agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-02-2014, 21:16   #421
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Giriş Tarihi: 26-01-2014
Çim

Bahçemin 10 Şubat tarihli durumu

Eklenen Resimler

metulen beğendi.
ALİZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2014, 23:36   #422
Ağaçsever

metulen's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ALİZ Mesajı Göster
Leonardit kullanımını tekrar gözden geçirin derim. Israrlıysanız, dikkatli kullanın. Sonucu ben de takip edeceğim, merak ettim.
Yapısı gereği toprağa zararlı bir madde barındırmadığını okudum. Ayrıca gübre gibi fazla kullanıldığında bitkiyi yakma gibi bir durum söz konusu değil. Peyzajcı rulo çim öncesi toprağa leonardit adı altında siyah bir toz atmıştı ama bence çoğunluğu kömür tozuydu. Bu ürünü ise araştırıp aldım. Toprağa zararsız diyerek bol bol kullanacak değilim. Sebze bahçeleri ve meyve ağaçları için kullanım miktarını öğrendim zaten. Çimenler için ne kadar gerektiğini araştırdıktan sonra baharda kullanmayı düşünüyorum.

Uyarınızı gene de dikkate alıcam. Kullandıktan sonra yorumlarımı buradan paylaşırım.

ALİZ beğendi.
metulen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2014, 09:05   #423
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2014
Öncelikle merhabalar aranıza yeni katıldım. Çim hakkın da pek bilgiye sahip değilim yanlışımız olursa affola benim bi sorum olacak kayınpederim bahçe işlerine çok meraklıdır geçen sene yaklaşık 30 metre kare alanı çimlendirmek istemiş fakat işçilerin hiç bilgisi olmadığı için tohumu fasülye gibi sıraya ekmişler aralarda 3 er cm boşluk var ve çok kötü bi görüntü var şu an bahçede bi kaç biçimden sonra ara ekimde yapıldı ama durum hala kötü. önerileriniz nelerdir acaba nasıl düzeltebiliriz bu bahçeyi ?

ahmetdemirkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 13:01   #424
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2014
Merhabalar, aranıza yeni katılan üyelerdenim forumları dikkatle okuduktan sonra 2 hafta önce bahçemi çimlendirdim. Sorum şu, Ankarada gece sıcaklıkları 0 derece ve -1, -2 gibi gidiyor, yeni yeni çıkmaya başlayan çimleri akşam sulamaktan çekiniyorum. Henüz tamamı çıkmadığı için sulamayada devam etmem lazım. Günde bir kez sulama yeterli olurmu? Akşam sularsam gece soğuğunda zarar verirmiyim? Saygılarımla.

seabird65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2014, 14:17   #425
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Verandanın önünde 20 m2 kadar bir alan vardı 1 ay önce çim ekmiştim hiç çimlenme olmamıştı ben de bayat sandım tohumları dün baktığımda hepsi çimlenmeye başlamıştı

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2014, 17:56   #426
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2013
İlkbaharın artık iyice yaklaştığı bugünlerde çim bakımı için yapılabilecekleri araştırırken forumda yazılanlardan toparladığım aşağıdaki gibi bir ilaç/gübre kombinasyonu oluşturdum. Geçen yıl bahçemde karşılaştığım kurt/kelebek sorununa da daha erken müdahale etmek için iyi olacağını düşünüyorum.
Sizlerin yorumunuz nedir? Bu kombinasyonun uygulanması uygun mudur sizce? Eğer öyleyse ne şekilde uygulamalıyım? Ayrıca bunları İzmir'de nereden temin edebilirim ya da bu tip malzemeler satan bir internet sitesi mevcut mudur?
Yardımlarınız ve yorumlarınız için çok teşekkürler. Herkese yemyeşil bir ilkbahar dileklerimle.

Kelebek ve kurtlar için : Dursban (Korban) 4 / 25 W
Dezanfektan: Huwasan
Gübre : MAP
Çim aktivatör : Green-Set

irfanguder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 15:03   #427
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Benim de elimde üre gübresi var, bunu şuan çime uygulayabilir miyim? Sonbaharda veriliyor die biliyorum ama bi zararı olmazsa vermek istiyorum. Köklerinin gelişmesi açısından.

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 16:29   #428
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Giriş Tarihi: 21-08-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisedir Mesajı Göster
Benim de elimde üre gübresi var, bunu şuan çime uygulayabilir miyim? Sonbaharda veriliyor die biliyorum ama bi zararı olmazsa vermek istiyorum. Köklerinin gelişmesi açısından.
Sayın Mavisedir merhaba.

Üre gübresi şuan çime uygulanamaz. Çimi yakabilir. Bu günlerde Amonyum Nitrat gübresi kullanabilirsiniz. Selamlar...

vetman996 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 16:32   #429
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi irfanguder Mesajı Göster
İlkbaharın artık iyice yaklaştığı bugünlerde çim bakımı için yapılabilecekleri araştırırken forumda yazılanlardan toparladığım aşağıdaki gibi bir ilaç/gübre kombinasyonu oluşturdum. Geçen yıl bahçemde karşılaştığım kurt/kelebek sorununa da daha erken müdahale etmek için iyi olacağını düşünüyorum.
Sizlerin yorumunuz nedir? Bu kombinasyonun uygulanması uygun mudur sizce? Eğer öyleyse ne şekilde uygulamalıyım? Ayrıca bunları İzmir'de nereden temin edebilirim ya da bu tip malzemeler satan bir internet sitesi mevcut mudur?
Yardımlarınız ve yorumlarınız için çok teşekkürler. Herkese yemyeşil bir ilkbahar dileklerimle.

Kelebek ve kurtlar için : Dursban (Korban) 4 / 25 W
Dezanfektan: Huwasan
Gübre : MAP
Çim aktivatör : Green-Set
Sayın İrfanguder merhaba.

Huwasan ve MAP gübresini sitemizden ( http://www.madrasol.com/kategori/gub...-gubreler.aspx ) temin edebilirsiniz. Selamlar...

Eski 28-04-2014, 20:07   #430
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2014
lutfen yardim edin...

Cumartesi gunu 50 metre kare bahceme çim ekildi ama dun ve ozellikle bugun cok yagmur yagiyor bi zarari olur mu lutfen bilhisi olanlat yardim etsin ne yapmaliyim

merihozer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 08:52   #431
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2014
Henüz acemiyim ama cevaplayayım. Tohumları altüst edecek kadar yağmadıysa hiç sıkıntısı yok.

seabird65 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2014, 21:29   #432
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merihozer Mesajı Göster
Cumartesi gunu 50 metre kare bahceme çim ekildi ama dun ve ozellikle bugun cok yagmur yagiyor bi zarari olur mu lutfen bilhisi olanlat yardim etsin ne yapmaliyim
Sayın merihözer; bahçenizin eğimi yoksa ve fazla yağmur yağmadı ise, sorun olmaz. Aksi ise, tohumlarınızın yer değiştirmiş olması kaçınılmazdır. Tohumlar suyun akıntı istikametinde yer değiştirirler. Benzer bir durum benim de başıma geldi. Yağmur değil de, benim evin çatısından hacimli olarak akan birikmiş yağmur suları, bir kısım çim alanımda tahribata neden oldu. Yağmur sonrasında o kısmı yeniden tesviye ettim ve tohum takviyesi yaptım. Sonucu "çim ekimi"başlıklı yazımda görebilirsiniz. Kolay gelsin, iyi günler.

Eski 01-05-2014, 21:44   #433
Yeni Üye

ALİZ's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetdemirkan Mesajı Göster
Öncelikle merhabalar aranıza yeni katıldım. Çim hakkın da pek bilgiye sahip değilim yanlışımız olursa affola benim bi sorum olacak kayınpederim bahçe işlerine çok meraklıdır geçen sene yaklaşık 30 metre kare alanı çimlendirmek istemiş fakat işçilerin hiç bilgisi olmadığı için tohumu fasülye gibi sıraya ekmişler aralarda 3 er cm boşluk var ve çok kötü bi görüntü var şu an bahçede bi kaç biçimden sonra ara ekimde yapıldı ama durum hala kötü. önerileriniz nelerdir acaba nasıl düzeltebiliriz bu bahçeyi ?
Ahmet Bey merhaba. 3 cm aralıkların geçen seneden bu zamana kadar dolmuş olması gerekirdi. Ekimden sonra çimlerin üzerinde silindir gezdirmek, çimlerin çoğalmasını(kardeşlenmesini) sağlıyor. Anladığım kadarıyla bu işlem de yapılmamış. Çimler hala zayıf ise, biçim sonrasında silidir vb, ile çimleri güzel bir ezin. Sonra da uygun oranda çim gübresi kullanarak güzelce sulayın. Bu işlemi yaz sonuna kadar 3-4 kez tekrarlayın. Kolay gelsin.

Eski 12-06-2014, 15:23   #434
Ağaçsever

sirius50's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2009
sayın vetman996
size özelden yazımaya çalıştım ancak mesajımı gönderemedim.
sayın metulen in başına gelenlerin benzeri de benim başımda geçen sene aptmanımızın 900 m2 lik bahçe peysaj, toprakk altı su deposu ve otomatik sulama sistemi işini yaptırdık. işinin ehli olmayan bir ziraat müh.sine denk geldik ve şu an mahkemelik durumdayız. su deposunu yeteri kadar derine gömmediğinden depo üstündeki çim için kalan toprak kalınlığı 10 cm civarında her biçimde gübre takviyesi yapmak zorunda kalıyoruz yoksa sararıp kuruyor. toprağı yeteri kadar ıslah etmediğinden diğer yerlerde pek iç açıcı değil.yaklaşık bir haftadır web sayfalarında leonadit ve hümikk asit araştırması yapıyorum. 70-80 kadar üreticisi olduğunu öğrendiğim bu ürünlerden her üretici kendisinin ürününü göklere çıkarıp diğerlerini yerin dibine batırıyor.
iyi bir leonarditte hümik asit oranının %65-85 PH ın da 4-5 arasında olması gerektiğini öğrendim. (hümik asit hammaddesi olduğuna göre doğrudur)bazı tanımlamalara göre:
"Bazı kaynaklara göre leonardit linyit kömürüdür. Başka bazı kaynaklara göre ise; leonardit torfdur (turbadır), gidyadır, olgunlaşmamış kömürdür, yeşil renkli tatlı su çamurudur veya kimyasal işlemler sonucu elde edilmiş bir kimyasal maddedir. Bir başka deyişle, içeriğinde az veya çok hümik asit bulunan tüm maden veya maden benzeri kaynaklar leonardit olarak da adlandırılıyor gibi gözükmektedir. Gerçekte, leonardit yukarda sıralı olanların hiçbirisi değildir. Leonardit; oluşumu, jeolojisi, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile diğerlerinin hepsinden farklı olan başka bir madendir.

Devamını oku: http://leonardit.webnode.com.tr/news/leonardit-nedir-/" şeklinde ifade edilmektedir.
sizden bazı sorularıma yanıt rica edecektim.
1.sizin ürünümüz (charisma) bu tanımlardan hangi grub ta yer alıyor.
2. tetra hümik adlı ürününüz ün PH değeri tanımlanan leonardit ph ına uygun görünüyor.
3.yetişmiş çime leonardit uygulaması yapılabilirmi dozaj ne olmalıdır.
4.ankarada saksıda yetiştirmeye çalıştığım ortanca, mayer limon, kamkuat, begonvil vb gibi saksı bitkilerime hümik asit vermeyi düşünüyorum. bu uygunmudur.?
ilginize şimdiden teşekkürler
saygılarımla
turgay

sirius50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2014, 18:58   #435
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-06-2014
Oncelikle forum da bilgi ve tecrubelerini benim gibi acemi olan insanlarla paylasan ustadlara tesekkurlerimi sunuyorum. Forum sayesinde bircok bilgiyi ogrenmis olduk. Ve simdi is basa dustu ve yaklasik 600m2 olan evimin bahcesini yapmaya geldi. Ilk is de cim

Oncelikle adam boyu olan bahcedeki otlari Rounup isimli ilac ile ilacladim ve 4 gun sonunda bitkilerde goz ile gorulur olmeler basladi. Resimleri sizlerle paylasiyorum.

Yabanci otlar tamamen oldukten sonra yapmayi dusundugum ilk is bir makine yardimiyla topragi cevirmek. Buraya kadar herhangi bir yanlisim olursa bilgi sahibi kisilerin duzeltmesini isterim...

http://www.hizliresimyukle.com/image...20531e578b.jpg
http://www.hizliresimyukle.com/image...8444379721.jpg

Düzenleyen 622ali : 12-06-2014 saat 19:03 Neden: fotograf ekleme 2
622ali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2014, 12:02   #436
Ağaç Dostu.

vetman996's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sirius50 Mesajı Göster
sayın vetman996
size özelden yazımaya çalıştım ancak mesajımı gönderemedim.
sayın metulen in başına gelenlerin benzeri de benim başımda geçen sene aptmanımızın 900 m2 lik bahçe peysaj, toprakk altı su deposu ve otomatik sulama sistemi işini yaptırdık. işinin ehli olmayan bir ziraat müh.sine denk geldik ve şu an mahkemelik durumdayız. su deposunu yeteri kadar derine gömmediğinden depo üstündeki çim için kalan toprak kalınlığı 10 cm civarında her biçimde gübre takviyesi yapmak zorunda kalıyoruz yoksa sararıp kuruyor. toprağı yeteri kadar ıslah etmediğinden diğer yerlerde pek iç açıcı değil.yaklaşık bir haftadır web sayfalarında leonadit ve hümikk asit araştırması yapıyorum. 70-80 kadar üreticisi olduğunu öğrendiğim bu ürünlerden her üretici kendisinin ürününü göklere çıkarıp diğerlerini yerin dibine batırıyor.
iyi bir leonarditte hümik asit oranının %65-85 PH ın da 4-5 arasında olması gerektiğini öğrendim. (hümik asit hammaddesi olduğuna göre doğrudur)bazı tanımlamalara göre:
"Bazı kaynaklara göre leonardit linyit kömürüdür. Başka bazı kaynaklara göre ise; leonardit torfdur (turbadır), gidyadır, olgunlaşmamış kömürdür, yeşil renkli tatlı su çamurudur veya kimyasal işlemler sonucu elde edilmiş bir kimyasal maddedir. Bir başka deyişle, içeriğinde az veya çok hümik asit bulunan tüm maden veya maden benzeri kaynaklar leonardit olarak da adlandırılıyor gibi gözükmektedir. Gerçekte, leonardit yukarda sıralı olanların hiçbirisi değildir. Leonardit; oluşumu, jeolojisi, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile diğerlerinin hepsinden farklı olan başka bir madendir.

Devamını oku: http://leonardit.webnode.com.tr/news/leonardit-nedir-/" şeklinde ifade edilmektedir.
sizden bazı sorularıma yanıt rica edecektim.
1.sizin ürünümüz (charisma) bu tanımlardan hangi grub ta yer alıyor.
2. tetra hümik adlı ürününüz ün PH değeri tanımlanan leonardit ph ına uygun görünüyor.
3.yetişmiş çime leonardit uygulaması yapılabilirmi dozaj ne olmalıdır.
4.ankarada saksıda yetiştirmeye çalıştığım ortanca, mayer limon, kamkuat, begonvil vb gibi saksı bitkilerime hümik asit vermeyi düşünüyorum. bu uygunmudur.?
ilginize şimdiden teşekkürler
saygılarımla
turgay
Sayın Turgay Bey merhaba.

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum bahçeniz için. Umarım en kısa zamanda bu problemin üstesinden gelirsiniz.

Türkiye'de Leonardit üreten bir çok firma var. Biz Charisma leonarditin üreticisi değiliz. Bayisiyiz. Bayiliğe karar verirken bir çok leonardit firmasının numunelerini analiz ettirdik. Bazı leonarditler ise sadece kömür tozu çıktı Charisma leonarditi kullananlarla da birebir görüştük. Charisma leonarditte karar kıldık. Charisma leonarditin içinde humik fulvik asit miktarı oldukça yüksektir. Ben size sitemizden link vereyim: leonardit

Biz Solucan Gübresi üreticisiyiz. Elimizde katı solucan gübresi olduğu gibi sıvı solucan gübresi de mevcut. Ayrıca bitkisel menşeili humik fulvik asit de mevcut. (Humax Power sıvı hümik asit satışı ) Sıvı leonardit direk çimlere uygulandığında yer yer çimlerde siyah lekeler bırakabilir ama bitkisel kökenli bu üründe bu problem yaşanmaz. Bu ürünü bize Sıvı Solucan Gübresi yapımı için danışmanlık aldığımız değerli hocamız yapıverdi. İçeriğinde Humik Asit ve Fulvik Asit miktarı yüksektir.

Biz çimler için özellikle sıvı solucan gübresinin kullanılmasını öneriyoruz. Sizin çimlerinizin toprağında problem olduğu için toz leonardit kullanıldıktan sonra sıvı solucan gübresinin kullanılması daha yararlı olacaktır. Solucan gübresini biz arpa çimlendirme de kullanıyoruz ve oldukça iyi sonuç alıyoruz. Solucan gübresi üreten dost bir firma futbol sahaları için kullandılar ve çok iyi sonuç aldılar. Şuan futbol sahalarının çimleri için solucan gübresi katı ve sıvı kombinesi en ideal ürün olarak kullanılmaktadır.

Anladığım kadarıyla toprağınız çok kötü. Bunun ıslah edilebilmesi için toz leonardit kullanılması gerekmektedir. Ama çim ekilmezden önce kullanılsaydı daha iyi sonuç alınırdı. Şuan yetişmiş çime biraz toz leonardit (900 metrekare için 5 çuval) ile birlikte solucan gübresi kullanılmasının daha uygun olacağını düşünmekteyim. Bu günler için sıvı solucan gübresinin kullanılması daha iyi sonuç verecektir. Sulama suyu ile sıvı solucan gübresi (bizde NPK katkılı solucan gübresi de var, bu daha iyi sonuç verecektir.) verebilirseniz çok iyi sonuç alacağınızı düşünmekteyim. sıvı solucan gübremiz 10 lt 900 metrekare için 15 günde bir 3 litre olarak üç defa kullanmanızı öneririm.

Saksıda yetiştirmeye çalıştığınız bitkileriniz için Humax Power ile birlikte Dengeli NPK'lı (4-4-4) Madrasol Solucan Gübresi kullanmanız çok iyi sonuç verecektir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Her şey gönlünüzce olsun.

Selamlar... Saygılar...

Eski 17-06-2014, 08:51   #437
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
437, 439 ve 440 sayılı mesaj ve resimler ile Çim konulu bu sayfa arasında bir ilinti kuramadım.

nothing beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2014, 14:14   #438
Ağaç Dostu

nothing's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
437, 439 ve 440 sayılı mesaj ve resimler ile Çim konulu bu sayfa arasında bir ilinti kuramadım.
yanlış bölüme yükledim sanki

nothing Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 00:26   #439
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2014
Mine Hanım, selamlar.
Ben siteye yeni üye oldum ama epey zamandır hariçten forumlardaki bilgileri takip ediyordum. Benim Şile'de 200 m2 kadar çim alanımda sararmalar olunca;
1) Huwasan TR 50
2) Ardından (1 gün sonra) SPOTLIGHT (prochloraz)+CONRAD ( AZOXYSTROBIN)-not benomyl bulunmuyor ben yerine conrad kullandım. sizin daha iyi bir öneriniz var mı?
3) Ardından (2 gün sonra) green set + map (dün yaptım)
uyguladım.
1 hafta sonra greense + map'ı tekrarlayacağım ve 2 gün sonra da tekrar fungusit atacağım.
Sorum şu; bu uygulamalar arasında sulamayı nasıl yapalım. Malum bu işlemin ilk bacağı 1 hafta sürüyor. Arada hiç mi sulama yapmayalım?

Mesela ben gece huwasan yapınca sabah sulama yaptım. fungusiti atınca sulamayı 2 gün kapattım. akşam 1 dakka hafif sulama yapıp aynı gece greenset+map uyguladım. sulamayı 2 gün kapattım yarın sabah ilk sulamayı yapacağım. Uygulama doğru mudur?
cevaplarsanız sevinirim.

DMGURSOY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2014, 00:34   #440
Yeni Üye

Mine Hanım,
çok basit bir sorunun cevabını maalesef internette uzun aramalar sonucu NET ! bir şekilde bulamadum. Sizin yardımlarınızı bekliyorum.
Çimde basit bir tablo halinde aylar bazında bir gübreleme takvimi (basit bir tablo) arıyorum. örneğin ilk Nisan'da Azot ağırlıklı bir gübre olmalı... mayısta azot takviyesi yapılmalı bunu öğrendim. (ama azottan başka p ve k da olmalı mı? veya iz elementler vs)
yaz gübrelemesi nasıl ve hangi aylarda olmalı NPK 'da ağırlık ne olmalı ?
aynı şekilde son baharda ?...
sıvı ve katı gübrelemennin avanataj ve dezavanatajları nedir ?
bu gibi soruların cevabını net olarak bulamadım. çare sizde biliyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.
saygılarımla
Deniz Gürsoy

Eski 21-06-2014, 12:30   #441
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DMGURSOY Mesajı Göster
Mine Hanım,
çok basit bir sorunun cevabını maalesef internette uzun aramalar sonucu NET ! bir şekilde bulamadum. Sizin yardımlarınızı bekliyorum.
Çimde basit bir tablo halinde aylar bazında bir gübreleme takvimi (basit bir tablo) arıyorum. örneğin ilk Nisan'da Azot ağırlıklı bir gübre olmalı... mayısta azot takviyesi yapılmalı bunu öğrendim. (ama azottan başka p ve k da olmalı mı? veya iz elementler vs)
yaz gübrelemesi nasıl ve hangi aylarda olmalı NPK 'da ağırlık ne olmalı ?
aynı şekilde son baharda ?...
sıvı ve katı gübrelemennin avanataj ve dezavanatajları nedir ?
bu gibi soruların cevabını net olarak bulamadım. çare sizde biliyorum ve yardımlarınızı bekliyorum.
saygılarımla
Deniz Gürsoy

Sayın DMGURSOY,

Ben de Şile'deyim, memnun oldum. Öncelikle öğrenmek istediğiniz detayların cevaplarının çok basit olmadığını belirtmek isterim. Kendi bilgi, uzmanlık alanım çerçevesinde sorularınıza cevap vermeyi ve yorum getirmeyi arzu ederim. Şayet yorum, bilgi ve üslupta bir hatam olur ise sizin ve değerli hocalarımın yüksek anlayışına sığınırım.

Çimde devamlı olarak biçim işlemi yaptığımız için azot ihtiyacı üst noktada olmaktadır. Azot bileşikli gübrelerin kullanımında toprak pH çok önemli bir rol oynamaktadır. Mutlaka toprak analizi çim ekim dönemi öncesinde yaptırılmalı ve toprağımızla ilgili veriler bilinmelidir. Erken bahardan (Mart-Nisan), sonbahar sonuna dek (Ekim) 15 günde bir gübre uygulaması büyük önem arz etmektedir. Kışları çok sert geçen bölgelerde sonbaharda aşırı azotlu gübre uygulamasından kaçınmamız gerekmektedir. Buna karşılık kışları ılık geçen, düzenli yağış alan bölgelerde verilecek azot miktarı yüksek tutulmaktadır. Şile Bölgesinde bahçeniz şayet denize yakın bir alanda ise azotlu gübre uygulamasını Mayıs ayına taşımalı, çimi yüzeysel biçtirmeli, sulamayı mutlaka sabah saat 7 de yapmalısınız. Yüksek nemden dolayı da patojenler hızlı yayıldığından mutlaka koruma amaçlı fungusitleri günü günü uygulamanız gerekmektedir. Genel kabulle çim alanlarda erken ilkbaharda kaplama özelliği olan m2 ye 10-30 g arasında 2:1:1 oranında ya da 4:1:2 oranında azotlu kompoze gübre uygulamaları yapılmaktadır. Aşırı azot uygulaması kök gelişimini zayıflatacağından hastalıklara da zemin hazırlayacaktır. Gübre uygulamalarını biçme işleminden sonra, toprak ısısının en düşük olduğu sabah saatlerinde yapınız. Islak çim üzerine gübre uygulaması yapmayınız. Gübreleme sonrası mutlaka sulama işlemi uygulamanız gerekir. Gübreleme, çim havalandırma işleminden hemen sonra yapıldığında besin maddelerini alımı daha da kolaylaşabilmektedir. Gübre oranı topraktaki bitki besin maddesi oranlarına, uygulama zamanlarına, iklimsel koşullara, kullanılan çim karışımlarına, çim alanlarının kullanım şartlarına ve toprak pH na göre değişebilmektedir. Asla buzlu, karlı ve soğuk (toprak sıcaklığının 10 C altında olduğu) havalarda gübre uygulamaları yapmayınız.

Mart ayı sonu itibari ile kireç ve pH optimum olduğu koşullarda ucuz bir yöntem olduğu için genel itibari ile amonyum nitrat (sülfat bileşiminin çimde kullanılmasından yana değilim) içerikli gübreler kullanılabilmektedir. Çim buğdaygil familyasında yer alan yüzlerce cinsi ve binlerce türü olan geniş bir aile olmasına rağmen ülkemizde piyasada yayılıcı ot olarak muamele görmekten ileriye gidememiştir. Dünyada ise kullanım şekli tamamen görselliğe dayalı bir ürün haline gelmiştir.

Bu nedenle aşağıda günümüzde profesyonel alanlarda kullanılan uygulama ve gübre oranlarını sizin kullanabileceğiniz oranlara indirgeyerek konuyu özetleyebileceğim.

1.Farklı aralıklardaki toprak pH değerlerinin yaşattığı sorunları nitrat ve sülfat bileşikli azotlu gübre uygulamalarından ziyade yavaş çözünen, hümik asit ve mineral katkılı katı organamineral toprak düzenleyicileri ile çözülmesi taraftarıyım. Çünkü Nisan ayı itibari ile çim 6 aylık aktif bir yaşamsal döneme girecektir. Bu nedenle çimin bu periyotta besin ihtiyacına cevap verecek kontrollü salınan katı hümik asit katkılı organamineral toprak düzenleyicilerine ihtiyacı olacaktır. Mevcut çim alanlarda m2 ye 30-50 g şeklinde tek başına ve diğer kompoze gübrelerle karıştırılarak uygulanabilmektedirler.

2.Nisan ayı ile kardeşlenmeyi teşvik eden ve iyi bir kök gelişimi sağlayan fosfor takviyesi için 18-22-5 oranında çim başlangıç gübresi m2 ye 15 g 15 gün ara ile 2 uygulama. (Eylül ayına kadar ara ekim yaparsanız mevcut yerlere tekrar uygulama yapmalısınız)

3.Mayıs-Ağustos ayları arası azot takviyesi çimin gelişmesi ve besin desteği takviyesi için 22-5-11+MgO+TE (Mayıs-Ağustos ayları arasında uygula) ve 28-5-5+Fe (Mayıs-Haziran aylarında uygula) m2 ye 20 g 20 gün ara ile 3 uygulama.

4.Haziran-Eylül ayları arası potasyum takviyesi, çimin güçlenmesi ve sıcaklık değişimlerinde kuruluktan koruma için 12-0-12 + MgO + Fe m2 ye 20 g 20 gün ara ile 3 uygulama.

5.Eylül-Mart ayları arası düşük azot ve yüksek potasyum takviyesi, çimin korunması ve dayanımı için 6-5-10+6 Fe m2 ye 20 g 30 gün ara ile 5 uygulama. (Yüksek demir oranı ile yosun kontrolünü sağlamak istiyoruz)
Yukarıdaki gübreleme programı genel hatları ile paylaşılmıştır. Gözleme, tecrübeye, analize dayalı olarak çimdeki hastalık ve besin elementi noksanlıklarının iyi belirlenmesi önem arz etmektedir.

Bu kısa bilgiler çerçevesinde sektörde yer alan ileri teknoloji ile üretilmiş birçok marka ürünün üzerinde araştırma yapmanızı, forumda yer alan hocalarımızın önerileri ile zenginleşmiş “ ÇİM “ başlıklı konuları güncel halleri ile ayrıntılı incelemenizi ve uzman kişilerden bilgi edinmenizi piyasadaki bilgi kirliliğinden dolayı âcizane rica ederim. İhtiyacınıza göre temin edeceğiniz 5-10-20 kg üstten serpme ve sulama suyu ile uygulanan kompoze gübre paketlerinin, bölgede yaşayan biri olarak uzun bir dönem size görsellik adına fazlasıyla yeterli desteği vereceğini umut ediyorum.

Esen kalın.

s.serdar beğendi.
ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2014, 22:45   #442
Yeni Üye

Sayın ozanemre,
Öncelikle Şile'den bir dostla iletişime geçmek bana gerçekten keyif verdi. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Şile bölgesinde maalesef ne yeterli bilgi ne de yeterli malzeme var. Zaten bilinen birkaç "fidancı" veya "bahçevan" ın kulaktan dolma ve basmakalıp yönlendirmeleriyle hareket etmek zorunda kalıyoruz. Ziraat ilaçları ise malum tek satıcı ne getirirse onunla sınırlı. Ben geçen yıla kadar bahçemin bakımını çeşitli "fidancılara" ve bahçevanlara verdim ama iyi sonuçlar alamadım. kendim bakmaya başlayınca hem bu işten keyif almaya hem de daha iyi sonuçlar almaya başladım. Değerli dostum tekrar teşekkürler ve iletişimi koparmamak dileğiyle....
saygı ve sevgilerimle

Eski 22-06-2014, 22:58   #443
Yeni Üye

Sayın ozanemre,
bu arada bazı sorularım olacak "hümik asit ve mineral katkılı katı organamineral toprak düzenleyicileri" olarak neleri anlamalıyım... bana birkaç örnek ürün adı verebilirimisiniz lütfen...
Bir de sizce iz elementleri özellikle sıcak yaz aylarında sıvı formunda vermek daha iyi olabilirmi (mantar oluşumu açısından)
saygı ve sevgiler..

Eski 22-06-2014, 22:59   #444
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Alıntı:
Sayın ozanemre,
Öncelikle Şile'den bir dostla iletişime geçmek bana gerçekten keyif verdi. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Şile bölgesinde maalesef ne yeterli bilgi ne de yeterli malzeme var. Zaten bilinen birkaç "fidancı" veya "bahçevan" ın kulaktan dolma ve basmakalıp yönlendirmeleriyle hareket etmek zorunda kalıyoruz. Ziraat ilaçları ise malum tek satıcı ne getirirse onunla sınırlı. Ben geçen yıla kadar bahçemin bakımını çeşitli "fidancılara" ve bahçevanlara verdim ama iyi sonuçlar alamadım. kendim bakmaya başlayınca hem bu işten keyif almaya hem de daha iyi sonuçlar almaya başladım. Değerli dostum tekrar teşekkürler ve iletişimi koparmamak dileğiyle....
saygı ve sevgilerimle
Elimden geldiğince destek vermeye hazırım.
Teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Eski 23-06-2014, 08:27   #445
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Alıntı:
Sayın ozanemre,
bu arada bazı sorularım olacak "hümik asit ve mineral katkılı katı organamineral toprak düzenleyicileri" olarak neleri anlamalıyım... bana birkaç örnek ürün adı verebilirimisiniz lütfen...
Bir de sizce iz elementleri özellikle sıcak yaz aylarında sıvı formunda vermek daha iyi olabilirmi (mantar oluşumu açısından)
saygı ve sevgiler..
Sayın DMGURSOY,

Özelden ileti ile bilgileri paylaştım.

Esen kalın.

Eski 26-06-2014, 11:17   #446
Yeni Üye

çok teşekkürler....

Eski 28-06-2014, 00:22   #447
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2010
Bahar sonu çime %26 azot verdim. Bu gübreyi açık olarak alıyoruz, uyguladıktan sonra çimlerde gözle görülür bir değişiklik oluyor. Koyu yeşil oluyor rengi çok güzelleşiyor. Yukarıda hangi ayda çime nasıl bakılacağı gübreleme şekli söylenmiş fakat ben anlayamadım. Haziran ayı potasyum takviyesi 12-0-12+MgO+Fe yazıyor. Bunu nasıl temin edeceğiz? Ziraate gidip bu oranı söylediğimizde bulabilir miyiz?

mavisedir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2014, 10:19   #448
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisedir Mesajı Göster
Bahar sonu çime %26 azot verdim. Bu gübreyi açık olarak alıyoruz, uyguladıktan sonra çimlerde gözle görülür bir değişiklik oluyor. Koyu yeşil oluyor rengi çok güzelleşiyor. Yukarıda hangi ayda çime nasıl bakılacağı gübreleme şekli söylenmiş fakat ben anlayamadım. Haziran ayı potasyum takviyesi 12-0-12+MgO+Fe yazıyor. Bunu nasıl temin edeceğiz? Ziraate gidip bu oranı söylediğimizde bulabilir miyiz?
Sayın mavisedir,

Çimlerde analiz, kişisel tecrübe ve sektörde özelde yer alan uzman önerileri olmadan %26 azot gibi tek tip tarım gübrelerinin kullanılmasından yana değilim. Yukarıda yer alan paylaşmış olduğum formüller çim için özel geliştirilmiş gübre oranlarıdır ve piyasada belirli markalar altında yer almaktadır. Ancak özel firmalarda bulabilirsiniz. Sizden ricam internetten araştırma yapmanız ve tarım fuarlarını takip etmenizdir.
Zirai işletmeler ve kamu kurumları bu konularda sizi birkaç eski isim dışında doğru yönlendiremez. Kamuda elle tutulur şekilde peyzaj ürünleri ve çim sektöründe yerli ıslah çalışmaları olmamasından, yerli besin takviyelerinin üretilmemesinden, yerli mekanizasyon teknolojilerinin geliştirilmemesinden ve uzman yetiştirilmemesinden dolayı profesyonel bilgilerin olmadığını düşünüyor, onları domates, hıyar, biber, patlıcan, kıvırcık, elma, armut uzmanlığı ile sıcak ve demli çaylarını yudumladıkları klimalı odalarında baş başa bırakıyorum. (13 yıl önceki kadroları tenzih ederim) Hangi alanda olursa olsun size bilgi ve ürün veren kişilerin araştırma geliştirme-üretim geliştirme, uygulama ve deneme yapan kişi ve kurumlar olmasına dikkat edin.

Yetersiz bir gübreleme ya da besin takviyesi çimde istenmeyen sonuçlar doğurabildiği gibi, aşırı ve bilinçsiz (tarım gübresi önerileri) bir gübreleme de kaynak israfına, toprağımızda ve çevremizde ileri derecede zararlara yol açabilmektedir. Aşağıda yer alan basit sorular çoğaltılabildiği ve cevaplanabildiği sürece yapmış olduğumuz uygulamalar yerinde olacaktır.

1.Çim çeşidi ve çoklu ise karışım oranı nedir?
2.Çimin ekiliş yılı ve ayı nedir?
3.Günlük olarak ne kadar sürede sulama uygulaması yapmaktasınız?
4.Geçmişte kullandığınız ve kullanmakta olduğunuz gübreler neler?
5.Kullandığınız ilaçlar neler?
6.Biçim aralığınız ve biçme şekliniz nedir?
7.Temel toprak yapısını, hazırladığınız taban karışımınızı ve uygulamalarını tarif ediniz.
8.Bahçenin günlük güneşlenme süresi nedir?
9.Çim alanın çevresindeki bitkiler nelerdir?
10.Çimleri bakımsız bıraktığınız mevsimler var ise paylaşınız.
11.Sulama sisteminiz ve kullandığınız su kaynağı nedir?
12.Bölgenize ait mevsimsel bilgiler nelerdir?
13.Çim alanınızda organamineral gübre ve besin uygulamaları yaptınız mı?

Çim de üretkenliğin ve yenilenme periyodunun devamlı kılınması adına gübreleme anahtarları ile çalışma yürütülmektedir. Büyük alanlar için üretilen mevcut gübreleme formülleri yukarıdaki sorulara ve analizlere göre değişkenlik göstermektedir. Şahsen ben küçük ölçekli alanlarda da yukarıda yer alan sorulara cevap arıyor, gözlem, analiz ve tecrübelerime göre az oranda besin takviyesi uyguluyorum. Mevcut kompoze gübre uygulamaları için dikkat ederseniz yukarıdaki cevaplarda aylar içinde belirli aralıklar vermekteyim. (Haziran-Eylül ayları arası gibi…).

Her an analiz yapamadığımız ve çevre koşullarını yönetemediğimiz için çeşitli yollarla topraktan uzaklaşan bitki besin maddelerinin toprağa ilavesini gözleme ve tecrübeye dayalı olarak yapmaktayız. Organik ve mineral kaynaklı gübreler ile toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerini düzeltmekteyiz. Topraktaki besin dengesini yeniden sağlamaya çalışmaktayız. Çim gibi doğal koşullara bağlı olarak yetişemeyecek bir ürünü dışarıdan desteklemekteyiz.

Biz hangi çeşit gübreden ne oranda uygularsak uygulayalım, bitki tarafından ne kadarının alındığının önemi vardır. Önce çim çeşidimizi ve çimin isteklerini tanımamız çok önemli. Çimde bitki besin elementleri hareketliliği bariz farklılıklar göstermez. Ancak bir çok bitkide olduğu gibi çim de topraktan sırasıyla azot, potasyum ve fosfor koparma eğilimindedir.

Yaz boyunca potasyum+MgO+Fe ağırlıklı kompoze çim gübreleri, sonbahar-ilkbahar periyodunda ise 1-1-2+ Fe oranlarını yakalayabileceğiniz kompoze çim gübreleri temin etmeye çalışmalı ve forumlarda ÇİM başlıklarında yer alan değerli hocalarımıza, uzmanlarımıza ait önerileri uygulamanızı rica ederim. Yukarıdaki sorulara vereceğiniz cevaplar ile birlikte mevcut firmalarda yer alan sadece çim alanında uzmanlaşmış kişilere danışarak yıllık yetiştiricilik takviminizi hazırlayabilirsiniz. Güzel bir bahçe ve çevre sadece sizin gayretlerinize bağlı.

Esen kalın.

mavisedir ve s.serdar beğendi.
Eski 01-07-2014, 22:23   #449
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2014
Değerli arkadaşlar;
Bir yıldır müstakil eve taşındığım için bahçe işleri ile ilgileniyorum. evimin yaklaşık 150 m2 çim ekili bahçesi bulunmakta ev bahçesi düzenlenirken drenajı iyi yapılmamış. geçen yıl çimlerde yer yer yosunlar oluşmuş. Bauhaustan aldığım yosun önleyici gübre kullanmıştım. bu sene yosun alanları çoğaldı ve çimlerin dibinde siyah petrole benzer bir katman oluştu ve bahçenin neredeyse yarısına yayıldı nasıl başa çıkacağımı bilemedim 2 kez daha genta marka gübreyi attım ancak hiçbir işe yaramadı. Önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler..

Eklenen Resimler

yavuzsc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2014, 19:40   #450
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-05-2009
lollium perenne ve poa pratensis çim tohumlarını karıştırıp eksem nasıl olur

botanikerdi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024