agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni123Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2010, 17:03   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rapido34 Mesajı Göster
terasımda yetiştirdiğim bodur şeftalimde beyaz pamukcuklar oluştu(gövdede) ilk sayfalarda bit demişler ama açıkcası ben bit göremedim yaprak allarına kadar baktım ama yok. birde gövdede bazen bal gibi birşeyler toplanıyor başparmak büyüklüğünde bunun sebebi nedir siz ce. kolay gelsin
Sn. rapido34,

şeftaliniz susuz kalmış olabilir. Şeftali suyu sever. Bazen kışın bile sulamak gerek.

Ancak taban suyunu sevmez. Bir ay kadar taban suyuna kalırsa şeftali kurur.
Taban suyundan dolayı kuruma bu aylarda olur ve ağaç yeterli sürgün vermez bir çok göz uyanmaz.

Susuz kalan şeftalinin gözdesinde sizin 'bal gibi' dediğiniz reçineleşme olur. Unutmayın bu aynı zamanda topraktaki vitamin _ bor_ eksikliğidir de.

Reçineleşme ve gövdede pamuklaşma (beyazlaşma), ister tabansuyu, ister susuzluk olsun ağacın verdiği tepkidir.

Şeftalinizi kök dibinden değil, taç izinden sulayın ve gübreleyin. Kazık köklü ağaçlar _badem gibi_ kök dibinden sulanmaz. Kök hastalıklarına yakalanır.

Reçineleri tel fırça ile gövdeden temizleyin ve badana kıvamında sönmüş, dinlendirilmiş kireç sürün.
saygılar

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2010, 01:57   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2009
sayın halilbey bu taç izinden sulamayı anlayamadım acaba açıklayabilirmisiniz

rapido34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2010, 03:04   #123
Ağaç Dostu

Taç izi nedir?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rapido34 Mesajı Göster
sayın halilbey bu taç izinden sulamayı anlayamadım acaba açıklayabilirmisiniz
Taç izi,

ağacın havada (uzayda) kapladığı alanın toprağa olan izdüşümüdür. (attım mı yoksa, ben böyle biliyorum.)

Örneğin ; (iyi anlatamayanlar örnek verirmiş.) şeftaliye fidan zamanı 3 ana dal bırakılır. Buna taç denir. Bu dalların en ucu da taç izidir.
Yani ağacın dallarının bittiği dairesel alana taç izi denir.

Zeytin hariç tüm ağaçların kökleri bu ağacın kapladığı daha doğrusu gölgelediği dairesel alanda bulunur.

Sulama da bu alana yapılır. Yani su nerede ise kök oradadır. Devamlı kök dibine su vermek köklerin o alanda kalması yoğunlaşması anlamınna gelir.

Hatta ileri gitmiş kökler bile suya yani geriye gelir.

Zeytin köklerinin gelişimi diğer ağaçlardan farklıdır. Kazık kök en çok 1 m. aşağıya geçer.

İnçe kökler ise işleme seviyesinden( saban seviyesi) 80 cm kadar aşağıdadır.

Ancak yan kökler ağacın taç izini cok geçer. Kök den 8 m. ileriye kadar gider.

Onun için zeytin sulanırken su taç izinin dışına verilir.

limon_sever beğendi.
Eski 03-06-2010, 06:05   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Sn Samsunlu55 teşekkür ederim. Şimdilik balkonda saksıda büyütmeyi planlıyorum. Torf gübre karışımı kullanırım o zaman. İlerde büyüdüğünde apartmanın bahçesine dikerim muhtemelen. Meyvesinden ziyade ağaç olarak varlığı yeter. Kaldırımdan kastım da hemen binamızın önündeki kaldırımdı. Orada da bakmaya devam ederdim ama yine de riske atmamak lazım sanırım. Daha büyük saksıya geçirmek için sonbahar uygun mudur acaba?

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2010, 18:09   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2009
sağolun halilbey öğrenmenin yaşı bir şey daha kaptım

rapido34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2010, 00:22   #126
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı Mesajı Göster
Daha büyük saksıya geçirmek için sonbahar uygun mudur acaba?
Toprağını dağıtmadığınız sürece şimdide saksı değiştirebilirsiniz.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2010, 00:06   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Toprağını dağıtmadığınız sürece şimdide saksı değiştirebilirsiniz.
Uygun bir zamanda daha büyükçe bir saksıya aktarırım o halde. Sorularım bitmiyor ama, şeftalinin ana gövdesinden 2 tane de yan dal çıktı. Bunları öylece bırakmak mı yoksa sağlıklı gelişim için budamak mı gerekir? Şimdiden teşekkür ederim zaman ayırıp cevapladığınız için.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2010, 09:53   #128
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Şimdilik bir budama uygulamayın. Yaprak döktüğünde bir fotoğraf çekip eklerseniz budama konusunda fikir verenler olacaktır.

Eski 02-07-2010, 15:22   #129
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Nihayet devebastı (domat) şeftali ilk meyvesini olgunlaştırdı. Üzerinde toplam 4 adet meyve var. Üstelik 10 litrelik tüp içinde hala)

Eklenen Resimler

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 10:11   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-07-2010
arkadaşlar ben yeni üyeyim,siteyi şöylebir gezdim ve bana faydalı olacağını düşünüyorum.Ben emekliyim ve Antalyada yaşıyorum zamanımın çoğunu ufak bahçemde geçiriyorum.Ağaçlarımın arasında bir tanede şeftali var.Yanyana 2 köktü ve ilk meyvelerini evvelki yıl verdi ama geçen yıl kabuklubit hastalığından dolayı bir kökü kesmek zorunda kaldım.Aynı kök bu yıl yine filizlendi.Benim sorunum başka diğer sağlıklı kök bu yıl yine meyve verdi ve meyvelerde bayağı iri(5 tanesi 1 Kg.gibi)ama daha meyvalar tam olgunlaşmadan yarılmaya ve çekirdek kısmından başlamak üzere çürümeye başladıklarını gözlemledim,birde dış kabukta delikler gördüm ve çürüme tam bukarşılıkta başlıyor.Parantez içinde kabuklubit ilacından başka hiçbir ilaçlama yapmadım.Aynı şey kayısı ağacımdada oldu meyveler daha olgunlaşmadan içeriden çürümeye ve kurtlanmaya başladı,şeftalide kurtlanma yok çürüme gibi erime var.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar beni bilgilendirirse en azından birdahaki yıla hazırlıklı olur ve zamanında önlemimi almak fırsatı bulurum.Teşekkürler.

haserkut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 11:09   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lonicera Mesajı Göster
Nihayet devebastı (domat) şeftali ilk meyvesini olgunlaştırdı. Üzerinde toplam 4 adet meyve var. Üstelik 10 litrelik tüp içinde hala)
Tam basık cinsi değil sanırım?

Name:  saturn.jpg
Views: 6657
Size:  56.1 KB

http://myyearonline.wordpress.com/20...ashed-peaches/

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 11:13   #132
Ağaç Dostu

Name:  1453968616_28f1ce49031.jpg
Views: 9942
Size:  34.4 KB

Bu şeftaliler donut peach ya da saturn peach diye geçiyor.

Name:  donnnut.jpg
Views: 5249
Size:  37.0 KB

http://pics.davesgarden.com/pics/200...aya/33140d.jpg

Eski 15-07-2010, 17:38   #133
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Toplam 4 adet meyvenin tümü aynı şekilde değil. 2 tanesi sizin yüklediğiniz resimlerdekiler gibi, hatta daha basık, diğer ikisi ise biraz daha tombulca. Belki tozlanma ile alakalı olabilir. Hemen yanında toprak içinde nektarin de var.

Hazır konu açılmışken bu şeftali için gözlemlerimi de aktarayım. Bir kere meyve aroma ve tat olarak mükemmel diyebilirim. Marketlerde aldıklarımdan daha lezzetli. Galiba tam olgunlaşmadan koparıp tezgahlara getiriliyor.

Kabuk etten ayrılmıyor, çekirdek ise fındıktan az daha irice. Alt kısımda hafif çatlama ve ballaşma mevcut.

Bitkinin yapısına gelince, sanırım şeftali çeşitleri içinde en ağır büyüyen cinslerden biri. Toprakta olan ve tüpte olan arasında büyüme farkı yok. Büyüme sezonunda toplam 2-3 adet yan dal oluşumu yaptı ve onlar da uzamadı. Esas beni endişelendiren konu ise, gövde üzerinde yer yer çatlama ve bu çatlamalarda zamklanma olması. Sevgili Birol' un bahçe komşusunda da bu cinsten ağaç varmış ve onlar da zamklanma yapıyormuş. Sn Halil Önen' in bir kaç farklı başlıkta bu zamklanmalar için kireç önerilerini okumuştum. Ne yaptıysam bunu durduramadım. Özellikle yağmurla beraber zamklanma çok artıyor.

İtalyan eriğine kalem aşısı ile aşısını yapmıştım, tuttu ve o da aynı durumda. Ya aldığım yerden hastalık bulaşmış halde geldi ya da bu türün bir özelliği diyeceğim ama internette herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Diğer şeftalilerde ( tüysüz beyaz nektarin, star red gold nektarin)böyle bir durum yok.

Sonuç olarak diyebilirim ki, iyi ki arayıp bulup, almışım. Bu cins şeftali, herkesin bahçesinde veya balkonunda olmalı)

Eski 15-07-2010, 22:38   #134
Ağaç Dostu

Alıntı:
Toplam 4 adet meyvenin tümü aynı şekilde değil. 2 tanesi sizin yüklediğiniz resimlerdekiler gibi, hatta daha basık, diğer ikisi ise biraz daha tombulca. Belki tozlanma ile alakalı olabilir. Hemen yanında toprak içinde nektarin de var.

Hazır konu açılmışken bu şeftali için gözlemlerimi de aktarayım. Bir kere meyve aroma ve tat olarak mükemmel diyebilirim. Marketlerde aldıklarımdan daha lezzetli. Galiba tam olgunlaşmadan koparıp tezgahlara getiriliyor.

Kabuk etten ayrılmıyor, çekirdek ise fındıktan az daha irice. Alt kısımda hafif çatlama ve ballaşma mevcut.

Bitkinin yapısına gelince, sanırım şeftali çeşitleri içinde en ağır büyüyen cinslerden biri. Toprakta olan ve tüpte olan arasında büyüme farkı yok. Büyüme sezonunda toplam 2-3 adet yan dal oluşumu yaptı ve onlar da uzamadı. Esas beni endişelendiren konu ise, gövde üzerinde yer yer çatlama ve bu çatlamalarda zamklanma olması. Sevgili Birol' un bahçe komşusunda da bu cinsten ağaç varmış ve onlar da zamklanma yapıyormuş. Sn Halil Önen' in bir kaç farklı başlıkta bu zamklanmalar için kireç önerilerini okumuştum. Ne yaptıysam bunu durduramadım. Özellikle yağmurla beraber zamklanma çok artıyor.
İtalyan eriğine kalem aşısı ile aşısını yapmıştım, tuttu ve o da aynı durumda. Ya aldığım yerden hastalık bulaşmış halde geldi ya da bu türün bir özelliği diyeceğim ama internette herhangi bir bilgiye ulaşamadım. Diğer şeftalilerde ( tüysüz beyaz nektarin, star red gold nektarin)böyle bir durum yok.

Sonuç olarak diyebilirim ki, iyi ki arayıp bulup, almışım. Bu cins şeftali, herkesin bahçesinde veya balkonunda olmalı)
Sn. Lonicera,

zamklaşmanın sebebini bulmak gerekiyor. Yağmurdan sonra zamklaşmanın artması ilginç.

Halbuki ağaç susuz kaldığında da zamklaşma olur. Ve şeftali de suyu sever.

Bir de topraktaki bor eksikliğinden zamklaşma olur. Toprak tahlili yapmak lazım.

Zamklaşma genelde tek başına olmaz. Kabuk çaklaması/yarılma ile beraber olur.

Kanser de zamklaşma yapar. Bordo bulamacı atılıyorsa_ ki atılıyordur_ kanser olmaz.

Tedavi sonrası sönmüş kireç sürmek, çatlamış ve hastalıklara açık kalmış kabuğu korur, onarır. Sıcak /soğuk vurmasını önler.

Bu çeşitler hava ve toprak değişince böyle tepki veriyorlar mı bilemem. Bu topu taca atmak olur.

Saygılar

Eski 16-07-2010, 07:28   #135
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn Halil Önen üstad, dediğiniz gibi bordo bulamacı uygulamasını en az 3 sefer yaptım. Yetmedi Captan da uyguladım. İlk zamklanmaları görünce o bölgeleri sert fırça ile iyice temizleyip sonra ilaç uygulamıştım. Beden üzerindeki küçük çatlamalarda oluşuyor bu zamklanma.

Bor eksikliği var mı bilmiyorum, tahlil yaptırmak gerek dediğiniz gibi. Hava ve toprak değişimi teşhisi ise en çok arzuladığım sebep olur)

Eski 16-07-2010, 07:29   #136
Ağaç Dostu

Alıntı:
Esas beni endişelendiren konu ise, gövde üzerinde yer yer çatlama ve bu çatlamalarda zamklanma olması. Sevgili Birol' un bahçe komşusunda da bu cinsten ağaç varmış ve onlar da zamklanma yapıyormuş.
Bendekinde de yarılma var, daha doğrusu öyle geldi.

Kaynağımız aynı olduğuna göre sanırım saksıda susuz kaldıkları için oldular gelecek dönem umarım devam etmez.

Bordo bulamacına karşı olduğum için kullanmayacağım, bakalım ne olacak?

Eski 16-07-2010, 23:10   #137
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi haserkut Mesajı Göster
arkadaşlar ben yeni üyeyim,siteyi şöylebir gezdim ve bana faydalı olacağını düşünüyorum.Ben emekliyim ve Antalyada yaşıyorum zamanımın çoğunu ufak bahçemde geçiriyorum.Ağaçlarımın arasında bir tanede şeftali var.Yanyana 2 köktü ve ilk meyvelerini evvelki yıl verdi ama geçen yıl kabuklubit hastalığından dolayı bir kökü kesmek zorunda kaldım.Aynı kök bu yıl yine filizlendi.Benim sorunum başka diğer sağlıklı kök bu yıl yine meyve verdi ve meyvelerde bayağı iri(5 tanesi 1 Kg.gibi)ama daha meyvalar tam olgunlaşmadan yarılmaya ve çekirdek kısmından başlamak üzere çürümeye başladıklarını gözlemledim,birde dış kabukta delikler gördüm ve çürüme tam bukarşılıkta başlıyor.Parantez içinde kabuklubit ilacından başka hiçbir ilaçlama yapmadım.Aynı şey kayısı ağacımdada oldu meyveler daha olgunlaşmadan içeriden çürümeye ve kurtlanmaya başladı,şeftalide kurtlanma yok çürüme gibi erime var.Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar beni bilgilendirirse en azından birdahaki yıla hazırlıklı olur ve zamanında önlemimi almak fırsatı bulurum.Teşekkürler.
Sn. haserkut,
hoşgeldiniz.

Kışın şeftali ağacınızı budama yaptıklatan sonra bordo bulamacı vb. sismik bakırlı ilaç atasanız;
klok hastalığına ve zamklaşmaya da sebeb olan gövde kanser hastalığına önlem almış olursunuz. Kabuklu bite de etkilidir.

Şeftalinin olgunlaşmadan yarılmasına bir anlam veremedim. Görmedim gözlemlemedim.

Şeftali üzerindeki delikler Akdeniz Meyve sineğinin işi olabilir; (Ege ve Akdenizde etkilidir. Bizim de Trabzon _orada yokmuş_ hurması için bu sinekle başımız dertte.) diyecektim;
ama kurtlanma yok diyorsunuz.
Yumuşamanın sebebi susuzluk olur mu ? diye düşünüyorum. Bu yarılmanın sebebi de olabilir. Belki ( hafif) külleme de olabilir.

Sebebini bulur ve paylaşırsanız seviniriz.

Saygılar

Eski 17-07-2010, 00:26   #138
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Şeftalinin olgunlaşmadan yarılmasına bir anlam veremedim. Görmedim gözlemlemedim.

Yumuşamanın sebebi susuzluk olur mu ? diye düşünüyorum. Bu yarılmanın sebebi de olabilir. Belki ( hafif) külleme de olabilir.
Şeftalide yarılma arap dediğimiz ilk cinste görülüyor. Yarılma çekirdekte oluşur yerken şeftali ikiye ayrılır. Şeftalinin sap kısmından giren yağmur suları meyveyi yumuşatır-çürütür. İlla su girmesine gerek kalmaz, çatlağın hava ile teması ile de çürüme gerçekleşebilir. İçinden kıskaç çıkabilir. Çatlama susuzluktan kaynaklanan birşey olamaz, son 1 aydır sürekli yağmurlu ve kapalı havalar toprak kendini çekmedi bile. Bu her sene görülür sebebini bilemiyorum. Saygılar...

Eski 01-08-2010, 15:03   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2010
iyi günler. şeftali çekirdeğinden nasıl fide elde edicez . özel olarak yapılması gereken şeyler varmı acaba . teşekkürler

todash Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2010, 23:33   #140
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi todash Mesajı Göster
iyi günler. şeftali çekirdeğinden nasıl fide elde edicez . özel olarak yapılması gereken şeyler varmı acaba . teşekkürler
Çekirdeğin çimlenmesi için bir engel yok yere düşen çekirdekler kolayca çimleniyor. Soğuk katlaması lazım mıdır bilmiyorum.

Eski 02-08-2010, 23:46   #141
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Arrow Şeftaliler

10 dönüm şeftalilik var, sitede 1 tane resim yok dedim son gitmemde birkaç resim çektim Buyurun sulamadan yetişen şeftaliler...

Name:  Samsunlu55IMG_0166.jpg
Views: 5786
Size:  38.4 KB
Name:  Samsunlu55IMG_0182.jpg
Views: 5593
Size:  59.2 KB
Name:  Samsunlu55IMG_0167.jpg
Views: 5263
Size:  68.9 KB
Name:  Samsunlu55IMG_0187.jpg
Views: 5325
Size:  60.0 KB
Name:  Samsunlu55IMG_0188.jpg
Views: 5254
Size:  56.8 KB

Eski 02-08-2010, 23:50   #142
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Sn Halil Önen üstad, dediğiniz gibi bordo bulamacı uygulamasını en az 3 sefer yaptım. Yetmedi Captan da uyguladım. İlk zamklanmaları görünce o bölgeleri sert fırça ile iyice temizleyip sonra ilaç uygulamıştım. Beden üzerindeki küçük çatlamalarda oluşuyor bu zamklanma.

Bor eksikliği var mı bilmiyorum, tahlil yaptırmak gerek dediğiniz gibi. Hava ve toprak değişimi teşhisi ise en çok arzuladığım sebep olur)
Zamklanmanın bir etkisi demir eksikliğidir. demir alamayan ağaçlar zamklanır daha yüksek eksiklikler de ise iletişim kanalları tıkanır ve ağaç ölür.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2010, 23:59   #143
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Bendekinde de yarılma var, daha doğrusu öyle geldi.

Kaynağımız aynı olduğuna göre sanırım saksıda susuz kaldıkları için oldular gelecek dönem umarım devam etmez.

Bordo bulamacına karşı olduğum için kullanmayacağım, bakalım ne olacak?
Göztaşı ve ya bordo bulamacı atılmayan hastalığı hafif atlatan ağaçlarda bu dediğiniz çatlamalar yarılmalar olur, daha etkili hastalıklar da ise meyva hiç olmaz döker.

Su ile ilgisi yoktur, susuzlukta meyvalar daha küçük kalır sulanır ise daha irileşirler

Eski 03-08-2010, 00:01   #144
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
10 dönüm şeftalilik var, sitede 1 tane resim yok dedim son gitmemde birkaç resim çektim Buyurun sulamadan yetişen şeftaliler...

Eklenti 164012
Eklenti 164013
Eklenti 164014
Eklenti 164015
Eklenti 164016
Meyva seyretmesi yapılmış bir bahçe ve ya bitki kendi seyretmesini yapmış, yağan yağmurlar da ilaç gibi gelmiş.

Eski 03-08-2010, 02:23   #145
Ağaç Dostu

Bir şeftali fidanım ölüyordu.

Üzerinde zamklaşmalar oluşuyor önleyemiyordum.

Su verdim. Belki susuz kalmıştır diye. Kireç sürdüm olmadı. Toprak tahlilinde demir ve bor eksikliği yoktu. Zamklaşma hızla sürdü.

Name:  IMAG0006 [640x480].jpg
Views: 7793
Size:  71.5 KB

Çok merak ettim. Kökünü açtım. Acaba aşı bölgesi toprak altında kalmış da ağaç boğuluyor muydu? Evet biraz aşağıda kalmıştı. Görmemişim. Ama bu kadarla olamazdı.

Kök bölgesinin kabukları kurumuştu. Temizledim.

Name:  IMAG0005 [640x480].jpg
Views: 6852
Size:  63.2 KB

Köke su verdim. Biraz _ bukaşı kompost_gübre attım.

Ve tabii EMA _çok şey mi bekliyorum, ne?_kullandım. Toprak altı kabuk tamamen kurumuştu. Ne olur bilemiyorum.

Ve kabuk ile odunsu kesim arasında Kiraz kök kurdu buldum. Yarım sigara kadar ve yassı. Kafası bile yassı. Küçük yassı bir taşın altına koydum ertesi gün resmini çekmek için. Kuşlar yemiş olmalı...

Name:  IMAG0007 [640x480] (2).jpg
Views: 5146
Size:  54.7 KB

Fidan hiç de iyi görünmüyor, kuratarabilirmiyim bilemiyorum.

Name:  IMAG0008 [640x480] (2).jpg
Views: 5512
Size:  71.8 KB

Kısaca ne diyecektim:

Kiraz kök kurdu zaralısı da fidanda/ağaçta zamklaşma yapıyor_muş.

Eski 03-08-2010, 12:47   #146
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Bir şeftali fidanım ölüyordu.

Üzerinde zamklaşmalar oluşuyor önleyemiyordum.

Su verdim. Belki susuz kalmıştır diye. Kireç sürdüm olmadı. Toprak tahlilinde demir ve bor eksikliği yoktu. Zamklaşma hızla sürdü.]

Halil bey topraklarınız beyaz kireçli bir toprak gibi gördüm fotoğraflarınızdan doğrumudur.
Bu tür topraklarda, toprak analizinde eksikler görülmese de bitki kireçli beyaz topraktan demiri alamıyor vermiyor. Başıma geldiği için paylaşma ihtiyacı duydum.

İki adet çok güzel kiraz ağacım vardı, beşinci yılına gelmişlerdi kirazları ektiğim yerin 40 cm aşağısı beyaz ve kireçli bir topraktı dört sene çok güzellerdi, ne zaman ki kökler beyaz toprağa değdi ağaçlar da zamklanma ve yapraklarda sararmalar başladı, araştırdım, ve aynen yukarıda dediğim gibi ağaçlar topraktan demir alamadığını toprağın demiri vermediğini siz demir verseniz bile o toprağın demiri vermediğini öğrendim.

Bu tür topraklarda sadece şu şekilde ağaç ve ya bitki demiri alabilir.

Ağacın kök cevresindeki toprağı kökler seviyesine kadar boşaltacaksın, alta iyi cürümüş hayvan gübresini yayacaksın üstüne demir sulfatı vereceksin tekrar hayvan gübresi ile kapatacaksın en son da toprakla kapatacaksın, ben yaptım ve başarılı oldum. Ama bunu üç yılda bir yapman lazım.

Bunun tam tersini ve ya birini eksik yaparsanız yine sonuç alamazsınız.

Eski 03-08-2010, 22:58   #147
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Meyva seyretmesi yapılmış bir bahçe ve ya bitki kendi seyretmesini yapmış, yağan yağmurlar da ilaç gibi gelmiş.
Zaten meyve seyreltmesini yapmazsak şeftali değil kayısı toplarız Resimdeki ağaçlarda bazı dallar meyvesiz, seyrek görünüyor bunun nedenide seçerek toplandığı içindir.

Eski 03-08-2010, 23:26   #148
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Meyve seyreltmesi yaparken çekilmiş bir fotoğraf.

Name:  Samsunlu55Resim 1182.jpg
Views: 5157
Size:  74.6 KB
Name:  Samsunlu55Resim 264.jpg
Views: 5059
Size:  71.0 KB
Name:  Samsunlu55Resim 1179.jpg
Views: 5457
Size:  69.6 KB
Name:  Samsunlu55Resim 263.jpg
Views: 5014
Size:  67.7 KB
Name:  Samsunlu55Resim 1173.jpg
Views: 4951
Size:  68.3 KB

rise_com beğendi.
Eski 04-08-2010, 14:53   #149
Ağaç Dostu

Alıntı:
Halil bey topraklarınız beyaz kireçli bir toprak gibi gördüm fotoğraflarınızdan doğrumudur.
Bu tür topraklarda, toprak analizinde eksikler görülmese de bitki kireçli beyaz topraktan demiri alamıyor vermiyor. Başıma geldiği için paylaşma ihtiyacı duydum.

İki adet çok güzel kiraz ağacım vardı, beşinci yılına gelmişlerdi kirazları ektiğim yerin 40 cm aşağısı beyaz ve kireçli bir topraktı dört sene çok güzellerdi, ne zaman ki kökler beyaz toprağa değdi ağaçlar da zamklanma ve yapraklarda sararmalar başladı, araştırdım, ve aynen yukarıda dediğim gibi ağaçlar topraktan demir alamadığını toprağın demiri vermediğini siz demir verseniz bile o toprağın demiri vermediğini öğrendim.

Bu tür topraklarda sadece şu şekilde ağaç ve ya bitki demiri alabilir.

Ağacın kök cevresindeki toprağı kökler seviyesine kadar boşaltacaksın, alta iyi cürümüş hayvan gübresini yayacaksın üstüne demir sulfatı vereceksin tekrar hayvan gübresi ile kapatacaksın en son da toprakla kapatacaksın, ben yaptım ve başarılı oldum. Ama bunu üç yılda bir yapman lazım.

Bunun tam tersini ve ya birini eksik yaparsanız yine sonuç alamazsınız.
Evet toprak analizinde 60cm. altı kireçliydi. 10 dönümün sadece bu 3 dönümü böyle. Diğer zeytinlik alanda bu durum yok.

Name:  güzelhisar (7) [640x480].jpg
Views: 6243
Size:  64.3 KB

Şimdilik diğer fidanlar iyi görünüyor. Anlattığınız 4 yıl sonrası olayın çıkması beni kaygılandıryor.

Ancak yanmış keçi gübresi kullandım, kullanıyorum.

Sulama suyuna da em ve özellikle em kompost kovalarından bolca elde ettiğim em bukaşı sıvı (enzim ) kullanıyorum.

Tabii buradaki amacım em ürünleri ile kireçli toprağı düzenlemek ve bitki köklerinin topraktaki vitaminleri almasını kolaylaştırmak.

Başarırsam ema nın başarısıdır. 4 yıl beklerim tabiii...

Eski 05-08-2010, 23:40   #150
Ağaçsever

ahmet_ex's Avatar

Giriş Tarihi: 05-08-2010
merak ettıgım sorulara yanıt var bunun ıcın sıte yazarlarına tesekkur ederım

ahmet_ex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024