agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-08-2014, 16:35   #2101
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Bu yıl bizim burada hiç soğuk olmadı frezyalar dışındaki bütün soğanlı bitkilerim gibi nergizlerimde açmadı. Bende soğanlarını söktükten sonra soğuk ve serin olan tek yer buzdolabı dedim hepsini buzdolabına koydum bu benim için bir deneme olacak bakalım sonuç ne olur. Hatta kışın soğuk olmazsa nergiz ve diğer soğanlıları buz ile sulamayı düşünüyorum. Bu konuda ki fikirlerinizi bekliyorum...

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 00:21   #2102
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2013
30 cm yüksekliğinde ve 27 cm çapındaki saksılara kaçar tane nergis soğanı dikilebilir? Nergis soğanlarının yan yana / aynı saksıda bulunmayı sevmediği bitki var mıdır? Yani nergislerin büyük saksılarının etrafına çiğdem soğanı gömsem olur mu?

Imay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 10:18   #2103
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Sayın Imay,

Saksılarınıza karışık bitkiler ekmesniz iyi olur..Kenarlara çiğdem soğanı ekerseniz, ortadaki nergisler çok uzun yapraklar vereceği için ileride çiğdemleri örtebilir..En iyisi ayrı saksılara veya bir tarafına nergis bir tarafına çiğdem ekmenizdir.
Saksılarınızı iyice toprakla doldurunuz..Çünkü zamanla toprak çöker..En üstte 2-3 santim bir boşluk yeter..
Soğanları çok derine değil, üstlerinde 2-3 santim toprak olacak şekilde gömmeniz yeterlidir.
Ektikten sonra altlarından su gelene kadar iyice sulayın derim.

Düzenleyen pria : 27-08-2014 saat 13:58
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2014, 10:35   #2104
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Bu yıl bizim burada hiç soğuk olmadı frezyalar dışındaki bütün soğanlı bitkilerim gibi nergizlerimde açmadı. Bende soğanlarını söktükten sonra soğuk ve serin olan tek yer buzdolabı dedim hepsini buzdolabına koydum bu benim için bir deneme olacak bakalım sonuç ne olur. Hatta kışın soğuk olmazsa nergiz ve diğer soğanlıları buz ile sulamayı düşünüyorum. Bu konuda ki fikirlerinizi bekliyorum...
Dolapta meyvelerin çıkardığı gazlar soğanın çiçeklenme yeteneğini köreltiyormuş sayın eceyıldız..

Eski 27-08-2014, 21:17   #2105
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Sayın Pria cevabınız için teşekkür ederim. Peki soğanların birbirine yakınlığı ne kadar olmalı? Yukarıda bahsettiğim saksılara kaç nergis soğanı dikeyim?

Eski 27-08-2014, 22:02   #2106
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

10-12 santim aralıklar nergisler için yeterlidir.

Eski 27-08-2014, 22:36   #2107
Ağaç Dostu

Imay's Avatar

Tekrar teşekkür ederim.

Eski 30-08-2014, 09:42   #2108
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Dolapta meyvelerin çıkardığı gazlar soğanın çiçeklenme yeteneğini köreltiyormuş sayın eceyıldız..
Tavsiyeniz nedir Sayın Pria...
Bu arada bana yolladığınız laleleri fırtına uçurdu, evde olmadığım bir gün fırtına çıktı ve balkon kenarında ne varsa uçurdu çok üzüldüm daha çiçeklerini bile göremeden gitti laleler frezyalar erengüller ve naneler.

Eski 30-08-2014, 09:59   #2109
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Erlicheer nergislerinizi evinizin en serin, nemsiz, havadar ve güneş görmeyen bir yerine üstü açık bir kutu içine koyun yeter..

Benim fidanlıkta sığ ekili soğanlar bile , yazın toprak 30-35 dereceye kadar ısındığı halde her yıl çiçek veriyorlar..
Bu türün soğuklamaya ihtiyacı olduğunu sanmıyorum..
Nergis soğanlarınız dilerim buzdolabında çiçeklenme yeteneklerini yitirmemişlerdir..
Yine de atmayın..
Hatay'da onları biraz daha derine (15 santim kadar) ekin, bırakın yerlerinde kalıp adapte olsunlar.
Ağaç altına falan ekmeyin.

eceyıldız beğendi.

Düzenleyen pria : 31-08-2014 saat 13:26
Eski 15-09-2014, 09:51   #2110
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Sayın pria ben erlicherleri saksıya ekiyorum zaten bahçeye ekme şansım da yok
Burada havalar serinlemeye başladı ve yılın en soğuk günleri aralık ve ocak aylarıdır şubatta havalar ısınmaya başlar, eylül sonlarına doğru erlicher ve nergiz ve frezyaları ekmeyi düşünüyorum siz ne dersiniz...

Eski 19-09-2014, 21:50   #2111
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eceyıldız Mesajı Göster
Sayın pria ben erlicherleri saksıya ekiyorum zaten bahçeye ekme şansım da yok
Burada havalar serinlemeye başladı ve yılın en soğuk günleri aralık ve ocak aylarıdır şubatta havalar ısınmaya başlar, eylül sonlarına doğru erlicher ve nergiz ve frezyaları ekmeyi düşünüyorum siz ne dersiniz...
Hatay bugünlerde hiç te serin eğilmiş..30 derecelerde havalar sizin oralarda..

ANTAKYA İçin 5 Günlük Hava Tahmini - Meteoroloji Genel Müdürlüğü

Acele etmeyin, hava sıcaklıklarının gündüz 20, gece 13-15 derecelere düşmesini bekleyin hiç olmazsa..

Eski 23-09-2014, 16:33   #2112
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Teşekkürler sayın pria biraz daha bekleyelim o zaman ...

Eski 12-10-2014, 17:35   #2113
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Bu saksıda 4 adet nergis soğanım var, geçen baharı çiçeksiz, ot gibi geçirdiler, herhalde soğanları besleyemedim diye düşünüyorum. Bu kez gübre şerbetiyle soğanları sulayacagım ama hangi sıklıkla ve kaç günde bir? cevabını bilemiyorum, yardımcı olurmusunuz.. bu arada, toprakta bıraktım ben soğanları.

Eklenen Resimler

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2014, 15:17   #2114
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Sayın hira merhaba,

Soğanlarınızı saksıya uç kısmını toprak örtecek şekilde dikmelisiniz.Yaklaşık üstünde 3 cm.toprak olması yeterli gelir.
Bir sezon önce beslenememiş soğan çicek vermeyebilir.Yine de bu sezon şansınız var.Dikimden sonra sulamanız,güneşli bir alanda saksıyı bulundurmanız ve gübre şerbetini sürgün uçları 5-6 cm. olduktan sonra vermeniz iyi olur.

Az miktarda yanmış çiftlik gübresi ilavesi de yararlı olur.Kimyasal gübrenin fazla kullanımı da aşırı yaprak oluşumuna sebep olabilir.Ayrıca toprağa tuzluluk taşır.Bu durum kök yapısını olumsuz etkiler.

Organik sıvı gübre ile organik çiftlik gübresi mükemmel uyum sağlıyorlar.SELAMLAR...

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2014, 10:21   #2115
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Arkadaşlar herkese merhaba,

23 EKİM günü, A 101 marketlerde SONBAHAR ÇİÇEK SOĞANLARI ve SAKSILI ZAMBAK
SATIŞLARI BAŞLIYOR.FiYATI : 3.50 TL. Bu sene 50 kuruşluk bir fiyat artışı olmuş.Bu da çok normal.Herkese SELAMLAR...

Eski 27-10-2014, 21:55   #2116
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hira Mesajı Göster
Bu saksıda 4 adet nergis soğanım var, geçen baharı çiçeksiz, ot gibi geçirdiler, herhalde soğanları besleyemedim diye düşünüyorum. Bu kez gübre şerbetiyle soğanları sulayacagım ama hangi sıklıkla ve kaç günde bir? cevabını bilemiyorum, yardımcı olurmusunuz.. bu arada, toprakta bıraktım ben soğanları.
Sn Hira, ilk bakışta soğanlarınız çiçeklenmek için yeterli irilikte ve sağlıklı görünüyor. Gerçi nergisler çeşitlerine göre farklı büyüklükte soğana sahip olabildikleri için kesin bir şey söylemek mümkün değil.
Biliyorsanız ismini yazarsanız ve nasıl bir ortamda (güneş-gölge) bulunduklarını, ne sıklıkta ve ne zamana kadar suladığınızı yazarsanız, doğru bilgiler alabilirsiniz.

hira ve Dumlupınar beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 09:22   #2117
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Alıntı:
Toprağınız çok katı, sert bir toprağa benziyor. Soğanlılar biraz daha gevşek toprakta rahat ediyorlar. Bence saksıdaki toprağı; torf, perlikt bahçe toprağı leonardit, ponza ve solucan gübresi karışımı ile yenileyin. Üzerine de 2 parmak malç kaplayın. Hafif ve gevşek bir karışım olsun ki soğanlar rahat kalsın, yavrular rahat büyüsün.

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 14:39   #2118
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Bu gün nergiz ve defodillerimi ektim hadi ben ektim allahım can ve bol bol çiçek nasip etsin...
Geçen sene nergiz ve deffodiller çiçek açmadı bakalım bu sene yeni defodil soğanlarıda aldım saksıda 2-3 santim derine ektim inşallah yüzümü güldürürler...

Eski 28-10-2014, 16:15   #2119
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi capsaicin Mesajı Göster
Toprağınız çok katı, sert bir toprağa benziyor. Soğanlılar biraz daha gevşek toprakta rahat ediyorlar. Bence saksıdaki toprağı; torf, perlikt bahçe toprağı leonardit, ponza ve solucan gübresi karışımı ile yenileyin. Üzerine de 2 parmak malç kaplayın. Hafif ve gevşek bir karışım olsun ki soğanlar rahat kalsın, yavrular rahat büyüsün.
Yazdıklarınız çok doğru..Saksıda da olsa bahçede de olsa soğanlı bititkilerin ekileceği toprak gevşek yapılı, çamurlaşıp katılaşmayan bir toprak olmalı..
Ağır, killi topraklar soğanların çürümesine bile neden olabilir.

İyi bir toprak + torf + az miktarda yanmış hayvan gübresi yeterlidir..
Azotlu gübreler fazla kullanılmamalı.
Çiçek iriliğinin ve soğan büyüklüğünün sağlanması için bulunabilirse az miktarda odun külü ve kemik unu karıştırılabilir.
Hafif toprak bulma olanağınız yoksa saksı harcınıza çakıl veya dere kumu karıştırılabilir..

Nergisler hafif bünyeli kumlu topraklara bayılırlar.

Eski 28-10-2014, 16:18   #2120
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Sayın hira,

Saksıdaki toprak hiç hoşuma gitmedi..Böyle bir ortamda iyi sonuçlar alamazsınız.
Saksınız da nergisler için pek derin gibi değil ve toprağı az doldurmuşsunuz..Saksınızı üstte bir santim boşluk kalana kaldar doldurunuz ve soğanları derine gömmeyiniz.

Ekim bakım bilgileri için okuyabilirsiniz:

http://yogunkokulukatmerlinergis.wor...2012/08/13/19/

Eski 30-10-2014, 09:38   #2121
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
İlk olarak eylemi gerçekleştirip, sonra konuyu araştırdığım dönemlerde edindiğim nergis soğanlarım çürüyerek yok olmuş Yanlış ekim, yanlış sulama, yanlış saksı harcı! Kendime çok kızdım Demek ki o zamanlarda agaclar.net hayatımda ya yokmuş, ya da bu kadar yer etmemiş Neyse, yeni sipariş ettiğim sümbüller ile soğanlı bitki denememi daha bilinçli yaparım artık

pria ve YeniBON beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 13:06   #2122
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Kokulu katmerli nergis: Double Daffodil Erlicheer

Benim sattığım ''Erlicheer'' nergislerin güzel bir özelliği var..Sanırım bu özellik hiçbir nergis türünde yok gibi..

Bunlar hava sıcaklıklarının 12-13 derecelere düştüğü ve nergislerin köklenme ve filizlenme yeteneğini kazandığı bugünlerde, toprağa ekilmeseler de kök salmıyorlar ve filiz vermiyorlar..
Sadece durdukları yerde gelecek yılın yavrularını hızla büyütmekle meşgul oluyorlar..
Fotoğraftaki yavrular yaz başlarında miniciktiler..hızla büyüyorlar..
Ama ana nergis soğanı ne köklerini belli ediyor ne de tepeden filiz yeşertiyor..
Ana soğanın içindeki gıda deposunu sadece yavru büyütmekte kullanıyor..Önceliği bu..
Bayılıyorum bu özelliklerine..

Karaburun nergisi ise tam tersine, azıcık soğuk ve nemli bir ortam gördüğünde hem kök uzatmağa hem de filiz yapmaya başlıyor..

Eklenen Resimler

Eski 30-10-2014, 15:29   #2123
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Şu meşhur Erlicheer' lerinizden ben de edinmeyi çok isterim Sayın Pria. Ama bir önceki mesajımdan sonra o güzellerden, bedeli karşılığı dahi olsa, bana vermeseniz haklısınız

maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 17:28   #2124
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Benim sattığım ''Erlicheer'' nergislerin güzel bir özelliği var..Sanırım bu özellik hiçbir nergis türünde yok gibi..

Bunlar hava sıcaklıklarının 12-13 derecelere düştüğü ve nergislerin köklenme ve filizlenme yeteneğini kazandığı bugünlerde, toprağa ekilmeseler de kök salmıyorlar ve filiz vermiyorlar..
Sadece durdukları yerde gelecek yılın yavrularını hızla büyütmekle meşgul oluyorlar..
Fotoğraftaki yavrular yaz başlarında miniciktiler..hızla büyüyorlar..
Ama ana nergis soğanı ne köklerini belli ediyor ne de tepeden filiz yeşertiyor..
Ana soğanın içindeki gıda deposunu sadece yavru büyütmekte kullanıyor..Önceliği bu..
Bayılıyorum bu özelliklerine..

Karaburun nergisi ise tam tersine, azıcık soğuk ve nemli bir ortam gördüğünde hem kök uzatmağa hem de filiz yapmaya başlıyor..
Karaburun türü nergis sizin nergisden farklı zamanda gelişmeye başlıyor ve daha erken yavru üretiyor ve çiçekleniyor.O yüzden standart iklim olması gerekir ki çok güzel çiçek elde edebilesiniz.O da mümkün olmadığından bu durum söz konusu.

YeniBON ve Dumlupınar beğendi.

Düzenleyen hocam100 : 30-10-2014 saat 20:50
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 18:41   #2125
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Sayın hocam 100 merhabalar,ben bir sorun olduğuna katılmıyorum.Karaburun nergisinin özelliği bu,erkenci bir tür ve bu türün dikiminin eylül ayının sonlarında yapılması soğuklara karşı çiçek saplarının korunmasını da sağlıyor.

Bu şekilde programlanmış ve böyle yaratılmışlar.İzmir'de Aralık ayının ikinci yarısından itibaren, çarşı pazar demet demet ve saksılı olarak her yerde satılıyorlar.

Eklemek istediğim bir husus daha var.Kokularını sabah soğuğu,öğle saati,akşam ayazı demeden,ısı farkı gözetmeden 24 saat cömertçe bizlerle paylaşıyorlar.Bunun onların en belirgin özelliklerinden biri olduğunu atlamamak için belirtmek istedim.

Kolaylıklar diliyorum.SELAMLAR gönderiyorum.

alys ve YeniBON beğendi.
Eski 30-10-2014, 20:32   #2126
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Karaburun türü çok güzel kokulu katmerli bir tür..Korunması gereken bir tür.
Buna ekleyeceğim bir laf yok..
Ama en büyük kusuru, çiçek veriminin çok düşük olmasıdır.
Bu durum Ege Üniversitesi araştırmasında da kanıtlanmış; ortalama çiçeklenme oranı 100 soğanda 33 olarak tesbit edilmiştir.
Ben 4-5 yıldan beri bu % 33'ü bile tutturamadım..Ki; Çanakkale'deki deniz kenarındaki fidanlığımın iklimi Karaburun yarımadasındaki iklimden çok farklı değildir..
200 Karaburun nergisinde 15-20 çiçek görmekten bıktım ve 3 yıldan beri isteyenlere ücretsiz olarak dağıttım..

Nergis başlığındaki sayfaları yeniden gözden geçirip okursanız, benim gibi çiçek açmamalarından veya çok az çiçek sapı vermelerinden yakınan birçok üye olduğunu görebilirsiniz.

Çok güzel bir nergis türüdür..evet..ama..en büyük kusuru insanları hüsrana uğratmasıdır.

YeniBON ve Dumlupınar beğendi.
Eski 30-10-2014, 21:19   #2127
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu yıl çoğu katmerli ve yoğun kokulu, tescilli ve çok nadir 10 çeşit nergisim geliyor..
Sanırım kasımın 3. haftası gibi elimde olacak..Toplam 48 adet soğan gelecek..Ödenen ücret 225 dolar..Kargo falan hariç..Yani soğan başına ödenen ücret 10 lira 30 kuruş..
Saksılarım hazır..en güzel ortamlarda onları yetiştirmek için sabırsızlanıyorum..

Bu türlerin hiçbiri ülkemizde yok maalesef..
Çok nitelikli bir koleksiyonum olacak Allah nasip ederse..

17 nadide kokulu nergis türü..Kokusuz türlere hiç ilgim yok..Nergis dediğin misler gibi kokmalı..
Ayrıca, kokulu glayöl ve yoğun kokulu iris'lere de odaklanıyoruz.

Ama, şimdilik benim gözümde liste başında olan yine de ''erlicheer'' nergisimdir.

İnşallah, 17 nadir kokulu yalınkat veya katmerli türleri de aynen ''erlicheer'' nergislerim gibi ülkem insanına kazandıracağım.
Ben bu koleksiyonu, biricik, güzide çok özel bir genç dostum için yapıyorum aslında..Tüm detayları, isteklerini, ekim bilgilerini her tür için not edip döküman olarak aktaracağım ona.
Henüz genç..ama bilgili ve bu konuya çok ilgili..

Yaşım biraz daha ilerleyince hepsini ona emanet edeceğim..
İnşallah, anadili gibi bildiği ingilizcesiyle çok güzel bir yetiştiricilik yapıp yurtdışına da açılıp, ecnebilere dahi rakip olur.
Çok değişik orijinal fikirlerim ve tasarımlarım var..Yurtdışında en popüler çiçek nergistir..İnşallah nadide türler sayesinde ülkem insanının da ilgisi artacaktır nergise..
Benim bu yeni türlerim sayesinde ''Nergis'' başlığı tıklanma rekorları kıracaktır; bundan eminim..
Bakınız, şu an ''Nergis'' başlığının tıklanma sayısı 183.630 ile tüm soğanlı ve yumrulu bitki türleri içinde listebaşındadır..Bu tıklanma rekorunda benim ülkeme kazandırdığım ''erlicheer'' nergislerimin payı çok büyüktür.
......

Bakınız, yeni gelecek türlerden biri bu:

1615'tarihine tescilli..Sarı..katmerli ve yoğun kokulu..

İkinci fotodaki yalınkat tür de 1790 tarihine tescilli..yoğun kokulu bir tür..

Son fotodaki tür de duble, yoğun kokulu fakat çok geç çiçeklenen bir tür..1945'lere tescilli..Erlicheer'den biraz daha farklı..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 30-10-2014 saat 22:14
Eski 02-11-2014, 21:28   #2128
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Bu türlerin hiçbiri ülkemizde yok maalesef..
Çok nitelikli bir koleksiyonum olacak Allah nasip ederse..

Bakınız, yeni gelecek türlerden biri bu:

1615'tarihine tescilli..Sarı..katmerli ve yoğun kokulu..

İkinci fotodaki yalınkat tür de 1790 tarihine tescilli..yoğun kokulu bir tür..

Son fotodaki tür de duble, yoğun kokulu fakat çok geç çiçeklenen bir tür..1945'lere tescilli..Erlicheer'den biraz daha farklı..[/QUOTE]

Sn Pria, ticari zekanıza hayran olmamak elde değil.Harika tanıtım yapıyorsunuz. ancak neden isimlerini yazmadığınızı da böylece anlıyorum.
Birinci resim Double Campernelle, 2. yi çıkaramadım, Salome olabilir ama emin değilim. 3. Rose of May. Yanılıyorsam lütfen düzeltin.
Ülkemizde yok derken ticari anlamda satışı yok demek istediniz herhalde..
Her nergis sever, güzel insandır..
Kolay gelsin.

pria, Milla, Laleci_03 ve 3 kişi beğendi.
Eski 02-11-2014, 22:28   #2129
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster

Sn Pria, ticari zekanıza hayran olmamak elde değil.Harika tanıtım yapıyorsunuz. ancak neden isimlerini yazmadığınızı da böylece anlıyorum.
Birinci resim Double Campernelle, 2. yi çıkaramadım, Salome olabilir ama emin değilim. 3. Rose of May. Yanılıyorsam lütfen düzeltin.
Ülkemizde yok derken ticari anlamda satışı yok demek istediniz herhalde..
Her nergis sever, güzel insandır..
Kolay gelsin.
Sayın tabus,

Campernelle'leri geçen yıl edindim..Biz double campernelle diye isteyip satın aldık..Yarısı yalınkat, yarısı double çıktı..
Fakat, elin ''gavuru'' çok dürüst..Bu karmaşıklıktan dolayı hem özür dilediler, hem de ücreti iade ettiler soğanları da geri falan istemediler..Sonuçta, ben bedava 10 adet yalınkat ve double campernelle sahibi oldum..Bu yıl 25 adet oldu onlar..
Yani, campernelle değil ilk fotodakiler..Campernelle bunlar kadar yoğun kokulu değil.

''Her nergis sever, güzel insandır'' sözünüze teşekkür ederken, hep buna lâyık olmaya da çalışacağım.
Sağolun varolun.

tabus, TRAKLI, Milla ve 3 kişi beğendi.

Düzenleyen pria : 02-11-2014 saat 23:01
Eski 04-11-2014, 20:03   #2130
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Sayın tabus,

Campernelle'leri geçen yıl edindim..Biz double campernelle diye isteyip satın aldık..Yarısı yalınkat, yarısı double çıktı..
Fakat, elin ''gavuru'' çok dürüst..Bu karmaşıklıktan dolayı hem özür dilediler, hem de ücreti iade ettiler soğanları da geri falan istemediler..Sonuçta, ben bedava 10 adet yalınkat ve double campernelle sahibi oldum..Bu yıl 25 adet oldu onlar..
Yani, campernelle değil ilk fotodakiler..Campernelle bunlar kadar yoğun kokulu değil.

''Her nergis sever, güzel insandır'' sözünüze teşekkür ederken, hep buna lâyık olmaya da çalışacağım.
Sağolun varolun.
Sn Pria, 'elin gavuru' bu konularda evet öyledir de, nereden aldığınızı bilemediğimden sadece fazladan edinmenize de sevindim. Double campernelle budur.Başka isimleri de var ya..Resim başka isim başka cıkarsa tekrar yenisini istersiniz artık. Bu kez beni de düşünürsünüz değil mi? Şakası bir yana tanıtım harika..
Bilgi içinouble campernelle syn 'plenus ;Flore pleno syn Jonquil flero pleno, Minor plenus, Queen Ann's jonquil vs. dir.Karışıklık olmasın bir de Queen Ann's double daffodil var,Pleno flore, Queen Ann's daffodil, bu ise N. triandrus kökenlidir.

Eklenen Resimler

pria, Milla ve uyap beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024