agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-02-2008, 13:44   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-01-2008
Sn.Öcalan; çok sayıda insanın biraraya gelerek yapacağı projelerin başarı şansı yüksektir. Fakat millet olarak uyumlu çalışmayı beceremediğimiz için bir araya gelince sorun yaratıyoruz. Özel ağaçlandırma sürekli gelir getirici bir çalışmadır. Sabır ve uyumlu çalışma sonucu büyük arazilerin ağaçlandırılması kolay fakat uyumlu insanları nereden bulacağız? Uzun zamandır tanıdığım bir iki arkadaş dışında kimseyle böyle bir çalışma içine girebileceğimi düşünmedim. Kampanya düşünce olarak iyi. Belki sayfanın moderatörü öncülük yapabilir.

demirgonenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2008, 12:56   #92
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
ağaçlandırma alanı

Arkadaşlar aceba devletten arazi kiralayan arkadaş varmı.
Malum yönetmeliklerde kolay görünüyor ama Memleketimde bürokrasi malumumuz arkadaşlardan ben gittim arazi kiraladım ağaç dikmek için diyen arkadaşlar cevabınızı bekliyorum.

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2008, 19:30   #93
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Özel ağaçlandırma alanları ile ilgi olarak bu alanları bulsak bile sanırım çok yüksek maliyetli olur çünkübizden bu özel ağaçlandırma bölgelerine çit çekmemizi teraslamamızı isterlerse zaten bizim bu giderleri karşılamzmız mümkün değil sanırım. soruma hala cevap alamadım hazine arazisi kiralayan arkadaş yok sanırım

Eski 23-02-2008, 13:28   #94
Yeni Üye

Osman Öcalan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Sayın demirgonenç, ben ve iki arkadaşım ciddi şekilde uygulama yapmayı planlıyoruz. dediğiniz gibi moderatör öncülüğünde kollektif bir çalışma daha kapsamlı, ciddi sonuçlar sağlayabilir.

Osman Öcalan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2008, 23:54   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Milli Ağaçlandırma seferberliği için belgesel

ben ünv. öğrencisiyim.bir dersin final sınavı için belgesel hazırlamamız gerekiyor milli ağaçlandırma seferberliği ile ilgili.fakat elimizde fazla döküman yok.siteye tavsiye üzerine üye oldum.yardım alabileceğimi söylediler döküman noktasında.izleyeceğim yolu da bilmiyorum sitede bana yardımcı olabilirmisiniz..şimdiden teşekkürler..

Düzenleyen Mustafa Toprak : 16-03-2008 saat 10:27 Neden: Önemli
Mustafa Toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2008, 10:36   #96
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
www.agaclandirmaseferberligi.gov.tr sitesine baktınız mı?

Konu dışı bir şeyi merak ettim. Sorunuzu burada sormuşsunuz:
Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras)
Burası bu konu için uygun bir yer mi?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2008, 11:01   #97
Yeni Üye

siteyi kullanımı tam olarak bilmiyorum. sorumun içinde bu durumu da izah ettim biraz.yardımcı olabilirmisiniz?

Eski 16-03-2008, 11:08   #98
Yeni Üye

söylemiş olduğunuz siteyi çok geniş bir şekilde inceledim. Fakat bizim belgeselimizde kullanmamız için fotograf eksikliğimiz var(orman fotografları,ağaç dikim fotografları,çocukların ağaçlarla birlikte çekilmiş fotografları...)

Eski 29-03-2008, 13:54   #99
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2008
Ağaçlandırma yapmak isteyen grupların soruları

Herkese merhaba..

Geçen yaz Bodrum tatilimizin dönüşünde yanan ormanların yanından geçtik. İçimiz parçalandı, üzüldük.. O bölgenin de bir otel olacağı düşüncesiyle epey de söylendik. Ama dün radyoda yanan bölgenin Bodrum belediyesi tarafından ağaçlandırıldığını duydum. "Ara sıra da olsa bu ülkede güzel şeyler de oluyor" diye düşündüm..

Ben de aktif başka bir siteye (otomobil forumu) üyeyim. Üyelerimizin hepsi (sizden iyi olmasın ) birbirinden değerli insanlar. Biz de belli aralıklarda organizasyonlar düzenliyoruz. Dünkü radyo haberinden sonra fidan dikme organizasyonu düzenleme fikri belirdi kafamda. TEMA'nın sitesinde fidan fiyatları ve ağaçlandırılmak için ayırılmış bölge bulamadım.

Sizden tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ediyorum.

. Ankara'da veya Ankara-İstanbul arası bir bölgede devlet tarafından ayırılmış ağaçlandırma bölgesi bulmak için ne yapmam gerekiyor?

. Bize fidan dikme konusunda yardımcı olacak birini nasıl bulabilirim. (Ankara'da veya İstanbul'da ikamet eden bir üyeniz bizimle gelmek ve bize fidanların nasıl dikileceğini tarif etmek nezaketini gösterir mi acaba?)

Uzun bir mesaj oldu, şimdiden teşekkürler.

jazzci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2008, 23:06   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2008
Yanılmıyorsam Ankaranın doğusunda ya da batısında ağaçlandırılmış bir bölge var. İstanbulu bilmiyorum ama İstanbul şehri hem küçük hemde en fazla nüfusa sahip olduğu için belediyenin bir ağaçlandırma alanı olduğunu sanmıyorum.

Düzenleyen nevsune : 30-03-2008 saat 23:45 Neden: Türkçe yazım kuralları
serious blech Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-04-2008, 15:53   #101
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Silivri'nin girişinde bir okul korusu vardı.
Minik öğrenciler bu ağaçları minik elleriyle dikmişti,
bir günde ağaçlar yok oldu.
Bakın hangi sebepten dolayı bu ağaçlar nakil(!) edilmiş.

Alıntı:
Belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından mevcut yamacın yeniden düzenlenmesini içeren proje kapsamında ağaç nakil çalışmaları yapılmıştır.

Bu projeyle mevcut yamaç düzenlenerek yeniden daha özellikli bitkilerle bitkilendirilecek, alan tesviye edilip çimlendirilecek ve yamacın köprüye bakan orta noktasında doğal taşlardan ve doğal materyallerden imal edilecek doğal bir şelale yapılacaktır. Ayrıca yamacın terminal karşısındaki bölümüne beton üstü doğal taş kaplamalarıyla “SİLİVRİMİZE HOŞGELDİNİZ” yazısı yazılacaktır. Gerek şelalenin gerek yazının gece aydınlatmaları yapılarak Silivri’nin giriş noktası olan bu alana yeni bir prestij kazandırılacaktır.

Bu bölgeden nakil edilen ağaçlar ise tamamen tekniğine uygun olarak şubat-mart nakil döneminde alınarak İstanbul-Silivri istikametinde E-5 yan yol üzeri, eski adıyla Yeşil Et Lokantası karşısı ve yanındaki yamaçlara, ilçe stadyum bahçesindeki yeşil alanlara nakledilmiştir.
Doğal taşlarla, doğal görünmlü, doğal şelale yanına beton üstü yazı yazılacakmış...
Sormak isterim ''ağaçların doğal olmayan hangi halini gördünüz?''

eskimo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2008, 17:35   #102
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Özel Ağaçlandırma, Özel Orman Hata mı?

Merhaba,

Özel Ağaçlandırma,Özel Orman Hata mı?
Böyle çarpıcı bir başlık atmamın sebebi, Özel Ağaçlandırma ve Özel Orman kavramlarının şu an yürürlükteki ormancılık mevzuatıyla galiba çelişiyor olması.

Belgelerimi hemen koyayım ki bazı arkadaşlar kızmasınlar; Yargıtay 20,Hukuk Dairesinin 12,07,1993 gün ve 1992/11625 E ve 1993/6200 K sayılı kararı

Orman Bölge Müdürlüklerinden birinden gelen yazıda şöyle denmiş

" Halen yürürlükte bulunan ormancılık mevzuatına göre mülkiyet belgesi sınırları ayırıcı unsur olarak kabul edilmemektedir"

Bu ne demek.? Tapular geçersiz mi demek ?

Kadastrolar geçersiz mi demek ?

Çünkü benim bildiğim bir yerden önce orman kadastrosu geçer sonra da kadastro geçer sonra tapu verilir. Yani birsürü kanuna göre yapılan bu işlemler geçersiz mi? Eğer Orman Bölge Müdürünün lafı doğruysa

Demek ki Anayasa dan ve kanunlardan daha üstün konumda olanlar var.

O da ormancılık mevzuatı. Peki mülkiyet belgesi,orman kadastrosu ve diğer kanunla belirlenerek,tescile tabi işleri geçersiz sayıyorsanız.

İnsanları ağaç dikme seferberliği ile kandırıyor musunuz yoksa yanlışlık mı var?

Tapulu arazilerine ağaç dikenleri sonra bize yaptığınız gibi Yargıtay 20,Hukuk Dairesinin 12,07,1993 gün ve 1992/11625 E ve 1993/6200 K sayılı kararını dayanak yapıp tapu iptali davası mı açacaksınız?

Bazılarınız olmaz böyle şey diyorlardır. Ama Orman Şefi bir tutanakla " Burada ağaçlar var orman olabilir" derse ne olacak?

Dava açılacak mı? açılmayacak mı?

Lütfen yetkililer cevap veriniz.

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2008, 16:58   #103
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Arkadaşlar bu memlekete ABD ler ormanlık alanlarımızı yakıyorlarmış hani petrololümüzü çıkarmamızı enegeledikleri gibi (ama Bu bizim ABd lilerimiz ben 3 ay dır özel ağaçlandırma için yönetmelikler kanunlar ne varsa yuttum. ve yer tahsisi için araştırmaya girdim yer bulmak zor değil bir kaç dakkia sürer istense ama bizim bürokratlar bana başlıyor mevzuatı anlatmaya uç ay sonunda yer bulup gönderdik şükür bakalım bir engel çıkmazsa 15 gün içinde nevşehirde bir ilki gerçekleştirip yer tahsisi yaptırıp başlayacağım ama şunu gördüm bir vatandaş( bende bürokratım tanıkları soktum araya) asla bunu başaramaz. çünkü elden ne geliyorsa o yapılyor yer konusunda biz Klasik Türkiye yöntemini kullanıp el altından bilgileri aldık yoksa mümkün değil.

Bakalım kitapta yaznalardan çok uygulama gördüğümüz için ben inşallah tememuza başlarım diye umuyorum. ozaman herkeze yardımcı olurum birde orman mühendisi bir arkadaş bana yazarsa sevinirimbazı şeylşeri soracağım.

teşekkürler

Düzenleyen Avanos : 07-10-2010 saat 15:48
Eski 17-05-2008, 00:17   #104
/

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Forumdaki yetkili kardeşe bir sorum olacak. Özel ağaçlandırma konusunda bazı arkadaşların bahsettiği gibi eşe dosta güzel yer tahsisi, sıradanvatandaşa senin işin burada olmaz anlayışı gerçekten var mıdır? Tıpkı gümrük ihaleleri vb. gibi... Bir de iller bazında bakanlığın bir haritası vs. yok mudur, bu çeşit isteği olan vatandaşlara göstermek üzere? -(Forumdaki millete soruyorum.)Balıkesir ilinde böyle bir çalışma yapan var mıdır?-

0303 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2008, 08:03   #105
agaclar.net

malina's Avatar

Bazı arkadaşların ileri sürdüklerinin gerçekten doğru olup olmadığına biz nasıl cevap verebiliriz? İleri sürenin cevaplaması için, onun yazısını alıntılamanız iyi olur...

Eski 19-05-2008, 14:03   #106
/

Giriş Tarihi: 17-05-2008
Cevap

[QUOTE=copur_09;53522]Ben Nazilli ilçesinde hem orman müdürlüğü hem de mal müdürlüğü ile yüz yüze görüştüm ancak yer bulma konusunda yardımcı olmadılar. Aksine teraslandırma için dozer çalıştırmak, koruma için tel çekmek için gücün varmı .... gibi zorluklarla karşılaştım.

Mesela bu üyenizin karşılaştıkları gibi...Yani bu tip sıkıntılardan bahseden üç beş mesaj gördüm forumda, bu sıkıntıları aşmanın yolu yordamı nedir diye soruyorum...

0303 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2008, 10:18   #107
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Diğer arkadaşların düşündüklerine cevap veremem ama ben kendi adıma sadece yer konusunu 3 ayda çözdüm. Bunu çözerken özel dostlarımın yardımı ile çözebildim. Şuanda yer tahsisi incelme aşamasında bekliyorum aşamaları burda tek tek arkadaşlara aktaracağım. Tecrübe sahibi biri olarak direk uyladığım için. Yer bulmada kimse yardım etmiyor ama yine daha önce yazdığım gibi Bürokrasiye rağmen yapacağım.

Eski 23-05-2008, 12:59   #108
Ağaçsever

bragfor's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2008
paulownia hızlı gelişen kerestelik ağaç türleri ile özel ağaçlandırma yapılabilirmi? bu tür için milli emlak müdürlüğü hazine arazileri kiralanabilir mi?

bragfor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2008, 14:28   #109
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Evet Yapılabilir. Milli emlak GeneL müdürlüğünün 300 sayılı genelgesine istinaden yapılabilir.

Eski 24-05-2008, 12:12   #110
Ağaçsever

bragfor's Avatar

paulownia hızlı gelişen kerestelik ağaç türleri ile özel ormancılık yapılabilirmi? hazine arazileri tahsisi yapılabilir mi? arkadaşlar bilgisiolan cevaplasın lütfen

Eski 25-05-2008, 12:44   #111
Yeni Üye

alessa's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2008
agac dikmek icin

merhaba arkadaslar
ben universitede okuyan bir gencim
arkadaslarimizla birlikte agac dikmek istiyoruz, fidanlarini alip kendimiz kazip agaclari kendi ellerimizle dikmek bizim de bir dikili agacimiz olsun istiyoruz. ancak bunun icin gerekli alan tahsisi ve yapilmasi gerekenlerle ilgili acikcasi hicbir bilgimiz yok.
oncelikli olarak cok fazla su tuketmeyen ancak cabuk serpilen bir agac cesidi bulmak istiyoruz.
ikinci olarak istanbul cevresinde -cunku hepimiz burda okuyoruz- dikim yapabilcegimiz alan lazim

butun bunlar icin kime basvurmaliyiz nasil bir yol izlemeliyiz. bilgisi tecribesi olanlar yardim ederse cok mutlu oluruz.

basligi nereye acacagimi bilemedim bi yanlislik olmussa kusura bakmayin

alessa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2008, 14:09   #112
Ağaçsever

bragfor's Avatar

300 sayılı milliemlak genelgesinde birkaçhızlı gelişen tür vermiş ve arkasından "vb" ibaresi yazılmış biz firma olarak 2005 yılında Paulownia türleriileözelağaçlandırma başvurusunda bulunduk. Bakanlıktan cevap paulownia türünde olumsuz geldi. 3 yıldır bir değişim var mı arkadaşım benim bilmediğim ve senin bildiğin varsa tutturabileceğimiz bir yönetmelik tebliğ lütfen yardımcı ol. teşekkür ederim

Eski 30-05-2008, 14:16   #113
Ağaçsever

bragfor's Avatar

[QUOTE=0303;237568]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 Mesajı Göster
Ben Nazilli ilçesinde hem orman müdürlüğü hem de mal müdürlüğü ile yüz yüze görüştüm ancak yer bulma konusunda yardımcı olmadılar. Aksine teraslandırma için dozer çalıştırmak, koruma için tel çekmek için gücün varmı .... gibi zorluklarla karşılaştım.

Mesela bu üyenizin karşılaştıkları gibi...Yani bu tip sıkıntılardan bahseden üç beş mesaj gördüm forumda, bu sıkıntıları aşmanın yolu yordamı nedir diye soruyorum...
devlet dışında özel **** tüzel kişilerin bu ülkede büyük çapta özel ağaçlandırmalar yapmasının malesef pek mümkünü yok. ormandan tahsis edilecek araziler engebeli eğimi yüksek kırıklı verimsiz topraklar. hazine arazilerine her yörede her mevkiide sağdan soldan girilmiş durumda. devlet **** orman teşkilatının mülkiyet problemlerini çözmesi ve gel kardeşim bu sahanın mülkiyetini çözdüm ağaçlandır demesi lazım. aksi taktirde bir avuç ağaçlandırma sevdalısını da kaybedecekler. dikilecek türlerdeki kısıtlamalar diktatörlüğün ta kendisi.

Eski 18-06-2008, 10:03   #114
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Zorda olsa inşallah yapacağım.

Eski 27-06-2008, 13:19   #115
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Özel Ağaçlandırmayı başarabilmiş olan var mı?

Merhaba,

Amacım Ağaçlandırmayı engellemek değil. Ama zaman zaman bazı yöneticilerin kişisel çabalarıyla oluşturulan ve topluma çok faydalı olabilecek işler bürokrasimize takılıyor. Veya iş yapmak istemeyen makamları işgal edenler tarafından engellenirsiniz.

Ağaçlandırma yönetmeliğini okuduğumda ben de çok kolay olacak sanmıştım. Ama 2000 de orman şefliğine gidip ağaçlandırılacak alan aradığımı söylediğimde orman şefi ve yanındakiler bana uzaylıymışım gibi bakmışlardı.

Hatta iki yıl uğraştıktan sonra bazı haritaların fotokopilerini bile alabilmiştim. Ama Milli Emlak'a ait bir yer bulunca vazgeçip dikkatimi orada yoğunlaştırmıştım. Hatta Mal Müdürlüğüne zaman içinde üç adet de dilekçe ile başvurmuştum.

Kendi halinde yıllarca boş duran arazi ben başvurunca birden değerlenmiş ve mal müdürlüğü bana bir cevap yollayarak arazinin satışa çıktığından bahsetmişti. Daha sonra arazinin satılacağı tarihin ve şartların tarafıma bildirilmesini istediğim dilekçeme de cevap gelmemişti.

İşte benim ağaçlandıramama öyküm bu.

2001 de aynı bölgede bir tarla alıp sertifikalı İncir, Ceviz ve Fıstık Çamı diktim. Bu sefer de 16 yıldır uyuyan canavarı uyandırmış olmalıyım ki orman iddiasıyla tapu iptal davası açıldı. Yani yıllarca görevlerini en hafif söyleyişle savsaklamış olanlara ben buraya ağaç diktim deyince suçlu olduk.

Hiç bir iyilik cezasız kalmaz.

Ağaçlandırma yönetmeliği değil,

Resmen Ağaçlandır ma !. ?

Saygılar

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2008, 08:01   #116
Ağaç Dostu

Organik's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Galeri: 46
Orman yurdun hem süsü, hem gücüdür.

Ulu önder Atatürk'ün ağaç ve orman hakkındaki sözlerinden derlenen bir kaç bilgiyi aktarıyorum:

Ağaç, çiçek ve yeşillik medeniyet demektir.
Yeşil görmeyen gözler renk zevkinden mahrumdur.
Burasını öyle ağaçlandırınız ki kör insan bile yeşillikler arasında olduğunu fark etsin.
Ormanlar ulusal servettir.
Orman yurdun hem süsü, hem gücüdür.
Son arzum yeşillik ve ağaçtır.
Ağaçsız orman ve ağaçsız toprak vatan değildir.
Eğer vatan denen şey kupkuru dallardan, taşlardan, ekilmemiş alanlardan, çıplak ovalardan, kentlerden, köylerden oluşmuş olsaydı onun zindandan hiçbir farkı olmazdı.

Ormanlarımızı korumalıyız. Çünkü;

* Ormanlar, 50 metre genişliğindeki bir parkın trafik gürültüsünü 20-30 desibel azaltır.
* Ormanlar yaz sıcaklığını 5-8,5 °C azaltırken, kış sıcaklığını 1,6-2,8 °C artırır.
* Hava kirliliğinin yaklaşık %50 si ormanlar tarafından temizlenir.
* Ormanlar, ağaçsız bir alanın 8 katı fazla humus oluşturur ve toprak canlılarının yaşamasını sağlar.
* Ormanlar, zehirli gazlar ile kirli suları filtre ederek temizler.

Ormanlar, bir ısı tamponu gibi görev yapar. Sıcağı ve soğuğu dengeler.

Organik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2008, 23:23   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2008
*** arkadaşlar hazine arazilerinde tescil edilmiş olan yerlerde, saha tahsisi yaptırmak için,sahayı buldum Mal müdürlüğüne nasıl bi dilekçe yazmam gerekiyor ki sahanın krokisi parsel numarası ve komşu parsel numaraları Mal müdürlüğünden alayım?Dilekçe örneği lütfen ******.

tekhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2008, 14:14   #118
agaclar.net

malina's Avatar

Alıntı:
T.C.
ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI
Orman Genel Müdürlüğü
xxx Orman Bölge Müdürlüğüne,

Sayın Yetkili,

Şu tarihlerde, şu kişi, (firma ya da dernek) için bir hatıra ormanı oluşturmayı düşünüyoruz.

Bu Hatıra ormanını ; 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 3302 sayılı Kanunla değişik 57 ve 63’üncü maddeleri ile, bu kanuna 2896 sayılı Kanunla eklenen ek 5’inci maddesi hükümlerine göre hazırlanarak 23.02.1998 tarih ve 23267 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan "AĞAÇLANDIRMA YÖNETMELİĞİ"ne göre oluşturmayı planlamaktayız.

Bu nedenle xxxx İli Sınırları içersinde, Amenajman planındaki “Ağaçlandırılacak Sahalar Tablosunda” yer alan sahalar hakkında görüşebileceğim, İşletme Müdürlüğünüze bağlı İşletme Şefliklerinden yetkili kişilerin adları ve eposta adreslerini ulaştırmanızı arz ederim.

Saygılarımla,

Tarih
Ad soyad
Orman İşletme Şefliğiyle yaptığınız görüşme sonucu uygun arazileri inceleyin. Aşağıdaki belgeleri toplayın. Aşağıdaki epostayı hem Orman İşletme Müdürlüğüne, hem Orman İşletme Şefliğine gönderin.

Alıntı:
T.C.
ÇEVRE VE ORMAN BAKANLIĞI
Orman Genel Müdürlüğü
xxx Orman Bölge Müdürlüğüne,

Sayın Yetkili,

Özel Ağaçlandırma yapabilmek için Amenajman planındaki "Ağaçlandırılacak Sahalar Tablosu" hakkında bilgi alabilmek amacı ile xxx Orman İşletme Şefliğini xxx yılı, xxx ayı içersinde ziyaret etmiş ve almış olduğum bilgi sayesinde; xxx İli, xxx İlçesi xxx Köyü sınırları içersinde xxx Mevkiinde Özel Ağaçlandırmaya konu olabilecek bir arazi tesbit etmiş bulunmaktayım.

Bahsi geçen arazi xxx Orman İşletme Şefliğine bağlı olduğu için ekte fotoğrafları, küçük ölçekli haritalar ile krokisini ve koordinatlarını vermiş olduğum arazinin, İşletme Şefliğinin ve/veya Bölge Müdürlüğünüzün oluşturacağı Heyet ile incelenmesini ve özel ağaçlandırmaya konu olabilecek ise arazinin tarafıma tahsisi için gerekli işlemlerin başlatılmasını arz ederim.
Saygılarımla,

Tarih
Ad soyad

Ekler :
1. xxx Orman İşletme Şefliğinden alınmış Amenajman Haritası
2. 1 / 25000 ‘lik Bölge Köy Haritasının ilgili bölüm fotokopisi
3. Google Earth programıyla çektiğiniz görüntüler
4. Arazide, farklı açı ve uzaklıklardan çektiğiniz fotoğraflar
Bu bilgiler, Orman İşletme Şefliği tarafından; Orman İşletme Müdürlüğü ile İl Çevre Orman müdürlüğüne, üst yazı ile gönderilecektir. Komisyon inceleme yapacaktır. Fotoğraf ve haritalarla ayrıntılı belgelediğiniz zaman, işlem daha kolaylaşır red ya da kabul yönünde karar daha kolay netlik kazanır.

Kabul edilirse, en yakın köy muhtarına bu durum resmi yazı ile bildirilir. Muhtar, "Bu araziyi köyümüz ağaçlandırmak istiyor" derse, öncelik onlardadır.

Not: Bu bilgiler için Deretepe ile yaptığımız yazışmalardan yararlandım.

Eski 10-07-2008, 19:14   #119
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Arkadaşlar evet moralinizi bozmak istemem ama bu yıl gerçekten ağaçlandırmama seferberliği var.

neden derseniz son çıkan yönetmeliğe göre meyve bahçesi tesisinde 250 ytl olan dekar başına ödeme bu yıl 120 ytl düştü, bilginize.

bu zamandan sonra bu yıl için ağaçlanadırma prosedürlerini yetiştirmeniz mümkün değil ben 5 ay önce başaldım hala yazımı tahsisi için mal müdürlüğünden milli emlak genel müdürlüğüne gönderemedim.

Çünkü 8 kurumla yazışma yapıyorlar bura sit alanı değil baraj alanı değl milli güvenlik alanı değil gibi.... evet ama son takibime göre bu hafta son evraklar mal müdürlüğüne ulaşacak. ondan sonra sıra tahsise gelecek ondan sonra orman mühendisi alanı beğenecek... bende ağaç dikecem ...

evet dikeceğim Burda gül yetişmez diyenler olsa da dikeceğim. yeri beğenmezlerse tekrar başlayacağım burda gül yetişir...başarırsam takip ettiğim yolu arkadaşlara aktaracağım burdan tek tek yola devam...

Hatice Tarhan beğendi.
Eski 11-07-2008, 09:45   #120
Ağaç Dostu

Organik's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2008
Galeri: 46
Ülkeyi sadece yabancılara satmanın önü açılmış vaziyette.. halbuki özelleştirme düşüncesinin altında yatan düşünce bu değil ki, bu samimi olmadıklarını ve iş bilmez olduklarını gösterir. Özel girişime destek vereceksin, küçük yatırımcılarda hemen ilerleyebilecek, ekonomik özgürlüğü elinde tutmak için kuruluşlarını elinde tutmaya çalışacaksın, yabancı daha fazla verse dahi sattırmayacaksın, bunu Amerika Avrupa yapıyor, işte Avrupa kriterleri bunlar, gelişmiş ülke standartları bunlar.

Özellikle ülke adına faydalı işler yapacak girişimcinin önü neden tıkanır, nasıl bir kafadır ki bu onlara yardımda edilmez. Halkın girişimciliği, üreticiliği ve yaratıcılığı kamçılanacağı yerde körertiliyor.

Aç halkın önünü aç, yabancının değil..

Organik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
badem fidanı, ceviz aşısı, ceviz bahçesi, ceviz fidanı, ceviz ormanı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024