agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni110Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-10-2008, 15:49   #1
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Bahçe Ekipmanları

İster büyük ister küçük bahçesi olan veya evinde bitki yetiştirmeyi seven herkesin Bahçe Ekipmanlarına ihtiyaçları oluyordur. Bu motorlu-elektrikli-mekanik aletler hayatımızı gerçekten çok kolaylaştırıyor.

Bu konu başlığı altında, kendimizde olan çok memnun olduğumuz ekipmanları veya almayı düşündüğümüz ama "Acaba gerçekten kullanışlı mıdır?" diye düşündüğümüz malzemeleri veya da "Hiç memnun kalmadım" diyeceklerimizi paylaşalım istiyorum. Böylece hem daha önce varlığından bile haberimiz olmayan alet edevatı tanımış oluruz hem de almayı düşündüklerimiz hakkında bilgi sahibi oluruz.

Bahçe ekipmanları, ciddi paralar verip , uzun yıllar kullanmayı planladığımız demirbaşlar. Bunların bakımları hakkında da bilgi alışverişinde bulunuruz.

Kendimden örnek verecek olursam ben Çim Makinasının bıçaklarının köreldiğini nasıl anlayacağımı, nasıl bileyleyeceğimi bilmiyordum. Şans eseri çimleri biçmemizin hemen ardından gelen Tekin Bey bizi bu konuda bilgilendirdi. Hemen bir eğe aldık ve artık kendi işimizi kendimiz görebiliyoruz.

abk ve EmineYıldız beğendi.

Düzenleyen limon : 11-10-2008 saat 22:04
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 15:49   #2
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bahçe Ekipmanları

Arkadaşlar, insan hırslı ve kızgın olduğu zaman ne kadar çok iş çıkartıyor. Depoya ve odunluğa bir daldım, bir yığın iş yaptım. Dünyayı deviresim geliyor derler ya aynen öyle.
Bu arada depodaki aletlerimin, ve diğer kullandığım eşyaların resimlerini çektim, nelerim var bir bakın.
Şimdi size diyeceğim ki bu aletlerin hepsini -bir tek şarjlı tornavida hariç- ben aldım. Oğuz'a sorun bakalım bir tek çivi veya tornavida almış mıdır? Demeyin ki ''enişte beye kızgınsın da ondan böyle yazıyorsun'' hiç de değil, doğruya doğru..

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 15:53   #3
Moderatör

Güler's Avatar

Malzeme depom

Name:  PA081033 (600 x 450).jpg
Views: 8662
Size:  66.0 KB

abk beğendi.
Eski 09-10-2008, 15:56   #4
Moderatör

Güler's Avatar

Name:  PA081032 (600 x 450).jpg
Views: 8578
Size:  43.0 KB

abk beğendi.
Eski 09-10-2008, 15:58   #5
Moderatör

Güler's Avatar

Aletlerim

Name:  PA081035 (600 x 450).jpg
Views: 8594
Size:  66.5 KB

abk beğendi.
Eski 09-10-2008, 16:00   #6
Moderatör

Güler's Avatar

Name:  PA081047 (600 x 450).jpg
Views: 8622
Size:  67.9 KB

abk, justice ve chelik26 beğendi.
Eski 09-10-2008, 16:02   #7
Moderatör

Güler's Avatar

Name:  PA081036 (600 x 450).jpg
Views: 8560
Size:  59.1 KB

Eski 09-10-2008, 16:04   #8
Moderatör

Güler's Avatar

Name:  PA081037 (600 x 450).jpg
Views: 8613
Size:  38.8 KB

Eski 09-10-2008, 16:06   #9
Moderatör

Güler's Avatar

çim havalandırma

Name:  PA081039 (600 x 450).jpg
Views: 10344
Size:  49.2 KB

Eski 09-10-2008, 16:08   #10
Moderatör

Güler's Avatar

kenar biçme (misinalı)

Name:  PA081043 (600 x 450).jpg
Views: 8764
Size:  30.5 KB Tohum atma makinesi. (yukarıda yanlış yazmışım)

Eski 09-10-2008, 16:10   #11
Moderatör

Güler's Avatar

maskeler

Name:  PA081044 (600 x 450).jpg
Views: 8398
Size:  56.7 KB

Eski 09-10-2008, 16:14   #12
Moderatör

Güler's Avatar

çim makinaları

Name:  PA081045 (600 x 450).jpg
Views: 8412
Size:  40.9 KB

abk beğendi.
Eski 09-10-2008, 16:16   #13
Moderatör

Güler's Avatar

Çapa makinesini yeni aldık, onun da resmini yüklerim.
Tabii, daha bir yığın alet edevat var. Matkaplar, İlaç pompaları, Çapa, kürek, bel kürekleri, kazma, balta ve diğerleri.....

Eski 09-10-2008, 16:57   #14
Moderatör

Güler's Avatar

Misinalı, kenar çim biçme makinesi.

Name:  PA081040 (600 x 450).jpg
Views: 8866
Size:  47.9 KB

Eski 09-10-2008, 18:18   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar Güler hanım!

Alet çalışır el öğünür diye boşuna dememişler. Bahçe aletleriniz ve malzemeleriniz oldukça bakımlı gözüküyor. Merak ediyorum beni bağışlayın bu kadar malzemenin kapitalini enişte bey karşılamak için ne kadar çalıştı haberiniz varmı? Oğuz abiye yan pas gibi olduya neyse. Nede olsa o mahallenin ağabeyi o işini bilir.
Güller gerçekten çok güzeller vallahi bilgisayarın ekranı bir anda güllerle dolunca ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. İnsanın elini uzatıp alası geliyor. Tabii ayvada öyle. Şöyle sulu sulu.

Hepsi el emeği belli. Hırs her zaman iyidir. Tabii iyiye kullanırsanız çok iyi işte çıkartır insan. Kimbilir belkide en büyük özelliklerinden biriside budur İnsanoğlunun. Biliyorumki siz oğuz abi ile oldukça ve böyle çalışmalar yaptıkça bizler daha neler seyredeceğiz bu ekranlardan. Çiğdem çiçeğini görmeyeli yıllar olmuştu inanın. Eşim her yıl ormanda menekşe görmeye gidelim diye tutturur baharda ama bir türlü gidemedik hep zamanını kaçırdık. Bir şeyi merak ettim bizim memlekette menekşe ve çiğdemler ilk baharda kırlarda doğal ortamda olurda bunlar onlardanmı. Hani şu çocukken yumrusunu çıkarıp iplere düzdüğümüz ve sonrada yediğimiz. Mevsim son bahar ve karşımda ÇİĞDEM kümeleri gerçekten çok güzel. Bunlar son baharda açan cinsi olabilir diye düşündüm bir an.

Size ve tüm ekibinize (En başta Oğuz abiye) çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

Saygıyla.

Cemal Sansar/ Yalova.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 18:43   #16
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Güler Hanım, kolay gelsin. "Olsun da balkon kadar bahçem olsun." dedim, çok şükür istediğimden fazlası oldu. Ama sizin bahçeyi ve bahçe aletlerini görünce gözüm doymuyor. Yapı marketlerde el aletleri reyonu en sevdiğim bölüm zaten.

Sonbahar ürünleriniz de çok güzel.Biraz daha şiir yazalım, Cemal Bey'in bahçenizden gönderecek gülleri çok anlaşılan

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2008, 19:30   #17
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Nurbahar, bende de o hastalık var. Yurt dışına çıktığımızda ben de önce o büyük marketlerin bahçe malzemeleri bölümünü, sonra mutfak gereçlerini, daha sonra çarşaf-havlulardan sonra kıyafetlere bakarım. Herşeyi ellemek hoşuma gider, anlayamadığımı da sorarım, ''bu ne işe yarıyor'' diye. Bir keresinde bir aleti sordum, satıcı bana,''bu alet cam şişeleri kırarak küçültür, kibrit kutusu gibi yapar, çöpte yer tutmaz'' dedi. Oğuz da hemen atıldı; ''Güler almayı düşünmüyorsun değil mi'' dedi. Alacaktım ama o öyle söyleyince utandım almadım. Normal olmadığımı anladın değil mi?

Eski 09-10-2008, 20:04   #18
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Benim Oğuz'un da(eşim) bu tür şeylerle pek arası yoktur. Yapı marketten alınacak bir şey olursa, ben kendimi kaybetmeyim diye, çocuklarla arabada bekler, iki dakika geç kalırsam çocuklar sıkıldı diye arar, ben hevesim kursağımda koşarak alırım, aletlere bakamasam da mutlaka kasalara dönerken aralarından geçerim. Ne yapalım, eğer o da benim gibi olsaydı ev ne olurdu bilmem, dengeyi sağlıyoruz işte

Eski 09-10-2008, 20:22   #19
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Aslında "Memnun Kaldığımız Aletler" gibi bir bölüm açmak istiyordum. Sizin fotoğraflarını paylaştığınız bahçe aletlerinden çok memnun kaldıklarımızı veya bir dünya para verip alıp pişman olduklarımızı paylaşırız diye düşünüyordum. Yeni alacak arkadaşlara da yol gösterici olur. ( Tamam derseniz bu yazımı oraya taşırım.)

Yaz ortası Çİm Havalandırma makinası aldım, çok memnun kaldım. Sizin yukarıdaki alet benzeri tırmıklar çok yoruyordu beni, avuç içlerim su topluyordu. Makina o kadar rahat ki. Almadan önce sağlam çimleri de söker mi diye şüphem vardı ama çok memnun kaldım.

Bir de orta büyüklükte ve küçük bahçesi olanlar için pompa sorunu vardı. Bir ara niyeti bozdum büyük benzinli pompalardan almaya kalktım, internetten bulduğum bir firmayı aradım, satıcı "Siz mi kullanmayı düşünüyorsunuz?" diye çok şaşırınca, utana sıkıla "E.. evet " dedim. "Boş hali bile çok ağır siz taşıyamazsınız sırtınızda" deyince vazgeçtim. Zaten çoook pahalıydı "Elektriklisini bulamaz mıyım?" diye sordum. "Şİmdilik yok piyasada" dedi. Ben de Bosh'un şarjlısını buldum. Şüpheli yaklaştım, " işimi görür mü ki" dedim ama elle pompaladığım (nefret ettiğim) alete göre gayet güzel çalışıyor. Ondan da pek memnun kaldım.

Çim Makinam sizinkiyle aynı marka ama bizimkisi elektiriklisi. Ben Black&Dacker'ın dış görünüşünü pek beğenip onu almak istemiştim ama eşime en iyisinin O olduğunu söylemişler. Diğer markaları hiç bilmediğimden iyi midir kötü müdür bilemeyeceğim.

Makaslardan yana dertliyim ben. Dışarda bırakınca çok çabuk paslanıyorlar. Yok mudur bunların paslanmazı?

Bir de kenarları o misinalıyla kesemiyorum ben, her yere sıçratıyor çimleri. Kenar makasıyla kesmek daha kolay geliyor bana.

Unutuyordum, çok memnun kaldığım bir alet te "bahçe süpürgesi". Dediğim gibi tırmıkla çalışırken avuç içlerim eldiven de taksam su toplayıp çok ızdırap veriyordu. Süpürge ile kıyıda köşede kalmış tüm yaprakları süpürüyorum, kenardaki makasla kestiğim çimleri hemen çekiyorum. Onun da dezavantajı biraz ağır olması. Omuza asılıyor ama yine de ağır geliyor. Daha hafifi vardır belki...

Güler Hanım gülleriniz şahane. Manyas'ın iklimi İstanbul'a göre daha mı ılıman?
Ayva ayva dediniz ya akşam üstü hediye dalından yeni kopmuş ayva ve nar geldi bana da (Çok mu istedim acaba? )

abk beğendi.
Eski 09-10-2008, 23:08   #20
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili Limon çok iyi düşünmüşün, bunu yapalım da başka arkadaşlar da fikir edinsinler. Bahçe süpürgesinin bir resmini yükleyebilir misin? Ben yaprakları hep tırmıkla, açılı olanla topluyorum. Makaslarım çok fazla ve boy boy. Dışarıda bırakmadığımızdan paslanma olmuyor, ama bayağı pahallı. Bir de senin çim havalandırma aletinin resmini yükleyebilirsen sevinirim. Ben bununla yapıyorum ve bana göre bahçedeki en zor işlem.
Bizim çim biçme makinaları mecburen benzinli, başka türlü 1000m2 yi-ki bu sadece ön bahçe-biçebilmemiz zor. Elektrikli olunca kablo taşıma olayı var.
Manyas'ın iklimi de İstanbul'un iklimi gibi ama bu günlerde hava çok güneşli ve güzel, belki de güller bu yüzden coştular.
Ayvalar çok güzel ama narların içi daha tam olmamış.

Eski 09-10-2008, 23:39   #21
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Sevgili Limon, ben de böyle bir sayfa açmaya niyetlenmiştim ama sonra unuttum. En kısa zamanda düşünceni gerçekleştirmeni bekleriz. Özellikle yeni başlayanlar için çok gerekli. Buraya taşınınca, bir çok aleti kısa zaman içinde almam gerekti, aletlerin özelliklerini ve birbirlerine göre avantajlarını araştırmak için dakikalarca reyonların önünde kaldım, genelde seçimler doğruydu ama bazen yanlış kararlar da verilebilir. Ayrıca bilmediğimiz ya da kullanıp tecrübe etme şansımız olmayan aletleri, tecrübe edenlerden öğreniriz.

Güler Hanım, baharda çiçekleriniz bizimkilerden bir ay öndeydi, soğuklar da bize göre bir o kadar geç geliyorsa, iki ay kârınız var.

Eski 10-10-2008, 00:10   #22
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
...
Makaslardan yana dertliyim ben. Dışarda bırakınca çok çabuk paslanıyorlar. Yok mudur bunların paslanmazı?
...
Felco marka makas kullanmanızı öneririm.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2008, 07:18   #23
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Mine hanım ben felco 7 budama makası aldım. Bir günlük yoğun bir budama sonunda araya kaçırmaya başladı. Ayarı falan nasıldır hiç anlamam ne yapmam gerek? Budacılara versem ayarlayabilirler mi? Garanti içerisindeyken değiştirmeye çalışayım mı?

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2008, 07:34   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Güler abla ne deyim bilemiyorum cennet gibi bir yer senin orası inan imreniyorum evdeki ekipmanlarını eşim görmesin delirir hep hayalidir öyle bir ayrı oda ve içi alet dolu........
benim güzel ablam bahçende senin gibi çok güzel sağlıkla mutlulukla yaşa bahçende keşke yolum oralara düşsede uğrayım yesem ayvalardan.....

aliş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2008, 10:41   #25
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın Mine hanım, sizi bahçemde görmek beni gururlandırdı, teşekkür ederim.
İnşallah bu Mayıs ayında ziyaretimize gelir, güllü kameriyenin altında çay ikramımızı kabul edersiniz. Bu bizleri çok mutlu eder.
Sevgili aliş, teşekkür ederim. Ama emin ol bahçenin keyfi siz dostlarımla beraber oldukça çok daha güzel oluyor, lütfen bizi bundan mahrum etmeyiniz. Herzaman, hepinizi bekliyoruz.

Eski 10-10-2008, 11:29   #26
Moderatör

Güler's Avatar

Çapa makinası

Bu da yeni oyuncağımız. Şimdi çimler ilaçlandı. Daha sonra bu makine ile alanı çapalayıp, yeniden tohum ekeceğiz.

Name:  PA101115 (600 x 450).jpg
Views: 11007
Size:  46.6 KB

Eski 10-10-2008, 13:56   #27
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bahçemiz 450 metrekare civarı. Benim baktığım ve aldığım ekipmanlar da bahçe büyüklüğüme göre oluyor tabii.

Bu yaz ortası aldığım Çim Havalandırma Makinasından çok memnun kaldım. Tırmıkla yaparken hem bu kadar güzel toplayamıyordum, hem tüm günümü alıyordu hem de avuç içlerim eldiven giymeme rağmen su topluyordu. Bu yüzden bir hafta doğru dürüst iş yapamıyordum. Bu makinayla işlerim o kadar kolaylaştı ki... Çok ta hafif... Hem benim toplayamadığım kadar sararmış otları topluyor, toprağa pararel giden gözden kaçırdığım, ayrık otlarını, yoncaları bile çıkarıyor. Tüm bahçenin işini yarım saatte hiç yorulmadan bitiriyorum. Fiyatı da makul bence. Kullanışı da basit.
Name:  CİM_HAVALANDIRMA.jpg
Views: 9558
Size:  26.3 KB

Bu da benim bahçe süpürgesi dediğim ama asıl adının "Yaprak Toplama Makinası" olduğu alet. Biraz ağır ama omuz askısı var. Kenarlardaki çimleri makasla kestikten sonra elle toplamak çok zor oluyordu hem de tamamını toplayamıyordum. Ağaçların arkasındaki sarmaşıkların yaprakları döküldüğünde tırmıkla çekmek, öbekler halinde toparlayıp atmak çok yorucuydu. Şimdi takıyorum omzuma süpürgemi, ev süpürür gibi tüm bahçenin kenarını köşesini süpürüyorum. Bayağı güzel çekiş gücü var. Verandayı bile süpürüyorum. Taşların üzerine, aralarına giren kurumuş yaprakları elle toplarken ufalanıyorlardı, bu sorun da kalmadı artık. Ben çok memnun kaldım ama daha hafifi varsa tercih edilebilir. Güler Hanım, bu da elektrikli yalnız. Büyük bahçelerde zor olabilir. Benzinlisi de varmış ama internette görmüştüm.
Name:  yaprak toplama makinası.jpg
Views: 9524
Size:  40.4 KB

Eski 10-10-2008, 14:03   #28
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bu da almayı çok istediğim ama kullanışlı mıdır acaba diye düşündüğüm kenar çimleri kesmek için şarjlı makas. Eğilmeden kesmek için aparatı da var. Şimdilik tek tarafı düz olan bir kenar makası kullanıyorum. Misinalı çim makinası biçerken çok sıçratıyor, her taraf çim oluyor diye kaldırdım kenara hemen hiç kullanmıyorum. Sadece bahçe dışındaki yabani otları biçmekte işime yarıyor. Makasla hem daha düzgün kesiyorum hem etraf batmıyor. Ama yerde iki büklüm iş yapmak ta zor oluyor tabii. Çim makinası bu ıvır zıvır işler kadar yormuyor insanı. Kıyı köşe daha çok yoruyor. Bu makası görünce hemen edinmeliyim diye düşündüm ama henüz almadım. Kullanan var mı?
Name:  KENAR_CIM_MAKASI.jpg
Views: 10425
Size:  29.8 KB

Eski 10-10-2008, 14:22   #29
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Pompalardan yana da çok dertliydim. Elle pompalayıp, bir türlü istediğim gibi püskürtmüyordu ilacı veya gübreyi. Hem dünya paraya satılıyorlar hem de çok uyduruklar. Elektriklisini çok aradım, bulamazsın boşuna arama dediler. Benzinlileri varmış ama onlar da çok ağırlarmış. Boşken bile sırtına yükleyemezsin dediler, hem çok pahalılardı hem de benzinle uğraşamam ben diye vazgeçtim. Sonra Bosh'un şarjlısını gördüm. Acaba çok mu cılız püskürtür diye düşündüm önce. Çok pahalı olmadığını görünce alıp denemeye karar verdim. Fena değil... Eski pompaya göre çok daha üstün. Tüm bahçeyi ilaçlamam ya da gübrelemem için 3 kere doldurmam gerekiyor. Keşke daha büyüğünü ve daha basınçlısını yapsalar. Mantar ilaçlarından problem yaşatıyor, tıkanabiliyor. Sıvı gübreler ve ilaçlarda orta verimlilikte.

Şu nefret ettiğim pompa Tam ilaçlama yaparken tıpası fırladı, çeşme gibi her yere ilaç fışkırdı. Zaten ilaçtan korkarken neler gelmişti başıma
Name:  5b.jpg
Views: 8266
Size:  9.6 KB
Bu aldığım şarjlı olan
Name:  20481_GSC500.jpg
Views: 8712
Size:  32.5 KB
Bu da almak istediğim ama çok ağır olduğu söylenen, küçük bahçeler için gereksiz olduğu söylenen benzinli alet,
Name:  25572_OLEAM162.jpg
Views: 8194
Size:  7.5 KB

Eski 10-10-2008, 14:31   #30
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Almak istediğim bir alet te Zımpara makinası. Ahşap tüm yüzeylerde çok rahat kullanılıyordur diye düşünüyorum. Kullanan var mı?
Name:  zımpara.jpg
Views: 9635
Size:  20.1 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024