agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Soğanlı ve Yumrulu Bitkiler
(https)

Beğeni Düzeni131Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-11-2015, 18:08   #271
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2015
Merhaba
Yaklaşık 2 hafta önce diktiğim çiçek soğanları pastırma sıcaklarında filizlendi.
Ne yapmam gerekiyor?

mitokondri05 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2015, 19:29   #272
Ağaç Dostu

eneskrky's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2014
Türü nedir? ( lale,nergis,muscari...vs)

eneskrky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2015, 13:14   #273
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Toprakla buluşturmuş iseniz soğanları sorun olacağını zannetmiyorum. Zaten toprakta olanlar daha erken çıkmaya başlıyorlar.

Doğal olarak doğada olan soğanlı türler çoktan filizlenip , topraktan çıkmaya başladılar bile.

YeniGine ve Melisa16 beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2015, 10:21   #274
Ağaç Dostu

Galip Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2015
Benim üzüm sümbülerim ektiğim gunden sonra 3. günde, nergislerim 7. günde, sümbüllerimde 13. günde çıkmaya başladı.Sizce bu kadar çabuk çıkmaları sorun olurmu ?

Galip Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2015, 15:42   #275
Ağaçsever

ceydoruk's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2013
Merhaba,
Bugün bahçemize drenaj borusu döşendi ve toprak ilavesi yapıldı, marta kadar bu şekilde bekletilmesini tavsiye ettiler mart nisan gibi gübre atıp çimlendirme çalışması yapılacak. Ama ben bu arada bahçenin kenarlarına soğanlı bitkilerimi (nergis, sümbül, lale, çiğdem vs) ekmek istiyorum. Sizce bahçe bu durumdayken ekmeli miyim, tam çiçek açma zamanında çim çalışması zarar verir mi bitkilerime? Yoksa direk saksılara mı ekmeliyim?

ceydoruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2015, 20:59   #276
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Nergis, Sümbül, Arpa çiçeği-frezya gibi bitkiler baharda çiçeklenir ve sonrasında soğan büyütme yavru verme dönemi başlar. Siz farketmeden çalışma sırasında sökülür veya zarar görebilirler. Sökmelerini uyarıp engellerim diyorsanız bahçede daha iyi olurlar.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2015, 10:36   #277
Ağaçsever

ceydoruk's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2013
Sayın Erdem 01 teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için, en iyisi ben bu sene onları saksıya ekeyim risk almak istemedim

ceydoruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2016, 14:58   #278
Yeni Üye

burcumdenizateş's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2015
merhaba arkadaşlar bugün nergis soğanları aldım. Acaba eksem geç kalmış olurmuyum bi sorun olur mu?

burcumdenizateş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2016, 15:09   #279
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burcumdenizateş Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar bugün nergis soğanları aldım. Acaba eksem geç kalmış olurmuyum bi sorun olur mu?
Sevgili arkadaşım., Öyle bir soru sormuşsunuz ki, şaşırmamak mümkün değil...

Soğanı satın almışsınız. Tamam. Eksem mi? diye niye soruyorsunuz ki? ekmeyip de ne yapacaksınız? Gömün gitsin!!,,,

Üzerinde 3-5 cm toprak olsun ve de altında delik olsun (fazla suyun akması için) yeter. Kararsız kalmanıza gerek yok.. Kolay gelsin.

YeniGine beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2016, 18:07   #280
Ağaçsever

doğadostu's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Merhaba
Geçen sonbaharda aldığım lilyumun çiçekleri solunca saksıyı balkona koydum. Yapraklarında sararınca toprak hizasından dalları kestim. Karda üstü açık terasta kaldı saksı. Dün kestiğim sapların yan taraflarından siyah renkli mimik soğan dişi gibi yapılar vardı. Öncelikle bunlar nedir? Şimdi ana doğanı söküp dişleri ayırmalı muyum? Hafif dokununca dişlerden bir kaçı döküldü bile.

doğadostu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2016, 19:18   #281
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Japon gülü Mesajı Göster
Merhaba
Geçen sonbaharda aldığım lilyumun çiçekleri solunca saksıyı balkona koydum. Yapraklarında sararınca toprak hizasından dalları kestim. Karda üstü açık terasta kaldı saksı. Dün kestiğim sapların yan taraflarından siyah renkli mimik soğan dişi gibi yapılar vardı. Öncelikle bunlar nedir? Şimdi ana doğanı söküp dişleri ayırmalı muyum? Hafif dokununca dişlerden bir kaçı döküldü bile.
Bu ilk senesi, ana soğanı söküp diş ayırmaya gerek yok Bu sene Nisanda sürgün verir ve Haziranda çiçek açar, Kasıma kadar yeşil kalır, besleme ister, kasım-Aralık da soğanları çıkarıp dağıtıp tekrar dikebilirsiniz

YeniGine ve doğadostu beğendi.
Eski 28-02-2016, 15:03   #282
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Marketten saksıda alınan sümbül, muskari ve nergis soğanlarının ancak 1/3ü toprağa gömülü halde. Sümbül çiçeklenmesi bitti, diğerleri devam ediyor. Bunları bahçeye almak istiyorum, dikerken daha derin ekiliyor dolayısıyla yaprakları dipten kesip, derine gömebilir miyiz?

Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2016, 17:11   #283
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pigeontechs Mesajı Göster
Marketten saksıda alınan sümbül, muskari ve nergis soğanlarının ancak 1/3ü toprağa gömülü halde. Sümbül çiçeklenmesi bitti, diğerleri devam ediyor. Bunları bahçeye almak istiyorum, dikerken daha derin ekiliyor dolayısıyla yaprakları dipten kesip, derine gömebilir miyiz?
Yapraklar bitkinin besin (Fotosentez) yapmasını dolayısıyla soğanın beslenmesini sağlayan organlardır. Kesinlikle kesilmez. Yaprakların çıkış noktasına kadar ,yani yüzlek olarak dikebilirsiniz. Kolay gelsin

Khan beğendi.
Eski 28-02-2016, 17:12   #284
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pigeontechs Mesajı Göster
Yapraklar bitkinin besin (Fotosentez) yapmasını dolayısıyla soğanın beslenmesini sağlayan organlardır. Kesinlikle kesilmez. Yaprakların çıkış noktasına kadar ,yani yüzlek olarak (köklerini dağıtmadan, kalıp gibi) dikebilirsiniz. Kolay gelsin

Khan ve YeniGine beğendi.
Eski 28-02-2016, 17:20   #285
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Teşekkür ederim. Antalya'ya dikilecek zaten. Arazide yüzlerce yabani iris de var, onları da toplayıp toplu bir yere yerleştirmeyi düşünüyorum ki kaybolmasınlar.

Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2016, 18:44   #286
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
Arpa Çiçeği tohumundan çoğalır mı?

Bende bahçemde (Freezya) arpa çiçeğini ektim ve şuan 6 renk açmış durumda.İsterseniz fotoğraflarını çekip ekleyebilirim. Bu yıl Lale ve sümbül soğanı alıp ekmeyi düşünüyorum Bim ve A 101'leri takip ediyorum soğan gelince alacağım.

Bir de sizlerden bir yardım isteyeceğim Arpa Çiçeğinin tohumlarından üretebilir miyim?

Akın33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2016, 19:28   #287
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akın33 Mesajı Göster
Bende bahçemde (Freezya) arpa çiçeğini ektim ve şuan 6 renk açmış durumda.İsterseniz fotoğraflarını çekip ekleyebilirim. Bu yıl Lale ve sümbül soğanı alıp ekmeyi düşünüyorum Bim ve A 101'leri takip ediyorum soğan gelince alacağım.

Bir de sizlerden bir yardım isteyeceğim Arpa Çiçeğinin tohumlarından üretebilir miyim?
Sn. Akın33, hoş geldiniz.
Frezya (Arpa Çiçeği) gibi soğanlı bitkilerin tohumdan üretimi 3-4 yıl gibi uzun bir süreç olduğu söyleniyor.

Aşağıdaki konuyu inceleyebilirsiniz:
http://www.agaclar.net/forum/soganli...kiler/4302.htm

Mersin sayfamıza uğrar, özellikle son sayfayı okursanız toplantı hazırlığı için önerilerinizi rica ederiz.
http://www.agaclar.net/forum/sehirle...yeler/3845.htm

Akın33 beğendi.
Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2016, 21:12   #288
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Akın33 Mesajı Göster

Sn Akın33,Lale ve sümbül soğanları şimdi (mart) dikilmez!. Ekim kasım aylarında dikilir..

Frezya hem tohumdan, hem yumruları ile çoğaltılır. Tohumdan yetiştirme 13 aylık uzun bir iştir. Bu nedenle yumruları Eylül gibi dikilir, ve Çiçekleri Şubat-Mart-nisan gibi açar. Ana soğanın yanındaki leblebi gibi yavrular da güzel çiçek verir. Bazıları soğanları Şubat- Mart aylarında dikerlerse de yaz sıcaklarına geirse, başarılı olmaz. Frezya SERİN İKLİM çiçeğidir. En uygun (İdeal) yetiştirme sıcaklığı 10-15 oC dır, ve 5oC ile 22 oC aralıklarında yetişebilir. Çiçek oluşum döneminde sıcaklık 15 oC üzerinde seyrederse Çiçek tomurcuğu oluşturamaz sürekli yaprak çıkarır.
Kolay gelsin

abk, Erdem 01 ve Akın33 beğendi.
Eski 19-03-2016, 10:36   #289
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Yumruların şu an dikilmemesi gerektiğinin farkındayım da, A101 de ucuz Lilium soğanları var.
Nefsime yenik düşüp aldım, 15 dk. önce de diktim.
Akıbetleri ne olur bilmiyorum.
Uygunsuz mevsimde dikilen soğanların durumunu buradan payalaşırım.
Yağmur altında dikerken ıslanmama değse bari

YeniGine ve Akın33 beğendi.
Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2016, 10:51   #290
Ağaç Dostu

zelish's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2008
Galeri: 39
Sevgili Kgursan öncelikle nasılsınız ? Umarım hersey yolundadır. Benimde bir sorum olacak.
Sonbaharda marketteki muhtelif lale ve nergis soğanlarından almıştım. Evle ofis arasında koşuştururken soğanları poşeti ile birlikte kaybettim. Tam ümidi kesmişken geçen hafta ofiste buldum. Şimdi bu soğanları önümüzdeki sezona kadar nasıl saklayabilirim. Toprağa mı ekmeli yoksa serin bir yerde muhafaza mı etmeliyim.

zelish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2016, 19:04   #291
Yeni Üye

deryaoz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2016
merhaba,

Ben Florya Sosyal Tesisleri'ndeki çiçek marketten ocak ayı gibi sümbül aldım, aldığımda çiçekliydi. Şu an tek soğan kalmış durumda. Acaba yeşillenip açar mı şu an? Heryer sümbül dolu acaba benimki tek sezonluk filan mıydı anlayamadım?

deryaoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2016, 20:01   #292
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zelish Mesajı Göster
Sevgili Kgursan öncelikle nasılsınız ? Umarım hersey yolundadır. Benimde bir sorum olacak.
Sonbaharda marketteki muhtelif lale ve nergis soğanlarından almıştım. Evle ofis arasında koşuştururken soğanları poşeti ile birlikte kaybettim. Tam ümidi kesmişken geçen hafta ofiste buldum. Şimdi bu soğanları önümüzdeki sezona kadar nasıl saklayabilirim. Toprağa mı ekmeli yoksa serin bir yerde muhafaza mı etmeliyim.
sn zelish, mesajınızı geç gördüm. Soğanlar yazın muhafaza edilmez. Toprağa gömün-dikin. yeşillenirse yeni soğan yapar. Yani artık beklemezleri içleri boşalır. kolay gelsin

YeniGine beğendi.
Eski 01-05-2016, 20:04   #293
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi deryaoz Mesajı Göster
merhaba,

Ben Florya Sosyal Tesisleri'ndeki çiçek marketten ocak ayı gibi sümbül aldım, aldığımda çiçekliydi. Şu an tek soğan kalmış durumda. Acaba yeşillenip açar mı şu an? Heryer sümbül dolu acaba benimki tek sezonluk filan mıydı anlayamadım?
Sadece sizin ki değil, Bütün Sümbül ve pek çok soğanlı bitkiler 1 defa açar, geçer gider, şartlar uygun olursa 1 yıl sonra yeniden AÇABİLİR!..

Eski 01-05-2016, 20:08   #294
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Yumruların şu an dikilmemesi gerektiğinin farkındayım da, A101 de ucuz Lilium soğanları var.
Nefsime yenik düşüp aldım, 15 dk. önce de diktim.
Akıbetleri ne olur bilmiyorum.
Uygunsuz mevsimde dikilen soğanların durumunu buradan payalaşırım.
Yağmur altında dikerken ıslanmama değse bari
sn jezebel, soğanlı bitkiler uygun depolandıysa her zaman dikilebilir. Lilium bunlardan birisidir. Bütün yıl dikilebilir. Biz şimdi göndereceğiz arkadaşlara.. tek şart: uygun şekilde depolanmış olmalarıdır. benim yarın göndereceğim soğanlar henüz buzları çözülmedi!!.. kolay gelsin.

Jezebel, YeniGine ve samur beğendi.
Eski 03-05-2016, 21:13   #295
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Soğanlar hayatiyetini kaybetmemiş, lilyumlar bir karış boylandı bile.
Uygun muhafaza edilmedikleri kesin ama, bu üç soğan ölümden kurtuldu.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 12:00   #296
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2012
Merhaba,

Girişte Gün güzeli, lilium, gala, glayöller, yabani glayöller ve dahlia lar var. Siz olsanız aşağıdaki fotoya nasıl bir yerleşim planı uygulardınız?

İki bina arasında kalmasına rağmen güneş alıyor ve otomatik sulama var. İnce uzun bir çiçek tarhım var. (40cm X 4 Mt. ) Dahlia, güngüzeli tarhın enini tamamen dolduruyor.

Düşünüyorum, boy uzunlukları, yaz kış yeşil olmaları, kapladıkları yer gibi bir sürü parametre var. İşin içinden çıkamadım.

Liliumlar ile ilk senem sayılır, yaz sonunda tekrar durumun resmini çekip karar veririm diye düşünüyorum. Eylül ayında hepsini düzenlerim ama nasıl?

Okuma da önerebilirsiniz, balık tutmayı öğretirseniz de güzel olur
Selamlar,

Sent from my iPhone using Tapatalk

YeniGine beğendi.
tatlı bezelye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2016, 00:18   #297
Ağaç Dostu

YeniGine's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
sn zelish, mesajınızı geç gördüm. Soğanlar yazın muhafaza edilmez. Toprağa gömün-dikin. yeşillenirse yeni soğan yapar. Yani artık beklemezleri içleri boşalır. kolay gelsin
Sayın kgursan, benim sümbül, lale, muskarilerimin bütün yaprakları kurudu. Genelde topraktan çıkartmıyordum, fakat bu sene çıkartmam gerekiyor. Siz de yazın muhafaza edilmez demişsiniz. Zaten pek bilmiyorum, şimdi iyice aklım karıştı. Yardımcı olur iseniz sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

YeniGine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2016, 10:09   #298
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
meraba
soğanlı bitkilerin solucan gübresi ile araları nasıldır acaba?

zambak
güngüzeli
zıpçıktı
sümbülteber
amarylis

gibi 4-5 çeşit soğanlı bitki için almayı düşünüyorum.

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2017, 08:07   #299
Ağaç Dostu

saisha's Avatar

Giriş Tarihi: 07-02-2015
Galeri: 2
A101 e çiçek soğanları geldi bir sürü aldım. Mis gibi kokacaklar

Eklenen Resimler

pares ve okursan beğendi.
saisha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2017, 08:50   #300
Ağaç Dostu

okursan's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2017
Ben de 6 tane aldım. Farklı renklerde Zambak, Glayöl ve Frezya.

pares ve saisha beğendi.
okursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bitki, bitkiler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024