agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni172Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2023, 07:53   #781
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
yazın sabahtan akşama kadar güneş gören bir alan da sulama sıkıntısı var öneriniz ne olabilir. genel olarak internette fare kulağı-cüce yonca gibi şeyler kullanabilrisiniz gibi şeyler yazmaktadır hiç tecrübe etmedim yardımcı olursanız sevinirim

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2023, 08:22   #782
Yeni Üye

CaLViN-TR's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2017
Ben St. augustine çimden çok memnunum.
Susuzlukla,gölgeyle çok başarılı.
Hastalıklara , böceklere , mantara karşı inanılmaz dayanıklı.
Açılan,bozulan,kuruyan yer olursa hemen kendisi kol atarak orayı da kapatıyor.
Biçmesi çok kolay,biçince çimler ot olarak ortaya dağılmıyor veya çim üzerinde kalmıyor.

Bermuda falan gibi saçma sapan çimlere para harcanmaması görüşündeyim.

CaLViN-TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2023, 13:29   #783
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2023
bahçe ve peysaj

en güzel bahçe işıklandırma

https://www.hepsiburada.com/engstore...magaza=raxgame

ali445 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2023, 15:56   #784
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-09-2022
Çim Kurdu için Doğal Çözüm

Merhaba,
Geçen yıl mandalina bahçemizin içindeki bahçe evini toparlayıp, taşındık.
Evin etrafına da, Uganda cinsinden rulo çim serildi.
Gayet güzel de tuttu. Problem geçen sonbaharda ortaya çıktı. Heryeri küçük tırtıllar sardı ve çimlerimiz kötüye gitmeye başladı. Eşim zirai ilaç bayinden bir ilaç aldı geldi, ilaçladık, tırtıllar öldü, çimlerimiz de eski haline geri döndü.
Ama ben bu çözümden hiç hoşlanmadım. Ben bu bahçenin meyvesini yiyorum, sebzemi de buraya ekeceğim, yer altındaki su kaynağını da kullanıyorum. Üstelik etrafta bir dolu kuş, kirpi,... canlı türleri var.
Kendimize, ağaçlarımıza, sebzelerimize, yeraltı suyumuza ve etraftaki yaban hayata zarar vermeden, bu tırtıllardan nasıl kurtulabiliriz?
Ya da gelmemelerini nası sağlarız?
Şimdiden çok teşekkürler.

sevilozcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2023, 11:29   #785
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2023
5 ayın sonunda rulo çim. Normal mi?

Merhaba. Bir süredir forumu takip etmekteyim. Şimdiden herkesin emeğine bilgisine sağlık. Kocaeli Başiskele den yazmaktayım.

5 ay önce kendim uyguladığım rulo çimde ki güncel durum fotoğraflardaki gibidir. Üstadlar cevaplarsa sevinirim. Durum normal mi yoksa bir şekilde müdahale edilmeli mi. Çim diplerinin seyrek olduğunu düşünüyorum.

Not: Alan 100 m2 civarı. Kaliteli toprak üzeri düzleme yapıldı. Ufak çaplı silindir le gezildi. Rulo çim uygulandıktan sonra da ıslatılarak bir hafta boyunca bir kaç kez silindirleme tekrar edildi. Otomatik sulama mevcut fakat hava artlarından dolayı şimdiye kadar çalıştırma gereği pek duymadım. hemen hemen 2 günde bir ıslanıyor zaten bulunduğumuz bölge. Gölgelik alan yok. Belli saatlerde her yer güneş alıyor.
Name:  WhatsApp Image 2023-06-12 at 12.18.59 (1).jpg
Views: 152
Size:  65.4 KBName:  WhatsApp Image 2023-06-12 at 12.18.59.jpg
Views: 156
Size:  67.4 KBName:  WhatsApp Image 2023-06-12 at 12.18.58.jpg
Views: 156
Size:  64.9 KBName:  WhatsApp Image 2023-06-12 at 12.18.46.jpg
Views: 154
Size:  69.8 KB

kocaeliartvin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2023, 00:20   #786
Yeni Üye

CaLViN-TR's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocaeliartvin Mesajı Göster
Merhaba. Bir süredir forumu takip etmekteyim. Şimdiden herkesin emeğine bilgisine sağlık. Kocaeli Başiskele den yazmaktayım.

5 ay önce kendim uyguladığım rulo çimde ki güncel durum fotoğraflardaki gibidir. Üstadlar cevaplarsa sevinirim. Durum normal mi yoksa bir şekilde müdahale edilmeli mi. Çim diplerinin seyrek olduğunu düşünüyorum.

Not: Alan 100 m2 civarı. Kaliteli toprak üzeri düzleme yapıldı. Ufak çaplı silindir le gezildi. Rulo çim uygulandıktan sonra da ıslatılarak bir hafta boyunca bir kaç kez silindirleme tekrar edildi. Otomatik sulama mevcut fakat hava artlarından dolayı şimdiye kadar çalıştırma gereği pek duymadım. hemen hemen 2 günde bir ıslanıyor zaten bulunduğumuz bölge. Gölgelik alan yok. Belli saatlerde her yer güneş alıyor.
Eklenti 728468Eklenti 728469Eklenti 728470Eklenti 728471

Selamlar,
Çim bana normal geldi.
Herhangi bir hastalık görünmüyor.Kış döneminde uyguladığınız için daha yeni kendini toparlıyor.Ayrıca bu sene yaz bir türlü gelmedi.Bence temmuz sonuna kadar boşlukları kapatıp iyice kök salmış olur.
Tam performansını ekim gibi görürsünüz.

CaLViN-TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2023, 05:37   #787
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kocaeliartvin Mesajı Göster
Durum normal mi yoksa bir şekilde müdahale edilmeli mi. Çim diplerinin seyrek olduğunu düşünüyorum.

Eklenti 728468Eklenti 728469Eklenti 728470Eklenti 728471
Sayın kocaeliartvin

Kocaeli'nde ve Haziran ayındaki çimlerinizin durumu bana hiç açıcı gelmedi.
Çim köklerinizde yeterli sıklık yani kardeşlenme geçekleşmemiş gibi görünüyor. Çim köklerinin havalandırılmasına ve yavaş yarayışlı mikro elemen içeren gübreye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum. Fazla silindirleme sanki iyi gelmemiş gibi.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2023, 23:11   #788
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2023
Cevaplar için teşekkürler. Rulo çim satın aldığım yerin tavsiyesi ile üre serpiştirdim. Ve kesimi bıraktım. Islak biçme sebebi ile koprmarmışsın çimi dedi. Bugün kontrol ettiğimde toprakta çatlamalar mevcut. Bu sebepler üzerine kum **** toprak serpmeyi düşünüyorum. Bu konudaki tavsiyeniz ve uyarınız varmıdır acaba? Nasıl bi kum **** nasıl bi toprak tercih etmeliyim ve nasıl uygulamalıyım. Forumlardan çimi kesip yıkanmış dere kumunu öbek öbek dökün ve ince tabaka serin bilgisini edindim. Yanlış olduğunu düşündüğünüz **** ilave yapacağınız bir husus varmıdır.

kocaeliartvin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2024, 16:02   #789
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2024
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhanca35 Mesajı Göster
Bir çim teknikeri olarak çim ile ilgili bütün sorularınızı yanıtlamaya doğru uygulama yöntemlerini sağlıklı çim yetiştirmek için yapılması gerekenleri sizlere ileteceğim. Çim ile ilgili soruları olanları lütfen alalım..
Merhaba,
İstanbul Ümraniye'de bir sitenin yöneticisiyim. Çevre mühendisi emeklisi, aynı zamanda sigortacıyım. Sitemizdeki yaklaşık 400 m2'lik bahçemizde, ağaçların altındaki koyu gölgede kalan çimler yok oldu. Şimdi yeni çim tohumu arayışındayım. Bahçıvanımız, Genta marka "gölge alanlar için çim tohumu" almamı önerdi. Ancak forumu okuduğumda bende, tohum değil de bazı rulo veya fide şeklinde alınan çimlerin bu tür alanlar için daha dayanıklı ve uygun olabileceğine dair bir izlenim oluştu.
Bu konuda tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum. Çok pahalıya kaçmadan en uygun çözüm sizce nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

orhangungor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2024, 21:42   #790
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2021
Orhanca35 Çim teknikeri arkadaşa bir sorum olacak.Bu seneye kadar çok güzel olan çim alanımın içinde bu sene yonca belirdi.Öbek öbek bazı yerlerde yonca var.Çok hızlıda yayılıyor gibi.Sökmeye çalışıyorum ama bazısını tam kökleyemiyorum.Böyle yapmam daha coğalmasına mı neden olur kimyasal bir şey mi kullanmam gerekir **** oluruna mı bırakayım.Yardımcı olursanız sevinirim

fersan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
çim ekimi, püf noktaları.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024