Konu: Şeftali
View Single Post
Eski 20-04-2010, 06:45   #114
Lonicera
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Sn Gezegen, 2 göztaşı uygulamasını 1'er ay arayla sonbaharda yaprak dökümünden sonra, son uygulamayı ise Şubat ayı içinde çiçek gözleri patlamadan önce yaptım. Uygulama dozajını ise çeşitli kaynakların vermiş olduğu ölçüye göre ayarladım. % 2 lik oran yeterli geldi. Yani 100 litre suya göre 2 kg. göztaşı. Ağaç sayım az olduğu için 10 litre suya 200 gr. hesabıyla uyguladım. Gözler patladıktan sonra veya yapraklanma varsa bu oran çok yüksek gelebilir.

Piyasada satılan hazır bordo bulamacından pek fayda göremedim. Aslında en güzeli kendiniz hazırlayıp uygulayacaksınız. İsterseniz kireç miktarının oranını düşük tutabilirsiniz. Ben sadece göztaşı uyguladım. Şimdilik herhangi bir hastalık belirtisi göremeyince, bu sonucu göztaşı uygulamasına bağlıyorum. Bu uygulama ne kadar doğrudur veya kesin çözüm bu mudur net bir şey söylemek mümkün değil. Konu uzmanı arkadaşlarımız daha ayrıntılı ve doğru bilgi verebilirler. Konu hakkında forumumuzda yazışma ve bilgiler mevcut. Başka bir sitedeki bilgiler de işinize yarayabilir(http://www.bahcesel.com/forumsel/has...aci-hazirlama/) Size kolay gelsin. Saygılar.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön