agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Peyzaj, Bahçe Düzenleme
(https)

Beğeni Düzeni27Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-07-2006, 09:33   #1
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Wink Ağaçların yer değişimi

Alıntı:
Merhaba,

Üzerlerinde meyvesi olan bir kaç ceviz ve kestane ağaçlarına zorunlu olarak yer değiştirmemiz gerekiyor. Yol çalışmalarından dolayı yoksa iş makinelerinin altında kalacaklar. Ancak mevsimin buna uygun olmadığını biliyorum. Ağaçları bu sonbahar dikmiştik ve fidanları aldığımızda iki senelikti. Ağaçları en az hasarla ne şekilde çıkartabilirim? 2 seçeneğim var.

1. bilinen yöntemle yani kürek vs. ile kenarlarından dikkatlice kazarak
2. **** kepçeyle geniş bir toprakla çıkarttırmak suretiyle

hangisi daha uygun olur sizce?

ve birde ağacı çıkarttıktan sonra tekrar toprağa dikmem mi uygun olur yoksa ağaç dikme zamanına kadar saksıda bekletmem mi?

bu pazar günü bu işlemi gerçekleştirmem gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim
Yer değişimini toprağı ile birlikte alıp yapıyoruz. Bakın
Bonsai de saksıya alınacak ağaç, saksıya alındıktan sonra bir aya yakın gölgede bekletilir.
Benimki size bir fikir versin diye yazıldı.
Siz yer değişimi yapacaksınız konunun uzmanı arkadaşların cevap vermesi gerekiyor.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2006, 09:49   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88

http://www.agaclar.net/galeri/showim...p?i=2035&c=362

Park ve Bahçeler Müdürlüklerinin böyle taşıma araçları var...
Fotoğraflar erguvan muhibbinin çektikleri...

tener beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2006, 09:52   #3
souLshah
Guest

bonsaisever, ilgin ve fikir verdiğin için teşekkür ederim.
pazar gününe kadar tüm fikirlere açığım bu konuda

malina, evet o araçları bende biliyorum ancak şu an itibariyle o araçların bizim bahçeye girme imkanı yok (büyük ve pahalı olduğunu sanıyorum) yol çalışması yapan dozerler ile çıkarttırmayı düşünüyordum ? sizce uygun olurmu ?

teşekkür ederim

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2006, 10:03   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Ağacık köklerini 1.5 - 2 m çaplı çıkarabilirseniz, derinlik de 2 m civarı olmalı sanırım, sorun yaşanmaz gibi geliyor...

Ağaçların gövde kalınlığı ve boyları ne kadar?

tener beğendi.
Eski 07-07-2006, 10:20   #5
souLshah
Guest

Daha çok yeni sanırım 7-10cm ve 1,5-2mt civarındalar.

teşekkür ederim

ve sanırım o kadar geniş olduğu için tekrar toprağa dikmemde bir sakınca yoktur.

tener beğendi.
  Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2006, 10:37   #6
agaclar.net

malina's Avatar

Bu boyutlara yakın çıkarabiliyorsanız sakıncası yok. Mevsimlerin önemli olduğu dikimler, çıplak fidanlar için geçerli...

tener beğendi.
Eski 05-06-2007, 00:11   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2007
haziran ayında yapraklanmış ağaç yer değişimi

merhaba Arkadaşlar
Bu ayda yani haziran ayında yapraklanmış ağaç
a- vişne
b- malta eriği
ağaçlarına zarar vermeden yer değişimi yapabilirmiyim? Yapabilirsem yer değişimi esnasında nelere dikkat etmeliyim?
İlgilenen arkadaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Selamlar

tener beğendi.
lucky1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 08:45   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Lucky1 Kasım, Aralık, Ocak, Şubat aylarında yapabilirsiniz.

tener beğendi.
sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 10:41   #9
Yeni Üye

Merhaba Sukranayalp
ilginiz için çok teşekkür ederim. Daha önce komşu bahçesinden bana kökü ile birlikte ağaç getirmişti ve sorun olmamıştı. gene yaz ayı idi. Onda fazlalık varmış. Bendeki ağaçlar fazla olmadığı için kaybetme korkusu yaşamamak için foruma sormuştum. Ama ben gene yazdığınız gibi aralık ,ocak ayını beklemek niyetindeyim.
tekrar selamlar

Eski 05-06-2007, 11:45   #10
Ağaç Dostu

Kaç yaşında fidan olduğunu ve büyüklüğünü + dayanıklılığını yazabilir misiniz? Ayrıca üzerinde şu an meyve olması gerekir. Eğer ortalama 10 yaşındaysa. Meyvesi var mı? Onu da yazın.

Eski 05-06-2007, 15:53   #11
Yeni Üye

Üzerinde herikisinin de meyvası yok. Sadece yapraklanmış. Yaşları vişne için 2 malta eriği için en fazla 3-4 senelik

Eski 05-06-2007, 15:57   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar !

Eğer fidanlar sökülü durumda ise acilen kök budaması yapılıp büyükçe bir saksıya alınması gerekir. Yok eğer sökülmemiş yerinde ise Şükranalpe bende katılıyorum. Beklemekte fayda var. Çevrenizi gözleyin herkes yaparken sizde taşıma işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 21:14   #13
Yeni Üye

herikinize de teşekkür ederim.
Selam ve sevgilerimle

Eski 06-06-2007, 10:06   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lucky1 Mesajı Göster
herikinize de teşekkür ederim.
Selam ve sevgilerimle
Bizleri mutlu ettiniz haberiniz ola.

Sevgiyle kalın.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 10:59   #15
Ağaç Dostu

Sn Lucky 1,
Bu şartlar altında kolları sıvamaya başlayın.

Sökülecek fidanların dibini ve yeni dikilecekleri yeri güzelce sulayın ki toprak yumuşasın ve bir gün bekleyip ertesi gün fidanın merkezinden 50 cm. yarıçaplı daire çizerek bu alanı dikkatlice belkürek ile kaldırın. Her bir dikim çukurunu da 60 cm. çaplı, 40 cm derinlikte olmak üzere açın ve içine 2-3 er avuç yanmış koyun gübresi + torf karışımını dökün.

Pusula ile veya güneş yönüne göre bahçenizde yön tayini yapın. Bir yönü ana yön olarak belirleyin. Fidanın kuzey yönüne (diğer yönler de olabilir) ip bağlayarak veya kalem ile boyayarak gövde üzerinde yön belirten bir işaret koyun.

(belkürek : normal inşaat küreğinin daha sivri burunlu olanı; toprakta bununla çalışmak küreğe nazaran daha kolaydır)
(Malta eriğinin kökü derin değildir. Vişne ise derine gider.)
( Malta eriğinin dalları gevrektir. Çabuk kırılır. Bu yüzden söküm öncesinde dalları germeden lider dala doğru toplayabilirseniz iyi olur.)

Belkürek ile toprağı kaldırma esnasında sağdan sola veya soldan sağa düzenli ilerleyerek yapın.Bir ordan bir burdan yaparsanız köklere zarar verme ihtimaliniz artar.

Belirttiğiniz yaşlarda malta eriği için 45 cm. derinlik, vişne için 65 cm. derinlik yeterli gelecek kanısındayım. Ama toprağınızın tipi nedeniyle daha derinlere uzamış ana kök uzantıları varsa bunları kesmek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle yanınızda kuvvetli bir budama makası bulunsun.Ve bir yardımcıya da ihtiyacınız olacak.

Kök oynar hale geldiğinde fidanı sağa-sola, öne-arkaya silkeleyerek kökü rahatlatmaya çalışın.
Bunu kökleri muhafaza ederek çıkarmak için yapıyoruz.
Bu işlem sırasında kök çevresindeki toprak da kök etrafından uzaklaşacaktır. Ama başka çaremiz yok.(Elbette en fazla 2-3 belkürek hamlesi ile toprağı dağıtmadan bu sökümü gerçekleştirmeyi isteriz ama tahminlerim böyle olmayacağını söylüyor.)

Tahminlerime göre toprak kitlesi dağılmış , yaklaşık 30 cm derinlikte ana kökleri olan 2 adet fidanı çıkardınız.
Dikim çukurlarımız da hazır.

Söktüğümüz fidanları geciktirmeden üzerlerindeki yön göstergesi ile bahçedeki yön çakışacak şekilde dikim çukuruna güzelce oturetun. Köklerin üstüste binmemesine , çukurun içinde kıvrılmamasına dikkat edin. Tüm kökler torf+ yanmış gübre karışımının üzerine bir örtü gibi yayılmalı. (bunları fidanın kendi toprağını kaybettiğimizi düşünerek yazıyorum)

Eğer söküm yaparken fidanın kendi alt toprağı ile üst toprağı ayırarak yapabilmişseniz; üst toprağı güzelce ufalayarak fidanın kök çevresine , alttan çıkanı da üst kısma doldurun. (Üst toprak mikroorganizma faaliyetleri açısından daha değerli ve havalanmış, bu nedenle de suyu tutma kapasitesi fazla olan topraktır.)

En hassas noktamız : sökümünü yaptığımız fidanların kök boğum seviyelerini yeni dikimde de tututurmaktır. Bunu sadece siz uygularken ayarlayabilirseniz.Kök eski haline nazaran toprak seviyesinden ne aşağıda kalmalı ne de yukarı çıkmalıdır. Bu nedenle ilk çukur doldurumunda toprağı gevşek tutmakta fayda vardır.

Kök seviyesini ayrladıktan sonra kısmen doldurduğunuz çukurun üzeine ayklarınızla basarakl ve iki ayağınızın arasında fidanı sıkıştırarak döne döne dolaşmanız gerekir. Eğer bir parça dolan toprak çukura dğru gömülürse bu durumda dikim çukur açarken çıkan üst toprağı ufalayarak buraya doldurmanız gerekir. Dikim yaptığınız yerin dibinde çukur kalması -mesela 3-5 cm. gibi (yeterki kök boğumu seviyesini tutsun) çok iyi olur. Can suyunu tutacak bir çanak hazırlamış olursunuz.

Son olarak da bolca can suyu vermeniz gerekir. Genç fidalar olduğu için ve bulundukları yerler rüzgar alıyorsa, ya da dış şartlardan etkileniyorsa gergilerle en azından tek yönlü olarak bir duvara ya da kazığa bağlamanızda fayda olacaktır.

Eski 06-06-2007, 20:56   #16
Yeni Üye

Sn. Sukranayalp
emeğin için sana ne kadar teşekkür etsem azdır. Bir konu bu kadar teknik ve detaylı açıklanabilirdi. Çok makbule geçti.
Selam ve sevgilerimle

Eski 20-03-2008, 20:38   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Kiraz ağacının taşınması (transplantasyon)

Merhaba,

Google'da araştırma yaparken bu siteyi buldum ve üye oldum. Ağaçları ve doğayı çok seviyorum, bu nedenle aranıza katıldım.
Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Öğretim Üyesiyim. Küçük bir arsam var ve orada kendi çapımda çiçek ve ağaç yetiştirmeye çalışıyorum. Benim bir sorunum var. Arsamda büyük bir kiraz ağacım var. Benim bu ağacı 10 m. kadar ileriye taşıtmam gerekiyor. Ancak bunu nasıl yaparım bilmiyorum. Web'ten ağaç taşıma ile ilgili bir firma adı vs. bulamadım. Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Herkese iyi akşamlar.

tener ve ksantip beğendi.
gkokturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2008, 20:50   #18
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Hocam hoş geldiniz. Bu konuda belediye ile irtibata geçmenizi tavsiye ederim zira onların büyük ağaçları taşımak için ağaç söküm aparatları oluyor.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2008, 09:24   #19
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Galeri: 4
Bahçenizdeki ağaçları, başka yere taşımak gerekiyorsa

Mine Hanim,

Bahçe içerisinde ağac bulunmayan bir yere taşıma usuluyle yetişmiş ağacları taşıyarak dikmek mümkünmüdür.
Bu işlemin uygulanabilecegi ağaç türleri, uygulama yaşları ve ortamı nasıl olmalıdır.

Ve bu işlemin maliyeti ne kadardır.

Bilgileriniz için şimdiden tesekkür ederim.

Saygılarımla

İlker

tener beğendi.
ilker_eroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 21:34   #20
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilker_eroglu Mesajı Göster
Bahçe içerisinde ağac bulunmayan bir yere taşıma usuluyle yetişmiş ağacları taşıyarak dikmek mümkünmüdür.
Bu işlemin uygulanabilecegi ağaç türleri, uygulama yaşları ve ortamı nasıl olmalıdır...
Kök yapısı izin veren bazı bitkilerin taşınması mümkündür. Ancak bunu uygun mevsimde yapmanız gerekir. Palmiyeler yazın, diğer ağaç ağaççık ve çalılar ise kışın taşınırlar. Yaprak dökenler mutlaka yapraksızken taşınır.

Burada yaşla beraber ziyade tür, form ve köklerin daha önce terbiye edilip edilmediği önemlidir. Kazık köklü bitkiler taşınmada çok iyi sonuç vermez.

Büyük bir ağacın taşınması için bir yıl önceden köklerin terbiyesine başlarız. Ağacın taç iz düşümünden bir metre geriye bir metre derinliğinde çepeçevre kanal açar, bu kanala torf ve kum karışımı doldururuz, burada yeni kılcal köklerin oluşmasını bekleriz. Bu işlemle ağacın kök yapısını küçültmüş oluruz. Eğere ağaç büyükse bir sonraki yıl tekrar bu kanalları gövdeye doğru yanştırırız. Bu şekilde sökülecek hale getiririz. Eğer arazide dikili fidanlar varsa dip kazan gibi bir aletle kök terbiyesi yapmak mümkündür.

Söküme en uygun olanlar oya, iğde, akasya, glediçya, süs eriği, çınar, zeytin, hatmi, gül, mazı, hurma, telli palmiye, çin yelpaze palmiyesi, ıhlamur, dişbudak, manolya, lale ağacı, erguvan, bazı akçaağaç çeşitleri, tespih, leylandi servisi, ardıç, kalem servi, sedir ağacı gibi bitkiler taşınır. Eğer ağaç veya çalı yeni dikilmişse taşıma kolay olur. Ancak bahçede uzun süreden beri yaşayan bir bitkinin yerini değiştirmek herzaman mümkün olmaz. O zaman ya yukarıda anlattığım işlemi yapacaksınız ya da söküm makinesi kullanacaksınız.

ebbertan beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 23:38   #21
Ağaç Dostu

ilker_eroglu's Avatar

Giriş Tarihi: 27-07-2007
Galeri: 4
Mine Hanim,

Bilgilendirmeniz için cok tesekkür ederim.

İlker

Düzenleyen Mine Pakkaner : 02-07-2008 saat 09:59
ilker_eroglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2008, 13:24   #22
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sevgili Mine Pakkaner;

Ön bahçemi yeniden tanzim etmek istiyorum, şu anda ön bahçemde iki kiraz bir italyan eriği birde kayısı var.

Kiraz ağaçlarım ikibuçuk yaşında boyları iki metre civarında, kök çevresi 12 ve 13 cm.

İtalyan eriğim, üç yaşında boyu iki mt.çevresi 15cm.

Kayısım ikibuçuk yaşında boyu ikibuçuk mt. çevresi 19cm.

Bu ağaçlarımı arka bahçeme almak istiyorum, nasıl bir yol izlemeliyim, sökerken dikerken nelere dikkat etmeliyim.

Hangi mevsim bunun için daha uygundur, ağaçlarım henüz düzenli meyve vermiyorlar, ancak birkaç tane meyve oldu bu sene.

Cevabınız benim için çok önemli, ön bahçemin tamamını gül bahçesi olarak düzenlemek istediğim için bu değişikliği yapmak istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler ediyorum.

Sevgilerimle...

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2008, 16:30   #23
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adalet yağcı Mesajı Göster
...
Ön bahçemi yeniden tanzim etmek istiyorum, şu anda ön bahçemde iki kiraz bir italyan eriği birde kayısı var.

Kiraz ağaçlarım ikibuçuk yaşında boyları iki metre civarında, kök çevresi 12 ve 13 cm.

İtalyan eriğim, üç yaşında boyu iki mt.çevresi 15cm.

Kayısım ikibuçuk yaşında boyu ikibuçuk mt. çevresi 19cm.

Bu ağaçlarımı arka bahçeme almak istiyorum, nasıl bir yol izlemeliyim, sökerken dikerken nelere dikkat etmeliyim.

Hangi mevsim bunun için daha uygundur
...
Ağaçların yer değişimi

Yukarıdaki mesajı henüz geçen ay cevaplamıştım. Yapılacak işlemler sizin için de geçerli.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2008, 09:53   #24
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Kökten söküp başka yere taşıyan ağaçsöken araçlar var, iki yıl önce hastane bahçesinden (bina yapılacağı için) söktükleri mavi selvi ve çınarları park alanına diktiler 30-35 ağaçtan üç dört tanesi ancak tuttu. Çok dikkatsiz kökleri sarkarak götürüyorlardı.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 09:33   #25
Yeni Üye

Neslihan11's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2008
bazı ağaçlarda yer değişimi yapmak istıyoruz ne zaman yapmalıyız biri süs eriği.ocak ayı uygun mu???

Neslihan11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 09:35   #26
Yeni Üye

Neslihan11's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2008
süs eriğinde yer değişimi yapmak istıyoruz ne zaman yapmalıyız???

Neslihan11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 10:04   #27
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Sonbaharda bitkinizin yaprakları tamamen döküldükten sonra, ilkbaharda gözler uyananıncaya kadar geçen sürede söküm yapılabilirsiniz.
Rüzgarlı havalarda ve toprağın donlu olduğu günlerde söküm yapmamalısınız.

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2009, 10:11   #28
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Bitkilerin dinlenme dönemleri (Kış ayları) yerdeğişikliği için uygun zamandır.

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 11:19   #29
Ağaçsever

Kaan903's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2009
Arkadaşlar merhaba,
Benim de bir kaç sorum olacak:
1. 7-8 yaşında ceviz ağaçlarını sökerken, ağaçların çevresini ve dibini kaçar metre kazmak gerekir?
2. Fidanları söktükten sonra yeni yerlerine tekrar dikim için ne kadar süre bekletebiliriz? Bekletme koşulları ne olmalı?
3. Sökülen fidanları yeni yerlerine dikerken fidanın yeni yerine kolay tutması için kullanılabilecek ilaç veya gübre çeşitleri nelerdir?

Kaan903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2010, 09:35   #30
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
herkeze selam, 25-25 metre boyunda bir meşe ağacının yeri değiştirilebilirmi acaba? Bu konuda bilgisi olanlardan cevap bekliyorum.

quercuslover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024