agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen lunatic

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-01-2010, 13:39   #1
Ağaçsever

lunatic's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2008
Alocasia

Arkadaşlar, benim alocasia'm yeni taşındığım evin ısıtma sisteminin 10 gün boyunca çalışmaması nedeniyle soğuktan öldü. Kökleri sağlam mı diye çıkardığımda köklerinin de tamamen gövdeden ayrıldığını gördüm. Aynı zamanda irisi fındık, küçüğü leblebi büyüklüğünde soğancıklar olduğunu gördüm. Hatta birinde hala iki sap vardı. Bu ana gövdenin yanında zayıf çıkan iki yaprağın köküydü. Demek ki alocasia lar da soğanlı bitkiler. Peki bu soğandan üretim nasıl olur. Diğerleri filizlenmemişti belki de filizlenme için ana kökten ayrılmaları gerekiyordu. Peki ben bu soğanlardan yeni alocasi nasıl çıkarırım hangi koşullarda filizlendirebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar,

lunatic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 15:07   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-04-2009
Resim eklemeniz mümkün mü? Tahminen halen umut var...

oppss! Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 12:49   #3
Ağaçsever

lunatic's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oppss! Mesajı Göster
Resim eklemeniz mümkün mü? Tahminen halen umut var...
Maalesef resim çekemiyorum. Ama saptan başka birşey kalmadı onu da yine de toprağa gömdüm bir ihtimal ama hassas bitkiydi zaten. Zor tutar geri. Soğanlardan yeniden üretebilsem o da yeter bana.

Eski 13-06-2010, 15:28   #4
Ağaçsever

lunatic's Avatar

Madem kimsenin tecrübesi yok bu konuda kendi tecrübelerimi yazayım. Belki birine faydası dokunur.
Törfe dikip arada suladığım sap ve yumrulardan umudu kesmiştim. Yaptığım seranın içine koyduğum nephentesimin etrafına toprak dökmeye karar verdim. (ibrik oluşumuna faydası olur diye) Elimdeki toprak yetmeyince bu yumru ve sapların bulunduğu törfü de boca ettim yaydım. İçerde bir de nemlendirici var ve törfü devamlı ıslak ve içeriyi nemli tutuyor. Yaklaşık 1 ay sonra yerden bir filiz çıktığını farkettim. Merakla eşeledim. Bir de baktım ki benim yumrulardan biri. Derken 1 tane daha ve 1 tane daha. Hemen araştırıp kıyıda köşede kalmışları da ektim. Derken çoğu çürümüş sap parçası da filiz verdi ve köklendi. Şu anda yaprak tam açmadı ve durakladı. Bu da çürümenin büyümeye baskın geldiğini düşündürüyor. Neyse daha sağlam olan bir sap daha var ondan umutluyum. Dün bir tane daha buldum filizlenmiş. Şİmdi 4 yumru + 1 sapı saksıya aldım serada duruyorlar. siğer sap ve 1 yumru daha gelişirse işim tamamdır. Demekki çimlenme için ciddi derecede nemli hatta ıslak toprak gerekiyormuş. Ben de çürürler diye çok sulamıyordum. Isı da 24-26 derece arasında idi. Eğer elinizde tek kök alocasia varsa ve çok çıplak duruyorsa toprağını değiştirirken yumruları ayırın ve tarif ettiğim şekilde çimlendirin. Sonra hepsini aynı saksıya dikin. Daha dolgun bir bitki elde edeceksiniz. Bilgilerinize.

gokcegokce beğendi.
Eski 13-06-2010, 16:35   #5
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
Alocasia sanderiana onların süs yaprakları için yetiştirilir. Their leaves are very large and beautifully colored.

+ Yaprakları çok büyük ve güzel renkli. The Kris Plant is a native of the Philippine Islands. Kris Bitki Filipin Adaları bir yerlisi olduğunu.

Blooming Time: May flower at anytime during the growing season. Saat Blooming: Mayıs çiçek her an artan sezonunda. Flowers are spathes about 4½ inches long. Çiçekler spathes yaklaşık 4 ½ inç uzunluğundadır.

Culture: Alocasia sanderiana need a compost of equal parts of peat moss and loam with sand and crushed charcoal added.

Kültür: Alocasia turba yosun ve kum ve ezilmiş kömür ile loam eşit parçaları bir kompost gerekir sanderiana ekledi.

Warm, humid, shady conditions are required throughout the grow summer and plants need an abundance of water when growing. ,
Nemli sıcak, gölgeli koşullar yaz ve bitki büyümesi boyunca gerekli olan zaman büyüyen su bir bolluk gerekir.

When the leaves fade in fall, less water is required, and when they have died, the soil is moistened once in a while.

Zaman sonbaharda fade yaprakları, daha az su, gereklidir ve ne zaman öldü, toprak Arada bir nemli bir.

Care should be taken when planting rhizomes, the top of rhizomes should be planted above the soil line or the leaves could decay at the base.

Dikkatli rhizomes dikme, rhizomes üst toprak hattı veya yaprak üzerinde dikilmiş olmalıdır alınmalıdır olabilir üssünde çürüme.

Propagation: Alocasia sanderiana are propagated by the division of rhizomes in spring.

Yayılma: Alocasia sanderiana baharında rhizomes bir bölümü tarafından dağıtılır.

Eklenen Resimler

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2010, 18:58   #6
Ağaçsever

lunatic's Avatar

Teşekkürler Sn. Neco. Google çeviriyi kullandınız sanırım. Ben de normalde orkide toprağı kullanıyordum parçalanmış odun kömürü eklenmiş olarak. Bu sefer törfe ektim gitti. Daha sonra değiştiririm artık.Yanız rizom nasıl bölünür anlamadım. Muhtemelen yan yana yumrulardan çıkan her bir rizomun ayrıştırılmasından bahsediyordur. Yoksa tek bir rizom bölünür gibi gelmedi bana. Benimkinin yaprakları sürekli yeşildi, ya kış biri ölse yerine diğeri çıkıyordu. Ta ki elimde olmayan nedenlerden dolayı soğuk alana kadar. Artık şunlar bir büyüsün çok güzel olacaklar inşallah. Resimdeki de tek rizom. ama başka resimler de var mesela çok rizom aynı saksıya dikilmiş çok güzel duruyorlar.

Eski 13-06-2010, 19:08   #7
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
Selamlar.evet google gerçi kendi cevirimiz de var bakınız www.salonbitkileri.com bir ara bende vardı 5 saksı falandı şimdi yoklar)))))) kışa dayanamadılar.

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2011, 16:07   #8
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Galeri: 2
http://www.agaclar.net/forum/attachm...5&d=1302695110

Fotoyu galeriden koymayı beceremedim..

Dün pazardanaldım ismini Sn.Güngör Salman sayesinde öğrendim.

Umarım yaşatabilirim çok sevdim kendisini.

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2019, 01:43   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2019
Alt yaprakta sararma / kuruma

Arkadaşlar ben soruyu sorayım belki bir cevap veren bulunur
Alocasia mın alt yaprağı sarardı ne yapmalıyım daha fazla sararmasın diye
Tamamı gitmesin bari ☹

Eklenen Resimler

Düzenleyen çiçekgibi : 20-09-2019 saat 01:45 Neden: Foto
çiçekgibi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2020, 12:42   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2020
çiçek açan beyaz bir ev çiçeği vardı bikiyormusunuz onu hoş bir kokusu vardı

muhammedgüven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2021, 17:43   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2008
alocasia zebrina

https://youtu.be/182QBr_m_lI

Alocasia Zebrina ile ilgili videom yukarıdaki linktedir

ozkanabim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024