agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-08-2011, 17:34   #91
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhabalar geçen gün çok az nemli olan toprağa uykusunu sürsün diye diktiğim adıyaman ve terslale soğanının ters lale soğanı kök kısmında hafif yaralar olduğu için küf mantarı çıkarmış bende korkup oksijenli su ile heryerini sildim sonra yanlışlıkla soğanın pulunun ucunu kırdım belki yavru verir diye onuda diktim büyük olanıda diktim ve şimbi bekliyorlar ne yapmalıyım busefer havadar ve sıcak bir yere koydum ışık almıyor ama çok sıcak biyer.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 13:49   #92
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Merhabalar,

Geçtiğimiz Mart-Nisan aylarında bahar dikimli bir kaç çeşit lilium soğanı aldım. Saksıda yetiştirmek dışında başka bir alternatifim olmadığı için de saksıda büyüttüm ve güzel çiçeklerini gördüm. Solan çiçekleri hemen kestim ve tüm çiçekler geçtiğinde yeşil aksam soğanları beslenmeye devam etsin diye sulamaya devam ettim, ara ara besin ve 1 kez de bolca sulandırarak 20-20-20 NPK verdim. Nihayetinde Eylül ayı sonlarına doğru sağanları söktüm. Ana soğanları gazete kağıdına sarıp karton bir kolide tutuyorum.

Fakat soğanları saksıdan söktüğümde bir sürü mini mini yavru soğancık vardı. Ben de o soğancıkları daha küçük saksılara yerleştirerek üzerlerini toprakla örttüm ve nemli tutuyorum. Fakat şimdi toprağın üzerine yeşil yapraklar çıktı. Bu durumda ben, yavruların kendilerini besleyip büyütebilmek için fotosentez yapmak üzere filizlendiklerini düşünüyorum. Doğru mudur? Doğru ise,

- Aynı şekilde bakmaya devam etmeli miyim?
- Gübreleme gerekir mi? Gerekir ise ne zaman?
- Onları saksıda ne kadar tutmalıyım?
- Çiçek açmaları için ne kadar zaman gerekli?
- Ana soğanlar oda sıcaklığında muhafaza oluyorlar, yine Nisan ayında mı toprakla buluşturmalıyım?

Şimdiden değerli yardımlarınız için teşekkür ederim.

Andora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2011, 15:52   #93
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
İyi günler herkese, Merhabalar;

Çok güzel bir sayfa, uzman arkadaşların, sabırlarını da zorluyarak, bende hatamı açıklayayaım izninizle.

Tüm soğanlı çiçekleri, yazın yaprakları solduktan sonra 2-3 saksı hariç sökmüştüm.
Ve de karışıklar maalesef. Cinslerini de ayırd edemem. Şu günlerde hepsini bir saksıya ekmeyi düşünüyorum, uygun mu acaba ?
Kurtarabildiklerimi kurtarayım bari. Çiçekleri çıkınca isimlendiririm.

Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla lütfen.

selis beğendi.
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2011, 18:16   #94
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
İyi günler herkese, Merhabalar;

Çok güzel bir sayfa, uzman arkadaşların, sabırlarını da zorluyarak, bende hatamı açıklayayaım izninizle.

Tüm soğanlı çiçekleri, yazın yaprakları solduktan sonra 2-3 saksı hariç sökmüştüm.
Ve de karışıklar maalesef. Cinslerini de ayırd edemem. Şu günlerde hepsini bir saksıya ekmeyi düşünüyorum, uygun mu acaba ?
Kurtarabildiklerimi kurtarayım bari. Çiçekleri çıkınca isimlendiririm.

Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla lütfen.
sanırım hepsi bu ayda dikilir. Dikebilirsiniz.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2011, 10:32   #95
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın Kgursan;

Çok teşekkürler efendim. Şimdi faaliyete geçiyorum.

Saygılarımla lütfen.

Eski 13-10-2011, 11:42   #96
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın Kgursan;

Atalarımın yaptığını yaptım ben de, soğanları diktikten sonra, şimdi dizlerimi dövüyorum.

Ekim yaptığım saksı toprağı, elenip 1 haftalık havalandırmadan sonra kullandığım toprak, Yok denecek kadar nemli.

Sulamam gerekli mi şimdi?

Saygılarımla lütfen.

selis beğendi.
Eski 13-10-2011, 11:43   #97
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Baştan itibaren tekrar okudum, sadece ters lale ile olan sulamayı görebildim. Bağışlayın göremediysem lütfen.

Eski 13-10-2011, 22:26   #98
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrduran Mesajı Göster
Sayın Kgursan;

Atalarımın yaptığını yaptım ben de, soğanları diktikten sonra, şimdi dizlerimi dövüyorum.

Ekim yaptığım saksı toprağı, elenip 1 haftalık havalandırmadan sonra kullandığım toprak, Yok denecek kadar nemli.

Sulamam gerekli mi şimdi?

Saygılarımla lütfen.
Eh, 1 su bardağı sudan zarar gelmez, 2 bardak da olabilir. Yeter ki fazlası alttan çıksın. Haftada 1-3 bardak su zarar vermez kış aylarında yeterli olabilir.

mrduran beğendi.
Eski 14-10-2011, 00:03   #99
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Çok çok sağ olun.
Becerisizlikliğime katlandınız.
Anlaşılmıştır efendim)

Sağlıkla kalın,ALLAH' a emanet olun inşallah.

Saygılarımla lütfen.

Eski 18-10-2011, 11:27   #100
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Merhaba efendim,

Sizi tekrar rahatsız edeceğim. ''İris/süsen'' sayfasında bir sorum vardı. Gerçi yeni bir soru. ''İris Sibirica'' mı nihayet çimlendirebilme heyacanım yüzünden hoş görünüze sığınıp, yardımınızı rica edecektim.

Özür ve Saygılarımla lütfen.

selis beğendi.
Eski 18-10-2011, 11:43   #101
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Merhabalar,

Geçtiğimiz Mart-Nisan aylarında bahar dikimli bir kaç çeşit lilium soğanı aldım. Saksıda yetiştirmek dışında başka bir alternatifim olmadığı için de saksıda büyüttüm ve güzel çiçeklerini gördüm. Solan çiçekleri hemen kestim ve tüm çiçekler geçtiğinde yeşil aksam soğanları beslenmeye devam etsin diye sulamaya devam ettim, ara ara besin ve 1 kez de bolca sulandırarak 20-20-20 NPK verdim. Nihayetinde Eylül ayı sonlarına doğru sağanları söktüm. Ana soğanları gazete kağıdına sarıp karton bir kolide tutuyorum.

Fakat soğanları saksıdan söktüğümde bir sürü mini mini yavru soğancık vardı. Ben de o soğancıkları daha küçük saksılara yerleştirerek üzerlerini toprakla örttüm ve nemli tutuyorum. Fakat şimdi toprağın üzerine yeşil yapraklar çıktı. Bu durumda ben, yavruların kendilerini besleyip büyütebilmek için fotosentez yapmak üzere filizlendiklerini düşünüyorum. Doğru mudur? Doğru ise,

- Aynı şekilde bakmaya devam etmeli miyim?
- Gübreleme gerekir mi? Gerekir ise ne zaman?
- Onları saksıda ne kadar tutmalıyım?
- Çiçek açmaları için ne kadar zaman gerekli?
- Ana soğanlar oda sıcaklığında muhafaza oluyorlar, yine Nisan ayında mı toprakla buluşturmalıyım?

Şimdiden değerli yardımlarınız için teşekkür ederim.
Sevgili dostlar, hala bir uzman görüşüne ihtiyacım var

Eski 19-10-2011, 23:06   #102
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Andora Mesajı Göster
Sevgili dostlar, hala bir uzman görüşüne ihtiyacım var
Lilium soğanlarınızı (Ana), hemen dikin,geç kalıyorsunuz!! saksıları dışarı atın,Hafifçe bir sulayın bırakın. Başka birşey yapmanız gerekmez. Dışarıda, açıkta doğal ortamda kalsınlar. Gerekirse , 1 bardak su verin. Kolay gelsin.

Eski 19-10-2011, 23:30   #103
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Sayın Kgursan;

Sanırım 100 nolu mesaj gözünüzden kaçtı)

Ricam efendim.

Saygılarımla lütfen.

Eski 19-10-2011, 23:35   #104
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Özür efendim.

Kaçmamış. Aynı dakikalarda yazışmamız sonucu sanırım)

Teşekkür ve Saygılarımla.

Eski 20-10-2011, 07:47   #105
Ağaç Dostu

Andora's Avatar

Çok teşekkür ederim Sn. kgursan hemen toprağa kavuşturuyorum anaçları. Saygılarımla.

Eski 13-12-2011, 13:35   #106
Ağaç Dostu

berçin's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2011
sn.kgursan, sanırım ben büyük bir hata yaptım. Bu sene açan lilyumları sökmedim,hala saksılarda duruyorlar.Sayfaları okudum hatta 13.mesajınızda sökülmeden bırakılabileceğini belirtmişsiniz,ancak verimsiz olabilir diyorsunuz.20'in üzerinde soğanım var ve heba olsunlar istemiyorum.Sabahtan beri araştırıyorum, çok farklı bilgiler var kafam çok karıştı. Lütfen bana yardımcı olurmusunuz çok çaresizim ne yapmalıyım.Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

berçin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2011, 17:38   #107
Ağaç Dostu.

Sn berçin, soğanlarınız ne tür? bilmiyorum eğer Lilium candidum ise şimdilerde yapraklanmıştır ve ayrılması uygun olmayabilir. Asiatic veya Oriental ise zaman henüz geçmedi. soğanları dağıtıp tekrar tek tek dikebilirsiniz. Benim önerim budur. Ama saksıda sökmeden bırakırsanız çok kalabalık olacağı için çiçeklenme nasıl olur, bitkiler nasıl beslenir vb. sorularının cevabını bilemiyorum.

Sonuç olarak: İri soğanlar çiçek açar, küçük soğanlar bitki olur, yapraklar soğanı besler ve irileştirir ve sonraki sene çiçek açar. Çiçek açması için soğan iriliği cins ve türe bağlı olarak 10/12 den 18/22 arasında (Çevre uzunluğu cm. olarak) değişir. Soğanlarınıa asiatic ise küçük olan 10/12, 12/14 cm olanlar çiçeklenir ama orientallerde çevre en az 16/18 hatta 18/20 cm olmalıdır.

Eski 13-12-2011, 22:28   #108
Ağaç Dostu

berçin's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2011
Sn.kgursan, çok teşekkür ederim, beni büyük bir sıkıntıdan kurtardınız. Saksılarım açık alanda duruyordu ilk sonbahar yağmurlarında üstlerini örtmüştüm ama son bir aydır açıktaydılar.Aralarında candidum yok,Orientel ve Asiatic türleri var.Yarın çocukları okula gönderir göndermez ilk işim belli oldu. Tekrar çok teşekkür ederim, saygılar.

berçin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2012, 22:38   #109
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-05-2007
migroslarda saçma bir şekilde sümbül nergis çiğdem soğanları satılıyor. hem de hepsi filizlenmiş. o kadar acıdım ki ya. şimdi onları çoooktan toprakta olmaları lazımdış.

akon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2012, 17:47   #110
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akon Mesajı Göster
migroslarda saçma bir şekilde sümbül nergis çiğdem soğanları satılıyor. hem de hepsi filizlenmiş. o kadar acıdım ki ya. şimdi onları çoooktan toprakta olmaları lazımdış.
Soğanlı bitkilerde preparasyon nedeniyle zaman mefhumu ortadan kalktı. Yani değişik zamanlarda çiçek alabiliyorsunuz. Migrostaki saksılı çiçekler de böyledir.

mrduran ve çiğdem42 beğendi.
Eski 28-04-2012, 09:38   #111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Kamil Bey merhaba,
ben çiğdem ve safran soğanlarının nasıl depolanması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Konuyu baştan sona inceledim ama benden başka bu soruyu soran olmamış. Sanırım bu konuda forumda tek cahil benim. cehaletimi bağışlayın. Şu an çiğdem soğanlarımın yaprakları sararmaya başladı ve yere düştüler. Sanırım 1 hafta sonra tamamen kururlar. Depolama için ne yapmam gerekiyor.
Şimdiden teşekkürler.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2012, 22:07   #112
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi wellness Mesajı Göster
Kamil Bey merhaba,
ben çiğdem ve safran soğanlarının nasıl depolanması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Konuyu baştan sona inceledim ama benden başka bu soruyu soran olmamış. Sanırım bu konuda forumda tek cahil benim. cehaletimi bağışlayın. Şu an çiğdem soğanlarımın yaprakları sararmaya başladı ve yere düştüler. Sanırım 1 hafta sonra tamamen kururlar. Depolama için ne yapmam gerekiyor.
Şimdiden teşekkürler.
Sn wellness., Çiğdem soğanı konusunda cehaletimi mazur görünüz. Hiç bilmediğim bir konu. Dolayısıyla yardımcı olamıyorum üzgünüm.
Safran soğanları ise (aslında soğanımsı gövde yani Corm) ise gladiol gibi işlem görmelidir. yaprakları sararıp söküldükten sonra serin bir yerde kurutulup, kuruduktan sonra temizlenip-ayrılıp , dikim zamanına kadar kağıt-bez vb. torbalarda serin yerde muhafazası uygun olur.

Eski 30-04-2012, 10:55   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Merhaba Kamil Bey,
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bende ki çiğdem soğanı da zaten tam sizin dediğiniz gibi bir şey. Belki de ben karıştırıyor olabilirim. Renkleri sarı açmıştı. Ama soğan yapısı eski soğanın üzerine gladiol ya da frezya gibi yeni soğanlar ya da sizin değiminizle crom yapmış. Şu an eskinin üzerinde 3 adet yavru var. Cromları çıkarttım ve gölge de kurutmaya başladım. Ancak ayırma yapmadım. Ekim ayında toprağa ekene kadar ayırmayı düşünmüyorum, ne dersiniz?

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2012, 00:33   #114
Ağaç Dostu.

Olabilir, birşey olmaz. Ekim ayında dikmeden temizleyip ayırabilirsiniz.

Eski 23-05-2012, 10:43   #115
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2012
düğün çiçeklerimize nasıl bakım yapacağız, solan yapraklarını kestim ,sulamadan bırakacağım..doğrumudur ve ne zamana kadar

Çiçeksever41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2012, 23:23   #116
Ağaç Dostu.

Düğün çiçeği ( sanırım ranunculus olmalı) tam bilmiyorum ama diğer soğanlılar gibi dinlenme periyodundan sonra ayırıp, temizlenip tekrar dikilebilir veya yerinde bırakılır ve sürgün (filiz) vermeye başlayınca sulama ve besleme işi başlatılır.

Eski 25-05-2012, 07:40   #117
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2012
t.ederim peki içerde bir odaya alsam nasıl olur dinlenme sürecinde

Çiçeksever41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2012, 19:50   #118
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çiçeksever41 Mesajı Göster
t.ederim peki içerde bir odaya alsam nasıl olur dinlenme sürecinde
Su vermeden bekleteceğinize göre farketmez sanırım.

Eski 01-06-2012, 22:05   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2012
teşekkürler bu bilgiler için

ersan86 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 22:40   #120
Ağaç Dostu

sardunaki's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Sümbül,Nergis,Muscari soğanları nasıl saklanır ?

Merhaba ,
sümbül,nergis ve muscariler ile harika birkaç ay geçirdim .Malum çiçeklerini döktüler ve yeşil yapraklarda çürümeye durdu.Peki bu aşamadan sonra bir dahaki sene için soğanlarını sağlıklı bir şekilde nasıl saklamalı ?..İlgili sitelerden okuduğuma göre kimi bilgilerde soğanlar sökülüp serin yerde muhafaza edilmeli deniliyor,kimi yerde de saksıda kalıp sulanmadan muhafaza edilmeli yazıyor.Şu durumda ben ikilemde kaldım.Tecrübeli çiçek gönüllülerinden yardım istiyorum .Soğanları nasıl saklamalı ?

Sevgiler

sardunaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024