agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni8299Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2013, 22:12   #1861
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sarigoz Mesajı Göster
Merhaba nergizsever arkadaslar
Sayin Pria dan aldigim nergizler ,nihayetinde actilar.
..
Güzel fotoğraflarınız için teşekkürler sayın sarigoz..
Selamlar..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 19:14   #1862
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Erlicheer değil ama seneye onlarda olacak inşallah

Eklenen Resimler

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2013, 20:52   #1863
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Erlicheer değil ama seneye onlarda olacak inşallah
Sizin objektifinizden gelecek yılın ''erlicheer'lerini görmek daha bir keyifli olacak inşallah sayın musk..Bacanağımın damadı var; Haluk Çobanoğlu..Fotoğraf sanatçısı..Taksim'de; belki tanırsınız..Nergislerim açtıklarında, denk getirip ona birtürlü güzel fotoğraflar çektiremedim sizinkiler gibi..

Saygılar..selamlar..

musk beğendi.
Eski 06-05-2013, 21:10   #1864
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

ÇİÇEK ADASI

Ayvalık Haber: AYVALIK’IN NERGİS DOLU ÇİÇEK ADASI

kopshtar ve adneser beğendi.
Eski 07-05-2013, 03:39   #1865
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Nergisler...

Eklenen Resimler

tabus, pria, Andora ve 1 kişi beğendi.
Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2013, 18:08   #1866
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Sayın volkan33,

Mersin'den getirdiğiniz nergislerin köklü olanlarını ekip suladıktan sonra eğer köklerde dediğiniz gibi bir bozulma yoksa yapraklar birkaç gün içinde dikilirler..
Eğer kökler canlılığını yitirdiyse yapraklar dikleşeceğine gittikçe yere yatar, pörsüyüp sararmaya başlarlar..
Eğer sararmaya başlarlarsa artık sık sulamanızın da faydası değil zararı olmaya başlar..
Eğer yapraklar canlanıp dikleşirse ara ara mayıs sonlarına kadar sularsınız..
Eğer kökler cansız olduğu için toprağa tutunamayıp solmaya başlarlarsa sulamayı kesiniz ve toprak iyicene kuruyana kadar bekleyiniz ve haziran ortalarında soğanları topraktan çıkarır ve serin gölge bir yerde ekim ayına kadar bekletirsiniz..

Köksüz dediklerinizin çok hafif nemli torf içinde daha da kurumalarını bekleyiniz..

İnşallah çürümeden kalır soğanlarınız..biraz da şansınıza..

Nergislerin ekim-bakım bilgileri için bloglarıma bakınız:

kokulukatmerlinergis

Double Daffodil Erlicheer | Smile! You
teşekkürler Adnan bey,
zaten hiç birinde doğru düzgün yaprak yoktu olanlar hafif dikleşti dediğiniz gibi. Bakalım artık kısmet ben ümitliyim ama,verdiğiniz linkler gerçekten faydalı olmuş elinize sağlık ...

volkan33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2013, 21:39   #1867
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Buda yukardaki Nergislerin kardesi.

Eklenen Resimler

Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2013, 18:37   #1868
Ağaç Dostu

eceyıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
daffodil soganlarını nereden bulabilirim. 2 sene önce bir yapı marketten aldım karışık renkli diye iki renk çıktı bu sarılar ve değişik renkte olanlara bayılıyorum ama bulamıyorum.

eceyıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 00:36   #1869
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2013
Merhabalar
4. ayda getirdiğim soğanları bugün itibariyle Adnan beyin yönlendirmesiyle topraktan çıkardım ve buzdolabına koymadan gölgede kutu içinde muhafaza etmeye çalışcam bazılarını fazla soydum herhalde beyazı gözüktü
ama umarım önümüzdeki sezonda Adnan beyden aldıklarımla beraber çimlenirler göreceğiz inşallah

Eklenen Resimler

volkan33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 11:17   #1870
Yeni Üye

ksktamer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Nergis dostları ben İzmir Torbalıda babadan kalma nergis bahçemiz den yazıyorum.Bundan 40 yıl önce rahmetli babamın Karaburun,Çeşme,Urla nın eski rum köylerinin yıkık bahçelerinden topladığı soğanları torbalıdaki bahçemize dikmesiyle başladı nergis sevdamız.Şu anda yaklaşık 5 dönüm alanı kapladılar her sene çoğalarak. Kır yeri olduğu için kokusu daha keskin ocak sonuna doğru açıyorlar.Geçen zamanla güzelim ova fabrikalarla doldu.Bahçemizin 3 yanı yol arkamıza kadar fabrikalar geldi bu çevrede tek biz kaldık sayılır.Seneler geçtikçe çoğalan soğanları ayırıp tekrar diktik ama artık bahçede yer kalmadı 2 senedir ayırma yapamıyorum tabii bu yüzden açan çiçekler azaldı . Soğanları nasıl değerlendirebilirim sevenlerin yardımını bekliyorum..

Eklenen Resimler

ksktamer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 12:35   #1871
Ağaç Dostu

feyziuslu's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2012
Sayın ksktamer;nergis soğanlarını parekende olarak satmayı planlıyorsanız,forum'da ''Soğan, Yumru, Rizom Satış ''bölümünde duyuru yaparsanız üyelerimizden arzu edenler talep edeceklerdir.Fiyatları uygun olursa birinci sıraya beni yazabilirsiniz.Toptan satış işini bilemiyorum.Kolay gelsin.Saygılar

feyziuslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2013, 12:48   #1872
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ksktamer Mesajı Göster
Soğanları nasıl değerlendirebilirim sevenlerin yardımını bekliyorum..
Bunca Karaburun nergisiniz olduğuna göre kesme çiçeğe yönelebilirsiniz..
İzmir Çiçekçiler odası ile irtibata geçseniz onlar sanırım size fazlalık soğanlarınız ve kesme çiçekleriniz için bir yönlendirme yapıp önerilerde bulunabilirler:

Narlıdere Çiçek Festivali

Sayın ksktamer,

Ben bu Karaburun nergislerinden fazla çiçek verimi alamadım ve alamıyorum..200 soğandan 15-20 çiçek ancak alabiliyorum..
Siz de '' 2 senedir ayırma yapamıyorum tabii bu yüzden açan çiçekler azaldı '' diye yazmışsınız..
Karaburun nergislerinden ortalama yüzde kaç oranında çiçek alabiliyorsunuz?
Çiçek verimini etkileyen sebebler nelerdir size göre?
Çiçek vermiş eski soğanlar bir sonraki yıl çiçek veriyor mu? Ben bir dökümanda Karaburun'lu nergis üreticilerinin eski soğanları söküp attıklarını, yavru soğanları ekerek kesme çiçek üretimi yaptıklarını okumuştum.
Çiçeğini açmış eski soğanlar mı, yoksa belli bir iriliğe ulaşmış yavru soğanlar mı çiçek açmağa yatkın oluyor?
Buna benzer çiçeklenme konusundaki tecrübelerinizi bizlerle paylaşırsanız sevinirim..Ne kadar detay verirseniz çok makbule geçer.

Geçen yıl bu nergisleri satmıştı bir arkadaşımız ama bu çiçeklenme sorunu o soğanlarda da yaşanmış:
Bakınız:
http://www.agaclar.net/forum/1139766-post45.htm
http://www.agaclar.net/forum/1140247-post46.htm
Nergis
Nergis

Kolay gelsin.

Eski 31-07-2013, 10:52   #1873
Yeni Üye

ksktamer's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Sevgili Feyziuslu ve pria ilginize çok teşekkürler.Soğanları burdan satma konusunu inceleyip bilgi veririm.Bahçemdeki nergislerle ilgili gözlerimde şöyle:Çiçek veriminde en etkili sebepler soğanın ekili olduğu toprağın yapısı ve topraktan çıktıktan sonra çiçek açana kadar geçen süredeki hava durumu(çok,az yağmur yağması hava sıcaklığı) çok etkili oluyor.Bu yüzden bazı sene %80 bi sene sonra%50 verim almıştım.Bu sene %30 u anca açtı çok sıkışık oldukları için.Eski soğanları atmakta verim için etkili olabilir, zaten soğan ın kendisi belli bir sene sonunda yavrularını verdikten sonra içi boş sadece kabukları kalacak halde yok oluyor.Yavru soğanlar bellli bir iriliğe gelince açıyorlar.Yazın toprakta kalan soğanların olduğu yerleri hiç su verilmemesi lazım.Karaburun tarafında erken açması için sonbahar a girerken sulama yapıyorlar hava şartlarıda uygun olduğu için yılbaşında açmış oluyorlar.Bizim bahçemiz deniz kenarı değil ova da taşlı dolgu toprak yağmurdan sonra kabarır ayağınız a bulaşmaz.ekonomik zorluklar yüzünden sulama ve gübreleme (hayvan gübresi) yapamıyorum. ne zaman yağmurlar yağmaya başlarsa ondan sonra soğanlar kendisi çıkıyor tabii sık olduğundan dolayıda sapları zayıf yani ince kalıyor . bu bölgede yakındaki Bayındır da sera ve saksı çiçekçiliği hızla arttı fakat nergis e karşı verimsiz olduğu için yetiştirmiyorlar .1 çiçek için 1 sene tarlasını bağlamak yerine 3-4 defa hasat yapılan başkatürlere yöneliyorlar haklı olarak.Şimdilik sorularınıza cevaplarım bu kadar,bi ara topraktan soğanları çıkarıp resimlerim son hallerini,tekrardan ilginize çok teşekkürler, görüşmek üzere hoşçakalın...

pria, alanur ve gokcegokce beğendi.
ksktamer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2013, 11:42   #1874
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Çok sağolun sayın ksktamer,

Karaburun'larla ilgili üretici olarak verdiğiniz bilgiler bizler için çok önemli..
Daha başka deneyimlerinizi de aktarmanızı bekliyeceğim..

Çiçek verimi problemli ama çok güzel bir tür olan Karaburun nergisine sahip çıkmamız, çıkılması gerek..

Selâmlar..

Eski 17-10-2013, 13:39   #1875
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, "Tar-Gel" ve "Bilinçli Kadın, Bilinçli Tarım" projeleri kapsamında köylülere, ek gelir için sümbül ve nergis soğanı dağıttı. Proje kapsamında evlerin çoğunda boş duran bahçeler değerlendirilecek. Nergis ve sümbül yetiştiriciliği konusunda bilgilendirilen iki köylünün bahçesine de 300 adet dikildi.

İncirliova ilçesine bağlı Dereağzı ve Arzular köylerinde, tanıtım amaçlı nergis ve sümbül yetiştiriciliği için çiçek soğanları dikildi. Köylerdeki evlerin çoğunda atıl durumda bahçeler olmasının gözlenmesiyle harekete geçen İncirliova Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, kadınlara kazanç elde edebilecekleri ve bulundukları ortamları güzelleştirecekleri bir proje başlattı. Bahar ayında köylerin çiçekleneceğini ve ek gelir elde edileceğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Salih Köksal, "Gümüzde çiçek artık sadece süs değil, aynı zamanda para kazandıran, gelir getiren bir tarımsal faaliyet. İsafakılar merkez köyü, Tar-Gel projesi kapsamında, görevli ziraat mühendisi Celal Çıtak tarafından nisan ayında hazırlanan 'Bahçelerde Nergis ve Sümbül Yetiştiriciliği' projesi kapsamında Arzular köyünde Ali Toktaş'ın ve Dereağzı köyünde yürütülen 'Bilinçli Kadın, Bilinçli Tarım' projesinde eğitimlere katılan Mefaret Figan'ın bahçelerine 300 adet nergis e sümbül soğanı ekimi yapılarak bakım bilgileri verildi. Gelecek senelerde soğanların iyi bakımla çoğalacağı gözönünde tutularak her iki çiftçinin de bahçe düzenlemeleri yapıldı. Mersin'den getirilen çiçek soğanlarından mart ayında çiçeklenmenin başlamasıyla toplanan çiçeklerin İncirliova pazarında satılması planlanmaktadır." dedi.

Köylülere Nergis ve Sümbül Soğanı Dağıtıldı

Eski 17-10-2013, 14:20   #1876
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Boşuna 300 soğan vermişler dikmişler, bu tür uygulamalar zaman zaman yapılıyor. Ama çok fazla ileri gideni görmedim daha.

Köylü veya amatör üretici az alandan, az çalışarak yüksek kazanmak istiyor. Çok alanda çok çalışarak az kazanmaktansa hiç çalışmam daha iyi diyor, nasıl olsa acından ölen olmuşmu ki diye düşünüyor. Örneğin 1 dönüm bahçesinden 3-5 bin tl hatta 10 bin tl kazanacaksa balıklama atlar, ama az çalışacak. Bir dikecek ve toplayıp satacak o kadar, alıcısını aramayacak alıcı ayağına gelecek.

Böylesi uygulamalarla devlet kurumları ve kuruluşları bak biz çalışıyoruz boş boş yatmıyoruz mesajı vermeye çalışıyorlar.

Kısaca bu tür uygulamalardan iyi bir sonuç çıkmaz.

tabus ve mesut baz beğendi.
Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2013, 17:16   #1877
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2013
Nergis dikimi

Merhergaba elimde olan bir kaç çeşit nergis soğanını bahçeme diktim bazıları filizlenmişti filizlenen kısımlarını tamamen topraga gömmedim hafifçe topragın dısında kaldılar 1 -1,5cm kadar yanlısmı yaptım tamamen görünmicek sekılde gömmemigerkiyordu? filizlenmiyenleride kafaları seçilecekkadar hafif görünürşekilde taopraga diktim yanlıs yaptıysam sabah erkenden gidipi değiştirim bugun saat 5 gibi ddikimi yaptım..

mesut baz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2013, 21:08   #1878
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
Mesut Bey merhabalar,
Soğanın 10-15 cm kadar derinde olması yeterlidir. Eğer kışın çok soğuk geçmediği bir yerde yaşıyorsanız yüzeye yakın olmaları çok kritik olmayacaktır diye düşünüyorum. Yalnız yine de çoğu soğanlı bitki derini daha çok seviyor.
Saygılar

Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2013, 23:15   #1879
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2013
hocam aydında ikamet edıyorum kar olmuyor donolayda cok olmuyor bugun dikimi yaptım fılızlenen ksımları topraktan 1 - 1,5 cm kadar uclarını dısarda bıraktım eyer sorun oalcaksa yarın bıraz toprak atım ustlerıne

mesut baz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2013, 20:41   #1880
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Filizleri görünmese daha iyi olur.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2013, 01:16   #1881
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Ocak ayında ekebilirsin ama verimi yerinde olmayabilir.Çiçeklenme de sorun çıkabilir.Normal şartlarda şuan bu çiçeklerin ekim zamanı başladı.Toprak içinde bırakılmış olan soğanlar çimlenlemeye başladı.Hatta ekilmemiş olan soğanlar da bile çimlenme başlamış durumdadır.Kasım ayının ortal
arına kalmadan ekmek en güzelidir.Saksı olarak uzun **** kısa saksıda ekebilirsin.

celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2013, 10:33   #1882
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mesut baz Mesajı Göster
...elimde olan bir kaç çeşit nergis soğanını bahçeme diktim bazıları filizlenmişti filizlenen kısımlarını tamamen topraga gömmedim hafifçe topragın dısında kaldılar 1 -1,5cm kadar yanlısmı yaptım tamamen görünmicek sekılde gömmem mi gerekiyordu? filizlenmiyenleride kafaları seçilecek kadar hafif görünür şekilde topraga diktim ..
Mesut Bey..

Soğanları boylarının en az 1-1.5 misli derinliğe gömmek gerek..Ortalama olarak hiç olmazsa 7-8 santim derinliğe gömülmeli..Çok iri soğanlar biraz daha derine gömülebilir..Ufak, yavru soğanlar ise biraz daha sığ ekilebilir.

Soğanlar kışı sert geçen, don olaylarının sık olduğu bölgelerde çok sığ ekilmemeli, üstlerine yaprak çürüntüsü gibi malzemelerle örtülerek malçlama yapılmalı..
Sıcak veya ılıman bölgelerde de, güneşin yakıcı etkisinden korunmak için yine asgari 7-8 santim derinliğe ekilmelidir bence..Sığ ekilen nergis soğanları güneşin aşırı sıcaklığına maruz kalırsa çiçeklenme sorunlarına sebep olabilir.

Siz, ektiğiniz soğanların üzerlerine biraz daha toprak atarsanız iyi olur kanaatindeyim.

Ayrıca, erkenci bir tür olan Karaburun nergislerini ektikten sonra gelişimlerini daha da hızlandırmak için güzelce sulamanız faydalı olacaktır..Bu sene yağmurlar az, mevsim kurak geçecek gibi..10-15 günde bir sulamak iyi olur..
Ben dün döndüm köyden..Tüm yavru nergis ve lale soğanlarımı ektim..Toprağın tavı fazla olmadığı için soğanları hem ektiğim gün, hem de dün köyden ayrılmadan önce çok güzel suladım onları..

Düzenleyen pria : 31-10-2013 saat 18:53
Eski 10-11-2013, 18:00   #1883
Ağaç Dostu.

Narcissus romieuxii var (albidus)

Bu ne biçim nergis böyle

Safran (yabani çiğdem) ile aynı zamanda açtı. İngiltere'den tanesine 8 tl verip 30 adet aldım, hafif bir kokusu var. Bu ilk çiçek açanlar beyaz, 50 tane sarısından getirttim. Sarılar beyazlardan ucuza geldi, onları satışa koydum. Satılmayanları dikeceğim.

Seviyorum böylesi çıtır çiçek açan bitkileri.

Eklenen Resimler

Eski 11-11-2013, 11:29   #1884
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Bu ne biçim nergis böyle

Seviyorum böylesi çıtır çiçek açan bitkileri.
Bunlar bildiğim kadarıyla Fas (Morocco) kökenli nadir çöl nergisleri Mutlu Bey..Koleksiyonunuza hayırlı uğurlu olsun..
Ülkemize kazandırmak gerek bunları..
Keşke ''NARCISSUS ROMIEUXII subsp.ALBIDUS var.ZAIANICUS'' varyetesini getirtebilseydiniz..O varyete ''yoğun parfüm kokulu'' idi..

NARCISSUS ROMIEUXII subsp.ALBIDUS var.ZAIANICUS SB&L 82

Seneye kısmet olursa ben talip olabilirim..

Düzenleyen pria : 19-10-2016 saat 02:17
Eski 11-11-2013, 12:36   #1885
Ağaç Dostu.

Gelen 30 adet soğan sizin bahsettiğiniz yoğun parfüm kokulu varyete, NARCISSUS ROMIEUXII ALBIDUS VAR CİNSİ.

Nadir bulunduğunu biliyormuş demekki satıcı, bu kadar pahalıya verdiğine göre.

Bugün yine kokladım düne göre kokusu biraz artmış, zaten yeni açıyorlar bu yüzden ilk açtıklarında koku az gelmiş olabilir bana. Anaç soğanları tırnak büyüklüğünde, sanırım seneye 60-100 arası olurlar. Bir miktarını satabilirim kolleksiyonerlere.
Alıntı:
Bunlar bildiğim kadarıyla Fas (Morocco) kökenli nadir çöl nergisleri Mutlu Bey..Koleksiyonunuza hayırlı uğurlu olsun..
Ülkemize kazandırmak gerek bunları..
Keşke ''NARCISSUS ROMIEUXII subsp.ALBIDUS var.ZAIANICUS'' vayetesini getirtebilseydiniz..O varyete ''yoğun parfüm kokulu'' idi..

NARCISSUS ROMIEUXII subsp.ALBIDUS var.ZAIANICUS SB&L 82

Seneye kısmet olursa ben talip olabilirim..

Eski 11-11-2013, 12:49   #1886
Ağaç Dostu.

Yoğun kokulu, minik çiçekli sarı nergis

Sn. pria,

Kod:so07 Yoğun kokulu, minik çiçekli sarı nergis, kolleksiyoner olarak bu mini çiçekli yoğun kokuluyu kaçırıyorsunuz sanırım. Bu nergisin de küçük soğanları, baharda 3-5 tane açan çiçekleri var, ama 1-2 tane açılmış çiçeği odayı kokutmaya yeter.

250 civarında soğan saydım küçük 200 tanesini yeniden diktim, 50 tanesini satışa koydum. 20 civarında kaldı sanırım, hem kökünden hemde tohumundan kolayca çoğalıyor. Soğuklara ve bahçe ortamlarına çok dayanıklı, yıllarca aynı saksıda besinsiz yarı aç yarı bilaç yaşadılar genede yok olmadılar.

Şimdi onlar benim minik kıymetlilerimden, saksılara dikiyorum çiçek açtıklarında odaya alayım hazır parfüm niyetine. Çiçekleri koparıp vazoya koymak da var ama bu seferde tohum alma ihtimalimi koparmış olurum.

http://www.agaclar.net/forum/sogan-y...atis/33048.htm Kod:so07 Yoğun kokulu, minik çiçekli sarı nergis, nergis bölümünde.

Eski 11-11-2013, 13:03   #1887
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Sizin fotosunu ve bilgilerini yazdığınız ''NARCISSUS ROMIEUXII subsp.ALBIDUS'' varyetesi için sadece ''kokulu'' ifadesini eklemişler:

NARCISSUS ROMIEUXII subsp.ALBIDUS SF 110

Benim bahsettiğim ''zaianicus'' vayetesini ise ''yoğun parfüm kokulu'' olarak belirtmişler..

Az veya çok kokulu..Önemli olan kokusuz olmamaları..
Güzel olan da bu..

Eski 11-11-2013, 13:33   #1888
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mutlu Kutlu Mesajı Göster
Sn. pria,

Kod:so07 Yoğun kokulu, minik çiçekli sarı nergis, kolleksiyoner olarak bu mini çiçekli yoğun kokuluyu kaçırıyorsunuz sanırım. Bu nergisin de küçük soğanları, baharda 3-5 tane açan çiçekleri var, ama 1-2 tane açılmış çiçeği odayı kokutmaya yeter.
Aklımın bir köşesinde duruyor bu güzel çeşidiniz Mutlu Bey..Farkındayım..

Yalnız, ben biraz daha, bir sapta fazla tomurcuk veren, katmerli ve yoğun kokulu olanlara öncelik tanıyorum..Geçen yıl, kokulu olan ''yellow cheerfulness''i edindim..Sanırım o zaman sizde yoktu..
Ecnebi sitelerde girip çıkmadığım site yok gibidir..
2 yıldan beri gözüme kestirdiğim 4 çeşit yoğun kokulu ve katmerli tür var gündemimde..Onların peşindeyim..Geçen yıl beceremedim satın almayı..Bu yıl bir dost kanalıyla inşallah sahip olacağım..
Çok değişik türler..Hem nadir, hem tescilli..Aşağıda fotosunu eklediğim nergis 1601 yılına tescilli bir tür..Yoğun kokulu..Katmerli..

Siz de bu nergislere özel bir ilgi duyuyorsunuz ve benim gibi ''nergis delileri''nden biri gibisiniz sanki )

Gerçekten bu nergisler insanları esir alıp büyülüyorlar mı nedir?
Elimden çok bitki, çok çiçek geçti..Gönlümde taht kuran sadece zeytinlerim ve nergislerim..Kızlarım gibidir hepsi..İnsanlar, nergislere mitolojisiyle, masallarıyla, hikayeleriyle ve kokularıyla çok anlamlar yüklüyorlar..
Bu yüzden nergisler gerçekten çok özel bir çeşit insanların gözünde..

Eklenen Resimler

aheste, nardane, olcim ve 3 kişi beğendi.

Düzenleyen pria : 28-11-2013 saat 21:52
Eski 12-11-2013, 16:05   #1889
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
[QUOTE=Mutlu Kutlu;1217009]Sn. pria,

Bağışlayın ama kafam karıştı..

tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2013, 16:10   #1890
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Sizin fotosunu ve bilgilerini yazdığınız ''NARCISSUS ROMIEUXII subsp.ALBIDUS'' varyetesi için sadece ''kokulu'' ifadesini eklemişler:

NARCISSUS ROMIEUXII subsp.ALBIDUS SF 110

Benim bahsettiğim ''zaianicus'' vayetesini ise ''yoğun parfüm kokulu'' olarak belirtmişler..

Az veya çok kokulu..Önemli olan kokusuz olmamaları..
Güzel olan da bu..
Sn Mutlu Kutlu'nun sitesindeki resim hiç te N.ROMIEUXII varyetesine benzemiyor..Sanki N.Cyclamineus gibi..

Aslında Sn Mutlu Kutlu siteye koyarken, açıklamadan önce tescilli ismini yazsaydı ve açıklamayı buna göre yapsaydı daha iyi olurdu. Mesela ben adını bilseydim almayı düşünürdüm..

pria beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024