agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2020, 19:46   #721
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ysbozok, eğer kel olan yerler çok fazla değil ise kardeşleme ile kapanır, yok çok fazla ise o bölümdeki tohumlar ya karıncalar tarafından taşınmıştır ya da o kısma tohum eşit olarak gelmemiştir. Bu durumda yama yapmanız gerekir.

Denizli'de hava sıcaklığı nasıl fikrim yok, çok sıcak değil ise sabah erken saatlerde sulamanız yeterli olabilir. Çıkan çim boyları da önemli tabii.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2020, 23:18   #722
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2020
Nasıl yama yapabilirim pek bilgim yok maalesef yardımcı olursanız sevinirim

TCM beğendi.
Ysbozok Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2020, 11:17   #723
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ysbozok Mesajı Göster
Nasıl yama yapabilirim pek bilgim yok maalesef yardımcı olursanız sevinirim
Yama için ya tohumları bir leğen içinde hafifçe çimlendirip; yani tohumları bir leğen içinde çok az su ile şişirip çatlamasını hafifçe uçlanmasını sağlayarak yaparsınız ve bunları kel yerlere az bir toprak eşliğinde serpiştirirsiniz. Ya da kel yerleri hafifçe tırmıkla toprağı oynatarak yeni tohum atarak kapakla kapatabilirsiniz. Bu durumda tohumlara biraz toz ilaç karıştırın ki karıncalar taşımasın veya o bölümü sık sık ıslat tutun ki karıncalar gelmesin.
Bazı arkadaşlar karıncaları uzak tutmak için toz tarçın serperler, tohumlara biraz karıştırıbilirsiniz.

karıncalar tohumları çalıyorlar

Tarçınının Bitkilerde Kullanımı

OSMAN45 ve TCM beğendi.
Eski 07-07-2020, 12:31   #724
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2020
Çimlerde Sararma ve Kelleşme

Merhabalar,

Çim ve çim sorunları konularını inceledim ancak bir çoğunda fotoğraf olmadığından bu soruna çözüm bulamadım.
Açıkçası çim bakımı zor olduğu için yanlış bir şey yapıp elimdeki çimden de olmak istemiyorum.

2019 sonunda yaklaşık 80m2 bahçeme rulo çim yaptım , rulo çimi kendim serdim.
Çimin altına yavaş yarayışlı gübre kullandım.
Çimleri her gün sabah (8-9 civarı) ve akşam (6-7 civarı) otomatik sulama ile 10-15 dakika suluyorum.

Ancak fotoğraflarda görüldüğü gibi bahçenin sol kısmında sararma , bazı yerlerde kelleşme ve rulo çimlerin aralarında açılmalar başladı.

Yaklaşık 1,5 ay önce bu sararmaların önüne geçmek için tüm bahçeye %46 lık Azot gübre uygulaması yaptım ve bolca suladım.

Sararmalar azalmıştı ancak sıcak hava ile yeniden arttı.

Bu sararmalar ve kelleşmelerin nedeni nedir ?
Kelleşen yerlere çim tohumu atıp üzerine kapak toprağı ile yeniden dikim yapsam sorun olur mu ?
Genel bakım için önerileriniz nelerdir ?

Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

akaco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2020, 14:28   #725
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
@ akaco, 15 er dakika sulama bence yetmez..

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2020, 22:43   #726
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2019
Çiminizin cinsi nedir acaba birde sararmalar gölge olan yerdemi.Ayrıca bu sıcak havalarda sabah daha erken saatte sulamak gerekir diye biliyorum ki benim çimim Bermuda 10 yıldır hiç bozulmadı sulamayı sabah en geç 7.5 da bitiririm Haziran Temmuz ve Ağustos aylarında mutlaka kurt ilacı atarım çim boyunuzda biraz uzun gibi daha kısa boyda olursa daha sağlıklı olur. İki veya üç biçim sonrası biraz gübreyi bol suyla verirseniz çok sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

gıynas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2020, 09:27   #727
Yeni Üye

gıynas ; Çim 6lı karışım ancak içeriğini tam olarak bilemiyorum.
Bahçenin bu kısmı en çok güneşi alan kısım.
Kurt ilacı olarak bahsettiğiniz ilaç nedir ?
Gübre olarak ne kullanmalıyım ?
Elimdeki %46lık Azot gübresini sulama suyuma karıştırıp bahçeyi sulasam faydası olur mu ?

Eski 08-07-2020, 09:28   #728
Yeni Üye

TCM; sizce bu sararmalar az sulamadan mı ?
Yani bir hastalık veya başka bir durum olabilir mi ?

Eski 08-07-2020, 10:08   #729
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-11-2019
Sayın Akaco 6 lı karışım hakkında bilgim yok benimki yaz çimi bermuda kışın uykuya girer sararır ilk baharda yeşermeye başlar ozaman 26 azot karışımlı ilk gübresini veririm.ÇİM başlığını baştan sona dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

gıynas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2020, 14:37   #730
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akaco Mesajı Göster
Merhabalar,

Çim ve çim sorunları konularını inceledim ancak bir çoğunda fotoğraf olmadığından bu soruna çözüm bulamadım.
Açıkçası çim bakımı zor olduğu için yanlış bir şey yapıp elimdeki çimden de olmak istemiyorum.

2019 sonunda yaklaşık 80m2 bahçeme rulo çim yaptım , rulo çimi kendim serdim.
Çimin altına yavaş yarayışlı gübre kullandım.
Çimleri her gün sabah (8-9 civarı) ve akşam (6-7 civarı) otomatik sulama ile 10-15 dakika suluyorum.

Ancak fotoğraflarda görüldüğü gibi bahçenin sol kısmında sararma , bazı yerlerde kelleşme ve rulo çimlerin aralarında açılmalar başladı.

Yaklaşık 1,5 ay önce bu sararmaların önüne geçmek için tüm bahçeye %46 lık Azot gübre uygulaması yaptım ve bolca suladım.

Sararmalar azalmıştı ancak sıcak hava ile yeniden arttı.

Bu sararmalar ve kelleşmelerin nedeni nedir ?
Kelleşen yerlere çim tohumu atıp üzerine kapak toprağı ile yeniden dikim yapsam sorun olur mu ?
Genel bakım için önerileriniz nelerdir ?

Şimdiden teşekkürler.
Merhaba, otomatik sulamanız varsa öncelikle akşam saatleri sulamayı tamamen kesin sabah 6 gibi mümkünse tabi daha erkende olabilir 5'de Suyun ne kadar harcandığı da bilmek gerek ama 4 bölgeyi 15'er dakika sulayarak ben 3 ton su harcıyorum. en sıcak aylarda zaman 15-20 dakika bir fıskiye ile atmak yeterlidir.

Zemine elinizi yaklaştırın sıcaklık geliyor mu, çimi asılın kökünden mi geliyor yoksa kopuyor mu

Şahsen 3 yıldır nisan ayından eylüle kadar bahçeyi 15 günde bir dezenfekten sonra ki günde 200g Azoxystrobin + 125g Difenoconazole ilaç atarım.

Bu benim şahsi programım tabi ki çünkü hastalık geldiği zaman kurtulması çok zor gelmeden önlem almak en güzeli. Rulo çimlerle ilgili çok bilgim yok lakin gördüğüm kadarı ile kök çürümesi var zaten.

Çiminde gübreye ihtiyacı var, toprağınızın analizi olmadan bir şey söylemek zor ama sadece azot ve su vererek güzel bir çim yetiştirmek mümkün değil.

sağlıklı ve güzel bir çim için ciddi gübreleme ve ilaçlama gerek. Ekipman gerekli. Herkes çim yetiştire bilir ama üzerinde yürümeye doyum olmaz çimi herkes yetiştiremez. Size şöyle izah edeyim 500 m2 den daha az bir çim alan için yıllık 3 bin tl civarı gübre ilaç ekipman masrafı oluyor. Ciddi de bir su masrafı tabi.

Gönlünüzce olsun

https://i.hizliresim.com/AKpRSV.jpg

Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2020, 23:09   #731
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2016
Merhabalar.Bazi yerlerde ilk cim biciminden once topragin silindirlenmesi ve 2 gun beklenip bicilmesi gerektigi yaziyor.Bu silindirleme islemi gercekten gerekiyor mu anlayamadim.Cimler zarar gormez mi ? Ve hatta ilk bicimden sonra yine silindir gerekiyormuş.Bu konuda beni aydınlatirsaniz cok sevinirim.

Dj.M Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2020, 23:22   #732
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

İki saatte çim ile ilgili 60 sayfalık iki konuyu bitirdim tekrar. İki sorumun cevabını bulamadım. Sorularımdan önce üstte eksik kalan bir konumu sonlandırayım, çim biçme makinesinin (bosch) bıçaklarını alır almaz biletin, üstte 'yeni alınan makinenin bıçağı kör olur mu' demiştim oluyormuş Herhalde güvenlik sebebiyle fazla keskinleştirmiyorlar ve müşteriye bırakıyorlar.

Gelelim cevapsız sorulara, bir hafta önce 100 m.kare kadar ilave çim ektim. Yeri hazırlarken çapa makinesi ile iki ayrı günde iki kez çapaladım, zaman sıkıntısı ve yorgunluk sebebiyle bir hafta içinde tesviyesini ve taşları toplamayı anca yapabildik. Hatamız ilk önce sulayıp yabancı otların çıkmasını sağlayarak herbisit ile kökten yok etmek olmalıydı. Biz tohumları atarken önceden ortam hazırlanan yabani otlar ki çoğunluk geniş yapraklı şu arkadaş topraktan çıkmaya başlamışlardı.

Şu an ekim yapılan yerin yarısının büyük bir kısmını bu arkadaşlar ele geçirmiş durumda ve öyleki daha erken çıkıp büyüdükleri için kimi yerde çim gözükmüyor. Ekim yeri yayla, yani 'niye bu mevsimde ektin' demeyin diye yazıyorum. Çimlerin boyu 5-6 cm. bir kaç sayfa önce yazdığım amin grubu ilacın çime zarar vermediğini yazmıştım. Peki bu geniş yapraklar için olan herbisiti ilk çıkan çimlere ne zamandan itibaren verebilirim. 10 günlük çime versem olur mu; dozu dekara 250 cc. yazıyor. Yarına kadar sizlerden cevap gelmezse 10 m.kare kadar yerde deneme yapacağım. Sabah sulayıp sonra ilaçlıyayım diyorum herbisitin etki göstermesi için 24 saat sulanmasa iyi olurmuş. 5-6 gün biçilmeyecek (yeşil aksamdan alınan ilacın bitkide etkisini daha iyi göstermesi için) ki o zamana kadar çimin boyu ilk biçilme boyu olan 10 cm.e de gelmiş olur. Soruyu tekrarlarsam herbisitleri yeni ekilen çimlerde en erken ne zaman kullanabilirim.

İkinci sorum; sulamayı sabah yapalım çimler geceye kuru girsin ama yaylada neredeyse her sabah çiy var, bu durumda güneş te tam etkisini göstermeden saat 10 gibi mi sulamalıyım.

Eski 13-07-2020, 15:33   #733
Moderatör

Güler's Avatar

Başlığa yazılan mesajlara bakmaya pek vaktim olmuyor hem ilaçlar hakkında da çok paylaşım yapamıyorum çünkü bilgim yok. Paylaştıklarım kendi kullandıklarım oluyor.

Burada Manyas'da da sabahları çiy oluyor. Biz erken saatte suluyoruz, erken saatte sulama daha verimli oluyor. Çiy yaprakta fazla olur tamam oradan toprağada işler ama çim kökü 25-30 cm kadar iner. Sabah erken saatlerde yaptığımızda buharlaşma da olmuyor.

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 13-07-2020, 15:35   #734
Moderatör

Güler's Avatar

Bu arada bahçe sayfamda bir arama yaparken bir arkadaşımızın gönderdiği mesaj gözüme çarptı, belki okumak isteyenleriniz olur.

Çim bakım takvimi

Portakal Rengi ve ikiy beğendi.
Eski 13-07-2020, 15:56   #735
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster

Gelelim cevapsız sorulara, bir hafta önce 100 m.kare kadar ilave çim ektim. Yeri hazırlarken çapa makinesi ile iki ayrı günde iki kez çapaladım, zaman sıkıntısı ve yorgunluk sebebiyle bir hafta içinde tesviyesini ve taşları toplamayı anca yapabildik. Hatamız ilk önce sulayıp yabancı otların çıkmasını sağlayarak herbisit ile kökten yok etmek olmalıydı. Biz tohumları atarken önceden ortam hazırlanan yabani otlar ki çoğunluk geniş yapraklı şu arkadaş topraktan çıkmaya başlamışlardı.

Şu an ekim yapılan yerin yarısının büyük bir kısmını bu arkadaşlar ele geçirmiş durumda ve öyleki daha erken çıkıp büyüdükleri için kimi yerde çim gözükmüyor.

İkinci sorum; sulamayı sabah yapalım çimler geceye kuru girsin ama yaylada neredeyse her sabah çiy var, bu durumda güneş te tam etkisini göstermeden saat 10 gibi mi sulamalıyım.
Benim başıma gelmedi mi sanıyorsunuz?

Güler / Bahçe

TCM beğendi.
Eski 16-08-2020, 19:15   #736
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sayın büyüğüm Güler Hn. daha önce pek çok kez çimi bozup yenilediğiniz için sanırım sizin yardımınız daha çok olacak. Resmin alt tarafında görüldüğü üzere bu yıl ektiğim kısmın çoğunu bu ahtapot gibi her tarafı saran ot bastı. Resmin orta kısmındaki az bir kısımda ise ne varsa kurudu, resmin üst kısmındaki bölümde ise yabani ot çıkışı çok az olduğu için durum fena değil.

Name:  2.jpg
Views: 537
Size:  69.9 KB

Ahtapotlar bunlar, tohumlanmaya bile başladılar artık. Çim ile birlikte biçsek te hatta en dipten kesmeme rağmen yere yapışan ahtapotların tohumlu kısımlarının hepsini alamadım. Bunlardan düşen otlar az da olsa seneye yine can yakacak gibi duruyor. Resimde görüldüğü üzre otların arasında büyümeye çalışan çimler çok az. Bu şekilde bıraksam ahtapotlar ölecek, seneye topraktan söktüğümüzde bu seneden çim kalmayacak gibi.

Name:  1.jpg
Views: 560
Size:  70.5 KB

Bu anlattığım mevsim salatası gibi karışık hikayeden bir şey anlayabildiyseniz ben şimdi ne yapayım. Komple ot ilacı ile ne var ne yok götüreyim (sanırım bir haftada tamamlanır) tekrar çapa makinesi ile süreyim (bu sefer topraktan önceden bekleyen tohumları tekrar mı canlandırırım) tüm işlemleri baştan mı yapayım. Yoksa ot ilacı atmadan çapa makinesi ile toprağı süreyim (daha tohumlarını dökmeden)... Veya böylece seneye mi bırakayım, seneye kalırsa nasıl işlem uygulamam gerek.

Eski 16-08-2020, 20:09   #737
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın TCM, çimden hiç anlamam ama bu ahtapotlar ayrık otu olabilir mi diye düşündüm.

Belki çok alakasız bir şey yazmışımdır. Güler hanım'ın yanıtından sonra bu mesajımı silerim.

Güler, TCM ve Duru beğendi.
Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2020, 21:38   #738
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi Durul Mesajı Göster
Sayın TCM, çimden hiç anlamam ama bu ahtapotlar ayrık otu olabilir mi diye düşündüm.

Belki çok alakasız bir şey yazmışımdır. Güler hanım'ın yanıtından sonra bu mesajımı silerim.
Değil Sn. Sevgi Durul, ayrıkla da ilişkimiz, bu yıl azalsa da devam ediyor, irtibatı tamamen koparmadık. Bu ahtapotlar ayrık gibi değil tek kök halinde, kol atmıyor, tek yıllık ve biraz zor olsa da asılınca toprakla beraber kökü ele geliyor.

Sevgi Durul beğendi.
Eski 17-08-2020, 14:07   #739
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Ters bıçak

İlgisi olmayabilir ama son çim fotonuzu görünce karşılaştığım durum aklıma geldi. Acemilik dönemlerimde makinanın bıçaklarını bileyip tekrar takarak biçme yaptığımda makinenin biçilmişleri etrafa saçtığını torbasını doldurmadığını gördüm. Bir sonraki biçme öncesi o foto ya benzer bir görüntü ile karşılaştım. Etrafa saçılan biçilmişler çimin altında toprak üzerinde kurumuş olarak duruyordu. Birkaç defa aynı tarzda biçme yaptım. Makinayı temizlemek ve bıçağı bilemek için altına baktığımda deneme amaçlı bıçağı ters takıp biçme yaptım. Bu defa torbanın dolduğunu etrafa saçılmanın olmadığını görünce jetonum düştü

Güler hanımın birçok kere söylediği gibi. "Çimin var mı derdin var" Bende ilk çim ektiğimde çok uğraştım. Önce çim içinde çıkan geniş yapraklıları oturup ailece elle sökmek (400 m2), baş edemeyince elimize fırça alıp her birine seçimli herbisit sürmek, nokta atışı yapan spreyle herbisiti her birine sıkarak yok etmeye çalışmak, fungusid uygulamak, havalandırmak, gübrelemek, her kış başlangıcında yeni tohum atıp yorgan toprağını döküp silindirlemek gibi işleri artık yapmıyorum yapamıyorum. Çok şükür derdim bitti Ancak bahçem yine de yeşil. Bahçemi ayrık otlarına ve diğer yabani otlara terk ettim. İlkbaharda renkli yabani çiçekleri, papatyaları, gelincikleri ve komşunun ektiği kalanşo çiçeğinin rüzgarla gelen tohumlarının verdiği çiçekleri, yazın ortasına doğru hindibağların sarı çiçeklerini görmekten daha mutlu oluyorum ve karsinojen özellikleri olan pestisitlerden kurtuldum. Torunlarım artık daha doğal bahçede oynuyorlar.

İşlerinizde kolaylıklar dilerim.

Muda beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2020, 15:01   #740
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili TCM, ben de Sevgi gibi düşünüyorum ayrık türü. Benim çim alanda değil de arkada ot olan kısımda ki zaman zaman aynen çim gibi oluyor, o bölümde çok var. Ana gövdeden yakalıp çekiyorum ahtapot kolların kimisinin boyu bir metreden uzun çıkıyor.
Genelde festuca cinslerde çok oluyor. Bir de çim ekimi sırasında hayvan gübresi kullanılmışsa bu gibi otlanmalar aşırı oluyor.
Tohumlarının bir fotoğrafını göndermek mümkün mü.

Bu tohuma benziyor mu

Name:  IMG_6509 (800 x 600).jpg
Views: 518
Size:  46.8 KB

Eski 18-08-2020, 15:10   #741
Moderatör

Güler's Avatar

" Bu ahtapotlar ayrık gibi değil tek kök halinde, kol atmıyor, tek yıllık ve biraz zor olsa da asılınca toprakla beraber kökü ele geliyor." demişsiniz Festuca türlerinde kamışsı yumağı andırıyor.

Name:  IMG_6510 (800 x 600).jpg
Views: 515
Size:  52.6 KB

Name:  IMG_6511 (800 x 600).jpg
Size:  50.3 KB

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 18-08-2020, 20:07   #742
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Güler Hanım nette iki gündür dolaşıyorum bende çıkan ot hakkında bilgi bulamadım, bir kaç resim var o kadar. Altta yazacaklarımdan sonra lüzum eder derseniz tek halde söker resmini eklerim.

Bu klasik bildiğimiz ayrık değil ama belki çim gibi o da bir ayrık çeşididir.

Bahçeye solucan gübresi-leonardit hariç gübre atmadım, üzerine de odun talaşı-cocopeat-kompost karışımı attım, önceki yıllardan kalan yabani tohumlar diye düşünüyorum.

Aslında yabani otun ne olduğundan ziyade sorun şimdi ne yapayım; siz neler yapmıştınız dört beş kez bozup tekrar baştan yaptım demiştiniz. Bu yıl böyle bırakayım desem seneye yabani otlar kurumuş olacak, geride seyrek te olsak çim kalırsa boşlukları mı doldursam. Yoksa şimdiden çapa makinesiyle gireyim sıfırdan ekeyim mi; bunu yaparsam aynı otlar muhtemelen ama çok daha az çıkacak diye düşünüyorum, veya çapaladığım için yeni tohumlar yüzeye çıkacağından yine en baştaki gibi mi olur..

Aşağıdaki resimdeki bölge geçen sene ilk ektiğim yer, burada şimdiki gibi olmasa da ot çoktu ve şimdi aşağıdaki gibi oldu. Boşluklara çim tohumu atıcam ancak şu anda basıldığı için uygun değil, küçük gözlü viyollere çim tohumlarını ekip buralara saç eker gibi diksem saçma mı olur.

Eklenen Resimler

Güler beğendi.
Eski 18-08-2020, 21:55   #743
Moderatör

Güler's Avatar

MerhabaTCM, bir iki sorum olacak; çim alanınız kaç metre kare? Tohum karışımını hatırlıyor musunuz?
Seyrek alanı gördüğümde acaba o kısımlarda daha çok lolium perenne mi vardı da dayanamadı diye düşündüm.

" Bu yıl böyle bırakayım desem seneye yabani otlar kurumuş olacak, geride seyrek te olsak çim kalırsa boşlukları mı doldursam." demişsiniz, yabani otların seneye çıkmama garantisi var mı? Onlar da mutlaka tohum dökmüşlerdir.
" Boşluklara çim tohumu atıcam ancak şu anda basıldığı için uygun değil, küçük gözlü viyollere çim tohumlarını ekip buralara saç eker gibi diksem saçma mı olur. "

Eğer yeniden ekim düşünmüyor da tamirat yapmak istiyorsanız yerinizde olsam boşluklara ve şu andaki çim olan yerler de dahil ince bir toprak serer silindirledikten sonra tohum atar ve yine ince bir kapakla kapatırım.

Yok yeniden ekim yapayım (kaç metre kare diye bu yüzden sordum) diyorsanız size elimdeki kitaptan bir makale aktarayım siz karar verin.

EKİM ÖNCESİ YABANCI OT KONTROLÜ

Yabancı ot, çim ekim alanlarında önemli bir sorundur. Toprak ekime hazırlanmadan önce yabancı otlar ile mutlaka mücadele edilmelidir.
Özellikle çok yıllık, köksap veya sülüklerle yayılan tarla ayrığı (Agropyron repens), köpek dişi (Cynodon dactylon), kanyaş (Sorghum halepense) gibi yabancı otlarla mücadeleye özel önem verilmelidir.
Çim ekilecek alanlarda yabancı ot kontrolü değişik yöntemlerle yapılabilir. Küçük ev bahçeleri veya parklarda yabancı otlar çapalanır veya değişik aletlerle sökülür.Toprak işleme sırasında ortaya çıkan bitkisel parçalar da toplanarak çim alanı dışına çıkartılır.
Derin alan işleme yabancı otlarla mücadelede iyi bir yöntemdir.
Sürümden sonra bir müddet benlenilir bitki parçalarının kuruması ve yabani tohumların çimlenmesi sonrası hemen yeni bir sürüm yapılarak yabancı ot kontrolünün etkinliği arttırılır.
denilmektedir.

ÇİM ALANLAR
Yapım ve Bakım Tekniği
Prof.Dr.Esvet Açıkgöz

TCM beğendi.
Eski 20-08-2020, 00:22   #744
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Name:  WhatsApp Image 2020-08-20 at 00.57.49.jpg
Views: 522
Size:  35.3 KB

Name:  WhatsApp Image 2020-08-20 at 00.57.59.jpg
Size:  73.1 KB

Yabaniler bunlar, kimi tarafta o kadar çok ve yüzeyi kapatıyorlardı ki acaba bunlar da bir çeşit çim tohumu ve ben çimlerimi söküyorum dedim

Seyrek olan kısımdaki tohumları bir arkadaş vermişti, 10 yıllık tohumdu ve gölge alan diye yazıyordu. Ben buralara minik gözlü viyollerde ekeceğim tohumları göçüreyim istiyorum, acaba çimde mi sorun var bunu da öğrenmiş olurum, zaten burada kalacağımız en fazla üç hafta daha. Bu seyrek olan kısım 50 m.kare kadardı ancak seyrekleşen kısım yarıdan azdır. Bahçenin bu yıl ektiğim çok bozuk olan kısmı 70 m. kare, nispeten güzel olan kısım 40 toplamda 70+40 bu seneden 50+30 geçen seneden toplam 160 m.kare kadar çim ekili yerim var.

Bu arada ilave ve muhtemel yeni ekim için hangi çeşit önerirsiniz. Yer 1.000 rakım kışları -20 don-buz ve eskisi kadar olmasa da kar var. Geçen sene ikinci ektiğim 30 m.karelik en güzel kısıma koyu renkli çim tohumu ekmiştim. (%35 Festuca arundinacea- %35 Lolium perenne l.- %15 Lolium perenne j.- %10 Festuca rubra rubra- % 5 Poa pratensis)

Kötü olan yere ise spor alanı çimi ektim (%25 Lolium perenne j.- %25 Festuca rubra rubra- %20 Festuca arundinacea- %20 Festuca rubra commutata - %10 Poa pratensis)

Geçen sene kullandığım üstteki karışım bana daha iyi gibi geldi ama bu senekinden randıman alamadık tabi tam. Burada en fazla masa sandalye takımı konup arada oturulacak, daha çok geçiş bölgesi olacak.

Eski 21-08-2020, 19:20   #745
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Yeni veriler geldi aşağıdaki arabanın üzerinde yatan resmi PlantNet aplikasyon programına sordum ve gelen yanıt: Echinochloa colona hızlı büyüyen bir yaz çimidir ancak kuraklığa tolerans göstermez. Kurak bölgelerde nemli yerlerde kalır ve kuraklık meydana geldikçe ölür... şeklinde geldi. Çim tohumumuş mu şimdi bu çözemedim.

Diğer konu sizin ilk resimde sorduğunuz arkadaştan da varmış meğer, biz iki otu da aynı sanıyorduk. Onun adı da Digitaria Sanguinalis (tüylü Şeytan Otu, Çatal Otu) imiş Bu durumda yeni önerileriniz olursa seve seve değerlendiririz..

Eski 22-08-2020, 11:02   #746
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili TCM, inanın mesajınızı okuduktan ve eklediğiniz fotıoğrafları inceledikten sonra size nasıl yardımcı olabilirim düşüncesiyle elimdeki Alan Titchmarsh'ın ve diğer çim hakkındaki kitapları adeta hatmetmeğe başladım.
Biliyorsunuz ben bu işin eğitimini almış biri değilim, kendi bahçemde deneme yanılma neticesinde ve okudum onca kitap sayesinde öğrendiklerimle yapıyorum. O yüzden size şunu şöyle ya da böyle yapın deme cesaretim yok. Kendi bahçemde yaparım da bir başkasına önerirken dikkat etmek gerekir.

The Lawn Expert - Dr.D.G.Hessayon'ın güzel bir kitabı var isterseniz adresinizi yazın size göndereyim sanırım yardımcı olabilir, inceledikten sonra iade edersiniz. Nasılsa önünüzde zaman var, iki hafta sonra ayrılıyoruz buradan demişsiniz, iyice inceler karar verirsiniz.

Bu arada bu konuda bilgisine güvendiğim bir iki arkadaşa da size yardımcı olması için ulaşmaya gayret ediyorum.

Okuduklarımdan yüklediğiniz fotoğrafın bir tür çim türü olduğunu ben de okudum.

Eski 22-08-2020, 14:24   #747
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
Sizin yan masa'da güzelmiş.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2020, 15:28   #748
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2020
Hazır rulo çimler

Hazır rulo çim almak istiyorum, bakımı biraz gözümü korkutsa da...

https://www.cimsas.com.tr/urunlerimiz/ adresindeki rolu çimlere baktım, çok güzel gözüküyorlar.

Hazır rulo çim döşetenlerin deneyimlerini öğrenmek isterim.

Güler beğendi.
newin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2020, 22:45   #749
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2020
Merhabalar,

Yeni bir eve taşındım bahçesi 40 m2 kadar, öncesinde osmanlı çimi ekilmiş fakat son iki yıldır bakımları düzenli yapılmamış ve bahçenin yarısı kel durumda. Ayrıca toprak görünen kısımdaki toprak da çok sert ve erozyona uğramış gibi duruyor. Bu kısımdaki toprağın ilk 5-10 cm lik kısmını kaldırıp daha verimli bir toprak serpmek istiyorum. Diğer problemim ise çimin hala sık ve sağlıklı olduğu kısımda dahi toprak sert ve çimlerin sadece ince kökleri toprağa bağlı, resmen bir peruk hissi andırıyor.

Şimdi sorularım şu şekilde;

1-Halihazırda bulunan ama kökleri toprağa tam tutunmayan çim fidelerini viyollere alıp,bütn bahçenin toprağını mı değiştirmeliyim yoksa sadece kel kısma mı müdahele etmeliyim?
2- Nasıl bir toprak karışımı hazırlamalıyım?
3- Bahçem hiçbir zaman tam güneş almıyor ama karanlık da sayılmaz. Nasıl bir gübreleme ve sulama rutinim olmalı?
4-Güvenilir bir satıcı biliyor musunuz?
5-Bu çim türünün en verimli ekim mevsimi nedir?

bahçem İstanbul'da, yarın günışığında fotoğraf yükleyeceğim eğer bu sorulardan bir ya da bir kaçına cevap verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen mtyilmaz : 20-09-2020 saat 02:13
mtyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2020, 14:23   #750
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2020

Bahçenin hali bu, bütün tavsiyelere açığım. esasında ben çiftçilik yaptım ama buğday nohut ayçiçeği üzerine hep. Çim, süs bahçe bitkisinden anlamam.

Duru beğendi.
mtyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024