agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni163Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2016, 10:41   #181
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Süğmeye başlamışlar sanki, zamanı geldiyse ekin sorun yok gibi duruyor.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2017, 19:25   #182
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Geçen kış yapı marketten saksılı aldığım nergiz, sümbül ve muskari kuruduğu zaman saksılarında dokunmadan kuru olarak öylece bırakmıştım. Uçlarını gördüğüm zaman sulamaya başlamıştım. Şimdi sümbül ve muskari çiçek bile açtılar. Nergiz çiçeklerine daha var gözüküyor.

Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2017, 17:03   #183
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2016
Soğanların korunması...

Merhabalar. Bence çiçek soğanlarının korunmasını toprak anaya bırakmak en mantıklısı. Yaklaşık 30 yıldır evimizin önündeki bahçede, bir kısmı bahçedeki saksılarda zambak yetişir. Hiçbir özel işlem de yapılmaz. Her yıl zamanı gelince çiçek açar ve gayet de sağlıklılar. En son 2 yıl önce ben bazı zambak soğanlarını söküp, farklı yerlere dağıttım. Hepsi orada büyüdü ve çiçeklendi. Ayrıca bahçemizde doğal yetişen nergisler var. Her yıl aynı yerde çoğalarak tekrar açarlar. Daha önce diktiğim lale soğanları da hiç dokunmadığım halde yine yeşerip, çiçekleniyor. O yüzden soğan saklama konusunda çok endişelenmemenizi öneririm. Bu çiçekler günümüze kadar insan müdahalesi olmadan geldiyse, bundan sonra da devam eder...

Ferit Kesen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2017, 15:54   #184
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
eğer iklim ortamı uygun ise ve toprak su göllenmeyen drenajı olan bir yapıda ise o ortama uygun bazı soğanlı bitkilerin soğanları ve bitkileri orada yıllarca sorunsuz yaşar bu tip yerler doğada mevcut ise buralara o bitkinin "GEN MERKEZİ " derler. Ama diğer bazı soğanlı türleri o merkezde yaşayamayabilir!!.

pria beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2017, 21:54   #185
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-03-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ferit Kesen Mesajı Göster
Merhabalar. Bence çiçek soğanlarının korunmasını toprak anaya bırakmak en mantıklısı... Bu çiçekler günümüze kadar insan müdahalesi olmadan geldiyse, bundan sonra da devam eder...
Sahile sahil çiçeği ,yaylaya yayla çiçeği ekerseniz haklısınız.Bazen hepsini birden istiyoruz.Bilerek **** bilmiyerek. Sorun, burdan kaynaklanıyor.Saygılarımla.

Ferit Kesen beğendi.
çiğdem42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2018, 21:50   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2018
Sorumu nereye soracağımı bilemedim Hollanda dan hediye kardelen soğanları geldi. Fışkıran var daha başlamayan da var. Ne önerirsiniz. Dikmek gerekenleri diksem diğerleri buzdolabında kasıma kadar durur mu? Ya da nerede ve nasıl saklanır?

Gülizarşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2018, 23:00   #187
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülizarşen Mesajı Göster
Sorumu nereye soracağımı bilemedim Hollanda dan hediye kardelen soğanları geldi. Fışkıran var daha başlamayan da var. Ne önerirsiniz. Dikmek gerekenleri diksem diğerleri buzdolabında kasıma kadar durur mu? Ya da nerede ve nasıl saklanır?
Çiçeklenme zamanları gelmiş, bence hepsini hemen ekin.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 13:41   #188
Yeni Üye

engnkucuk's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2017
Trajik bir olayı paylaşmak istiyorum..

Merhabalar. Birkaç yıldır bahçemizde Sürekli sulanan bir yerdeki Lale Sümbül Nergiz ve Zambak soğanlarını Kasım döneminde ekip, çiçekleri solduktan sonra haziran ayı içerisinde yerinden sökmekteydik. (Soğanları yerlerinden sökmemin sebebi Surekli sulanan yerde çürümeleri) Böylece yavru soğanlarıda ana soğandan ayırıp daha fazla soğan elde etmekteydik. Geçen yıl Soğanlarımız hava şartlarının güzelliği veya Kar yağışının fazla olmasından dolayı fazlasıyla yavru verdiler. Soğanları söküp kuruttuktan sonra. Hem ambar farelerinden korumnak hemde kasalara yerleştirene kadar emaneten naylon un çuvalı tarzındaki kısıtlı hava alan 2 çuvala doldurdum. Aradan 2 hafta geçtikten sonra çuvalın ağzını açtığımda soğanları tamamı havasızlıktan çürüyüp bozulmuşlardı..

Soğanların sökülüp, temizlenip kurutulduktan sonra mutlaka kasalara konulup ışık almayan serin yerlerde muhafaza edilmesi gerekiyor..

engnkucuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2021, 17:09   #189
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2021
İyi günler. Nergis soğanlarımız iki senedir, yeşili açıyor ama çiçek yok. Bu sene yeterli güneş görmediğini düşünüp yerini değiştirdik bahçede ama bu yıl da çiçek vermedi. Nedeni ne olabilir?

Bucomumi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024