agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni185Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-02-2014, 20:38   #1261
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Sn. Kgursan. İnşallah çiçek açarlar.

Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2014, 15:14   #1262
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
soğanlarım yeşillendi

merakla bekliyorum

Eklenen Resimler

sinbas ve telato beğendi.
hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 18:03   #1263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Ben de

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eskimo Mesajı Göster
lale ve sümbül soğanlarını topraktan erken çıkarmışım hepsi bozuldu.
keşke hiç çıkarmasaydım.
Ben geçen yıl kurumasını beleyip saksısından toprağıyla alıp mutfağın serin ışıksız bir yerine çıkarmıştım bu yıl çok zayıf açtılar. Bu sefer neyapmalıyım diye ereştırmaya gveldim. Lütfen yardımcı olun....

umayana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2014, 18:12   #1264
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Sarı Kasımpatı,sümbül çiçekleri solunca nasıl davranmalı,lütfen bana anlatır mısınız?
Forumu kullanmayı da pek bilemiyorum. Sadece okuyordum. Merakla yanıtınızı bekliyoum.

umayana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2014, 14:12   #1265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2014
aralık-ocak gibi çiçek açmak üzereyken çiçekçiden aldığım sümbüllerimi soğanlarını geliştirsin diye bir saksıya koymuş, eskiye nazaran daha nadir de olsa suluyordum. geçen hafta ikinci kez çiçek açtılar.

soğandan yetiştirdiklerim birer defa çiçek verip şimdi kurumak üzereyken sümbülerin aynı yıl içinde ikinci kez açması normal mi? soğanlı bitkilerin özelliği yılda bir kez çiçek açmaları değil mi? bu hadise neden olmuş olabilir acaba?

ardoise Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 00:35   #1266
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ardoise Mesajı Göster
aralık-ocak gibi çiçek açmak üzereyken çiçekçiden aldığım sümbüllerimi soğanlarını geliştirsin diye bir saksıya koymuş, eskiye nazaran daha nadir de olsa suluyordum. geçen hafta ikinci kez çiçek açtılar.

soğandan yetiştirdiklerim birer defa çiçek verip şimdi kurumak üzereyken sümbülerin aynı yıl içinde ikinci kez açması normal mi? soğanlı bitkilerin özelliği yılda bir kez çiçek açmaları değil mi? bu hadise neden olmuş olabilir acaba?
Yanındaki küçük yavru soğanlar çiçek vermiştir.

YeniGine beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 15:18   #1267
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2013
Thumbs down Çiçekli Günler Hocam ve çiçek severler

Hocam aramaktan helak oldum bulamıyorum.Yardımcı olursanız çok çok çok memnun olurum.
Şimdiden teşekkürler...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Orjinal ismi Allium beyaz olanın allium hirtifolium var album , mor olanın Allium Gladiator dür.

lilipar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2014, 12:42   #1268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2014
[ATTACH]Name:  IMG_3955.jpg
Views: 1676
Size:  34.0 KB[/ATTACH]

Merhabalar, Bu cicek sumbul mudur? Nisan ayinda cok guzel cicek verdi ama simdi kuruyup gitti Nasil bakmaliyim, tekrar cicek acarmi, **** soganlari koruyabilirmiyim bir sonraki sene icin ve nasil ? Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim )

Eklenen Resimler

tac_yaprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2014, 22:57   #1269
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tac_yaprak Mesajı Göster
[ATTACH]Eklenti 501767[/ATTACH]

Merhabalar, Bu cicek sumbul mudur? Nisan ayinda cok guzel cicek verdi ama simdi kuruyup gitti Nasil bakmaliyim, tekrar cicek acarmi, **** soganlari koruyabilirmiyim bir sonraki sene icin ve nasil ? Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim )
değişik bir sümbüle benziyor. yaprakları sararmış, artık su vermeyin. saksısı ile serin bir yerde kalsın. Dikim zamanına kadar (Ekim-Kasım) ayı saksıda kalabilir dikerken soğanları çıkarıp , ayırıp tekrar dikebilirsiniz, veya 1 ay kadar sonra Temmuz-Ağustos da soğanları çıkarıp serin, kuru, havadar gölge bir yerde dikim zamanına kadar Bez torba, gazete kağıdı vb. içinde muhafaza etmelisiniz.

YeniGine ve tac_yaprak beğendi.
Eski 14-06-2014, 00:23   #1270
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:

Merhabalar, Bu cicek sumbul mudur?
Bu yıl baharda İstanbul'da ARAS kargoya gittiğim yolda yüksek bir taş bahçe duvarının üzerinde aynen bunun gibi çok ilgimi çeken bir çiçek görmüştüm..
Çok ilgimi çekmişti.Çoktular ve çok güzeldiler..

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 09:53   #1271
Yeni Üye

irem35's Avatar

Giriş Tarihi: 23-02-2015
Question yrdm ltfn

*** çiçekçiden aldığım sümbülüm eve gelince bir kaç gün içinde sarardı ve çiçekleri döküldü.yeşil yaprakları da sararıyordu ki annem doğanlarına yakın yerlerinden kesmiş.bahara geri çıkar yaprakları dedi.öylece saksıda duruyorlar.ne yapmalıyım sizce?yardım lütfen

irem35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2015, 17:34   #1272
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi irem35 Mesajı Göster
*** çiçekçiden aldığım sümbülüm eve gelince bir kaç gün içinde sarardı ve çiçekleri döküldü.yeşil yaprakları da sararıyordu ki annem doğanlarına yakın yerlerinden kesmiş.bahara geri çıkar yaprakları dedi.öylece saksıda duruyorlar.ne yapmalıyım sizce?yardım lütfen
Yaprajkları tekrar çıkmaz, belki soğanı çürümüştür. Yapacak birşeyiniz yok. sulamayın, kuru bırakın... En iyisi Eylül Ekimde yeni sağlıklı bir soğan dikin .Kolay gelsin.

Eski 28-02-2015, 17:54   #1273
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Alıntı:
[ATTACH]Eklenti 501767[/ATTACH]

Benim küçüklüğümde sınıfça okul gezisi düzenlenirdi öğretmenlerimizle birlikte ormana bu sümbülden toplamaya giderdik,
biz bu sümbüle dağ sümbülü derdik ben onu çok seviyorum, soğanını bulabilirsem hemen alırım, çocukluk hatıram.

Bunlar netten alıntı.

Name:  image048.jpg
Views: 1428
Size:  29.9 KB

Name:  16162_824505917586231_8965285406448217393_n.jpg
Views: 1545
Size:  61.0 KB

Düzenleyen akçabardak : 03-12-2015 saat 23:13
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2015, 16:56   #1274
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Benim küçüklüğümde okul gezisi düzenlenirdi öğretmenimizle birlikte ormana bu sümbülden toplamaya giderdik,
biz bu sümbüle dağ sümbülü derdik ben onu çok seviyorum, soğanını bulabilirsem hemen alırım, çocukluk hatıram.

Bunlar netten alıntı.

Eklenti 538784

Eklenti 538785
Sn akçabardak, merakınız , benimki böyle başladı, insanı tohumdan yetiştirme konusuna getiriyor. Ne yazık ki ülkemizde bunun gibi değerli bitkileri üreten ve satan yok. Soğanını sökmek yasak. Yurt dışında bulabilirsiniz fakat gümrük yetkilisinin insafına kalıyor. Bu gibi durumlarda ben de tohumunu bulup sabırla yetiştirip sonucu bekliyorum. Size kolay gelsin.

Laleci_03 ve zeygen beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2015, 17:22   #1275
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tabus Mesajı Göster
Sn akçabardak, merakınız , benimki böyle başladı, insanı tohumdan yetiştirme konusuna getiriyor. Ne yazık ki ülkemizde bunun gibi değerli bitkileri üreten ve satan yok. Soğanını sökmek yasak. Yurt dışında bulabilirsiniz fakat gümrük yetkilisinin insafına kalıyor. Bu gibi durumlarda ben de tohumunu bulup sabırla yetiştirip sonucu bekliyorum. Size kolay gelsin.

Teşekkür ederim sayın tabus, evet Türkiye'de ben de hiç rastlamadım, yukarıda da bahsettiğim gibi çocukluk dönemim Bulgaristan'da geçtiği için sık sık okul gezileri düzenlenirdi ve okulca ormana bu sümbüllerden toplamaya giderdik, ormanlarda o kadar çok vardı ki bunlardan, anlatamam size keşke bir yolunu bulabilsek te edinebilsek şimdi daha da çok can atıyorum bulabilmem için, belki siz bulabilirsiniz kimbilir, size de kolay gelsin umarım bir gün bu çiçek karşımıza çıkar.

Eski 01-03-2015, 18:41   #1276
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim sayın tabus, evet Türkiye'de ben de hiç rastlamadım, yukarıda da bahsettiğim gibi çocukluk dönemim Bulgaristan'da geçtiği için sık sık okul gezileri düzenlenirdi ve okulca ormana bu sümbüllerden toplamaya giderdik, ormanlarda o kadar çok vardı ki bunlardan, anlatamam size keşke bir yolunu bulabilsek te edinebilsek şimdi daha da çok can atıyorum bulabilmem için, belki siz bulabilirsiniz kimbilir, size de kolay gelsin umarım bir gün bu çiçek karşımıza çıkar.
Neden tohum alıp yetiştirmeyi denemiyorsunuz? Hem oldukça keyiflidir, tohumdan bir şeyler yetiştirmek.
İlk baktığımda Türkiye'nin batısında yetiştiği yazıyordu. Bir gün rast gelirsem, söz olsun transplant yaparım.

asus beğendi.

Düzenleyen tabus : 01-03-2015 saat 18:43 Neden: Son cümle eklendi.
Eski 01-03-2015, 18:48   #1277
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:
Neden tohum alıp yetiştirmeyi denemiyorsunuz? Hem oldukça keyiflidir, tohumdan bir şeyler yetiştirmek.
İlk baktığımda Türkiye'nin batısında yetiştiği yazıyordu. Bir gün rast gelirsem, söz olsun transplant yaparım.
Çok isterim ama nereden alacağımı bilemiyorum ki, Türkiye'de tohumlarını satanlar var mıdır acaba...

tabus beğendi.
Eski 01-03-2015, 19:53   #1278
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Bu bitki ile biraz araştırma yapmak istedim karşıma burası çıktı, meğer Türkiye'de de varmış bu çiçek.

Kar Yıldızı / Çin Sümbülü (Chionodoxa sp.)

Scilla bifolia (Yıldız sümbülü, orman sümbülü)

tabus beğendi.

Düzenleyen akçabardak : 26-03-2015 saat 13:46
Eski 01-03-2015, 20:43   #1279
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Alıntı:
Çok isterim ama nereden alacağımı bilemiyorum ki, Türkiye'de tohumlarını satanlar var mıdır acaba...
Ben tohumları yurt dışından alıyorum. Kasım gibi hatırlatırsanız benimkilerin arasına ilave ederim.
Benzeri soğanları bulmuşsunuz ne güzel.. Arayan bulur.

akçabardak beğendi.
Eski 26-03-2015, 22:41   #1280
Ağaçsever

Lavanta's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2011
safran

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hocam100 Mesajı Göster
Arkadaşlar benim safran bahçem de müthiş oldu.Resmini paylaşayım.
Denizlide hangi ilçedesiniz ?

Lavanta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2015, 15:41   #1281
Ağaç Dostu

AgacSevdalisi's Avatar

Giriş Tarihi: 12-11-2008
Ben clivia ve frezia çiçeklerini tohumdan üretmek istiyorum. elimde biraz tohum var. bu çiçeklerin tohumdan çimlenme zorluğu var mı? Tohumdan yetiştirilebiliyor mu? Bilgisi olan tecrübeli arkadaşarın tavsiyelerini bekliyorum. Belki benim gibi merak eden çok kişi vardır. Forumlarda tohumdan çimlendirme ile ilgili bilgi bulamadım.

AgacSevdalisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2015, 20:35   #1282
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 25-09-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AgacSevdalisi Mesajı Göster
Ben clivia ve frezia çiçeklerini tohumdan üretmek istiyorum. elimde biraz tohum var. bu çiçeklerin tohumdan çimlenme zorluğu var mı? Tohumdan yetiştirilebiliyor mu? Bilgisi olan tecrübeli arkadaşarın tavsiyelerini bekliyorum. Belki benim gibi merak eden çok kişi vardır. Forumlarda tohumdan çimlendirme ile ilgili bilgi bulamadım.
Sayın AgacSevdalısı;
Frezya tohumunu denemedim. Cliviayı tohumundan ürettim. Tohumlar şu sıralar olgunlaşma aşamasında. Tohum kapsülleri yeşilden kahverengiye dönüşmeye başladı. Kapsüller hafif yumuşamaya başlayınca tohumları hasat edebilirsiniz. Kapsüllerde 1 veya 1' den fazla tohum olabiliyor. Tohumların taze ekilmesi gerekir. Tohumlar nohuttan biraz küçük ve ya büyük olabilir.

Kapsülden çıkarılan tohumlar ince bir zar ile kaplıdır. Ekmeden önce bu zarın tohumun büyüme noktasına zarar vermeden çıkarılması gerekir. Zarı çıkarılan tohumlar herhangi bir mantari hastalık oluşmaması için suda eritilmiş fungusitte 10 dakika kadar bekletilir. Toprağa 1-2 cm. kadar derine ekilir.

Toprak için torf uygundur. Toprağın nemli kalmasına dikkat edilmelidir. Çok sulanmamalıdır. Sulama üstten püskürtme ile yapılmalıdır. Ortam sıcaklığı 18 derece altına düşmemeli. Çimlenme 2-3 hafta içinde gerçekleşecektir.

Clivianın çiçek açması için 3 yaşında ve 13-14 yapraklı olmasına ihtiyaç var. Aynı zamanda iyi bakılması da gerekir.

Kolay gelsin...

alys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2015, 18:22   #1283
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Frezya yı tohumdan yetiştirilmesi uzun bir süreç dir. Tohumlar mart cıvarında ekilir, çıkışları düzensiz olur. Çıkanları ilkbahar ve yaz aylarında sulama, ot alma güneşten koruma vs. gibi bakım işleri yapılır son baharda kışa doğru çiçek verebilir . Sıcaklık koşulları önemlidir, fazla sıcağı sevmez, sıcakta çiçek tomurcuğu oluşturmaz. Çiçek tomurcuğu oluşturması için 15 o C sıcaklık ister.

Eski 18-11-2015, 23:28   #1284
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Frezya konusunda bilgi verebilirim. Haziran ayında ektim tohumları. Tüm yaz suladım Onlar klasik olarak Eylül ayında topraktan çıktılar Şimdiye kadar boyları ortalama 5 cm oldu. Büyüyorlar şimdilik, çiçeklenme bu sene beklemiyorum. İnşaallah seneye çiçeklenecekler

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2015, 16:24   #1285
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Frezya konusunda bilgi verebilirim. Haziran ayında ektim tohumları. Tüm yaz suladım Onlar klasik olarak Eylül ayında topraktan çıktılar Şimdiye kadar boyları ortalama 5 cm oldu. Büyüyorlar şimdilik, çiçeklenme bu sene beklemiyorum. İnşaallah seneye çiçeklenecekler
seneye derken, Martta çiçek vermeleri lazım. çok yavaş gelişmişler. Benim Ekim ortasında diktiğim yavrular 10 cm oldu! Martta çiçek verecekler. Paylaşırım. kolay gelsin.

Eski 20-11-2015, 16:49   #1286
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
seneye derken, Martta çiçek vermeleri lazım. çok yavaş gelişmişler. Benim Ekim ortasında diktiğim yavrular 10 cm oldu! Martta çiçek verecekler. Paylaşırım. kolay gelsin.
İlk defa tohumdan yetiştiriyorum. Haziranda ektiğimde çıkmış olsalardı toprakları onları beslerdi. Lakin onlar dinlenmeyi tercih ettiler ve bu esnada onların saksısı yaz çiçekleri ile işgal oldu. Ben onları tam unutmuşken eylülde çıktılar topraktan. 2,5 litrelik yoğurt kabına 50 civarı ekmişim benimkiler biraz bakımsızlar haliyle.
Saygılar...

Ekleme: 21.11.2015
Name:  Frezya-Tohumdan.jpg
Views: 1045
Size:  38.1 KB

sinbas, Milla ve Dumlupınar beğendi.

Düzenleyen Mücevher Çalısı : 21-11-2015 saat 12:46 Neden: Ekleme
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2015, 22:43   #1287
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Alıntı:

Sn. tabus, sonunda bu soğanlının tohumlarını gökte ararken bakın nerede buldum

Sizin bu sözleriniz beni bu bitki konusunda araştırma yapmamı ve tohumları bulmamı sağladı.
Umarım tohumlar tazedir ve çimlenir ve bana yeniden eskisi gibi yukarıda ki mesajlarımda da belirttiğim gibi çocukluk yıllarımı yaşatırlar.

Bu sümbülü çok istiyordum, siz de bana insan isterse ne yapar eder bulur demiştiniz işte buldum, şimdi tohumları ekip
3 ay kadar bir zaman bekleyip sonucu hep birlikte göreceğiz inşallah.

Name:  DSCF8332.jpg
Views: 1015
Size:  34.7 KB

Eski 29-02-2016, 15:47   #1288
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Eminönünde iri soğanlı "Amrylis" adı altında bir bitki satılıyor, ama Amrylis değil. Yapraklar ikişer ikşer soğandan çıkıyor ve ince yapıda. Soğan kahve rengi bir zar ile kaplı. Bu soğan ne olabilir?

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2016, 15:53   #1289
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
amaryllis belladonna

tolgahan83 ve alys beğendi.
eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2016, 18:40   #1290
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
Eminönünde iri soğanlı "Amrylis" adı altında bir bitki satılıyor, ama Amrylis değil. Yapraklar ikişer ikşer soğandan çıkıyor ve ince yapıda. Soğan kahve rengi bir zar ile kaplı. Bu soğan ne olabilir?
sakın alma onlar sadece yaprak çıkarıp yazın kuruyorlar yaprakları belladonnaya benziyor ama değil bende onların mağdurlarındanım.

alys ve eneskrky beğendi.
tolgahan83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024