agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2014, 17:51   #2071
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-08-2013
bayılıyorum bu güzellerin kokusuna

jakobiyem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 10:33   #2072
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Sn pria, cheerfulness kokuludur. Benim beğendiğim bir nergis çeşidi olduğu için dayanamadım. Acaba balkonda falan mı, az güneş gördüğünden mi, yani neden olabilir..Benimkiler tipik tazetta kokulu..Öyle yoğun değil ama, kokulu..Paylaşayım istedim..
Sayın tabus..

Aslında ben sarı ve beyaz cheerfulnes'ler arasında çiçek yapısı olarak pek fark göremedim..
Ama, benim beyaz diye satın aldıklarım sanki kokmuyor gibi..
Sarı olanlarda ise keskin olmasa dahi, sizin de dediğiniz gibi hafif koku var...

Köydeydim 8-10 gün..
Cheerfulnes'lerin hepsi açmış..Çoğu çiçek geçmek üzereydi..Oradaki sarı diye ektiklerimin kokularını duydum..ama beyazlardan pek koku duyamadım yine de..

Bunlar yurtdışından geldikleri için bu seneyi pas geçiyorum..
Bakalım gelecek yıl nasıl izlenimlerim olacak..

Gözlemlerime göre cheerfulnes'lerin çiçeklenme yüzdesi çok yüksek..Bu güzel bir özellik..İstanbul'da saksılarımdaki 2 cheerfulnes, ilk çiçekleri geçtikten sonra bile, minik 2 çiçek sapı daha geliştirdiler..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 20-04-2014 saat 11:29
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 21:53   #2073
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
''[QUOTE=pria;1272916]Sayın tabus..
Aslında ben sarı ve beyaz cheerfulnes'ler arasında çiçek yapısı olarak pek fark göremedim..
Ama, benim beyaz diye satın aldıklarım sanki kokmuyor gibi..
Sarı olanlarda ise keskin olmasa dahi, sizin de dediğiniz gibi hafif koku var...
Bunlar yurtdışından geldikleri için bu seneyi pas geçiyorum..
Bakalım gelecek yıl nasıl izlenimlerim olacak..
......
Sn pria, yellow cheerfulness, cheerfulness den üretilmiştir. Cheerfulness ise Elvira dan..Elbetteki çiçek yapıları benzeşecek. Boyları aynıdır. Cheerfulnes'in çiçekleri biraz daha iridir.Çiek dış yaprakları daha yaygındır. Koronamsı iç yapraklar cheerfulnes'de ve yellow cheerfulness'de sertçe içe dönük olmakla beraber yellow cheerfulness'de uçlarda hafif rim vardır.Elbette en belirgin fark yellow cheerfulness 'in tatlı sarı rengidir.Aslında cheerfulness' in kokusu daha belirgindir. Ama biliyorsunuz üretim devam ettikçe çeşitli bozulmalar oluyor.
Aklıma başka ihtimal gelmiyor. Çünkü onlara çook iyi baktığınızı biliyorum.
Double Camperne'ler nasıl gidiyor..Umarım istediğinizi bulursunuz. Çoğaltın da onunla da tanışalım. Kokusunu merak ediyoruz.

Imay beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2014, 23:05   #2074
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Bu yıl yurtdışından gelen 2 tür zengin kokulu nergisi açtıramadım sayın tabus..
Biri 100 günde ancak toprak üstüne çıkıp 4-5 santim olmuştu..O arada ben köye gittim..9 gün sonra İstanbul'a döndüğümde bu duble nergisin 20 santim kadar boylandığını ama hiçbirinde çiçek sapı olmadığını gördüm..
Bu yılı pas geçtim zaten..
Önemli olan onların iklim uyumsuzluklarına adapte olup yeşerip geç te olsa gelişmeleriydi..
Gelecek yıl çiçeklerini görürüz inşallah..
Sevindiğim tek şey, 5 adedin 16 adete ulaşması oldu..

Ben genelde, kokulu ve pek bilinmeyen antik nergislerin peşindeyim..
Yoksa, piyasada yüzlerce çeşit var..

İnşallah, ''erlicheer'' nergislere yaraşır kardeş türler kazandırma gayretlerim sonuçsuz kalmaz..

Ben biraz zor beğenen insanım..Elimden birçok nergis geçti..Sadece ''erlicheer''ler gönlümü fethetti..Karaburun nergislerini bile aslında çok güzel çiçekleri olmasına rağmen sırf çiçeklenme yüzdelerinin çok düşük olmasından dolayı üzülerek te olsa onları defterden sildim gibiydi..Ama, onlarla yine de uğraşıyorum; bu yıl onları oldukça derine ektim ve mayıs ayında köye gittiğimde artık yaprakları tamamen sararacağı için üstlerini 5-10 santim ot ile malçlama yaparak yazı daha serin geçirmelerini sağlayacağım..Belki huyları değişir ve bol çiçeklenirler..Yani, onlarla ilgili türlü denemelere devam ediyorum hala..Çünkü Karaburunları da çok seviyorum.

Mayıs başında aynı kaynaktan zengin kokulu nadir iris'ler ve kokulu glayöller gelecek..
Kokulu glayöl de yok ülkemizde maalesef..

Ömrüm yettiğince ülkem insanını özellikle kolay ulaşılamıyan nadir türlerle tanıştırma, minik te olsa çiçekseverlere katkılarım olsun gayretindeyim.
Birilerinin bunu yapması gerek.
''Erlicheer''ler gibi, öyle türlerle tanıştırayım ki insanları, benden sonra onlara sahip çıkanlar da çok olsun..

Selamlar.

tabus ve çiğdem42 beğendi.
Eski 27-04-2014, 18:14   #2075
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Nergislere elveda..

Bu yıl İstanbul'daki saksılarımda en sona kalan nergisler Cheerfulnes'ler oldu..
Sarı ve beyaz olarak birer adet ekmiştim..Soğanlar orta irilikteydi..
Önce herbiri birer adet büyük çiçek açtılar..Onlar kuruyalı 15 günü buldu..Ama onlar açmağa çalışırken herbirinden daha kısa ve daha küçük iki çiçek sapı daha çıkardılar..Yani iki soğandaki 4 çiçek sapı aynı günlerde değil de birbiri ardınca çıktılar..Bu özellik hoşuma gitti..
Keskin kokuları olmamasına rağmen çiçek verimlerinin çok yüksek olmaları da artı özellik..
Bayağı hoşuma gitti bu tür..
Geç çiçeklenmeleri de güzel..
Bugün çektiğim bu fotoyla nergislere elveda diyorum.

Eklenen Resimler

Eski 29-04-2014, 14:57   #2076
Ağaç Dostu

sarigoz's Avatar

Giriş Tarihi: 18-09-2009
Galeri: 26
Bulgaristandaki bahçemizde MART ayında çekitklerimden..

Eklenen Resimler

sarigoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 18:19   #2077
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Benim nergislerin çiçekleri geçti. Yaprakları baya uzadı. Kuruyana dek, az az sulamaya devam. Seneye kadar özleyeceğim onu ve kokusunu.

pria beğendi.
esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 09:58   #2078
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Mayıs sonunda sulamayı kesin sayın esracer..Ondan sonra bırakın kurusun ve dinlenme dönemine girsin.

Eski 30-04-2014, 20:21   #2079
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Değerli arkadaşlar benim nergislerim yaklaşık 1 aydır topraktalar yani yaprak ve çiçekleri yok. şimdi sökmek istiyorum sökebilir miyim acaba ?

Düzenleyen Laleci_03 : 01-05-2014 saat 18:11
Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 12:55   #2080
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Laleci_03 Mesajı Göster
Sayın Pria ve diğer değerli arkadaşlar benim nergislerim yaklaşık 1 aydır topraktalar yani yaprak ve çiçekleri yok. şimdi sökmek istiyorum sökebilir miyim acaba ?
Parmağınızla eşeleyip bir bakın; soğanlar çürümediyse filizlenmelerini biraz daha beklemelisiniz..
Ekim için çok geç kaldığınız anlaşılıyor..
Soğanlar çürümediyse sökmeniz için bir sebep yok..

Eski 01-05-2014, 13:06   #2081
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bu yıl İstanbul'daki saksılarımda en sona kalan nergisler Cheerfulnes'ler oldu..
.
Yanılmışım..
Az önce eşim, nergislerde 1-2 tomurcuk daha geliyor, deyince şaşırdım..
O benden çok daha keskin gözlü ve dikkatlidir..
Çıktım baktım balkondaki saksılara..
Evet..doğruydu..
Yurtdışından bu yıl edindiğim fakat yaprakları 25-30 santim olmalarına rağmen halâ çiçek sapı vermiyen bu 1601 yılına tescilli zengin kokulu katmerli nergisten ümidimi kesmiştim artık..

Fakat şaşırttı beni..5 soğanda 2 çiçek sapı gördüm şimdilik..

Bu türü biraz daha inceledim..
Bu diğer nergis türlerine göre ''very late'' yani geç çiçeklenen bir türmüş..

Sanırım diğer nergislerim hızla büyüyüp çiçeklenirken, bu nergis türünün 110 günde ancak 3-4 santim filiz vermesinin nedeni de bu..

Sevindim..

Not:Son fotoda en arkada görünen nergis ''erlicheer'' nergisim..
Bu yeni türe göre gövdesi soba borusu gibi görünüyor değil mi ?

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 23-11-2014 saat 21:05
Eski 01-05-2014, 17:44   #2082
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Sayın pria emeklerinize sağlık, bu durumda çiçeklerini de görmek nasip olur öyleyse, uzun zamandan beri sayfanızda sessizce takipteydim çok merak ediyordum sonunda...
Ne güzel diğer türleri solup biterken arkadan bu geç türü açacak, kolay gelsin bol bol çoğalsınlar dilerim.

pria beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 18:10   #2083
Ağaç Dostu

Sayın Akçabardak siz beni yanlış anlamışsınız ya da ben yanış anlatmışım özür dilerim soğanlar çiçek açtı, yaprakları kurudu artık sökmeli miyim diye sormuştum ben

Eski 01-05-2014, 19:32   #2084
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Sayın Akçabardak siz beni yanlış anlamışsınız ya da ben yanış anlatmışım özür dilerim soğanlar çiçek açtı, yaprakları kurudu artık sökmeli miyim diye sormuştum ben
Sayın Laleci_03 hangi mesajınızı yanlış anladığımı açıklarmısınız ben hatırlayamadım da birden bu mesajı görünce karşımda çok şaşırdım.
Tekrar sorduğunuz soruyu alıntılayarak cevplarsanız size net cevap yazarım.

Düzenleyen akçabardak : 05-05-2014 saat 20:52
Eski 01-05-2014, 20:20   #2085
Ağaç Dostu

Alıntı:
Değerli arkadaşlar benim nergislerim yaklaşık 1 aydır topraktalar yani yaprak ve çiçekleri yok. şimdi sökmek istiyorum sökebilir miyim acaba ?
bu mesaj sayın Akçabardak.

Eski 01-05-2014, 20:35   #2086
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Sn Laleci, yukarda sizin sorunuza cevap yazan kişi Sn. pria, akçabardak değil ki

Soğanlarınızı sökebilirsiniz ya da toprakta da bırakabilirsiniz, size kalmış. Her iki şekilde de saklanabilir. İlk mesajınızda 1 aydır toprakta dediğiniz için henüz 1 ay önce ekmişsiniz gibi anlaşılıyor doğal olarak ama sanırım çiçekleri ve yaprakları kuruyalı 1 ay olmuş, öyle değil mi?

-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 20:42   #2087
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi -Esin- Mesajı Göster
Sn Laleci, yukarda sizin sorunuza cevap yazan kişi Sn. pria, akçabardak değil ki
Aslında az yukarıdaki sayın esracer'in 2082 nolu mesajını ve ve benim 2083 sayılı mesajımı okusaydı zaten böyle bir soru sormasına gerek kalmıyacaktı sn.Laleci'nin..

Neyse..olur böyle şeyler..Sn. Laleci'nin kafası biraz dalgın gibi )

Eski 04-05-2014, 23:00   #2088
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2014
Çiçekleri solunca nergislerimin çiçeklerini kopardım ve yer kazanmak (yazlık soğanları ekmek) için söktüm kasalara (kutulara) ektim. Nergislerimi kasalara toprağıyla taşımaya çalıştım ama köklerinde oynama oldu bazen topraksız taşıma yaptım sonradan toprak ve torf ekleme yaptım.
Şimdi soruma gelince; Bu işlem sonrasında nergislerm ve gelişmekte olan yavru nergis soğanlarım zarar görmüşmüdür?
Lale ve Sümbüllerimide bu şekilde taşıdım.

Eklenen Resimler

telato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2014, 23:54   #2089
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Çok yanlış bu yaptığınız iş sn. telato..
Onları, ne kadar dikkatli yaparsanız yapın, yer değiştirirken ya kökleri oynayıp hava almıştır, ya da köklerini kesmişsinizdir istemiyerek te olsa..
Kısacası, doğal gelişim zincirini bozmuş sayılırsınız..

Sanırım, istediğiniz kadar sulasanız da, bir hafta on gün içinde soğanlarınızın yaprakları sararmağa başlayacak ve haziran sonlarında kendiliğinden kuruması gereken yapraklar birbuçuk ay öncesinde kurumağa başlayacaktır..

Kısacası, bu yılın beslenmesi eksik olacaktır..
Erken yer değiştirmeden dolayı, dilerim bazı soğanlarınız çürümezler..
Çürümeseler bile, normal gelişim zincirini kırdığınız için bazı soğanlarınızın gelişimi az olacağı için gelek yıl çiçeklenme sorunu yaşayabilirsiniz..
Şahsen ben yaptığınız işe üzüldüm.

Aşağıdaki blogumda ekim bakım bilgilerini okuyabilirsiniz:

http://yogunkokulukatmerlinergis.wor...2012/08/13/19/

Düzenleyen pria : 05-05-2014 saat 09:33
Eski 05-05-2014, 19:17   #2090
Ağaç Dostu

Question

Sn. Akçabardak özellikle sizden ve diğer üyelerden çok çok özür dilerim, ortalığı nasıl karıştırmışım inanamadım Sn. Pria'nın dediği gibi olur böyle şeyler şimdilik affola

pria ve akçabardak beğendi.
Eski 05-05-2014, 20:48   #2091
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Sn. Akçabardak özellikle sizden ve diğer üyelerden çok çok özür dilerim, ortalığı nasıl karıştırmışım inanamadım Sn. Pria'nın dediği gibi olur böyle şeyler şimdilik affola

Özrünüz kabul edilmiştir, insanoğluyuz olur böyle şeyler hepimizin başına gelebilir, neyse siz canınızı sıkmayın ben zaten konuyu unutmuşum bile, şimdi kalın sağlıcakla.

pria ve Laleci_03 beğendi.
Eski 06-05-2014, 22:00   #2092
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Alıntı:
Çok yanlış bu yaptığınız iş sn. telato..
Onları, ne kadar dikkatli yaparsanız yapın, yer değiştirirken ya kökleri oynayıp hava almıştır, ya da köklerini kesmişsinizdir istemiyerek te olsa..
Kısacası, doğal gelişim zincirini bozmuş sayılırsınız..

Sanırım, istediğiniz kadar sulasanız da, bir hafta on gün içinde soğanlarınızın yaprakları sararmağa başlayacak ve haziran sonlarında kendiliğinden kuruması gereken yapraklar birbuçuk ay öncesinde kurumağa başlayacaktır..

Kısacası, bu yılın beslenmesi eksik olacaktır..
Erken yer değiştirmeden dolayı, dilerim bazı soğanlarınız çürümezler..
Çürümeseler bile, normal gelişim zincirini kırdığınız için bazı soğanlarınızın gelişimi az olacağı için gelek yıl çiçeklenme sorunu yaşayabilirsiniz..
Şahsen ben yaptığınız işe üzüldüm.

Aşağıdaki blogumda ekim bakım bilgilerini okuyabilirsiniz:

Satılık yoğun kokulu katmerli nergis | Double Daffodil Erlicheer
Sn. Pria.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

------------------------------------------------------------------------

Yaptığım yanlış, ciddi anlamda üzdü beni doğrusu.

Sanırım bundan sonra beklemek ve umut etmekten başka yapacağım birşey
kalmadı.

Peki şimdi yaprağı solan ve kuruyan çiçeğimi yerindemi bırakayim (çürümez mi?)
Yoksa haziran sonunda hepsini birden mi sökeyim?

Ne yapmamı önerirsiniz?

Düzenleyen telato : 06-05-2014 saat 22:05 Neden: yanlış yazım
Eski 06-05-2014, 22:38   #2093
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Geçen yıl da, Ankara'lı bir üye vardı..
Mersin'den dönerken böyle nergisleri söküp Ankara'ya getirmişti..Benden telefonla yardım istedi..Sık sık görüştük..

Ona, soğanları hemen bir saksı toprağına gömmesini ve bir kez sulayıp kendi hallerine bırakmasını ve yazı toprak içinde geçirmelerini söylemiştim..

Daha sonra telefonla yine görüşmüştük..Soğanların çoğunu kurtardığını söylemişti..
Ama bu yıl çiçeklendiklerini sanmıyorum..

Siz de öyle yapın..Kutuları biraz gölge yere alın..Bırakın soğanlar toprağın içiinde kurusunlar..Soğanlar arasında boşluklar varsa biraz daha toprakla örtün..yazı geçirsinler orada..

Eğer hala soğanlı bitkilerinizin yaprakları yeşilse siz de son bir defa sulayın..Toprak oturuşsun..hava boşlukları kalmasın toprakta..

Eğer soğanlar yeterince olgunlaşıp kurumadan haziran ayında erken sökerseniz, yazın aşırı sıcak havalardan dolayı soğanlarda büzüşme ve kurumalar olacaktır..

Bence bırakın gölgeli bir alanda, kutudaki toprak içinde yavaş yavaş, havayla temas etmeden kurusunlar, olgunlaşabildikleri kadar olgunlaşsınlar, yazı geçirsinler..Sonbaharda sökersiniz.

Aklım bu kadar yetiyor..

çiğdem42 beğendi.

Düzenleyen pria : 06-05-2014 saat 23:12
Eski 07-05-2014, 20:06   #2094
Ağaç Dostu

telato's Avatar

Alıntı:
Geçen yıl da, Ankara'lı bir üye vardı..
Mersin'den dönerken böyle nergisleri söküp Ankara'ya getirmişti..Benden telefonla yardım istedi..Sık sık görüştük..

Ona, soğanları hemen bir saksı toprağına gömmesini ve bir kez sulayıp kendi hallerine bırakmasını ve yazı toprak içinde geçirmelerini söylemiştim..

Daha sonra telefonla yine görüşmüştük..Soğanların çoğunu kurtardığını söylemişti..
Ama bu yıl çiçeklendiklerini sanmıyorum..

Siz de öyle yapın..Kutuları biraz gölge yere alın..Bırakın soğanlar toprağın içiinde kurusunlar..Soğanlar arasında boşluklar varsa biraz daha toprakla örtün..yazı geçirsinler orada..

Eğer hala soğanlı bitkilerinizin yaprakları yeşilse siz de son bir defa sulayın..Toprak oturuşsun..hava boşlukları kalmasın toprakta..

Eğer soğanlar yeterince olgunlaşıp kurumadan haziran ayında erken sökerseniz, yazın aşırı sıcak havalardan dolayı soğanlarda büzüşme ve kurumalar olacaktır..

Bence bırakın gölgeli bir alanda, kutudaki toprak içinde yavaş yavaş, havayla temas etmeden kurusunlar, olgunlaşabildikleri kadar olgunlaşsınlar, yazı geçirsinler..Sonbaharda sökersiniz.

Aklım bu kadar yetiyor..

Sn. Pria.
Eylül ayında soğanları çıkardığımda, soğanları fotoğraflayıp sizinle paylaşabilirim,
sizin düşüncelerinizi duymak beni mutlu eder.

Bide size keşke daha çok nergis siparişi verseydim diye içimden geçmiyor değil...

pria beğendi.
Eski 20-05-2014, 17:43   #2095
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

2086 nolu mesajımdaki nergislerimin çiçeklerini koklamak nasip olmadı maalesef..
Çiçek sapları 15 santim kadar uzadı...
Fakat, farkına vardım ki, içleri boş, koftu çiçek kapsüllerinin..

Kısmetse gelecek yıla.

Düzenleyen pria : 23-11-2014 saat 21:06
Eski 20-05-2014, 17:52   #2096
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Sayın pria emeklerinize sağlık, bu durumda çiçeklerini de görmek nasip olur öyleyse, uzun zamandan beri sayfanızda sessizce takipteydim çok merak ediyordum sonunda...
Ne güzel diğer türleri solup biterken arkadan bu geç türü açacak, kolay gelsin bol bol çoğalsınlar dilerim.
bir yıl sonra

pria beğendi.
Eski 05-07-2014, 21:15   #2097
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Galeri: 6
Nergis soğanları sökerken karsılastığım sorun

Merhaba
Ekteki videoda da görüldüğü gibi sökümde toprakta bazı beyazlıklar gördüm. Problem midir ? Problemse ne yapmalıyım

Yardımlarınız için teşekkürler

Selamlar

Bonjour40

nergisler - YouTube

edelvays58 ve telato beğendi.
bonjour40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2014, 22:49   #2098
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Gördüğüm kadarıyla su tutan bir toprak yapınız var, bu gibi topraklarda dengesiz sulamalarda yani çok su verip belli bir süre su vermemek gibi durumlarda mantari hastalık oluşabilir,(oksijen kesilmesi) daha sık sulmalardaysa soğan tamamıyla kaybedilebilir, toprağınızı humuslaştırınız soğanlarınızı ekmediyseniz mantar ilaçlarıyla ilaclayınız sonra ekiniz, yeriniz varsa yerlerini değiştiriniz.

tabus, bonjour40 ve pria beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2014, 10:14   #2099
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Galeri: 6
Tesekkurler, hemen uyguluyorum.

Selamlar

bonjour40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2014, 15:12   #2100
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Gördüğüm kadarıyla su tutan bir toprak yapınız var, bu gibi topraklarda dengesiz sulamalarda yani çok su verip belli bir süre su vermemek gibi durumlarda mantari hastalık oluşabilir,(oksijen kesilmesi) daha sık sulmalardaysa soğan tamamıyla kaybedilebilir, toprağınızı humuslaştırınız soğanlarınızı ekmediyseniz mantar ilaçlarıyla ilaclayınız sonra ekiniz, yeriniz varsa yerlerini değiştiriniz.
Bence biraz ince taneli dere kumu da karıştırılmalı, ne dersiniz?

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024