agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-03-2013, 12:36   #1771
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Bunlarda sayın alacakaranlıktan aldığım nergislerdi bir soğandan 2 tane çiçek tomurcuğu çıkartmış annem öyle dedi

Eklenen Resimler

pria, sarigoz, esracer ve 5 kişi beğendi.
melih500 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 12:38   #1772
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Annem çok mu karışık çekmiş ama güzel

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2013, 12:42   #1773
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Adnan abiden aldığım nergisler şuan duruyor ve çok güzel kokuyor gerçekden, ben çok özel bir tür olduğunu düşünüyorum ama bana yolladığı 2 küçük soğğan vardı onlar çürümüş sanırım açmamışlar

Eklenen Resimler

Eski 22-03-2013, 17:35   #1774
Ağaç Dostu

egülnur's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2012
Katmerli nergisler

Sayın pria dan aldığım ve daha önce tomurcuklarının fotolarını yüklediğim nergislerim açtı. Zaten 4 tane almışken 6 sap verdiler. Üstelik beşiz falan değil bir sapta 10 ar açtılar. Mis gibi de kokuyorlar. Birine kıyıp vazoya koydum balkondan kokularını alamıyoruz diye. Çok müteşekkirim Adnan bey. Siz de bu kokulu çiçeklerden tarla yapan hocam 100 ve şu anda adlarını bilemediğim bütün amatör ve profesyonel yetiştiriciler de teşekkürü hakediyorlar.

Eklenen Resimler

pria, esracer, nardane ve 3 kişi beğendi.
egülnur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 18:32   #1775
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melih500 Mesajı Göster
Adnan abiden aldığım nergisler şuan duruyor ve çok güzel kokuyor gerçekden, ben çok özel bir tür olduğunu düşünüyorum ama bana yolladığı 2 küçük soğğan vardı onlar çürümüş sanırım açmamışlar
Melih kardeşim, öğrenciliğinin yanısıra hayatını böyle güzel uğraşlarla süslediğin için tebrik ediyorum seni bir kez daha..

O çürüyen iki yavru, hediye olarak gönderdiğim Karaburun'muydu acaba?
Tam hatırlayamıyorum neler gönderdiğimi..Birde iri sarı çiçekli bir nergis almıştın benden..

Saksı toprakların çok mu ağır, killi acaba?
Eğer öyleyse, toprak çamurlaşmasın ve süzek olsun diye seneye biraz dere kumu karıştır derim saksı harçlarına..Nergisler kumlu toprakta daha güvenli olurlar..

Selamlar..sevgiler..

Ekim - bakım bilgileri için bakabilirsiniz:

http://kokulukatmerlinergis.blogspot.com/

http://yogunkokulukatmerlinergis.wordpress.com/

melih500 beğendi.

Düzenleyen pria : 23-03-2013 saat 11:27
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2013, 18:46   #1776
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi egülnur Mesajı Göster
Sayın pria dan aldığım ve daha önce tomurcuklarının fotolarını yüklediğim nergislerim açtı. Zaten 4 tane almışken 6 sap verdiler. Üstelik beşiz falan değil bir sapta 10 ar açtılar. Mis gibi de kokuyorlar. Birine kıyıp vazoya koydum balkondan kokularını alamıyoruz diye.
. Siz de bu kokulu çiçeklerden tarla yapan hocam 100 ve şu anda adlarını bilemediğim bütün amatör ve profesyonel yetiştiriciler de teşekkürü hakediyorlar.
Hayatınıza minik renkler katan nergislerime övgüleriniz için teşekkürler sayın egülnur..

İnanın ben soğanlarımın en irilerini sizlere adaletli olarak dağıtmaya çabalıyorum..Bu yüzden bir soğandan birden fazla çiçek sapı oluşması sürpriz değil benim için..Yaralı-bereli ve en ufaklar bana kalıyor..

Çiçek sonrası hafif gübrelemelerle haziran ayı ortalarına kadar sulamayı ihmal etmez ve bol güneşli bir yerde bakımlarına devam ederseniz, büyük olasılıkla gelecek yıl 10 kadar çiçek sapı elde edebilirsiniz..

Çiçek saplarındaki tomurcuk sayısı hem bakıma hemde güneşli yerde olmalarına bağlı..Ben en fazla 17 tomurcuk gördüm bir çiçek sapında..ama, kaynaklarda 20 adede kadar tomurcuk verebilir diyor..

Vazoya konulan nergislerin sularını ne kadar sık değiştirirseniz (en azından sabah, akşam) o kadar uzun ömürlü olur..Kalorifer peteklerine yakın konmamalı ve her iki günde bir çiçek sapının ucundan yarım santim kesilmeli..ayrıca, gece odada değil, dışarda bırakılmalı..

Nergis kokulu günleriniz bol olsun..selam ve saygılarımla..

egülnur beğendi.
Eski 22-03-2013, 18:55   #1777
Ağaç Dostu

melih500's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Melih kardeşim, öğrenciliğinin yanısıra hayatını böyle güzel uğraşlarla süslediğin için tebrik ediyorum seni bir kez daha..

O çürüyen iki yavru, hediye olarak gönderdiğim Karaburun'muydu acaba?
Tam hatırlayamıyorum neler gönderdiğimi..Birde iri sarı çiçekli bir nergis almıştın benden..

Saksı toprakların çok mu ağır, killi acaba?
Eğer öyleyse, toprak çamurlaşmasın ve süzek olsun diye seneye biraz dere kumu karıştır derim saksı harçlarına..Nergisler kumlu toprakta daha güvenli olurlar..

Selamlar..sevgiler..
Adnan abiciğim evet şu büyük sarı nergislerden yollamıştınız hediye olarak onlar killi bir topraktaydı. Ama sizden aldıklarımda ise torf ve toprak karışımlı onlar çok dayanıklıya benziyor zaten annem hep yağmur yediler maşallah çok güzel açtılar dedi seneye dere kumu katacağım

pria ve YeniGine beğendi.
Eski 24-03-2013, 11:43   #1778
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Nergis - Son

Eklenen Resimler

pria, sarigoz, nardane ve 7 kişi beğendi.
esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 19:18   #1779
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Nergis çok çeşitleri olan bir çiçek. Çiçekleri, kokuları başka başka. Birbirleri ile mukayese edilmesi anlamsız.

Karaburun da yetişen nergis mitolojiye konu olmuştur. Erlicher den önce açar. Sarısı portakalımsıdır. Kışın soğuğunda bile çok keskin kokar.

Minerali bol kumlu topraklarda hem çiçek ana sapı çok güçlü olur hem de saptaki çiçek sayısı 12'yi bulur.

Lütfen onu tu kaka etmeyin... Zaten soğan hastalığı sebebiyle ticari önemini de yitirdi. Bari anılarımız da güzel kalsın. Elveda Karaburun nergisi... Çok yaşa Erlicher.

polemos ve feyziuslu beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 22:42   #1780
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster

Karaburun da yetişen nergis mitolojiye konu olmuştur. Sarısı portakalımsıdır. Kışın soğuğunda bile çok keskin kokar.

Lütfen onu tu kaka etmeyin...Elveda Karaburun nergisi... Çok yaşa Erlicher.
Söz meclisten dışarı mı bilemiyorum ama, öncelikle bu başlıkta hiç kimsenin Karaburun nergisini tu kaka etmediğini adım gibi biliyorum sayın Zeytinci..

Karaburun nergisini çok sevdim..hala çok seviyorum..onu üretmeyi sürdürmeyi de arzu ediyorum..ama, bunu yaparken yaşanan ve olası sorunlardan bahsetmek, onu tu kaka ilan etmek anlamına gelmez sanırım..

Bakınız, ''agaclar.net'' te her bitki ile ilgili açılan başlıkta, o bitkinin olumlu özelliklerinden ziyade, ekimi, dikimi, bakımı ile ilgili yaşanan sorunlar daha çok yer işgal eder..Eğer Karaburun nergisi de problemli bir tür ise bundan tabi ki nasibini alır..''Nergis'' başlığına sadece Karaburunların muhteşem özelliklerini yazmak ve vazodaki güzelim fotoğraflarını koymak, onunla ilgili sorunları gözardı edip arka plana atmak biz çiçekseverlere birşey katmaz..Aksine, varolan sorunları tartışmak, çareler üretmek, aranan çareleri araştırmak, okumak, değişik yöntemleri arayıp bulmak ve denemek gerekir sanıyorum..

Ben şahsen Karaburun nergisleri ile ilgili ulaşabildiğim her bilimsel çalışmayı ve dikkate değer yazıyı bu sayfalara aktarmaya çalıştım..Kişisel gözlemlerimi ve çaresiz kaldığım noktaları da yazdım dilim döndüğünce..

Tüm bu çabalarım Karaburun nergislerini ''tu kaka ilan etmek'' olarak algılanırsa üzülürüm şahsen..

''Nergis'' başlığına en çok yazı yazanlardan biri olarak bu mesajı yazma zorunluluğu hissettim..

Karaburun nergislerini kurtarmak için can-ı gönülden çabalayan insanlar olduğunu görmek bana halâ ümit veriyor, umarım bu güzide çiçeğimiz yeniden doğar:

Nergis'in anayurdunda ikinci doumu - Duyuru Detay - Forum Fuarclk

Karaburun nergislerini yokolma aşamasına getiren maalesef ''cehalettir''..Eğer o güzelim tür Hollandalı çiftçilerin elinde olsaydı ve onlar tarafından yetiştirilseydi, büyük olsılıkla bu durumlara düşmez, dünya insanının gönlünde taht kurardı..

''Erlicheer'' konusuna hiç girmiyorum..O kendine özgü bir tür ve konu..Artıları da eksileri de olabilir..Tartışılmasında yarar görüyorum..Ama..Ama onu edinenlerin çok beğenisini kazanıyor ve az sorunlu verimli bir tür ise tabi ki bende sizin gibi ''yaşasın'' diyorum..

esracer ve loveforlife beğendi.
Eski 24-03-2013, 23:09   #1781
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Benim ve benim gibi karaburun nergisini de sevenler adına sevindirici bir haber doğrusu.Kendi ülkemizin değeri olan bu nergis türü için yapılan bu çalışma kayda değer.Keşke yetklililer bu gibi başka çiçek veya başka türleri de yeniden üretimi için çalışsalar.

esracer beğendi.
hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2013, 23:16   #1782
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Karaburun nergisi ve üreticisi çok talihsiz.. olumsuz haberler eksik olmuyor maalesef:

... Ancak pazarlama konusunda henüz başarılı olamadığımız için üretici yerine nergisten aracılar para kazanıyor. Son günlerde lodos etkisiyle nergisler birdenbire açınca ilçede 50'lik bir demet nergisin fiyatı 1 liraya düştü.

Karaburun nergisi hasta - Sabah - 25 Mart 2013

Bu haber 7. şubat 2013 tarihli..Şimdi bu durumda o çiftçilerde moral, istek kalır mı?
Apansız bir lodos bile çiftçiyi perişan edebiliyor..

Eski 24-03-2013, 23:29   #1783
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Merhaba; karaburun nergizlerim 1 ay kadar önce çiçekleri geçti, diğer nergizlerin de çiçekleri geçenleri saplarından kestim. Elimde büyükbaş hayvan gübresi mevcut onunla gübreleyip hazirana kadar sulayacağım.
Hocalarımız yardımcı olurlar ise sevinirim... Doğru mudur? Teşekkürler...

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 00:08   #1784
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Yanmamış, olgunlaşmamış gübre kesinlikle kullanılmamalıdır... Çünkü, yanmamış gübrede azot fazladır..Nergis fazla azotu sevmez..
Azot fazlalığı, soğanlarda zayıf ve gevşek doku oluşturacağı için risklere karşı dayanıksız duruma getirir.
Çiçek sonrasında nergis soğanları azota değil; en çok, soğanın iriliğini sağlayan potasyuma ve gelecek yılın çiçek oluşumunun iyi olmasını sağlayan fosfora ihtiyaç duyar..
Eğer soğanları ektiğiniz toprağa, 1/5 gibi bir oranda çok iyi yanmış bir hayvan gübresi verdiyseniz ayrıca hayvan gübresi vermenize gerek yoktur..Soğanlar yeterli potasyum ve fosforu ondan sağlayacaktır..Haziran ortalarına kadar sulama ile yetinebilirsiniz..
Ekim yaptığınız toprağın fosfor ve potasyum açısından fakir olduğunu düşünüyorsanız, denizyosunu gibi organik gübrelerle takviye yapabilirsiniz..1 litre suya bir çay kaşığı yeter..15 gün arayla 2 kez verebilirsiniz.

YeniBON, YeniGine ve polemos beğendi.

Düzenleyen pria : 25-03-2013 saat 09:26
Eski 25-03-2013, 00:35   #1785
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sayın pria çok teşekkür ediyorum;siz bilirkişi olarak yorumlar yapıyorsunuz, fakat ben bu gübrelerden hiçbirşey anlamıyorum tamamen rastgele acemi. Bendeki hayvan gübresi yanmış gübre. Ve hiç gübre vermedim şimdiye kadar. Elimdeki yanmış gübre, olmaz ise ne verebilirim? Yardımcı olur iseniz sevineceğim. Teşekkürler.
Şimdiye kadar da hiç öyle potasyumlu, fosforlu diye gübrelere rastgelmedim.

Eski 25-03-2013, 09:34   #1786
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Odun külünün iyi bir potasyum kaynağı olduğu forumda belirtilmekte. Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) - agaclar.net

rozkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 10:08   #1787
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Merhaba Adnan bey, burada c.tesi kar yağdı, pazar günü karlar eriyince sizden gelen nergisleri ektiğim yere yaklaştım ve yaklaşık 3 cm kadar olan nergis yapraklarını fark ettim ve çok sevindim, çürümemişler demekki herhalde yaprakları biraz geç açtı ama İnşaallah o güzelim katmerli nergis çiçeklerini görüp muhteşem kokularını hissedebileceğiz.

İlginiz için çok teşekkür ederim, hoşca kalın.

pria beğendi.
kocasinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2013, 10:27   #1788
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rozkan Mesajı Göster
Odun külünün iyi bir potasyum kaynağı olduğu forumda belirtilmekte. Temel Konular (Toprak, Gübre, Tohum, Sulama) - agaclar.net
Odun külü ile ilgili çok değişik yorumlar var:

...Odun külleri toprağa katıldıklarında toprağın işlenmesini kolaylaştırırlar ama aynı zamanda toprağın asitlik dengesini de değiştirirler. Bazı ağaçların külleri asidik bazılarınınki ise alkali özellik taşır. Bu nedenle toprağın isteği ve külün özelliği bilinmeden büyük miktarlarda uygulanmamalıdır. Örneğin meşe külünü toprağa bol miktarda katarsanız eskilerin deri tabaklamakta kullandığı bir yakıcı maddeyi toprağa katmış olursunuz. Malum, atasözleri bize doğruları aktarırlar: "Keçinin meşeye ettiğini, külü derisinden çıkartır".

...Toprak tv de bir uzman anlatıyordu odun külü gübre olarak kullanılmamalı,odun külünda soda varmış, misal eskiden çamaşır için kül kullanılırdı ,her kül aynı değerde deyildir herhalde bizler üzüm şırasını kestırmek için ceviz külü kullanırız

http://aricilik.gen.tr/index.php?topic=3369.0

Bu tür şeyleri kullanırken aşırıya kaçılmamalı..Bir saksıya bir tatlı kaşığı geçilmemeli veya külün cinsi bilinmiyorsa hiç kullanılmamalı..

YeniBON beğendi.
Eski 25-03-2013, 10:33   #1789
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Bendeki hayvan gübresi yanmış gübre. Ve hiç gübre vermedim şimdiye kadar..
Soğanların çevrelerinde,nergis köklerini zedelemeden, kök bölgelerine yakın 7-8 santim derinlikte minik çukurlar açıp, içlerine yarımşar avuç yanmış gübreyi koyup üstünü toprakla kapatır ve bir güzel sularsınız..En pratik yol bunu görüyorum şahsen..
Gelecek sonbaharda ise, biraz bolca hayvan gübresi koyarak yerlerini kazar, karıştırır, daha sonra soğanlarınızı ekersiniz.

YeniGine beğendi.
Eski 26-03-2013, 01:09   #1790
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Sayın pria; şu an yapacağım açıklama, bilgi için çok teşekkürler. Gübreyi koyacağım, haziran ayına kadar yapraklar kalacak. Çok özür dileyerek nergislerin soğanlarını da hiç çıkartmadım şimdiye kadar yerlerinden. Sanırım haziran gibi de topraktan çıkartmam gerekiyor?..
Neyse Haziran a kadar ne yapmam gerektiğini çok güzel izah etmişsiniz, çok teşekkür ediyorum. Gerisini Haziran ayından sonra sorarım inşallah!..

Eski 26-03-2013, 09:46   #1791
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YeniGine Mesajı Göster
Neyse Haziran a kadar ne yapmam gerektiğini çok güzel izah etmişsiniz, çok teşekkür ediyorum. Gerisini Haziran ayından sonra sorarım inşallah!..
''Soğanların sökümü ve saklanması'' bölümünü okuyabilirsiniz:

kokulukatmerlinergis

YeniGine beğendi.
Eski 26-03-2013, 18:41   #1792
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sinek ve nematod dadanan Nergisin suçu yok. Bu ikisi aşağı yukarı her bitkinin derdi.
Nergis tarımı yapanın da suçu yok. Sorun tarım ile uğraşanların para kazanamaması.
Karaburun'da tarımı yapılan Tütün, Anason,meşhur Sultaniye, Razakı, Zeytin ve Enginar artık karın doyurmuyor.

Hatalı tarım politikaları batının dağlık bölgelerinde köyden kente göçü doğuda da terör ve göçü tetikledi.

Yeni trend turizm ve nergis tarlaları artık yazlık evlerle doluyor. Nergisi Sümbülü artık saksılarda ve fotoğraflarda göreceğiz. Saksısı olanlar şanslı olacak. Bakalım teknoloji fotoğrafları kokulu yapabilecekmi.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2013, 19:01   #1793
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-03-2013
Sayın pria

Mail aracılığıyla kokulu katmerli nergis soğanı talep etmiştim. Mümkünse karaburun nergisi soğanı da alabilir miyim?

fındıkkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 18:49   #1794
Ağaç Dostu

nardane's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2011
Benim nergizlerim ,soğanını Tekzen 'den almıştım, kokulu değil.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
nardane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 21:57   #1795
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Nergisler muhteşem çiçekler. Daha uzun ömürlü olsalar ne güzel olurdu. Bahçelerin nazlı süsü.

Name:  1-1-DSC00528.jpg
Views: 1066
Size:  63.2 KB

Geçtiğimiz hafta buraya dolu yağmış. Açık olan nergisler boynunu bükmüş. Çok iri ve güzeldiler oysa.

Eklenen Resimler

Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2013, 22:22   #1796
Ağaç Dostu

Hülya's Avatar

Giriş Tarihi: 17-06-2008
Galeri: 81
Geçen hafta açmışlardı...Dolu yağmadan önce

Eklenen Resimler

Kiraz, pria, sarigoz ve 7 kişi beğendi.
Hülya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2013, 00:15   #1797
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Soğanların çevrelerinde,nergis köklerini zedelemeden, kök bölgelerine yakın 7-8 santim derinlikte minik çukurlar açıp, içlerine yarımşar avuç yanmış gübreyi koyup üstünü toprakla kapatır ve bir güzel sularsınız..En pratik yol bunu görüyorum şahsen..
Gelecek sonbaharda ise, biraz bolca hayvan gübresi koyarak yerlerini kazar, karıştırır, daha sonra soğanlarınızı ekersiniz.
Sayın pria; tekrar teşekkürler... Ben nergislerin yapraklarını bir araya toplayıp bağladım ve kök bölgelerine yakın delikler açarak yanmış koyun gübresi koyup üstlerini kapattım. Sulamama gerek kalmadı ben zaten onları yaparken ufak ufak atıştırıyor idi, işleri bitirdikten sonra bir rahmet... Hepsi çok şükür sulandı.
Yaprakları bir araya toplayıp bağladım; inşallah bir sakıncası da yoktur!..
Teşekkürler.

Eski 29-03-2013, 20:12   #1798
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Bu da benim çok çok hafif de olsa kokulu tek nergisim

Name:  SAM_2686.jpg
Views: 726
Size:  39.7 KB

Kiraz, pria, esracer ve 4 kişi beğendi.
armeria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2013, 11:17   #1799
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

İstanbul Arkeoloji Müzesi'nden:

Eklenen Resimler

Eski 01-04-2013, 14:49   #1800
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013

nergislerim )

Kiraz, pria, esracer ve 4 kişi beğendi.
nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024