profile?pid=365. (''Choosing daffodils'' kısmındaki resmin altındaki küçük dairelere basılarak örnekleri görmek mümkün)
Daffodil Divisions & Cultivars | American Daffodil Society

Bunlardan 8. grup Tazetta cinsi nergislerdir. Benim tercihim, elbette diğerleri de güzel ama benim en çok tercih ettiğim bu gruptakiler.
Tazetta grundan olduğundan emin olduğum fakat henüz doğru ismini tespit edemediklerim listede yok.
Bir başka husus, her özelliği ile 'tazetta' olmasına karşın, 'double' oldukları için bu gruba giremeyenler de listede yok.
Ayrıca, tohumdan yetiştirdiklerim den bu yıl çiçeklenmesini beklediklerim de var ama, tohum bu ne çıkacağı belli olmuyor.Şimdilik, geçen yıllarda da açmış olanların isimlerini yazmakla başlayayım.

Bölüm 8 Tazetta nergislerim:

İsim Renk Çiçeklenme dönemi(ay) Çiçek boyu

Abba beyaz-oranj 2-4 30-50 cm
Avalanche beyaz -sarı 4-5 50-60
Bright Spangles beyaz oranj 3-4 40-50 cm
Compressus beyaz-sarı 4 40-60
Grand Primo C. beyaz-sarı,oranj 3 60
Grand Monarque beyaz -sarı 3 50-60
Geranium sarı -oranj 3-4 aylar 35 cm
Grand Soleil d.Or sarı- oranj 11-3 40
Falconet sarı- oranj 4-5 35
Legendary sarı-kırmızı 5 60-70
Killara beyaz-sarı 4-5 40-60
Merry Madrigal beyaz-oranj 4 35-45
Minnow sarı-sarı 4-5 15
Odoratus beyaz - sarı 5 15-25
Paper white beyaz-beyaz 12 35
Scilly white beyaz-beyaz 3-4 50-60
Soleil d'or sarı - kırmızı 3 60 cm den büyük

Tazetta nergislerin diğer nergislerden ayırt edici özlellikleri şöyle tanımlanmış: Güçlü bir çiçek sapı üzerinde, genellikle 3 adetten 20 adete kadar çiçek oluşmakta, (3ten az olmayacak), hoş kokulu, kısa koronalıdır.Çiçek yaprakları yuvarlak (perianth segments), dalgalı, eğri büğrüdür.

Siteye resim yüklemekte zorluk çektiğim için resimlerini yükleyemedim. Meraklısı isimlerin başına narcissus veya daffodil yazarak googledan arayabilir.

pria beğendi.

Düzenleyen tabus : 23-11-2014 saat 22:03 Neden: kelime düzeltmesi
Eski 23-11-2014, 21:58   #2170
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Kalorifer kurumu belki faydası olmuyordur ama boynuz kırpıntılarıma ne dersiniz?
En doğrusu, siz Karaburun nergisi sattığınız üyelere boynuz kırpıntılarından da gönderin, sonucu onlar görüp söylesinler..

Ben boynuz benzeri iyi bir fosfor kaynağı olan kemik unu verdim Karaburun nergislerime..Onun da hiç faydası olmadı..

Eski 23-11-2014, 22:32   #2171
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Boynuz Ve Tırnak Tozu

Boynuz ve tırnak tozunun N kapsamı % 10-150rasında değişmekte ve P2O5 kapsamı da % 1 den daha az bulunmaktadır. Boynuz ve tırnak tozunun da toprakla parçalanması güç ve zaman almaktadır. O nedenle gübre olarak kullanılması halinde ekimden çok önce toprağa verilmesi gerekir. Boynuz ve tırnak tozu daha çok bahçe tarımında kullanılmaktadır.
Benim elimde yok ama bizim buraya yakın yer olan Yatağan kasabasında bıçakçılardan temin edilebilir.

Eski 23-11-2014, 23:19   #2172
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
Önerim saçma gelmesinden çekinsem de paylaşmak istiyorum. Nergis saksılarına şu aralar birer ikişer hamsi gömsek de toprağa mineral olsa... Çürükçül bakteriler hızlıca ayrıştırır. Organik mineral de nergisler tarafından hemen alınır. Sezon sonunda saksı toğrağında olsa olsa bir iki kılçığı kalmış olur. Fosforu alan soğanlar da bir sonraki sezonun çiçek hazırlığını yapar.

Geçen hafta Norveç somonlarının belgeselini izlrrken belgeselde, akıntıya ters yönde yüzüp orman içlerine kadar gelen somonların ayılar, kunduzlar ve Kuşlar tarafından avlandığı ve leşlerinin ormana yayıldığı böylelikle de ormandaki ağaçların gübrelendiği söyleniyordu. Biz de saksılara uygulayabiliriz bence.

tabus, pria ve çiğdem42 beğendi.
Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 23:24   #2173
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Önerim saçma gelmesinden çekinsem de paylaşmak istiyorum. Nergis saksılarına şu aralar birer ikişer hamsi gömsek de toprağa mineral olsa... Çürükçül bakteriler hızlıca ayrıştırır. Organik mineral de nergisler tarafından hemen alınır. Sezon sonunda saksı toğrağında olsa olsa bir iki kılçığı kalmış olur. Fosforu alan soğanlar da bir sonraki sezonun çiçek hazırlığını yapar.

Geçen hafta Norveç somonlarının belgeselini izlrrken belgeselde, akıntıya ters yönde yüzüp orman içlerine kadar gelen somonların ayılar, kunduzlar ve Kuşlar tarafından avlandığı ve leşlerinin ormana yayıldığı böylelikle de ormandaki ağaçların gübrelendiği söyleniyordu. Biz de saksılara uygulayabiliriz bence.

Eski 24-11-2014, 00:08   #2174
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Imay Mesajı Göster
Hamsiyi değil de kılçıklarını gömüp nergislerin fosfor ihtiyaçlarını karşılamak daha doğru olur sayın Imay..Ama bu da ilk yıl olmaz, ancak ikinci yıl yarayışlı olmağa başlar sanıyorum.

Hamsiden doğal gübre - Türkiye Haberleri - Radikal

Bir zamanlar çok bol hamsi olduğu için fındık ve çay bahçelerine dökülen hamsiler toprakta fosfor zehirlenmesi yapmış olabilir.

Ayrıca hamsi etini çürütecek bakteriler nergis soğanları için de risk olabilir.
Zaten asıl değerli yeri balığın kılçığı..Kemik, boynuz, kılçık hepsi aynı..fosfor kaynağı..
Ama fazla fosfor, azot da sorun yaratabilir..Nergisler fazla azotu hiç sevmez.

Bunlar riskli alanlar..Toprak ve bitki beslemesi ile ilgili yeterli bilginizin olduğuna inanmıyorsanız bu tür karışımlar yapmak, faydadan çok zarar getirebilir..

İyi bir toprağa 1/5 torf ile bir miktar çok iyi yanmış hayvan gübresi karıştırdığınızda en ideal ortamı sağlarsınız.Bulabilirseniz, büyükçe bir saksınızın toprağına bir çorba kaşığı odun külü ile kemik unu karıştırabilirsiniz..
Yanmış gübre bulamazsanız 15-20 gram 15.15.15 kompoze gübreyi toprağa iyice karıştırabilirsiniz.

tabus, polemos, Imay ve 2 kişi beğendi.
Eski 24-11-2014, 19:44   #2175
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Sizler kemik unu, deniz yosunu ve külü nereden temin edebiliyorsunuz?

Eski 24-11-2014, 20:10   #2176
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Imay Mesajı Göster

Tıpkı taze ahır gübresinin faydasından çok zararı olduğu gibi, taze balık artıkları da aynı etkiyi sağlar. Ancak bir miktar toprakla karışıtırıp çürütülürse çok iyi bir soğanlı bitki besleyicisi elde edilmiş olur..

Imay ve çiğdem42 beğendi.
Eski 24-11-2014, 20:29   #2177
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Arkadaşlar bunlar hep geleneksel yöntemler.Ama artık teknolojiyi kullanmak gerekiyor artık. Önce toprak analizi sonra eksik elementleri tamamlamak için ona göre gübre.TABİ BİTKİNİN İHTİYACI oranında .Nergis neye ihtiyaç duyar neye duymaz ne verilir ne çok verilir bunları da uzmanlarına soralım.Ben uzman ziraatçılara soruyorum ona göre bana ekerken 2 filizlenmeye başlarken 5 çeşit gübreden karışım yapıyorlar.Humik asit ve leonardid de ilave ediyorlar.Kafama göre gübre vermem.

Dumlupınar beğendi.
Eski 25-11-2014, 14:44   #2178
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Görülen o ki karaburun nergislere çok fazla uğraşıp emek vermek yerinde olmuyor.O kadar emek sonunda 3-5 çiçek açacaksa kendi halinde bıraksak belki aynı çiçeklenmeyi yaparlar. Onun yerine daha güzel sonuçlar alınacak çiçeklerle uğraşmak daha yerinde olur.En azından insan verdiği emek sonunda güzel çiçeklerini görür de mutlu olur. Birde karaburun nergisi eken diğer kişilere de sormak lazım Türkiye'nin farklı bölgelerinde de aynı sonuçları mı veriyor.**** bu nergisler hava ,toprak ve benzeri şartlara göre farklılık mı yapıyor.

tabus ve pria beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2014, 23:52   #2179
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Sayın Hocam100, çoğumuz balkonda ve saksıda yetiştirdiği nergisler için toprak analizi yaptıramaz sanırım. Sizin karışımı bilsem az miktarlarda uygulamak isterim. Bu sene piyasada satılan nergislerden kof soğanlara rastladım. Belli ki gübresi bol kullanılmıştı. Sizden aldıklarım ise oldukça sıkı ve iri soğanlardı. O büyüklükte Karaburun soğanı görmemiştim. Nasıl yetiştirdiğinizi merak ediyorum. Bendekilerin önümüzdeki sene için cılızlaşmasını istemiyorum.

Eski 28-11-2014, 22:02   #2180
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zıpçıktı Mesajı Göster
nergis zehirli bir bitki olduğunu ve soğanlarını dikerken eldiven giymemiz gerektiği ile ilgili bir video izledim.tam olarak bununla ilgili bilgisi olan varmı acaba?
Bunca yıla kadar hiç zehirlenmedim. Eldiven kullanmadan ekerim.

Dumlupınar beğendi.
Eski 29-11-2014, 16:34   #2181
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Galeri: 6
İlk defa duyuyorum. Cok sasırdim. Bugune kadar hiç eldiven kullamadim. Hatta Bulgaristan'dan gelen bir arkadaşım biz orada bunun sloganlarını yerdik demişti

bonjour40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2014, 19:20   #2182
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zıpçıktı Mesajı Göster
teşekkür ederim şu linkteki videonun yalancısıyım.
bende eldivensiz diktim ancak emin olamadım.
Nergis Çiçeği Bakımı - UZMANTV
Ne uzmanlar varmış ama..Pek doğru işitemedim ama sanki, sap bölgesinde 'kalsyum oklat' maddesi olduğunu söylüyor gibi.Evet nergislerin sap ve yapraklarında kalsiyum oksalat olduğu söylenir. Ama nergis soğanı dikerken yapraklı değil ki..
Ama kalsiyum oksalatın nasıl bir etkisi olduğunu öğrenmek faydalı olacaktır. Ben yıllardır nergisle uğraşırım hem de çıplak elle, söylenen etki hiç başıma gelmedi..
Nergis soğanlarında başta lycorin olmak üzere değişik türlere göre değişik oranlarda çeşitli alkoloidler tespit edilmiştir ama çok miktarda yenmediği taktirde bir etkisi olmaz.
Son zamanlarda alheizmer hastalığının tedavisinde kullanılan galantamin maddesini nergislerden elde etmekteler.

Eski 02-12-2014, 21:45   #2183
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Nergis, Paper white

Paper white.Tazetta grubundan. Bir sapta 45mm büyüklüğünde 8-18 çiçek, hafif sarımsı beyaz ,ağzı hafif yaygın küçük korona ve kokulu, değişik entersan bir koku. Sonbahar, erken kışın çiçek açıyor.
Henüz açmak üzereler..
İkinci resim geçen yıldan..

Eklenen Resimler

Düzenleyen tabus : 02-12-2014 saat 22:53 Neden: Eksikleri tamamlandı
Eski 02-12-2014, 22:03   #2184
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Netgis

Double roman..Kayıtlara göre 1576 tarihinden önce bilinmekte olan bir nergis. Bir anlatıma göre, soğanı Hollandalı tüccarlar tarafından İstanbuldan getirtilerek çoğaltılmış. Bu sebeple bir çok ismi arasında bir ismi de Constantinopoitanus dur. Double Italian, Double Marsellian, Double Chinese..Ve daha bir çok isme sahip.
Bir anlatıma göre de Kalifoniya' ya göçmen olarak gelen çinliler tarafından etrafa yayılmıştır.Her ne ise, tek sap üzerinde 5-16 çiçek. Müthiş yoğun ve nefis bir kokusu var. Son derece çoğalmaya müsait, ama ne yazık ki kısır. Tohum vermez.

Eklenen Resimler

Eski 04-12-2014, 18:32   #2185
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Nergis

Eveet..3 gün aradan sonra bahçeye gittiğimde Paper whitelar açmaya başlamıştı. Bir kaç günde nereden nereye..
Bir özür ile düzeltme yapayım. Geçenlerde tarifini verdiğim yanlış olmuş. Hem etiket karışmış hemde bilgi yanlış olmuş.Resim Paper White Grandiflorus'a ait. Ziva'nın babası diyelim.Ziva'nın sadece petalı hafif sarı ,Paper White Grandiflorus ise saf beyaz.Bakıyorum bakıyorum ve yahu bunun petalı sarımsı olmalıydı diyorum. Hiç kendimde kusur aramıyorum.Yaşlılık işte.Hoş görüle.

Eklenen Resimler

bonjour40, alys, hira ve 10 kişi beğendi.

Düzenleyen tabus : 04-12-2014 saat 20:59 Neden: Düzeltme eklendi.
Eski 05-12-2014, 14:22   #2186
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Eveet..3 gün aradan sonra bahçeye gittiğimde Paper whitelar açmaya başlamıştı. Bir kaç günde nereden nereye..
Bir özür ile düzeltme yapayım. Geçenlerde tarifini verdiğim yanlış olmuş. Hem etiket karışmış hemde bilgi yanlış olmuş.Resim Paper White Grandiflorus'a ait. Ziva'nın babası diyelim.Ziva'nın sadece petalı hafif sarı ,Paper White Grandiflorus ise saf beyaz.Bakıyorum bakıyorum ve yahu bunun petalı sarımsı olmalıydı diyorum. Hiç kendimde kusur aramıyorum.Yaşlılık işte.Hoş görüle.
Sayın tabus merhaba,paper white nergisleriniz muhteşem açmışlar.Paper White nergis bende de var.Bugün yarın açar.Fotoğrafını kısmetse paylaşmak isterim.Hafif fakat harika bir kokusu var.Ben bu nergisin kokusunu hiç bir nergisin kokusuna benzetemiyorum.Bana o kadar güzel geliyor.

Bu arada durun bakalım.Yaşlılık için daha çok erken.
ALLAH HEPİMİZE SAĞLIKLI VE UZUN ÖMÜRLER NASİP ETSİN...
SİZE SAĞLIKLAR DİLİYORUM.SELAMLAR GÖNDERİYORUM...

tabus beğendi.
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 14:36   #2187
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Sn. Tabus, Sizin bahçede bildiğin şölen başlamış

tabus beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2014, 18:45   #2188
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Sayın tabus merhaba,paper white nergisleriniz muhteşem açmışlar.Paper White nergis bende de var.Bugün yarın açar.Fotoğrafını kısmetse paylaşmak isterim.Hafif fakat harika bir kokusu var.Ben bu nergisin kokusunu hiç bir nergisin kokusuna benzetemiyorum.Bana o kadar güzel geliyor.

Bu arada durun bakalım.Yaşlılık için daha çok erken.
ALLAH HEPİMİZE SAĞLIKLI VE UZUN ÖMÜRLER NASİP ETSİN...
SİZE SAĞLIKLAR DİLİYORUM.SELAMLAR GÖNDERİYORUM...
Sn Dumlupınar, dilek ve temennileriniz için hamdolsun, cümlemize diyorum.
Benzer nergislerde de aynı koku var. Gerçekten tarifi zor bir koku. Siz beğeniyorsunuz, ama bazıları beğenmeye biliyor. Ben tüm nergislerin kokusuna hayranım. Çiçeğin güzelliği bir şölen, kokusu başka bir güzellik.

alys ve Dumlupınar beğendi.
Eski 05-12-2014, 18:48   #2189
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Sn. Tabus, Sizin bahçede bildiğin şölen başlamış
Aslında şölen erken başlayacaktı ama beklentim ,sonbahar nergislerim açmadı. Tohumdan yetiştirdim nasıl olacak belli değil, heyecan dorukta, başka sonbahara artık diyorum.
Ehh burası Antalya, soğanlı bitkiler cenneti, o kadarı da olmalı yani.
Teşekkürler ederim.

alys, hira, Muda ve 2 kişi beğendi.
Eski 06-12-2014, 17:32   #2190
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Karaburun nergisine çok kafa yordum çok deneme yaptım 3-4 yıldan beri..
Neden çiçek veriminin az olduğunu ve neler yapılırsa çiçeklenme yüzdesinin arttırılabileceğini bu yıl nihayet anlayıp çözdüm gibi..
Seneye aynı denemeyi birkez daha yapacağım, yine aynı güzel neticeyi alırsam burada paylaşacağım.

13 günden beri köydeydim, bu yıl benim Karaburun'larda neredeyse %80'inde çiçek sapı var..Çok ama çok sevindim.. )

Eklenen Resimler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024