agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni54Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-07-2007, 15:33   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2007
Süs Havuzları

Okulumuzda bir süs havuzu var, ancak filtreleme uygulamadık. Bu konuda yardımcı olmak isteyen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

mhmaks_78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 12:15   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2007
Süs havuzunuz kaç litrelik..

TRUMPETS Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 14:00   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Mhmaks 78, bana gönderdiğiniz özel mesajda 10 m3 lük su hacminden bahsetmiştiniz- yanlış hatırlamıyorsam-. Ve size ne tür malzemeler kullanmanız gerektiğini, kaç adet kullanmanız gerektiğini belirtmiştim.
Sorunuza cevap verdiğim halde yeterli gelmediğini anlıyorum. Bu durumda şu soruları cevaplamanızı istiyorum.

Süz havuzunuzdan ne gibi bir fonksiyon bekliyorsunuz? (Balık havuzu mu yapmak istiyorsunuz? ; içinde yüzmek mi istiyorsunuz? ; Bitki mi yetiştirmek istiyorsunuz?)
Ya da nasıl bir sorunla karşılaştınız? (Yosunlaşma mı var? ; Kurbağa mı var? ; Koku mu var?)

Bunlara cevap verirseniz ben de size tekrar cevap vereceğim.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2007, 21:14   #4
Yeni Üye

Sayın Sukranayalp...yaklaşık 5.5 tonluk havuzumda koiler ve resimlerini gördüğünüz..5 çeşit nilüferim var ancak filtre sistemi kullanmıyorum..hazır filtrelerde yaklaşık 800 milyon civarında ne önerirsiniz...

Eski 01-08-2007, 12:27   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Trumpets, sizin havuzunuz da Mhmaks 78 havuzuna yakın ölçülerde.
Su yüzeyi ve derinliğini bilmesem de yaklaşık 10 m2 satıhlı ve 55-60 cm su kotlu olduğunu tahmin ediyorum.

İçinde balıkların olduğu süs havuzu kimyasal dezenfaktanlar ilave edilmeden temizlenmelidir. Çünkü kimyasallar balığa zarar verir.
İçinde nilüferlerin bulunduğu bir bitki havuzunda da yine kimyasallar kullanılmamalı.

Nilüfer ve balığın aynı sistemde bulunması zordur. Nedenine gelince: nilüfer durgun suyu, hatta yosunlu suyu sever. Balıklar ise havlanmış, bol oksijenli suyu sever.

Siz ikisini birden istediğinize göre balıkları esas alacağım.

Suyun doğal yöntemlerle en iyi temizleyicisi oksijendir, suyun havalanmasıdır. (Söz konusu suyun atıksu olmadığını, sadece durgun su olduğunu kabul edersek) (Atıksuların en iyi doğal temizleyicileri de su sümbülleridir.)

Ama kimyasal kullanmadığımızda ; güneş gören su yosunlaşmaya başlar. Bu kaçınılmaz bir sonuçtur. Kimyasal kullanmadan yapılacak 2 çözüm vardır.
1- Suyu üst yüzeyden havalandırmak
2- Suyu filtrelemek.

1. yöntem ekonomik ve pratik bir yöntemdir. Bunu da çeşitli alt yöntemlerle yapabilirsiniz :
1-a) Su yüzeyi geniş, su derinliği az olan olan süs havuzu yaparak.
1-b) Süs havuzunuzu hakim rüzgar yönüne ve rüzgar-hava akımı alacak şekilde yaparak
1-c) Kot farkından yararlanarak şelale ve fıskiye sistemi kurarak.
1-d) suyun içinde çalışan basit bir rüzgar değirmeni sistemi kurarak.

2. yöntem suyun içinde devr-i daim sistemini gerekli kılar.
Dolayısıyla en azından havuz tabanında bir dip süzgeci kullanmalısınız. Dip süzgeci filtreye bağlanmalıdır. Pompa yardımıyla emilen su, filtreden geçer, temizlenir ve yine pompa yardımı ile şelale, fıskiye veya taban veya duvar yüzeyindeki besi ağızlarından havuza geri basılır.
Bu yöntemde;
-dip süzgeci
-filtre
-pompa
-elektrik bağlantısı ve şalteri
-fıskiye (fıskiye yerine şelale bağlantısı veya besi nozulları olabilir) olmak üzere toplam 5 ana düzeneğe, bu düzenekler arasındaki plastik borulara ihtiyaç vardır. Akvaryumcularda satılan ince borular sizin ihtiyacınızı karşılar. Bu kadar küçük bir süs havuzu için, içinde pompası da olan pompalı kartuş filtreleri size tavsiye ederim. Ayrıca pompa almanıza gerek kalmaz.1 saatte tüm havuz suyunu filtre edecek kapasitededir. fi 40'lık boru bağlantısı ile rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Pompalı kartuş filtrede 2 hat göreceksiniz. Biri dip süzgecine emme amaçlı bağlanır. Diğeri de fıskiye, veya şelale, veya besi nozullarına basma amaçlı bağlanır.

Fiyatına gelince, benim elimdeki katalogda 323 EURO (2007 fiyat kataloğu) olduğu yazılıdır. Ama ticari şartlarda bunu 700 YTL'den daha düşük bir fiyata bulabileceğinizi sanmıyorum. Unutmayın, pompası içinde.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 13:59   #6
Yeni Üye

Havuzumda devridaim pompası var.nilüfer sayfasında resimlerini görebilirsiniz.Ayrıca bu su selaleden akıyor.elinizdeki kataloğtaki filtreler sanıyorum türkiyede satılmıyor...çünkü akvaryumculara çok sordum..müşteri olmadığı için getirtmiyorlarmış..belki siz bana bulunduğunuz ilde varsa yardımcı olabilirsiniz..şimdiden teşekkürler..

Eski 02-08-2007, 14:30   #7
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TRUMPETS Mesajı Göster
Havuzumda devridaim pompası var.nilüfer sayfasında resimlerini görebilirsiniz.Ayrıca bu su selaleden akıyor.elinizdeki kataloğtaki filtreler sanıyorum türkiyede satılmıyor...çünkü akvaryumculara çok sordum..müşteri olmadığı için getirtmiyorlarmış..belki siz bana bulunduğunuz ilde varsa yardımcı olabilirsiniz..şimdiden teşekkürler..
Sn.Trumpets;
Nasıl filtrasyon istiyorsunuz? İstediğiniz filtre sistemini siz dahi yaparsınız önce ne tür filtrasyon yapacağınız önemli.
Akvaryumculardan filtre istemenize gerek bile kalmayabilir zaten elinizde devir daim motoru mevcutmuş geriye sadece filtre elemanları ve bunları koyacağınız kap olayı kalmış.
Size filitre konusunda yardımcı olabileceğin düşündüğüm bir kaç makale adresi veriyorum.
http://www.akvaryumkulubu.org/sayfa....=makaleler.php
Burayı bir inceleyin birde forumda filtresini kendisi yapan bir arkadaşın adresini veriyorum yapılışı hakkında kısaca bilgi vermesi açısından faydalı olacağını düşünüyorum.
http://www.akvaryumkulubu.org/vbulle...ad.php?t=48299

Saygılar,

feyzalp beğendi.
Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2007, 12:15   #8
Yeni Üye

havuzum

havuzumun değişik bir resmini görmenizi istedim...

Eklenen Resimler

Eski 04-08-2007, 15:19   #9
Ağaç Dostu

saka's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mhmaks_78 Mesajı Göster
Okulumuzda bir süs havuzu var, ancak filtreleme uygulamadık. Bu konuda yardımcı olmak isteyen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim
Sn. Aksoy (hitap yanlış ise bağışlayın), okulunuzun web sitesini inceledim.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Her süs havuzunda illa ki teknolojik-filitreleme
gereklidir diye bir zaruret yoktur. Duruma göre süs havuzlarıda doğal bir arıtma tesisi gibi kendi kendini biyolojik olarak çekip cevirebilir. Esasen en zahmetsiz ortamlarda genellikle kendi kendine yetebilen ve dışarıdan az itki ile ayakta durabilenlerdir sanırım (bunu okulunuzun imkanları ve ihtiyaçları dahlinde hatırlatmayı uygun buldum). Filitreleme denince geniş bir yelpazede İHTIYACA BİNAYEN UV filitre, mekanik filitre, biyolojik filitre gibi bir dizi çözüm olduğunu hatıra getirmek ve bunların hangilerinin sizin için bir ihtiyaç olduğunu keşfetmek gerekiyor. Aksi durumda lüzumsuz ve işe yaramaz yatırımlara girmenizde mümkündür.

Mekanik filitrasyonda suda serbest yüzen kirleticiler tutulur, bu sebeple eğer suda bu tür mekanik olarak tutulması gereken (ayrıştırılması gereken) materyal var ise; bunları Hakan Bey'in de bahsettiği gibi yüzmilyonlarca lira harcamadan, basit bir kendin yap filitre ile yapabilirsiniz; kaldı ki bu konuyu araştırmak öğrenciler arasında bir araştırma konusu olarak bile belki de projelendirilebilir. Koltuk imalatçılarından metre karesi 3-5 YTL'ye teradik edilebilecek ve kirlendiği ölçüde değiştirilebilecek "elyaf" ile ve önüne yaprak gibi daha büyük ebatta kirleticileri turabileceğiniz file türü şeylerle kendi filitrenizi geliştirebilirsiniz. Bu filitre belki satın alınacak ürünler kadar dekoratif olmayabilecektir ancak onlardan çok daha fazla işinizi daha etkin olarak görür olabilecektir. Mesala, meyve sepetlerinden birbirine taşacak iki-üç basamaklı bir sistemi kendiniz inşa edebilirsiniz. Her sepete sünger materyaller koyarak içinden su akar iken kirleticileri turabileceğiniz bir düzenek oluşturabilirsiniz, uygun sıklıkta bu mevve sepetlerini (manavlardan da tedarik edilebilir) temizi ile değiştirebilirsiniz. Bu iş için bir su pompası ve uygun hortumlama kafi gelecektir. Hortumun emişini havuzun en dip noktasından yapmanız durumunda pek çok dibe çoken atığıda filitre sepetlerinde toplayabilirsiniz.Nilüferleri saksılara dikmek ve bir kaç ayda bir tortuları sifonlamak, kar sağlar.

Suyun biyolojik olarak filitrasyona ihtiyaç duyup duymadığını ayrıca araştırabilirsiniz, bu hususta genellikle koi lerin yaşamsal çevre ihtiyaçları ön plana çıkar; bunun içinde balık ölümlerinin olup olmadığı, balık gelişimleri rutininin sağlıklı olup olmadığı, hastalanıp hastalanmadıkları, yem alıp almadıkları gibi bir dizi gözleme bakabilir veya kestirmeden suyu amonyak, nitrit ve nitrat testleri ile ölçerek en azından azot döngüsünün sağlıklı işleyip işlemediğini görebilirsiniz. Nilüfer ve koi'ler birbirleri için bu anlamda tamamlayıcıdırlar, birisinin çıktısı diğerine azot döngüsü açısından daha yaşanır bir çevre
sunar.

Süz havuzunuza daha fazla ve çeşitte "bitkisel alan" lar yaratarak su kalitenizi arttırabilirsiniz. Bunun içinde akvaryumculardan hızlı gelişen ve bol güneşi seven Valnisneria türlerinden ilave edebilirsiniz. Süs havuzunuz okulunuzda hem öğretmenler hemde öğrenciler için bir doğayı öğrenme alanı haline dönüşebilir; yönetiminde olduğunuz okulunuz için bu gayretlerinizin devamını diler, tebriklerimi sunarım.

saygılarımla,

feyzalp beğendi.
saka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 00:06   #10
Yeni Üye

Valnisneria türleri..sadece yazın yetişirler...kışın ölürler...

Eski 03-02-2008, 23:37   #11
Yeni Üye

gurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2008
Tüm diğer üyelere merhaba diyerek başlamak istiyorum.

İsmim Gürkan , Antalya da yaşıyorum. Özel bir şirkette yöneticiyim. Bahçeli müstakil bir evde yaşıyorum. Doğal olarak en büyük hobim, bahçe , ağaçlar ve son olarak da yapımına başladığımız süs havuzu. Genelde bahçe ile ilgili herşeyi araştırarak yaparım, fakat süs havuzu işini başladıktan sonra araştırmaya başladım. Umarım bazı detaylar için geç kalmamışımdır. Aslında aynı şeyleri tekrar sormamak için forum konularını okumaya çalıştım, ama bazı detaylar benim süs havuzum için farklı olduğundan yine de sizlerin tecrübe ve yardımına ihtiyacım var. Yardımcı olur cevap verirseniz sevinirim. Öncelikle size süs havuzumu ve nelerini tamamladığımı tarif edeyim. Havuz fasulye şeklinde, 3 m uzunluğunda , 1,5 genişliğinde (en geniş yeri) 50 cm derinliğinde. Toprağı kazıp, alta ızgara şeklinde demir koyup beton döktük (15 cm) sonra yan duvarları yine demirler ile ızgara gibi örerek 10 cm beton ile doldurduk ve düzgünce sıvadık. Bu arada havuzun en derin yerine iki adet flex boru koyduk, birisini havuzdaki devir daim için , diğerini de suyu boşaltmak için. Yarın yalıtım için özel bir sıva malzemesi varmış, ondan alacağız ve onu tüm satıha uygulayacağız. Bu arada şelale gibi bir hava yaratmak iiçin bir taşçıdan çok eski yıllardan kaldığı belli olan bir kuyu başı taşı aldım (içi oyuk bir kaya gibi), ayrıca havuzun yanlarına bu kuyu başınn renginde dere taşlarıda koymayı düşünüyorum, havuzun zeminine yine ceviz taneleri büyüklüğünde küçük taşlar ve birazda kum koyarım diyorum. Süs havuzunun yanına sıfır koyacağım kuyu başı taşı yani içi oyuk kayanın içine su dolacak ve taşan su da süs havuzun içine dökülecek .Almayı düşündüğüm bir dalgıç pompa da devir daim işini yapacak. Plan bu . Geldim işin zor yanlarına sanırım,
1- Ne tip bir pompa almalıyım, hem filtre hem dalgıç pompa olan bir cihaz varmı. bu arada pompadan çok ses duymak istemiyorum
2- Koi balık ve suda yaşayan bitkilerim olsun istiyorum.(japon şemsiyesi var bahçemde onu havuzun kenarına ve birazda içine yerleştireyim isiyorum. Bu arada başka hangi bitkileri havuzun içine ve dışına koyabilirim(hatta hangi bitkileri koyarsam filtreye yardımcı olur.Ayrıca balıkları ne zaman koymalıyım.
3- Nasıl filtrasyon yapacağım bilmiyorum, havuz daha sonra sırf yosun yapan, sinek ve koku yapan bir duruma gelsin istemiyorum. Teknik bir filtreyi , **** doğal bir filtreyi nasıl yollarla çözerim bilmiyorum. (Bahsettiğim üzere Antalya'da yaşıyorum ve yazın 45 derece kışın -2,-3 sıcaklıklıkları gören bir mevkiide oturuyorum- havuz güneş gören bir yerde.... hem yosun sorunu hem de balıklar yaşamı için verilebilecek cevaplar adına belirtmek istedim)
4- Bu havuzu ışıklandırmak istiyorum ama güvenli olsun istiyorum. Çocuklarım var ve güzel bir şey yapalım derken iş çıkartmıyalım başımıza diyorum.

Konuyu bilmediğim için belkide bir çok şeyi sormadan mesajımı tamamlıyorum. Geri kalan işler için adım adım ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Saygılarımla

Gürkan

gurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2008, 17:34   #12
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Süs Havuzları

aşağıdaki 2 havuzu beğendim resimlerini gönderdim iyi günler

Eklenen Resimler

ahmeter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2008, 18:06   #13
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Gürkan bey resimlerde 3 tane havuz türü var içinde balık gözüken en ideali 4 senedir kullanıyorum . kendi elimle yaptım koi balığı koyarsanız yosunu balık yer sivrisinek yumurtasını yer içine nilüfer dikerseniz en güzeli merak ettiğiniz suali sorabilirsinız selamlar

Eski 24-07-2008, 14:32   #14
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Galeri: 1
Kemalpaşa da süz havuzu

ben de 4-5 yıldır hem işletmemizde hem de kendi evimin bahçesinde içerisinde koi balıkları ve sucul bitkiler olan süz havuzları yaptım ekte bazı resimlerini göndriyorum.Bu konuda tecrübeli ve bilgili kişilerin eleştrilerine her zaman açığım.Ben aslında havuzu daha doğal yapmak istemiştim ama ustanın insiyatif kullanma egosunu bir türlü yenemedim ve özellikle şelale ve havuzun çevresindeki duvarın beton görünümü maalesef benim de hoşuma gitmiyor.

Eklenen Resimler

oceanheart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 15:08   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
http://www.gizempeyzaj.com/Urunler.aspx?CatId=12

http://yapayselale.com/

http://www.dogaldekorasyon.com.tr/de...aspx?pid=11963

linkte güzel çalışmalar var.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 16:10   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oceanheart Mesajı Göster
özellikle şelale ve havuzun çevresindeki duvarın beton görünümü maalesef benim de hoşuma gitmiyor.
Sayın oceanheart,

Bence süs havuzunuz ve ortamı çok güzel. Evet beton kısımlar biraz sırıtıyor ama görüldüğü kadarıyla bitki edinme sıkıntınız yok,zaten yer yer betonları bitkilerle kapamışsınız. Bence biraz daha bitki takviyesi ile sizi rahatsız eden kısımları da örtebilirsiniz. Bazı yerlere doğrudan koyacağınız 3-5 kayrak taşıyla, daha tabii bir görünüm verebilirsiniz. Yine de herşey bence çok güzel.

Benim ise süs havuzuma çevremde uygun bitki bulamamak gibi bir sorunum var.

Elinize sağlık.

feyzalp beğendi.
tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2008, 21:40   #17
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

süs havuzu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oceanheart Mesajı Göster
ben de 4-5 yıldır hem işletmemizde hem de kendi evimin bahçesinde içerisinde koi balıkları ve sucul bitkiler olan süz havuzları yaptım ekte bazı resimlerini göndriyorum.Bu konuda tecrübeli ve bilgili kişilerin eleştrilerine her zaman açığım.Ben aslında havuzu daha doğal yapmak istemiştim ama ustanın insiyatif kullanma egosunu bir türlü yenemedim ve özellikle şelale ve havuzun çevresindeki duvarın beton görünümü maalesef benim de hoşuma gitmiyor.
Tebrik ederim fevkalade selamlar

Eski 25-07-2008, 08:01   #18
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Sn. Tugo ve Sn. Ahmeter,
Düşünceleriniz ve önerileriniz için çok teşekkür edrim.Boş zamanlarımda fidanlıkları gezip bende olmayan bitkilerden topladığım için bitkilerimin bahçeme sığmaması en büyük sorunlarımdan birisi.Su bitkilerini Türkiyede çok fazla bulmak mümkün değil.Ben birkaç arkadaşımla bu konuda paslaşıyorum ancak o şekilde bu kadar çeşit yapabildim.Son zamanlarda Köyceğiz gölü kenarındaki Sn. Ragıp Esener hocamızın işlettiği Palmiye Merkezi şu anda sanırım hem su bitkileri hem de diğer tropik ve yaygın olmayan bitkiler açısından en bol çeşidin bulunabileceği yerlerden birisi.Tabi benim bitkilerimden de uygun zamanlarda arzu eden olursa göndermey çalışırım.
saygılar

Eski 25-07-2008, 10:29   #19
Ağaç Dostu

Sn.oceanheart;
Arzu etmek hakkımız baki kalsın da), merakımdan dolayı, havuz bordüründe kullandığınız bitkilerin isimlerini belirtirmisiniz lütfen. Bir fikir verebilir.

Benim havuzun çevresinde, toprakda;
2 adet yukka (köşelerde), bir sıra kzıl uçlu saz, limon kamışı, mevsimlik kır çıçekleri var.

Henüz daha toprağa verilmemiş olanlar ise nandina, kalla,palmifolia.

Teşekkür ediyorum.

Eski 30-07-2008, 14:34   #20
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Sn. Tugo,

Öncelikle aşırı meşguliyetimden dolayı geç cevap yazabildiğım için kusuruma bakmayın.
Tabi bu cevap ta maalesf çok tatmin edici olmayacak zira bitki isimleriyle çok fazla aram yoktur.Yani havuzumun çevresindeki bitkilerin çoğunun adını bilmiyorum ama sanırım havuzun çevresindeki 100cmlik bant içerisinde 50den fazla çeşit var.Bitkilrin mevsimsel özellikleri de gözönüne alınarak dikilmiş olduğu için her mevsim ayrı güzellikler sunuyorlar.Sayabileceğim bazıları ise, gravillea (bodur), mavi ladin, mavi sedir, mahonia, kerria japonica, callistemon citrinus, citisus, clerodendrum bungei, nandina domestica, hypericum inodorum, hypericum calycinum, ceratostigma willmottianum, viburnum davidii, leylak, fritillaria persica, agapanthus ve ismini dahi bilmediğim birçok bitki.Yalnız yanlış anlaşılmasın ismini bilmemem çok fazla bitkimin olmasından dolayı vakit bulup araştıramamamdan kaynaklanıyor yoksa bu kadar çeşidi 7 senede sürekli boş zamanlarımda fidanlıklarda dolaşıp **** direk doğadan aldığım bitkilerden biriktirerek oluşturdum ve hepsinde çok büyük emeğim var.Yaprak döken 3 çeşit manolyam ise hem sıcak iklim hem de kireçli su ve toprak nedeniyle iyi durumda olmadığından bahsetmek istemedim.
Bu arada belki bazıları kızacak ama su bitkileri en az bakım isteyen bitkiler ve onları yetiştirmek öyle çok ta övünülecek bir durum değil.

Eski 30-07-2008, 16:07   #21
Ağaç Dostu

Gerçekten zengin bir ortam yaratmışsınız. Elinize sağlık.

Eski 16-09-2008, 19:27   #22
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
[
Alıntı:
QUOTE=oceanheart;263582]Bu arada belki bazıları kızacak ama su bitkileri en az bakım isteyen bitkiler ve onları yetiştirmek öyle çok ta övünülecek bir durum değil.
Size katıldığımı söyleyemem. Çok güzel bir çalışma yapmışsınız. Harika görünüyor. Çok emek verdiğiniz belli. Tebrikler.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2008, 19:43   #23
Ağaç Dostu

Bu arada bende "yabani bitkileri" nasıl evcilleştirebiliriz, merakı başladı. Toprakdan suya doğru ulaşma çabası gösteren 3 çeşit yabaniyi, kopararak havuz suyuna daldırdım. Şimdilik, bunlardan bir tanesi, yanılmıyorsam ismi "su otu" kök vermeye başladı. İyice belirginleşince resimliyebilirim.

Ayrıca, bizde Gölevez diye bilinen (bir çeşit fil kulağı) rizomlu bitkinin de yurt dışında sucul muamelesi gördüğünü okudum ve üyemiz Tropik Sera' dan bugün iki adet getirttim.

Gölevezleri de çıplak kök olarak deneyeceğim.

Daha sonra aklımda barış çiçeği var. Onun da suda yaşayabileceğini ümid ediyorum, deneyeceğim.

Arkadaşlarımızdan bu tür deneyimleri olanlar da yazarsa, enteresan neticelere ulaşabiliriz.

Düzenleyen tugo : 16-09-2008 saat 19:45 Neden: Yazım hatası
Eski 16-09-2008, 21:25   #24
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

fittonia

Bu bitkiyi akvaryumda denedim 2 aydır gayet iyi bir akvaryum resminde görmüştüm almak isterseniz mıgros da var selamlar

Eski 17-09-2008, 00:34   #25
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
Bu bitkiyi akvaryumda denedim 2 aydır gayet iyi bir akvaryum resminde görmüştüm almak isterseniz mıgros da var selamlar
Çok hoş olacak gibi görünüyor.
Teşekkürler Sayın ahmeter.

Eski 07-04-2009, 22:38   #26
Yeni Üye

SerhanDurmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Merhabalar
Oncelikle paylasim icin herkese cok tesekkur ederim ve ayni hevesi tasiyan bunca insani bir arada gormek harika -ozellikle bu konuda cok zayif olan bir yerde, Aydin-Didim'de yasayan biri olarak...
Sus havuzu yapimina yeni baslayacak oldugum icin, yazilanlar benim icin cok aydinlatici oldu. 12m uzunluk ve 5 m genislikte bir on bahcem var. Uzun zamandir kucuk bir ahsap kopruyle uzerinden gecebilecegim 10m x 4m ebatinda, farkli derinliklerde bir havuz planliyordum. Evimin insaati yeni bittigi icin boyle bir sey yapmaya cok musait -ki bahce duvarimi da yeni yaptiriyorum. Ayrica kot farkimi da kullanip suyun akmasini saglamayi dusunuyorum. Ilk etapta youtube'dan videolar izledim. " how to make a pond", " making a pond " vs. gibi aratirsaniz siz de izleyebilirsiniz. Izledigim videolarda zemin yalitim malzemesi olarak beton yerine naylon benzeri bir malzeme kullaniyorlar. Ben de oyle bir sey kullanmayi dusundum, cunku muhtemel degisikliklere daha musait bir malzeme. Ayrica betonun kamuflesi daha zor sanirim. Boyle bir malzemeyi onerir misiniz? Dezavantajlari nelerdir?
Ben ayni zamanda bu havuzun icini tamamen dogal dekore etmek istiyorum. Yapay hic bir sey kullanmayi dusunmuyorum ( beton goruntusu, yapay ve yapay oldugu cok belli olan selaleler vs. ). Benim icin en onemli noktalardan biri ise suyun yesil gorunmemesini saglamak ve icinde cesitli baliklar, su kaplumbagasi ve bitkiler yetistirebilmek. Bu goruntuyu saglamak icin standart yuzme havuzu fayanslarindan kullanmam sart mi? Zira havuzun zemininde kum, cakil ve kayalar olsun istiyorum. Bahsettigim gibi cesitli canlilari bu havuzda yasatabilir miyim? Suyun berakligini en iyi nasil saglarim? Cunku bahsettigim gibi kot farkim mevcut ve havuzun bir kosesini cam kullanarak icini gorebilecegim bir paludarium-havuz olarak kullanabilirim. Degerli bilgilerinizi benimle paylasirsaniz sevinirim.

SerhanDurmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2009, 11:07   #27
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Merhaba Sn. Serhan Durmaz,

Özellikle süs havuzlarında çoğunlukla membran kullanılmakta olup sizin de membran kullanmanız ben ce de betona göre daha uygun olur.Ama özellikle havuzun suyunu berrak tutmak istiyorsanız bu konuda havuz işleriyle ilgilenen firmalardan mutlaka dstek alarak iyi bir filtre sistemi kurmanız gerekir.Zira su ışık aldığı müddetçe (aksi düşünülemez) içerisinde mutlaka yosunlar gelişecek ve havuzunuzu mahvedecektir.Yosunların bakteriler yardımıyla biyolojik kontrolu da mümkün ama bu bakteriler yosun kalmayınca bitkileri de yedikleri için önermem.Balıklar bitki köklerin zaman zaman zarar verip saksı toprağına pike yaparak saksı toprağını boşaltsalar da saksı toprağının üzerini çakılla örterek bu durumu bir miktar engelleyebilirsiniz.İnca çakıl balık olmasa bile toprağın üzerine koyulması şart.Balık olan bir havuzun dibindeki çakılların da berrak görünebilmesi gerçekten çok masraf ve emek isteyen bir iş dediğim gibi mutlaka profesyonellerden tavsiyeler almanızda fayda var.

Eski 11-04-2009, 22:47   #28
Yeni Üye

SerhanDurmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Merhaba Oceanheart,
Tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim. Ayrica sizin calismanizi da basarili buldugumu soylemeden gecemeyecegim. Ozellikle havuzdaki bitkilerin uyumu cok hos olmus.
Saygilar.

SerhanDurmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 13:20   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmeter Mesajı Göster
aşağıdaki 2 havuzu beğendim resimlerini gönderdim iyi günler
Sn ahmeter şu içinde balıklar olan havuzun derinliği nedir?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2009, 18:21   #30
Ağaç Dostu

ahmeter's Avatar

Süs havuzu

Balıkların bulunduğu suyun derinliği 1 metre havuz eski bir su deposunun kesilmiş yarısı Selamlar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024