agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2009, 15:17   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Teşekkkür ederim.
Şuanda dikilirmi?

Dikim tarihi Ankara için nedir

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 15:23   #62
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Şuan dikilmez ankara için eylül ekim ayıdır.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 23:23   #63
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2009
merhaba yaklaşık 2 saat önce kurumuş laleleri (yerlerini kaybetmediklerimin) kazarak soğanlarını çıkardım.sarımsak tanesi büyüklüğünde yavruları da vardı. benim ricam anlayabileceğim basitlikte bu soğanları nasıl koruyabileceğimin izah edilmesi.... teşekkürler...

amaç cesur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 19:22   #64
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amaç cesur Mesajı Göster
merhaba yaklaşık 2 saat önce kurumuş laleleri (yerlerini kaybetmediklerimin) kazarak soğanlarını çıkardım.sarımsak tanesi büyüklüğünde yavruları da vardı. benim ricam anlayabileceğim basitlikte bu soğanları nasıl koruyabileceğimin izah edilmesi.... teşekkürler...
Çok basit. Bez torbada havadar yerde soğanları muhafaza edin. Ekim sonu gibi dikin. Bu bölümün 1 No lu mesajını okursanız yardımcı olur kanısındayım.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2009, 14:28   #65
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Yıldız Çiçeklerini topraktan kaldırıp saklamak

Yıldız Çiçeklerini topraktan kaldırıp saklamak,
1-İlk donla kararan yaprakları gördükten sonra ,yumrularını topraktan çıkartmalısınız.Bitkinin dalını kesip,5 cm lik kısmını bırakın.
2-Yumruyu ters bir şekilde kuru ve soğuk olmayan bir yerde 2-4 gün bırakın.Etrafındaki kuruyan toprağı temizleyin,eski kökleri ve dalını kesin ve etiketleyin.
3-İyi havalandırılmış bir kutuya gazete kağıdı ile sardığınız yumruları koyun.
4-Soğuk ama dondan korunan garaj,oda da beklemeye alın.Yumruları ayda bir kontrol edin,çürüyen olursa atılmalıdır.

Eklenen Resimler

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2009, 22:29   #66
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2009
Eyvah

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jineop Mesajı Göster
Yıldız Çiçeklerini topraktan kaldırıp saklamak,
1-İlk donla kararan yaprakları gördükten sonra ,yumrularını topraktan çıkartmalısınız.Bitkinin dalını kesip,5 cm lik kısmını bırakın.
2-Yumruyu ters bir şekilde kuru ve soğuk olmayan bir yerde 2-4 gün bırakın.Etrafındaki kuruyan toprağı temizleyin,eski kökleri ve dalını kesin ve etiketleyin.
3-İyi havalandırılmış bir kutuya gazete kağıdı ile sardığınız yumruları koyun.
4-Soğuk ama dondan korunan garaj,oda da beklemeye alın.Yumruları ayda bir kontrol edin,çürüyen olursa atılmalıdır.
Yazınızı şimdi okudum. Ben on gün kadar önce söktüm. Odada kurumaya bıraktım. Yumruları tek tek ayırdım. Güzelce yıkadım. Bir kaç gün sonra da bir sepete koymayı düşünüyordum. Şimdi hepsi öldü mü...

Abdi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2009, 00:08   #67
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Abdi Mesajı Göster
Yazınızı şimdi okudum. Ben on gün kadar önce söktüm. Odada kurumaya bıraktım. Yumruları tek tek ayırdım. Güzelce yıkadım. Bir kaç gün sonra da bir sepete koymayı düşünüyordum. Şimdi hepsi öldü mü...
Korkmayın. Hiçbir canlı soğan o kadar çabuk ölmez. Yıldızın yumrularını kuru bir Gazete vaya bez içinde serin bir yerde Mart ayına/ Dikim zamanına kadar muhafaza edin. Mart ta da dikin. Kolay gelsin.

Eski 21-12-2009, 21:28   #68
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2009
Sayın kgurkan,çok teşekkür ederim.Beni çok rahatlattınız.Çok sevindim.Sağolun.İyi günler.

Abdi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2010, 21:06   #69
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Sayın kgursan yavrularınız emin ellerde sizleri selamlar.
Name:  Fotoğraf-0001.jpg
Views: 2408
Size:  40.6 KB

selis ve çiğdem42 beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2010, 15:44   #70
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Sayın kgursan yavrularınız emin ellerde sizleri selamlar.
Eklenti 127328
Blue Jacket!! Çak. Sahibini sevmişler. Selam ve sevgiler.

Eski 08-03-2010, 12:02   #71
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Çok teşekkür ederim Sayın k.gursan. diğerleri de beyaz ve bembe, bakarmısın sizlere öpücük gönderiyorlar.
Name:  Fotoğraf-0001.jpg
Views: 2397
Size:  38.3 KB

sarigoz beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 23:31   #72
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim Sayın k.gursan. diğerleri de beyaz ve bembe, bakarmısın sizlere öpücük gönderiyorlar.
Eklenti 129010
Teşekkürler lilium. Ben de öptüm. Benim pembeler henüz açmadılar. Beyazlar şu an çiçekte.

Eski 31-07-2010, 08:08   #73
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Wink lale yardım

Selam arkadaşlar yeni lale sezenu açıldı açılıcak size bir sorum olucak benlalerimi güzelce sorunsuz yetiştiriyorum ama yaz mevsimine doğru yaprakların kuruyum tam olgunlaşmış soğanlar görüceğime yemyeşil kocaman yapraklar ve küflenmiş ana soğan içindende 2-3 tane ortaboy soğan çıkıyor soğanın çürümesini nasıl engelleyebilirim bunu engelleyen ilaç varmıdır varsa fiyatı ne kadardır.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2010, 23:36   #74
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bat-uhan Mesajı Göster
Selam arkadaşlar yeni lale sezenu açıldı açılıcak size bir sorum olucak benlalerimi güzelce sorunsuz yetiştiriyorum ama yaz mevsimine doğru yaprakların kuruyum tam olgunlaşmış soğanlar görüceğime yemyeşil kocaman yapraklar ve küflenmiş ana soğan içindende 2-3 tane ortaboy soğan çıkıyor soğanın çürümesini nasıl engelleyebilirim bunu engelleyen ilaç varmıdır varsa fiyatı ne kadardır.
Sn arkadaşım., Yeşil yaprak bitkini (soğanın) daha beslenmeye devam ettiğini gösterir. ana soğan ölecek, yavrular sağ kalacak. Yeşil yaprak sararınca sökün, gölgede kurutun, gelişmiş yavruları serin bir yerde muhafaza edin. ilaç vs. gerekmez.

Eski 25-05-2011, 10:43   #75
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Bir arkadaşım geçen gün sümbül soğanları getirmiş. Söylediğine göre yaprakları tam solmadan sökmüş ve yapraklarını soğandan 10 cm yukarıda koparmış. Bu soğanları nasıl saklayabilirim ve seneye çiçek açmasında bir sorun olur mu acaba ?

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 11:31   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Nergis yapraklarım hala çok yeşil. Yerine çiçek dikmem lazım. Onları başka yere nakletsem olur mu?

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 17:51   #77
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız Mesajı Göster
Bir arkadaşım geçen gün sümbül soğanları getirmiş. Söylediğine göre yaprakları tam solmadan sökmüş ve yapraklarını soğandan 10 cm yukarıda koparmış. Bu soğanları nasıl saklayabilirim ve seneye çiçek açmasında bir sorun olur mu acaba ?
File şeklindeki soğan-patates çuvallarının içinde, veya gazete-bez torba vs. arasında gölge bir yerde,(ıslanmadan) Ekim ayı sonuna kadar muhafaza edin ve Kasım başında dikin.

Eski 29-05-2011, 17:55   #78
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Benol Hazaroğlu Mesajı Göster
Nergis yapraklarım hala çok yeşil. Yerine çiçek dikmem lazım. Onları başka yere nakletsem olur mu?
Soğanları yeşil yaprakları ile sökün, yapraklarını kopartmadan soğan demeti şeklinde bağlayın, serin havadar mümkünse karanlık veya gölge bir yere tavana asın. yeşil yapraklar soluncaya kadar soğanları besler. sonra (yazın)kuruyan yaprakları temizlersiniz.

Eski 29-05-2011, 18:25   #79
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Teşekkür ederim Kamil bey.

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2011, 20:09   #80
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Merhabalar benim nergislerim yeni çiçek açı ve aynı vanilya gibi kokuyor ama bir sorun var daha hepsi açmadan yaprakları uçtan sararmaya başladı ne yapmam lazım.

Eski 30-05-2011, 19:46   #81
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bat-uhan Mesajı Göster
Merhabalar benim nergislerim yeni çiçek açı ve aynı vanilya gibi kokuyor ama bir sorun var daha hepsi açmadan yaprakları uçtan sararmaya başladı ne yapmam lazım.
Bu soruyu " Nergis" başlığı altında sorarsanız daha fazla arkadaş yardımcı olur. Sorunuzun cevabı: Ya soğan çürüme yapıyordur veya aşırı sıcak ve susuzluktan yaprak uçları yanmıştır.

çiğdem42 beğendi.
Eski 28-07-2011, 21:43   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2011
nergis soğanları

bu gün topraktan çıkardım, yıkadım pakladım. gazeteye sarıp, onuda karton kutuyla merkezi havalandırma ile 18 C ve nemsiz olan iş yerime dolabıma koymayı planladım.
anlamak istediğim ise: botanik parklarında saksı içinde, saksı da kumlu toprakta tutuluyor soğanlar, bu kolay saklama için mi yoksa bu şekilde gelişimleri devam mı ediyor. biz niye öyle yapmıyoruz?
ikincisi de çıkardığımda bir kısmı köklüydü, kökleri bırakayım kurusunlar mı, keseyim mi. El veren tüm üstadlara minnetlerim ile.

Eklenen Resimler

çiğdem42 beğendi.
Bülent Baştürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2011, 22:41   #83
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutruki Mesajı Göster
bu gün topraktan çıkardım, yıkadım pakladım. gazeteye sarıp, onuda karton kutuyla merkezi havalandırma ile 18 C ve nemsiz olan iş yerime dolabıma koymayı planladım.
anlamak istediğim ise: botanik parklarında saksı içinde, saksı da kumlu toprakta tutuluyor soğanlar, bu kolay saklama için mi yoksa bu şekilde gelişimleri devam mı ediyor. biz niye öyle yapmıyoruz?
ikincisi de çıkardığımda bir kısmı köklüydü, kökleri bırakayım kurusunlar mı, keseyim mi. El veren tüm üstadlara minnetlerim ile.
Fazla paklamışsınız!!!. Üzerindeki kabuklar o soğanların koruyucu zırhlarıdır. Soğanın sıcak yaz aylarında su kaybetmesizi azaltır. Toprak içinde de kalabilir di böylece soğanlar su kaybetmez ve diri kalırlar.

Diğer yandan kurutma tamam ise serin- havadar bir yerde gazete içinde kasıma kadar kalabilir. ANCAK!!: soğanlar tam kurumamış ise havasız, (hava sirkülasyonu olmayan) yerlerde soğanlar çürüyebilir. ara sıra kontrol edin. çürüme emaresi görürseniz açın havadar yerde bekletin. kolay gelsin.

polemos ve çiğdem42 beğendi.
Eski 05-08-2011, 22:34   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Fazla paklamışsınız!!!. Üzerindeki kabuklar o soğanların koruyucu zırhlarıdır. Soğanın sıcak yaz aylarında su kaybetmesizi azaltır. Toprak içinde de kalabilir di böylece soğanlar su kaybetmez ve diri kalırlar.

Diğer yandan kurutma tamam ise serin- havadar bir yerde gazete içinde kasıma kadar kalabilir. ANCAK!!: soğanlar tam kurumamış ise havasız, (hava sirkülasyonu olmayan) yerlerde soğanlar çürüyebilir. ara sıra kontrol edin. çürüme emaresi görürseniz açın havadar yerde bekletin. kolay gelsin.
Hımm. Bu siteyi gerçekten sevdim. İyi kalpli yardımsever insanlar karşılıksız benim gibi süzme cahillere sabırla yol gösteriyor. Bu gün kontrol ettiğimde anlam veremediğim bazı güve yenikleri oluşmaya başlamıştı üzerlerinde. yarın bir kurtarma operasyonu deneyeyim, açıkta tutmak gibi. pazar günü de dere kumu bulursam saksıya alayım. pek ümidim yok, sezonu gelince taze soğan pazarlarından alımlara başlarım artık ama tecrübe kazanmak için kurtarmayı da denemem lazım. Bu çiçeklerle ilk tanışmam, eğitim zayiatı diyeceğiz artık. Teşekkürler. Yeni ve safça bir soru; internetten soğan almak mı? yapı marketleri mi? İstanbul içi fide-peyzaj mekanlarında pek soğana rastlamadım. Nerden almalı? Çiğdem kızımın yaşını çiğdemlerle karşılamak istiyorum.

selis ve çiğdem42 beğendi.
Bülent Baştürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2011, 02:04   #85
Ağaç Dostu.

Bu sitenin Satış Bölümünde bazı arkadaşlar soğan satarlar. Bunun dışında istediğiniz yerden alın ama soğanlar sert ve sağlam, diri olsun, yara bere çürükleri olmasın.
Çiğdemler bir kısmı ilkbaharda açar, bazıları sonbaharda açar. Kızınızın yaş gününe hangisi uyar? ise onu bulun. Kolay gelsin

çiğdem42 beğendi.
Eski 17-08-2011, 21:49   #86
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Merhaba bugün açıktan ters lale soğanı aldım ama nasıl saklıyacağımı bilmiyorum şimdi dikip sulayımmi ne yapim ?????

Eski 21-08-2011, 11:09   #87
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
hayır sakın sulamayın. ama toprağa dikebilirsiniz.

çiğdem42 beğendi.
Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2011, 12:26   #88
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Çok teşekkürler plstik bir kabın içine koyup üstüne torf döktüm ama sulamadım nemlide değildi kurudan birazdaha aşağısıydı.

Eski 21-08-2011, 13:28   #89
Ağaç Dostu

Kharel's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2008
kuru olursa daha iyi olur sayın batuhan. ters lale soğanlarının koruması da olmadığı için daha hassaslar liliumlar gibi. ben şahsen kumun içerisinde bekletiyorum.

çiğdem42 beğendi.
Kharel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2011, 19:19   #90
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Teşekkür aderim arkadaşlarım saygılarla.

çiğdem42 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024