agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Orman, Ormancılık, Orman Yangınları, Ağaçlandırma
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-07-2008, 13:51   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2008
sayın Malina ben ilgili Mal müdürlüğüne nasıl bi dilekçe yazmayı istedim. Mal müdürlüğüne nasıl bi dilekçe yazmam gerekiyor ki sahanın krokisi parsel numarası ve komşu parsel numaraları Mal müdürlüğünden alayım?Dilekçe örneği lütfen ******.

tekhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 13:54   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2008
ve ilk izin Mal Müdürlüğünden alınmıyor mu?

tekhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 17:20   #123
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
Yer tahsisinde sorun var sizin özel ilişkileriniz yoksa yeri size söylemiyorlar siz gidip bulacaksınız. Kanun diyormuşki Tapu kayıtları alenidir aam tarafına siz hazine arazilerinin tarafı olmadığınıza göre alamnız mümkün değil. Ama devletet kayıtlı tanıdık vesilesi ile kolayca ulaşabilirsiniz. Ben sonunda Ankara gönderebildim tahsis için bakalım 10güne kalmaz insallah umarım herşeye ragmen yola devam...

Avanos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 22:12   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2008
Sivas 5858 bu işlere girişen kişi olarak attığınız her adımınızı bizimle paylaşırsanız sevinirim.
Bende şu anda özel ormanlık alan oluşturma çabasındayım.Bulunduğum yerde arazi tesbit çalışmalarım sonucunda pek çok arazi buldum. su sıkıntısı mevcut burada, bu sorunu nasıl aşabilirim.

berkyenigen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2008, 18:09   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-08-2008
Merhaba,
ben de bir kaç yatırımcı arkadaşımla birlikte badem bahçesi kurmak için araştırma yaptım. Öncelikle bu forumdaki siz değerli arkadaşların paylaştıkları bilgiler egrçekten çok faydalı oldu. Bu yüzden hepsine teşekkür etmek istiyorum. Biz de mevzuatı inceledikten, bazı kurumlarla görüştüktan (Tarım Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı) gördük ki ilk sorun arazininin tesptinde yaşanıyor. Bu çerçevede eğer siz saygıdeğer arkadaşlardan bölgesinde ticari bir sebeple de olsa ağaçlandırmayı artırmak isteyip te uygun hazine ya da orman arazisi yeri bilenler varsa lütfen bize bildirsinler. Bizim aradığımız yer en düşük 100 dekar büyüklüğünde bir yer olmalı. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
Saygılar.

erkalb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2008, 14:33   #126
Yeni Üye

ERKALP , benim bulunduğum bölgede arazi sıkıntısı yok. fakat iki önemli sorun var ;
1-Toprak yapısı kirsli
2-Su sıkıntısı

birden fazla arazi buldum ****** bulmamda sağolsun tanıdıkların ciddi yardımı oldu diyebilirim. fakat tecrübeli insanlara danışdığımızda şöyle bi sıkıntı ortaya çıkabileceğini gördük. Toprak yapısından dolayı bulduğum bölgeye yakın yerlere jandarmada ağaçlandırma yapmış fakat deli ağaç diye tabir ettiğimiz veya yalancı ceviz denilen türler dışında diğer ağaçlar kurumuş.Aklımdan geçen ağaçlar ya ceviz veya badem , ya risk alıp başlayacağım veya biraz daha araştıracağım. Açıkçası bu konularda aceleci davranmakta hata olur. Çok verimli bir yer buldum bakalım belediye başkanıyla konuşması için bi yakınımı yolladım, biz talip olduğumuzda sorun çıkartmaması için bağlantı kurmak gerekiyor. çünkü öncelik meselesi de ayrı bi sorun. Fakat ben dağ başıda olsa yetiştiririm dersen (iyi düşün derim ) sana 3000 dekara kadar yer gösterebilirim.
iyi çalışmalar.

Eski 27-08-2008, 08:51   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2005
Galeri: 1
İzmir ve çevresinde yapacağınız özel ağaçlandırma çalışmalarınızda sizlere yardımcı olabilirim. Diğer bölgelerdeki ağaçlandırmalarınız için soru sorabilirsiniz

E®TY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 13:39   #128
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Sayın Erkalb merhaba. "uygun hazine ya da orman arazisi" sözünden ne anlamalıyız?

Bu işle ilgili kişi ve kuruluşlar, talepleri ölçüp tartmak, bu işte ne kadar ciddi olunduğunu araştırmak durumudadır.

Ön izin almış ya da kira sözleşmesi yapmış pek çok kişi veya kuruluş, uygulama yapmadıkları içi sözleşmesi iptal edilmiş bulunmaktadır.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2008, 23:48   #129
Yeni Üye

Uygun hazine ya da orman arazisinden kastım tahsise müsait arazi demek. Benim ve arkadaşlarımın niyeti gayet ciddi. Eğer uygun araziyi bulabilirsek hem elimizde yatırımı hayata geçirecek kapital mevcut hem de bu konuda motivasyonumuz da yüksek. Yani sonuç itibarı ile bu konu bizim açımızdan geçici bir heves değil. Eğer arazi tahsisini yaptırabilirsek (ki öncelikle ciddi bir araştırma yapıp badem için en uygun arazi ve iklimi seçtikten sonra başvurumuzu yapacağız) akabinde derhal projemizi başlatacağız.

Eski 28-08-2008, 00:01   #130
Yeni Üye

Bence öncelik meselesini aşmanın en kolay yolu imkanlarınızın elverdiği en büyük arazinin tahsisini talep etmek. Sonuçta talebiniz askıya çıktığında birisinin(yerel halk vs.) engel olması için o yeri ben de işlemek isterim demesi lazım. Arazi büyüdükçe bunu söyleyebilecek yerel yatırımcı sayısı azalacaktır diye düşünüyorum.
Bu arada paylaşımcılığını forumdan da takip ettiğim (ayrıca şahsen beni arayarak yardımlarını esirgememesi sebebiyle) Sayın Sivas5858'e de özellikle teşekkür etmek isterim.

Eski 28-08-2008, 08:36   #131
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkalb Mesajı Göster
Bence öncelik meselesini aşmanın en kolay yolu imkanlarınızın elverdiği en büyük arazinin tahsisini talep etmek. Sonuçta talebiniz askıya çıktığında birisinin(yerel halk vs.) engel olması için o yeri ben de işlemek isterim demesi lazım. Arazi büyüdükçe bunu söyleyebilecek yerel yatırımcı sayısı azalacaktır diye düşünüyorum.
...
Bu konuda mantıklı düşünmüşsünüz fakat. Sizin başvurunuz köye ilan edildikten sonra herhangi biri yapmayacak olsa da ben yapıcam dediği zaman siz projeden eleniyorsunuz. Artık gerisi Orman idaresi ile o şahıs arasındadır. O arazi için ağaçlandırma yapsa da yapmasa da yaklaşık 5-6 ay uğraştırıp konuyu geçiştirebilir. Amaç köylüyü ve muhtarı ikna etmekte hatta ellerinden yazılı bir belge (taahhütname) almakla sonuçlanabilir. Bunun örnekleriyle çok sık karşılaşıyoruz.

Eski 28-08-2008, 09:54   #132
Yeni Üye

Bende bu konuyla ilgili yaptığım çalışmaları ve izlediğim yolu sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Bulunduğum yerde ki milli emlak' agittim durumu arz ettim. Orada bulunan kişi benim çalıştığım yerden çıkınca bilgisayardan baktı boş yerlere, dosyalarını getirdi, haritalarının fotokopisini çekti ve verdi sağolsun. diğer bir yol olarakta şunu gösterdi, tepelik yerlerde boş arazileri krokisini çizip getirmemizi istediler. bu hafta müracatı yapacağım . elimden geldiğince süreci buraya aktarmaya çalışacağım.

Eski 28-08-2008, 10:06   #133
Ağaç Dostu

Syn. Berkyenilgen, Özel ağaçlandırmanın Hazine sahalarında yapılacağı kısmında dediğiniz geçerli fakat Orman arazilerinde yapılacaksa bu sadece bir dilekçe ve bir haritayla mümkün olmuyor maalesef.. yazınıza küçük bir eklenti mahiyetinde kabul edin lütfen..

Eski 28-08-2008, 13:47   #134
Yeni Üye

erty, elbette ki; bulunduğum yerde orman arazsi konumunda yer olmadığı için o hususu araştırmamıştım. Bilmediklerimizi birbirimizin katkkılarıyla öğrenmek güzel.

Eski 28-08-2008, 13:57   #135
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Alıntı:
Uygun hazine ya da orman arazisinden kastım tahsise müsait arazi demek...
Tahsise musait her arazi sizin işinize yaramayabilir.

Alıntı:
...Eğer arazi tahsisini yaptırabilirsek (ki öncelikle ciddi bir araştırma yapıp badem için en uygun arazi ve iklimi seçtikten sonra başvurumuzu yapacağız) akabinde derhal projemizi başlatacağız.
Bakın hemen aynı yazıda "badem için en uygun" luk şartını da koydunuz.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2008, 14:18   #136
Yeni Üye

özel orman

Sayın erkalb ;
sorunu aşmak veya talep edeceğiniz araziye başkalarının talep etmesinin ve öncelik sorununu aşmanın yolu daha fazla arazi göstermek olabileceğini pek düşünmüyorum. Çünkü: Köyde ciddi anlamda zenginliğe sahip traktörleri mevcut , amele bulmada vs. engelleri aşmada size göre daha avantajlı bölge insanı sayısı oldukça fazla olabilir.

Fakat talep edeceğiniz yerdeki insanlara ait önyargılar veya düşünceler size engel olma durumlarını veya öncelik sorununu ortadan kaldıracaktır.

1- Özel orman kurma hususunda pek çok kişi yeterli bilgiye sahip değil (Siz o yerde müracat edecek olunca hepsi bilgi sahibi olacaktır.)
2-Talep deceğiniz yer hakkında halkın kanaati nedir? ( Burda ağaç yetişir , yetişmez veya değerli bi arazi olarak mı yoksa bedavada verilse ne yapacaksın denilecek bi arazi olarak mı görülüyor)
3-Ceviz ve badem gibi ağaçların veya kavak vb. ekonomik getirileri hakkında olumlu-olumsuz kanaate sahip olmaları.
4-Devlet ve resmiyet noktası.( çoğu kişi korkar bu tür işlerden. Devletin arazisine ağacı dikemezsen devlet senin ocağına incir ağacını diker gibi bir öngörüş hakim olma ihtimali)
5-Bölge halkının fıtratı.(Örnek: Bulunduğum yerde bi girişimci 60 dekar kadar bi alana diğer tüm riskleri göze alarak inanılmaz bir yatırımla meyve ağaçlığı kurdu. ben helal olsun adama dedim bir ilki gerçekleştirdi afferim diyordum . Çoğu kişi ise meyveliği kurduğu bölge insanı o adamı orda durdurmaz diyorlardı. Malesef ama dedikleri oldu, geçenlerde adamın bahçesinin çitleri talan olmuş, meyve fidanları büyük baş hayvanlar tarafından otlak gibi kullanılmış. konu jandarma tarafından araştırılıyor.)

Aklıma gelenler bunlardı ve bunlardan çıkardığım sonuç şu:
Bir yere kimseye duyurmadan talip olursunuz ve sessiz sedasız tahsis olabilir..

Duysalar dahi talip olduğunuz yer halk tarafından olumsuz bir yer olarak biliniyorsa kimse talip olmaz.

Verimli bir arazi bile olsa dikilecek ağaçlara sınırlama olması ve ekonomik getirinin çoğu kişinin aklına yatmaması sonucu kimse başvurmayabilir.

Ağaç dikme ve incir ağacı muhabbeti.

Bölge halkının bu türden meseleye ve dışardan gelecek insanlara karşı tutum ve davranışları ki bu kısım en çok farklı bölgeye yatırım yapmayı düşünen kişiyi ilgilendiriyor.

Aklıma gelen ler bunlardı.

Eski 28-08-2008, 21:54   #137
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yücel Özlem Mesajı Göster
Tahsise musait her arazi sizin işinize yaramayabilir.

Bakın hemen aynı yazıda "badem için en uygun" luk şartını da koydunuz.
Anlaşılan kendimi eksik ifade etmişim. Kusura bakmayın.

Eski 28-08-2008, 21:57   #138
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E®TY Mesajı Göster
Bu konuda mantıklı düşünmüşsünüz fakat...
Gerçekten dediğiniz tarz örnekler varsa bu çok kötü bir durum. Yani siz belli bir oranda da olsa riske girip yatırım yapmaya kalkıyorsunuz. Arazinin büyüklüğüne göre bölgeye iyi kötü bir istihdam sağlıyorsunuz ve köylüler sizi baltalamaya çalışıyor... Ben bu örneklerin çok az olduğuna ve gerçek Türk köylüsünün bu şekilde davranmayacağına inanmak istiyorum.

Eski 30-08-2008, 14:03   #139
Yeni Üye

ahmetsanlav's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2008
Özel Ağaçlandırma, Hatıra ormanları, Özel ormanlar

Dostlar ben, Aksarayın Eskil İlçesinde ikamet etmekteyim. İlçemize yakın olan Tuz Gölü Havzası Eskil arası agaç dikmeye musait bir yer keşfettim. Yaklasık arazi 3000bin dölüm ilk etapta buraya devlet destekli 20 bin agac dikmek istiyorum. Bu Hazine arzisine bu agçları dikmek ve yerini bedelsiz kiralamak istiyorum bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Düzenleyen Yücel Özlem : 11-10-2008 saat 21:52 Neden: Kurallara uymayan kısaltmalar, yazım yanlışları.
ahmetsanlav Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2008, 18:44   #140
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2008
Eğer böyle bir şey (bedelsiz kira ) oluyorsa bende öğrenmek isterim. Bol miktarda ceviz ve badem ağacı ekebilirim.

darkfriairs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2008, 19:03   #141
Yeni Üye

ahmetsanlav's Avatar

Giriş Tarihi: 30-08-2008
evet arkadaslar bize yardımcı olacak kimse yokmu

ahmetsanlav Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2008, 19:05   #142
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Özel Ağaçlandırma, Hatıra ormanları, Özel ormanlar

Alıntı:
evet arkadaslar bize yardımcı olacak kimse yok mu
Cevap vermek isteyen olursa, zaten verir... Lütfen sorunuzdan sonra bu tip sorgulamalar yapmayın.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2008, 10:28   #143
Ağaç Dostu

Heryerde İyi ve kötü insanlar vardır. Hepsi iyi ya da hepsi kötü değildir.

Eski 31-08-2008, 18:08   #144
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ben bu örneklerin çok az olduğuna ve gerçek Türk köylüsünün bu şekilde davranmayacağına inanmak istiyorum.
Ben de istiyorum fakat, gerçekleri aktarıyorum size. Durum budur. Üzgünüm..

Eski 06-09-2008, 22:43   #145
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2005
sivas5858 işletmeyi kurdun sanırım artık nette yokmusun

doanay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 15:54   #146
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

Arkadaşlar sonunda kiralama yazısını ankara göndertirdim yaşasın ABD...(içimizdeki ABD lilere rağmen yapacağım)

Eski 23-09-2008, 15:30   #147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2008
Doğaya 100 bin adet meşe fidanı hediye..!!

Arkadaşlar merhaba,

Biz meşe palamutu ağacının meyvelerini işleyen bir firmayız. Yıllarca meşe ormanlarının yok olmaması için mücadele ettik. Ama sonuçta bir arpa boyu yol alamadık. Halen ağaç kesimleri bilinçsizce devam ediyor ve engellenmiyor.
Bu yıl başladığımız bir proje ile doğaya 100 bin adet meşe fidanı hediye ediyoruz. Önümüzdeki yıl sayıyı daha da arttıracağız. Bu projeden ticari bir beklenti içinde değiliz. 20 yılda meyve veren bir ağaçtan kendi adımıza hiç bir beklentimiz yok. İsteyen kurum ve kuruluşlara dikiminin gerçekleşmesi şartı ile fidanlardan vereceğiz. İlgilenenler için tel : 05332659869 mail : balabanp@hotmail.com

balabann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2008, 17:05   #148
Ağaç Dostu

@sivas5858, İnşaallah yaparsında bize de yol gösterirsin.

Eski 24-09-2008, 09:15   #149
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

sayın Darkfriairs yazı Ankarada bakalım bekliyorum sanırım 4 hafta gibi ank kalıyormuş bayramda girdi ekim 20gibi arazi benim olacak uzun ve stresli bir sürec. Ama azimliyim isteyen arkadaşalra seve seve yardım ederim

Eski 24-09-2008, 09:24   #150
Ağaç Dostu

Avanos's Avatar

sayın Erkalb şahsende görüşüyoruz ama burdan diğer arkadaşlarda bilgilensin diye belirteyim. Hazine arazilerine müracaat ettiğinizde askıya asma olayı yok sadece orman arazilerinde askı mevcut. Hazine arazilerinde sizin müracat ettiğiniz yere aynı anda iki kişi müracat ederse tamimde belirtilen öncelik sırası uygulancak. Bu arada bayramda bekliyorum.

Etiketler
badem fidanı, ceviz aşısı, ceviz bahçesi, ceviz fidanı, ceviz ormanı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024