agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni131Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-04-2015, 12:19   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Okuduğunuz doğrudur. en az 5 yıl uğraşmanız gerekir. Türkiye deTohumdan lale yetiştireni ben duymadım. Tohumdan yetiştirme sadece Islah amacıyla, yapılmaktadır

Tohumdan yetiştirmek için:
1. yıl tohumları ekeceksiniz, minik bir bitki oluşur.1 yıl bakımını yapacaksınız, sezonun sonunda (yaz başında)yaprağı kuruyunca sökecek siniz, minik bir soğan elde edeceksiniz
2. Bu minik soğanı/soğanları tekrar dikeceksiniz, bir yıl daha bakımını yapacaksınız biraz daha irice soğanlar elde edeceksiniz,
3. İrice soğanları sonbaharda tekrar dikeceksiniz, 1 yıl daha bakımını yapacaksınız minik çiçekler veren bitkiler elde edeceksiniz, sezon içinde bu ne idüğü belirsiz çiçeklerden seçmeler yapacaksınız,
4. kendinizce seçtiğiniz bireyleri tekrar dikimini yapacaksınız çiçek verecek boyutta iri (çevresi 8/10 cm) soğanlar elde edeceksiniz .
5.Bu soğanları da ertesi yıl bahçenize /saksınıza dikerek karmaşık renkli ve karmaşık boylu, hastalıklara dayanıklı/dayanıksız laleler elde edeceksiniz.

Hepsi bu. Tabi ticari olarak bunları kimse almayacak. çünkü ne olduğu belirsiz tipler olacak. Arada şansınız var ise ektiğiniz 500 tohumdan belki 1-5 güzel tip çıkabilir. Bu tipleri de soğanlarından çoğaltarak kullanacaksınız.

hepsi bu kadar. Kolay gelsin.
Eee arastirmadan atlarsak sonunda olacagi buydu.
Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler kgursan. Pekala yurt icinde veya yurt disinda bildiginiz uygun fiyatli ve kaliteli soganli bitki saticilari varmi dir?

Tekrardan tesekkurler....

622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2015, 17:24   #242
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 622ali Mesajı Göster
Eee arastirmadan atlarsak sonunda olacagi buydu.
Verdiginiz bilgiler icin tesekkurler kgursan. Pekala yurt icinde veya yurt disinda bildiginiz uygun fiyatli ve kaliteli soganli bitki saticilari varmi dir?

Tekrardan tesekkurler....
Soğanlı bitki soğanları pek çok yerde , internette, marketlerde bile satılıyor. Daha ötesi reklama girer ben karışmıyorum .

Ancak ifadeniz "soğanlı bitki" çok genel bir kavram. Soğanlı bitki deyimi içinde onlarca tür var (Lale, sümbül, lilium, nergiz,amarylles, vb. ) Ağaçlar netin alışveriş sayfasına da göz atın.
kolay gelsin.

Lilium ve 622ali beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2015, 19:10   #243
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Lillium (zambak) bitkisi almıştım ancak toprağı güzel değilmiş ve satıcıda çok sulamışlar, aldıktan 2 gün sonra bitki çürüdü. Sanırım auratum türü. Şimdi sorum: soğanlarını topraktan çıkartmam gerekir mi? Lillium altında ilk mesajda çıkartılıp serin gölgeli yerde muhafaza edilmesinden bahsediliyor ama daha sonra ekildikten 3 yıl çıkartılmadığı yazıyor. Hangisi doğru uygulama?
Çıkartılacaksa çürümüş bitkide de geçerli mi? Soğanlaırn sağlam olup olmadığını nasıl anlayacağım?
Serin gölgeli yer buz dolabı olabilir mi (yazın başka neresi serin olur bilmiyorum açıkçası)...

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2015, 09:33   #244
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hobiciakvarist Mesajı Göster
Lillium (zambak) bitkisi almıştım ancak toprağı güzel değilmiş ve satıcıda çok sulamışlar, aldıktan 2 gün sonra bitki çürüdü. Sanırım auratum türü. Şimdi sorum: soğanlarını topraktan çıkartmam gerekir mi? Lillium altında ilk mesajda çıkartılıp serin gölgeli yerde muhafaza edilmesinden bahsediliyor ama daha sonra ekildikten 3 yıl çıkartılmadığı yazıyor. Hangisi doğru uygulama?
Çıkartılacaksa çürümüş bitkide de geçerli mi? Soğanlaırn sağlam olup olmadığını nasıl anlayacağım?
Serin gölgeli yer buz dolabı olabilir mi (yazın başka neresi serin olur bilmiyorum açıkçası)...
Lilium auratum L., Hastalıklara çok duyarlı bir lilium türüdür. çok gösterişli çiçeği var ama dayanıksızdır. Toprak drenajı olmaz ise tüm soğanlı bitkilerin soğanları ölür. ama 2 günde de ölmez!! üst (yeşil kısım) kurumuş-çürümüş ise, sulamayı kesin, susuz ama toprak içinde gelecek yıla kadar muhafaza edin.

Eski 17-05-2015, 01:44   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Merhaba sorunuma cevap yazarsanız sevinirim....Ben Brezilya'da yaşıyorum 1 hafta önce 3 tane sümbül aldım,eve getirdim ve bir gün evin içinde kaldıktan sonra bahçeye koydum,sümbüller saksıdaydı,daha sonra çiçekleri soldu ve biz güney yarım kürede olduğumuz ve subtropikal bir mevsime sahip olduğumuz için burada şu anda sonbahar (kışa doğru gidiyoruz) akşamları biraz soğuk oluyor bu yüzden sümbülleri içeri aldım ve ertesi gün önce bordo renkli olan yaprakları düştü ve soğanından yeşilimsi sümüksü bir su gelmeye başladı aynısı diğerlerine de olmaya başladı ben de saksılarından çıkarıp cam kavanozlara koydum kökleri suyun içinde ama soğan suyun içinde değil,şimdi ne yapmam gerekiyor öylece bekleyim mi yoksa sudan çıkarıp soğanları korumaya mı alayım...bir de sümbül yılda sadece 1 kez mi çiçek açar...Saygılar...

cihangir-brazil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2015, 07:04   #246
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cihangir-brazil Mesajı Göster
Merhaba sorunuma cevap yazarsanız sevinirim....Ben Brezilya'da yaşıyorum 1 hafta önce 3 tane sümbül aldım,eve getirdim ve bir gün evin içinde kaldıktan sonra bahçeye koydum,sümbüller saksıdaydı,daha sonra çiçekleri soldu ve biz güney yarım kürede olduğumuz ve subtropikal bir mevsime sahip olduğumuz için burada şu anda sonbahar (kışa doğru gidiyoruz) akşamları biraz soğuk oluyor bu yüzden sümbülleri içeri aldım ve ertesi gün önce bordo renkli olan yaprakları düştü ve soğanından yeşilimsi sümüksü bir su gelmeye başladı aynısı diğerlerine de olmaya başladı ben de saksılarından çıkarıp cam kavanozlara koydum kökleri suyun içinde ama soğan suyun içinde değil,şimdi ne yapmam gerekiyor öylece bekleyim mi yoksa sudan çıkarıp soğanları korumaya mı alayım...bir de sümbül yılda sadece 1 kez mi çiçek açar...Saygılar...
Sn cihangir*brazil, Sümbül başlığında bazı bilgiler paylaşılmış. Sümbül yılda 1 defa çiçek verir. Yeşil yapraklar soğanını besler ise ertesi yıl yine çiçek verir. Besleme dediğimiz ise; Toprak içinde kökleri ile mineral maddeleri ave suyu almak, bunları bol güneş ve temiz havada birleştirmek ve soğan içinde depolamakdır. Soğuk dan zarar görmez sümbül. çiçekden sonra yaprakları da sararınca dinlenmeye girer 3 ay kadar dinlenir soğanı. kolay gelsin.

Eski 17-05-2015, 19:53   #247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Sn cihangir*brazil, Sümbül başlığında bazı bilgiler paylaşılmış. Sümbül yılda 1 defa çiçek verir. Yeşil yapraklar soğanını besler ise ertesi yıl yine çiçek verir. Besleme dediğimiz ise; Toprak içinde kökleri ile mineral maddeleri ave suyu almak, bunları bol güneş ve temiz havada birleştirmek ve soğan içinde depolamakdır. Soğuk dan zarar görmez sümbül. çiçekden sonra yaprakları da sararınca dinlenmeye girer 3 ay kadar dinlenir soğanı. kolay gelsin.
Eyvallah sağol kardeşim......

cihangir-brazil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 20:22   #248
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Malum soğanlı bitkilerin dikim zamanları geliyor bunlar hakkında bilenler bilmeyenler sorularını sorsun ben de bilmediklerimi karşılıklı bilgi alıp verelim
Saygılarımla sorularınızı bekliyorum

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 23:15   #249
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Ben bu soğanlı işini bir türlü çözemedim. Sezon sonunda topraktan söküp saklayın diyorlar, söktüklerim öldü, toprakta kalanlar daha güzel geliştiler. Bizim gibi -20 leri gören bir iklimde ekim zamanı nedir? Birazda toprak yapısı hakkında bilgi verirsen sevinirim sevgili eneskrky.

eneskrky beğendi.
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2015, 23:17   #250
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

sayın aleydi öncelikle bana soru yanıtlama şansınızı verdiğiniz için çok teşekkürler
Ben öncelikle şunu söyleyeyim benim dikim şeklim toprağın halan işleye bilir durumda olduğu 15 derecenin altına yeni düştüğü zamnlarda dikim yapıyorum .
tabi bu dikim yapılacak bitkiye göre de değişim gösteriyor belki yer ve bitkinizi söylerseniz biraz daha detaylandıra bilirim

aleydi beğendi.
Eski 05-09-2015, 23:28   #251
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Lale, sümbül, gladyör,yıldız, nergis, lilium,frezya benim soğanlı çiçeklerim bunlar. Umuttuklarım olabilir. Aslında onlarca ektim. Bu yıl o kadar çok yağmur yağdı ki ,sanırım yağmurdan çürüdüler. Şuan yan bahçede , ekili durumdalar. Kalıcı yerlerine ne zaman almalıyım. Lale soğanları sökülmediğinde, aşağılara indiği söyleniyor. Sümbüller toprakta daha iyi geliştiler, nergislerde.Söktüğümde düzgün saklayamadım. Hep toprakta kalmalarında bir sakınca var mı? teşekkür ederim.

eneskrky beğendi.
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2015, 23:40   #252
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

tamamdır hemen başlayalım inşallah yarar sağlarım öncelikle yaz ve kış soğanları olarak inceleyelim .lale sümbül nergis gibi türler soğuğa dayanıklı ve soğuk seven türlerdir . bu türlerde en önemli sorun benimde yaşadığım kışın çok yağış aldığından toprak drenajı ,kışın fazla yağmur birikmesinden soğanlarımız çürüyor malesef bu en büyük sorunlardan birtanesidir bunun için toprak iyi havalandırılmalı dikim zamanı gelmeden tabi sonra kum ve çaçıllarla geçirgenliği artıran içerikli malzemelerle toprak karıştırıla bilir. Gerekirse dikimden önce bir daha kazılıp ertesi gün dikin çok faydası olacaktır.
toprakta bıraktıklar gibi bir sorun ben şöyle söyleyeyim toprak çok güzel bir muhafaza sağlar ancak doğal bitkiyi doğal ortamında iken bizler bunu bir saksıda yapamayız o yüzden ben söküp saklamayı tercih ederim. Zamnında sökülen kurutulan ve gölge serin ve havadar bir oratamda dikimi bekleyen soğana hiç bir şey olmaz diyorum . zamanında sökülme yaprakları kuruduktan sonra ****** , dikimdedi soğuk demişsiniz soğuk bölgelerde erken dikim yapa bilirsiniz kökleri soğukta fazala gelişemez çünkü geç dikerseniz. ama zamanında dikilen soğan kök yapısını tamamlar ve artık soğuk ona zarar değil çiçek kalitesini etkileyen güzel bir faktör olur
yaz soğanlarındanda kısaca bahsedeyim bunların dikim zamanı daha uzun bir periyot ilk bahar başında çimlendirilip sıcak havalarda sığarı şaşırtıp kolayca yetişe bilir .bu yazlıklardada önemli husu bazıları kışı toprakta geçiremez sökülmesi gerekmektedir .kışlık soğanlar kalsada olur çürüme ve bir zararlı etkisi olmadığı takdirde buda sağlıklı bir yöntemdir

YeniGine ve aleydi beğendi.
Eski 16-09-2015, 16:52   #253
Yeni Üye

seker07's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2015
Merhaba sumbul frezya safran nergis soganlarimi 7 eylulde diktim.balkonda duruyorlar.kurudukca suluyorum.dogrumu yapiyorum.hiç yeserme filiz yok.bilgi verirmisiniz lutfen

seker07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2015, 17:06   #254
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2014
Aynı ildeyiz yani ANTALYA bendede envai çeşit soğan var ama çok erken dikmişsin çürüyenlerin olması muhtemel. ekim sonundan kasımın 20 sine kadar olan aralıkta dikmen lazımdı çünkü bu bölge aşırı sıcak son bahar soğanları hava sıcaklığı 24 derecelerde seyreden havada dikeceksin. bu sene havaların normalden 7 derece civarı daha yüksek olması nedeni ile eğer serinleme olmaz ise bu sene aralığa kayar mı diye düşünmüyor değilim.

halen gece dışarıda uyuyabilmekteysen daha çok zaman var geçen sene bu vakitte dışarıda örtü olmadan uyumak çok zordu ekim ayı bile normalden 6 derece sıcak geçecek deniyor.

inşallah aceleciliğin bedeli olarak kayıplarınız olmaz ve hiç sulamayın ilk yağmur düşene kadar zararın neresinden dönsen kar.

black_flood Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2015, 20:05   #255
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seker07 Mesajı Göster
Merhaba sumbul frezya safran nergis soganlarimi 7 eylulde diktim.balkonda duruyorlar.kurudukca suluyorum.dogrumu yapiyorum.hiç yeserme filiz yok.bilgi verirmisiniz lutfen
Eğer sulamayı kesecekseniz soğanlarınızın birini çıkarıp kök salıp salmadıklarına bakmanızı öneririm. Köklenme başlamış ise sulamaya devam edersiniz, bir ara filizlenirler.

seker07 beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2015, 20:14   #256
Yeni Üye

seker07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi black_flood Mesajı Göster
Aynı ildeyiz yani ANTALYA bendede envai çeşit soğan var ama çok erken dikmişsin çürüyenlerin olması muhtemel. ekim sonundan kasımın 20 sine kadar olan aralıkta dikmen lazımdı çünkü bu bölge aşırı sıcak son bahar soğanları hava sıcaklığı 24 derecelerde seyreden havada dikeceksin. bu sene havaların normalden 7 derece civarı daha yüksek olması nedeni ile eğer serinleme olmaz ise bu sene aralığa kayar mı diye düşünmüyor değilim.

halen gece dışarıda uyuyabilmekteysen daha çok zaman var geçen sene bu vakitte dışarıda örtü olmadan uyumak çok zordu ekim ayı bile normalden 6 derece sıcak geçecek deniyor.

inşallah aceleciliğin bedeli olarak kayıplarınız olmaz ve hiç sulamayın ilk yağmur düşene kadar zararın neresinden dönsen kar.
Merhaba cevap icin tesekkurler soganlari hocam100den almistim hemen dik yaziliydi gec bile kaldim diye korkarak diktim.50 uzeri sogan vardi ins bisey olmaz.

Eski 16-09-2015, 20:16   #257
Yeni Üye

seker07's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Eğer sulamayı kesecekseniz soğanlarınızın birini çıkarıp kök salıp salmadıklarına bakmanızı öneririm. Köklenme başlamış ise sulamaya devam edersiniz, bir ara filizlenirler.
Evet sicaklardan dolayi surekli kurudu topragi sık suladim.koklenme olmamissa cikarsammi topraktan acaba koklenme olani serin biyere kaldirayim olurmu sizce

Eski 16-09-2015, 21:17   #258
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seker07 Mesajı Göster
Evet sicaklardan dolayi surekli kurudu topragi sık suladim.koklenme olmamissa cikarsammi topraktan acaba koklenme olani serin biyere kaldirayim olurmu sizce
En iyi bildiğim Frezya, diğerleri hakkında pek bilgim yok. Frezyalar toprakta bırakılırsa Eylül ayında filizleniyorlar. Filizleninceye kadar serin bir yerde durmaları tavsiye ediliyor freezya sayfasında.

Ben Müşkülümü bu yaz topraktan çıkarmamıştım filizlemişler. Diğer sonbaharda dikilen soğanlı bitkiler için de Eylül dikimi uygun olabilir, sadece tahminim böyle. Soğanları satın aldığınız Sn. hocam100 de dikin diye yazmışsa Eylül erken sayılmaz diye düşünüyorum...

YeniGine ve Jakin beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 08:37   #259
Yeni Üye

seker07's Avatar

Alıntı:
En iyi bildiğim Frezya, diğerleri hakkında pek bilgim yok. Frezyalar toprakta bırakılırsa Eylül ayında filizleniyorlar. Filizleninceye kadar serin bir yerde durmaları tavsiye ediliyor freezya sayfasında.

Ben Müşkülümü bu yaz topraktan çıkarmamıştım filizlemişler. Diğer sonbaharda dikilen soğanlı bitkiler için de Eylül dikimi uygun olabilir, sadece tahminim böyle. Soğanları satın aldığınız Sn. hocam100 de dikin diye yazmışsa Eylül erken sayılmaz diye düşünüyorum...
Tesekkurler bilgiler icin.

Eski 17-09-2015, 20:37   #260
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-12-2014
Hocam100' ün bulunduğu yerdeki iklim yalnız Isparta ili ile aynı o bölgeye çoktan son bahar geldi gündüzle 25 dereceyi geçmesi imkansız. Antalya da halen 30 derece üstü. bendeki soğanlar duruyor yeşeren olmadı bulundurduğunuz ortamda nemden etkilendiyse doğal olarak filizlenmiştir. kurutma işi için özellikle poyraz hava seçilip işlem yapmakta fayda var

black_flood Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 21:06   #261
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Eğer sulanmışsa kök çıkarıyor.Sulanmamışsa ilk yağmurlarda kökleniyor.Kurutmanıza gerek yok.Öylece dursun.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2015, 21:08   #262
Ağaç Dostu

hocam100's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Alıntı:
Sulamayı çok yapmayın mümkün ise sulamayın.Kök gelişimi havaların soğumaya başladığı zaman olur.Su verince kök yapar.Daha erken.Sadece lilium , safran , göç göç sulama yapılabilir. Diğerleri su istemez.Toprakta dursun ama su vermeyin.

hocam100 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2015, 13:13   #263
Yeni Üye

seker07's Avatar

Benim soganlar koklenmemis bir kac tanesini baktim.bugun ilk yagmurlar yagdu.serinledi biraz.benim saksilar balkonda oldugu icin su almadi.su vermek icin biraz daha beklemeyi dusunuyorum.

Eski 25-10-2015, 10:19   #264
Yeni Üye

LİLİBET's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2015
Wink

Merhaba arkadaşlar.

Yazın saksıda aldığım ZAMBAK çiçeğim,çiçekleri solduktan sonra tohum verdi. Şuanda dallarındaki yapraklar sararıp,dökülüyor. Ne zaman budaya bilirim? Budarsam yeniden dallanır mı?

Lütfen bana bunun hakkında bilgi veriniz.
Çiçeğimin son hali bu.

Eklenen Resimler

Jakin beğendi.
LİLİBET Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2015, 06:45   #265
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Merhaba Sayın Lilibet. Soğanlı bitkiler zaten sezon bittiğinde, soğanda biriktirdiği enerjiyle bir sonraki sezon için gelişme gösterip büyüme için harcayarak seneye çıkarlar. Sizin soğanınız bu aylara kadar dayanması sanırım çiçek tohumu gelişmeye bıramanızdan kaynaklanıyor. Tohuma bıraktığınız için soğanlarınız daha ufak, normalde oluşan yavru soğanlar daha az sayıda olacaktır. Bu saatten sonra tohumları madem yetiştirmişsiniz, bence tohumlar iyice olgunlaşp çiçekten düşmeye hazır oluncaya kadar budama yapmayın. Resimde solda olan soğandan çıkan sapda yaprak kalmamış zaten nerdeyse. Diğeri de bu hale gelinceye kadar bekleyin. Tohumlardan lillium yetiştirmek lale gibi uzun bir süreç taşımadığından ilginç bir deney olabilir sizin için.

Seneye çiçekler solduktan hemen sonra çiçeği keserek yaprakların soğanlar için çalışmasını sağlayabilirsiniz.Böylece bir sonraki seneye çıkacak çiçekleriniz daha, iri gösterişli, soğan yavrularınız daha fazla olacaktır.

Üstad'lar daha sağlıklı fikir verir belki, kolay gelsin.

Jakin ve LİLİBET beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2015, 14:55   #266
Yeni Üye

LİLİBET's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2015
Talking

Çok teşekkür ederim sayın HOBİCİAKVARİST veriginiz bilgi için. Lilyum çiçeği konusunda acemi olduğumdan dolayı oldu. Seneye inşallah daha dikkatli olurum. Ama lilyum tohumları nasıl çimlenir ev ortamına onuda bilmiyorum. Bu haktada bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz lütfen��.

Jakin beğendi.

Düzenleyen LİLİBET : 26-10-2015 saat 17:30
LİLİBET Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2015, 18:50   #267
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi LİLİBET Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.

Yazın saksıda aldığım ZAMBAK çiçeğim,çiçekleri solduktan sonra tohum verdi. Şuanda dallarındaki yapraklar sararıp,dökülüyor. Ne zaman budaya bilirim? Budarsam yeniden dallanır mı?

Lütfen bana bunun hakkında bilgi veriniz.
Çiçeğimin son hali bu.
Balkona atın, su vermeyin 1-2 hafta içinde gövdesi kurumaya başlayınca toprak seviyesinden kesin soğukda susuz kışı geçirsin Nisanda çimlenince sulamaya başlarsınız.

YeniGine ve LİLİBET beğendi.
Eski 07-11-2015, 12:27   #268
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Lale, sümbül, nergis ve frezya soğanlarını bugün ekiyorum kısmetse, geç kalmış sayılmam degil mi?

eneskrky beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2015, 12:58   #269
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

yok hira abla tam sırası ) bol çiçeklerinin göresin inşallah

hira beğendi.
Eski 07-11-2015, 13:02   #270
Ağaç Dostu

shawshang's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2015
kardeşimin hediyesi olan karışık renkli lale soğanlarım var 5-6 tane. Saksıya ekip 4 ay beklemem mi gerekiyor ?

shawshang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bitki, bitkiler

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024