agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Sert Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni123Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-12-2009, 11:49   #91
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn copur_09, uğraşınız için çok teşekkürler. Yok olmaya yüz tutan nadir türlerden biri olduğunu okumuştum bir yerlerde. İnşallah bir yerlerde izine rastlarsınız. Benim arkadaşın bahçesinde vardı ama tamamen kurumuş durumda. Keşke bir dalından alıp aşı yapsaymışım. Sn denizakvaryumu arkadaşa aşı için kalem gönderebilirdim diyordum ama artık yok. Ömrünün iyi bir bakımla 20 yıl olduğu söyleniyor, ne kadar doğru bilemiyorum. Muğla ve Bodrum'da da bahçelerde olduğunu duymuştum. Sanki yer yarıldı içine girdi

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 12:06   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2008
Şeftali ağaçlarındaki çatlak ve reçine akıntıları için neler yapabilirim acaba teşekkür ederim.

gtatas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 12:27   #93
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gtatas Mesajı Göster
Şeftali ağaçlarındaki çatlak ve reçine akıntıları için neler yapabilirim acaba teşekkür ederim.
Sn.gtatas,

eğer ağacınız yaşlı değilse;

susuz kalmıştır ya da bor eksikliğinden çatlak ve reçine oluşmuştur.

Reçineleri tel fırça ile temizleyin ve kireç sürün. (duvar badana kıvamında)

Kolay gelsin

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 15:35   #94
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Birol Mesajı Göster
... benim 120 şeftali ağacım var, Ocak ayı başında göz taşını atıyorum başka da bir şey atmıyorum.( ilaç ilacı gerektiriyor, onun için atmıyorum ) şeftalilerimde inanaılmaz sağlıklı oluyor. Hormonsuz ilaçsız ve doğal.
Sn.Birol

göztaşı derken bordo bulamacını mı kast ediyorsunuz?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2009, 18:47   #95
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.Birol

göztaşı derken bordo bulamacını mı kast ediyorsunuz?
Sanırım bordo bulamacını kast ediyor.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2009, 13:43   #96
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Arkadaşlar, nihayet beyaz nektarin ve domat şeftali fidanlarının izini buldum) Beyaz nektarini anavatanı olan Çanakkale'de bir fidancıdan temin ediyorum, kısmetse yılbaşından sonra elimde olacak. Domat şeftaliye ise sevgili orcanöbekçi sayesinde ulaştım. Bugün 2 adet 2 yaşında fidanları teslim alıp toprakla buluşturdum. Fidancı arkadaş bu yıl meyve vermesi gerektiğini söyledi, doğrudur; tahminimden çok daha gelişmiş fidanlar. Sn orcanöbekçi yarama merhem oldunuz, sağ olun var olun.

Beyaz nektarin hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteyen arkadaşlara özelden fidancı arkadaşın cep telefonlarını iletebilirim. Domat şeftali için Sn. orcanöbekçi' den aldığım numara telefon arızası yüzünden silinmiş

Bu arada ricam üzerine domat şeftalinin peşine düşen başta Sn berduray ve Sn copur_09 arkadaşlara da şükranlarımı sunuyorum.

Düzenleyen Lonicera : 16-02-2010 saat 15:12 Neden: tel no bilgisi
Eski 23-12-2009, 13:52   #97
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Sizi mutlu ettiği için ben de Sayın Orcanöbekçi'ye teşekkür ederim.

Fidanınızdan bereketli meyveler tadarsınız inşallah.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2009, 11:18   #98
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sayın Lonicera, sizin adınıza çok sevindim. İnanın kendim bulmuş kadar oldum. Bazı özel türlerin kaybolmasına içim elvermiyor. Dilerim bol bol meyve alırsınız.
Fidancı arkadaşların cep telefonunu da alabilirsem, hepten mutlu olacağım

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2009, 13:44   #99
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sevgili berduray, iyi dilekleriniz için çok teşekkürler.

Sn katmer, gerekli bilgileri özelinize yazdım. İnşallah siz de bu yok olmaya yüz tutmuş çeşitlerden edinebilirsiniz. Sonucu bizlerle de paylaşırsanız çok sevinirim. Selamlar...

Eski 24-12-2009, 13:55   #100
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Arkadaşlar ben her iki cins şeftalinin resmini buraya ekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 24-12-2009, 20:43   #101
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Tebrikler sayın Lonicera güle güle büyütün.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2010, 09:14   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Şeftali ağacı??

Arkadaşlar dun seraya gittiğimde meyve bakarken.Ordaki eleman abi bunu al.Meyve vermese bu sene getir kafama at saksıyla dedi.Bizde kaptık getirdik evimize fidanımızı.Tam kaç litre bilemiyorum ama baya büyükçene bi saksının içine yerleştirdim.Toprak olarakda satıcı arkadaş bunu al başka bişeye ihtiyacın yok dedi.Poşetin üzerindede ekime hazır saksı toprağı yazıyordu.Neyse ektik,diktik.Derken ağacımızı güneş alan bi yere koydum.Ama kız kardeşim bu tek dal boyle çok çirkin oldu yanına 2 tane lale ekelim dedi.Bende karşı çıkmadım.Bu lalerin bi zararı olurmu? Ayrıca şeftali ağacı güneşi seven bir ağaçmıdır? Nekadar güneşte bırakmam lazım? Birde ne sıklıkla sulamam gerekiyor?

Düzenleyen gok_hann : 05-04-2010 saat 12:51
gok_hann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 17:49   #103
Ağaç Dostu

yaprak 92's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2009
Arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum,
küçük bahçemde 3 yıllık şeftali fidanım var geçen hafta oh ne güzel pembe pembe çiçek açtılar derken iki gündür minik minik daha yeni çıkan yaprakların kıvrık kıvrık olduğunu gördüm pembe çiçeklerde kurumuş gibi duruyor ne yapmalıyım.bilenlerin yardımını rica ederim.

yaprak 92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2010, 22:29   #104
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaprak 92 Mesajı Göster
Arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum,
küçük bahçemde 3 yıllık şeftali fidanım var geçen hafta oh ne güzel pembe pembe çiçek açtılar derken iki gündür minik minik daha yeni çıkan yaprakların kıvrık kıvrık olduğunu gördüm pembe çiçeklerde kurumuş gibi duruyor ne yapmalıyım.bilenlerin yardımını rica ederim.
Yaprak kıvırcıklığına yakalanmış, ilaçlı mücadele sonucunda hasta yaprakları dökecek yerine yenilerini çıkaracaktır. Kendi haline bırakılırsa taze dallar eğri büğrü bir hal alır.

Eski 08-04-2010, 22:34   #105
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gok_hann Mesajı Göster
Ayrıca şeftali ağacı güneşi seven bir ağaçmıdır? Nekadar güneşte bırakmam lazım? Birde ne sıklıkla sulamam gerekiyor?
Şeftali güneşi sever küçük bir örnek verecek olursam şeftali bahçemin en tepe noktası en düşük yerine göre daha fazla güneş alıyor ve daha sağlıklı gelişiyorlar, aralarında iki kat fark var. Saksıda olduğundan sulama sıklığına birşey diyemiyorum.

Eski 11-04-2010, 00:01   #106
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Smile Şeftali Çiçeği

Şeftali bahçem çiçek açmaya başladı birkaç fotoğraf ekliyorum:

Name:  SamsunIMG_0042.jpg
Views: 2887
Size:  41.7 KB
Name:  SamsunIMG_0039.jpg
Views: 3361
Size:  40.3 KB
Name:  SamsunIMG_0040.jpg
Views: 2194
Size:  61.2 KB

gulcingiller beğendi.
Eski 16-04-2010, 23:44   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2009
arkadaşlar bizim bahçede 1 adet şeftali 1 adette nektarn bulunmakta çiçeklenme çok güzeldi ama yapraklarda büzüşme var resi ekleyemedim yarın ilk işim resim çekip eklemek olucak ek bilgi olarak bordo bulamacı uygulamasıda yaptım ama hastalık değilde vitamin eksikliği veya fazlalğı diye tahmin ediyorum yardımcı olursanız sevinirim

Gezegen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2010, 18:55   #108
Ağaç Dostu

arkadaşlar resimler nektarinden şeftalidede aynı sorun var

Eklenen Resimler

Eski 17-04-2010, 23:10   #109
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serseri09 Mesajı Göster
arkadaşlar resimler nektarinden şeftalidede aynı sorun var
Yaprak kıvırcıklığı var ilaçlı mücadele yapılmadığı taktirde tür yaprakları saracaktır.

Eski 18-04-2010, 10:08   #110
Ağaç Dostu

sayın samsunlu55 hada gözler uyanmadan bordo bulamacı uygulaması yapmıştım hatta bordo bulamacını araştırırken şeftalidek yaprak kıvırcıklığına iyi geldiği söylenmişti gözlemlediğim kadaı ile sorun sadece bende degil komşu bahçelerde de mevcut bu sorun

Eski 18-04-2010, 10:19   #111
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
arkadaşlar aynı sorun bende de var.

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2010, 17:45   #112
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Bu sorun benim şeftali ağaçlarımda da vardı. Vardı diyorum artık kalmadı çok şükür. 2 yıl önce 3 sefer bordo bulamacı atttım ama maalesef yok edemedim. Geçen sene 3 sefer sadece göz taşı kullandım. Bordo bulamacı göztaşına göre oldukça hafif kalıyor. Yapraklar döküldükten sonra göz taşı uygulaması oldukça etkili olacaktır.

Eski 19-04-2010, 22:54   #113
Ağaç Dostu

sayın Lonicera anladığım kadarı ile son baharda uygulama yapmışınız uygulamaları ne aralıklarla ve göztaşını hangi ölçülerde uyguladınız bilgilendirirseniz sevnirim saygılar

Eski 20-04-2010, 06:45   #114
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Sn Gezegen, 2 göztaşı uygulamasını 1'er ay arayla sonbaharda yaprak dökümünden sonra, son uygulamayı ise Şubat ayı içinde çiçek gözleri patlamadan önce yaptım. Uygulama dozajını ise çeşitli kaynakların vermiş olduğu ölçüye göre ayarladım. % 2 lik oran yeterli geldi. Yani 100 litre suya göre 2 kg. göztaşı. Ağaç sayım az olduğu için 10 litre suya 200 gr. hesabıyla uyguladım. Gözler patladıktan sonra veya yapraklanma varsa bu oran çok yüksek gelebilir.

Piyasada satılan hazır bordo bulamacından pek fayda göremedim. Aslında en güzeli kendiniz hazırlayıp uygulayacaksınız. İsterseniz kireç miktarının oranını düşük tutabilirsiniz. Ben sadece göztaşı uyguladım. Şimdilik herhangi bir hastalık belirtisi göremeyince, bu sonucu göztaşı uygulamasına bağlıyorum. Bu uygulama ne kadar doğrudur veya kesin çözüm bu mudur net bir şey söylemek mümkün değil. Konu uzmanı arkadaşlarımız daha ayrıntılı ve doğru bilgi verebilirler. Konu hakkında forumumuzda yazışma ve bilgiler mevcut. Başka bir sitedeki bilgiler de işinize yarayabilir(http://www.bahcesel.com/forumsel/has...aci-hazirlama/) Size kolay gelsin. Saygılar.

Eski 20-04-2010, 22:11   #115
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Ben her sene ağaçlar sürgünlerini sürmeden önce göztaşı uygularım. Ayrıyetten ağaçların yaprakları çıktığında yaprak kıvırcıklığı görülüyorsa ayrı bir ilaçlama yaparım.

Eski 20-04-2010, 22:54   #116
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.tagemziraat.com.tr/

Bu hastalık için labıcuper deneyen var mı?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2010, 15:01   #117
Ağaç Dostu

merhaba doğa dostları şeftali ve nektarinlerdeki yukarıda resimlerini verdiğim hastalık için bugün sapanca ilçe tarım müdürlüğüne gittim verdikleri reçte.
1.Aralık ayında %2 lik bordo bulamacı
2.Mart ayında gözler uyanmadan 2 hafta önce %2 veya %2,5 luk bordo bulamacı
3.Şu anda devam eden hastalık için bu ayda (doktor yazısı gibi okuya bildiğim gibi yazıyordum yanlış yazım varsa kusura bakmayın)sistevik fungusit ilaçlarından
a.cupravit ob 21(16 tl)
b.flint
c.deresol
d.baycor
bu ilaçlardan herhangi biri
Gübreleme: şubatta 15,15,15
nisanda can
mayısta amonyum nitrat kullanılması gerekiyormuş ziraat mühendisinin numune olarak götürdüğüm şeftali yaprağına verdiği reçete hastalıksız ve bol ürünlü bir mevsim gileğiyle saygılar

Eski 30-05-2010, 20:50   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Selamlar! Nisan ayında 10 günlüğüne akraba ziyaretine gitmiştim. Eve döndüğümde güzel bir sürpriz beni bekliyordu. Minik balkonda boş duran, üst üste koyduğum 2 saksıdan altta olanının kenarında, yaprakları tanıdık gelen bir bitki filizlenmişti. Üstteki saksıyı kaldırınca bir baktım, saksının içine nerden geldiğini hatırlamadığım( ben mi atmıştım, önceki yıllarda içinde mi kalmıştı hatırlayamıyorum) bir şeftali çekirdeği nemli toprakta 10 günde 10 santimden fazla filizlenmişti. Çekirdek toprağın üstünde duruyordu, üstündeki diğer saksı da ona örtü görevi görmüştü. Bir kez daha bitkiler aleminin sürpriziyle karşılaşmıştım. Hüdainabit bitkilere bayılıyorum
Hemen çekirdeğin üstünü biraz toprakla kapattım. Yaklaşık 50 günde 30 santime ulaştı şeftali fidanım

Ne yapacağımı da tam bilmiyordum, forumda şeftali başlığını aratıp yorumları okudum. Anladığım kadarıyla bu bitkiden muhtemelen hiç meyve alamayacağım ya da verimsiz olucak. Meyve almak da şart değil aslında, en kötü ihtimal kaldırıma veya apartman bahçesine dikerim ve sokak bir ağaç daha kazanmış olur. İlerde belki de iyi bir çelikle aşılama yaparım( tabii aşılamayı da öğrenince).

Merak ettiğim şeyler şunlar; 1- Bu küçük fidanı bahçeye veya kaldırıma kaç santim olduğunda ve ne vakit dikmek uygun olur? Bir yanım balkonda büyük bir saksıda büyütmemi söylüyor ama az toprakta çok geç büyür diye endişeliyim.
2- Kışı rahat geçirir mi? Çekmeköy biraz rüzgarlı bir yer.
3- 30 santim boyda da olsa şimdiden ona musallat olacak zararlılar ve hastalıklar var mı?
4-Çok küçük bir saksıda şu an. Daha büyük bir saksıya almalı mıyım ve ne tarz bir saksı harcı uygun olur?

Çok soru oldu ama tanrı misafiri bu bitkimi yaşatmak istiyorum Şimdiden cevaplayacak olanlara teşekkür ederim.

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2010, 14:50   #119
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı Mesajı Göster
Selamlar! Nisan ayında 10 günlüğüne akraba ziyaretine gitmiştim. Eve döndüğümde güzel bir sürpriz beni bekliyordu. Minik balkonda boş duran, üst üste koyduğum 2 saksıdan altta olanının kenarında, yaprakları tanıdık gelen bir bitki filizlenmişti. Üstteki saksıyı kaldırınca bir baktım, saksının içine nerden geldiğini hatırlamadığım( ben mi atmıştım, önceki yıllarda içinde mi kalmıştı hatırlayamıyorum) bir şeftali çekirdeği nemli toprakta 10 günde 10 santimden fazla filizlenmişti. Çekirdek toprağın üstünde duruyordu, üstündeki diğer saksı da ona örtü görevi görmüştü. Bir kez daha bitkiler aleminin sürpriziyle karşılaşmıştım. Hüdainabit bitkilere bayılıyorum
Hemen çekirdeğin üstünü biraz toprakla kapattım. Yaklaşık 50 günde 30 santime ulaştı şeftali fidanım

Ne yapacağımı da tam bilmiyordum, forumda şeftali başlığını aratıp yorumları okudum. Anladığım kadarıyla bu bitkiden muhtemelen hiç meyve alamayacağım ya da verimsiz olucak. Meyve almak da şart değil aslında, en kötü ihtimal kaldırıma veya apartman bahçesine dikerim ve sokak bir ağaç daha kazanmış olur. İlerde belki de iyi bir çelikle aşılama yaparım( tabii aşılamayı da öğrenince).

Merak ettiğim şeyler şunlar; 1- Bu küçük fidanı bahçeye veya kaldırıma kaç santim olduğunda ve ne vakit dikmek uygun olur? Bir yanım balkonda büyük bir saksıda büyütmemi söylüyor ama az toprakta çok geç büyür diye endişeliyim.
2- Kışı rahat geçirir mi? Çekmeköy biraz rüzgarlı bir yer.
3- 30 santim boyda da olsa şimdiden ona musallat olacak zararlılar ve hastalıklar var mı?
4-Çok küçük bir saksıda şu an. Daha büyük bir saksıya almalı mıyım ve ne tarz bir saksı harcı uygun olur?

Çok soru oldu ama tanrı misafiri bu bitkimi yaşatmak istiyorum Şimdiden cevaplayacak olanlara teşekkür ederim.
Sn. Kedi Tırnağı,
Meyve alırsınız fakat kayısı büyüklüğünde meyve alırsınız. Bahçe dediğiniz sanırım apartman bahçesi. Bahçeye ekerseniz güzel olabilir fakat kaldırıma dikerseniz yazık olur diye düşünüyorum. Normal koşulda 30 cm boyda hastalık veya zararlı bulaşabilir fakat etrafta hastalık etmeni yoksa şimdilik birşey olmaz. Saksıda bakacaksanız hafif bir toprak seçmeniz uygun olur çünkü ağır bünyeli topraklarda hastalığı daha fazla oluyor.

Eski 01-06-2010, 15:47   #120
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2009
terasımda yetiştirdiğim bodur şeftalimde beyaz pamukcuklar oluştu(gövdede) ilk sayfalarda bit demişler ama açıkcası ben bit göremedim yaprak allarına kadar baktım ama yok. birde gövdede bazen bal gibi birşeyler toplanıyor başparmak büyüklüğünde bunun sebebi nedir siz ce. kolay gelsin

rapido34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024